Binnenland. schappij op den 25 ontscheept en op Vitu aangerukt. De voorhoede werd door den vijand aangevallen en had drie gewonden. De troepen maakten zich den 27 meester van Vitu en verwoestten de stad. Vele vijanden sneuvelden; van de belegeraars werd slechts een drietal gewond. HRIEKEHTIjAIVD. De Kamer is tegen den 10 bijeengeroepen. ïfRAUTKRIJH. Den 19 is te Parijs het huwelijk voltrokken tusschen de dochter van den russischen gezant, baron von Mohrenheim met een franschen officierden heer de Séze.^ Het werd met groote praal in de kerk Saint-Clotilde ingezegend, in tegenwoordigheid van mevr. Carnot en van al de hooge transche staatsdienaren. Op straat werd de stoet door de menigte toegejuicht met de kreten vanLeve Rusland 1 .eve de Czaar. Hamer. Den 29 heeft de minister van financiën Rouvier de begrooting voor 1891 verdedigd. Het eigen aardige dier begrooting lag hierindat de buitengewone begrooting van oorlog opgenomen was in de gewone be grooting. Men kon dus zeggen, dat deze staatsbegrooting het kenmerk droeg van opreehtheid en duidelijkheid, ook in verband met de aangebrachte bezuinigingen. De tegen woordige begrooting moest het evenwicht tusschen ont vangsten en uitgaven verzekeren tot aan het einde van het wetgevend tijdvak. De begrooting beantwoordde aan de eischen van het tegenwoordige oogenblik. Zijne rede maakte eenen zeer goeden indruk. Den 30 heeft minister de Freycinet de begrooting ver dedigd en het verzenden daarvan naar de commissie be streden. Eene motie van den heer Déroulèdewaarbij die verzending werd voorgesteldwerd verworpen met 345 tegen 33 stemmen. Eene motie van den heer Gail- lard waarbij vertrouwen in de regeering uitgesproken werd onder uitnoodiging om de beste wijze tot herzie ning der belastingen te onderzoeken, werd met 356 tegen 41 stemmen aangenomen. Met 356 tegen 31 stemmen werd besloten tot de behandeling van de verschillende hoofdstukken der begrooting over te gaan. EI XEMBI KR. De Raad van State vergaderde den 31 om te overwegen, of de Kamer al dan niet hare werkzaamheden kan hervatten zonder voorafgaande opening door den regent. Volgens het reglement moet de Kamer den 4 bijeen komen. SPANT JE. De douane-commissie stelt eene verhooging van 15 pet. voor op levensmiddelen en een minimum recht van 60 pesetas op het vat alkohol. ZWITSEREANTD. In den Grooten Raad heeft de heer Soldati, het hoofd der conservatieven, een voorstel ingediend tot herziening der kieswet dat naar eene commissie verzonden is. 1EREEA1EDE STATEST. Tusschen het stoom schip izeaya, dat van Nieuw-York naar Havanna ging, en een schoener heeft in de nabijheid van Nieuw-Yersey eene aanvaring plaats gehadwaarbij beide vaartuigen gezonken en de kapitein met 61 personen van de Vizeaya verdronken zijn. Den 28 had op het kerkhof te Rozendaal de overdracht aan de familie plaats van het door den architect J. God schalk te Amsterdam ontworpen grafteekendoor vrienden en vereerders van Hofdijk aan zijne nagedachte nis gewijd. Mevrouw Hofdijk en hare kinderen, voor zoo ver dezen daartoe in de gelegenheid waren, aanvaardden het monument. Een der oude vrienden van Hofdijk, de heer H. T. Boelen, richtte het woord tot des dichters weduwe en kinderen. In zijne korte toespraak wees hij er op, hoe de lijst- van hen, die samenwerkten om dit ge- denkteeken op te richtental van namen bevatte uit eiken stand, waaruit wel bleek, in welk een breeden kring Hofdijk werd gewaardeerd. Zijn naam