ARME MEISJES. No. 127. Twee en Negentigste Jaargang. 1890. VRIJDAG 24 OCTOBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Vergadering van den Raad ALKMAAR, FEUILLETON. op WOENSDAG, 22 October 1890. Roman uit het Berlijnsche leven. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,OS. COURANT. Prijs der gewone Advertentiën. Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. Telefoonnummer 23. No. 9. der gemeente Voorzitter de Burgemeester A. Maelaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Eene vacature. De vergadering geopend zijnde worden No. 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 2. Stelt de Voorzitter voorover te gaan tot het onderzoeken der ingekomen geloofsbrieven van bet in de vorige week verkozen raadslid, den heer mr. H. Boel mans ter Spill. Na onderzoek der geloofsbrieven door de heeren Preijer, Koorn en Rentmeester wordt deze heer toegelaten. 3. Deelt de Voorzitter mede, dat de Commissaris des Konings met ingang van 1 Januari 1891 herbenoemd heeft tot zetters van 's Rijks directe belastingen de heeren J. C. Vonk, H. J. Bruinvis en A. Goede Dz. en benoemd heeft tot zetter, in plaats van wijlen den heer W. Hel ling, den heer P. Rentmeester, zijnde deze laatste benoe ming in overeenstemming met art. 7 der wet geschied uit de in 1888 ingediende opgave en niet uit die, opgo maakt in de raadszitting van 6 Aug. 1.1. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 4. Brief van Ged. Staten, ten geleide van het goed gekeurde besluit tot opheffing der betrekking van eerste onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes op 1200 jaarwedde en tot het in verband daarmede ver- leenen van eervol ontslag aan mej. C. S. Koning. Voor kennisgeving aangenomen 5. Rapport der vaste commissie van bijstand voor de gemeente werken op het verzoek van drie eigenaren van perceel en aan het Heiligland om verbetering van den afvoer van vnil- en hemelwater aldaar en wel door het leggen van een rioolin welk geval zij bereid zijn hunne perceelen voor hunne rekening aan dat te leggen riool aan te sluiten. De commissie deelt mede, dat haar bij plaatselijk onderzoek gebleken is, dat zeven perceelen, behoorende aan drie verzoekers geone gelegenheid heb ben tot afvoer van vuil- en hemelwater dat het gevolg daarvan isdat de bewoners hun vuil waterzoodra de op de erven gelegen zinkputten vol zijn, werpen op den Tienenwaldat natuurlijk aanleiding geeft, dat daar een vervuilde toestand ontstaatdatnu de eigenaren dier perceelen bereid zijnmede te werken tot verbetering van dien toestand die verbetering op weinig kostbare wijze verkregen kan worden namelijk door het leggen l)OOR PAUL LINDA U. Uit het Hoogduitse h. 16) Regine, die het telegram bij het licht in den gang ge lezen had verheugde er zich zeer over niet alleen orn de geruststellende mededeeling betreffende Gebhard zij had zich geen oogehblik ongerust gemaakt zij ver- hengde zich jazij wist zelve niet waarom. Op den hoek der straat nam zij eene vigelante en reed naar de opera. »Een bijzonder meisje sprak Grete hoofdschuddend, toen Regine weg was. »Ik ben overtuigd, dat zij veel beter is dan zij zich voordoet. Ik houd bepaald van haar... in weerwil van ."