ARME MEISJES. No. 132. Twee en Negentigste Jaargang. 1890. WOENSDAG 5 NOVEMBER. Officieel Gedeelte. Bekendmaking. Groote Paardenmarkt te ALKMAAR, op Woensdag 12 November 1890. Buitenland FEUILLETON. Binnenland. Roman uit het Berlijnsche leven. UkMARSCHE COURANT. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentiën. Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. Telefoonnummer S3. De COMMISSARIS van POLITIE te ALKMAAR bericht dat z o n d a g, den 2 November j.l., alhier op de markt is achtergebleven een zwartbont Stierkalf. Tevens zijn inlichtingen te bekomen omtrent een z.g. Tijgerhond, die bij een ingezetene is komen aanloopen. De rechthebbenden vervoegen zich bij den onderge- teekende. De Commissaris van Politie P. G. C. J. FUNDTER. BEEGIE. Tegen den 10 is te Brussel eene groote werklieden-manifestatie aangekondigd ten gunste van grondwetsherziening en algemeen stemrecht. Volgens de Indépendance Beige verzet de portu- geesche regeering zich tegen het voorstel der neder- landsche regeering in zake de Congo-quaestie en zijn ook eenige der andere regeeringen, die bij de zaak be trokken zijn tegen dat voorstel. Portugal is tegen het verleenen eener jaarlijksche subsidie aan den Congo-staat, op grond dat daardoor terug wordt gekomen op de be sluiten, door de brusselsche conferentie genomendat de billijke verdeeling der lasten tusschen de belangheb bende mogendheden zeer moeielijk zou zijn en dat Por tugal ook om staatkundige redenen eene ondersteuning van den Congo-staat door de andere mogendheden niet wenschelijk acht. DlIITSCMI-iAXD. Bjj den Bondsraad is een wets ontwerp ingekomen ter inlijving van Helgoland in Pruisen. ES1CJEEAMD. Bij de op den 1 gehouden verkie zingen voor de gemeenteraden is de uitslag gunstig geweest voor de liberale partij maar men kan daaruit geene gevolgtrekking maken betreffende den algemeenen stand der staatkundige partijen, omdat plaatselijke be langen overal den doorslag gaven. Te Sheffield, Bristol, Cardiff en Liverpool wonnen de liberalen eenige zetels en te Manchester, Leeds en Salford wonnen daarentegen de conservatieven. Te New-Castle leed de candidaat der werklieden de nederlaag. IiUX.EMBlTRC*. De Staatsraad heeft den 1 eene tweede bijeenkomst gehouden. Ofschoon de beraadsla gingen geheim zijn gehouden, liep het gerucht, dat de DOOEt PAUL LINDA U. Uit het Hoogduitse h. Franzi had Grete hartelijk omhelsd en gekust. »Wat deed het mij genoegen eindelijk weder een levensteeken van u te krijgen riep zij uit. »Ik houd niet van schrijven dat weet ge daarom kom ik liever zelve eens kijken en daar ben ik nu Hoe gaat het u en wat hebt gij in al dien tijd uitgevoerd Grete was met hare houding verlegen. Vóór zij ant woordde, moest haar de vraag van het hartWie heeft u opengedaan i Eene dame op leeftijd, die het hoofd erg in do lucht droeg; waarschijnlijk de vrouw des huizes. Zij heeft mij aangekeken of ik een wonderdier ben." Grete nam Franzi nn ook eens goed op. Het brutale en in het oog vallend modieuse in de geheele verschij ning van hare zuster viel al heel weinig in haar smaak. sAch Franzi', sprak zij op fluisterenden toon, »het zou mij toch aangenamer geweest zijnals gij mij maar schriftelijk geantwoord hadt." »0, zoo, compromitteer ik u misschien?" vroeg Franzi lachendzonder zich echter beleedigd te voelen over dat gezegde. Grete sprak over die vraag heen en zeide »Ik ben hier bij strengedeftige menschendie van mijne ia- milie-relatiën weinig weten." »Gij behoeft hun ook niet aan den neus te hangen dat ik uwe zuster ben", antwoordde Franzi. »Zeg hun ja, wat gij wiltwat u het eerst voor den mond komt. Wat gaat mij mevrouw von Sellnitz aan Gij zult toch wel ontvangen kunnen vie gij wiltzou ik denken Hoe zijt gij eigenlijk hier aangeland meerderheid zich verklaard had voor de opening der Kamer door den hertog van Nassau. Het gemeentebestuur heeft in eene proclamatie de komst van den regent tegen den 5 aangekondigd en de bevolking uitgenoodigd, hem evenals verleden jaar met erkentelijkheid en eerbied te ontvangen, wegeus de be langstelling welke hij aan den dag legt, door voor de tweede maal zijne grondwettige taak te komen vervul len. De hertog heeft wegens den toestand, waarin de koning-groothertog zich bevindt, van eene officieele re ceptie afgezien. Het gemeentebestuur heeft echter de bevolking uitgenoodigd, de vlaggen uit te steken. OOSTEARIJU-HOAOAKIJE Na 15 November wordt het keizerlijk