ARME MEISJES. No. 131* Twee en Negentigste Jaargang. 1890. ZONDAG 2 NOVEMBER. TWEEDE BLAD. PARIJSCHE BRIEVEN. FEUILLETON. Buitenland. Roman uit het Berlijnsehe leven. <01 BA VI Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk ft, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. LXIX. Hervatten wij heden ons bezoek aan de tentoonstelling van kunstnijverheid in het Palais de l'Industrie. Dit maal houden wij links af en wandelen langs de inzen dingen van Schinoll met fraaie bronzen, en wijzen op de beelden van Dianade jachtgodin, Salvator Rosade wapenbroeders enz. Boutigny's glas- en porcelein- magazijn uit het Palais Royal troont hier met een keurig gedekte tafel, welke geheel gereed staat voor een fijn diner. Li-sen-lee uit Japan toont ons de nijverheid producten van dit ijverige land. Vervolgens komen wij bij kaehols, haarden, fornuizen, lampen en alles wat verder dient tot verwarming en verlichting onzer ver trekken, en daar de winter aanbreektzoo mogen wij gerust bij een en ander eenige oogenblikken stilstaan en wijzen op enkele nieuwigheden. In de eerste plaats verdienen de boulets-Bernot eene vermeldingdeze boulets of kogels hebben ongeveer de grootte en afmetingen van een ei zijn gemaakt van de beste soort steenkool en hebben het voordeel van twaalf uur aan één stuk door te branden. De briquetten worden dus door deze kogels verre overtroffen en do prijs is niet hooger dan die van goede steenkolen. In Parijs heeft men nog zeer veel haardvuren dit is eene zeer vroolijke manier van verwarming, want men ziet steeds in de knetterende vlammen en het zitten rondom den haard heeft iets bijzonder gezelligs. Doch de keerzijde van deze medaille is van dien aarddat men toch liefst zijne toevlucht tot een goede kachel neemthet haardvuur n.i. zendt bijna alle warmte den schoorsteen in het is bijna niet mogelijk er een groot vertrek mede warm te stoken. De fabrikant Cordier heeft dit euvel echter verholpen met zijnen reflector welke de warmte van het haardvuur in de kamer terug kaatst; men heeft dus bij deze uitvinding alle voor- deelen te zamen: de warmte van een kachel en het vroolijke van den haard. Bovendien bezit de door Cor dier hierbij gebruikte rooster nog een ander voordeel n.l. dat zij door middel van een draagtoestelletje, voi en vlammend van de eene kamer naar de andere kan gebracht worden. Dit toestel bevat rolletjes en hand vatsels, zoodat men den rooster over het tapijt kan rollen en ook van de eene verdieping naar de andere kan dragen. Voor memorie wijzen wij nog op de beweegbare kachels, die steeds doorbranden, als de Salamander, La Parisieune, l'lsotherme, le Poêle tubulaire ventilateur enz. enz., alle welke systemen volgens de uitvinders volmaakt zijn en niet het minste gevaar van verstikken opleveren hetgeen niet wegneemtdat bijna ieder Parijzenaar u minstens een zijner kennissen kan aanwijzendie de schadelijke gevolgen van deze verstik werktuigen ondervond. Genoeg dus over de kachels. Behalve het gevaar van door zijn poêle mobile te DOOR PAUL LINDA U. Uit het Hoogduitse h. 20) Het was altijd nog eene som, die zelfs bij het grofste spel onder gewone omstandigheden als iets ongehoords zou worden uitgekreten. Het geld had, naar het scheen zijne waarde verloren en men bleef er erg onverschillig onder of eenige papiertjes, die zoo en zooveel duizend mark vertegenwoordigdenaan den eenen of aan den anderen kant lagen. Ook ditmaal was het lot den graaf niet gunstig. Intusschen was het vijf uur in den morgen geworden en