Buitenland. Binnenland. binnenhuisje beschreef, hebben zeker ook nog al zoo iets op hun kerfstok, waar het de oorzaak ran branden geldt. Hoe licht werd en wordt zulk een stoof niet omverge- schopt of blijft een dame met hare rokken daaraan haken en dan is 't, haast je, rep je, vuur opzoeken, vuur opstoffen waarbij niet zelden kleine brandwonden ontstaan en een karakteristiek luchtje verraadt, dat ook het tapijt te lijden heeft gehad. Waterstoven voldoen ook maar ten halve, want die zijn meestal al te spoedig af gekoeld aan welk euvel ook andere hulpmiddelen om de voeten te warmen gewoonlijk mank gaan. Daarom zal Scholte's uitvindingook op de tentoonstelling aan wezig voor velen een uitkomst zijn. Zijne «chemische voetwarmers" legt men 's morgens omstreeks twintig minuten in kokend waterwaarna zij wel drie a vier uren voldoende warmte uitstralen. Dan worden zij weer koud, maar slechts even behoeft men den afsluiter met een daarop passenden sleutel te openen en onmiddellijk krijgt de stoof dan weder een aangename temperatuur, welke zij den ganschen verderen dag behoudt. Voor mijne wantrouwende lezeressen zullen mijne mededeelingen omtrent deze even merkwaardige als doelmatige voet warmers zeker grooter waarde verkrijgen, als ik daaraan nog toevoeg, dat dr. Ch. E. H. Vermeulen te Amsterdam, die een daarvan in zijn rijtuig gebruikt, daarmee hoogst ingenomen is en «deze geriefelijke uitvinding met het oog op gezondheid en veiligheid met alle overtuiging aan ieder gerustelijk aanbeveelt." Te Amsterdam zijn zij ver krijgbaar gesteld bij Arnolds Co., in de Reguliers- breestraat bij de Munt. Nu zouden wij verder op de tentoonstelling nog kunnen nagaan welke de nieuwste bijdragen zijn tot het vraag stuk om een vertrek zonder schoorsteen te verwarmen doch liever wachten wij daarmee tot een volgenden brief. Bij onze tweede rondwandeling zullen wij nog bovendien onze aandacht schenken aan enkele inzendingendie strikt genomenonder den naam van verwarmingstoe stellen niet kunnen doorgaan. Om nog eens even op die voetwarmers terug te komen wat zou de A. O. M. hare passagiers verplichtenals zij die eensin hare tramwagens wilde invoeren. Het bezwaar, dat do doortocht voor den conducteur dan levensgevaar lijk kon wordenzou m. i. nog wel uit den weg te ruimen zijn en de tramwagens zouden door de stoven voor velen des te aanlokkelijker worden. Tot de directie der tramomnibussen durven wij ons nauwelijks met dezen wenk te riohtenwant zij moet zoo zuinig zijn dat er van alleswat maar eenigszins op luxe gelijktgeen quaestie mag wezen. In de eerste jaarvergadering der A. T. 0. M die cenige dagen geleden werd gehouden, is namelijk bekend gewordendat de maatschappij in het afgeloopen jaar met een verlies van 28,326 gewerkt heeft. Het is waardat daartoe verschillende omstan digheden hebben medegewerktwaarmee men in het volgende boekjaar niet te kampen heeft, doch deze licht zijde kan onmogelijk opwegen tegen de naderende scher pere concurrentie der A. O. M., die over eenigen tijd hare nieuwe lijnen zal gelegd hebben in de wijken, welke nu het meeste voordeel voor de tramomnibussen opleve ren. De Raad van Bestuur der A. T. O. M., tijdens de beraadslagingen over de tram-concessie het Damocles- zwaard boven zich ziende zweven, heeft zich in die dagen dan ook tot de vroede mannen der hoofdstad gewend met het verwijtdat met de rechten der tramomnibussen veel te weinig rekening gehouden werd en met het ver zoek dat bijaldien aan de A O. M. werd toegestaan lijnen te leggen in straten, door den adressant geëxploi teerd deze maatschappij ook genoodzaakt zou worden