paleis te Weenen van electriscb licht voorzienuitgezonderd de bijzondere vertrekken van den Keizer en de Keizerin waar het eerst in den aanstaanden zomer zal worden ingevoerd. SPABJJE. In October kwamen te Madrid 1933 gevallen van cholera voor, waarvan 659 met doodelijken afloop. ZWITSERLAND. Bij de herstemming voor den Nationalen Baad te Bern Bazel en Lausanne zijn drie radicalen gekozen. VEREEAIEDE STATEN. Volgens nader bericht zijn bij de aanvaring van de Viszcaya 16, in plaats van 61 personen, verdronken. De engelsche afgevaardigden Dillon en O'Brien zijn te Nieuw-York met groote geestdrift door de ieren ont vangen. Volgens de laatste volkstelling bedraagt de bevolking 62.480.540 zielen. Tweede Kamer. Staatsbegrooting voor 189 1. Hoofdstuk Bnitenlandsche Zaken. Uit bet afdeelingsverslag der Tweede Kamer over dit hoofdstuk blijktdat de groote meerderheid der leden instemming betuigde met de houding der regeering op de Congo-Conferentie. De minister had het juiste stand punt ingenomen en men vertrouwdedat hij in die richting zal voortgaan. Die Conferentie was alleen bijeen geroepen om te beraadslagen over het weren van den slavenhandelniet om incidenteel eene der meest betee- kenende bepalingen van het Berlijner verdrag van 1885 daaruit te lichten en op te heffenin strijd met de ver klaringen, toenmaals van alle zijden afgelegd, dat vrije invoer de grondslag moest zijn van den handel in het Congogebied. Slechts in ééne afdeeling betreurde men het, dat Nederland door de houding onzer regeering ter Con ferentie al mocht die in den vorm correct zijn veler welwillendheid en sympathie in het buitenland heeft ver beurd. Art. 4 van de akte van Berlijn was een misslag Grete vertelde hare zusterzonder in bijzonderheden te treden dat zij een beschermer had gevonden die geheel belangeloos hare opvoeding liet voltooien. De kleine danseres die haar mantel uitgetrokken en tegenover Grete aan de naaimachine plaats genomen had lachte hartelijk bij dit verhaal. Eindelijk haalde zij een klein zilveren doosje te voorschijn en stak eene cigarette op. »Och, Franzi, doe mij het genoegen hier nietterooken »Wat maakt gij toch een complimenten 1 Het is be lachelijk Gij zult hier toch zeker wel betalen en dus binnen uwé vier muren kunnen doen en laten wat gij verkiest Ik begrijp niet hoe gij zulk eene wijze van leven uithoudt »Zult gij dan altijd de oude blijven ging Franzi voort. »Ik begrijp n niet! Als ik u zoo aanzie... wat zoudt gij het goed kunnen hebben wanneer gij maar verstandiger waartWat zoudt gij een heerlijk leventje kunnen leiden En daar laat gij u nu door den een of anderen ouden gek hier opsluiten en meentdat gij al heel dankbaar moet zijnals gij bet ABC wat beter leert dan wij. Denkt gij werkelijk, dat gij met uwe preutsch- heid het nog eens verder brengen zult Ik ken uw be schermer niet en ik verlang ook volstrekt niet hem te loeren kennen maar één ding zeg ik u en ik ken de wereld beter dan gij als gij hem niet weet te boeien, zal hij de geschiedenis vervelend gaan vinden en dan zit gij weder op zwart zaad." Grete keek peinzend voor zich en antwoordde»Ik ben daar thans niet meer bevreesd voor. Ik zal mij nn zelve wel door de wereld helpen »0, jawelriep Franzi lachend uit »Als gij van het leven niet meer verlangt dan juist even genoeg te heb ben, ja, dat zult gij met veel moeite en zorg wel kun nen bereiken Maar als gij bedenkt, dat de lieve God uwe jeugd niet heeft gegeven, om haar in kommer en ellende door te brengen, dan zult gij bedrogen uitkomen Wij behoeven er zoor elkander toch geen doekjes om te windenwij zijn zusters en ik spreek daarom open hartig met n, vooral ook omdat ik u liefheb. Wij kun- en de belgische regeering wilde thans de fout herstellen. De groote meerderheid bestreed die beschouwing en ont kende wat beweerd werd d^,t onze goede verstandhou ding met België zou verstoord zijn. Algemeen hoopte men dat niettegenstaande de ongerechtvaardigde tegen kanting waaraan onze houding had blootgestaan het groote doel der bestrijding van de slavernijwaartoe ieder wil medewerken en waarvoor men zich zoo noodig opofferingen wilde getroosten zou worden bereikt. Men wenschte echter een gedetailleerd verslag te ontvangen van hetgeen ter Conferentie te Brussel was voorgevallen en overleggingzij het ook onder geheimhouding van de protocollen. Voorts werd o. a. nog gevraagd of het der regeering bekend is dat de belgische regeering de