ARME MEISJES. No. 122. Twee en Negentigste Jaargang, 1890. ZONDAG Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Land tegenover effecten. FEUILLETON. 12 OCTOBER. Buitenland. Roman uit liet Berlijnsche leven. Deze Courant wordt Dinsdag;-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheels rijk 1, De 3 nummers O.Ott. Prijs der gewone Advertentiën. Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. Telefoonnummer 33. De tegenwoordige Minister van Financiën neeft zich steeds een beslist tegenstander betoond van een Rijks- inkomstenbelasting een klassen belasting efieetenbelas- tingbelasting van het kapitaal in portefeuille of onder welken anderen naam men een belasting van het roe rend vermogen zou willen heffen. Toch eischt het antirevolutionaire Program van Actie gelijkmaking van den belastingdrukvoor de verschillende bastanddeelen van het nationaal vermogen", en hebben antirevolutionaire leden der Staten-Generaal meermalen op een belasting van het tot nog toe onbelaste roerend vermogen aange drongen. Wel bleven Katholieke leden niet in verzuim zich zoo krachtig mogelijk daartegen te verklaren, maar de heer Schaepman sloot zich bij den wensch der bond- genooten aan. Eindelijk scheen die aandrang den Minis ter te sterk te worden. Bij de behandeling van het voor stel der vijf liberale Kamerleden tot invoering eener Rijks inkomstenbelasting kwam hij tot de erkentenis dat het roerend vermogenin verhouding tot hetgeen in ver schillenden vorm van het onroerend gevorderd wordt te weinig is belasthij moest toegevendat de billijk heid voor de invoering van een speciale belasting op het roerend goed .zou pleiten en heeft ten slotte toegezegd, dat de Regeering zon trachten een uitvoerbare belasting te leveren. Van een algemeene inkomsten-, vermogens- of klassen- belasting bleef de Minister blijkbaar afkeerigen de toezegging betrof voorloopig niets meer dan een poging om iets bruikbaars in de verlangde richting te leveren. Van den uitslag was de Minister volstrekt niet zeker. »Of het gelukken zal de moeilijkheden te overwinnen" zeide hij »weet ik niet, maar de Regeering is over tuigd dat het haar plicht is om wanneer zij de billijk heid daarvan erkenter naar te streven het kapitaal in portefeuille in ruimere mate in de belastingen te doen bijdragen. Evenwel moet ik mij geheele vrijheid voor behouden omtrent den vorm van zoodanige belasting. Of het zal moeten zijn eene directe of indirecte belasting, eene belasting op het kapitaal of op de rente eene per soonlijke of eene zakelijke belastingeene belasting bij het leven of bij het overlijden, dat zijn vragen waar over ik mij op dit oogenblik niet wensch uit te laten. Die verwacht mocht hebben bij de opening van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal op 17 Sep tember 1.1., van de regeering iets te zullen vernemen omtrent den uitslag van dit »streven", heeft, zich teleurgesteld gezien. Wel werd de indieniDg van wetsvoorstellen tot herziening der personeele belasting en van den zoutac- cijns aangekondigd die alzoo het aantal der reeds aan hangige ontwerpen betreffende het belastingwezen zullen vermeerderenmaar van een belasting van liet kapitaal DOOR PAUL LINDA U. Uit het Hoogduitse h. in portefeuille word geen woord meer vernomen. Heeft dan de Minister de moeilijkheden om een uitvoerbare belasting van deze soort te ontwerpen niet kunnen over winnen Misschien maar waarschijnlijker komt het ons voor, dat de Minister altijd nog zoekende en strevende is en nog niet heeft beslistalthans nog niet wil ver klaren van