ARME MEISJES. No. 129 Twee en ïtfegentigste Jaargang, 1890 WOENSDAG 29 OCTOBER. Buitenland. FEUILLETON. Roman uit het Berlijnsche leven. ncie UAMAARSCHË C01RAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80franco door het geheele rijk t, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentïën. Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. Telefoonnummer 23. BKM.UK. Volgens de Indépendance Beige doen eenige der voornaamste europeesche mogendheden op dit oogenblik officieuse en vriendschappelijke stappen bij de nederl. regeeringom haar over te halen tot de voor gestelde invoerrechten in Congo toe te treden. Bij de herstemming voor drie leden van den gemeente raad van Brussel op den 27 werd een candidaat der Ligue libérale (gematigden), en werden twee candidaten der Association libérale (radicalen) gekozen. Toen de uitslag der stemming bekend gemaakt werd hielden de clericalen eene vijandige betooging voor het gebouw der Ligue libérale: de gekozen candidaat word uitgejouwd en er werd met stokken geslagen. DITITSCHIjAHJD. Aan den fakkeloptochtden 25 des avonds ter eere van den veldmaarschalkgraaf von Moltkete Berlijn gehoudennamen ongeveer 20000 personen uit alle standen der bevolking en zonder onderscheid van partij deel. De optocht was door schilders en beeldhouwers geregeld en zeer kun stig gegroepeerd. Zij werd verlicht door 800 magne siumfakkels en 12000 andere soorten. Rijtuigen en vele muziekkorpsen bevonden zich er bij. Op eene toespraak van den voorzitter van het comité betuigde de veld maarschalk zijn dank voor dit bijzonder blijk van belang stelling der burgerij van Berlijn. Het herstel van het Rijk waardoor Berlijn groot was geworden, was het werk van den grooten Keizer Wilhelm I. Wanneer men hem een aandeel daarin toeschreef, behoorde men ook de trouwe makkers en dapperen te gedenkendie hunne gehechtheid aan het vaderland met den dood bekochten. Moltke's feest begon den 6 met het voordragen van een gezang, waarna hij degelukwenschen van de leden zijner familie, van de officieren van den generalen staf en de vorstelijke personen ontving. De Keizer, aan het hoofd der Generaals, dankte von Moltke als den schepper van de onverwinlijkheid van het leger en als een der grond vesters van Duitschland. De door zijn grootvader be wezen oer liet den Keizer in zijne jonge jaren niets meer over. Daarom deed hij met bijzondoren trots voor dezen dag afstand van het recht van den Monarch, om steeds de vaandels bij zich te hebben en verzocht Moltke nog maals den maarschalksstaf aan te nemen. De Keizer noodigde de aanwezigen uit om hunne dankbaarheid uit te drukken voor den jarige die in zijne grootheid niet alleen stond, maar eene school had gevormd, door te roepen leve veldmaarschalk Moltke Hoera Hij ont ving o. a. telogrammen van gelukwensching van den Keizer van Rusland en van Oostenrijk, van don Koning van Zweden, von Caprivi, van den Sultan van Turkije die tevens dank betuigde voor de aan Turkije bewezen diensten, van den prins van Wales. Yan prins Bismarck ontving hij een zeer hartelijk telegram. Verschillende steden boden hem het eereburgerschap aan. De Keizer heeft aan graaf von Moltke een nieuwe veld maarschalkstaf geschonken. Deze bestond uit een zilveren UOOR PAUL LINDAU. Uit het Hoogduitse h. 18) Hoe geheimzinnig dit alles ook in zijn werk was ge gaan toch waren zij gezien. Twee figuranten, die in de tweede acte moesten optreden en nu afgedankt waren en naar huis gingen hadden Bössow herkend toen hij de groote, slanke dame met de roode