Binnenland. VEREEÏAIHBE STATES. De minister van financien heeft uitgemaakt, dat alle koopwaren, die vrij zijn van de invoerrechten volgens de M'c Kinley-wet en nog onder de oude wet in eene bewaarplaats opgeslagen warenzonder betaling daaruit weggenomen kunnen worden. Te Wilmington in Delaware is eene kruitfabriek ont ploft, waarbij° 13 personen dadelijk gedood en on geveer 25 gekwetst werden. Alle personen waren in dienst der fabriek. Binnen een kring van 500 el is geen voorwerp blijven staan en drie mijlen ver zijn bijna alle ruiten vernield. In den omtrek dacht men eerst aan eene aardbeving. De bevolking van Nieuw-York werd onlangs van re- geeringswege geteld. De uitkomst dier telling werd door de inwoners gewantrouwd; men meende, dat de bevolking veel grooter was. Dit gaf aan het gemeentebestuur aan leiding eene nieuwe telling te houden en daaruit bleek, dat de bevolking bedroeg 1.650 000 of 150.000 meer dan volgens de telling van regeeringswege. Volgens het landbouwverslag is het gemiddelde cijfer voor den katoen oogst gedaald van 85 j tot 80. De groote verwachtingen welke men in dit opzicht had zijn te leurgesteld ten gevolge van de droogte in den beginne en de langdurige regens van den laatsten tijd, die groote schade aanrichtten in de geheele streek van Noord-Carolina tot de uiterste westelijke grens van Texas. Men schat de opbrengst van den graanoogst, ook voor winterkoren, op 10.8 bushels per bunder. Voor najaars koren is deze raming ll'/j, voor haver 19 V<5, voor gerst 21 en voor rogge 114/gOver het algemeen is dus de toestand van het graan niet veranderd. De opbrengst van de haver is minder dan ooit te voren. Men gelooft zelfs, dat de opbrengst nu 200.000 000 bushels geringer zal zijn dan in 1889. Postwct. In de memorie van antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling der brievenposterij verklaart de minister van waterstaat, voornemens te zijn, de herziening der kon. besluiten, die door deze wet noodig zal worden, in den geest van het wetsontwerp te zullen bevorderen. Naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen of uit gesproken wenschen zijn in het ontwerp eenige wijzigin gen gebracht. De voornaamste daarvan zijn de volgende: Een verlaagd port binnen zekeren kring wordt inge voerd, zoodat het port voor brieven zal bedragen bij een maximumgewicht van 15 gram a. indien de brief wordt besteld binnen den kring van het post- of hulpkantoor waar die ter post wordt bezorgd stadspost3 centsb. indien de bestelling plaats heeft buiten dien kring 5 cents; boven 15 tot en met 200 gram, 10 cents en boven 200 tot en met 500 gram 15 cents. Het port der gedrukte stukken wordt mede van toe passing verklaard op de bij de drukproeven behoorende handschriftenmits deze onder denzelfden omslag ver zonden worden. De verplichte aanteekening wordt voorgeschreven bij verzending van geldgeldswaardig papier aan toonder (deze bijvoeging is nieuw), edele metalen enz. Art. 27 is als volgt gewijzigd Met geldboete van ten hoogste 100 wordt gestraft 1°. hij die brieven vervoert in strijd met art. 2 dezer wet Indien de overtreding is gepleegd door een onder nemer van een openbaar middel van vervoereen be stuurder van een onderneming tot exploitatie van een openbaar middel van vervoer of een persoon, in dienst van den ondernemer of de onderneming, kan geldboete van ten hoogste tweehonderd gulden worden opgelegd. Alle vervoer, bijeenverzameling of bestelling van brieven, door een der personen in de vorige zinsnede bedoeld wordt behoudens bewijs van het tegendeel gerekend tegen genot van vracht te geschiedentenzij het