zou dan ook in eere blijven, zoolang er Hollanders zijn. De tombe is gedekt door een marmeren steen, waarop kind riep vrouw Lessen met bevende stem uit en de ontstelde gezichten van de andere meisjes opmerkende, vosgde zij er bij: Ja, dames, dit meisje is mijne doch ter die haar ouderlijk huis heimelijk heeft verlaten Die hare ongelukkige ouders van ellende laat omkomen Haar armen, zieken vader 1 Ik kom juist van den dokter m de Hedemannstrasze En nu zie 'ik eens hoe gij ge kleed gaatMag een kind zijne ouders zoo behandelen >Ik smeek u, moeder, houd op riep Grete. De beide makkertjes van Grete wisselden een vluch- tigen blik en gingen langzaam verder. »0 jawel riep de moeder op spotachtigen toon. "Nu kunt ge wel smeeken Maar ik laat er mij niet dooi afschepen Ik heb je gezocht en nog eens gezocht Nu weet ik waar ik je vinden kan. Hier iu dit huis waar ik je heb zien uitkomen zal men je adres wel weten." »Maar moeder 1" riep Grete met nadruk terwijl zij moeite deed om met haar van de school weg te komen Bedenk toch waar gij zijtHier op de straat!" De beide meisjes, met wie zij de school verlaten had, keken nog eens ommaar gingen toen onder weinig vriendelijke opmerkingen over de onaangename ontmoe ting, verder. »Is het mijne schuld dat ik je niet anders dan op straat kan vinden Maar wat wilt gij dan van mij Wat ik voor u doen kan, zal geschieden .Natuurlijk Nu wilt ge mij paaien met mooie be- lofteu Maar dat is niet genoeg als iemand het mes op de keel wordt gezet. Weet ge wel, dat wij broodsgebrek hebben Gij kunt ons helpen, als gij maar wilt En gij zult ons helpen! Gij en niemand andersIk wil mij door Julie en Franzi _de deur niet meer voor den neus laten dichtslaanGij zult ons helpen en gij kunt het, als gij maar wilt »Ik bezweer umoeder en ik heb n nooit voor gelogen ik zal doen wat ik kan. Wees echter ver standig. De menschen kijken ons aan. Gij bederft alles, wat ik heb goed gemaakt. Heb toch medelijden met de naam en de jaartallen van geboorte en overlijden en de volgende dichtregelen Tusschen de bloemen en onder de boomen »Daar is de rijkste genieting bereid, Daar droomt de ziel hare heiligste droomen Daar woont God zelf in Zijn heerlijkheid." Op de tombe zelve leest men: Hij sterft, maar zijn verheven naam Leeft in zijn arbeid voort." In de vergadering van het bestuur van den pol der Geestmerambaelit, Oosterdijk en Holen- geersen, den 28 gehouden, is met algemeene stemmen tot lid van het dagelijksch bestuur en tevens tot voor zitter herkozen de heer C. Bos en tot hoofdingeland voor de banne Haringcarspel herbenoemd de heer J. Swan, burgemeester dier gemeente en tot hoofdingeland voor de banne Warmcnhnlzen de heer T. Hoogeboom aldaar. Den 28 is te Amersfoort bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer H. W. van Es- veldlib., met 231 stemmen de heer M. W. F. J. de Jong, kath., verkreeg 203 stemmen. Den 29 heeft te Rotterdam eene 55jarige vrouw hare 54jarige buurvrouw met wie zij sedert geruimen tijd in onmin leefdeop den openbaren weg aan den West-Zeedijk met eene bijl zoodanig op het hoofd ge slagen dat zij, onmiddellijk dood was. De moordenares werd door burgers gegrepen en door een agent van politie naar het politic-bureau gebracht. Te Oosterbeek is den 29 overleden de 79jarige landschapschilder Johannes Warnardus Bilders. In de vorige week brandde te Hillegersberg onder verdachte omstandigheid eene timmermansschuur en werk plaats af; den 30 des