Pierson of althans stappen in die richting te doen Som - migen bestreden tevens het toezicht op de prostitutie als ondoeltreffend en bekrachtiging van het kwaad door de overheid. Anderen wezen er op, dat het preventieve toe zicht in vele gemeenten de clandestine prostitutie aan moedigde. Aan de talrijke vragen en opmerkingen, welke gedaan of gemaakt zijn, worden de volgende ontleend. Wanneer worden de uitkomsten der laatste volkstelling definitief goedgekeurd en wanneer moeten de aanvullingsverkie zingen voor de gemeenteraden plaats hebben Sommige leden hechtten geene waarde aan de beroepstelling en achtten in het algemeen de uitkomsten der volkstelling zeer onbetrouwbaar. Is het waar dat do minister ge last heeft om de van de nederl. herv. kerk, ned. herv. of christelijk gereformeerde kerk afwijkende invullingen te brengen onder de rubriek doleerenden Tegen de voorgestelde cursussen in hoefbeslag, door sommigen zeer toegejuicht, hadden anderen groot bezwaar. Het oordeel der regeering werd gevraagd over de maat regelen tot wering van de vlekziekte der varkens. Geklaagd werd over de opdrijving van uitgaven voor hooger onderwijs. Opheffing van één of meer universi teiten werd ook nu aangeprezen evenzeer als opheffing van sommige faculteitenwaar anderen tegen opkwa men. Vooral de opheffing der theologische faculteit wenschten sommigen omdat zij slechts leeraren kweekt voor één bepaald kerkgenootschap. Geantwoord werd dat alle kerkgenootschappen zulks verlangendedoor hunne aanstaande geestelijken en predikanten den cursus kunnen doen volgen. Sommige leden spraken hunne teleurstelling uit, dat deze ministerin strijd met zijne antecedenten als kamerlid, ten aanzien van het middelbaar onderwijs alles onveran derd liet. Waarom kon hij althans niet de weinig be zochte scholen te Tilburg en Helmond opheffenhet onderwijs practischer maken en de eind-examens anders regelen Waarom was het kosteloos toelaten van leer lingen niet geregeld Bij het lager onderwijs werden inlichtingen gevraagd omtrent het te Vianen gebeurde en omtrent de oproeping te Pannerden voor een onderwijzer, die den r. k. gods dienst moest belijden, dat men strijdig met de wet achtte, terwijl verscheidene leden opkwamen tegen eene uitlating der regeering op 12 Maart, dat zij zich niet had in te laten met den omvang van het openbaar onderwijs, maar wel met de deugdelijkheid. Op wijziging werd aange drongen van de onderwijzers-examens, waarvan de uit slag steeds ongunstiger wordt. Er werd geklaagd, dat aankoop van kunstvoorwerpen voor het Rijk thans geschiedt door één persoondie herhaaldelijk minder gelukkig is geweestook wenscht hij, dat het Rijksmuseum te Amsterdam dagelijks langer dan nu voor het publiek geopend zou zijn. De gemeenteraad van Schagen heeft den 28 met 9 tegen 2 stemmen besloten, voorloopig geene verdere pogingen te doen voor de oprichting van een Rijkstele graaf kantoor, na gehoord te hebben de bezwarende, door den minister van waterstaat daarvoor gestelde voorwaar den. Vooreerst borgstelling der gemeente voor een winstcijfer van 800 minstens per jaar. Bovendien wenschte de minister het telegraafkantoor te houden in het thans bestaande postkantoor, door bijbouwing van een lokaal, groot 24 vierkante ellen. Behalve de waarborg som moest de gemeente het gebouw koopen, dat thans als postkantoor dienst doet. Afzonderlijke directeurs woning was geen vereisehte, daar de directeur van het postkantoor tevens directeur van het telegraafkantoor mag zijn. De arr rechtbank te Utrecht, civiele