Patenten. Patenten. No. 119* Twee en Negentigste Jaargang. 1890. ZONDAG 5 OCTOBER. TWEEDE BLAD. Officieel Gedeelte. lie VOL JAARSPATENTEN van ingezetenen der gemeente A1 k m a a r, aangevraagd in Mei, Juni en Juli 1890, kunnen ter gemeente-secretarie worden a f- gehaald tot en met Zaterdag 11 October 1890, op alle werk- dage n, 's morgens van 9-2 ure. l)e Suppletie-Patenten, dienst 1890|91, van de Buitenge meenten, kunnen ter Secretarie afgehaald worden tot en met den 14 October 1890 van des morgens9 tot'snamiddags2 uren. BADEN GASTHUIS. Buitenland. Binnenland. 334e Staatsloterij. Ingezonden Stukken. No. 14559 f 1500 Nos. 2660 34138345 en 10989 1000 Nos. 1579, 6137, 9179, 13603 en 16816 ƒ400; Nos. 6912, 10645, 12126, 16638, 18337 en 19319/200; Nos. 1198, 2427, 4295, 5415, 5912, 8615, 9711, 10760, 10992, 14194,14573,16286,16670, 19480 en 20798 100. ÜMIURSCHE COURANT. Bezichtiging tegen ÏO ets. de persoon op '/.omlag 5 Oct., 's namiddags van 13 uren. Kostelooze bezichtiging op Zondag 12 Oct.. van 14 uren waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der Commissie op Donderdag 9 Oct. 1890, 's namiddags van 2—3 uren, ton stadshuize. Verder is het museum te bezichtigen tegen betaling van 25 ets. do persoon op Maandag en Vrijdag van iedere week, van des namiddags 1—3 uren. Aan hinderen beneden 13 jaren worden geene toegangs kaarten afgegeven. De gelegenheid tot het bekomen van BADEN in het GASTHUIS is van 6 October 1890 alleen opengesteld op Woensdag en Zaterdag van iedere week, van 's morgens 7 tot 's avonds 7 uren. De Directeur der Gcmeente- lÉ'j^MS^reiiilgiiig Is VERHUISD van den Koningsweg naar deAOOBMEER No. 20. LIJST VAN BRIEVEN waarvan de geadresseerden onbekend zijnverzonden gedurende de lo helft der maand September 1890: Bruinsma Amsterdam; W. J. Langeveld, Nieuwediep. Rusland. Van K o e d ij kC. C. Uhlenbeck, Petersburg. BENEMARKEN. Bij de op den 30 gehouden verkiezingen voor het Landsthing (Eerste Kamer) zijn twee sociaal-democraten gekozen. Voor de eerste maal nemen sociaal-democraten zitting in dat college. IERLAND. Bij de behandeling van het rechtsge ding tegen O'Brien en Dillon te Tipperary is schorsing der zaak gevraagd, op grond dat een der rechters zich aan partijdigheid had schuldig gemaakt. Dit verzoek is echter afgewezen bij gebrek aan bewijswaarna het ge ding voortgezet werd. FRANKRIJK. Onder de vele verhalen welke in den laatstou tijd medegedeeld worden in zake het Bou- langisme komt er een voor, volgens hetwelk het Boulan- ger's ongeluk was, dat hij de groote te zijner beschikking staande sommen aan nuttelooze uitgaven verkwistte in plaats van ze te besteden aan uitgaven, voor de zaak nuttig. Te Brussel beliep bijv. zijne hotelrekening in 14 dagen tijd ongeveer f 11000. De gemeenteraad van Calais heeft geweigerd toe te staan het voorstel, om een krediet te verleenen van 30000 voor de vrouwen en kinderen die tengevolge van de werkstaking in nood verkeeren. DOiTENRI JK-HONU AKIJE De minister van financiën heeft den 2 in de Kamer een overzicht gegeven van den toestand der geldmiddelen. Hij deed uitkomen dat het tegenwoordige dienstjaar niet minder gunstig zal zijn dan van 1889. De stand der kas is uitmunteud en daardoor werd de regeering in staat gesteld 28 mil joen fl. in omloop te brengen. De voorraad van specie wordt aangewend voor de conversie der leeningen van te hoogen rentestandaardzoo heeft men 7 miljoen schat kistbons afgelost. De financiëele toestand van den Staat