betreft de papieren betrekking hebbende op de onderneming van den vervoerder 2°. hij, die in dienst der posterijen zijnde, stukken ver voert ten behoeve van anderen dan den Staat, hem zeiven of personen tot zijn huisgezin behoorende 3°. hij, die in stukken, waarvoor overeenkomstig art. Grete deze gelijkenis met blijdschap had opgemerkt. Grete was zoo vriendelijk en voorkomend mogelijk geweestmaar Regine had door de kortheid van hare antwoorden en door de strenge uitdrukking op haar ge laat genoeg getoonddat zij niet wenschte met haar op een vertrouwelijken voet te komen. Langzamerhand gelukte het GreteRegine een weinig vriendelijker te stemmen. Het viel haar meedat het meisje hare onder geschikte positie zoo natuurlijk opvatte en zoo goed be greep. Bovendien gaf de nieuwe pensionnaire buitenge woon veel gemak. Grete bood hare hulp aan bij huise lijke bezigheden waartoe Regine niet dan met tegenzin was overgegaan. Zij beschouwde zich niet als de recht matige eigenares van hare woningmaar als eene logée, die geduld werd en smeekte Regine bijnagedurende den tijddien zij op de school doorbrachten in het algemeen wanneer Regine er lust toe had de door den graaf gehuurde kamer als de hare te beschouwen. Zij had nog nooit eene eigene kamer gehad en wist zich zelve in die groote ruimte soms niet weer te vinden. Zij zon zich overgelukkig voelen, indien juffrouw Regine niet al te zeer tegen haar gezelschap opzag. Langzamerhand werd Regine natuurlijk de hoofdper soon in Grete's kamer en deze dreef de kieschheid zóó verdat zij van de school terugkomende meermalen onwillekeurig excuses maakte, vreezende Regine te storen. Gaandeweg getuigde de verhouding tusschen de beide meisjes van meer sympathie. Meermalen zaten zij te zamen gezellig te praten en voegde zich Marianne Berg bij haar, een liefonschuldig, goed meisje en eene niet onbegaafde kunstenaresvan wie Grete zeer veel hield. Voor Grete waren deze praatuurtjes eene ware verkwikking. Op zekeren avond zaten Grete en Regine de eerste met van gelnk stralende oogen in de voorkamer te praten. Brunowiens bezoeken tot haar leedwezen in den laatsten tijd zeer zeldzaam waren gewordenwa8 er dien middag geweest, vroolgker en beminnelijker dan ooit. Hij had een prachtige oostersche sjaal medege bracht, die hij voor een winkelraam had zien liggen een prachtig weefsel van purperroode zijderijk met 24 (Koninklijk Huis en openbare dienst) vrijstelling van port is toegestaan, opneemt of insluit mededeelingen of voorwerpen, die niet betreffen den openbaren dienst. Indien tijdens het plegen van de overtreding, nog geen jaar is verloopen, sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige, wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, kan, in plaats van geldboete, hechtenis van ten hoogste één maand en in het geval van het tweede lid van n°. 1 hechtenis van ten hoogste 2 maanden wor den opgelegd. Na aanneming van de gewijzigde postwet zal een daarmede overeenstemmend ontwerp tot regeling van de pakketpost aanhangig worden gemaakt. De minister beantwoordt ontkennend de vraag, of het geen aanbeveling verdientde formulieren voor briefkaarten, omslagenpostwissels en dergelijke, koste loos te verstrekken en het publiek alleen de port te laten betalen, èn om het geldelijk verlies van ruim 150.000 èn om de moeielijkheden in de praktijk met de niet-ge- zegelde formulieren. In Engeland geschiedt hst evenmin. Hij verklaart verderdat er overwegende bezwaren be staan tegen de verwezenlijking van het denkbeeld om van brievendie des Zondags te bestellen zijn dubbel port te heffen en dat voor eene uitbreiding van het maximum-gewicht der brievendie tegen enkel port kunnen worden vervoerd van 15 tot 25 gram niet de minste aanleiding bestaat. Bij de insluiting van twee octavo-velletjes postpapier in één omslag, wordt dat ge wicht van 15 gram nog niet overschreden. Wenscht men dan nog meer in te sluiten dan is het niet on billijk dat men hooger port betaalt. Het vermelde maximum-gewicht komt overeen met het maximum-gewicht der brievendie in het interna tionaal verkeer tegen enkel port kunnen worden verzonden. