Buitenland. Stads-Berichteri. Binnenland. Veiling van vaste goederen. I en- d" Ier we )Ur lat nd 10- ige ;ijn ng be- bij in 8 ?e- )u- !97 Ljn. het op te Ing ere ep- ie lin en d den ing was end 15 Lon- iten het leze ids-- 3ge- ling reed, rder lgs- jge- iek ge- ïoeg raad i ge- I poli- met acht aten i dat dige iege- nge- open Kicht a. de ande >alen liver waar van ver- L mdet een ebt." sowj toch cende t mij chteu »Ik staat l ons g zal .cliter luiten Ik geef g van leves- tig en i mee. i it met j kunt tehuis repen, t e van eksn l diep gaan i deur geen arm, stegen iaar BFITSCHBANI». In het koninkrijk Saksen is ook bevolendat op alle scholen de verdiensten van graal von Moltke, den krijgskundige bij uitnemendheid, her dacht zullen worden op den dag vóór zijnen 90 ver- De samenkomst tusschen den Rijkskanselier von Caprivi en den italiaanschen minister-president Crispi zal tusschen den 5 en 9 November te Milaan plaats hebben. Op de reis daarheen zal von Caprivi een bezoek brengen aan München. ENGELAND. De heer Gladstone heeft den 21 op het feestmaal in de Korenbeurs te Edinburgh de aange kondigde redevoering gehouden. Hij sprak over den arbeid van het tegenwoordig Parlement en over de door dat staatslichaam gepleegde fouten over de buitenlandsche aangelegenheden en over de verhouding tusschen het kapitaal en den arbeid. Hij zeide dat dit laatste vraag stuk het meest de gemoederen prikkelde en alle andere vraagstukken overvleugelde. Hij gispte ten slotte de staatkundige houding der regeering tegenover Ierland. Bij de verkiezing van een lid van het Lagerhuis te Eccles in Lancashireis gekozen de heer Robyaanhan ger van Gladstone met 4901 stemmen. De conserva tieve candidaat de heer Eggerton een bloedverwant van het overleden lid Eggerton, bekwam 4696 stemmen. De heer Robv had zich vóór de wettelijke bepaling van den werkdagverklaardde heer Eggerton had elke be paling van den werktijd door de wet verworpen. De stemgerechtigde werklieden stemden daarom vóór den heer Roby. De uitgewekene Castioniuit Tessino, is den 20 weder voor de politie-rechtbank verschenen. Zijn advokaat gaf zijn voornemen te kennen de getuigenis der zwitsersche regeering in te roepen ten bewijze dat hot gepleegde misdrijf behoorde tot de categorie van staatkundige ver grijpen. Mocht echter de rechter beslissen, dat het mis drijf niet van staatkundigen aard was, dan zou de beklaagde bewijzendat hij niet de persoon is, die het vergrijp be dreef. De heer Wootfallde advokaat der zwitsersche regeeringzeidedat een getuigeMotto genaamd •de identiteit van den beklaagde zou kunnen bewijzen. De verdere behandeling der zaak word tot over eene week verdaagd. Castioni is naar de rechtbank verwezen. Stanley is tot doctor in de rechten honoris causa der universiteit van Cambridge benoemd. FRAiVHKIJK De minister van financiën heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend tot uitvoering van openbare werken in Anam en Tonkin Het vooi- ■stei strekt om f 30,000,000 uit de algemeene begrooting te verleenen tegen eene rente van 31 petaf te lossen uit de geldmiddelen der kolonie Cochin China binnen 25 jaren. Hamer. Den 23 is met de behandeling der begroo ting een aanvang gemaakt, na aanneming met 231 tegen 204 stemmen van een voorstel, om over te gaan tot de orde van den dag ten aanzien van eene interpellatie van den heer Barrès over het monopolie der boekhandelaars Hachette tot den verkoop van boeken aan de spoorweg stations, waarvan zij volgens hem misbruik maakten en na verwerping met 326 tegen 123 stemmen van een voorstel van den heer Madier de Montjean, om aan de kiezers het recht te verleenen om hunne afgevaardigden naar willekeur te kunnen afzetten, zoodra de helft der kiezers dit wenschelijk achtte. ITALIË. De regeering heeft de republiek Brazilië erkend. De Kamer van afgevaardigden is bij koninklijk besluit ontbonden. OOiTEHKIJK-HOKdARIJE Een der Jong- Czechen vroeg dezer dagen in den boheemschen Landdag iets aan den stadhouder Thun in het czechisch. die door den stedehouder in het duitsch beantwoord werd. Hier over werd hij heftig aangevallenomdat hij in strijd met de wet de czechische taal niet verstond. De stad houder beantwoordde dien aanval met het sluiten der vergaderingdat een hevig rumoer deed ontstaan. SPANJE. Volgens officiëele opgaven zijn