Groote Veemarkten. laanüaisGlie Yeeraarkt. ARME MEISJES. No. 128* Twee en Bfegentigste Jaargang, 1890. ZONDAG 20 OCTOBER. TWEEDE BLAD. Officieel Gedeelte. De gewone Maandagsche Vee markt wordt bij gelegenheid der groote Veemarkt op 9 November 1890 gehouden op de Gedempte Nieuweslootnabij de Kanaal- kade en op den Koningsweg. FEUILLETON. Landverhuizing naar Californië. Roman iiit het Eerlijnsche leven. ALKIHAAKSCHE COURANT Deze Courant wordt Binsdag-, Donderdag, en Zaterdagavond nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,®». Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS TER ZOON. Telefoonnummer 83. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de Groote Vee markten dit jaar Invallen op 3 en 19 V o- v ember; flat op Zondag 2 Voveinber 1890 het drijven van handel In vee op ilen openharen weg eerst mag aanvangen te TWAALF uren des middags, doch dat liet geoorloofd zal zijn, het vee van des voormiddags negen uur al aan de lijnen op de markt te plaatsen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 Oct. 1890. De Secretaris, NUHOÜT VAN DER VEEN. LIJST VAN BRIEVEN waarvan de geadresseerden onbekend zijnverzonden gedurende de le helft der maand October 1890 V. R. N. Boon. Wed. Huchtenus, D. Kluts Amster dam; T. H. de Gelder, Amersfoort; A. Hoouee, 's Gra- venhage; J. de Leeuw, Haarlem; J. van Leeuwenstein, Maassluis, A. J. Hopman, Zijpe; Grietje Meijer, Zntphen; J. Deutekom, Zwaag. Van Eg mond aan Zee: L. Kok, Vlaardingen. Van Hoogwoud; R. Schekkerman, Heer Hugowaard. Briefkaarten: M. van Dam, Amsterdam; M. P. van der Pol, Nienwe- diep; Wed. H. Weenink, Brieven, verzonden geweest naar Duitschland: J. ter Haar, Prillendorf. idem idem KOOR PAUL LINDA U. Uit het Hoogduitse h. 17) HOOFDSTUK VI. Regine zat met een gezichtwaarop de verveling te lezen stondin hare baignoire. De opera was zooals Marianne voorspeld had slecht bezocht. In de loges en op het balcon waren een aantal ledige plaatsen en ook de baignoire naast haar was ledig. Ware het haar ernstige wil geweest, niet gezien te worden zij had slechts op den achtersten stoel plaats behoeven te nemendaar deze geheel in de schaduw stond. Zij was echter op de voorste rij gaan zitten, die helder verlicht was. Het was aan hare aandacht volstrekt niet ontgaan dat een jonge man die eerst in de loge en na dicht bij haar in het parket had plaats genomen, haar onophoudelijk jazelfs een weinig brutaaldoor zijne binocle gadesloeg. Hij was onberispelijk en met de uiterste zorg gekleed droeg een roosje in het knoops gat van zijne frak en zijn laag uitgesneden vest liet een hagelwit overhemd zien dat door eene prachtige met paarlen versierde speld, gesloten was Hij was niet be paald knap, maar door de groote zorg, die aan zijn uiterlijk besteed was viel zulks minder in het oog. Zijn lichtbruin haar was in het midden gescheiden en de scheiding liep over het achterhoofd door. De nog lich tere bijna blonde knevel was buitengemeen zwaar en de punten waren sierlijk opgedraaid, het voorhoofd week eenigszins terug, de neus was groot en smal en hij had donkerbruine levendige oogen. Wanneer hij de binocle voor de oogen brachtnam zijn gelaatdat toch reeds Zonder aarzeling durven wij ons onder diegenen te rangschikken, die de landverhuizing als een der ge zondste middelen tot oplossing der sociale quaestie aan prijzen. Zoo lang er nog streken op aarde zijn, waar alles wacht op de komst van den emigrant, waar de bodem schatten zon kunnen voortbrengenindien het niet aan de bewerking ontbrak, zoolang moet de land verhuizing begroet worden als eene welkome gelegenheid om Europa van zijne overtollige arbeidskrachten te be vrijden. Sinds eenige jaren heeft ook Californië zich gerang schikt onder de landen, die het incompleet hunner werk krachten trachten aan te vullen door zich tot de Euro- peesche arbeidsmarkt te wenden. Die roepstem heeft bij velen weerklank gevonden en menigeen verlokt om zijn heil te zoeken in een vaart over den oceaan naar het land, dat eenmaal aan de gelukkigen fabelachtige sommen in den schoot wierp en thans aan den kolonist op veel eervoller wijze de gelegenheid aanbiedt om zijne levens omstandigheden te verbeteren. Een groot verschil openbaart zich, als wij de drom men van emigranten eens gadeslaan, die bijna iedere week aan den vaderlandschen bodem ontrouw worden Een haveloos troepje is 'tdat vrienden en kennissen nog de laatste hand tot afscheid reiktvoordat het op de boot naar Argentinië