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de hoofdstukken der Staatsbegrooting voor 1891 Huis des KoningsStaatscollegiën, Nat. Schuld, On voorziene uitgaven en Middelen de heeren Schimmelpenninck, Donner, Heemskerk, G. van Dedem en Borgesius Bui- tenlandsche Zalcen (III) de heeren Schimmelpenninck van NyehuisBrantsen v. d. Zijp, van Bylandt, de Ram en van der FeltzJustitie. (IV), de heeren Rulandvan BerckelTravaglino Hartogh en W. Cremers. In Aug. is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd 1.049.781.00}, terugbetaald 773.127.10}, zoodat het gezamenlijk te goed der inleggers op 31 Augustus be droeg 20.111.123.90}. In die maand werden 4506 nieuwe boekjes afgegeven, 1286 geheel afbetaaldzoodat aan het einde dier maand nog 270.847 in omloop waren. De gemeenteraad van Helder heeft den 7 be sloten in 1891 eenen hoofdelijken omslag te heffen van 33000 en 70 opcenten op de Rijks personeele belas ting en tot onderwijzers benoemd O. C. Boelens te Amsterdam en C. Visser te Vlieland. Den 7 is te Helder in het openbaar aanbesteed het verbeteren van het zuidoostelijk bastionnet om het fort Kijkduin geraamd op 4350Laagste inschrijver van acht inschrijvers de heer H. Wijker voor 4325. Den 7 des nachts is te Rotterdam in het beneden huis van een pand aan de Leeuwenstraat brand ontstaan, welke zoo hevig toenam dat de bewoners waaronder acht kinderen met moeite gered konden worden. Den 7 is door de inspecteurs van het geneeskundig Staatstoezicht een onderzoek ingesteld naar den toestand en de werking der koepokinenting te Maastricht. De gemeenteraad van Tilburg heeft den 8 naar aan leiding eener uitnoodiging van Ged. Staten besloten zijn besluit van 2 Sept. 1.1., tot het aangaan eener 4 pet. leening van 35000 te wijzigen en de rente vast te stellen op 3} pet. Den 8 is te 's-Gravenhage aanbesteed het bouwen van kunstwerken ten behoeve van gemeenschap en af watering onder de gemeenten HeesbeenDrongelen WaalwijkBesoijen en Capellebehoorende tot de wer ken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas, geraamd op 67560, Laagste inschrijver, de heer J. Schuller, te Raamsdonk voor 67092. De kantonrechter te Haarlem heeft den 8 over eenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie den directeur van het sportterrein de Phoenix" aldaar, J. O Brinkmannveroordeeld tot betaling eener boete van goud geborduurd. Met een gelaat, dat van vreugde straalde, had zij Regine het kostbare stuk laten zien en lachend gezegd: »Ik weet wezenlijk niet, wat ik er mede moet doen maar zij is prachtig »Kent gij den graaf allang?" vroeg Regine, een wei nig scherp. Grete's ronde wangen werden met een vluchtig rood overtogen. Een oogenblik sloeg zij de oogen neer en keek Regine toen met een ietwat verlegen lachje aan. »Neen sprak zij zacht, »ik ken den graaf nog niet langongeveer drie maanden. Toen ik zoo gelukkig was, door uwe moeder in dit huis te worden opgenomen kende ik hem pas twee dagen." Zonderlingantwoordde Regine. »Meer dan dathet is bijna een sprookje. Mijnheer de graaf had toevalligerwijze mijne ongelukkige omstan