om de gebouwen en het materiaal over te nemen en ook de verdere onkosten der A. T. O. M. te restitueeren. Bij de debatten in den gemeenteraad is van dat adres weinig notitie genomen, de wenschen der A. 0. M. zijn verhoord en zoo bestaat alle waarschijnlijkheid dat de tramomnibussen weldra tot het verlodene zullen behooren. Nu reeds doet zich bij de A. T. O. M. zulk een gebrek aan kasmiddelen gevoelendat men zal trachten eene leening van hoogstens 50,001 te plaatsen gelukt het niet om dat bedrag bijeen te krijgen dan is de ure van den ondergang der maatschappij wellicht reeds geslagen. Onder zulke treurige vooruitzichten zweeg op de alge meens vergadering de oppositieslechts een paar stem men werden gehoord om het tegenwoordige bestuur te Toch was de gelijkenis niet groot. Regine's hoofd was iets kleiner, haar hals langer, hare taille smaller en hare schouders waren breeder. Het schoone blond van haar weelderig haar helde meer tot het goudblonde, het licht bruin over, terwijl over Grete's lokken meer een zilveren glans verspreid lag. Regine's hoofd was onevenredig klein en merkwaardig rond. Zij droeg het haar in kleine krul letjes op het voorhoofd, dood eenvoudig overigenster wijl het van achteren in ééne lange vlecht tot op het midden van den rug afviel. Zij had een mooi profiel en een smallen neus met fijne bewegelijke vleugels. De lippen waren vast op elkander gedrukt en de kleine oortjes stonden bijna niet van het hoofd af. Hare groote, mooie, blauwe oogen keken ernstig en gestreng de wereld in. Hare lange wimpers en zware wenkbrauwen, die nog lichter van kleur waren dan het hoofdhaargaven eene eigenaardige uitdrukking aan het geheele gelaat. Het mooie meisje maakte onmiddellijk den indruk, dat zij zich harer schoonheid bewust en niet tevreden met haar lot was. «Graaf Pagger mijne dochter", zoo stelde Claudine hen aan elkander voor. De graaf maakte eene buiging Regine beantwoordde die beleefdheid met een koelen hoofdknik. «Het spijt mij zeer, mejuffrouw, dat ik juist van plan was heen te gaan. Ik hoop echter, dat ik bij een mijner volgende bezoeken de eer zal hebben nader met u ken nis te maken." Na nogmaals afscheid te hebben genomen, verliet Bruno de kamer. Claudine deed hem uitgeleide tot aan de voordeur. Ik hoop", sprak zij toen zij weder bij hare dochter teruggekeerd was, «dat ons heden iets goeds is ten deel gevallen." Het zal wel niet veel bijzonders zijn", antwoordde Regine terwijl zij met het visitekaartje van den graaf zat te spelen. «Ja, het is iets zeer bijzonders", beet de moeder haar toornig toe. Welnu, zooveel te beter. Wij kunnen het gebruiken. Wat is het?" Wordt vervolgd. doen aftreden maar met overgroote meerderheid werd I daartegen geprotesteerd. De lijn die het eerst voor het I verkeer werd opengesteld, namelijk N. Z. Voorburgwal Artis is gebleken de minst rendeerende te zijn zoodat deze dan ook sinds 1 October is opgegeven. Ten gevolge I van proceskosten heeft ook de lijn ArtisAbattoir een I zeer nadeelig saldo opgeleverddoch vooralsnog bestond er geen aanleiding om ook van haar af te zien. Onze groentenmarkt zal volgens raadsbesluit verplaatst worden naar de gemeenteterreinen aan weerszijden van de Marnixstraatterwijl de fruitmarkt haar oude plaats op het Singel behoudeu blijft. Of de boeren die hunne I tuinproducten op de amsterdamsche markt aan den man I brengen daarmee zeer ingenomen zijnis aan billijken I twijfel onderhevig. Ook de koopers die niet zelden in fruit en groenten te gelijk handelen zullen zeker ook I nog wel eens mopperen dat elke verandering geen ver betering is. De heer Gerritsen, de man