ARME MEISJES. No. 130. Twee en Negentigste Jaargang. 1890. VRIJDAG 31 OCTOBER. Officieel Gedeelte. Buitenland. FEUILLETON. Allerlei. Roman uit het Berlijnsche leven. ALKIIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80 franco door bet geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentiën. Per regel J 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. Telefoonnummer 23. FRITS AN DRIES NIDSCHELM, geb. 5 Januari 1856, laatste woonplaats Amsterdam, wordt dringend ver zocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinnerendat het volgens art. 210 der algemeene politie-verordening van 3 April 1889 verboden is, voor zooveel daarin bij de wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad No. 89) niet voorzien is, vogels te vangen in den Hout en de plantsoenen, zijnde aan de politie opgedragen, op de naleving van dit verbod streng toe te zien. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 28 October 1890. De Secretaris, NUHODT VAN DER VEEN. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-seeretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagenvan HENDRICUS BERNARDUS STIKVOORTkoffiehuis houder te Amsterdam om vergunning tot het oprichten van eene kuiperij in het perceel aan de Achtexdam wijk CNo. 4, en dat op Dinsdag 11 November 1890 's middags te twaalf urenten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Oct. 1890. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BELCilE. De heer Simons, lid der kamer voor Brusselbehoorende tot de clerieale partij is den 27 te Brussel overleden. DIJITSCHIjAIVD. De koning van Belgie, die den 27 des avonds uit Brussel per sneltrein naar Keulen vertrok, is den 28 des namiddags te Berlijn aangekomen en aan het station ontvangen door den keizer de prinsen van het koninklijk huisden hertog van Conuaught, den groot vorst Wladimir, den belgischen gezant, enz. De ontvangst was zeer hartelijk. Na inspectie der eere-compagnie bega ven de keizer en de koning zich in een open rijtuig, onder geleide van een escadron der lijfwacht, naar het koninklijk paleis. De koning begaf zich in een met vier paarden be spannen rijtuig en met twee voorrijders van het stedelijk paleis naar het nieuwe paleis, waar een galamaaltijd voor 150 personen gereed gemaakt was. De koning nam plaats tnsschen den keizer en de keizerin: tegenover den koning zat de rijkskanselier Caprivi. Ook de ambassadeurs Schuwaloff en Maleten de belgische gezat Greindl waren genoodigd. De koning van Belgie geleidde de keizerin, de keizer de hertogin van Connaught naar tafel. Den 28 bracht de Koning een bezoek aan het Mausoleum DOOR PAUL LINDA U. Uit het Hoogduitse h. 19) »Waar zijt gij toch zoo lang geweest?" vroeg hij. »Ik wacht al een paar uur op u. Ik heb daar zoo even een geduchten klap gehad en verlang naar een partijtje écarté met u. Hebt gij lust Maar een paar flinke partijen Zeker, ik ben bereid, als gij maar durft." Zij namen plaats. Een aantal clubgenooten kwamen bij hen staan of zitten en het spel begon. Bruno had zich het recht voorbehoudenook in geval hij verloor te blijven zitten in gewone gevallen wordt de ver liezer door een ander lid van het gezelschap vervangen, die dan de kaarten van hem overneemtmaar daar mede tevens de verplichting op zich laadt, alle wedden schappen aan te nemen, welke op de tegenpartij worden aangegaan De eerste partij was tamelijk kalm en werd door Bruno gewonnenbij de tweede zette Bössow meer op. Ook de anderen verhoogden hunne inzetten. Deze partij ver loor Bruno. Bössow stond bekend als een gelukkig en zeer goed spelerzoodat het vertrouwen van hendie op hem »hielden", in dezelfde mate klom als zijn eigen moed. Bij de derde partij werd reeds om eene betrek kelijk groote som gespeeld en Bruno verloor ook deze Weder moest hij op een bon geld opnemen bij den kas telein maar ook de vierde partij liep in zijn nadeel af en hiermede was zijn geheele crediet bij de kas der socië teit uitgeput, terwijl hij al het geld, dat hij bij zich had, er nog moest bijvoegen om de winners te betalen. Zijn klein japansch doosje bevatte bijna geen enkel fiche meer en de speeltafel was met de inzetten der tegen dat ter eere van keizer Frederik te Potsdam opgericht is en legde een groote krans met een zijden lint van de bel gische kleuren op 's keizers graf. Volgens de National Zeitung zijn de proeven van prof. Koch zoo gunstig geslaagddat het vraagstuk van de geneesbaarheid der longteering opgelost zou zijn. Het middel houdt hij nog geheim. Graaf von Moltke ontving op zijn 90 verjaardag alleen 2099 telegrammen