te Madrid in Augustus 138in September 421 en in de eerste helft van October 317 personen aan pokken overleden. In de eerste helft van October worden 818 personen en nu nog 400 lijders aan die ziekte verpleegd.Bijna 80 pet. der overledenen waren oningeënt, welk feit aan ver schillende bladen aanleiding geeft om bij de regeering aan te dringen om de inënting verplichtend te stellen. Den 21 kwamen 8 ziekte- en 6 sterfgevallen aan cho lera voor; den 22 17 en 4. Te Murcia is de cholera uitgebroken. De tariefcommissie uit de Kamer heeft besloten, alle handelsverdragen, die 1 Juli 1891 afloopen, op te zeggen «n een nieuw tarief van invoerrechten op te stellen, dat tot grondslag zal hebben het tarief van 1887 en op 1 Juli in werking zal traden. ZWITSERLAND. De vertegenwoordigers van den bondsraad hebben den 22 met het internationaal Syn dicaat de overeenkomst geteekend betreffende den aan koop door de regeering van de spoorwegaandeelen van den Jura-Simplon. De daarvoor benoodigde leening be draagt ruim 34,500,000. ZI'ID-AMERIKA. Deu 20 is te Buenos-Ayres eene zeer druk bezochte volksvergadering gehouden waarin aangedrongen werd op het in staat van beschuldiging stellen van den gewezen president Juarez Celman en zijne voornaamste aanhangers wegens misbruik van 's lands gelden. AEREENIGDE STATEN. Den 20 zijn te Nieuw- Orleaas 10 personen in hechtenis genomen verdacht van bij den moord op het hoofd der politie, den heer Hen- aessij betrokken te zijn. verklaard met de voorgestelde wijziging der personeels belasting ten opzichte van de landbouwpaarden omdat men er in ziet eene tegemoetkoming aan de landbouwers zonder nadeel voor de schatkist. Vreesden sommigen dat deze gedeeltelijke wgziging eene zoo wenschelijke meer algemeene herziening der personeele belasting te veel op den achtergrond zou schuivenvan andere zijde werd die vrees niet gedeeld en wilde menin het vertrouwen op eene vollediger herziening, deze werkeljjke verbetering dankbaar aanvaarden. Intusschen werden enkele punten te sprake gebracht die bij eene wijziging in de wetgeving op het personeel wenschelijk worden geacht. Vooreerst wilde men den landbouw ontheven zien van de verhooging der belasting verschuldigd voor werk- boden van landbouwersomdat dezen rijtuigen op veeren houden, welke belasting tegenwoordig een on eigenaardig element is geworden van die op paarden en op dienstboden. Deze verbetering is eigenlijk, meende meneen onmisbaar aanhangsel van de thans voorge- j stelde wijziging. Voorts wilde men ook vrijstelling van alle paarden wier laatste melktand nog niet door een snijtand is vervangen, en van hengsten, als dekhengsten gebruikt. Ten derde wilde mendat ook paarden in de Je klasse konden worden aangegeven door hem die boom gaarden, bosch- of tuingrond in eigen gebruik heeft. Wijders wilden sommigen in het belang van koop lieden, fabriekanten, enz., dat nog een zevende klasse van paarden werd ingevoerd voor die, welke in gemengd gebruik worden gehouden door personen die geene land bouwers zijn. taan elke maand de troepen éénmaal moeten worden geoefend in het laden en lossen uit spoorwagens van manschappen, paarden en voertuigen en dat in garni zoenen waar geen bereden artillerie aanwezig isde paarden voor het overbrengen der voertuigen moeten worden gerequireerd. De commissie uit de Tweede Kamer ter voorbe reiding der wet op den krijgsdienst zal den 27 weer vergaderen. De Rijks normaallessen te Edam zullen met net aanstaande voorjaar ophouden te bestaaner waren geene nieuwe leerlingen bijgekomen. Het Medemblikker Tolhek te Hoo§karspel is in het openbaar verkocht voor 6526. De anti-revolutionairen in het hoofdkiesdistnet Enkhulzcn hebben den heer N. Sluis Pzn., koopman en lid van den gemeenteraad van Enkhuizen, kandidaat gesteld voor lid der 2o Kamer. Ged. Staten van Zuidholland zullen nu door de goedgekeurde spoorwegovereenkomsten het bezwaar der overbrugging van de Gouwe is opgelostin de aan staande najaarsvergadering aan de Provinciale Staten machtiging verzoeken, om eene onteigeningswet aan te vragen voor de in 1887 aangenomen vaartverbetering tus schen Amsterdam en Rotterdam. Te Utrecht is overleden de heer Ludwig in den ouderdom van 100 jaar en zes maanden. Tot geneesheer te 't Zandgemeente Zijpe, is aangesteld de heer D. JBoldingharts