van de practijk, heeft het in den gemeenteraad voor al deze neringdoenden opgenomen en aan B. en W. de belofte afgeperst dat zoo het mocht blijkendat de Marnixstraat ook vol doende ruimte aanbiedt voor een afzonderlijke fruitmarkt, deze later insgelijks daarheen zal worden overgebracht. Ten einde een gemakkelijker verbinding van de binnen stad met de nieuwe groentemarkt te verkrijgen zal de Elandsgracht gedempt worden. Dat zal een groote ver betering zijn en de scheepvaart zal er geen schade van hebben want slechts zelden maakt die van deze gracht gebruik. De kosten van deze marktverplaatsing worden op 361,000 geschat, maar nu B. en W. bij millioenen tegelijk gaan leenenkan dat wel lijden. Het koudere weer der laatste dagen komt aan de schouwburgzalen ten goede en doet de concertbezoekers menigen avond aan hunne woning ontrouw worden. Van de Koninklijke Vereeniging »Het Nederlandsch Tooneel" heb ik eene opvoering bijgewoond van Sapphohet ver dienstelijke treurspel van Grillparzer, door H. Th. Boelen metrisch in het hollandsch overgezet. Omstreeks 600 v. Chr. leefde te Mytilene op Lesbos de Grieksche dich teres Sappho alom bekend wegens de groote gaven, die de goden baar hadden geschonken. Ook Faon heeft haar naam gehoord en hare zoetvloeiende verzen vernomen. Een vrouw, die zóó kan uitdrukken wat er in haar bin nenste leeftschijnt hem het hoogste toehaar te zien een ongekende zegen. Daar zijn de Olympische spelen aangebroken Twee gelauwerden treden uit het strijdperk elkaar tegemoetSappho is gekroond als de grootste dichteres, Faon heeft den prijs behaald als wagenmenner. Daar staan zij tegenover elkander: de blik der vrouw rust met welgevallen op den forschen jongeling, de man ziet het beeld zijner visioenen vóór zich. Met dien eenen blik is de liefde beider hart binnengeslopen en Faon volgt Sappbo naar Lesbos. Na verloop van korten tijd ontmoet hij daar een der dienaressen zijner beminde Melitta geheetenen als hij haar gezien en met haar gesproken heeftbemerkt hij dat er nog iets hoogers is dan vereering der kunstenaarsgaven eener vrouwdat Melitta eigenlijk zijne eerste liefde is. Vreeselijk is die ontdekking voor Sappho haar leven is gebroken, alleen het zoet gevoel der wraak bezit voor haar nog bekoring. Zij laat de geliefden achtervolgenzij richt den dolk op Melitta, maar telkens is Faon daar om zich tegen de zwaar beleedigde vrouw te verzetten. Eindelijk ziet zij in den stikdonkeren nacht van haar gevoelsleven een lichtpuntvan het voor haar waardelooze bestaan wil zij afstand doen doch vooraf wil zij toonentot welk eene zelfopoffering zij in staat is. Zij rekent af met alle booze aardsche machten en als door een hemelsch licht omstraald, laat zij Faon en Melitta tot zich komenschenkt hun I vergiffenis en geeft hun haar zegen. Maar dan is haar I strijd op aarde ook volstredenhet Leukadische voor gebergte lacht haar met zijn zonneglans tegen en aan den voet daarvan golven de zilte barendie al reeds I zooveel leed en droefenis en teleurstelling hebben verstikt, j Aan den schoot der golven vertrouwt zij zich toe en eer de toegeschoten slaven haar kunnen redden, heeft Poseidon zich harer ontfermd. Heden ontbreekt het ons aan de ruimte om over het I spel der opvoerenden te spreken doch in een onzer vol gende brieven, waarin wij ons voorstellen, enkele bijzon- 1 derheden mede te deelen omtrent de voornaamste hier bestaande tooneelgezelschappenkomen wij daarop nog wel terug. In het concertgebouw zullen eerstdaags mej. Antoinette Trebelli en de heer Raphael Diaz Albertini optreden I twee hier te lande nog onbekende solisten die echter