nl SM, I 'fig, Punch van Beertje. rolpens. lts Tan Publiek® Verhuring Binnenland. Advertentiën. Óudegracht, A 108. het adres van antwoord voor. Daarin wordt hulde ge bracht aan de toewijding, welke de regent voor de tweede maal betoont, door de taak op zich te nemen, hem m de grondwet en de wetten toegewezen. De Kamer nana akte van den afgelegden eed. Zij is overtuigd, dat de hertog de vrije instellingen en het nationale bestaan za handhaven, en daarvan zoo noodig de eerste en vurigste beschermer zal zijn. De Luxemburgers wenschen mets liever dan den vorst te beminnen en te eeren, die wil medewerken tot den voorspoed en het geluk van hun klein vaderland, dat hij reeds als het zijne moet be schouwen. Het adres werd met algemeene stemmen goedgekeurd, en is den hertog overhandigd door het bureau, waarbij al de leden der Kamer zich aansloten. De Kamer is daarna tot den 20 uiteengegaan. Aan het des namiddags gehouden feestmaal werd deelgenomen door de leden van de regeering en de Kamer en den voorzitter van den Raad van^ State. De hertog dronk op de gezondheid van den koning groothertog. Het is, zeide hij, met een ge™el van^bij- zonderen weemoed, dat ik opsta om de gezondheid te drin ken van een vorst, aan wien het land zoovele jaren van voorspoed en geluk verschuldigd is. Laat ons hopen dat het den geneesheeren moge gelukken de gezondheid te hergeven aan den vorst, die zulk een sterk gestel heeft, maar thans zoo wreed moet lijden. Leve de K°^g* groothertog! Zijn tweede dronk wijdde hij aan het land 3,Het is" aldus liet hij zich uit: «nauwolijks achttien maanden geleden, dat ik in uw midden kwam om um de taal des lands mijn programma te ontwikkelen Ik behoef u dat programma met te herhalen; ik ben Luxemburger, evenals gij en keer in mijne tamilie terug. Laat ons God bidden mij de kracht en het verstand te schenken, welke noodig zijn voor de vervulling mij ner taak: de bevordering van het geluk en den vooispoed des lands. Leve Luxemburg De aanwezigen beantwoordden deze dronken met herhaalden kreet van: «leve de regent! De hertog vertrok den 8 naar Frankmrt aan den Main waar hij zich vestigen zal, na, des ochtends als voorzit ter van den ministerraad te zijn opgetreden. ITAluïE. De minister-president Crispi gebruikte den 6 het middagmaal bij den Koning te Monza. Den 7 des ochtends kwam de duitsche Rijkskanselier, von Caprivi, te Milaan aan. Den 7 had Crispi een onder houd met von Caprivi. ©OSTEMR2JJÜ HWAGARIJE. De hongaarsche Kamer is den 6 tot de artikelsgewijze behandeling der Staatsbegrooting overgegaan, na de verklaring van den voorzitter van den ministerraad, dat de regeering het als haren plicht beschouwde het evenwicht op de begroo ting te handhaven en in dien geest verder werkzaam De russische troonopvolger is den 6 des namiddags te 2 uur te Woenen aangekomen en hartelijk ontvan- gen door den keizer en de aartshertogen. Er is eetie commissie benoemd tot het onderzoeken van het ontwerp voor een nieuw finlandsch wetboek overeenkomstig het russische. KWÏTSERGAIVB. De Groote Raad van lessino kwam den 7 te Bellinzona bijeen om te beraadslagen over het voorstel betreffende de kieswet. De linkerzijde weigerde aan de beraadslaging deel te nemen, omdat het congres de herziening der grondwet goedgekeurd trok zich terug. Daarna werd de zitting tot den lü verdaagd. tarief en verlaging der rechten op levensmiddelen nemen. Een kinddat getrouw de school bezoekt, zou daardoor een mooi spaarbankboekje kunnen krijgen en het zou een aanmoediging tot verder sparen kunnen zpn. Anderen wijzen echter op de kosten en vreezendat die te hoog zullen loopen. De voorzitter stelt voor het adres a,an te houden tot eene volgende vergadering, opdat het dagelijksch bestuur instaat zij, een prae- advies uit te brengenwaartoe bij acclamatie besloten W Vervolgens werd op verzoek van den heer P. Scher mer een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ouderwijzer te Schagerbrug tegen den 1 iebluarl a s wegens ongeschiktheid, ten gevolge van voortdurend lichamelijk