te Broek in Waterland. Tweede Kamer. PERSONEELS belasting. Paarden. Algemeen heeft men zich in de afdeelingea ingenomen Den 20 is de bomschuit Zandvoort's Welvaren waarvan onlangs melding werd gemaakt, dat zij gezonken was, door engelsche zeelieden opgepikt. De sleepboot Zuidholland zou de bomschuit binnenslepen doch door het breeken van de sleeptros werd zij op het Zuiderhoofd verbrijzeldvier engelschen die aan boord waren, ver dronken. t Van eene lading paarden den 20 uit Engeland met het stoomschip Batavier te Rotterdam aangevoerd waren gedurende de reis 20 paarden zwaar verwond of gestorven. Den 21 des avonds vervoegde zich iemand met een paard bij den paardenkoopman A. R. te Rijpom het te verkoopen. Toen beiden het omtrent den prijs niet konden eens wordenstelde R. den geleider van het paard voor, de zaak verder aftehandelen bij den kastelein K„ en ging in huis om zich even te verkleeden. Bij zijne terugkomst waren man en paard verdwenen. De man kwam volgens zijn zeggen uit de Waard. De kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam heeft den 21 een voorstel van 50 zijner leden behandeld, strekkende om het lidmaatschap der Liberale Unie op te zeggen. Na verwerping van een voorstel, om hierover in geheime zitting te vergaderen, met 96 tegen 77 stem men werd het genoemde voorstel verdedigd door den heer Jolles, waarna de heer Alting Mees eene motie voorstelde om de zaak aan te houden tot na de verkiezingen. Ten slotte werd besloten, zoowel het voorstel als de^ motie te stellen in handen van de afgevaardigden ter Liberale Unie, om in een later te houden vergadering prae-advies uit te brengen. Den 22 des avonds is te Randwijk een hevige brand uitgebroken in het huis en de schuur vau de familie Jasperse, welke zoo in hevigheid toenam, dat de bewoners nauwelijks den tijd hadden zich te redden. Ook twee varkenseen geit en eenige konijnen kwamen in de vlammen om. Den 23 is te Amsterdam één van de zeven ge- ëxamineerden als onderwijzeres geslaagd, namelijk mej. A. Kroese van Amsterdam; den 24 de dames S. Lelie, F. Lion Cachet en J. Muller, allen te Amster dam. Bij de op den 23 door burg. en weth. van Haarlem gehouden aanbesteding van het bouwen eener nieuwe school aan de Schoterstraat, het maken eener woning voor den bewaarder en het leveren en maken van de benoodigde schoolmeubelenin drie perceelen zijn van de 18 inschrijvers aannemer geworden van perceel 1 de heer G. P. J. Beccari aldaar voor 37943; van perceel 2 de heer G. Hulsebosch, voor 2390 en van perceel 3 dezelfde voor 1260. Het Hof te 's-Hertogenbosch heeft den 23 D. B., ambtenaar bij 's Rijksbelastingen te Rijsbergen, schuldig verklaard aan meineed en veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf met ontzetting, voor den tijd van 7 jaren, van het recht om ambten te bekleeden, bij de gewapende macht te dienen, en het kiesrecht uit te oefenen. De commissiën, belast met het afnemen der examens van apothekersbediendezullen op 10 November en volgende dagen te Breda en te Kampen zitting houden. Bij gelegenheid van een huishoudelijk-feest heeft de heer K. Admiraal Mz regent van het Gemeene Wees- en Armenhuis te Rijp de kinderen uit dat gesticht, benevens die uit het doopsgezinde weeshuis aldaar onthaald. De heer dr J. D. de Boer te Edam is benoemd tot gemeente-arts te Zoelen. Gedurende het derde kwartaal 1890 werden bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk aangenomen 187 man, waarvan 117 neder landers en van de verschillende korpsen hier te lande overgenomen 135 manalzoo samen 322 man aan wie in het geheel aan handgeld 80795 uitbetaald is. Zij, die deel willen nemen aan de op 11 November aanvangende examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, moeten zich vóór 4 November schriftelijk en portvrij bij den voorzitter der Rijks-commissie voor die examens aan melden. De Staatscourant van den 21 bevat de verdere bijzonderheden. Met 1 November is het hulpkantoor der posterijen Avenhorn voor den dienst der Rijkspostspaarbank opengesteld. De heer Jos. de la Court heeft bij circulaire aan de r. k. kamerleden en aan eenige redactiën van dag bladen bekend gemaakt, dat de ééne stem. op de vergade ring van den Provincialen Bond van r. k. kiesvereeni- gingen in Noordbrabant tegen de bekende nota in zake den verplichten