nachts ontstond te Schiebroek op dezelfde wijze brand in een hooiberg en terwijl men daar bezig was met blusschen, ontstond er even verder weder brand in een anderen hooiberg. De vermoedelijke dader van die brandstichtingen, die met lucifers van de hoeve kwamwerd aangehouden door eenige personendie toesnelden, om den brand te blusschen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 30 na langdurige beraadslaging besloten 1". den hoofdcom missaris der gemeente-politie toe te kennen eene perso- neele toelage van 1000 boven zijn honorarium2°. het getal agenten te vermeerderen met 50, zoodat er zullen zijn 662 agenten, waarvan ten hoogste 220 als hoofdagenten. 220 agenten le klasse en de overige agenten 2e klasse30- alle ambtenaren der politieuitgezonderd de hoofdcommissarissen en commissarissen, in het genot te stellen van genees-, heel- en verloskundige hulp voor hun gezin; 4°. het bedrag voor belooningen en personeele toelagen voor het personeel te verhoogen van f 8000 tot 18000. Den 30 des avonds zijn de magazijnen van de stoomgraanfabriek van den heer H. Bruijelle aan de Spoorlaan te Tilburg, evenals een groot deel der wonino-, afgebrand. De fabriek zelve is behouden gebleven. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 30 de asphalteering van de Leidsche Straat en den Vijgen dam tot perceel 17 Dam goedgekeurd. Den 29 had te Hoorn de door de Vereeniging het Rundveestamboek Noordholland uitgeschreven keuring van jonge stierengeboren na 1 Februari 1890 en be- hoorende aan leden der Vereeniging, plaats in de stallen van den heer de Goede, als gevolg van het slechte weder. De uitslag der bekroning was 1 prijs getuigschrift en f 20, Ma's Arabi van den heer Jb. Zeeman te B e e m- ster; 2 prijs getuigschrift en f 15, Dirk, van den heer C. Haringhuizeu te Oosterleek; 3 prijs getuigschrift en f 10, Abel, van den heer A. de Goede Hz. te B e e ru st e r; 4 prijs getuigschrift en f 5 Mercurius van den heer D. Duin te Berkhout; 5 prijs getuigschrift Jacobus II van den heer J. Wit Az te M i d w o u d. Te Schiedam is den 29 met 12 van de 19 stem men tot directeur der hoogere burgerschool benoemd de heer A. A. Beekman, leeraar aan het gymnasium te Zutfendie niet op de aanbeveling stond. De visscherij in de aan de gemeente Haarlem behoorende wateren is den 30 voor 5 jaren verpacht in 7 perceelen, voor f 949 per jaar. De tegenwoordige pacht is f 771 per jaar. Den 30 is door het provinciaal bestuur van Noord mij Ik bezweer u, dat ik alles doe wat ik kanIk zal van daag nog zelve komen of u iets zenden. Ik heb zelve wel niets, maar ik zal wel wat vinden. Ik smeek u echter, plaag mij nu niet langer! Op dit oogenblik en hier kan ik toch niets voor u doendat moet gij toch zelve inzienEn als gij mij tegenwerkt en ik^u weer tot last moet zijn, is alles nog veel erger!" Vrouw Lessen zag de juistheid dezer woorden in 'Nu goed dan", sprak zij, rik heb zoo lang gewacht en zal nog 24 uren^geduld hebben. Maar dat zeg ik je: als ik morgen op ditzelfde uur nog niets van je gehoord heh hoort ge wat van mij. Je zult me leeren kennen Nu weet ik, waar ik je vinden kan Ik zal het iedereen vertellen hoe je je ouders hebt behandeld. Van de daken zal ik het uitkrijten Het zal je niet meer gelukken, je een jaar lang voor me te verbergenIk wil van je hooren vandaag nog en zeker niet later dan morgen Onthoud dat goed Toornig keerde zij zich van hare dochter af en ging haastig verderterwijl Grete