Mill MEISJES. No. 135. Twee en XWegentigste «Jaargang. 1890. NV 0 E N S l> A <j 12 NOVEMBER. Officieel Gedeelte. PAAEDENMARKT. Buitenland. FEUILLETON. Roman uit liet Berlijnsche leven. ALKHAARSUHË COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,Ott. Prijs der gewone Advertentiën. Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. Telefoonnummer 33. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan de ge- meentereiniging opgedragen is, op 12 N o v emb e r 1890, des namiddags te 4 uren, een aanvang te maken met het schoonmaken van de straten waar de paardenmarkt gehouden isopdat de straten dien dag nog bij tijds schoon gemaakt kunnen zijn. Buro-emeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 11 Nov. 1890. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De heer Devolder, minister van binnenl. zaken, is in plaats van het onlangs te Brussel overleden clericale kamerlid Simons opgetreden als directeur der algemeene vereeniging tot bevordering der nijverheid. De heer Melot, afgevaardigde voor Namen, tegenstander van den persoonlijken krijgsdienst en voorstander van beschermende rechten, is hem als minister van binnenl. zaken opgevolgdnadat eenige moeielijkheden over de militaire en handels vraagstukken uit den weg geruimd waren. De verkiezing voor een lid der Kamer, in plaats van genoemden heer Simons, is op den 24 bepaald. De liberalen en radicalen hebben den heer Grauxoud minister van financiën, candidaat gesteld. De tegenpartij denkt er aan, om den heer Devolder candidaat te stellen. DVIHCHLANK. Het aanwijzen door den Keizer van den predikant Dryander als plaatsvervanger van den ziek geworden hofprediker Kogel, die den dienst in de slotkapel te vervullen had, heeft aan den hofprediker Stöcker aanleiding gegeven tot het vragen van ontslag uit die betrekking. De predikant Dryander was te Bonn werkzaam, toen de Keizer hem als student leerde kennen. Keizerin Frederik heeft aanleiding gegeven tot dit be sluit van den Keizer. Over eenige weken treedt hare tweede dochter prinses Sophie in het huwelijk met den prins von Schaumburg-Lippe. Daar Kogel, de hofpre diker, die gewoonlijk de huwelijken voltrekt, ziek was, moest Stöcker zulks doen, doch de Keizerin weigerde het huwelijk te laten voltrekken door den leider der anti semitische partij, wiens streven door wijlen haren gemaal »een schande onzer eeuw was genoemd." De liberale bladen zijn met Stöcker's val zeer ingenomen. Dr. Koch is door den Keizer ten gehoore ontvangen. Hij ontvangt uit allo deelen der wereld brieven van personen die hem verzoeken, hunne aan tering lijdende bloedverwanten te helpen. Om hem niet van zijn werk af te houden, worden deze brieven door zijne helpers geopend. De in Denemarken vastgeraakte torpedoboot is weer vlot geworden. EXGELAXI». Een zware storm in den nacht van den 5 op den 6 en op den 6 heeft, vooral in de iersche zee, verscheidene schipbreuken ten gevolge gehad. O. a. werd het jacht Urania van lord Cantelupe, den oudsten zoon van graaf de la Warr, in de baai van Bangor, niet ver van Belfast, van zijne ankers geslagen en later tegen de rotsen verbrijzeld. De bemanning werd gered, doch de 22jarige burggraaf, die sedert kort gehuwd was, ver dronk. Ierland. Minister Balfour heeft den 5 zijne reis in een open karretje door de Hooglanden van Donegal voort gezet. Overal werd hij door de bevolking met geestdrift en gejuich ontvangen. In het vlek Killybeg kwamen de voornaamste ingezetenen samen om hem te ontvangen. Op voorstel van den protestantschen geestelijke werd de pastoor gekozen, om hem toe te spreken, die zulks in het schoolgebouw deed, o. a. zeggende, dat men hem be schouwde als den waren en wezenlijken weldoener van Ierland. De geschiedenis zou eenmaal recht laten weer varen aan de groote diensten, door hem aan het land bewezen. Dat deze reis niet in den smaak der Parnel- listen valt, blijkt o. a. uit het gezegde van het parlementslid Redmond op de dezer dagen gehouden bijeenkomst van het hoofdbestuur van het Landverbond te Dublinwaar hij die reis eene der gemeenste handelingen van Balfour noemde. Hij had zijne zuster meegenomen, omdat hij de mannen van Mayo niet alleen onder de oogen durfde komen. Hij wist wel dat, hoe men ook over hem dacht, men niets zou doen dat onbeschoft was jegens eene dame. FS4IKR1IK. De Algemeene Raad der Seine heeft den 5 na de voorlezing van een besluit, waarbij een in Juli door hem uitgesproken wensch ten gunste eener amnestie nietig verklaard werd, geantwoord, nogmaaL met 40 stemmen tegen 1 den weusch uit te spreken, dat de Kamer amnestie mocht verleenen