in het buitenland reeds schoone triomfen moeten be haald hebben. BELGIE. Be minister van landbouw en openbare werken de Brnijn werd den 6, toen hij te Mechelen kwam, ten einde de inwijding der havenwerken bij te wonen door eene volksmenigte met gefluit en gejouw ontvangen, 's Avonds kwam het tot ongeregeldheden. De gendar mes moesten de menigte uiteendrijven waarbij vele per sonen gekwetst en een twintigtal in hechtenis genomen werden ENGELAND. Mevrouw Booth, echtgenoote van den opperbevelhebber van het Leger des Heils is den 4 des namiddags overleden. Op het congres van dokwerkers te Londen is besloten, dat het instellen van een werkdag van acht uren bij het werk in de dokken eene onmogelijkheid zou zijn. Wel zou den de afgevaardigden krachtig pogen den wekelijkschen werktijd van 48 uren in te voeren. FRANKRIJK. Bij de op den 5 te Rambonillet gehouden verkiezing voor een lid der Kamer zijn 5843 stemmen uitgebracht op den gematigd republikeinschen candidaatgraaf de Caramon en 8092 op twee radicalen alzoo herstemming. OOiTEXRlJK-HOilGAKIJG. De colleges der groote landeigenaars in Beneden-Oostenrijk hebben libe ralen in den Landdag gekozen. PORTUGAL. Nadat het den heer Martens Ferrano niet gelukt was een nieuw ministerie samen te stellen heeft de Koning generaal D'Abreu e Sousagematigd progessist belast met de samenstelling van een overgangs ministerie. SPANJE. Uit Tanger wordt gemeld, dat de Sultan van Marokko den opstand gedempt heeft. Te Barcelona is de cholera uitgebroken. Den 16 kwamen in de provinciënwaar die ziekte heerscht43 ziekte- en 13 sterfgevallen voor. ZWITSERLAND. Met het oog op de volkstemming over de herziening der grondwet in Tessino op den 5 had de bondseommissaris kolonel Künzli, den 3 een manifest doen aanplakken waarbij alle burgers aangespoord wer den om met waardigheid en nauwgezetheid hun recht uit te oefenen en zich niet van de wijs te laten brengen door den invloedhetzij der gemeentelijkehetzij der kantonnale overheden en de partijen vermaand niets te doen waaronder de zuiverheid der stemming lijdên zou. De wetten zouden streng gehandhaafd worden zonder onderscheid van partijtegenover ieder, die door oneer lijke middelen trachtte den volkswil te vervalschen. Welke ook de uitslag der stemming zou zijn, de rust zou alleen bewaard blijven,wanneer de burgers de belangen des kantons en des Eedgenootschaps boven de partijbelangen stelden. Uit het buitenland kwamen verscheidene zwitsersin dit kanton thuis behoorende, over, om aan de stemming deel te nemen o. a. uit Londen een eigenaar van ver scheidene koffiehuizen met tal zijner bedienden. Den 5 zijn 11928 stemmen vóór en 11831 tegen de grond wetsherziening uitgebracht. Van de 25000 kiezers kwamen 23762 op. Tijdens de verkiezingen is de orde nergens gestoord. De Bondsraad heeft voorgesteld den Staatsraad te doen bestaan uit twee clericalen, twee liberalen en één lid, tot geen der beide partijen behoorende. Het verzoek van den Bondsraad aan de engelsche regeering om uitlevering van den engelschen beeldhouwer Castioni, die den Staatsraad Rossi bij gelegenheid van de ongeregeldheden te Tessino doodschootis nog niet in gewilligd. Er wordt tegen die uitlevering bezwaar ge maakt op grond van hetgeen bepaald is bij art. 7 van het bestaande uitleveringsverdrag. Den 10 wordt op dat verzoek een besluit genomen. ZWEDEN. Bij de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer te Stokholm verklaarden van de 10380 kiezers die stemden zich 7770 voor de candidaten der vrijhandelspartij en 2600 voor de voorstanders van be- I scherming. VEREENIGBE STATEN. Het Congres