ARME MEISJES. No.: Ml. Twee een BTegentigste «Jaargang, 1890 ZONBAG 28 SEPTEMBER. Rit nummer bestaat uit2 Maden EERSTE BLAD. Binnenland. FEUILLETON. Jiojimn uit liet BerlijiiseJie leven. Deze Courant wordt Dirtsoag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar /vO,<SO franco door het geheel© rijk 1, De 3 nummers O.Ofi. Telefoonnummer S3. •Prijs der gewone Adverteirtiën. Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. STATEN-GENERAAIL. Tweede Kamer. In do zitting, van den 26 is ingekomen een-brief van den minister van marine ten geleide wast, de overeen komstgesloten met de koninklijke fabriek van stoom den andere werktuigen te Amsterdam, voorde-levering van een ramschip en 'van een pantserdoktorenscbipwelke ter griffie ter inzage voor de leden gelegd is. Van den .minister van justitie kwamen inlichtingen 'in omtrent de adressen van fabrikanten van stroohulzen in Groningen. Tot leden van .de commissie voor de verzoekschriften werden benoemd de heeren Smeenge, van Velzen, Geert - sema, Bevers en van de Velde. De centrale sectie heeft besloten na de legerwet in de afdeelingen te-r-doen onder zoeken de indisebe begrooting voor 1891. Na dat onder zoek zal behandeld -worden bet wetsontwerp tot vaststel ling van bepalingen omtrent de Rijkswaterstaatsworken_ Den 23 hebben in den gemeenteraad van Bever- wj|f' de stemmen gestaakt over een amendement om den gasprijs met ingangiwau 1 November a.s. vast te stellen op 9 centen per kat. el de gascommissie had voorge steld dien prijs van 14 op 10 centen te brengen. Den 25 is een meisje van 8) jaar te Delft in eene sloot t nabij het Agnatapark gevallen en verdronken. i,In het hoofdkiesdistrict Goes is tot lid der Prov. Sta ten mn Zeeland gekozen de beer Noordijk anti-libe raal«met 7325 van .de 2629 geldige stemmende. beer P. Del:ker Jzn., burgemeester van Wemeldinge,,bekwam 1245 stemmen. Benoemd tot onderwijzeressen te H aarlt utiBcr- rneer üan school No. »8 mej A. M. Tit en aan school No. 10 mej. S. W. R.eiimaker te Haarlem. D© doopsgezinde gemeente te Haarlem beeft een jaarlijkseh subsidie van 150 toegezegd aan de doopsge zinde gemeente te Ternaard waardoor voor het traote- ment- van den predikant,/ 1350 beschikbaar is. De „werkelijke bevolking der provincie Groningen op 31 December 1889 volgens de zevende volkstelling bedroeg 134217 m. en 13&569 vr., samen 272786. De ..bevolking svan Groningen bedroeg 56038 Slocbtergn >10339 en Veendam 10269. ,Ook 4e gemeenteraad van Oude Aiedorp hoeft eene afwijzende beschikkingvan de regeering ontvangen op zijn v&rzcek om vrijstelling van verplichte s.ohoolJ geldheffing. j In het (polderdistrict tfjude Sfiedorp is tot lid; van bet dagajiikseh bestuur herkozen de heer J. Stami •an dot hoofdingeland gekozen .de beer A. Strijbis. w- Beroepen bij de cbrist. geref. gemeente te «p ffuangedijh ds. W. Beukelaar te De Leek. PAUlL LINDAÜ. Uit bet H o o g d u i t s<e h. 6) In den loop wan den namiddag werd aan den winkel een klein pakje bezorgd v-cor juffrouw Alma. De afzen der was onbekend. Toen sij bet opende, vood zij in een lederen étui een keurig gouden horloge. Alma was buiten zich zelve yan vreugde en met schitterende oogen liet zij bet aan Crete zienterwjjl zij er bijvoegde dat zij volstrekt niet gissen kon wie haaar die verrassing bereid had. Even vóór 7 uur verlieten de beide meisjes den win kel. Grete was verrukt over dien eersten dag en uitte hare dankbaarheid jegens Alma in warme bewoordingen. Alma daarentegen bracht het gesprek op den graaf