shawl bij het in stijgen behulpzaam was. »Ahazei de eene»Franzi heeft ons weder wat op de mouw gespeld. Heeft zij u ook niet verteld, dat zij heden avond haar verjaardag met Bössow zou vieren Nu rijdt hij met eene andere weg. Morgen op de re petitie zullen wij haar eens voor de roode deur laten komen." Bössow sprak zeer levendig in het rijtuig; Regine zeide niets. Hij scheen dit stilzwijgen als eene toestemming te beschouwenwant op de Pariser Platz liet hij het portierraampje zakken, boog zich uit het rijtuig en beval den koetsier naar de Mittelstrasze te rijden. Bruno had intusschen in eene bijzonder aangename stemming de straten door geslenterd. De wandeling in de koude had hem goed gedaan en alle sporen van het goede diner doen verdwijnen. Juist was hij bij do deur van de sociëteittoen hij Bössow's welbekend rijtuig zag aankomen. Hij bleef staan, meenende, dat zijn vriend zich naar de sociëteit liet brengen. Het rijtuig ging echter de Mittelstrasze inmaar bij het heldere schijnsel der lantaarn op den hoek had hij zeer vluchtig opgemerkt dat er eene dame in het rijtuig zat, die eene roode, met goud doorweven sjaal over het hoofd had geslagen. koker van 60 duim lengte en 3) duim middellijn waarin eene oorkonde opgerold is ter herdenking van den feest dag en ter vermelding van 's Keizers bijzondere toege negenheid. Zij is omkleed met blauw fluweel versierd met gouden Rijksadelaars en Koningskroonen en aan de twee uiteinden omsloten door ringen van paarlen en diamanten. EHTGEIjAIVD. In het zuiden van Hampstead te Londen eene buitenwijk iu het noorden is den 24 des avonds tussehen 7 en 8 uren het lijk gevonden eener vrouw, naar gis omstreeks 30 jaren oud. Het hoofd waarvan de schedel was verbrijzeldwas bijna van den romp gescheiden. FRA1VHRIJH. De ministerraad heeft den 23 een wetsontwerp goedgekeurd betreffende het leggen van tele graafkabels tussehen Marseille en Tunis en Oran. Een lid van den gemeenteraad van Annecij in Savoie werd voor de rechtbank wegens laster vervolgd omdat hij een ambtgenoot voor boulangist uitgemaakt had. De rechtbank was van oordeeldat het toevoegen dezer benaming niet als eene beleediging kan worden opgevat, althans niet binnen het bereik dor strafwet valt, omdat deze naam nog steeds eene staatkundige meening voorstelt. De regeering heeft bij de Kamer eene uitvoerige toe lichting gezonden tot het wetsontwerp betreffende het nieuwe tarief van iu- en uitgaande rechten. Zij' geeft o. a. de beweegredenen aan welke haar tot de indiening daarvan geleid hebbenen zegt datdaar alle rijken hun tarief hebben verhoogd, het in het belang van Frank- rijks handel wenschelijk isdeze beweging te volges. In de zinsnede betreffende Nederland wordt gezegd, dat het tarief van dat land van 1877 dagteekent en na dat van Engeland het gematigdst is. Dezer dagen kwam in den juwelierswinkel van Mevr. Prévost te Parijs een als engelsch geestelijke gekleed per soon die zich voordeed als predikant Barber. Hij zocht als bruidschat voor zijne dochter omstreeks f 15000 aan juweelen uit en verzocht de winkelierster, daarmede te zijnen huize te komeu, opdat hij ze aan zijne huisge- nooten zou kunnen laten zien. Mevr. Prévostdie aan dit verzoek voldeedwerd te zijnen huize ontvangen door een net dienstmeisje, dat haar kaartje op een zilveren presenteerblad aannam en haar daarna bij den geestelijke bracht in een fraai gemeubeld vertrek. De geestelijke deelde mede dat zijne vrouw ziek te bed lag en dat hij zelf de juweelen even boven zou brengen om haar te laten kiezen. Op