bleek en bevend haar weg voortzette. Grete verkeerde in doodsangst. Zij wistdat hare moeder de geuite bedreiging ernstig meende en "eeu medelijden zou hebben. Maar hoe zou zij aan geld komen Wel kreeg zij van mevrouw von Selluitz geregeld zak geld en had zij daarvan eene voor haar doen vrij groote som bespaard maar zij durfde dat geld niet gebruiken. Dat seheen haar eene oneerlijkheid toe. Zij moest er eerst den graaf over spreken en die gedachte henauwde haar het meest. Waar zou zij hem bovendien vinden Zij durfde hem toch niet weder verzoeken bij haar te komen. Na het gebeurde van den vorigen avond ontbrak haar daartoe de moed geheel. Wat moest zij doen Zij dacht en peinsde en vond geen beteren uitweg dan met eene van hare zusters te spreken. De keuze kon niet twijfelachtig zijn: Franzi was in haar oog altijd de liefste geweest. Bovendien had zij Julie in vele jaren niet ge zien; zij wist niet eens waar hare oudste zuster woonde. Het adres van Franzi daarentegen had zij in den bloe menwinkel vernomen en niet meer vergeten. Zij ging een holland bij enkele inschrijving .aanbesteed 1. het ter* stellen en tot kantongerecht inrichten van het kasteel- Radboud te Medemblik, geraamd op f 20000. Laag ste inschrijver de heer W. N. Vlaming te Medemblik voor f 16633; 2. het uitvoeren van eenige verbeterings- werken aan de haven op het eiland Terschelling, geraamd op f 1530. Laagste inschrijver de heer M. Daal der aldaar voor f 1448,59. Men schrijft ons uit Ottdkarspel In eene den 30 te Schagen gehouden bijeenkomst, welke werd bijgewoond door de heeren S. Kieft te Sint Maarten, G. Swarthof te St. Maartensbrug C. de Geus te WarmenhuizenP. Klos te Dirkshom, G. Slotemaker Jz. te Oudkarspel, A. Kist te ZüidscharwoudeA. Slo temaker Pz. te Barsingerhorn en D. Kist te Kolhorn werd het plan besproken tot de oprichting van een kolf- bond in deze streek. Met eenparige stemmen werd daartoe besloten en aan den bond de naam gegeven van 'Ho llands Noorderk wa r t i e r." Het bestuur zal bestaan uit de 8 genoemde heeren. Tot voorzitter werd benoemd de heer S. Kiefttot secretaris de heer G. Slotemaker Jz. en tot penningmeester de heer A. Kist. De Staatscourant van den 31 bevat een besluit van den 30, waarbij door den Raad van State krachtens art. 45 al. 2 der grondwet ter algemeene kennis wordt ge bracht, dat hij de waarneming, in naam des Konirtgs van het koninklijk gezag aanvaard heeft. De arr. rechtbank te Arnhem heeft den administra teur-boekhouder der bank van leening te Nijmegen die terecht stond wegens verduistering, van 1881 af gepleegd, en valschheid in geschriften, veroordeeld tot 2J jaar ge vangenisstraf. De eisch was 4 jaren. Bedankt voor Twisk door ds. J. A. F. van dei- Meer van Kuffeler te Moordrecht. Benoemd tot hoofd aan de ehrist. school te Rui-- nerwold A. Laméresonderwijzer aan de christ. school te Helder. De stemgerechtigde lidmaten der ned. herv. ge meente te Sneek hebben het voorstel tot invoering van een hoofdelijken omslag verworpen. De gemeenteraad van draft heeft besloten voor het gehucht Noord-éind eene nieuwe brandspuit aan te koopen en de oude te W e s t g ra ft*d ij k te plaatsen zoodat men zich aldaar dan in twee brand spuiten zal kunnen verheugen. - De jaarwedde van den commissaris van politie te Zutphen is van 1600 tot f 2000 verhoogd. Bij de behandeling der gemeente-begrooting te Hoorn voor 1891 is besloten, de afschaffing van het door de raadsleden genoten wordende