en verteldedat de jonge officier een der meest geachte en gevierde heeren van de residentie en bovendien schat rijk was, Grete luisterde met meer opmerkzaamheid dan zij anders pleegde te doen wanneer hare vriendinnen over de voortreffelijkheid der heeren uitweidden. Graaf Bruno had een bijzonderen indruk op haar gemaakt eu zij kon maar niet vergetendat bij een bouquet aan hare zusters gezonden had. Toen zij tehuis kwamenhoorden zij op de bovenver dieping weder hevig razen en vloeken. Grete keek angstig naar boven en ademde pas weder vrijtoen de deur van juffrouw Dreschke's kamer achter haar in het slot viel. Zij waren nog geen half uur thuis en hadden nauwe lijks het avondeten genuttigd, toen er bij hen gebeld werd. «Wat mag dat zijn vroeg Alma op den opschuldig- sten toon der wereld. De heer G. Moerland kapelaan te Heemskerk, is door den bisschop van Haarlem aangesteld tot kape laan te 's-Gravenhage (H. Willebrordus)in zijne plaats is aangesteld de heer G. L. Buren, die den 15 Augustus LI. tot -priester is gewijd, De brandschade aan de goederen van de firma Peek en Cloppehburg te Rotterdam is afgemaakt voor 30 pet. van 245000. De afdeeling Zaandam van het Witte Kruis heeft aan den gemeenteraad van Zaandam gevraagd de oprich ting van een ontsmettingsoven, waarvan de kosten ge raamd .worden op ƒ6000, daarbij eene subsidie van ƒ3000 van het Witte Kruis in uitzicht stellende. Volgens het jaarverslag van de Weesinrichting te Neerbosch is van 1 Juni 1889 tot 31 Mei 1890 aan giften en legaten ontvangen f 132.735.94) bovendien gat de drukkerij aan bind- en drukwerk een saldo van 10.961.05-1 zoodat in het geheel 143.667 voor de weezen ontvangen is. De uitgaven zijn gestegen tot 153.221.75zoodat de jaarrekening sluit met een na- deelig slot van 9554.75. Onder de uitgaven komto.a. voor een bedrag van 114.785.54 besteed aan het onder houd der weezen en voor den bouw en de uitbreiding der inrichting eene som van f 31.909 36è. Thans worden in de inrichting bijna 1000 kinderen verpleegd, wordende, zoodra het nieuwe weeshuis voltooid is op nieuw 200 weezen ter verpleging opgenomen. De regeeriug wenscht in 1891 in Limburg eene proef te nemen met kostelooze cursussen in hoef beslag, onder toezicht van de districtsveeartscnten behoeve van velen, ook ten platten lande, die zich willen bekwa men in het hoefsmidsvak. - De Prov. Staten van Overijsel zijn buitengewoon bijeengeroepen op 16 October a. s. ter verkiezing van een lid van Gedeputeerde Staten. Aangenomen het beroep naar de doopsgezinde ge meente te Sneek door ds. V. Loosjes te Deemster. - Den 19 October zal te Purmerend een predi kant bij de doopsgezinde gemeente gekozen worden uit het volgende vijftalds. Bakker te Twisk, ds. van Cleeff te Aalsmeer ds. Dekker te Monnikendam ds. Loosjes te Deemster en ds. Westprman Holsteijn te Barsingerhorn. Namens den koning heeft de minister van binnen- landsche zaken gunstig beschikt op het tweede adres van den gemeenteraad van Zijpc, houdende verzoek om vrij stelling van de verplichting tot heffing van schoolgeld. Voor zoover wij wetenis dit de eerste gemeente die deze ontheffing heeft gekregen. Een twintigtal onderwijzers en onderwijzeressen uit verschillende gemeenten in de omgeving van Alkmaar hebben te dezer stede een cursus gevormd ter beoefening ider vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Direc teur van dien cursus is de beer A. van Dijk, onder wijzer te Midden-Beemster. De heer Hery Tindad heeft een stuk aan het Ne- jderlandsche