van gelukwensching, tellende 74404 woorden en den 27 nog 500 stukswaaronder één van den italiaanschen minister-president Crispi. Hij betuigt in de bladen zijnen dank voor de hem bewezen deelneming, omdat het hem onmogelijk isde bij duizenden te tellen brieven en telegrammen allen te beantwoorden. RSBfCJEljAafD. In sommige gedeelten van Noord- Wales ligt de sneeuw reeds verscheidene voeten hoog. Aan de Standard wordt uit Zanzibar gemeld, dat ten gevolge van de weigering van den Sultan van Vitoe om de inlandsche moordenaars van den reiziger Kuenzel uit te leverenengelsche oorlogschepen de vijandelijk heden tegen het sultanaat Vitoe hebben geopend. Onder scheidene dorpen zullen gebombardeerd worden. Den 28 zou Vitoe door admiraal Freeman vermeesterd en aan de vlammen prijs gegeven zijn. Minister Salisbury heeft zich bereid verklaard tot her opening der onderhandelingen over het sluiten van een nieuw verdrag met Portugal. Voorloopig zal de bestaande toestand gehandhaafd worden. ERAARRIJH.. De minister-presidentde heer de Freycinetis ernstig ongesteldhij lijdt aan een hevigen aanval van jicht. De afgevaardigde Moreau heeft voorgestelddat elk franschmandie van een adellijken titel gebruik maaktdaarvoor belasting zal betalenvoor die belas ting zullen verschillende klassen zijn. Voor het recht om »de" voor zijn naam te zetten zal men 250 per jaar moeten betalenvoor den titel van prins 125.000 per jaar. BRIEKESriiAMB. Bij de verkiezingen behaalde de oppositie eene ongedachte overwinning in de Cyela- denAchaie en Areadië, waardoor de meerderheid ver plaatst is. Slechts een derde der gekozen afgevaardig den behoorde tot de regeeringspartij. Honderd zes aan hangers der oppositie en vier en veertig der regeering werden gekozen. Het ministerie Tricoupis is dienten gevolge afgetreden en de Koning heeft den heer Dely- annis belast met de samenstelling van een nieuw ministerie. ITAME. Den 23 November zullen de verkiezingen voor de nieuwe Kamer plaats hebben. De republiek van Brazilië is door het Vaticaan erkend. BITLEAR1JE. De Sobranje is den 27 door prins Ferdinand geopend met eene rede, waarin hij zegtdat de sedert zijne optreding gevolgde staatkunde door het volk goedgekeurd werd en zou worden voortgezet. De doorhem in het buitenland opgemerkte ingenomenheid partij overdekt. Hij telde op hoeveel er was opgezet en zei: Bössow, ik heb geen crediet meer en ook geen geld meer bij mij. Leen mij wat." j Gaarne", antwoordde Bössow. Toevallig bevond zich onder de omstanders een der leden van het bestuurdeze stond op en sprak Mijne heeren, ik moet met al de kracht, die in mij is, protes teeren tegen eene voortzetting van het spel onder deze omstandigheden. Gij kent onze statuten even goed als ik, waarde Pagger; ik verzoek u daarom dringend geen moeielijkheden te maken. Gij weet welke onaangenaam heden wij hebben gehad; ik mag dus niemand uitzon deren. Nog eens, mijne heeren, ik verzoek u dringend, ja, ik eisch het zelfs van u, u naar de reglementen onzer sociëteit te gedragen." Graaf Pagger haalde de schouders op en zeide »Gij hebt gelijk. Er valt niets tegen in te brengen." Alle aanwezigen waren het eens, dat de directeur noch de verliezer anders konden handelen. De graaf stond opvroeg eene cigarette en nam op een der fauteuils plaats. Eenige heeren bleven in de speelzaal, andere gingen naar huis. »Het spijt mij", zei Bössow, dat wij onzen kamp strijd zoo spoedig hebben moeten eindigen. Ik ben echter morgen, of wanneer gij wilt, bereid revanche te geven." Het liefst zou ik het spel van nacht nog voortzetten", antwoordde Bruno. »Ik ben overtuigd, dat de kans zal keeren. Het is toch bespottelijk, dat ik nu geen geld meer krijgen kan." «Zoo ge wilt", hernam Bössow, zouden wij dit slag veld kunnen ontruimen en een ander kiezen." «Waar zouden wij het spel kunnen voortzetten vroeg Bruno, wien het denkbeeld om den strijd te hervatten, bijzonder aantrok. «Bij mij, bijvoorbeeld, hier tegenover, in de Mittelstrasze." »In de Mittelstrasze Sedert wanneer woont gij daar »Ik woon nog altijd in de Lennéstrasze, maar ik heb hier dicht bij nog eene kamer. Het is hoogstens twintig passen van hier. Wij hebben niets te doen dan het licht op te steken de kachel brandt en er is eene speeltafel. met Bulgarije heeft hem de overtuiging geschonken, dat het tijdstip nabij iswaarop de bulgaarsche zaak voor goed zal zegevieren. RUSIiAAD. Het Dagblad van St. Petersburg bespreekt het geschil betreffende het patriarchaat te Konstan- tinopel en maakt de opmerking dat de Porte bij hare toepassing van het gemeene recht