- Brnno kwam op het vastgestelde uur; Grete deed hem zelf' open. Hij had góed gedineerd en verkeerde in eene vroolijke, opgewonden stemming. Zulks was nu wel niet geschikt voor de mededeeling, die Grete te doen had. Wel', Grete", sprak hij vriendelijk, terwijl hij ging zitten en langs zijn blonden baard streek; »gij hebt mij ontboden daar ben ik. Wat hebt gij mij te vertellen »Ik wilde gaarne eens heel ernstig met u spreken." »In Godsnaam, niet ernstig! Waartoe zon dat dienen «Hét is heusch noodzakelijk, mijnheer de graaf, en gij znlt mij een groot genoegen doen, zoo gij even naar mij wilt luisteren." »Nu, als ik er een genoegen mee doe, dan begin maar." Hij strekte de beenen gemakkelijk uit en legde met eene zekere berusting de handen op elkander. «Vooreerst moet ik n beleefd verzoeken niet onge duldig te worden als ik u spreek over al de goedheid die gij voor mij gehad hebt." van een riool over ongeveer 30 M. lengte, in aansluiting aan een bestaand riool, eene uitgave van ongeveer 100 zullende vorderen. Zij stelt voor, tot die verbetering te besluiten en zoo spoedig mogelijk daartoe over te gaan, opdat die verbetering nog vóór den aanstaanden winter gereed kome en de grond voldoende gezakt zij tegen het tijdstip, waar op dat deel van het Heiligland in het volgende jaar verlegd moet worden. Zij stelt in verband daarmede voor dit rapport dadelijk te behandelen. Nadat met algemeene stemmen tot de dadelijke be handeling besloten was wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De heer Stoel lichtte de vraag van den heer Kraakman toe welke algemeene belangen hier bestonden, om dit riool voor rekening der gemeente te leggen. Van Burgemeester en Wethouders. 6. Brief ten geleide van het opgemaakte proces verbaal der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. oorstel tot reorganisatie der gemeente-politie. Bij dat voorstel wordt herinnerd, dat bij de memorie van toelichting tot de gemeente-begrooting voor 1891 medegedeeld wasdat eene hervorming der gemeente politie een onderwerp van overweging uitmaakte. Na de indiening dier begrooting heeft de commissaris van politie een ontwerp voor die hervorming ingediend aan den burgemeester, hoofd der gemeente-politie, die dit ont werp, waarmede hij zich kon vereenigen, aan burg. en weth. heeft overgelegd Nadat dit ontwerp in bijzonderheden was toegelichtbesloten burg. en weth. het aan den raad aan te bieden en voor te stellen, het aan te nemen Verwijzen zij, wat de bijzonderheden der ontwerp-regeling aangaat, naar de overgelegde stukken, wat de zaak zelve, de uitbreiding der politie, betreft, veroorloven zij zich het volgende op te merken. Reeds meermalen heeft uitbrei ding der politie een punt van beraadslaging in den raad uitgemaakt en, al werden telkens de daartoe strekkende voorstellen verworpen dan geschiedde die verwerping meer ter wille van redenen van geldelijben aard en van de moeieljkheid om te breken met het in vroegere jaren algemeen gevolgde stelsel der nachtwacht, dan uitgaande van het beginsel, dat de tegenwoordige regeling goed gevonden werd. De omstandigheden zijn inmiddels zoo veranderd, dat zij meenen, dat er niemand gevonden zal worden, die den tegen woord igen toestand verdedigt. Bij de uitbreiding van de gemeente in de laatste jaren, zal iedereen toch toestemmen, dat het tot de onmogelijkheden behoortom met zes agentenwaarvan eendie den nachtdienst gehad heeftvoor een groot deel van deu öag geen dienst kan doen, in alle deelen der gemeente een voldoend politie-toezicht uit te oefenen, vooral wan neer men bedenkt, hoe op drie dagen der week, de markt dagen, voortdurend politie-toezicht op bepaalde punten een dringend vereischte is, waardoor in de meeste deelen der gemeente niet het minste toezicht bestaat eu hoe menigmaal agenten als getuigenhetzij voor de recht bank of kantongerechthetzij voor den rechter-com- missaris, moeten optreden en daardoor onttrokken wor- De graaf begon een weinig