berust thans op volkomen solide grondslagen. De re geering zal er streng voor waken dat de gelden, waar aan de Staat behoefte zal hebbenniet langs den weg van nieuwe leeningen worden gevonden. De geldmiddelen van den Staat bevinden zich in zoo voldoenden toestand dat men geene vrees behoeft te koesteren voor financi- eele gebeurtenissen welke zonden kunnen opkomen. De regeering zal spoedig belangrijke verklaringen kunnen afleggen ten opzichte van de koersregeling der waarden. Ten slotte verklaarde de minister, dat de regoering bij voortduring de grootste voorzichtigheid in acht zal nemen. (Toejuiching). De Keizer van Dnitschland is met den Keizer van Oostenrijk naar het keizerlijk landgoed te Miinzteg ver trokken om op de gemzeujacht te gaan. Den 5 keeren zij naar Weenen terug. De Keizer deed 3000 onder de armen aldaar nitdeelen. SPANJE. Den 29 zijn in de door cholera aange taste provinciën 40 ziekte- en 26 sterfgevallen voor gekomen. In Madrid zijn volgens officieele mededeeling 1814 nieuwe gevallen van cholera in de maand September voorgekomen, waarvan 959 met doodelijken afloop. Sedert liet uitbreken der ziekte in Mei dezes jaars werden 4870 personen aangetast, waarvan 2516 overleden. ZWITSERLANDDe Nationale Raad heeft na eene beraadslaging van verscheidene dagen met 97 tegen 35 stemmen een voorstel aangenomen van de meerder heid der commissie in zake het kanton Tessino welk voorstel door den Bondsraad ondersteand werd en waar van de strekking was om te verklarendathoe ook de uitslag der verkiezingen van den 5 mocht zijnde Raad de regeering van Tessino zou herstellen zoodra de hinderpalen uit den weg geruimd waren. VEREENIGDE STATEN. President Harrison heeft M'e Kiuley's tariefwetzooals zij door het Huis van Afgevaardigden en den Senaat goedgekeurd ison- dortoekend. Tweede Kamer. Reparatiewerf en dokgelegenhefd te Tandjong Priok. De minister van koloniën heeft geantwoord op het ver slag betreffende het ontwerp tot goedkeuring eener over eenkomst met den heer David Croll, waarin de aandacht wordt gevestigd op het onlangs bij de Tweede Kamer ingekomen telegram der dokmaatschappij Eiland Am sterdam in verband met de door die maatschappij in gekomen verzoekschriftenwaarbij zij zich bereid ver klaart met de regeering te onderhandelen op gunstiger voorwaarden dan van den heer Croll bedongen zijn. Daar de minister noch van de Kamernoch van de adressante mededeeling heeft ontvangen van de in het verslag bedoelde verzoekschriften, is het hem niet wel mogelijk een oordeel te vellen over hetgeen daarbij door de Droogdokmaatschappijen verzocht wordt. Mocht de strekking van dat verzoek zijn, dat met ge melde maatschappij alsnog onderhandelingen worden aangeknoopt over het sluiten eener overeenkomst betref fende de oprichting eenor herstellings werf met dokgelegen heid te Tandjong Priok, dan meent hij te moeten op merken datindien het haar ernst ware geweest zoo danige overeenkomst met de regeering te sluiten, zij zich vroeger tijdig te dien einde tot haar had behooreu te wenden. In den tegenwoordigen stand der zaak met haar te onderhandelen zou, daargelaten dat de goede trouw tegen over den heer Croll zulks niet toelaatwaarschijnlijk geen ander gevolg hebben dan dat de totstandkoming dezer zoo zeer gewenschte zaak opnieuw aanmerkelijke ver traging ondervond. Den 28 ontmoette de veldwachter te Ferwerd op den openbaren weg twee mannen, die met elkaar twist haddenwaarom hij tusschenbeide kwam om hen te scheiden. Zij