ARME MEISJES. No. 120. Twee en Negentigste Jaargang. 1890. WOENSDAG Officieel Gedeelte. BADEN GASTHUIS. Averechtsclie begunstiging. FEUILLETON. 8 OCTOBER. Roman uit het Berlijnsche leven. ALkMWIISCIIi; 1.01 HIM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,O®. Prijs der gewone Advertentiën. Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. De gelegenheid tot het bekomen van BADE! in het «ASTHU1S is van 6 October 1890 alleen opengesteld op W oensdag en Zaterdag van iedere week, van 's morgens 7 tot 's avonds 7 uren. We Directeur der tSemeente- |§§H» reiniging is VERHUISD van den Koningsweg naar deVOOBMEER lo. 2®. Die onze uiteenzetting van de voorstellen der Regee ring tot wijziging van de grondbelasting en van de regelen omtrent de plaatselijke belastingen met eenige aandacht heeft gevolgdmoet reeds hebben opgemerkt dat ons oordeel daarover niet gunstig is. Enkele op merkingen hebben hem misschien reeds doen zien, waar naar onze meening de fout ligt. Wij hebben ons voor een voorbarig oordeel willen wachten en niet dan na nauwgezette en herhaalde overweging de slotsom onzer beschouwingen willen uitspreken maar onze eerste on gunstige indruk heeft zich niet gewijzigd; hij is integen deel sterker gewordenons eindoordeel isdat wij de aanneming dezer wetsvoorstellen niet in 's lands belang kunnen achten. Stond het eerste ontwerpde vaststelling der grond belasting, op zich zelf, daarvoor zou onder de tegenwoor dige omstandigheden veel te zeggen zijn. De Regeering stelt voor5 percent belasting te heffen van de belast bare opbrengst der grondbelastingzoowel van de ge bouwde als van de ongebouwde eigendommen volgens de laatste schatting. Door die heffing zou het bedrag van de hoofdsom der grondbelasting van de ongebouwde eigendommen dalen van 5.545.000 tot 4.807.334, wat alzoo een vermindering zou geven van ruim 7 ton (on geveer 738.800). Op zich zelf schijnt dat voor de landbouwers en grondeigenaars een aangenaam bericht maar men vergete nietdat de grondbelasting voor elk perceel niet in gelijke verhouding zou worden vermin derd neen de belasting zou worden omgeslagen naar de uitkomsten der laatste schatting van de belastbare opbrengstdie aanmerkelijk verschilt van de belastbare opbrengst waarnaar thans de belasting wordt geheven en wel in elke provincie veel hooger is gesteldmaar geenszins in gelijke mate. In Limburg bedraagt de ver meerdering slechts 35 percent, in Noordbrabant, Zee land en Groningen 7079 en 93 percentmaar in de overige provinciën is zij veel grooter; in Gelderland be draagt zij 122, in Zuidholland 127, in Friesland 134, in Noordholland 146 percent. Werd het tegenwoordig bedrag van de hoofdsom der grondbelasting over de verschillende provinciën omgeslagen volgens de laatste schatting, dan zou wel de grondbelasting der ongebouwde DOOK PAUL LINDA U. Uit het Hoogduitse h. 9) Deze wijziging in het huishouden van Claudine von Sellnitz had plaats na den grooten oorlog, in den herfst van het jaar 1871. De kamers waren spoedig verhuurd aan fatsoenlijke lieden en inderdaad vermeerderde deze maatregel haar inkomen op noemenswaardige wijze. Ja, zij kon zelfs zonder iemand der haren iets te kort te doen nog wat overleggen. Maar de kinderen werden grooter, de uitgaven ver meerderden van jaar tot jaar. Regine had in 1873 de school verlatenzij was zestien jaar oudgoed ontwik keld voor haar leeftijd en hoe eenvoudig zij zich ook kleeddede uitgaven voor haar toilet werden in het huishouden geducht gevoeld. Dit verdroot Claudine en meermalen hadden er hevige woordenwisselingen plaats tusschen de spaarzame moeder en de dochterdie