Steht ogr aphïb. Binnenland. De waarde dezer kunst voor de praktijk. f breken. Ben dezer laatsten brak bij die pogingen een been. Een 50jarig man stuitte met den voet tegen een gevallijst bij het springen van de derde verdieping: na een paar keer in de lucht te zijn omgeduikeldkwam hij met het hoofd op de straat. Vijf arbeidsters zijn in het gebouw, waarvan drie verdiepingen uitbrandden, verbrand. In het geheel verlogen acht menschen het leven. Enkele gewon den zijn later bezweken. Ierland. De heeren Dillon en O'Brien, die aan boord van een jacht vertrokken waren, zijn eerst oen 15, na eene kleine week op zee gezwalkt te hebben tenge volge van mist en tegenwind te Cherbourg en des 16 des morgens om half vijf te Parijs aangekomen. FRA.1SH.KIJH. Minister Rouvier deed den 16 in de zitting der begrootingscommissie mededeeling van de nieuwe hulpbronnenwelke in den ministerraad aan gewezen waren doch onder bijvoegingdat hij er aan twijfeldeof de commissie nieuwe bezuinigingen zou kunnen vinden. Op de vraag van den heer Burdeau of de minister zon weigeren de commissie op den weg van nieuwe bezuinigingen te volgen antwoordde deze dat hij zonder zwarigheid geene nadere yermindenngeu zou kunnen aannemen. Het gezamenlijk bedrag der door de commissie op allerlei posten voorgestelde bozui- ni<nngen bedroeg 900,000. Ten slotte is tusschen de regeering en de begrootingscommissie overeenstemming verkregen. De ministerraad keurde genoemde bezuim- trincmn <roed en de commissie daartegen het voorstel van minister Rouvier tot belasting van geneesmiddelen en toiletartikelen. Het dus overblijvende batig slot zal strekken tot vermindering der alcohol belasting. De ministerraad heeft den 18 besloten,^ het voorstel te bestrijden om een door den heer Hubbard ingediend wets ontwerp, strekkende om den Senaat bij algemeen stem recht te verkiezenspoedeischend te verklaren. De krijgsraad te Toulon heeft luitenant Wernert, die, na in een°duel zijnen tegenstander te hebben dood gescho ten naar Zwitserland gevlucht maar later terug ge keerd was van desertie vrijgesproken onder de toejui chingen van de talrijke aanwezige officieren Te Parijs bedroegen de onwettige geboorten in 1889 24 pet. van het geheele cijfer. In Finistère bedroeg het 2 pet. PORTIJGAIj. Volgens een telegram uit Mozambi que heeft de beheerder der Zuidafrikaansche maatschappij den 14 September eene overeenkomst over den afstand van het district Manika met den j eugdigen Koning ge sloten. De portugeezen kwamen hiertegen op doch de beheerder antwoordde, dat hij handelde op hoog bevel. SFIIJE. Den 15 kwamen 20 ziekte- en 17 sterfge vallen aan cholera voor, den 16 19 en 12. Van Mei, toen de ziekte uitbrak, tot half October was het aantal ziekte gevallen 5336 en het aantal sterfgevallen 2775. SSmè Een en ander over II. Gewoonlijk verkeert men in de meening, dat rappor teurs en journalisten bij hun opteekenen van het ge sproken woord, de eenigen zijn, die de stenographic met voordeel kunnen toepassen. Wanneer dit werkelijk 't geval was, zou moeten erkend worden, dat het belang der zaak zeer beperkt is. Maar zoodra we een kijkje nemen over de grenzen en we ver nemen op welke uitgebreide schaal in het buitenland van deze kunst partij wordt getrokkenkomen we spoedig tot andere gedachten. Als we zien hoe daar op velerlei gebied enorme besparing van tijd en krachten plaats vindt door toepassing der stenographiehoe het er een factor is geworden in het maatschappelijk leven een beroep, dan staan wij verwonderd. En maken we dan eene vergelijking tusschen hetgeen ginds plaatst heeft en er ten onzent voorvalt, dan staan wij eenvoudig verbaasd. Dat dit zonder overdrijving is moge blijken uit de volgende vertrouwbare mededeelingen. In Duitschland telt men op elke 400 inwoners één geoefende stenograaf, in 't geheel alzoo ongeveer 100.000. Een respectabel getal, hetwelk zijn ontstaan hieraan te danken heeftdat in tal van vereenigingen cursussen en inrichtingen van onderwijs de kunst met succes wordt beoefend en onderwezen. De leerboeken van de voor naamste stelsels (er bestaan verscheidene) beleven dan ook 50 en 60 uitgaventerwijl nog in verschillende steden tijdschriften in stenographisch