aan alle per sonen, veroordeeld wegens drukpersovertredingen, werk stakingen, verboden vergaderingen en daarmee in verband staande feiten, alleen hen uitgezonderd, die wegens sa> menspanning tegen de republiek veroordeeld zijn. Maurice Bernhardt, zoon van Sarah Bernhardt, heeft met den heer Mourey, die zijne moeder in het blad, de Courrier Francais, aangevallen had, geduelleerd. Mourey werd licht gewond. De Eiffeltoren te Parijs is van 1 April tot 1 November door 393.494 personen bezocht, die ongeveer 334.000 betaald hebben. GRIEMEXLAIVI#. De Kamer van Afgevaardigden is den 10 geopend met eene troonredewaarin gezegd wordtdat de betrekkingen met alle mogendheden van vriendschappelijken aard waren en de indiening aange kondigd wordt van een ontwerp tot wijziging der kies wet. De regeering zou aanhoudend hare zorg wijden aan het herstel van het evenwicht op de begrooting. Zij zou de medewerking der Kamer vragen voor het brengen van verbeteringen en hervormingen bij de leger-inrichting. ITALIË. Den 8 des morgens hadden de ministers DOOR PAUL LINDA U. Uit het Hoogduitse h. 24) Tegen den middag gaf de graaf bij verscheidene zijner berlijnsche bekenden zijn kaartje af en te twee uur reed hij in de Lindenstrasze voor. Het dienstmeisje deed open en hij werd onmiddellijk bij Grete toegelaten. Toen de zwaargebouwde breedgeschouderde heer wiens flinke houding den oud-militair en wiens gezonde, gebruinde gelaatskleur den buitenman verrieden, aan Grete zijn naam noemde, sprak deze ongedwongen hare blijde verrassing uit. »Hoe verheug ik mij", sprak zij met een bekoorlijk lachje, dat als een zonnestraal over haar frisch gezichtji gleed, »hoe verheug ik mij den vader van graaf Bruno te leeren kennen Hoe dank ik u voor de eerdie gij mij bewijstZij verzocht den graaf plaats te nemen en wendde geen oog van hem af, daar zij haar best deed in het vriendelijkegoedhartige gelaat van den vader eenige gelijkenis te vinden met dat van haar weldoener. De graaf kreeg onmiddellijk een zeer gunstigen indruk van het jonge meisje. De onschuld, die uit haar geheele wezen straaldede gepaste vrijmoedigheid in hetgeen zij zeide de zachte klank harer stem hare verschijningin één woord trof hem alleraangenaamst. Wel is waar moest hij zich zeiven bekennendat zij aan ééne voorwaarde, die zijne vrouw gesteld had, niet voldeedwant zij was mooier dan eene harer voor gangsters maar hij troostte zich met het denkbeeld dat dit bezwaar wel niet onoverkomelijk zijn zou. Met ware belangstelling had hij zich omtrent het een en ander uit haar vroeger en tegenwoordig leven laten inlichten, en hij was juist op het punt tot het eigenlijke doel van zijne komst over te gaan en haar te vragen of zij wel genegen zou zijn eene betrekking aan te nemen buiten Berlijn, eene betrekking, die wel is waar weinig af wisseling aanbood maar toch ook hare aangename zijde had toen plotseling op de gang met ongewone hef tigheid en bij herhaling werd gescheld. Grete sprong verschrikt op. Hare eerste gedachte was »er is brand of er is een ongeluk gebeurd Ook de overige bewoners hadden diezelfde gedachte Het kleine meisje stormde de keuken uit om de deur te openenmaar hoeveel spoed zij ook maaktevoor het ongeduld van dengeen, die daar binnengelaten wilde worden kwam zij toch nog te laat. Vóór zij nog had kunnen opendoen werd nogmaals en zoo mogelijk nog onstuimiger geluidterwijl met een vuistslag tegen de deur aan den wensch om binnengelaten te worden kracht werd bijgezet. Terwijl zij den graaf eenige woorden ter verontschul diging toeriep, snelde Grete naar buiten. Mevrouw von Sellnitz en Regine stonden in de opende kamerdeurhet meisje deed open en Grete be vond zich vlak naast haar. Een kleinearmoedig gekleede man met een rood gezicht en een smerigen hoed op het hoofd drong naar binnen. Hij schoof het dienstmeisje op zijde en toen hij Grete gewaar werd brak hij in een schorruw gelach uit. Hij was blijkbaar dronken want hij kon moeilijk op zijne beenen blijven staan. Ah Zijt gij daar, mijn duifje schreeuwde hij. »Als men maar goed zoekt, vindt men wel wat men hebben moetHeb ik je daar eindelijk 1" Het dienstmeisje was verschrikt weggeloopen en me vrouw von Sellnitz had driftig de deur van hare kamer toegesmetenzoodat Grete met haar vader alleen was in de gang. »Nuhoe is hetkom ik gelegen krijschte hij »Zal het je eindelijk ook believen mij in je kamer te Caprivi en Crispi een onderhoud. Des namiddags woon den zij het door den Koning te Monza gegeven feest maal bijdes avonds te half elf keerden zij naar Milaan terug. Den 9 is Caprivi weder vertrokken. LUXEMBURG. De