Binnenland. Registers van den Burgerlijken Stand te Alkmaar. Prov. Staten van Aoordholland. Alkmaar-Hoorn. genomen en in de lacht geworpen werd. Het publiek was zoo teleurgesteld, dat het smeet in zijne verbolgen heid alle stoelen en wat het maar grijpen kon in° het perk, brak de omheining af en bestookte met de stukken de politie, die zich vruchteloos met hare staven te weer stelde. De vertooners namen de vlucht; mannen, vrouwen en kinderen raakten onder den voet enz. Als door een wonder bekwam echter niemand ernstig letsel. Het oproer duurde een vol uur, toen men uitgeput naar huis ging. Den volgenden dag werd het geld aan de toe schouwers teruggegeven. Tweede Hamer. De heer Rooseboom heeft in eene der afdeelingen eene zeer belangrijke nota overgelegd, o.a. over de voorziening van drinkwater in de stelling van Amsterdam welke nota gevoegd is achter het thans verschenen verslag der vestingbegrooting voor 1891. Nu de proef om door° zui vering van polder- en boezemwater in de behoefte te voorzien mislukt is wat velen verwachtten wil de regeering eene tweede proef nemen met zoetwater vijvers. De heer Rooseboom zet daarin uiteen op grond waarvan hij betwijfelt of dit wel de juiste opvatting is en waarom naar zijne meening wel degelijk overwogen mag worden of niet het meest aanbevelenswaardige en tevens eenvoudigste middel zou zijn het opvangen van regenwater. Begrooting van Suriname voor 1S91. In het wetsontwerp tot vaststelling dezer begrooting, zijn de uitgaven op 1,670,040,69jof 5729 lager geraamd dan in de voorloopige begrooting, in de kolonie vastgesteld. Het nadeelig slot bedraagt nu 231,127,36J. De uitgaven zijn 42,886,75 hooger, de koloniale mid delen 118,100 hooger en het nadeelig slot ƒ75,213,25 lager geraamd dan in de begrooting voor 1890. Nienwe zaken komen nagenoeg niet voor. Alleen is 3000 uitgetrokken voor onderwijs in landbouwvakken in de kolonie, alsmede een memoriepost voor de betrek king van secretaris der kamer van koophandel te Para maribo. De hoogere uitgaven zijn hoofdzakelijk hieraan te wijtendat 30,000 meer is aangevraagd voor aan schaffing van nieuwe ketels voor het stoomschip Curasao en 13,000 meer voor nieuwe openbare werken. Yoor verbetering van traktementen wordt ƒ4400 aan gevraagd nl. 3400 voor de recherche-ambtenaren en 1000 voor den predikant te Nickerie. De 3000 voor bevordering der landbouwindustrie heeft ten doel van bestuurswege middelen aan te wenden om het gehalte der plantage-opzichters te verbeteren. Ook is weder een post uitgetrokken ter tegemoetkoming in de kosten van proeven met de tabakscultuur. De post voor teruggave van geneeskundige belasting en hoofdgeld voor de 100 door de Ned. Handelmaat schappij uit Java aan te voeren immigranten, door de Koloniale Staten verworpenkomt in de thans voor gedragen begrooting niet voor. Alle reden daarvoor is vervallen, omdat de Handelmaatschappij, op verzoek van den minister van koloniën, zich bereid heeft verklaard tot eene wijziging van de gesloten overeenkomst, waar door de toezegging van vrijdom of teruggaaf van be lastingen komt te vervallen. De nieuwe openbare werken zijn, de bouw eener brug op den communicatieweg met Para en de herstelling vau het quarantaine-etablissement. De belangrijke toeneming van de opbrengst der invoer rechten is waarschijnlijk toe te schrijven aan de verhooging van het tarief in 1887 maar ook, volgens den gouver neur, aan verscherping van het toezicht, ter voorkoming dat de belasting wordt ontdoken. Bij den brand van 19 Febr. 1890 in het Raadhuis te Alkmaar zijn verbrand de dubbelen van de registers van den Burgerlijken Stand van dat gedeelte van het voor malig arrondissement Hoorn, dat tengevolge van de op heffing van de rechtbank aldaar bij het arrondissement Zoo'n oude kerelSchaam je je niet Een man van jou leeftijd 1" »In Godsnaam, vader riep Grete wanhopend uit. Jaik ben haar vader schreeuwde Lessen met steeds klimmende woede. En zich tot den graaf wen dende voegde hij er met een zeer tegenstrijdig pathos bij »De eer van mijne dochter is niet te koopBegrijpt ge dat Zij zal hier uit Geen oogenblik zal zij langer