niet in aanmerking neemtdat zekere bepalingen van het turksche Wet boek niet toepasselijk zijn op christelijke kerkgenoot schappen. Het blad hooptdat de Sultan weldra aan het geschil een eind zal maken opdat de patriarch de godsdienstoefeningen die eigenlijk niet gestaakt hadden mogen worden, weldra zal kunnen hervatten. ZWITSERIiAlVD. De Bondsraad heeft afgewezen het beroep der conservatieven tegen den uitslag der volksstemming in Tessino ten gunste der grondwetsher ziening. Bij de op den 26 gehouden volkstemming over eene wijziging der bondsgrondwet in dien zindat er van staatswege eene verzekering ter zake van ongevallen en ziekten zal worden ingevoerd, is het daartoe strekkende voorstel met overgroote meederheid aangenomen. De liberalen te Lugano hadden kanonschoten bij de verkiezingen gelost om hunne overwinning bij de verkie zingen te vieren. Dit voorbeeld werd door de conser vatieven gevolgd. De luitenant-kolonel Bühlman beval het schieten te stakendoch zijn bevel vond tegenstand en de gewapende macht werd uitgefloten. Verscheidene burgers werden door slagen of stooten met de kolf van het geweer gekwetst. Aan het fransche blad «Le Matin" wordt uit Sint Petersburg de volgende geschiedenis gemeld Tijdens zijn verblijf te Spala deed de Czaar op zekeren dag eene wandeling in de omstreken met zijn vrouw, kinderen en gevolg. Plotseling werden zij door een regenbui over vallen, zoodat zij de eerste de beste boerenwoning binnen gingen om er voor den regen te schuilen. De arme Moesjiek, die den Czaar herkende, wierp zich vol eerbied voor zijn vorst op de knieën en haalde daarna alle spij zen en dranken te voorschijn welke in zijn huis te vinden waren brood, zout, brandewijn en den heerlijken russischen nationalen drank kwasz, die samengesteld is uit een aftreksel van zuurkool, brood en kummel. Hij verzocht zijn hooge gasten zich alles zoo goed mogelijk te laten smaken, en werkelijk, de Keizer deed hem de eer aan, een glas brandewijn te drinken. De vrouw van den Czaar vroeg den Moesjiek, waarom ze zijn vrouw niet eens te zien kreeg. De man zeide, dat zijn vrouw uitgegaan was. Op hetzelfde oogenblik fluisterde een der officieren hem in het oor«Als je niet dadelijk je vrouw hierheen brengt, wordt je onmiddellijk aan de beenen opgehangen." Sidderend opende toen de man de deur eener zijkamer en haalde daaruit een aardig, blond vrouwtje te voorschijn. Verwonderd vraagde de Czarin Meer hebben wij niet noodig. De kaarten en de fiches kunnen wij van hier meenemen. Wellicht gaan er nog eenige heeren mee", voegde hij er op luiden toon bij. Inderdaad sloten zich nog een vijftal heeren, die even als zij hartstochtelijke spelers waren, bij hen aan. Juffrouw Römmer, de huisjuffrouw van Bössow in de Mittelstrasze, bezat de goede eigenschap, dat zij zich over niets verwonderde: ook thans niet, nu zij door Bössow's schellen uit haar slaa.p gewekt werd en de opdracht ont ving in de zijkamer eene kleinigheid gereed te zetten met een paar flesschen sektopdat de heerenals zij lust hadden wat konden gebruiken. Het kleine salonwaar Bössow zelf het gas en de kaarsen had aangestoken, zag er heel gezellig uit. Bruno bekeek alles met de grootste opmerkzaamheid, als zocht hij naar eenig spoor van de verdwenen jongedame. Het was zooals gezegd is een gezellig klein vertrek met donker behangseleen dik tapijtzware overgordijnen gemakkelijke stoelen, een divan, maar het geheel maakte volstrekt geen aanspraak op kostbaarheid het was er keurig netjes meer niet. De speeltafel werd in het midden geplaatst en de af gebroken partij in de nieuwe omgeving en hoewel in eene gewijzigde stemming, toch met denzelfden ijver weder opgenomen. Op voorstel van Bruno ging men echter over tot «baccarat" en Bössow kreeg het eerst de bank. De bespottelijk hooge inzetten van den graaf deden het spel onmiddellijk buitengewoon groote verhou dingen aannemen en van kwartier tot kwartier werden de verliezen en dus ook de winsten hooger. Hoewel alle medespelers in de grootste opgewondenheid verkeerden, beseften zij tochdat elke kaartdie gekeerd werd over een klein ja somtijds over een vrij groot fortuin besliste. Langzamerhand begon er eene onaangename stemming te heerschen. Het onschuldigste gezegde prik kelde en wekte van andere kanten protest op. Allen waren echter met hunne ziel bij het spel en alleen daar bij. Sommigen trachtten hunne opgewondenheid meester te worden maar toch trilde er iets in hun gelaat bij elke kaart. Een nauwelijks merkbare zucht van verlich-

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1