hertog van Nassau ontving vóór zijn vertrek van verschillende vorsten telegrammen, waarin hem hulde gebracht werd voor zijn ijver in het vervullen van zijnen plicht. Bij zijn vertrek op den 8 was eene talrijke menigte aan het station tegenwoordig, die hem zeer toejuichte. Op zijn verzoek waren geene officieele personen tegenwoordig. Hij was vergezeld van zijnen zoon en graaf Villers secretaris voor de luxemburgsche zaken. PORTUKAL. Den 8 heeft de Koning een bezoek gebracht aan de nederlandsche korvet Koningin Emma. Volgens mededeelingen uit officieuze bron heeft de engelsche minister van buitenlandsche zaken Salisbury den portugeeschen gezant doen weten, dat de engelsche regeering zich vereenigde met het voorstel van Portugal om eene voorloopige schikking te treffen betreffende Oost- Af rika voor den tijd van zes maanden. Volgens deze overeenkomst wordt het verdrag van 20 Aug. j.l. ver nietigd en blijft de toestand gelijk deze voor dien tijd was, gehandhaafd. De onderhandelingen over een nieuw verdrag zullen te Lissabon gevoerd worden. VEREENIGDE STATEN. In den nacht van den 5 op den 6 is de stad Truckee in California ge deeltelijk door brand vernield. Het vuur, in eene brouwerij uitgebrokenwerd onder een hevigen orkaan voortge dreven. Omtrent 40 winkels brandden af. De groote overwinning, door de democraten behaald bij de verkiezingen, is te danken geweest aan de »Land- bouwers-alliantie", welke bijna al de noordwestelijke staten aan de republikeinen ontrukt heeft. De secre taris van dien bond heeft zich echter uitgelaten, dat het niet zeker is, dat de thans verleende steun ook in 1892 bij de verkiezing van een president verleend zal worden. De bond heeft zich willen wreken over het tarief en over de verwerping der vrije zilveraanmunting. Vijfduizend personen hebben de iersche afgevaardigden Dillon en O'Brien te Philadelphia met geestdrift ver welkomd. 's Avonds werd een optocht met fakkellicht gehouden, waaraan duizend vertegenwoordigers van ver schillende ierschgezinde vereenigingen deel namen. Het nieuwe Huis van Afgevaardigden zal bestaan uit 212 democraten, 97 republikeinen en 23 vertegenwoor digers van den landbouwersbond, waarvan zich 15 bij de democraten aangesloten hebben. De Senaat bestaat nog uit 46 republikeinen en 42 democraten. CS2IXA. Te Taipigfu is eene gouvernementsbus- kruitfabriek in de lucht gevlogen, waarbij 300 personen omgekomen zijn. MEXICO. Bij een door tien duizend menschen bij gewoond stierengevecht op den 2 te Mexico, bleken de in het strijdperk gebrachte dieren weinig strijdvaardig, hoewel een espada door een der stieren op de horens brengen Of meent gij, dat men zijn vader maar in de gang kan afschepen Die lomperd van een portier wilde mij ook al niet binnenlaten, maar ik heb hem de waar heid gezegdEn met jou zal ik ook wel klaar komen dat weet je van oudsHahaha Allo vlug waar is je kamer Intusschen wankelde hij naar de openstaande deur. Grete kon geen woord uitbrengende schrik had haar, als het ware, verlamd. Met uitgebreide armen stelde zij zich voor de kamerdeur en maakte eene ont kennende beweging met het hoofd. »Wat drommel! Als ik wil, dan zal ik er binnengaan schreeuwde Lessen. Met een krachtigen stootdie Grete een kreet van pijn ontlokte baande hij zich een weg. Hij zwaaide de kamer in, gleed uit en zijn bemodderde hoed viel hem van het hoofd. Toen de graaf den beschonkene voor zich op den grond zag liggen, met het opgeloopen, hoogroode gezicht, de uitpuilendeblauwe oogen en den kalen schedeldie onder de enkele verwarde haren te voorschijn kwam werd hij met afgrijzen vervuld en onwillekeurig deed hij eene schrede achteruit. Bleek als een doodemet gebogen hoofd was Grete aan de deur blijven staan die zij achter zich gesloten had. Zij durfde den graaf niet aanzien. Lessen deed intusschen vergeefsche pogingen om op te staan. Hij kon zich slechts halverwege oprichten en bleef, op den rechter voorarm steunende, liggen. »Ik zal dat zaakje hier eens in orde brengen!" riep hij met flauwe oogen rondkijkende. »Het geheele nest zal hier uit elkaar worden gejaagdAllen te zamen zult gij naar MoabitWaarvoor dient anders de politie?" Eindelijk was het hem gelukt weder op de been te komen. Hij stond met den rug naar den graaf en had. slechts oogen voor Grete. »Daar staat ze nu, dat deugdzame juffertje en ziet er uit of ze geen tien kan tellenWacht maarKom mee naar huis Daar zal ik je wel mores leeren Hij keerde zich om en ontdekte ^u eerst den graaf. >Aha, dat is er zoo een Die moet' ook naar boven l

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1