schrift .het licht zien. Elke plaats van eenig belang heeft zijn steno- graphenclub. In Engeland, het land der stenographie bij uitnemend heid zal geen jongmensch zich begeven in den handel wat haar tot nu van elkander scheidde, scheen vergeten te zijn. »Grete fluisterde Regine. Zij schrikte van de buitengewone hartelijkheid harer eigene stem en ten einde zich tegenover Grete en tevens tegenover zich zelve te verontschuldigen voegde zij er haastig en verlegen bijIk weet niet wat ik heb van daag Ik ben in zulk eene eigenaardige zenuwachtige stemming In de opera zal ik wel tot andere gedachten komenHet is hoog tijd. Adieu Adieu! Veel genoegen!" riep Grete haar mi. Toen Regine de huisdeur opendestond juist de bode van het telegraafkantoor op de stoep en wilde aanbellen. Hij gaf haar het telegram over dat luidde »Gebhard geheel zonder gevaar. Geen koorts. Blijf tot morgenavond." Moeder. Wordt vervolgd. of zorgt vooraf de kunst machtig te wordenwetende anders niet te zullen slagen. Evenzoo gaat het met toekomstige letterkundigen ambtenaren van den staat en die bij de rechterlijke macht. Er zijn daar veel kantoren, vooral bij de spoor wegen, tusschen welke de correspondentie geheel steno graphisch wordt gevoerd. Bij de meeste aanvragen naar handelsbedienden behoort dan ook stenographie tot de gestelde eischen. In 1887 vierde men er feest ter her innering aan het feitdat 300 j aar geleden het eerste stelsel in Engeland verscheen en 50 jaardat Pitman zijn nieuw stelsel het publiek aanboodbij welke gele genheid deze uit alle deelen der wereld de vleiendste eerbewijzen ontving. Bij de twee millioen exemplaren zagen reeds het licht van het leerboek, waarin Pitman zijn doeltreffend en daardoor in zoo hooge mate po pulaire stelsel phonographic ontwikkelt. Hoe hoog in Amerika de kunst staat aangeschreven mag blijken uit het traktement, dat genoten wordt door den eersten ofiicieelen stenograaf der V. S. v. N. A en na dat van den president het hoogste is n.l. 25000 dol lar. Algemeen is ook hier de beoefeningvele dames doen aan de kunst en vinden er een bestaan door. Tal van tijdschriften ontbreken hier evenmin als in Engeland. Niet raoeielijk zou het vallen, van nog andere landen dergelijke mededeelingen te doen doch we meenen met t gegevene te kunnen volstaan om te doen inzien hoe verre wij bij het buitenland achteraankomen. Wie er daar dan alzoo gebruik van maken Zie hier een lijstje. Rapporteurs, journalisten, studenten, staatslieden, ge leerden, schrijvers, kooplieden, predikanten, secretarissen, advokaten, notarissen, kantoorbedienden, onderwijzers, ambtenaren bij de rechterlijke macht, bij de politie, de militie. Kan deze opsomming geen aanspraak maken op vol ledigheider is ook niet naar gestreefd. De omvang schijnt ons groot genoeg om tot eenig nadenken te stem men en d a t lag wel eenigszins in de bedoeling Als toch zoovelen een middel benuttigen en noodig achten om in een minimum van tijd een maximum van arbeid te kunnen leverenkomen we dan niet vanzelf tot vragen als de volgende: Bestaat er in dezen tijd bij ons alleen minder be hoefte aan spoed Heeft het «tijd is geld" ten onzent geen waarde en is men hier niet evenzeer op gemak gesteld als elders P Moet dat praktisch heeten om een middel ongebruikt te laten, dat zooveel tijd vrij maakt voor andere bezig heden of voor uitspanning als de beoefening dezer kunst Heeft het vermorsen van zooveel kapitaal, in den vorm van tijd niet reeds al te lang geduurd? Zou het niet goed zijn wat miuder tijd. te besteden aan biljart, piano en dergelijke amusementen en wat meer te doen aan stenographie Er zijn erdie bewerendat het in onzen volksaard ligt zich niet al te zeer te haasten dat we gaarne de kat uit den boom zien, maar als men nu bij zijn buren geen jaren, maar eeuwen ten achteren is, wordt de voorzichtigheid wel wat heel ver gedreven en zou men haast geneigd zijn, daar een anderen naam aan te geven. Tot voor zeer weinige jaren nog was de stenographische inrichting der Staten-Generaal de eenige plaats in ons landwaar de kunst werd beoefend. Was datdus i s het niet meer. Ja, zoowaar, er valt den laatsten tijd eenig leven waar te nemen op dit ge bied, doch het is nog maar