digheden leeren kennen heeft medelijden met mij ge kregen en zich mijner aangetrokken. Hij wil mij nu ook verder de wereld door helpen." »Hoe komt hij daartoe?" Omdat hij een goed mensch is. Eene andere reden zou ik niet weten." Regine lachte. »Gij gelooft dus aan belangeloosheid »Wel, natuurlijk, zou ik dat niet?" »Ik zal niet trachten den waanwaarin gij leeftte verstorenmaar neem het mij niet kwalijkde geschie denis komt mij wel wat romantisch voor. Een jong en levenslustig heer die de zorg voor een mooi, jong meisje op zich neemtWij zijn geen van beiden kinderen en weten dus bestwaar dat heen moetde graaf vindt u bepaald wel aardig." Datzelfde heb ik ook al dikwijls gedacht en zonder twijfel is dat de aanleiding geweestmaar thans geloof ik het niet meer. Ik meen daarvan volkomen zeker te zijn. Wij meisjes merken dat spoedig genoeg op. Let zelve maar eens goed op hoe hij met mij omgaatik kan geheel vergeten dat hij jong en knap is zoo koel is hij in zijn omgang hij spreekt met mij op een bjjna vaderlijken toonzou ik zeggenals het niet een weinig 100subsidiair 10 dagen gevangenisstrafwegens het verkoopen van sterken drank in het klein, zonder daar toe de vereischtè vergunning te bezitten. Op het stationsemplacement te Winterswijk is. den 9 des morgens een rangeerder van de Holl. spoorweg maatschappij tusschen-,de buffers van twee wagens dood gedrukt. Den 9 zijn te Amsterdam drie van de acht voor onderwijzer geëxamineerden geslaagd, namelijk Bruin te H o o r nL. Dekker te Zaandam, en A. Don te Haarlem; den 10 vier van de achtnamelijk M. Haas te Bovenkars pel, J. Heule te A m S ter- dam, L. Hoeflagen te Koog aan de Zaan an J. L. Jongejan te Haarlem. Den 11 is in de Zaan bij Hoog aan do, Zaan verdronken de schippersknecht J. van Heiningenna 2 uur dreggen werd het lijk gevonden. Den 11 heeft de gemeenteraad van Arnhem den gasprijs op z e v en centen per kub. el gestold en o. a. besloten het maximum van het belastbaar inkomen in de verordening tot heffing eener plaatselijke belasting naar het inkomende verhoogen van 300.000 op/350.000. Den 11 kwam te Spijkerboor een der school gaande kinderen, een jongentje van J B.,.'s middags niet uit de school terug. Toen men eenigen tijd daarna bij onderzoek een paar klompjes in het Groot Noord- hollandsch kanaal zag drijven, ging men aldaar dreggen met het gevolg, dat spoedig het lijkje var. den vermisten kleine werd opgehaald. Den 13 waren de heeren A. en B. Slier voor 3777.84 hoogste inschrijvers voor het sloopen en op ruimen van de nog bestaande overblijfselen van den afgebranden stadsschouwburg op het Leidsche Plein te Amsterdam. Den 13 zijn te Amsterdam debekroningen uit gereikt aan de inzenders der Veiligheids-tentoonstelling. Onder de in de afgeloopen week voor het eerste gedeelte van het notarieel staatsexamen, geslaagden be- hooren de heeren P. C. van der Waaijen Pieterzen van Amsterdam en S. Roes te Zaandam, De examens, zijn afgeloopen. Benoemd tot directeur-leeraar aan de zeevaartkundige school te Vlieland de heer A. A. Sweep, gep. luitenant ter zee 2e klasse te Venraai. Het lijk van den in het begin van September over boord gevallen en verdronken loodsschipper M. Boon is in zee drijvende gevonden os te Helder aangebracht. Ook te Heerhugowaard hebben dit jaar vele landbouwers hunne akkers voor de beetwortelteelt be stemd. Gelokt door het voorschot en voorgespiegelde hooge prijzen hebben zij alte waarschuwingen in den wind geslagen en nu de tijd van rooien en verzenden daar is, moet het de schade zijn die hen wijs maakt. De wor telen bezitten wel een groot suikergehalte hetgeen