ter wille van hare jeugdige schoonheid het recht meende te hebben, allerlei uitgaven te doen. Zonder nu juist coquet te zijn kleedde zij zich toch gaarne netjes. Zij had eenig talent voor teekenen en trachtte nu daarmede iets te verdienen ten einde wat meer aan haar toilet te kunnen besteden dan moeder haar toestond. Zij vond dan ook bezigheid beschilderde waaiers en majolicavazen en de opbrengst van haar moeitevollen arbeid werd spoedig door de modewinkels verslonden, zonder dat Regine's eischen ook maar in de verste verte werden bevredigd. Voor haar was het altijd nog veel te weinig, Telefoonnummer 23. eigendommen in Limburg verminderen met 20 percentin Zeeland met 16 in Noordbrabant met 12 percentmaar daarentegen s t ij g e n in Friesland en Drenthe met 5 in Overijsel met 6 in Noordholland met 11, in Gelderland met 15 percent. Limburg zou ruim 62.000 minder op te brengen hebben dan tegenwoordigZeeland ruim 77.000 en Noordbrabant 84.000 minder, maar daarentegen Friesland ruim 37.000 meer, Noordholland ruim 70000 en Gelder land ruim 95.000 meer. De Regeering stelt echter voor, in het geheel iets minder aan hoofdsom te heffen, en wel in plaats van ruim 5| percentwat noodig zou wezen om hetzelfde bedrag te verkrijgen, slechts 5 per cent daardoor zouden de verschillen met bijna '/6 ver minderen maar dan toch nog altijd belangrijk genoeg blijven. Friesland zou althans volgens de voorstellen der Regeering aan grondbelasting van de ongebouwde eigen dommen ten behoeve van het Rijk in hoofdsom ruim 30.000 meer moeten opbrengen dan tegenwoordig Noordholland ruim j 58.000, en Gelderland bijna ƒ80.000 meer. De Regeering stelt echter tevens voorde opcenten ten behoeve van het Rijk af te schaffen, en ten gevolge daarvan zou in elke provincie ten slotte aan grondbe lasting van de ongebouwde eigendommen ten behoeve van het Rijk minder worden geheven dan tegenwoordig; het geheele bedrag zou dalen van ruim 6.737.000 tot ruim 4.807.000en bij gevolg zou van het eigenlijke grondbezit bijna twee millioen gulden minder worden gevorderd. Zou een dergelijke maatregel te verdedigen zijn ge weest Wanneer daarvoor geen bijzondere redenen be staan, zeker niet; maar er is alle aanleiding om de vraag te stellen of die bijzondere redenen thans in ons land niet aanwezig zijn. Den 4den Juni van dit jaar bood de staatscommissie belast met het instellen van een onderzoek naar den toestand van den landbouw hier te lande en het indienen van voorstellen omtrent de mid delen tot ontwikkeling van deze bron onzer volkswel vaart haar verslag den Koning aan. Dat verslag luidt, zooals de commissie zelve het uitdruktt beslist ongun stig"; het is een doorloopende klacht over »vermindering van welvaart", «kapitaalverlies", «moreele verzwakking", «bovenmatige lasten." Die lasten vooral bezwaren naar het oordeel der commissie den landbouw in ons vader land met een inderdaad ondraaglijken druk de grond belasting en de heffing van rechten op den overgang van onroerende goederen worden daarbij in de eerste plaats genoemd en de commissie geeft ons de slotsom harer beschouwingen in deze duidelijkevoor een ieder verstaanbare, ondubbelzinnige woorden Vooreerst zullen dus de lasten die op den landbouw drukken in be langrijke mate moeten worden verminderd. Zonder ver mindering van lasten in het algemeen en zonder afschaf fing in het bijzonder van die heffingendie de voort brenging belemmeren en het verdwijnen van den eigen geërfden boerenstand in de hand werken is aan geen wezenlijke verbetering te denken." Van verschillende zijden is het verslag der landbouw- voor de zuinige moeder altijd