zelfs de volhardenste speler moest stijf zijn geworden van het zitten. Ook Bruno was doodmoe. Hij sprak geen woord. Zijne ademhaling geleek op het hin niken van een paard. De spelers stonden bij groepjes van twee en drie in de verschillende hoeken van het vertrekterwijl Bruno op een divan was neergevallen en strak voor zich uitstaardealsof hij een slag op het hoofd had gekregen. Hij ontweek aller blikken en keek op de pendule. «Nu dan, «voor heden genoeg!'' sprak hij eindelijk De gezantschapssecretaris von Verwitz die het minst bij de zaak geïnteresseerd was nam op zich de inge wikkelde rekening in orde te brengen. De spelers gaven hem de verschillende bons overdeze werden opgeteld waarna zij eene opgave ontvingen van het gezamenlijke bedrag. Zoo werden de dertig of veertig bons van iede ren winner tot een zestal teruggebraeht. De graaf onder teekende de vereenvoudigde bonszonder zelfs op het bedrag te letten, als eene machine. Daarna nam hij al de papiertjes en visitekaartjesdie hij ingewisseld had legde ze op elkander en deed eene poging om ze te ver sterven, staat men hier nog al veel bloot aan de pogingen van allerhande dieven en inbrekers. Zij die daarvoor beangst zijn, behoeven echter slechts een veiligheidsslot te koopen van den uitvinder Paul Blanchet. Dit slot bezit alle mogelijke voordeelen, het wordt geheel met de hand vervaardigdde sleutels verschillen alle van elkander, zelfs heeft elk slot twee verschillende sleutels, eene voor de dienstboden en eene voor den meesterde eerste sluit slechts op dagslotde tweede verzekert bo vendien de nachtelijke sluiting. Wil een vreemdeling uw huis binnendringen, en stopt hij een haak of wat ook in uw slot, dan veroorzaakt deze onkiesche handelwijze het afgaan van met los kruit geladen patronen of cartouches, die u dadelijk waarschuwen dat er onraad is. Eene geheel andere vinding is de naald van Kirby Beard; deze naald heeft naast het oog eene kleine opene gleufwaardoor de draad bijzonder gemakkelijk wordt ingestoken. Ten allen tijde zijn de tapisserie en het borduren zeer schoone kunsten geweesten zagen wij daarvan reeds meermalen zeer fraaie proeven. De mozaïek-tapisserie van hout was ons echter Dog niet bekend, dit is bepaald een werkje van buitengewoon veel geduld. In plaats van den steek met wol of zelfs met merkkatoen gebruikt men voor dit soort borduren kleine stukjes hout; ieder stukje hout stelt dus een prik van de naald voor. Twee cijfers mogen duidelijk maken welk fijn werk dit is Voor den groffen steek zijn per vierkante el vierhon derdduizend van die stukjes hout noodigen voor den fijnen steek per vierkante el één millioen en zeshonderd duizend van die kleine blokjes. De «promeneur" of wandelaar is een zeer vernuftig gevonden zak of tasch, welke u in staat stelt steeds uw klein kindje overal mede te nemen. Met een kinderwa gentje toch kunt gij in geen omnibus, tramway of wa gon binnengaan doch deze tasch slaat van zelve bijna geheel plat, en neemt dus weinig plaats in. In dien zak is een bankje, waarop gij de kleine neêrzet, en met be hulp van een hengsel aan iederen kantdraagt gij met u beiden uw kind overal rond. Intusschen hoe aardig ook, zoo gelooven wij niet dat deze tasch spoedig in de praktijk zal doordringen, men zal liever zijn kind op den arm dragen, dan als heer en dame te wandelen met zulk een mandje tusschen beiden in. Onder de tafelsdie alle mogelijke standen aannemen, ontmoeten wij weder evenals verleden jaar op de groote wereldtentoonstelling de table Soleil