een kleinzeer klein begin Moge dit begin het einde zijn van den langdurigen dommel Doen wij nu uit bovenstaande lijst eenige grepen om. aan te toonen met welk uitstekend gevolg het aange prezen middel aan te wenden is. Voor zoo verre mij bekend zijn de handelscholen thans nog de eenige in richtingen van ouderwijs hier te lande, waar stenographie wordt onderwezen, 't Spreekt haast vanzelf, dat men daar het eerst er mee begonde echte koopman en in dustrieel weet t ij d naar waarde te schatten. Op zijn kantoor dicteert de patroon aan zijn correspondent-steno graaf de talrijke uit te voeren orders met de te ver zenden brieven. Houdt hij op met spreken, dan staat ook alles op 't papier. Het heeft maar kort geduurd en gerust gaat de koopman heen waar andere zaken hem wachten, want zijne bedoeling zal correct met eigen woordenkeus worden weergegeven. Die stenograaf is hem heel wat waard, wat aan het salaris dan ook wel te merken zal zijn. Welk een kolossaal gemak de kunst kan opleveren voor den student bij college en studie is zoo duidelijk, dat het geen betoog behoeft. In 't algemeen stu deerenden, geleerden, die veel aanteekeningen en uit treksels hebben te maken wat kunnen ze die vlug op een kleine plaats bergen. Uit boeken die geleend of korten tijd in bezit zijnkan heel wat overgenomen worden, dat vroeger achterwege moest blijven om moeite en tijd. Men is secretaris b v. van eene gemeente ot eenig ander lichaam. In de notulen of het verslag wenscht men de belangrijke discussiën zoo getrouw mogelijk weer te geven. Dat is niet gemakkelijk en gelukkig hijdie zijn geheugen niet van ontrouw heeft te beschuldigen. Met stenographie kost het zeer weinig moeite het ge sprokene staat woordelijk opgeteekend en thuis gekomen heeft men slechts alles over te brengeii in gewoon schrift of laat dit desnoods zijn klerk doen die ook de kunst machtig is. Schrijversdichters en allendie wel eens hunne denkbeelden op papier zetten weten bp ervaring welk een gebrekkig middel het gewone schrift toch is voor het opteekenen van de gedachten. Zoo snel als deze zijn in hun opkomen en voortgangzoo langzaam is daarentegen de beweging der pen, enraakt men on der 't voortkrabbelen die gedachten al niet kwijt de juiste, de schoone vorm van de eerste opwelling, die zoo goed voldeedis dikwijls zoek geraakt en niet weer terug te vinden. Bat is verdrietigmaar het behoeft alweer zoo niet te zijn. De snelschrijfkunst heft ook dit bezwaar op. Zoo zouden we nog eenigen tijd voort kunnen gaan doch achten dit minder noodzakelijk. Ons rest nu nog in een volgend nummer het aanleeren van de kunst te bespreken. Tweede Earner. Voordat den 15 de motie Cremer betrekkelijk de ex" peditie naar Flores in stemming gebracht en verworpen werd, hield de minister van koloniën voldat de eerste expeditie een zuiver wetenschappelijk doel tot grondslag had. Hij erkende, dat het inderdaad twijfel achtig was, of Rokka tot ons gebied behoorde, doch daar het onbetwist tot Indië behoorde rustte op Nederland de plicht ook daar de beschaving aan te brengen, welke in de overige deelen van Indië reeds bestaat. Hij gaf toe, dat niet met ruw geweld opgetreden moest worden, doch dat was ook niet geschied. De aanvankelijke opdracht luiddedat geen geweld zou worden gebruikt en dit geschiedde ook niet. Uit alles bleek de neiging tot een vriendsehappelijken omgang, toen de verraderlijke aanval van de Rokkaneezen plaats vond. Verraderlijk was die aanval, omdat eerst gastvrijheid was betoond en niemand op eene veranderde houding van de Rokkaneezen voor bereid was. Waar men te doen had met dergelijke ver raderlijke handelwijze kon der regeering geen verwijt gemaakt worden van het zenden der tweede expeditie. Het indische bestuur had geen tuchtigings-expeditie op touw gezet, integendeel een behoedzaam optreden gelast. Hij verklaart, dat het der regeering aangenaam zou zijn wanneer een einde gemaakt werd aan het tinonderzoek in die streken, wolk doel echter niet bereikt zou worden door aanneming der motie Cremer. Hij meende zich hiermede voldoende gerechtvaardigd te hebben tegen het verwijt van onbedachtzaam en onrechtvaardig gehandeld te hebben. Daarna bleef de heer Keuchenius aan dringen