dat plan kwam bij echter terug hij liet ze door het dienstmeisje naar boven brengen en volgde eenige oogenblikken latervoorgevendezijne vrouw bij het kiezen te zullen helpen. Eenige oogenblikken later kwam het meisje binnen met een ring op het zilveren presen teerblad en verzoekende den prijs daarvan te mogen weten. De predikant zou dadelijk komeu. Na een half uur wachten werd Mevr. Prévost ongerust en ontdekte zijdat zij opgesloten en bestolen was. Zoodra zij op haar roepen en kloppen bevrijd was, vernam zij van den huisbewaarderdat de zoogenaamde predikant met zijne Bruno stond als door den bliksem getroffenzijne fantasie tooverde hem maar al te gemakkelijk het beeld voor van haar die hij zeker meende gezien te hebben. Het moest Grete zijnHij had er een eed op willen doen. In het eerste oogenblik was hij niet in staat geregeld te denken. Hij bleef aan de plek genageld staan. Daarna stak hij de Schadowstrasze over en keek de Mittel strasze in. In de verte zag hij de helder schijnende lantarens van het coupétje, dat zich juist weder in be weging had gezet en in snellen gang de Charlotten- strasze inreed. »Dat is toch al te dwaas sprak Bruno hardop. sHet kan niet anders, het is Grete Maar hoe is dat mogelijk Jawelzekerzij wilde mij kwijt zijnHooft zij mij eigenlijk niet met heel veel complimenten de deur ge wezen Kan zij niet een kwartier later het huis uitgegaan en Bössow tegengekomen zijn! Het is toch al te dwaas Hij keek op zijn horlogehet was eenige minuten over negen. Zoo aangenaam als hij zich zooeven voelde, zoo ontstemd was hij nu; toch kon hij zich geen reken schap geven van hetgeen er in zijne ziel omging. Zou het eene aanvechting zijn van jaloezie Hij wist het zelf niet. Het denkbeeld dat Grete hem misleidde wekte in hooge mate zijn toorn op. Hij zou en moest zeker heid hebben Op den hoek van de Linden nam hij eene vigelante en liet zich naar de Lindenstrasze brengen. Het was nog geen half tien toen hij weder op den stoep stond van mevrouw von Sellnitz. Grete had zich na het vertrek van Bruno op haar gemak gezethare japon uitgetrokken en een gemak kelijk morgengewaad aangeschoten, waarin zij het liefst zat te werken. Toen er gebeld werdsprong zij op van schrik. Wie kon dat zijn Regine had den sleutel en bovendien, de opera kon nog niet uit zijn. Zij liet den ketting op de deur en vroeg: Wie is daar?" »Ik ben het!" antwoordde graaf Pagger. Doe open, als het u belieft Toen Bruno Grete's stem herkendehad hij gaarne familie in een rijtuig gestapt en vertrokken was. De dieven zijn nog niet ondekt. Kamer. Den 27 drong de heer Léon Say aan op de onmiddellijke weder-invoering van de belasting op alcohol. ITALIË gesneeuwd. Den 26 des ochtends heeft het te Rome PORTIJG Ali. Op uitgebreide schaal is het pro gramma verspreid van eene nieuwe staatkundige Veree- niging, de Liberale Liga genaamd, verklarende dat zij ten doel heeft toe te zien dat de wetten stipt uitgevoerdde volksvrijheden geëerbiedigd's lands middelen zuinig en met onkreukbare eerlijkheid beheerd, 's lands waardigheid en belangen buitenslands gewaar borgd worden. Met den regeeringsvorm laat de ver- eeniging zich niet inwier leden dienaangaande geene gevoelens mogen verkondigennoch verdedigen. Niet alleen behooren staatslieden en officieren van dezee- en landmachtmaar ook eenigen van de invloedrijkste mi nisters tot de Vereeniging. IKKKK.YIGDK STATEA. Den 21 des avonds zijn op den Zuid-Cincinati-spoorweg in Kentucky een per sonentrein en een goederentrein in een tunnel tegen elkaar geloopen, waarbij