veel te veel. Moeder en dochter begonnen elkander hoe langer hoe minder te begrijpen. Zoo leidde Regine een eenzaam, vervelend leven. Hare eenige vreugde was haar zeven jaar jongere broeder dien zij hartelijk liefhad. Helaas, het arme kind bezweek in 1876 aan eene boosaardige ziekte, die het op de bewaarschool had opgedaan. Langen tijd kon Regine dezen vreeselijken slag niet te boven komen. Zij voelde zich eenzamer dan immer te voren. Tusschen hare moeder en haar had nooit eene bij zonder innige verstandhouding bestaan en in de laatste jaren was die er niet op verbeterd. Zij voelde zich achterafgezet en was boosdat haar broeder op zoo in het oogloopende wijze door hare moeder bevoorrecht werd. Voor hem was geen offer te grootToen hij in Februari 1878 de kadettenschool verliet en zijne aanstelling als luitenant verkreeghad zijne moeder voor hem op één dag meer uitgegeven dan voor haar in een geheel jaar. Regine ging diep gebukt onder hare armoede, want zij wist zeer goed dat zij mooi was en ook wel hoe andere jonge meisjes van haar leeftijd en stand haar leven doorbrachten. En zij was ingekerkerd in dat lee- lijke kamertje dat op de binnenplaats uitkwam en waar zij de oogen zat te bederven bij het flauwe licht. Geen mensch bekommerde zich om haar. Hare moeder was zij tot last. Nooit vernam zij een vriendelijk woord van haar slechts voortdurend geklaag en gemor over het onnutte geld-uitgeven voor ijdelen tooi. Zij had geen enkele vriendin en sedert den dood van haar kleine broertje had zij niemand meer lief en niemand had haar lief. Zoo verkwijnde hare ziel als eene bloem zonder zon en haar jonge hart, dat zoo vatbaar was voor edeler neigingenvulde zich met bitterheid. Langzamerhand kwam er eene norschestugge uitdrukking op haar fraai gevormdgedistingeerd gelaat. Geen oogenblik verliet haar de gedachtedat zij een treurig leven leidde een leven zooals zij niet verdiende en waartoe zij alleen veroordeeld wasomdat zij arm was om geen enkele andere reden Owat zou men commissie te zwart gekleurd en tegenover den Staat te veel eischend genoemd. Ook ons komt het voor, dat zij den toestand te ongunstig voorstelt, en bij haar recht- matigen eisch, dat de Regeering niet karig zal zijn, waar het maatregelen geldt die de ontwikkeling van den land bouw kunnen bevorderen, in haren aandrang op vermin dering van lasten te ver gaatmaar dit neemt niet wegdat de toestand van den landbouw over het alge meen ongunstig genoemd moet worden en de grondbe lasting in verband met de overgangsrechten zonder over drijving een zware druk mag heeten. Waar het zoo geschapen staatzou men zich werkelijk niet behoeven te verbazen wanneer bij wijziging onzer belastingen een stap werd gedaan tot verlichting van den belasting druk op den grond. Onder de voorstellen der vijf liberale kamerleden tot invoering van een Rijks-inkomstenbelas ting en daarmede gepaard gaande afschaffing of vermin dering van andere belastingen kwam dan ook een ontwerp voor tot afschaffing van de opcenten op de rechten van overgang van vaste goederen; daardoor zou die belasting met bijna anderhalf millioen f 1.400.000) zijn verminderd; had de Regeering dit voorbeeld gevolgd, nadat het verslag der landbouwcommissie daartoe nog een krachtigen spoorslag had gegeven, doch in plaats van de overgangsrechten de grondbelasting verminderd, men zou hebben kunnen twisten over de vraag welke dier beide belastingen voor vermindering het meest in aan merking behoort te komen, maar het hoofddenkbeeld der Regeering kunnen toejuichenzoo men althans bereid was over het groote bezwaar heen te stappen dat de Regeering