Stads-Berichten. Markt- en Beursberichten. kleeding en nachtleger te 's-Gravenhage te vervangen door het bonwen van een gamizoensmagazijn van klee ding aldaar en dat artikel met 5000 te verhoogen. Van de verbouwing van het Boorhuis is dus afgezien. Voorts wordt een eerste termijn van 18000 opgenomen tot uitbreiding van de kazerneering te 's-Hertogenbosch en zulks ter uitvoering van het algemeen plan van ka- zerneering. De miuister wenscht aldaar in plaats van 4 compagniën vesting-artillerie een bataljon infanterie te vestigen, zoodat voortaan daar de regimentsstaf en drie bataljons infanterie zouden gevestigd zijn. Daarentegen vervalt de post van f '23 000 voor zand- beddingen voor eene nieuwe kazerne der genietroepen, aangezien, met het oog op de legerwet, nog geen defini tief ontwerp voor zoodanige kazerne kan worden vast gesteld. Eindelijk wordt 99.000 aangevraagd om het aantal stellen ledergoed in overeenstemming te brengen met dat van het aantal getransformeerde geweren waardoor in de dadelijke behoefte aan gewijzigd ledergoed bij 45 ba taljons infanterie en bij de speciale korpsen van dat wapen voorzien en eene voorshands bescheiden reserve verkregen kan worden. By kon. besluit van den 13 (Staatsblad No. 154) zijn de voorschriften vastgesteld tot uitvoering van art. 45 der wet tot regeling van het onderwijs betreffende de betaling der Rijksbijdrage in de kosten van het on derwijs. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 18 be sloten tot het aangaan eener 34 pets. geldleening van 600,000. De gemeenteraad van Leiden heeft den 18 besloten tot uitbreiding van de gasfabriek, met het oog op het toenemend gasverbruik en tot vermeerdering te dien^einde van de fondsen dier fabriek met een kapitaal van 153,900, het vermoedelijk bedrag van de kosten der uitoieiding waarvan de gasfabriek jaarlijks aan de gemeente 5 pet. rente zal vergoeden. - De gemeenteraad van Utrecht heeft den 18 met 14 tegen 9 stemmen besloten het adres der Handelssocieteit aldaarhoudende verzoek mede te werken tot de tot stand koming der tram verbinding tusschen het noordelijk en zuidelijk deel der gemeentete stellen in handen van burg. en weth. om bericht en raad. Bij kon. besluit vau den 20 is benoemd tot heem raad van den polder Oostzaan de heer P. Groot Jacobs- zoon. De Prov. Staten van Limburg hebben 150,000 subsidie toegestaan voor den aanleg van een spoorweg Sittard Heerlenherzogenrath. Naar de directie ons uit Enkhuizen berichtzal den 15 October voor de paardetram Hoorn—Ktikliui- zen en den tramomuibas HoornAllernaar de win- terdienst een aanvang nemen. Den 22 zijn te Hoorn door den burgemeester van Amsterdamals voorzitter van het bestuur der Zes steden in het openbaar verpachtde vier tollen aan de wegen met den volgenden uitslag. Tolboom het Schouw, B. Olie aan het Schouw, voor f 845 die te Ilpendam, P. Kalf aldaar, voor f 480; te Oudendijk, C. Reus te Landsmeervoor f 890 en die te Middelie (Klem), E. Doets te Hobrêe voor f 1660 alles per jaar. Toen den 22 des namiddags do trein die om 3 u. 20 min. van Aelsen naar Amsterdam vertrekt, juist het station verlaten had werd er met, kracht aan den noodrem getrokken door den heer J. S. Hoek van Bever wijk. De trein stond oumiddellijk stilwaarna bij on derzoek bleekdat vijf matrozen die mot hem in een zelfde afdeeling gezeten waren hem volgens zijn zeggen een pak slaag wilden toedienen; daar het overige publiek uit datzelfde rijtuig tegen die bewering opkwam werd er proces-verbaal opgemaakt en de heer Hoek uit den