kamerheeft den 29 vonnis gewezen in zake den heer J. K. K., te Groningen, een der slachtoffers van het spoorwegon geluk bij Ruinerwold, in den avond van 2 Januari 1888, tegen de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen. De rechtbank heeft overwogen dat, alvorens de derde post van den schadestaat, het bedrag dat gevraagd wordt als vergoeding voor de schade, door de kwetsing en verminking veroorzaaktkan worden vastgesteld de voorlichting van deskundigen noodig is omtrent de volgende vragen 1°. in hoeverre maakt zijn tegenwoordige lichaams- en Hoeveel kunt gij dan met al uwe braaf heid verdienen Verbeeldt ge u werkelijk dat die anderen braver zijn dan wij? Ik bedoel die saletpopjes uit de groote wereld. Zij doen zich bijzonder vroom voormaar hebben ze achter de mouw Mijn vriend heeft mij gisterenavond laten wachten en ik ben overtuigddat hij de eene of andere ontmoeting heeft gehad met zoo eene die zich niet durft vertoonen. Waarom zou hij anders zoo ver legen hebben staan kijken, toen ik hem ter verantwoor ding riep Waarom zou hij dan alles ontkend hebben Hij heeft mij wat op de mouw gespold hij was niet zoolang in de opera geweest en bovendien heb ik hem gedurende de eerste acte zelve gadegeslagen en hebben twee mijner vriendinnen hem met eene damedie eene roode sjaal over het hoofd had geslagen in zijn rijtuig zien stappen." Grete's aandacht wfird op eens zeer gespannen. Zij sloeg snel een blik door het vertrek. Regine had haar even voor de komst van Franzi de sjaal teruggebracht en zij herinnerde zich niet juist, wat zij er mede had uitgevoerd. Hare kalmte keerde echter spoedig terug toen zij de kartonnen dooswaarin de sjaal veilig en el was opgeborgenop de latafel zag staan. Zij was geheel onder den indruk van deze toevallige mededeeling harer zuster en schudde bijna onmerkbaar met het hoofd. Franzi beschouwde deze beweging als een bewijs van twijfel. »Gij kunt het gerust geloovenvoegde zij er bij »het is zooals ik zeg. Ik ken mjjn Bössow maar al te goed. Als het niet iets bijzonders waszou hij het mij kalm toegestemd en mij op de eene of andere wijze tevreden gesteld hebben. Nu hij het echter ontkent en zelfs met buitengewone heftigheid nu verdenk ik hem sterk, hem en die andere." Lichtvaardig, zooals te begrijpen is, ging Franzi de hoofdreden van Grete's schrijven geheel voorbij. »Over moeder behoeft gij geene grijze haren te krjjgen. Ik zal haar van avond wat sturen en dan is zij voorloopig weer gekalmeerd. Ik zal haar zeggen, dat ik mijn handen van haar aftrek als zij u ooit weer lastig valt. Dat geestestoestand den eischer ongeschikt tot het weder opvatten van eene dergelijke handelszaak als hij vóór 2 Jan. 1888 dreef, en in hoever is zulks het gevolg van het ongeluk 2°. is volledig herstel van den eischer te wachten, en zoo ja, binnen welken tijd 3°. is de eischer reeds bekwaam voor andere werkzaam heid, of zoo niet, binnen welken tijd en van welken aard kan dat zijn Om haar omtrent die punten voorlichting te verschaffen zijn benoemd tot deskundigen de heereu prof. J. A. Korte weg te Amsterdam, dr. W. van den Berkhoff te Groningen en dr. W. Renssen te Arnhem. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 31 besloten tot den bouw eener woning voor den directeur boekhouder der gasfabriek op het terrein dier fabriek en tot het toevoegen van een secretaris-boekhouder aan het burgerlijk armbestuur op f 1000 jaarweddezullende voortaan vijf, in plaats van drie leden, zitting hebben in dat bestuur. De gemeente-begrooting van Rotterdam voor 1891 is den 31 vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 6.442.945.47è die van Utrecht op 2.514.150, waar onder 317.000 van eene geldleening, en die van Am sterdam op 12.121.110. De gemeenteraad van Grave heeft den 31 den ge meente-secretaris wegens wangedrag gedurende 14 dagen geschorst. Bij kon. besluit van den 31 is tot hoofdingeland in het bestuur van deu Sint-Aagtendijk, van wege de gemeente Heemskerk, benoemd de heer jhr. mr. H. Gevers Jr. Bij kon. besluit van den 31 is benoemd tot sub stituut-officier bij de arr. rechtbank te Amsterdam de heer mr. J. J. L. van Hangest baron d'Yvoy, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantonge recht te Zwolle. Met 1 November is te Aleuwendam een Rijks telegraafkantoor ingericht voor telephoondienstvoor het algemeen verkeer geopend. Bij de op den 1 gehouden premienummertrekking van de op 1 October uitgelote 12 serién is op serie 2171 No. 5 1000 gevallen; op serie 575 No. 17 en serie 2336 No. 16 250 en op serie 573 No. 1, serie 2336 No. 2 en serie 2560 No. 10 ieder 100. Den 1 zijn op de lijn Amsterdam—Hilversum drie wagens van een kolentrein ontspoordwaardoor alleen schade aan het materieel is geleden. Men schrijft ons uit IJrsem Een der oudheden is weder verdwenende oud-vader- laudsche trekschuit tusschen Alkmaar en Hoorn vaart niet meer en is den 1 vervangen door een vrachtwagen. Het verkeer is er al weder niet op verbeterd wij zien dan ook met verlangen uit naar het besluit van de Prov. Staten dezer provincie in zake den ontworpen lokaal-spoorweg. Bij kon. besluit van den 1 is goedgekeurd de benoeming van den burgemeester van Mleuwendam, den heer jhr. H F. Schuurbeque Boeije en van den burgemeester van Buikslootden heer J. E. Immink, tot secretaris der gemeente. Te Leiden is den 1 het maximum der plaatselijke directe belasting door den gemeenteraad verhoogd van f 150,000 tot f 175,000. Den 2 des avonds is op den weg tusschen Laren en Naarden door de Gooische stoomtram eene vrouw die noch door het personeel, noch door de reizigers opgemerkt was, overreden. Met vernietiging van het vonnis der arr. rechtbank te Amsterdam vereenigde de Hooge Raad zich den 3 met de beslissing van den kantonrechter aldaar, waarbij een predikant tot geldboete is veroordeeld wegens vol trekking van een kerkelijk huwelijk op enkel vertoon van het trouwbriefje van den ambtenaar van den bur gerlijken stand. De Hooge Raad is van oordeel dat daardoor geen voldoend bewijs van de voltrekking van het huwelijk wordt verkregen. De gemeenteraad van Zuidlaren heeft besloten voor f 10000 deel te nemen in de aan te leggen paardentram van Zuidlaren naar Groningen over Haren. De commissie uit de Tweede Kamer, belast met zal wel helpen. Maak u daarover dus niet bezorgd.'* Zij stond op wierp de bijna uitgerookte cigarette o,p den schoorsteen kuste Grete op de oogen en sprak op een buitengewoon hartelijken toon »Word nu spoedig verstandigdomme Grete. Kom mij nu eens opzoeken. Kom eens kijken hoe het er bij, mij uitzietdan zult gij wel wijzer worden en inzien, dat ik gelijk heb. Adieu Grete." Grete begeleidde hare zuster tot aan de gangtrap en keerde toen naar hare kamer terug. Op de trap ontmoette Franzi juffrouw Berg. De zange res zette groote oogen op en beantwoordde Franzi's groet op eene wijzedie deze den lust benam om haar aan te spreken. Nog verbaasd over die ontmoeting trad zij de huis kamer binnen en vroeg aan mevrouw von Sellnitz »Wie gold dat zonderlinge bezoek Eene van ons Juffrouw