zenuwachtig met de lin kerhand op de rechter te kloppen. «Ik smeek word niet ongeduldig", herhaalde Grete. «Ik weet niet hoe ik dan beginnen moet. Ik heb het door uwe goedheid thans zoover gebracht als ik wenschte. Met de getnigscbriftendie mij zonder twijfel van de school zullen worden medegegeven zal ik zeker eene goede betrekking kunnen vinden en daarom wilde ik daar werk van maken. Ik behoef het volstrekt niet zoo goed te hebben als tegenwoordig. Ik word verwend. Zoo kan het dus niet blijven; ik moet er aan gaan denken voor mijzelve te zorgen. Ik heb nu genoeg geleerd en alles is nu zoo goed in orde, dat het mij niet moeilijk zal vallen." Grete meende alles, wat zij gezegd had, oprecht, maar zij had nog slechts de helft en wel de kleinste helft ge zegd van hetgeen zij op het hart had. Dat haar de ge dachte, afhankelijk te zijn van vreemde hulp, drukte, dat zij den wensch koesterde hieraan een einde te ma ken en zelve voor hare toekomst te zorgenhet was alles ernstig gemeend Er was echter nog eene andere en wel eene hoofdreden, waarom zij aan den bestaanden toestand een einde wilde maken. Zij had reeds sedert lang opgemerktdat de geheele geschiedenis aan haar weldoener begon te verdelen, dat hij niet dan eene zeer middelmatige belangstelling in haar toonde en zich door niets anders gebonden achtte dan door eene in eene goed hartige bni uitgesproken belofte, welker verre strekking hij niet had overzien. Grete wist dat hij zich weinig of niets om haar bekommerde, dat hij alleen bij baar kwam om een lastigen plicht te vervullenmaar nooit door eene opwelling van hartelijkheid daartoe werd gedreven. Boven alles had zij echter de treurige gewaarwording opgedaan dat Brnno jegens Regina geheel anders was dan jegens haar. Dit deed haar zeer. Zij kwam niet op het donkbeeld, dat dit gevoel eigenlijk uit jaloerschheid voortsproot. Zij was niet gelukkig meer en behoefde Regina slechts aan te zien om er aan herinnerd te wor den, dat zij niet gelukkig meer was. »Nu, Grete, waar wilt gij eigenlijk heen Ik begrijp n werkelijk niet." de meening voorstanders die overdag laten doen den aan hunnen dageljkschen dienst. Zal er voortdurend toezicht der politie in de verschillende deelen der o-e. meente gehouden kannen wordenvooral in den hout en de plantsoenen, waar dit toezicht zoo hoogst wen- scheljk isdan is bij de toenemende baldadigheid en onverschilligheid uitbreiding der politie dringend noo- dig-_ Bovendien vorderen de werkzaamheden voort vloeiende uit de naleving van enkele in de laatste jaren tot stand gekomen Rijkswetten, oneindig meer tijd en zorg van de gemeente-politie, dan vroeger. Om slechts een tweetal wetten aan te halen, worden de drankwet en de arbeidswet genoemd. Vordert het toezicht over dag uitbreiding der politieniet minder dat des nachts. Welke gunstige denkbeelden vroeger ook bestaan mogen hebben omtrent de nachtwacht, zooals die hier en elders georganiseerd was, zij gelooven niet, dat na de onder vinding in de laatste jaren hier en elders opgedaan dat die instelling behouden moet blijven zal vinden. Van het stelsel om personen hun werk verrichten, des nachts dienst te is het gevolg, dat men öf personen krijgt die door het werken des daags te vermoeid zijn om des nachts flink op te tredenöf personen, die ter wille van de vermeerdering van hun inkomen die betrekking waar nemenzonder dat daarbij met bekwaamheid en ge schiktheid rekening gehouden wordt en kan gehouden wor den. In beide gevallen treden personen als nachtwachts op, die niet voldoen aan de eerste eischen te stellen aan