welken aard de belasting zal zijn waar mede hij eenmaal het Nederlandsche volk hoopt te ver rassen. Intusschen stelt de Minister voorde Rijksgrondbe lasting vast te stellen op 5 percent van de belastbare opbrengst der ongebouwde en gebouwde eigendommen en aan de gemeenten vrijheid te geven van die Rijks belasting 60 opcenten te heffenzoodat de belasting voor Rijk en gemeenten te zamen 8 percent zal kan nen beloopen. Door aldus wijziging te brengen in het bedrag der grondbelastingwaarvoor elk perceel thans staat aangeschrevenverliest deze belasting volgens een vroegere verklaring van den Minister zeiven het karakter eener grondrente, dat zij naar het oordeel van sommigen thans geheel of gedeeltelijk beziten zal men volgens 's Ministers eigen woorden met recht kunnen gewagen van »een privilege van het roerend vermogen." Door de ongelijke werking van dezen gelijkmatigen en alge- meenen omslag van de grondbelasting over liet geheele landnaar gelang het percentage dier belasting thans in een streek boven of beneden het gemiddelde is, moet het gezamenlijk bedrag der grondbelasting voor Rijk en gemeente in sommige gemeenten »vrij aanzienlijk ver meerderen." De Regeering verklaart het uitdrukkelijk. Ook zal het voorkomen datofschoon de belasting voor de gemeente in haar geheel niet verhoogd wordtvoor een deel der gemeente of voor enkele perceelen meer grondbelasting dan vroeger moet worden betaald. Niet temin wordt naast de grondbelasting geen belasting van het roerend vermogen voorgesteld of aangekondigd en evenmin wordt van eenige vermindering van de over gangsrechten op vaste goederen gewaagd, ofschoon daarop bij een mogelijke wijziging der grondbelasting altijd uit zicht werd gegeven. Daarin kan naar onze meening niet worden berust. Laat men deze gelegenheid voor bijgaan om aan deze beide billijke grieven klem bij te zettendan is de kans voor langen tijd verkeken om eenige tegemoetkoming te verkrijgen. Worden de vooi'- stellen der Regeering aangenomen dan zal de nieuwe regeling in de eerste jaren wel niet opnieuw gewijzigd worden. Als een voordeel van de Regeeringsvoorstellen wordt gewezen op de omstandigheid dat door de verhooging van de gemeente-opcenten op de grondbelasting der on gebouwde eigendommen ook de buiten de gemeente wonende grondeigenaren meer zullen moeten bijdragen in de lasten der gemeente waarin hun land gelegen is. Op zich zelf zon dit inderdaad een goede maatregel zijn; maar men vergete nietdat de grondeigenaar in de ge meente de boer met eigen land evenzeer door die ver hooging zal worden getroffen. Tegen die verzwaring van lasten zal een vermindering van de directe plaatse lijke belasting of hoofdelijken omslag overstaanmaar 11) Graaf Pagger beeft mij eene pensionaire bezorgd een jong, fatsoenlijk meisje, voor wier opvoeding hij wenschte zorg te dragen. Hij heeft mij verzocht in alle opzichten voor zijne beschermelinge te zorgen. Het is te begrijpen dat graaf Pagger van mij niets om niet wil hebben. Ik vermoed dus, dat ik, door het meisje in huis te nemen, onze inkomsten niet onbelangrijk zal doen toenemen hetgeen mij bij Gebhard's steeds grooter wordende uit gaven zeer welkom is." Regine zat nog altijd met het kaartje te spelen, maar eindelijk vroeg zij met een spotachtig lachje: »Gij zijt zeker goed op de hoogte van de omstandigheden van dat meisje waarin die cavalerie-ofiicier zooveel belang stelt." »Ik begrijp niet waarom er weder zulke leelijke ge, dachten bij u' opkomen Ik had de bepaalde verzekering van den luitenant niet noodig om te begrijpen, dat hij