mogendheden die aan de Conferentie deelnamen, behalve Nederlandvooraf over het heffen van invoerrechten gepolst heeft Hoofdstuk Binnenlandsche zaken. Bij het afdeelingsverslag van dit hoofdstuk werd door onderscheidene leden geconstateerddat huns inziens de minister te gereedelijk had toegegeven aan den drang tot verbooging van traktementen en uitbreiding van personeel. Van bezuiniging bleek bij deze begroot,ing al even weinig als van een streven naar gewensebte her vormingen. Immers ook omtrent de plannen der regee ring ten aanzien der meest gewichtige onderwerpen, dit departement betreffende miste men alle aanwijzing. Klachten werden geuit over de benoeming op groo- ter schaal dan vroeger van burgemeesters niet woon achtig in de gemeente. Door de inwoners begeerde personendie ook door den Commissaris des Konings het meest geschikt geacht werden waren voorbijgegaan en andere benoemd, o. a. te Uithoorn, Westbroek en Achttienhoven. De minister scheen te letten op andere hoedanigheden dan die welke noodig zijn voor een goed bestuur der gemeente en dan ook uitsluitend in aanmer king mogen komen. Ook bij de handhaving van bur gemeesters lette de minister niet op het belang der ge meente, b. v. te Vries. Andere leden kwamen tegen deze klachten op. In onderscheidene gevallen b. v. te Uit hoorn was het gewenscht een burgemeester van buiten te benoemen. De Kamer miste de volledige gegevens voor het afkeurend oordeel. Aangedrongen werd op spoedige indiening, nog vóór de algemeene verkiezingen, van een wetsontwerp tot uitvoe ring van art. 96 2e lid der grondwet, betreffende de ge volgen van de vereeniging van het lidmaatschap van een der beide Kamers met anderedaar in het eerste lid uitgeslotenuit 's lands kas bezoldigde ambten. Enkele leden drongen opnieuw aan op wijziging van art. 2, 3e lid der drankwet, ter wille van meerdere gelijkma tigheid ten opzichte der toepassing. Het stelsel van vergun ningen, zooals het thans wordt toegepast, leidt tot willekeur door de gemeentebesturen. Men betreurde, dat Rijksveld wachters en maréchaussées nog steeds onwaardige praktijken aanwenden tot het constateer en van wetsovertredingen. Bestond er bij de regeering plan een wetsontwerp in te dienen op de prostitutie in den geest van het ontwerp- nen de wereld immers toch niet veranderen en moeten haar dus maar nemen zooals zij is. En de wereld is nu eenmaal zoodat zij van ons arme meisjes die niets hebben dan onze jeugd en onze frischheid, als betaling voor het voorrecht van een weinigje vreugde te genieten, eischt wat wij hebben onze jeugd, ons zelve. Zijn wij gierig op ons zelvedan gunt zij ons niets en laat ons honger lijden en van verveling wegkwijnen. Probeer het eens zoo verstandig te blijven. Gij zult zien hoever gij er mede komt! Gij zult het zien, dat juist uwe jeugd een hin derpaal voor n worden zal. Ik heb het immers zelve onder vonden. Het eerstewat de mannen van ons vorderen willen zij ons een dienst bewijzen is altijd en overal betzelfde. En toen heb ik tegen mij zelve gezegd indien allen hetzelfde eischen, dan zullen zij wel gelijk hebben en ik heb niet wijzer willen zijn dan zij. En gij ziet het, het is mij goed gegaan in de wereld! Hetgeen ik thans weet, zult gij later ondervinden, daar kunt gij op rekenen. Dan is het echter te laat en hebt gij de beste jaren laten voorbijgaan. Het zal u gaan evenals alle anderen met dit eenige onderscheid dat gij er niets meer aan heb ben zult. Ik ben nog bijtijds verstandig geworden gij zult door schade wijs worden. Ik herhaal daarom nog éénmaalwees geen zottinlaat uw verstand spreken verbeeld u niet wijzer te zijn dan de geheele wereld en maak u het eenigewat de goede God u gegeven heeft, ten nutteuwe jeugd uwe schoonheid. Dat is nw for tuin daarvan moet gij leven!" Franzi blies na deze woorden de rook van hare ciga rette in kleine kringetjes uit, terwijl Grete zwijgend voor zich zat te kijken. Eindelijk zei deze Het is mogelijk, Franzidat gij gelijk hebt. Misschien ben ik zoo dom als gij denkt Maar daar is nu eenmaal niets aan te ver- auderen Ik ben nu eenmaal zooals ik ben. Het leven dat gij leidt, maakt u gelukkig; mij zou bet ongelukkig maken. Ik zou het trouwens niet volhouden. Laat mij daarom mijn eigen weg gaanwellicht bereik ik toch mijn doel." Belachelijk hernam Franzi en legde den klemtoon op iedere lettergreepterwijl zij de oogen half sloot.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1