lijden. Tevens werd op zijn verzoek om bij zijn aftreden eene toelage van 100 te mogen ontvangen, gunstig beschikt. De heer de Wit stelt voor, sollici tanten op te roepen op eene jaarwedde van 600 en daarbij de akte voor de fransche taal tot eisch te stellen. De heeren Biersteker Francis en Schuit kunnen zich hiermede niet vereenigen. De voorzitter en de heer Nobel geven nu in bedenking, sollicitanten op te roepen op f 550zonder acte voor het fransch en 600 met die acte. De heer Francis wil oproeping op j o50 en aan sollicitanten met akte fransch de voorkeur geven. Het voorstel van den heer de Wit werd verworpen met 8 tegen 2 stemmen, dat van den voorzitter met tegen 4 stemmen en ten slotte, dat van den heer Francis, met algemeene stemmen aaDgenomen. De openbare vergadering werd daarna gesloten om over te gaan in comité ter behandeling van het suppleton kohier van den hoofdelijken omslag. Het Gemeentelijk muziekkorps der dienstdoende schutterij te° Haarlem is uitgenoodigd ged»re°d1eQ°® VEREEAIGHE STATES!. President Harrison, die in Indiana moest stommen vertrok daarheen van Washington en keerde onmiddellijk terug. Stanley en zijne echtgenoote zijn te Nieuw-1 ork met de Teutonic na eene stormachtige reis aangekomen. D6 democraten, die in het geheel 85 zetels wonnen, waardoor zij in het nieuwe Huis van Afgevaardigden eene meerderheid van 74 stemmen zullen bezitten hebben plaatsen in het Congres gewonnen in Wisconsin, Michigan Pennsylvanië, Kansas Nebraska, Iowa en Minnesota. Bij de verkiezing van den gouverneur behaalden zij de overwinning in Wisconsin en Pennsylvanië en naar zij beweren ook in Michigan Nebraska en Minnesota. De republikeinen verkozen den gouverneur van Cali- fornië den vice-gouverneur van Pennsylvanië, één con gres-lid voor Noord- en één voor Zuid-Carohnatwee voor Tennessee. M'c Kinley is toch niet herkozen. De oud-president Cleveland verklaarde, dat hij zeer ver- heuGd was over den uitslag der verkiezingen. Hij raadde den democraten te blijven aandringen op herziening van het In de den 4 gehouden vergadering van den ge meenteraad te Xijpe was afwezig de heer K. A. Kaan Na openinglezing en goedkeuring der notulen werd een- brief gelezen van de afdeeling .Volksonderwijs aldaar, houdende een gelukwensch voor de gemeente met de voor het onderwijs zoo gunstige beslissing van L. M. den Koning, tvaarbij aan deze gemeentevrijstelling van schoolgeldheffing is verleend. Ook betuigt de afdeeling haren dank voor de bemoeiing van "hot gemeentebestuur om deze gunstige beslissing te verkrijgen. Van dezelfde vereeniging een adres met het verzoek, om wegens het vrij groote schoolverzuim de pogingen tot verschaffing van kosteloos onderwijs te bekronen door te besluiten van Gemeentewege het getrouw schoolbezoek aan te moedigen. Als een middel daartoe geeft de afdeeling in overweging aan elk schoolgaand kind, dat in eene maand geen enkel verzuim heeft, een door het hoofd der school geteekend kaartje te doen uitreiken en aan elk kind, dat in één .schooljaar vijf of meer kaartjes heefteene geldelijke belooning toe te kennen en wel voor 5 kaartjes 15 cent, voor 6 kaartjes 21 cent enz. met bepaling, dat die gelden op 18 jarigen leeftijd worden uitgereikt. De heeren Francis, Schuit, Zeeman en van Beusekom kunnen zich niet vereenigen met het denkbeeld, den kinderen eene geldelijke belooning te geven. Wel zouden zij Willen medewerken om prijsjes, bestaande uit prenten platen en boekjes aan de kinderen uit te reiken, overtuigd als zij zijn, dat daarmede het schoolbezoek bevorderd wordt. De heer Nobei zou echter de proef met het door de vereeniging .Volksonderwijs" aanbevolene willen electrische tentoonstelling te Frankfort a/d Main in 1891 eene reeks eoneerten te komen geven. De gemeenteraad te Helder heeft den 4 burge meester en wethouders gemachtigd met de heer J. Bak ker, directeur der Gooische Stoomtram-maatschappij te Watergraafsmeer, in nader overleg te treden omtrent de voorwaarden voor den aanleg en de exploitatie van een paardentram van uit