table Féret table éclipse, die alle het voordeel hebben van te kunnen dienen als ontbijttafel, lessenaar, lees-, schrijf- en speel tafel enz. enz. Wij deden overigens ons best slechts te wijzen op artikelen die voor ons nieuw zijn want vele inzendingen begroeten wij hier als goede kennissen, af komstig van de groote wereldtentoonstelling. Zoo is de afdeeling der machineriën thans slechts eene flauwe scha duw van die, welke wij het vorige jaar in de reusachtige machinegalerij bewonderdentoch mag eene enkele in zending nog vermeld worden. Le «rapide" is een werktuig voor likeurstokers en vruchteninmakers en dient om de pitten uit de vruchten te nemen, zonder de vrucht te scheuren. Het hoopje was echter te dik, het gelukte hem niethij maakte er nu twee hoopjes van verscheurde ze en slingerde ze in een aanval van woede door de kamer. Daarna ging hij naar de zijkamerschonk zich een glas sekt instak eene cigarette op en ging op een stoel zitten, die toevallig midden in de kamer stond. Hij was er geheel alleen en bleef met de beenen over elkander geslagen voor zich uit zitten staren; terwijl de overige heeren in het salon op en neerliepen en niet goed wisten wat zij zouden doen. »Maarmijne heeren", riep de graaf eensklaps, toon hij de verlegen gezichten opmerkte gij moet u om mij volstrekt niet geneeren. Voor vandaag is de zaak afge- loopen." »Ja", antwoordde een van hen, «vandaag is er niets meer te doen.*' «Het is laat geworden", zei een ander leuk «ik zal mijne schoenen beneden moeten uittrekken, als ik mijne vrouw niet wakker wil maken Hij bracht den volzin niet ten einde. Terwijl hij nog sprak, waren in eens allen verdwenen. Bössow deed hem uitgeleide tot aan de deur. Bruno strekte zich op de «chaise-longue" uit en ver viel in een staat van gedachteloosheid. Hij was niet in staat het gebeurde geheel te overzien en er zich reken schap van te geven. De overige heeren gingen langzaam en gezamenlijk naar huis zij beloofden elkander geheimhouding en be spraken het voorgevalleneterwijl de vigelanten stap voets volgden. «Als hij zich maar niet voor den kop schiet!" zei een van hen Dan krijgt men niet alleen zijn geld niet maar komt nog in onaangenaamheden ook «En daarwoor heeft men dan zijne nachtrust opgeofferd sprak oen tweede. «En zoo wordt in weinige uren een groot vermogen verloren zuchtte Verwitz die niets verloren maar eene kleine som gewonnen had. «Nadat Bössow, de hoofdwinner, de heeren uitgelaten had was hij in het salon teruggekeerd en voor Bruno staande, zei hij beschadigen. Onderaan bij den steel komt slechts eene kleine insnijding, en dit gaat zoo vlug, dat eene halve minuut voldoende is voor een ned. pond, en in den tijd van 10 uren deze machine 1000 ned. ponden vruchten van hare pitten kan bevrijden. De afdeeling der levensmiddelen is eigenlijk eene op eenvolging van gelegenheden tot het nemen eener hartversterking. Daarbij zijn ook verscheidene vreemde dranken, onder deze bemerkte ik van onze landgenooten slechts de likeuren van de firma Hulstkamp en Zoon en Molijn uit Rotterdamwelke firma bijzonder haar best doethaar merk hier bekend te maken. Er is te Parijs wel plaats voor vreemde artikelen van consumptie, dus ook voor hollandsche artikelen, de cacao van van Houten is er het beste bewijs voor, doch zulk eene zaak moet flink worden aangepakten men moet niet bang zijn voor het maken der eerste kosten. Op dit gebied biedt deze tentoonstelling volstrekt niets nieuwshet zijn steeds dezelfde spaanscheitaliaansche en afrikaansche