het verlies voor de schatkist ongedekt laat en zich troost met het vooruitzicht, dat dit verlies vergoed kan worden door besparing wegens het allengs afnemen van enkele afloopende uitgaven de jaarlijksche ruimere opbrengst der staatsinkomsten en het regelmatig voor komend overschot op den gewonen dienst. De vermin dering der grondbelasting van de gebouwde eigendommen met ruim twee ton had zonder veel bezwaar daarmede gepaard kunnen gaan. Maar het yoorstel der Regeering tot vaststelling der grondbelasting staat niet op zich zelfhet staat in onaf scheidelijk verband met haar tweedegelijktijdig inge diende wetsvoorstel tot herziening der algemeene regelen omtrent onze plaatselijke belastingendat aan de ge meentebesturen vrijheid geeft tot het heffen van 60 op centen op de grondbelasting der gebouwde en ongebouwde eigendommen. Neemt men hoofdsom en opcenten der grondbelasting ten behoeve van Rijk en gemeenten te zamen, dan zal van den grond, in plaats van minder, ongeveer elf en een halve ton meer geheven worden namelijk vier ton van de ongebouwde en bijna zeven en een halve ton van de gebouwde eigendommen. Daar tegen bestaat bij den tegenwoordigen toestand van den landbouw inderdaad overwegend bezwaardat geenszins wordt weggenomen door de ontheffing van andere lasten, waarin sommige landeigenaren en landbouwers in sommige gemeenten zich zouden kunnen verheugen en dat ook niet kan worden weggenomenzoolang de Regeering volhardt bij den naast hare tegenwoordige voorstellen anders een werk van haar maken Wat zou zij gevierd zijn in gezelschappen Zijde dochter van een officier die den heldendood gestorven wasZij, de afstammeling van eene der eerste familiën uit den landejongbe schaafd geestig en schoonHad dat alles dan geen waarde meer Waarom Omdat zij arm was Voor haar was armoede eene bijzonder zware straf, want het recht om arm te zijn werd haar niet eenmaal gegund. Zij kon niet in een eenvoudig katoenen kleedje werk gaan zoeken op eene fabriek of in een winkel. Zij mocht niet deelnemen aan de vermaken van het volk. De vrijheid die de proletariër genietwas haar ont zegd. Zij stond onder den despotischen dwang van hare voornaamheid van die voornaamheid welke samen gaande met rijkdomvoor haar eene even groote schat zou geweest zijn, als zij nu, met armoede verbonden, een zware last, een onoverkomelijke slagboom voor haar was. Ieder ander meisje had een dragelijker lot dan zijZelfs de beklagenswaardigste bedelaresDie behoefde ten minste haar naam niet op te houden! Die kon op feestdagen dansen met de mannen van haar standzich amuseeren zooals zij verkoosterwijl haar zoogenaamd recht op de hoogere kringendie haar niet in zich opnamen haar elk genoegen ontzegde. Langzamerhand ontkiemde in Regina's hart een aller gevaarlijkst gevoel van afkeer tegen haar stand en be gon zjj meer en meer haar lot met dat van anderen te vergelijken. Waarschijnlijk had zij deze eigenschappen van den avontuurlijken geest van haar vader geërfd. De lust kwam meermalen in haar op hare ketenen te ver breken het nauwe pantserdat haar omklemde, te ont vluchten en te doen zooals zoo vele anderen. Wanneer de schemering inviel en het te donker werd om haar werkelijk sierlijken arbeid voort te zetten, terwijl de tijd om licht te ontsteken nog niet was aangebroken ging zij gewoonlijk voor het groote venster zitten. De ver- wardste geschiedenissen spookten haar dan door het hoofd. Zij zag zich zelvegekleed als een meisje uit het volk, deelnemen aan een vroolijk feest, of, be schermd door een maskerin een kring van jeugdige

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1