de kom der gemeente naar het Badpaviljoen te Huisduinen. Binnen twee maanden moet hieraan voldaan zijn. Bij kon. besluit van den 4 is met ingang van lb December benoemd tot directeur van het postkantoor te Haarlemde heer Th, Hoijerthans te Dordrecht. Bij kon. besluit van den 4 is de heer Th. N. tron- saz predikant bij de herv. gemeente te Kralmgen, be noemd tot predikant bij de protestantsche gemeente in Nederl. Indië. Bij kon. besluit van den 5 is aan de heeren jhr. mr. J. W. M. Schorer en W. van Konijnenburg op het daartoe door hen gedaan verzoek eervol ontslag ver leend, de eerste als voorzitter en de laatste als secre taris der hoofdcommisste voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, zulks met dankbetuiging voor de goede diensten, door hen in Genoemde betrekkingen bewezen Bij kon. besluit van den 5 is benoemd tot ont vanger der accijnsen te Haarlem de heer P. J. A. Clavareau controleur der directe belastingen mvoer- ten en accjjnsen te Tiel. In den nacht van den 5 op den 6 te ongeveer 12 uren, heeft Jan Zuidema in de Davidsteeg te Groningen zijne bijzit, ten huize van een ander, ernstig met een mes verwond. Den 6 zijn de verhooren der commissie voor de arbeidsenquéte omtrent spoorwegen en verkeersmiddelen geëindigd. - Door het provinciaal kerkbestuur van Noordholland zijn tot de evangeliebediening toegelaten de heeren J. H. Gerretsen en F. J. Los, caudidaten in de theologie te Utrecht en te Leiden. Van de gelegenheid om herhalings-ond er wijs te ont- vanGen wordt te' Rijp slechts door een drietal leerlingen gebruik gemaakt wel een bewijs dat de belangstelling zeer gering is. De leerlingendie de openbare school doorloopen hebben kunnen bij het verlaten dier school van het herhalings-onderwijs gebruik maken. Op de begrooting van de gemeente Oostdongeradeel met ruim 7600 inwoners is meer dan 30000 voor armwezen uitgetrokken. Op de begrooting van de ge meente 't Bildt met nog geen 9000 inwoners bedraagt het cijfer voor armwezen 27000. Den 11 is de inschrijving geopend op 6000 obli- gatiën a 1000 van de 4 pet. obligatie-leening, groot 15 000 000, der Nederl. Zuid-Afrikaansche Spoorweg maatschappij gevestigd te Amsterdam, waarvan rente en aflossing onvoorwaardelijk en rechtstreeks gewaar borgd zijn door de Zuid-Afrikaansche Republiek, tegen 92.j pet. De leden der beide Kamers zijn opgeroepen tegen den 12 des namiddags te drie uren ter behandeling van het door de ministers van koloniën en van justitie aan te bieden wetsontwerp tot benoeming van eene Re- Gentes van het Koninkrijk, zoolang bet in het eerste lid van art. 38 der grondwet omschreven geval met heeft opgehouden te bestaan. Het wetsontwerp zal den 13 in°de afdeelingen der vereenigde vergaderingen waar schijnlijk den 14 in openbare zitting behandeld worden. De wet zal dan den 15 afgekondigd worden. De be- eëdiging der Koningin blijft op den 18 bepaald. Den 18 kiezen de Prov. Staten Van Noordbrabant een lid der Eerste Kamer, in plaats van den heer mr. J. B. Hengst. De heer W. J. Boelman, candidaat te Scheemda, heeft het beroep naar Veenhuizen aangenomen. De nederl. vischschuit U. K. 180 is op de Ra zende Bol gestrandhet volk is gered. Tot hoofd der openb. school te Binnewijzend ge meente Westwoud, is benoemd M. Mantel te Zwaag. De gemeenteraad te Helder heeft den 4 benoemd tot onderwijzer aan de gemeenteschool No. lb C. b. Ponger te Texel en tot onderwijzeres aan diezelfde school mej.