trein gezet. Volgens een door den heer J. S. Hoek aan de Haarlemmer Courant ingezonden stuk hebben meer dere reizigers in een ander rijtuig plaats genomen om aan de ruwheid baldadigheid en godslastering van het zeevolk te ontkomen en mocht hij zijne reis niet ver volgen omdat de hoofdconducteur hem gezegd had, dat van den noodrem alleen gebruik gemaakt mag worden wanneer men bemerkt, dat de trein zelf in nood verkeert. De gemeenteraad van Hoog1 aai» de Zaan heeft den 22 het Kooger boschje voor één jaar tot het geven van concerten in gebruik afgestaan aan Dirk van der Kolven. Den 22 is tot onderwijzeres te Anna Paulowna benoemd mej. H. W. Vredeveld te Zwolle. Te Nijmegen is de bank van leeniug van af den 23 gesloten in verband met grove dieverijen en in de registers ontdekte valschheden. Er zou reeds gebleken zijn, dat 533 panden met eene gezamenlijke waarde van 3636 vermist werden. Den 23 des nachts is te Kampen een 62jarig ar beider in de stroopapierfabriek door het rad eener ma chine gegrepen en een paar malen rond geslingerd waardoor hij zoo ernstig gewond werddat hij kort daarna overleed. Den 23 des namiddags te 5 uren is te Rotter dam een zware brand uitgebroken op de zolderverdieping van het kleedingmagazijn van de firma Peek en Ciop- penburg in de Hoogstraat. In een half uur tijds was het geheele dak vernield. De tegen brandschade voor 245000 verzekerde goederen bekwamen door het vuur en het water belangrijke schade. Tot vader en moeder in het weeshuis der ned. herv. gemeente te Kampen zijn benoemd de heer L. J. Kerse boom en echtgenoote te Enkhulxen. Te Heilagen is aan den gemeenteraad door 82 handeldrijvenden gevraagdbij de rogeering stappen te doen ter verkrijging van een telegraaf kantoor in de kom der gemeente 45 belanghebbenden uit omliggende ge meenten hebben dat verzoek ondersteund. Van de 21 runderen, door de afdeeling Farmer- end Beemster en omstreken der Holl. Maatschappij van landbouw naar de tentoonstelling te Dordrecht ge zonden zijn 15 stuks bekroond. Sedert 1885 is in Nederland het aantal vergunnin gen met 1557 of ruim 5 pet. en de opbrengst van het vergunningsrecht met 26000 verminderd daarentegen de opbrengst van den accijns op het gedistilleerd met ruim 300,000 of ruim 1 pet. vermeerderd terwijl de bevolking met ongeveer 170.000 inwoners of 4 pet toe genomen is. Beroepen te Zandvoorf (toez.) ds. H. M. van Nes te Middelburg. Inschrijvingen op de 3) pet. geldleening van de gemeente Zaandam, groot f 262,000, worden ingewacht vóór 10 October, 's namiddags 6 uren, ter gemeente-se cretarie en vóór 9 October, 's namiddags 4 urenten kantore der Associatie-Cassa te Amsterdam. Inschrijvin gen beneden pari worden niet aangenomen. De Raad van Administratie der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft beslotenin verband met de nieuwe exploitatie-overeenkomst met den Staat en de daaruit ontstane wijzigingen der statuten, geen voorloopig dividend uit te keeren. De heer mr. M. W. F. Freub lid van den raad te Amsterdam, gesteund door tien medeleden, heeft voorgesteld aan twee scholen der eerste klasse door burg. en weth. aan te wijzen uit die, welker hoofden be- hooren tot de minderheid in zake de invoering van schoolbaden als proef eene inrichting te verbinden tot het verstrekken van kostelooze douchebaden aan de kinderen die deze scholen bezoeken voor de inrichting daarvan op de begrooting voor 1891 3000 uit te trek ken en voor het onderhoud daarvan en de waterverver - sching een post op te nemen pro memorie. Dit voorstel