presentiegeld aan hangig te maken. Te Zwolle wordt voor 1891 2 pet. van het belast baar inkomen voor den hoofdelijken omslag geheven. De persoon, die op- de Tindal-bijeenkomst te Am sterdam aan den voorzitter opgegeven had Krekel genaamd te zijn, kon aanvankelijk door de justitie niet- gevonden worden. Hij is thans gevonden als vertoe vende onder een valschen naam. Volgens de statistiek der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken des doods over Juli 1889 was de sterfte het grootst in de gemeenten 's Hertogenbosch 30.44 Groningen 28.52, Franeker 28.32, Zwolle 28.29het laagst te Harling.en 7.97, te Sneek 8.22, Roermond 8.80, Assen 8.96 op 1000 inwoners per jaar. Te Alkmaar was het cijfer 20.82. De burgemeester van Amsterdam heeft van iemanddie onbekend wenscht te blijven1000 voor het Universi.teitsfbnds aldaar ontvangen. Aangenomen het beroep naar de doopsgezinde ge meente te Pui-merend door ds. J. Westerman Holstijn te Barsingerhorn. De gemeenteraad van Franeker heeft afwijzend beschikt op het verzoek van 42 huurders van aan de ge meente behoorende landen op het Bildt om 20 pet. schade vergoeding van de huursom wegens de plaats gehad heb bende loonsverhooging. Te Franeker wordt voor het jaar 1891 een hoofde lijke omslag geheven van 24.500. klein banketbakkerswiukeltje iu een schreef daar eenige regels aan Franzizij had haar iets zeer dringends mede te deelen en vroeg haar wanneer en waar zij haar een kwartiertje onder vier oogen kon spreken; zij verzocht zoo spoedig mogelijk antwoord aan het adres van mevrouw von Sellnitz. Grete gaf het briefje zelve aan den portier in de Mark- gratenstrasze af en ging daarna in eene zeer verdrietig© stemming naar huis. De ontmoeting met hare moeder had haar vreeselijk aangedaan. Zij was niet in staat zooals gewoonlijk haar werk te doen. Telkens en telkens weder zag zij dien dreigenden, verwijtenden blik en tel kens hoorde zij den naklank van dien toon vol haat en jaloezie. Zij trok hare morgenjapon aan eu begon op de machine te naaien. Bij dezen mechanischen arbeid be hoefde zij hare gedachten niet te gebruiken en kon zij zich dus ongestoord overgeven aan hare droefenis. Ie ongeveer 3 uur werd er gebeld. Mevrouw von Sellnitzdie even te voren was thuisgekomen deed zelve open. Zij was hoogst verbaasd eene elegant en naar de nieuwste mode gekleede dame, met een ze9r in het oog vallend uiterlijk, vooi zich te zien; zij had goud achtig rood geverfd haardroeg een hoeddie op de meest buitensporige wijze volgens de nieuwste Parijsche mode was opgemaakt en een kostbaren bonton mantel. Woont juffrouw Margarethe Lessen hier?" vroeg zij op een weinig eerbiedigen toon. »Jawel", antwoordde mevrouw von Sellnitzgeheel van haar stuk en wees onwillekeurig naar de deur van Grete's kamer. Met eene lichte buiging ruischte de elegant gekleede jonge dame haar voorbijklopte aan de aangewezen deurdraaide de kruk om en tradzonder op eene verdere uitnoodiging te wachten de kamer in, waarna zij de denr vrij hard achter zich dichtsloeg. Mevrouw von Sellnitz was stom van verbazing. Zij keek het verdacht uitziende persoontje na en schudde nadenkend het hoofd. De toch reeds strenge uitdrukking op haar gelaat werd hoe langer hoo somberder; met hoog opgericht hoofd ging zij langzaam de gang door naai de huiskamer. Daar schudde zij nogmaals het hoofd en sprak zacht maar beslist: »Dat. kan zoo niet." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 6