wijnen, engelsche thee tower-tea russische thee en liqueurs des Boyards cognacs, rhum, bieren enz. enz. Een gedeelte der galerijen boven zijn hoofdzakelijk gewijd aan muziekinstrumenten doch dit is meer handel dan tentoonstellingwant het hoofddoel is er het verkoopen van piano's en onbekende muziekstukjes. Na het aanhooren van een fraai concert onder leiding van Mayeur van de groote opera verlaten wij het ge bouw. Wij hebben n. 1. biljetten voor een geheel nieuw theater, de Casino van Parijs, welke wij een volgend maal zullen bespreken. Parijs, "27 October 1890. J. M. T. MJ1T8CHLAAM. De Koning van Belgie heeft de11 29 een langdurig bezoek gebracht aan den Rijkskanselier, ^eneraal von Caprivi. Den 30 bezocht hij het Mausoleum te Charlottenburg. Den 31 is hij des namiddags te 3 uren naar Brussel terug gekeerd. DENEI9ARREN. Den 30 heeft de minister van buitenl. zaken op eene vraag van een lid van het Fol- kethiug omtrent de oprichting van een internationaal scheidsgericht geantwoorddat de regeering bereid was voorstellen dienaangaande in ontvangst te nemen. De zaak zou naar zijne meening echter bij de groote mogendheden stellig verzet uitlokken. Denemarken was een te klein landom in zulk eene aangelegenheid het initiatief te nemen. ËNREMirn. Den heer Gladstone is den 29 het burgerrecht van Dundee verleend. In eene eerste rede voering veroordeelde hij met nadruk het M'c Kinley tarief, dat schade zou doen aan de belangen der Vereenigde Staten. De tariefwet was ten onrechte eene bescher mende wet genoemd. Engeland had daarvan niets te vreezen. Admiraal Freemantie is met 900 matrozen en mariniers en 150 indische soldaten van de Afrikaansche Ma.at- «Gij behoeft u over de vereffening met mij geen zor gen te maken. Ik heb het geld voorloopig niet noodig." «Dank u, Bössow. Morgen zal ik aan mijn vader schrij ven, maar er zullen toch altijd eenige dagen verloopen voor ik die zaak in orde kan brengen. Ik vindt het echter allervervelendstdat ik die anderen langer dan de gewone 24 uren moet laten wachten." «Ik zal de quaestie morgen voor u in de sociëteit in orde brengen. Gij hebt dan maar één schuldeischer en die zal n het vuur niet aan de schenen leggen." «Dank u hartelijk." «Kom, geen dank Bruno nam afscheid en ging met een zwaar hoofd naar huis. Terwijl hij zich ontkleedde, dacht hij nog aan eenige voor hem bijzonder ongelukkige slagen en hij lachte spotachtig bij de gedachtedat het juist Bössow zijn moestdie hem uit zijne oegenblikkelijke verlegenheid hielp. Ook dacht hij aan den brief, dien hij den volgen den morgen aan zijn vader schrijven moest. Toen hij eindelijk moe en afgemat in zijn bed lag en het leven op de straat hem herinnerdedat de dag was aange broken, viel hem plotseling Grete in. «Dat meisje brengt mij ongeluk aan!" sprak hij. En met deze woorden op de lippen viel hij in een vasten slaap. HOOFDSTUK VIII. Toen Grete den volgenden morgen met eenige harer medescholieren met wie zij meer bekend dan bevriend wasde school uitkwam in druk gesprek over iets dat dien morgen was voorgevallen, en meer lettende op hetgeen de andere meisjes vertelden dan op dat wat om haar heen voorvieltrad eene armoedig gekleede vrouw op haar toe. Zij had eene mand aan den arm en zag er bijzonder boos en opgewonden uit. De vrouw had Grete van den overkant der straat herkendwas snel de rails van den trambaan overgestoken en bleef voor haar staan. «Zoo, vind ik je eindelijk, ondankbaar, eervergeten

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5