stapt. Moedeloosheid staat op veler aangezicht te lezen eene onbestemde vreeze voor de toekomst verraadt menige gelaatsuitdrukking en een zekere angst bezielt velen, nu weldra de touwen zullen losgeworpen en koers gezet zal worden naar het land, dat in de laatste maanden aan zulk eene heftige gisting ten prooi was. Men kan het dien mannen en vrouwen aanzien, dat er heel wat ellende moet geleden zijn voor dat de wanhoop zoo hoog klom, dat zij tot landverhui zing besloten. Kracht en energie wenschen wij hun toe Mogen zij op den oceaan met blijde hope bezield worden en mogen zij nimmer het voorbeeld volgen van zoo me nigeen hunner hollandsche voorgangers, die aan den Ar- gentijnschen wal lnide klachten hebben aangeheven, om dat zij voeding en woning slechts enkele dagen kosteloos ontvingen en zij te lamlendig waren om hunne handen uit te steken ter bereiking van het doel, waarvoor zij daar gekomen waren Eenige meerdere welvaart heerscht hij de tweede groep, die haar fortuin gaat zoeken in de oostelijke staten van Noord-Amerika. De dagendat iedereen daar welkom was zijn thans voorbij de Yankee heeft er voor ge zorgd, dat aan zijn land niet langer het uitschot der europeesche maatschappij wordt toegevoerd. Maar ook zelfs den oppassenden werklieden wacht daarginds in den tegenwoordigen tijd nog een vrij moeilijke strijd om het bestaande maatschappelijke toestanden zijn er in de laatste jaren in het oosten der Noord-Amerikaan- sche Unie niet beter op geworden zoodat zich eene ver- eeniging als van de Ridders van den Arbeid daar groo- len invloed heeft weten te verwerven. Zeer gemengd is het gezelsehap, dat voor den steiger van de boot naar Zuid-Alrika heen en weer wandelt. van zelfgenoegzaamheid getuigde, eene uitdagende uit drukking aan. Hij was van minder dan middelbare grootte, maar sierlijk gebouwd, met kleine handenen voeteu en zoo recht als eene kaars. Hij kon ongeveer 28 jaar zijn. Gedurende het geheele eerste bedrijf had de jonge man Regine onophoudelijk gadegeslagen. Schijnbaar onver schillig keek zij langs hem heen en deed alsof zij hem volstrekt niet opmerkte. In de eerste pauze zette hij zijn glimmenden cylinderhoed op en wandelde opvallend lang zaam langs de baignoire, waar Regine zat. Hij scheen daar iets te zoeken en bleef bijna staan. Daarna keek hij in hare baignoire; Regine boog zich langzaam achter over. Nogmaals wandelde hij langs haar, even langzaam als de eerste keer, daarna ten derden male en toen bleef hij vrij lang weg. Nauwelijks was het tweede bedrijf begonnen, of de deur harer baiguoire werd geopend en gedurende een ondeel baar oogenblik viel het licht van den gang op de ledige zitplaats naast haar. Regina keek om en zag den bewus- ten jongen man binnentreden. Hij was eenvoudig naar het bureau gegaan, had gevraagd of in baiguoire no nog eene plaats open was en een kaartje voor den niet bezetten derden stoel genomen. Hoewel het tamelijk donker wasmerkte hij toch zeer goed opdat Regine geen bijzonder vriendelijkeu blik wierp op den indringer. Neem mij niet kwalijk, mejuffrouw, dat ik u in uwe eenzaamheid kom storenbegon de jonge manterwijl hij eene beleefdo buiging maakte. »Ik heb echter deze plaats gevraagd en betaald. Eerst heb ik mij in de loge en daarna in het parket zitten vervelen en ik kreeg den indrukalsof uw genoegen ook niet overmatig groot was. Daarom heb ik de vrijheid genomen, hier een plaatsje te komen zoeken; het spreekt echter van zelf, dat één woord van u voldoende is om mij onmiddellijk te doen heengaan. Mag ik echter eerst de vrijheid hebban mij aan u voor te stellen Oskar Bössow." Deze naam maakte op Regine bepaald indruk en of schoon zij moeite deed daarvan niets te doen blijken speelde er toch een bijna onmerkbaar lachje om haar mond, toen zij, hem aanziende, antwoordde: Handwerkslieden, landbouwers, verloopen heertjes, maar ook mannen van groote verstandelijke bekwaamheden treft men daar naast elkaar aan. Aan de beide eersten wacht een goede toekomst, zoo zij slechts niet vertragen in de inspanning hunner zoo hoog gewaardeerde krach ten. Moeilijker zal de overwinning zijn voor die jonge lieden uit den gegoeden stand die hun eer en hun geld hebben weggeworpen in den poel van zedeloosheid en wangedrag, maar toch kunnen zij zegevieren indien zij van nu af aan met de geheel nieuwe omgeving ook een nieuw leven willen beginnen. Als tegenwicht tegen het toenemende engelsche element is den Hollander den Zuid-Afrikaner van harte welkom, maar