namen hem de sabel af en gaven hem daarmee een slag op het hoofdwaardoor hij verwond werd. Nu haalde hij zijn revolver nit om op de mannen te schieten, maar een hunner greep hem bij den arm, zoodat de schoten in de lucht afvlogen. Toen die persoon meende, dat alle schoten gelost waren, liet hij den veld wachter weer losmaar er zat nog één schot op waarmede de veldwachter een der beide mannen in het been trof. Beiden werden geboeid per rijtuig naar Leeuwarden gebrachtmaar op last van den officier van justitie weer in vrijheid gesteld. Den 28 des avonds is te Groningen een 15jarig meisje, dat te dicht op den kant liep, in het Boterdiep gevallen en den 29 des morgens aan de gevolgen over leden. Den 30 des avonds is te Wateringen de hofstede van P. J. Hoek, vermoedelijk tengevolge van kooibroeiing, in brand geraakt en afgebrand met twee graanberg- plaatsen, stallen en drie met riet gedekte huisjes. Den 2 des nachts zijn tussehen Kampen en de zee door den hevigen noordwesten wind al de aan den rechteroever van den IJsel gelegen landerijen en te Dord recht de uiterwaarden ondergeloopen. Van den post voor onvoorziene uitgaven op de Staatsbegrooting voor 1889, groot f 50000, is uitgegeven een bedrag van f 20,944,57) daarvan is het grootste gedeelte of f 15000 toegewezen aan het departement van bnitenl. zaken, als receptiekosten van den Shah van Perzie. Van wege de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, zal dins dag, den 7, des voormiddags te 9) ure, op de landerijen van den heer M. Kooij Zwinweg, te Anna Paulowna, eene beproeving plaats hebben van een bieten rooier. Leden en belangstellenden worden tot bijwoning daarvan uit- genoodigd. Te Bergen is door den gemeenteraad tot lid van het burgerlijk armbestuur benoemd do heer G. G. van der Lippein plaats van den heer G. Brakenhoff die verzocht had, niet meer in aanmerking te komen. De bevolking der provincie Zeela*d bestond op 31 December 1889 volgens de zevende volkstelling uit 98270 mannen en 100964 vrouwen, samen 199234. De bevolking van Middelburg bedroeg 17116 en die van Vlissingen 13165. In het hoofdkiesdistrict Hulst moet voor lid der prov. staten van Zeeland herstemd worden tussehen de heeren A. Moerdijk, katholiek, met 734 stemmen en mr. H. M. G. Kloppenburg, lib., met 469 stemmen. Op den heer P. Dregmans waren 146, op den heer F. Hombach 109 en op den heer J. A. van Rompu 40 stemmen uit gebracht. In het hoofdkiesdistrict Zierikzee is tot lid der prov. staten van Zeeland gekozen de heer mr. J. C. van der Lek de Clercq, lib., met 904 stemmen tegen 356 op den heer P. Waij, a.r. Het aansteken der straatlantarens te Kolhorn, met inbegrip van de benoodigde petroleum werd voor het winterseisoen 18901891 aangenomen, bij openbare inschrijvingdoor D. Wagemaker aldaar. Gedurende September werden aan den regenmeier der Rijks-landbouwschool te Wageningen afgetapt 15.5 streep regenwater tegen 84.5 in September 1889; te Fre- deriksoord 24) tegen 104| streep te Utrecht 26.6 tegen 106 streep. 