° F. Felkersthans onderwijzeres aan school No. 4: tot onderwijzeres aan de herhalingsschool mej. E. C. Rijkers. Den 80 October heeft de heer W. Franckeu, genees heer-inspecteur van het «Zeebad Scheveningen" voor de medische faculteit te Parijster verkrijging van het doctoraat in de geneeskundemet uitstekend gevolg een in het fransch geschreven proefschrift verdedigd, getiteld^: «studie over de zeebaden aan het hollandsche strand. Het Friesch comité der volkspartijheeftnu de regeeringsvoorstellen tot wijziging der kieswet hoofdzake lijk alleen neerkomen op eene verdeeling der meervoudige districten en vervroeging met één uur van den tijd, ge durende welken de stembus open zal zijn, besloten zich opnieuw tot de regeering te wenden met het verzoek de verkiezingen op Hemelvaartsdag of een anderen feest dag te houden. De minister van koloniën heeft aan zijnen ambtge- genoot van oorlog bericht gezondendat bij het wapen der artillerie van het indische leger ontbreken 41 ser geanten en fouriers, 20 korporaals en 101 kanonniers voor het wapen der artillerie hier te lande is dus vol doende gelegenheid om bij dat in Oost-Indië over te gaan, hetgeen in het vorige jaar, voor wat de korporaals be treft, niet het geval was, terwijl de detacheering van onderofficieren ook voor de artillerie sedert Juni 1889 buiten werking was gesteld. De werving wordt dan ook met warmte aanbevolen. Zelfs is de aandacht gevestigd op eene oordeelkundige toepassing van het voorgeschre- vene om militairendie behept zijn met lichte gebreken, zoodat zij ongeschikt zouden moeten worden verklaard, toch in aanmerking te brengen voor overplaatsing of de tacheering, wanneer van hen nog goede diensten m lndië te wachten zijn. Ook wordt een sergeant of fourier ot wel een geschikt korporaal der artillerie om op te tre den als sergeant-majoor in West-Indië gevraagd. Het van ouds bekende logement en kottehuisge naamd »Velser-End", met de daarbij behoorende gronden onder Sandpoort, gemeente Pelsen, is m het openbaar verkocht voor 9200 aan den heer W. F. van Hooft. Toestand «les Bonings.^ De staatscourant van den 8 meldtdat de ziekte toestand van Z. M. den Koning sedert het laatste bericht nagenoeg dezelfde is gebleven doch valt eer achteruit gang dan verbetering te bespeuren. ALGEMEENE BEWAARSCHOOL. Ouders die hunne kinderen op bovengenoemde school wenschen'geplaatst te zien, vervoegen zich voorzien van de inëntings- en geboortebewijzen in t ,0kaal aan de Doelenstraat, op Binsdag 11 November 1890, des avonds ten half acht ure. J. LATENSTEIN VAN VOORST, Secretaris. De ondergeteekende brengt langs dezeook namens familieledenzijnen hartelijken dank voor de vele be wijzen van belangstelling, ondervonden bp de ziekte en het overlijden van zijn geliefden vader OORNELIS KRUK, en in het bijzonder aan de ambtsbroeders des overledenen, voor de eer, bij de teraardebestelling bewezen. Zuidscharwoude, Namens de familie, Nov. 1890.C. KRUK Cz. Allen, die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan of borgtochten bezitten, geteekend door me juffrouw LIJSBETH DE LEEUW, weduwe van den heer DIELOF OSSEBAART, gewoond hebbende en overleden te Alkmaar, gelieven daarvan opgave of betaling te doen vóór of op den 20 November 1890, ten kantore van den Notaris H. J. DE LANGE, aan de Broedstraat te Alkmaar. van de BOERENPLAATS, gelegen op den hoek van den Middenweg en den Donkerenweg in ^gemeente Heer Hugowaard, ten verzoeke van den heer L. ELLENHz., Assuradeur te Oudkarspel, op Woensdag 2b No vember 1890, des middags 12 uur, m de herberg »de Hengstman", te Heer Hugowaard, ten overstaan van den te Zuidscharwoude gevestigden Notaris DUlvER. heeft van af heden steeds versch voorhanden Prima Speculaas a 35 en 40 ets. per 5 ons Geurige Moektaal 20 ets. per 5 ons Boterletters en Boterhankcta 7© ets per 5 ons Zeer fijne Chocolade-Artikelen, in plakken, figuren, crème Chocolade, Flikjes enz. Chocoladeletters a 3, 5, 1©? 15 en ~5 ets. p. st. Zeer fijne Borstplaten a 70 ets. per 5_ ons. Hij verzoekt eens ieders gunst en aanbeveling. V. C. LV1JCX, (Doelenstraat). Flesch en kurk zijn steeds van stempel H. B. BEER voorzien. HE Voorhanden le kwaliteit ROIiPESS, bij FRED. BRANDS, Hekelstraat, Wpk C No. 16. De rangregeling in den insolveuten boedel van JAN HARTkoopman te Heiloois heden ter griffie der Rechtbank gedeponeerd. T1TTTT, Mr. P. BLIJ8. Alkmaar, 7 November 1890. Engelsche Gascokes, ougeklopt geklopt en gezeefd Ruhr Kachelkolen Neutjeskolen Haardstukken (LJ- Voor het aan huis bezorgen wordt Hectoliter in rekening gebracht per Wed. J. EI.TE.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 7