een degelijk levensgedrag, een eenvoudig optreden en waardeering van den boer, ook al zijn diens denkbeelden wat mnf en ouderwetsch, zijn noodig om die toegenegenheid niet in afkeer te doen overgaan. Eindelijk bereiken wij den groep die zich naar Cali fornië scheep begeven wil. Het contrast moet iedereen opvallen. Dat zijn geen menschen, die het gebrek in al zijne naaktheid hebben leeren kennen, slechts het gemis aan weelde heeft velen er toe gebracht om het laatste gedeelte van het allengs ingesmolten kapitaal te beste den aan den aankoop van land in Noord-Amerika's Westen. Die keurig gesoigneerde handen zullen daar ginds den ploeg moeten besturen, die hagelwitte hoorden zullen onder Californië's hemel door het zweet des aan- schijns doorweekt worden Zij weten dat, maar zullen gaarne dat alles er voor over hebben, als het hun slechts gelukt, hunne levenspositie te verbeteren. Die toenemende uitgaven bij de inkrimpende verdienstendie brutale wijze van optreden der schuldeischers, dat ieder jaar grooter wordende deficit o, dat alles heeft hen zoo lang gepijnigd, dat heeft hun leven zoozeer vergald, dat zij er niet tegen opzien om werkzaamheden aan te pak ken, die hunsgelijken beneden hen achten, dat zij gaarne alle vooroordeelen van hun stand willen trotseeron, in dien dat dreigend spook van het nadeelige saldo hen slechts met rust wil laten. Voor degenen die zich door dergelijke motieven laten leiden, kan men niet anders dan eerbied gevoelen. Voor hen is de levensverandering veel grooter dan voor den hollandschen arbeider, die ginds het werk weder opvat, dat hij in het vaderland onvoltooid liet. De overwinning is echter daarom ook des te eervoller. Californië -het eigenlijke Nieuw-Californië wordt hiermede bedoeld heeft eene volksdichtheid van slechts twee bewoners op één vierkante mijl zoodat er dus nog vol doende ruimte is voor de vestiging van vreemdelingen. Een zeer belangrijke factor voor den emigrant is het daar heerschende klimaat, omdat de rijkdom van den bodem hem weinig baten zou, indien ziekten zijne werk krachten voortdurend verlamden. In Californië behoeft hij daarvoor niet bevreesd te zijn de niet al te zeer verwende Hollander zal aan gindsche zijde van den oceaan zeker hoogst zelden de vaderlandsche weersge steldheid terug wenschen. Een nadeel voor het Califor- nische dal de vallei van Sacramento en San Joaquin is het feit, dat het kustgebergte de vochtigheid aan den voorkant daarvan in den vorm van regen doet neerda- »Ik heb het recht niet, u de deur te wijzen." »In elk geval zijt gij eene vreemde, want iemand als u zou ik kennen, indien gij in Berlijn thuis behoordet. Regine zweeg. Gij wilt mij niet antwoorden," ging de kleine Oskar voort, »ik begrijp dat volmaakt, mejuffrouw, en heb ook geen antwoord verwacht. Ik praat eigenlijk maar om een gesprek met u aan te knoopen. Gij zult mij ech ter de opmerking wel willen veroorloven, dat uwe ge heele verschijning den wensch bij mij heeft doen op komen, kennis met u te maken. Aan het einde van dit ver velende bedrijf zal ik u verlaten en u niet meer storen. Regine bleef zwijgen. Bössow liet zich echter niet uit het veld slaan en ging voortIk heb niet het geringste vermoeden met wie ik de eer heb te spreken en het heeft voor mij iets bijzonder aantrekkelijks, dat ik niet weet, wie gij zijt." Dan is het voordeel aan mijne zijde", antwoordde1 Regine eindelijk en met een ietwat ondeugend lachje voegde zij er bij: »Want ik ken u, ten minste bij naam." Gij kent mij? Bij naam?" herhaalde Bössow. »Nu weet ik echter nog niet of dit eene aanklacht tegen mij inhoudt dan wel een compliment. Dus u kent mij waar lijk Ik ken u niet. Wij kunnen dus doen als op vasten avond. Intrigeer me als gij lust hebt Regine wierp hem een zijdelingschen blik toe en lachte qog steeds. »Nu, wat is u dan wel van mij bekend vroeg Bössow. Heel veel Ik weet bijvoorbeeld, dat gij eenige dagen geloden bij Dressel gesonpeerd hebt met een mooi danse resje en gij haar vandaag op haar verjaardag een collier ten geschenke gegeven hebt." Bössow ontstelde eeu weinig. »Mijn God, wat wordt er toch gebabbeld in Berlijn Weet gij dat reeds Zeker", antwoordde Regine, die zich vroolijk maakte over Bössow's verbazing. »En juffrouw Franzi zal het n zeker zeer kwalijk nemen, dat gij haar op haar verjaar dag alleen laat." O, wat dat betreftsprak Bössow onverschillig. »Zij is zoo dikwijls jarig in een jaar

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5