niets van mij vorderen zonwaardoor ik mij beleedigd kan achten. Zijn vader was een goede vriend van den uwe. Ik meendat dit alleen reeds voldoende waar borg is." Clandine draaide hare dochter den rug toe en deze haalde haar schilderwerk te voorschijn en begon met de onverschilligheid die haar zoo zeer eigen geworden wasaan haar moeilijken arbeid. Brnno reed oogehblikkelijk naar juffrouw Kleinert en deelde aan Grete mede dat hij haar in den loop van den namiddag zou komen afhalen, om haar aan mevrouw von Sellnitz voor te stellenbij wie zij voortaan zou inwonen. Snel onttrok hij zich aan de dankbetuigingen van het jonge meisje daar hij een afspraak had in de sociëteit, die hij onmogelijk verzuimen kon. Juichend deelde Grete aan hare vriendin Alma mede wat de graaf haar gezegd had en Alma verheugde er zich hartelijk over. »Nu is uw geluk verzekerd!" riep Alma uit. »En Grete", nu moet gij ook verstandig zijn hoort ge Grete begreep de bedoeling dier welgemeende woorden zeer goed. Zij antwoordde er niet op maar zeide Het is een zegen dat menschen van ons slag zich gewend hebben niet diep na te denken. Ik heb nu de kans voor mij eenige werkelijk zorgelooze dagenwel licht eenige gelukkige weken door te brengen en meer verlang ik nietdaarmede ben ik volkomen tevreden. Ik zal den tijd gebruiken zoo goed ik kan en dan zien hoe het verder gaat." »Ik zou wel weten wat ik doen moest", hernam Alma »Ik weet het ook. Dat weet ieder slechts voor zich- zelve. Ik zal n schrijven als gij mij een bezoek knnt brengen. Kan dat nietdan moeten wij elkaar elders trachten te ontmoeten. In elk geval kunt gij mij van tijd tot tijd met een paar woorden meedeelen hoe het boven gesteld is. Ga mijne moeder opzoeken en zeg haar, dat ik onder dak ben. Meer behoeft gij haar niet te vertellen." Toen Bruno eenige uren later den winkel binnentrad, namen de beide meisjes zoo hartelijk afscheidalsof zij jaren lang de beste vriendinnen geweest waren. Beiden hadden tranen in de oogen. Juffrouw Kleinert keek zeer wijsgeerig rond en zei tot den graaf »Ziet gij wel, dat ik gelijk had? Die zouden wjj niet lang houden; zij is te mooi." Nadat Bruno Margaretha Lessen aan mevrouw von Sellnitz had voorgesteldnam hij spoedig afscheid en liet de beide vrouwen alleen. »Gij zijt mij met warmte aanbevolen", sprak Claudine daarin dragen althans de bezitters van roerend kapitaal ook bij en deze verlichting van lasten zal alzoo ten overvloede nog ten goede komen aan het roerend ver mogen dat reeds een privilege bezit. Daarbij heeft de directe plaatselijke belasting althans dit voordeel, dat zij geheven wordt >van de zuivere inkomsten alzoo na aftrek van de lasten, terwijl bij de opcenten op de grond belasting die een deel der opbrengst van deze plaatse lijke belasting zouden vervangengeen rekening met de lasten wordt gehouden en door de heffing gelijkelijk worden getroffen de bezwaarde en de onbezwaarde grond eigendom het vrije en het met hypotheek belaste land. Ten slotte mag niet onopgemerkt blijven, dat de hulp, die de Regeering voorstelt aan de gemeenten te verleenen, aan 's Rijks schatkist een verlies zou bezorgen van bijna twee millioen. Zal zij dat verlies kunnen lijden zonder dat het door invoering van nieuwe belasting of verhooging van bestaande wordt gedekt De Regeering hooptdat het gevonden zal kunnen worden deels uit besparing wegens het allengs afnemen van enkele afloopende uit gaven" (Alsof daar geen nieuwe uitgaven voor in de plaats kwamen Men denke aan de bijdragen voor bij zondere scholen, de nieuwe regeling onzer