heeft vóór zijn uiteengaan nog een voorstel aangenomen, waar bij de president nitgeuoodigd ismet de engelsche en amerikaansche regeering te onderhandelen over maatregelen om de landverhuizing der chineezen uit Canada en Mexico I tegen te gaan. De New-York Herald erkent in een aan de nieuwe tariefwet gewijd artikeldat eene der beweegredenen welke tot. de iudiening en aanneming dier wet geleid hebben, geweest is, Canada te dwingen zich af te scheiden van Engeland en aan te sluiten bij de Vereenigde Staten. De heer Mc'Kinley is bij zijne terugkomst te Canton in Ohio uit Washington door de kiezers in zegepraal in gehaald. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 7 vroeg de heer Yiruly aan den minister van buitenlandsche zaken of het waar was, dat de engelsche markt op nieuw voor nederl. vee is gesloten. De minister verklaarde werkelijk van onze legatie te Londen een telegrafisch bericht te hebben ontvangen dat, wegens het constateeren van een geval van mond en klauwzeer onder een koppel vee uit Vadis, toute impor tation sera prohibéekrachtens art. 1 der engelsche wet van Mei 1884. Onmiddellijk na de ontvangst van dat bericht is daarvan kennis gegeven aan den minister van binnenlandsche zaken. Inmiddels is per brief bevestiging ontvangen van het telegram der legatie Deze heeft de engelsche regeering er op gewezen dat vanwege ons gouvernement alle maatregelen genomen waren om de uitbreiding der ziekte te voorkomen en dat uit het enkel ziektegeval te Vaals geene gevolgtrekking kan worden gemaakt, vooral bij het deugdelijk toezicht onzer vee- artsenijkundige ambtenaren. De legatie heeft voorts kunnen bewerken, dat aan den minister Chaplain, die zich in Schotland bevindt werd getelegrafeerd om machtiging tot uitstel van den maat regel totdat er gelegenheid zou zijn de zaak nader toe te lichten. Hierop was nog geen antwoord ingekomen. Onze legatie heeft dus met groote activiteit de belan gen van den handel en den veestapel voorgestaan Het gebeurde wekt te meer teleurstellingomdat juist in den laatsten tijd de gezindheid van Engeland ten op zichte van den nederl. veestapel was verbeterd. Op een nadere vraag van den heer Vi ru 1 y (die hulde bracht aan de activiteit van onze legatie) gaf de minister nog te kennen dat alle invoer uit Nederland verboden was, ook te Deptford vanwaar tot dusver ons vee ge- I slacht kon worden verzouden. Hij zou echter nadere I inlichtingen afwachten en gaf de verzekeringdat ook in het vervolg de meeste activiteit zon worden betracht. In de Staatscourant zouden nadere mededeelingen wor den gedaan. Den 8 werd in den aanvang der zittiug medegedeeld, dat de centrale sectie besloten had omna afdoening der aanhangige wetsontwerpen, in de afdeelingen aan de orde te stellen de suppletoirs begrootingen en de Staats- I begrooting voor 1891. De behandeling van het wetsontwerp houdende bepa lingen omtrent 's Rijks waterstaatswerken werd voort gezet en ten einde gebracht. Ter tegemoetkoming aan de bedenkingen, den 7 in het midden gebracht, werd de aanhef van artikel 1 door de regeering eenigszins gewij - zigd. Artikel 1 werd goedgekeurd nadat met 67 tegen 16 stemmen het daarop door de commissie van rapporteurs voorgedragen amendement was aangenomen. Het amendement dierzelfde commissie op art. 2 werd I aangenomen met 58 tegen 24 stemmen. Op art 4 werd een amendement van den heer H a r- t, o g h met 41 tegen 40 stemmen verworpen en daarna I het artikel goedgekeurd met 56 tegen 23 stemmen. Na goedkeuring der overige artikelen werd de eindstemming op den 14 bepaald.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2