5e klasse, 12e lijst3 Oct. Mijnheer de Redacteur Ik ben zeker niet duidelijk genoeg geweest in het stukje over boterprijïen en boterkoopenanders zoude het de tegenspraak in de Alkmaarsche courant van woensdagden 1 niet hebben ondervonden. De prijzen der friesche boter zijn in twee maanden meer dan 25% gestegen. De noteeringenook in Uw blad onder de marktberichten te lezen, leveren daarvoor het bewijs. Deze stijging der prijzen mag met recht buitengewoon" worden genoemd. Te meeromdat zij in een tijd valt, waar de koeien nog in het land zijn. Was het Januari of Februarihet zoude niet zoo in het oogloopend zijn. Dat is niet alleen de meening van de fabrikanten hier te lande ofschoon zij er op het oogenblik voordeel van hebben maar ook van het ge- heole buitenland. De boterhandel is internationaal als een van de voornaamste takken van landbouwbedrijf eu de schommelingen der prijzen doen zich gelijkmatig gevoe len hier in Europa, zoowel als in Amerika en Australië. In het algemeen kan men dan ook als gevolgen van te hooge prijzen verwachten le toenemend gebruik van margarine 2e het openen der markt voor vreemde en mindere soorten (finlandscheamerikaansche en austra- lische boter.) Dat de friesche boter in twee maanden tijds eene zoo belangrijke prijsverhooging heeft ondergaan, vindt hoofd zakelijk zijne oorzaak in de markt te Londen en iu het stelselwaarop in de meeste fabrieken in Friosland de melk wordt betaald. Het is hier niet de plaats daar over uit te wijden. Ik heb mijne gegevens geput nit de vakbladen over de fabrikatie en den handel van zuivel producten en moet belanghebbenden beleefd daarnaar verwijzen. De voornaamste couranten zijn: L'industrie laitière the Grocer the Provisioner de Boterhandel die Molkerei-Zeitung en die Schweizerische Milchzeitnng, welke couranten gaarne ter inzage verstrekt worden. De tijd dat men 1,25 voor een pond boter betaalde, behoort gelukkig tot het verledene. Het is te veel geld, en al te veel is ongezond. Nog op het oogenblik heeft handel en nijverheid te lijden onder de gevolgen van den tijd toen producten en handelsartikelen hooger dan de waarde betaald werden. Boter mag geen artikel van weelde worden. De landbouw zou het het duurst moeten betalen. Helaas hoort men dan ook door de kinderen zingen Een pondje boter Voor een stooter, Die goeden tijd Die tijd komt nooit weerom. Wat verder de vraag aangaat, of het beter is, de boter in te koopen in grootere of in kleinere hoeveelheidbe hoef ik slechts te herinneren aan het feitdat alles wat ingelegd ingemaaktof op welke manier ook ver duurzaamd isvan kwaliteit gaat veranderen. Bij de boter is dat in hooge mate het geval. Het aroma gaat geheel verloren en in plaats daarvan komt eene sterke lucht. De smaak verandert daardoor natuurlijk ook en wordt niet zelden zoo slechtdat de boter niet meer te genieten is. Ten slotte wordt in de tegenspraak zelfs beweerd«Indien men maar zorg draagt voor de fijnste soort en de boter goed behandeld wordtdan kan men zeker zijn den geheelen winter door lekkere grasboter te behouden." Dus zorg is daarvoor noodigdubbele zorg, voor kwaliteit en behandeling, maar dat valt weg, wanneer men de boter telkens versch koopt. De boter is versch het lekkerst! Ieder boterverkooperzal natuurlijk liever in origineele vaatjes verkoopen dan in potten of in enkele ponden maar is het niet van veel grooter belang voor den verkooperzorg te dragen, dat de waar op de beste manier en in de meest duurzame vorm in handen der gebruikers komt En zal het geen voordeel opleverenzoowel voor den verkooper als voor den kooperwanneer men den inkoop zoo gemakkelijk mogelijk en tevons zoo goed mogelijk maakt Ik geloof, dat iedereen nu zijn eigen oordeel vormen kan, waarom ik het onderworp maar verder zal laten rusten. E. BOAS. Ook wij achten de zaak nu voldoende toegelicht en sluiten hiermede het debat daarover in ons blad. Red.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5