Lessen is daarmede vereerd", antwoordde mevrouw von Sellnitz. »Kent gij die persoon Zeker, het is een van onze »dames du ballet." »Zoo?" sprak zij bits en begaf zich Onmiddelijk naar de kamer van Grete. Deze had intusschenom den tabaksrook te verdrijven, het raam opgeschoven, niettegenstaande de doordringende koude die buiten heerschte. Franzi's verhaal van de dame met de roode sjaal, die met mijnheer Bössow in een rijtuig was gestapt en de geheimzinnige voetstappen die zij 's nachts in huis had meenen te hooren hielden hare gedachten bezig. Daar werd geklopt en mevrouw von Sellnitz trad binnen met. een hoogst ernstigstrak gezicht. »Het spijt mijjuffrouw Margarethe sprak zij op een toon waarin de beleedigde tróts de overhand had, dat ik u eene onaangename mededeeling moet doen. Ik kan niet duldendat jonge meisjesdie aan mijne hoede zijn toevertrouwdbezoeken ontvangen die zoo geheel tegen de gewoonten van mjjn huis indruischen en mij hoogst onwelkom zijn. Ik kan mijne dochter, die gewend is vrij met u te verkeeren en bjj u uit- en in te loopen, niet aan het gevaar blootstellen dames bij u te ont- de voorbereiding der legerwat/ zaLdöze weak vergaderen tot het opmaken der uitkomsten van het afdeelings- onderzoek. Het verslag, dat daarover moet worden vastgesteld, kan op zijn vroegst in 1891 verwacht worden. Het hulpkantoor te Hclloo is bij ministeriëele beschikking aangewezen tot het in ontvangst nemen van aangeteekende brieven boven f -600. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen den 11, des namiddags te half drie uren. Volgens den regenmeter der Bfkslandbouwschool te Wageningen bedraagt de hoeveelheid gevallen regen over October 97 streep tegen 50} in October 1889. Beroepen bij de doopsgezinde gemeente te Helder f en Huisduinen de proponent Hossen. Onderstaand ingezonden stukje, treffen wij in het Handelsblad aan Aan het station Heer Mligowaanl worden dagelijks 10 a 20, soms meer wagons beladen met Langedijker veldvruchten als kooluien enz. Hoeveel dit vervoer der Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij- opbrengtis ge makkelijk te berekenendoch hoe behartigt nu die Maatschappij hare eigen belangen en, die der handelaars? Dagelijks zijn er telkens wagons ie kort om het aan gevoerde te vervoeren; ar moet geschrevengetelegra- pheerdgeklaagd, schier-gebedeld worden om wagons te krijgen en kreeg men ze dan nog maar; doch in de j meeste gevallen ontvangt men nimmer het vereisehte aantal? Zoo zijn er heden. Vrijdag 31 October, aan gevraagd elf wagons en men heeft ontvangen drie, die nota bene nog niet eens gebruikt kunnen worden, daar het duitsche wagons zijn die slechts voor inter nationaal verkeer mogen dienenWat moet daarvan komen? Wie kan de schade berekenen van de handelaars, die hunne waren zien bederven en verrotten uit gebrek aan vervoermiddelen Een dier handelaars verzendt jaarlijks meer dan 1000 wagons kool. Hoeveel verdient de H. IJ. S. M. dus wol niet aan hem alleen? Zal zij nu ook de schade vergoeden die hij lijdt door onwil of verkeerde administratie Want onmacht mag men toch geenszins verwachten bij eene maatschappij, die haar arbeidsveld- kort geleden zoozeer heeft uitge breid Of zou deze schadelijke verwarde toestand juist een gevolg zijn dier uitbreiding Dan is het doel der spoorweg-overeenkomsten geenszins bereikt, integendeeldan is het biunenlandsch en inter nationaal verkeer, goederenvervoer-, althans, er in be langrijker mate doos geschaad! Klachten, direct aan de H. IJ. S. M. gerichthelpen niet. Misschien