zal krachtens het raadsbesluit van den 24 gelijktijdig andeld worden met het voorstel van burg. en weth. betrekkelijk die baden. De Vereeniging tot verbetering van het paardenras voor Wieringerwaard en om streken hield den 23 bij den heer Boon aldaar eene buitengewone vergadering ter bespreking van het^ voor stel van het bestuur tot den aankoop van een nieuwen hengst. De voorzitter, de heer J. Bakker Jz., zeide, dat, als het getij verloopt, de bakens dienen verzet te worden. Door de vele in den omtrek gestationeerde hengsten vor- mindert het aantal merriën dat bij den hengst Norma ter dekking wordt aangeboden telken jare. Wel hebben de afstammelingen op een onlangs gehouden tentoonstel ling over het algemeen een zeer goeden indruk gemaakt, doch het schijnt weldat men van een betereu hengst wil gediend zijn. Om de paardenfokkerij in onze streken zooveel mogelijk aan te moedigen en te bevorderen, moet getracht worden een uitstekenden hengst te verkrijgeu en onderwerpt het bestuur zijn voorstel gaarne aan het oordeel der vergadering. De aanwezige leden deelden ten volle de meening van het bestuur, dat de aankoop van een nieuwen hengst zeer gewenscht zou zijno. a. werd aangevoerd dat in de Haarlemmermeeralwaar vele en daaronder zeer goede hengsten beschikbaar zijn door den onlangs uit Frank rijk ingevoerden Horatius ruim 160 merriën zijn gedekt, terwijl een groot aantal moest worden afgewezeneen bewijs dus dat het stationnement van een uitstekenden hengst op prijs wordt gesteld. Hoewel de geldelijke toestand der vereeniging alles zins bevredigend is (het reservefonds bedraagt p.m. f 1000), zal toch eene belangrijke som benoodigd zijn en het bestuur achtte het aangaan eener leening den besten weg van vergunning aan de Maatschappij Electra tot het leg gen van electrische lichtkabels door en over den ge meente grond en water en tot het leggen van een golf breker voor de Handelskade. In het hoofdkiesdistrict Ommen is tot lid der Staten van Overijsel, in plaats van wijlen den heer van Pallandt, gekozen de heer J. Kroonanti-rev., met 511 stemmen. De heer mr. R. A. Fockemaliberaalbekwam 502 stemmen. Tot hoofd der openbare school te Heemskerk is benoemd de heer M. Mokonderwijzer aan de r. k. parochiale jongensschool te Haarlem, no. 2 van de voor dracht en tot onderwijzeres mej. P. v. d. Werff te Am sterdam mede no. 2 van de voordracht. Aan den kolfwedstrijd, don 24 te Warmenhulzen bij C. de Geus gehouden werd door 26 personen deel genomen aan den biljartwedstrijd door 12. Bij het kolven waren de prijswinnersde heeren JW estra Warmenhuizen met 104 punten C. Zomer van Zuid- scharwoude met 101 p., J. G. Krijt, Warmenhuizen, met 98 p. De eereprijs werd behaald door den heer H. te Buck met 45 punten in 5 slagen. Bij het biljarten waren de prijswinners: de heeren A. Kist, Zuidscharwoude, K. Tesselaar Warmenhuizen en M. Govers Alkmaar. De heer J. Breebaart Kz vreestdat vele leden hier tegen bezwaar zullen hebben. Wil men leenendan zullen toch alle leden zich voor het bedrag aansprakelijk moeten stellen. Spreker wilde liever, dat rentelooze voorschotten van b. v. 25, werden verstrekt onder bepaling echter datzoodra de geldelijke toestand dit toelaatdeze moeten worden afgelost. Algemeen was men van oordeeldat weinigen hiertoe bereid zullen zijn en na eene langdurige bespreking werd besloten, in eene volgende vergadering het voorstel aan de orde te brengen om de thans bestaande vereeniging te ontbin den en te likwideeren en te trachten eene nieuwe ver eeniging op te