op het wenschelijke dat de Kamer zich in deze van eene uitspraak onthield en wijzigde zijne motie in een eenvoudig overgaan tot de orde van den dag, welke motie hij introk, nadat de heer R o 11 de motie had ingediend, welke zooals gemeld isten slotte aangenomen werd. De heer van Houten achtte de belangen die hier op het spel stonden zoo groot, dat hij de persoonlijke be langen van een minister of gouverneur-generaal zoo uiterst klein achtte, dat hij die niet zien kon. Het was de plicht der oppositie in de Kamerde nadeelige ge volgen dezer zaak te voorkomen. De rechtsvraag was door den heer van Nunen zeer duidelijk uiteengezet en wanneer de Kamer daarover geen oordeel mocht uitspre ken, mocht zij over niets meer oordeelen. Naar zijne meening ging men tegenwoordig zeer ver in de zucht naar verdediging en verzaakte daardoor alle beginselen van moraliteit op publiekrechtelijk gebied. Hij consta teerde, dat het katholicisme, hetwelk weinig rechten toe kent aan hen die buiten het christendom staan, de bron van rechteloosheid geweest is buiten europeesche landen. Wat ook het lot der natiën moge zijn, hij komt op tegen de wijze waarop de regeering de verantwoordelijkheid zoowel voor het heden als voor de toekomstvan zich afschuift. Daar de motie van den heer Cremer duidelijk aangeeft, hoe men wenscht, dat de gedragslijn der regee ring zal zijn, komt deze hem het meest gewenscht voor. De woorden «misslag" en «misdaad", door hem den vorigen dag aan het einde zijner rede gebruiktsloegen niet op den gouv.-generaal, maar op de Kamer. De heer van Nunen kwam op tegen de uitdruk kingen van den heer van Houten ten aanzien der ka tholieken. Als de motie van den heer Cremer bedoelt te zeggendat de katholieken nooit voor rechtvaardigheid kunnen zijn dan stemde hij er nooit voor. De heer Cremer betoogde in zijn repliek nogmaals datzelfs al was het Rokkagebied aan ons leenroerig wij nog het recht niet hadden op te treden zooals ge schied is, want een onderzoek, zooals op Flores werd in gesteld, kan alleen geschieden op domeingrond. Hij achtte het plicht der volksvertegenwoordiging te verklaren of zij dergelijke handelingen goedkeurde, opdat de regee ring in de toekomst met hare inzichten bekend zjj. Daarna trachtte hij de grondwettige tegen zijne motie aangevoerde bezwaren te weerleggen. Volgens den staataanwijzende het vermoedelijk be drag, door het Rijk over 1890 uit te keeren aan de bij zondere scholen, als bijlage bij hoofdstuk V Binnenlandsche Zaken der Staatsbegrooting voor 1891 overgelegd, zal die uitkeering vermoedelijk beloopen In het arr. Alkmaar voor de r. k. school te Akersloot r. k. jongensscholen te Alkmaar christelijke school Broek op Langedijk r. k. school voor meisjes te Heemskerk christelijke school te Krabbendam gem. Warmenhuizen In het arr. Helder voor de christelijke school te Helder r. k. Behagen school te t Zandgem. Zijpe In het arrTexel voor de christelijke school te Oosterend Don 13 meldde zich te Maastricht een 77jarig man aan, die vóór 50 jaren van het 7e reg. infanterie, waarbij hij als vrijwilliger diende, gedeserteerd was en toon naai Algiers dienst genomen had, om vervolgensin I<rankrjjk te verblijven. Hem werd medegedeeld, dat zijn vergrijp verjaard was. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 14 be sloten, dat de gemeente-politie voortaan zal bestaan uit één inspecteur, bezoldiging 1000 drie hoofdagenten ieder 600 vier agenten eerste klasse 575 tweede 550 derde 275 r vierde geene vaste jaarwedde en dat met ingang van 1 Januari 1891 eene bezoldiging van 100 per jaar, boven de gewone jaarweddezal worden toegekend aan de onderwijzers en onderwijzeressen, die den rang van hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres verkrijgen of hebben. Te Roden in Drente stierf den 14 een bijna 21jarig meisje. Naar aanleiding van het geruchtdat de dood door vergif veroorzaakt was, werd de moeder den 15, des avonds in hechtenis genomen. Een door de recht bank gelast geneeskundig onderzoek had tot uitkomst, dat het lijk was als dat van een krachtig meisje, zonder or- 300,— 1933,33 700,— 850,— 300,- 250,- 933.33 700,— 500,— 250,— 250,— I

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2