Volk gericht, waarin.hij in de eerste plaats zegtdat uit e Staatsbegroting voor 1891, waarbij dertig milloen voor 's lands defensie aangevraagd worden, Zij stond snel ep ten einde Raretante voor te zijn die gewoonlijk opendeed. Juffrouw Dreschkedie de vaat waschtemoeai hare handen nog afdrogen. vBljjf maar", zei Alma«ik doe al open." Zij .ging de deur uit en wisselde eenige onverstaan bare woorden met iemand, die boven aan de trap stond. «Tante sprak zij nu, zoo hard dat Grete, die in een klein aangrenzend kamertje was, haar ook kon ver staan«daar is een haer, die de kamer wil huren ik zal hem haar laten zien." Met veel verontschuldigingen en met de toelichting dat de ite huur staande kamer een afzonder lij kon ingang had op deu gang, bracht Alma den graaf door de keu ken naar het kleiue kamertje waar Grete zat. Zonder iets te zeggen nam zij de petroleumlamp van de tafel en ging den graaf voor naar de bedoelde kamer. Ofschoon hij in burgerkleeding washad Grete den bezoeker da delijk herkend was opgestaan en had beleefd gegroet. Bruno beantwoordde dien groet zonder een woord te spreken en volgde Alma naar de grootere kamer, die op de straat nitzag. Alma had de deur achter zich gesloten. De huurder en de verhuurster hadden een kort onderhoud waar schijnlijk over het contract. Na eenige oogenblikken kwam Alma weder te voorschijnmaakte de keuken deur open en zeide»Tante, die mijnheer wil de kamer haren. Hij komt echter pas over eenige dagen. De huur van de eerste maand is vooruit betaald." Juffrouw Dreschke was blij met den nieuwen huurder en waschte haar vaat met dubbelen ijver. Verbeeld u", zei Alma tegen Grete, die nog altijd in de donkere kamer zat«de graaf heeft onze kamer gehuurd. Vindt gij dat niet grappig? Hadt gij hem herkend «O, zeker, oogenblikkelijk", antwoordde Grete zacht. «De graaf zou gaarne een half uurtje met u praten. Komga hem welkom heeten." Grete aarzelde een oogenblik. «Gij doet er mij een genoegen mede", zei Alma met eenigen aandrang. »Hij heeft de kamer onder voordee- blijkt, dat het der Regeering aan den wil ontbreekt om het bestaande te veranderen. Verder deelt hij mededat hij in overeenstemming met eenige van de kundigste officieren den eenigen weg heeft ingeslagen, die hem nog overig bleef; hij besloot': «een beroep te doen op Z. M. den Koning en Hem in kennis te stellen met het gevaar dat onze onafhankelijk heid dreigt."' Hij werd echter niet bij Z. M. toegelaten en stelde daarna een nader onderzoek in naar den gezondheids toestand van den Koning. Daarbij vernam hij, dat Z. M.. door zijne omgeving zoo goed als geheel afgesloten wordt gehouden van de buitenwereld en alleen datgene te hoo- ren en te weten krijgt, wat de Regeering en Z M. om geving goeddunkt. Een en ander geeft, naar zijn gevoelen, reden om de vraag te berde te brengen, of het niet tijd wordt, het koninklijk gezag aan een regent op te dragen en of art. 3 van de wet op de verantwoordelijkheid van de hoofden der ministerieele departementen niet toege past moet worden. De kermis te Koedijk behoort weer tot het ver- ledene. Zooals ieder bewoner yan het noordhollandsche platteland weet, is de kermis een feit van gewicht. Niet alleen alle ambachtslieden, vooral schilders, hebben het meer dan druk, maar ook alle huismoeders, bijge staan door oudere dochters, meiden of werksters sloven zich af, om het huis «welgeschaakt" den «gasten en waschschipper»" te kunnen vertoonen. Gelukkig dat ditmaal September nog wat schoone dagen gaf, om alle moeite en