eenige beambten en één reiziger gekwetst werden. De overblijfselen der verbrijzelde wa gens geraakten in brand waarbij vijf personen allen van het personeelomkwamen. Gelijktijdig had in Ala bama een ander spoorwegongeluk plaats. Een sneltrein uit Birmingham was reeds eenigen tijd op wegtoen ontdekt werd, dat een slaapwagen vergeten was. Bij het achteruitrijden kwam de trein tegen een later vertrokken goederentrein aan, waardoor verscheidene wagens in el kaar schoven. Twee personen bleven dood en 27 werden gekwetstwaarvan sommigen ernstig, Volgens een bericht van de New-York Herald is een der door het Huis van Volksvertegenwoordigers geschrapte en later door den Senaat herstelde artikelen van het M'c Kinley-tarief bij ongeluk in den door president Harri son geteekenden tekst weggelaten, op grond waarvan de democraten pogingen aanwenden om het geheele tarief nietig te doen verklaren en sommigen zelfs tegen de heffing der nieuwe rechten in verzet gekomen zijn. Bij dat weggevallen artikel werden eenige voordeelen toege staan aan de tabakshandelaars. De minister van finan ciën Windom gevraagd naar zijn gevoelen heeft ten antwoord gegevendat het tarief wet was en door hem moest worden toegepast. AlISTRAXIE. De werkstaking onder het scheeps volk te Sydreij kan nu als geëindigd beschouwd worden. Een groot aantal werkstakers doet weer moeite om hunne vorige betrekkingen terug te krijgen. een vreugdekreet geuit. Zijne kalmte was onmiddellijk teruggekeerd. Grete deed open. De verbazing over dezen onverwachten terugkeer was op haar gelaat te lezen. Zij was verlegen en schaamde zich eigenlijk dat zij in dit toilet zich aan den graaf vertoonde. Toch was Bruno's schaamte grooter dan de hare. Hij deed zich de grofste verwijten over de vreeselijke verdenkingdie bij hem was opgerezen. Ten einde zijn bezoek toe te lichten wendde hijeen weinig stotterend, het eerste het beste voor dat hem invielhij had zijne portefeuille verloren en wist niet of hij haar soms hier verloren had. Grete had natuurlijk niets gevonden maar nam oogenblikke- lijk de lamp en zocht de geheele kamer door. Terwijl zij zoo in gebukte houding met de lamp rond ging maakte zich eene diepe ontroering van Bruno meester en kreeg hij plotseling eene opwelling van bij zondere teerhartigheid. Laat maar, lief kind", sprak hij op een toonwaarin hartelijke toegenegenheid door straalde»laat maar, ik zal haar wel vinden." Hij nam haar de lamp uit de hand en zette ze op tafel. Daarna strekte hij beide handen naar het jonge meisje uit en keek haar met groote teederheid aan. Grete boog het hoofd en sloeg met eene hevige kleur de oogen neder. Haar hart bonsde. Hij nam hare beide handen in de zijne en sprak »Gij zijt een goed meisje Ik heb u in mijne gedachten onrecht aangedaan. Vergeef het mij. Gij zijt werkelijk een innig goed meisje." Hij omhelsde haar, drukte de sidderende gestalte aan zijne borst, keek haar lachend aan en kuste haar op den mond. Grete huiverde en keek hem aan met een blikwaarin eene wereld van droefheid lag. Zij maakte zich uit zijne omarming los, deed eene schrede achteruit en sprak »Wat wilt gij van mij, graaf? Wat voert u hierheen Ik smeek u, laat mij alleen. Zie, ik acht n hoog, meer nog dan gij vermoedt. Indien gij doorzetdat zeg ik u vooruit, zoudt gij mij ongelukkig kunnen maken. Want ik kan door u ongelukkig worden. Ik behoor niet tot dezulken die de schande te boven komen. En ik ken geen grootere schande dan door u behandeld te worden

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1