richten. Het bestuur vleide zich, dat van het oorspronkelijk kapitaal p.m. 60 pet. aan de leden kon worden uitgekeerd dat de oude leden onmiddellijk bereid zullen bevonden worden als lid der nieuwe ver eeniging toe te tredenterwijl tevens de mogelijkheid bestaat i dat het ledental nog merkelijk zal worden uit gebreid. De heer A. Driessen pastoor te Wijk aan Zee, is als zoodanig benoemd te Ilpendam: in zijne plaats is benoemd de heer 1). D. Bos, kapelaan te Langeraar (Z. H.) De gouvernements-koffieoogst op Java wordt voor dit jaar geraamd op 104200 pikols. De collecte voor de 335 nederl. staatsloterij be staande uit 21000 loten 10500 prijzen en 2 premiën wordt geopend op 22 October a.s.de trekking begint op 17 November en eindigt 7 Febr, 1891. De Algemeene Nederl. Wielrijdersbond heeft den 21 te Groningen een wielerwedstrijd gehouden om het kam pioenschap van Nederland. Winner was de heer Roland van Deventer die de baan van 50 mijlen aflegde in 2 uur 6, min.; de tweede de heer Houtman te Haarlem in 2 uur 6 min. 13 */s sec. de derde de heer Fockema van Arnhem en de 4e de heer Swarte van Groningen. De Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten en bestuurders der Holl. Spoorwegmaatschappij hebben den 23 eene inspectiereis gemaakt over den spoorweg en de gebouwen van Rotterdam naar den Helder. Voor het bonwen van een burgerweeshuis te Kam pen was van 22 inschrijvers de heer F. de Herder te Zwolle voor 54572 de laagste. Ds. W. Bosch te Andijk heeft voor het beroep naar de chr. geref. gemeente te Leens bedankt. De arr. rechtbank te Arnhem heeft den arbeider G. H. Arnolddie in de Weverstraat een heer aan randde ter neer sloeg en hem zijn hologe ontstalver oordeeld tot gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden. Tot hoofd der protestantsche school te Enkhul zen is benoemd de heer S. de Jong Ez. te Rotterdam. De commissie voor de huishoudelijke aangelegen heden heeft bij de Tweede Kamer ter vervanging van den op zijn verzoek eervol ontslagen Michel de Fooij met ingang van 1 October tot bode aangesteld A. W. van Koekenberg thans vaste knecht. Den 24 zijn door den gemeenteraad van Haarlem benoemd de dames J. E. Rikkers te Voorburg, M. C. J. Scharö en M. K. Rijkens te Haarlem; tot onderwij zers C. J. O. A. Nnijs te Haarlem en C. W. B. Ingenhoes te Voorburg. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 24 aangenomen het voorstel tot het sluiten van een 34 pet. geldleening van 6.000,000 en besloten tot het oprichten eener groenten markt op de terreinen der voor malige gasfabriek aan de Marnixstraat, tot hetverleenen m~NÜ" reeds kan men zich overtuigen welk eene groote verbetering het zal kunnen genoemd worden wanneer de bestrating van de Kanaalkade geheel voltooid zal zijn op de wijze als geschied is met het gedeelte van de Friesche brug tot de Kaarsenmakers- gracht. Na oen paar dagen regens is het niet bestrate deel reeds geheel doorweekt en laten de^ talrijkezich langs dien weg bewegende voertuigen diepe sporen in den° grond achter. Ook met den Singel tusschen den Helderschen- en den Bergerweg is dat het geval. Gelukkig voor de voetgangers, dat ook daar thans langs de huizen een verhoogd en bestraat voetpad is aangebracht. Het mag zeker een zeldzaam voorkomend feit worden genoemd, dat drie dor heeren «ouwe, waarvan de heer W. F. G. L. Gouwe als notaris en de heer W. F. K. Gouweals postdirecteur hier ter stede ge vestigd zijn den 25 hunnen zestigsten geboortedag be leefden. Den 24 is C. Biepssneeronderwijzer aan de openbare 2e