strijdkrachten, de rente en aflossing van de nieuwe leening), deels uit het normale accres der middelen." (Alsof daar geen nor maal accres "3er gewone uitgaven tegenover stond deels nit het overschot hetwelk de gewone dienst tegenwoor dig kan geacht worden op te leveren." (Alsof dit een verschijnsel is op welks bestendigheid mag worden ge rekendMocht intusschen" laat de Regeering er voorzichtigheidshalve op volgen »de verwachting ten deze worden teleurgesteld, dan zal zij niet in ge breke blijven te zijner tijd de noodige voorstellen te doen om de ontvangsten en uitgaven met elkander iu over eenstemming te brengen." In een anderen vorm zullen dus hoogst waarschijnlijk weldra de belastingschuldigen weer moeten opbrengen wat sommigen hunner aanvankelijk minder zonden hebben te betalen. DUITSCHIiANID De Norddeutsche Allgemeine Zeitung schrijft: »Voor de toekomst is het niet zonder belang te doen uitkomen, hoe russisehe bladen over de toekomst van Nederland, schrijven en door willekeurige samenvoegingen en zuiver persoonlijke opvattingen Duitsch- land en de duitsche staatkunde in een verkeerd licht pogen te stellen." Ten einde dit te doen zien, haalt het blad een artikel aan der Petersburgsche Noveje Vremya waarin wordt gezegd Het groothertogdom Luxemburg zal onder het bestuur van den hertog van Nassau geheel onder duitschen invloed komen. De Koning van Belgie is op de hand van Duitschland en derhalve zon Dnitschland in geval van oorlog aan de noordwestelijke grenzen alleen vrienden vinden. Bismarck heeft hierop reeds gerekend en ook de nieuwe regeering rekent er op. »Dat Nederland ook onder Duitschland's invloed komt, tot Gretedie een weinig verlegen in de groote Berlij- ner woonkamer stond»door een man wiens familie ik ken en hoogacht. Ik heb aan graaf Pagger beloofd u bij mij aan huis te nemen en zal u eenigermate als mijne pupil beschouwen; ik hoop, dat wij het goed met elkander zullen kunnen vinden." Grete antwoordde op bescheiden toon»Ik zal alle krachten inspannen om mij uwer goedheid waardig te maken. Gij zult n niet over mij hebben te beklagen. Ik hoop echter dat gij in den eersten tijd een weinig ge duld met mij zult hebben, want alles zal mij wel wat onhandig afgaan. Denkt u dan maardat ik het nog leeren moet." »Gij kunt er gerust op zijn, juffrouw Margaretha, dat ik u met de meeste liefde zal terecht helpen." Clandine bracht nu Grete naar de voorkamer die voortaan hare kamer zijn zou een gezelligsmaakvol ingericht vertrek met een alkoof, waarin achter een gordijn het ledikant was opgeslagen. Grete was sprake loos van verbazing, dat zij, te midden van zooveel heer lijkheid, tenminste den eerstvolgenden tijd van haar leven zon mogen doorbrengen. HOOFDSTUK IV. Grete doorleefde de volgende dagen als in een roes. De kalmte in de woning van mevrouw von Sellnitz, waar nooit hard gesproken werd, maakte een weldadigen in druk op haar. De zangoefeningen van hare buurdame mejuffrouw Marianne Bergdie door andere bewoners wellicht als een plaag zonden worden beschouwd, waren voor haar een genot. Wanneer de zachtesympathieke stem uit de andere kamer tot haar doordrongkeek zij lachend van haar werk op en bleef vol aandacht zitten luisteren. Zij hoorde geen ruwe woorden meerzij had geene mishandeling meer te verdurenalles wat haar gezegd werd was in den meest beleefden vorm inge kleed. Niemand gaf haar bevelen men verzocht altijd dit of dat en voor den geringsten dienstdien zij aan bood al sprak dat ook van zelfwerd zij op vriende-

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1