polide-beambten, namelijk flinke, onafhankelijke mannen, die weten wat zij moeten doen en tot hoever zij kun nen gaan. Erkennen zijdat eene hoogere uitgave van ruim 4000 per jaar een belangrijk cijfer is, zij gelooven niet, dat op de voorgedragen regeling, uit een financieel oogpunt beschouwd, ernstige bedenkingen te maken zijn. Wil men fatsoenlijke personen tot agent aanstellen, dan kan goene lagere jaarwedde toegekend worden. Dit brengt bet gemeente-belang mede. Bij de regeling, door den com missaris voorgedragen, is natuurlijk ééne zaak niot ter sprake gebracht, welke zij toch ter sprake meenen te moeten bren gen, namelijk de jaarwedde van den commissaris van politie zelven. Die jaarwedde, in 1868 verhoogd van ƒ1200 op ƒ1500, is niet geë'venredigd aan de uitgebreide werk zaamheden aan de behoorlijke waarneming dier betrek king verbonden en staat niet meer gelijk aan de jaar wedde, in gemeenten met Alkmaar in rang min of meer geljkstaande, toegekend. Zj voegen aan de ontwerp-re geling daarom nog toe, de verhooging der jaarwedde van den commissaris van ƒ1500 tot ƒ1800, mede met ingang van 1 Januari 1891. Ten slotte blij ft nog één punt ter behandeling over. Eene bjgevoegde Ijst bevat de namen van ben die op het oogenblik de nachtwachts zijn met hunnen leeftijd, hun beroep, het tjdstip hunner in dienst treding en de andere door hen bekleede betrekkingen. Daaruit blijkt, dat het meerendeel der nachtwachts in den lateren tijd aangesteld is, en dat slechts één 41 jaren en één 31; ja ren dienst heeft. Het spreekt van zelf, dat het, bj aan- »Ik wil u harteljk bedanken voor al uwe goedheid en u verzoeken mj toe te staan naar eene betrekking om te zien. Ik wil u verzoekenmij niet in mjne plan nen te dwarsboomen maar integendeel mj te helpen ze ten uitvoer te brengen. Dat is de reden waarom ik u verzocht heb hier te komen." Brnno was door den eenvoud dezer woorden zeer aangenaam getroffen. H j voelde ietsdat op ontroering geleek zag het meisje lachend aan en kwam heden voor de eerste maal na langen tijd weder tot de ont dekking dat zj bepaald mooi was. Het groote vertrou wen dat zij in hem steldemoest hem bovendien wel een weinigje aandoen. »Gj zijt een goed en verstandig meisje", sprak hj. Handel echter niet overijldWacht nog eenigen tijd. Ik heb er reeds over gedacht of het niet mogel jk is u op het landgoed van mijn vader de eene of andere betrekking te bezorgen en bj gelegenheid zal ik met den ouden heer, een besten, braven man, over n spreken. Maar gij moet mj niet bedankenDat verzoek ik u dringend. Ik kan het werkelijk niet velen. Ik zal u dns in nwe plannen niet dwarsboomen en vindt gj eerder dan ik ietsdat u geschikt voorkomtwelnugrjp de gelegenheid aan. Stel n echter niet tevreden met iets, wat n maar zoo zoo toeljkt. Gij behoeft n niets te haasten." Grete Zag hem lachend aan haar gezicht straalde van geluk over zjno harteljke woorden en toen Brnno in eene ongewone opwelling van teederheid haar een tikje gaf op de blozende wangen werd z j door deze ver- trouweljke toenadering zoodanig getroffendat zj on willekeurig huiverde. Hot anders zoo moedige meisje dat voor niemand en niets bang wasvoelde zich op eens angstig te moede en keek Brnno schuchter aan. De graaf was opgestaan en wiegde zich met een air van zelfgenoegzaamheid op de voetballenjnist zooals bij de eerste kennismaking in den bloemenwinkel Hj had Grete's verlegenheid opgemerkt en scheen daar een zeker behagen in te scheppen. Onverwacht nam hj haar hoofd tusschen zjne beide banden en knste haar

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1