krijgsdienst uitgebracht, de zijne ia geweest. De minister van oorlog heett bepaald, dat voor- Dj" onze drie voorgaande nummers namen wij met ingenomenheid op een drietal artikelen over Korf schrift, stelsel de Haan van de hand van den heer J. Brands, rustend onderwijzer, alhier. Blijkens achter staande advertentie stelt die heer zich voor, een cursm te houden in bedoeld vak, waarvan wij hopen, dat een druk gebruik zal worden gemaakt. Is men de kunst eenmaal meester, wat slechts een zaak van oefening is daD zal men daarvan in het dagelijksch leven zooveel gemak ondervinden en er zooveel tijd door bespaien, dat men er toe komt het te betreuren, niet eerder zich die voor een handelsman schier onmisbare handigheid te hebben eigen gemaakt. oa In het lokaal Harmonie, alhier, werd den 25, door het tooneelgezelschap der Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg-Maatschappij, onder directie van de heeren Alex. Faassen dc Co eene voorstelling gegeven van het volkstooneelspel »Haar Familie", door Julius Stinde. Het gezelschap opende hiermede de rij der vier voorstel lingen, die het zich voorstelt alhier in dezen winter te geven. Wij gelooven, dat daarvoor Haar familie uit» nemend was gekozen. De toeschouwers zullen zich daai by ongetwijfeld kostelijk hebben vermaakt. Reeds de titel doet den inhoud vermoeden. De zoon eener rijke familie begaat eene mésaillance door zgn huwelijk met eene balletdanseres, die alleszins de haar geschonken liefde verdient. Hare familie, in het bijzon der haar vader, die een luiaard en dronkaard haar aan staande zwager, die wel is waar een door en door eerlijke, maar een ruwe en zeer matig ontwikkelde werkman is, vormt een nasleepdie weinig in overeenstemming is met den rijken aristocraat en zijnen hooggeplaatsten vriend, welke laatste daarenboven in hooge mate huiverig is voor iedere nadere aanraking met den minderen man. Ziehier j eene ruime gelegenheid tot het scheppen van sterke I tegenstellingen, tot het in het leven roepen van koddige en ernstige tooneelen De schrijver heett aan het humo ristische deel in dit stuk eene zeer ruime plaats inge ruimd, waarvan de vertolking aan de heeren Moor en Nieuwland uitnemend was toevertrouwd. De kalme» nooit zijne houding verliezende aristocraat (de heer Moor), de luidruchtige (niet wat te luidruchtig nu en dan?) echte man uit het volk (de hoer M. van Nieuw land) waren meermalen onbetaalbaar. De heer A laassen, de vader van de tot baronesse verheven balletdanseres, bleef goed in zijne roleen zelfzuchtig dronkaarddie het werken reeds lang verleerde, op kosten zijner doch ters leefde, altijd den mond vol had over werk, waartoe hij zelf te lui was en elke gelegenheid waarnam om een ander diens vermeende gebrek aan werklust te verwijten. Den heer Faassen zien wij altijd gaarne optreden. Mevrouw Schepers, de ongenaakbare aristocratische moeder van den eigenzinnigen zoon, was mede een dei- beste figuren, evenzeer als mevrouw Verstraetedie de rol van de door dezen laatste tot zijne echtgenoote nit- verkoren dochter des volks op zeer verdienstelijke wijze vervulde. Hare zuster mejuflrouw Heyblom wist tus- schenbeide alleraardigst om te springen met den deftigen vriend (den heer Moor) en haren burgerljjken verloofde (den heer Nieuwland). De tweede voorstelling zal, luidens de verspreide cir culaire betreffende deze uitvoeringen, plaats hebben op Donderdag, 6 November. 23 October. Door den Notaris H. J DE LANGE. 1. Herberg, genaamd „de Roode Molen met vergun ning, Ritsevoort, Alkmaar, A 3060 .01.80. Str. Jb. Ligthart 3725,— 2. Stal en erf, achter het voorgaande perceel, Vrouwestraat, aldaar, A 1138, -56. Str. J. Muijs 530, 3. Erf, aldaar, A 1254 ged., .63. Str. F. Schermer 210, 4. Erf, aldaar, A 1254 ged., —.—.63. Str. dezelfde 235, 5. Stal en erf, aldaar, A 2336 ged .87. Str. C. Schermer 91o, 6. Huis en erf, aldaar, A 2335 geh. en 2336 ged., —.01.05. Str. T. Schoon 1275,— 7. Erf, aldaar, A 2336 ged., .01.02. Str. dezelfde 440, 8. Erf, aldaar, A 2336 ged., —.01.45. Str. dezelfde 44o, 18 Verhoogd door A. J. M. Keijsper q.q. tot 8220, 9. Huis en erf, Clarissebunrt, aldaar, A 2651, Str. G. J. Cromwel 1325, 10. Hiïs en erf, aldaar, A 2650, —.—.46. Str. J. Korlvinke 132o, 9 en 10 Niet verhoogd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 7