zal deze klachtin bet openbaar geuit iets goeds uitwerken Daarom enz. Te Middelburg heerschen.de mazelen epidemisch. Van de 287 vrouwelijke candidaten, die zich dit jaar voor het afteggen van examen in de fransche taal aanmeldden, kwamen 10 niet op, trokken 2 zich gedurende het examen terug, werden toegelaten 157 en afgewezen 118; van de 523 mannelijke candidaten kwamen niet op 49, trokken zich gedurende hat examen 7 terug, werden toegelaten 181 en afgewezen 286. De heer J. Plas, onlangs te Edam overleden heeft de diaconie en de kerk. der evang. luthersche ge meente aldaar tot erfgenamen, aangewezen. De alphabetische voordracht voor hoofd der school i te Binnen wijzend, gemeente Westwoud, bestaat uitK. Helder te Oosthuizen, M Mantel te Zwaag A. Plaat te Alkmaar en,K. van't Veer te Oudkarspel. Voor onderwijzeres aan de bijzondere school te Venhuizen op 500 jaarwedde heeft zich geen enkele sollicitante aangemeld. De heer H. Smink Jr.,. hoofd der christ. school te Wojrmerveer, is als zoodanig benoemd te Bunschoten.. De naamlooze Concessie-Maatschappij te Amster dam heeft concessie aangevraagd voor een tramomnibus- dienst van Wormerveer naar Zaandam. De 3; pet. geldleening ten laste van de gemeente Tilburg, groot f 35000, is toegewezen tot koersen, loo- pende van 99} tot ÏOO^V pet. Eenige der voornaamste vleeschhouwers te Rotter dam hebben den prijs van het rundvleesch met tien cen ten per P. verlaagd. Te V^hseu is een adres aan den minister van waterstaat in omloop,, inhoudende het verzoek om: 1". een tweede pont in dienst te stellen; 2U. aan beide oevers van het kanaal «en houten wachthuis op te richten ten gerieve van de voetgangers. moeten voor wier omgang ik haar onder geen voor wendsel de toestemming zou geven. Ik moet er u echter bij zeggenjuffrouw Lessen dat ik niet vermoedde dat gij er zulke kennissen op na hield." Grete zweeg. »Ik meende ook het recht te hebben ging Claudine op denzelfden koelen toon voortdat gij u genoopt zoudt voelen mij te zeggen welke betrekking er bestaat tusschen u en juffrouw Franzi van het »eorps de ballet." Grete bewoog zich niet en bewaarde het stilzwijgen, »Gij schijnt mij dat recht niet toe te kennen. Er blijft mij dus niets anders over dan den graaf te laten beslis sen ik zal hem nog heden schrijven." Grete boog toestemmend en mevrouw von Sellnitz verliet met een stjjven groet en opgericht hoofd het vertrek. Voor de eerste maal sedert haar verblijf ten huize van mevrouw von Sellnitz werd haar de koffie door de meid in hare eigene kamer gebracht. Ook Marianna, die nooit verzuimde op dit uur een weinig bij Grete te komen babbelen, gaf geen levensteeken. Regine evenmin. Wel hoorde zij de beide meisjes in de kamer praten Grete was diep terneergeslagen. Den volgenden dag was hare neerslachtigheid nog grooter, toen zij dadelijk opmerkte, dat hare kameraadjes de ontmoeting op straat in kleuren en geuren hadden rondgebazuind. Op beleedigende wijze zelfs trok men zich van haar terug en zij moest allerlei boosaardige 4* opmerkingen hooren over plichtvergeten kinderendie hunne ouders in ellende achterlieten. Als eene aangeklaagde op de bank der beschuldigden, zat zij daar op bare plaats verlaten van iedereen. Ook de leerares merkte deze verandering op en zij deed op de meest vertrouwelijke wijze onderzoek naar de oorzaak. Toen zij op de. hoogte was gebrachtkwam er eene strenge uitdrukking op haar gelaat en behan delde ook zij Grete met in het oog loopende koelheid. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2