zorgen eenigszins te beloonen. Natuurlijk ont brak het niet aan de noodige kramen, kraampjes en stalletjes met eetbare en geluid makende wareneen mallemolen gaf gelegenheid tob draaien in concurrentie met de herbergen en nn kon men zelfs de kunstvaar digheid bewonderen van een kind zonder handen en voeten. Gf misschien was het beter te zeggenmen kon een vader van een ongelukkig jongentje aan een lui en lekker leven helpen. Of is zoo'n kind niet te beklagen, niet enkel om zijn mismaakt lichaam, maar omdat hem alle onderwijs wordt onthouden, ja hem zelfs een behoorlijke hoeveelheid frissche lucht wordt onthouden, anders zou het publiek hem immers bewonderen voor niets Wij hadden ook onzen «sehouwbnrgavond". Wij konden zelfs kiezen tusschen de Rederijkers van de «Roos" en van het «Rozeknopje." De eersten voerden «de oude kleer maker" op, hetgeen zeer in den smaak van het publiek viel, dat door een goede opkomst de moeite der spelers, beloonde. Het spreekt, dat de voeten der toeschouwers niet zóó waren vermoeid door het applaudiseeren, of zij; verlangden na afloop naar een lustig dansje. Unze gemeente is nog al lang, sommigen beweren zelfs van te lang. Om nu de ver afwonenden toch ook iets van de kermisvreugde te doen genieten, rende een hardlooper (den eersten dag liepen er zelfs twee) iederen morgen de gemeente door, voorafgegaan en gevolgd door een eerewacht bedelaars en bedelaressen, soms zingend, soms grommend. Het «spekhok", of anders gezegd de dorpskerker heeft voor zoover wij weten, geen «bezoek" gehad. lige voorwaarden van ons gehuurdik zou hem niet gaarne dadelijk iets weigeren. Wat kan ons overkomen? Gij zijt toch niet bang?" sGod beware me", sprak Grete kalm. «Waarvoor zou ik bang zijn «Kom dan." Intusschen had graaf Bruno zijne nieuwe kamer eens opgenomen. Het was een kaal, leelijk vertrek met goed- koope meubelsdie aangeschaft waren op wekelijksche afbetaling. Er heerschte eene onaangename luchtzoo dat Brnno dadelijk het raam openzette maar het uit zicht was zoo weinig bemoedigenddat hij het ook on- middeljjk weer sloot en op een stoel nederviel. Wat voerde hem eigenlijk hierheen? Eerst thans nu hij eenige oogenblikken alleen was legde hij zich deze vraag voor. Wat hij wilde was zoo iets doodgewoons en toch voelde hij ditmaal eene eigenaardige inwendige ontroering, alsof het iets onge woons was De gedachte kwam in hem op, dat de be vrediging van den wenschdie hem hierheen had ge dreven iemand anders in ellende zou brengeneen bloeiend jong meisjedat hij niet dan met grooten eerbied zou hebben durven naderen indien zij tot zijn eigen stand had behoord. In zijn egoïsme had hij vol strekt geen rekening gehouden met de gaven van haar hart en van haar geest. De uiterlijke verschijning had een verlangen in hem opgewektdat bevredigd moest worden. Ware het meisje, op wie hij nu zat te wachten en dat hem door eene vriendin werd toegevoerd volstrekt niet uit boosaardigheid, integendeel, zij meende het goed met Grete ware dat meisje iemand van goeden huize en rijk geweest, zijn streven zou hem eene zondejaeene misdaad hebben toegeschenen. En dat zelfde streven was hem langzamerhand eene gewoonte gewordenwas hem tot op dit oogenblik als iets zeer natuurlijks, als iets, wat van zelf sprak voorgekomenEn waarom Omdat het voorwerp zijner begeerte iemand was uit den behoeftigen stand omdat Grete arm was. Aan die beide eigenschappen was zij toch zoo onschul dig als een pasgeboren kind!

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1