uitsluitend voordeelig is voor den fabrikant doch zij zijn klein en alzoo gering in gewicht. Bovendien is met den fabrikant gecontracteerd, dat de wortelen boven den grond of bij het begin van het loof moeten worden af gesneden, terwijl de schipper weigert ze te laden, indien ook niet het harde bovengedeeltede kruinverwijderd is. Zoo kan de schipper meer laden, doch de landbouwer verliest veel in gewicht van zijne geleverde hoeveelheid. Te Heerhu so waard komen enkele gevallen van typhus voor. Aan de afdeeling Noordholland van de Vereeniging het IVederlandseh Paardenstamboek is bij schrij ven van Ged. Staten dezer provincie eene rijkssubsidie toegekend van 1250, ter bevordering van den aankoop van buitenlandsche fokhengsteD. Het bestuur der af deeling heeft dit bedrag gesplitst in twee premiën, elk van 600 en zal die premiën uitloven voor de twee beste der hengsten, de ondersteuning ten volle waardig, geboren in 1888 of vroeger, welke na 1 Aug. 11. en vóór 20 Dec. e.k. zullen worden ingevoerd, welk besluit is goedgekeurd door de ministers van oorlog en waterstaat, handel en nijverheid. De premiën worden toegekend in verband met de voorwaarden en bepalingen aan de provinciale subsidie verbonden en onder de uit drukkelijke voorwaarde, dat de hengsten gedurende het geheele dekseizoen 1891 in de provincie Noordholland algemeen beschikbaar moeten zijn. Vóór 31 Dec. 1890 zal, op nader te bepalen plaats, eene keuring worden gehouden van de aangegeven hengsten. Zij die op de genoemde voorwaarden naar de bovenstaande premiën wenschen mede te dingen, worden verzocht, hiervan vóór 20 Dec. e.k., opgave te doen aan den secretaris der afdeeling te Wieringerwaard, den heer W. Teengs, door wien inlichtingen worden verstrekt. belachelijk klonk. Toch is het zoo. Hij laat mij alles getrouw opbiechten prijst mij maar berispt mij nu en dan even goed. En na zoo'n kort bezoek verlaat hij mij weer en laat dan vele dagen op zich wachten." »En dat beschouwt gij als eene toevallige omstandig heid Ik dacht dat gij wijzer waart. Bezie uzelve eens in den spiegel en vraag u dan eens af of het mogelijk isdat een jonge manvoor wien liefdesavonturen volstrekt geene nieuwigheid zijn en die met u op de vertrouwelijkste wijs kan omgaan, uwe jeugd en schoon heid niet zon opgemerkt hebbendat uwe bekoorlijk heden geen indruk op hem zouden hebben gemaakt Ik houd dat eenvoudig voor onmogelijk. Als hij tegen woordig minder komt dan vroeger en in zijn omgang met u eene zekere koelheid toontoch dan zal dat wel zijne goede reden hebben. Hij zal wel overtuigd zijn dat gij niet door den eerste den bestedat gij niet in den stormpas te veroveren Zijten daarom zal hij uw verzetdat door de dankbaarheid al een weinig aan het wankelen is gebrachtlangzamerhand trachten te breken. En als ik u zoo hoor spreken geloof ik dat zijne berekening zeer juist is. Gij doet alsof gij blijde zijtdat hij zoo koel isen toch ligt in uwe woorden eene zekere klachtgij voelt u een weinig beleedigd door zijne schijnbare onverschilligheid. Beken het eens eerlijkis het niet zoo Maar wat vraag ik tochGij moest geen jong meisje zijn zoo gij niet iets dergelijks voeldetEn al meent gij nog zoo stormvrij te zijn, ge loof mijde vesting zal te eeniger tijd vallen. Ik weet trouwens niet", voegde zij er met een mat lachje bij »of ik dat zoo'n groot ongeluk zou noemen." Grete lachte ook maar haar lach klonk hartgrondig en frisch. Zij was er aan gewoon geraakt, taal als deze aan te hooren en de kwetsende profetie van Regine was voor haar geene beleediging. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2