tusschenschool alhier, door den gemeenteraad van Amsterdam benoemd tot derden onderwijzer aan school letter D aldaar. Bij kon. besluit is aan den heer mr. F. H. G. van der Hoeven op zijn verzoek met ingang van 1 Nov. a.s., eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Alkmaar en zijn mot ingang van 1 Nov. a.s. benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in dat kanton de heeren mr. Iï. Boelmans ter Spïll, advocaat en procureur alhier en mr. P. Buys, mede advocaat en procureur alhier tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr. rechtbank. De opvoering van „Spotten" in het lokaal Har monie alhier op den 24 door het tooneelgezelschap van den Salon des Variété's, van Amsterdam, heeft ook hier het vrij talrijk opgekomen publiek ten zeerste vol daan. Wij onthouden ons van eene uitvoerige bespreking, waar zoo tal van bladen ons zijn voorgegaan en waar wij in ons vorig nnmmer reeds den indruk mededeelden van den verslaggever van de Haarlemsche Couranten meenon dan ook te kunnen volstaan met de overname van een deel der bespreking van »de Ochtendbode'die onze meening jnist weergeeft Voor hen, die in het schouwburgbezoek nog iets anders zoeken dan het genoegelijk door brengen van een avondje, waarbij wat gelachen en gehuild wordtvoor hen is de bijwoning van een opvoering van Spoken" een genot. De kunstenaars, die geroepen werden om dit drama te vertolken, mogen te vreden zijn, èn over zichzelven èn over de wijze, waarop het publiek hun welgeslaagde pogingen waardeerde. Mevrouw Róssing heeft als mevrouw Alving een schepping geleverd die in geen enkel op zicht te verbeteren is. Naast haar heeft de heer Smith als Oswald Alving, een niet minder schoone vertolking van zijn moeielijke rol gegeven. De heer van Kuijk, dominee Mandersvoldeed goed. Behalve als tooneel- 8peler verdient de heer van Kuijk lof vooi de flinke regie. De heer Blaaser gaf een bijzonder goede voorstel ling van den huichelaar Engstrand." BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 23 Sept. Willemina D. van Hendrik Johannes Bek en Geertruida Catharina Maria Puttenaar 25 Petrus Johannes, Z. van Johannes Gerardus Keuss en Trijntje Kuijt. OVERLEDEN. 23 Sept. Alida de Lange, wed. Cornelis Pieter Bruinvis, 92 j. en bijna 4 m. AMSTERDAM 24 Sept. Aardappelen Friesche Dok- kummer Jammen f 2,80 a 3,10, dito Saaiers f 1,65 a 1,70, geld. blauwe f 2,60 a 2,75, Pruisische Hambur gers f 3 80 a 3,90, Hillegommer Zand f 1,50 a 4,50 Flakk. Spuische Jammen f 3 a 3,30dito Blauwe f 2.50 a 2,70, alles per mud. 24 Sept. Petroleum onveranderd. Kalm. Raapkoeken f 52 a 80, Lijnkoeken f 7,50 a 11. Aangevoerd 108 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per P., 10 nucht. dito f 8 a 1298 vette Varkens f 0,46 a 0,51 per P. ENKHUIZEN 24 Sept. Kleine Kaas f 31,—, aange voerd 25 stapels. Karwijzaad f 9 a 9,25, Mosterdzaad f 11,50 a 16,50, vale Erwten f 13 a 16,50, Wijker vale f 11,50 a 12,50, Grauwe f 14,50 a 16,50, bruine Bóonen f 11.50 a 12, Gerst f 4 a 5, Haver f 3 a 4, magere Varkens f 13 a 19 Biggen f 6,50 a 9. HAARLEM 24 Sept. Aangevoerd 91 stapels Kaas uitmakende 12385 stuks, wegende 26939 P. Hoogste prijs f 29, Aangevoerd 29 Koeien f 260 a 160 2 Stieren f120 a 1001 vet Kalf f 65 27 nuchtere Kalveren f 14 a 9, 42 Schapen f 27 a 18, 26 Lammeren f 18 a 13 KAMPEN 22 Sept. Aangevoerd 490 stukken Boter van 20 P. 22,25, 160 stukken van 10 P11 a 12,50. 12, 400 stukken van f, pond. Samen UL600 pond. Per pond 1,05 a 1,15.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3