in dit vervloekte koppelnest blijven!" De graaf nam zijn hoed en ging naar de deurwaar Grete nog steeds bewegingloos voor stond. Zij zag er zoo^ diep ongelukkigzoo hopeloos uitdat de graaf innig medelijden met haar kreeg. Op gemoedelijken toon zei hij »Gij ziet, dat ik niet langer blijven kan. Ik hoop u niet voor de laatste maal ontmoet te hebben. Yaarwel!" Grete knikte zwijgend met het hoofd. Nauwelijks had de graaf de kamer verlaten of hare krachten waren uit geputhare zelf beheersching was ten einde. Zij was wanhopend en zonk bewusteloos ineen. Lessen had zich op den stoel laten neervallendie de graaf juist verlaten had en staarde hijgend voor zich "uit. Zijne handen beefden. Nu en dan kwam er eene angstige^ uitdrukking op zijn gelaat en greep hij naar iets onzichtbaars. Hij sprak niet meerhij stotterde on verstaanbare klankenleunde achterover in den stoel en haalde zeer snel en kort adem. Zoodra de graaf Crete's kamer had verlaten opende mevrouw von Sellnitz, die had staan luisteren, de deur der huiskamer, om te zien of het Grete gelukt was dien dronken woesteling uit hare kalme woning te verwijderen. De graaf trad haar met een beleefden groet te gemoet. Zij herkende hem echter niet. Dit was zeer natuurlijk, •want zij had hem slechts éénmaal in haar leven en wel op haar trouwdag gezien en sedert waren twee-en-twintig jaren voorbijgegaan. Toen hij zich echter bekend maakte, verzocht zij hem vriendelijk binnen te komen. Wordt vervolgd. I Alkmaar is gevoegd en loopende voor het meerendeel over een tijdvak van bijna 80 jaren. Ten einde tot her stelling van deze registers te kunnen geraken, is thans een wetsontwerp ingediend tot voorziening in het gemis van deze dubbelen, grootendeels eensluidend met gelijk- I soortige wet in 1887 aangenomen voor een dergelijk ge val te Maastricht. Daar in het geheel te Alkmaar 315.120 akten zijn ver- I brandis eene regeling van de kosten in dit ontwerp opgenomen en voor het maken der afschriften aan den I griffier te Alkmaar toegekend eene belooning van 7 J cent I voor het afschrift van een geboorte- of overlijdensakte I en 15 cent voor dat van eene huwelijksakte, terwijl de I kosten van drukwerk voor formulieren en van inbinden I van de registers bovendien in rekening kunnen worden gebracht. De totale kosten worden begroot op ƒ33.559, I te verdeelen over tien jaren. Het besluit tot het verleenen van een renteloos voor schot uit de provinciale fondsen ten behoeve van dezen spoorweg luidt na de aangenomen wijzigingen als volgt De Provinciale Staten van Noordholland. Gelet op hun besluit van 10 Juli 1890, No. XXI en op de voordracht van Gedeputeerde Staten van 15 Oc- tober 1890 No. 56; Besluiten Voor den aanleg van een lokaal-spoorweg tusschen Alkmaar en Hoorn, volgens het door de heeren C. Bos man en mr. A. P. de Lange te Alkmaar aangeboden planuit de provinciale fondsen een renteloos voorschot te verstrekken van tweehonderd duizend gulden (ƒ200,000),. onder de volgende voorwaarden en bepalingen: l0 Vóór den eersten Augustus 1894 moet de weg ge bouwd en op dien voet in exploitatie gebracht zijndat het rijden van minstens 4 treinen daags heen en terug verzekerd zij, met dien verstande, dat deze verplichting I niet voor den zondag geldt. Die termijn kan door Ged. Staten verlengd worden, I indien hun blijktdat de vertraging in de uitvoering van het werk veroorzaakt is door omstandigheden, onaf hankelijk van den wil der ondernemers. Zoodra de weg: gebouwd en op den voorschreven I voet in exploitatie- gebracht iswordt 200,000 uit gekeerd. 2° Het voorschot moet aan de provincie worden terug betaald uit de opbrengsten der lijnzoodra die zullen gestegen zijn boven het bedrag van 73,000 per jaar. In dit geval wordt de helft dier meerdere opbrengst uitgekeerd aan de provincie. Bovendien is het voorschot,of wel het ouafgeloste gedeelte daarvanin eens opvorderbaar bij verkoop of overdracht van de lijn en bij naasting van den spoorweg I door het Rijk. 3° De ondernemers zullen verplicht zijn, ten genoegen van Gedeputeerde Staten, vóór 1 Augustus 1891 aan te toonen dat zich eene vennootschap heeft gevormd ten doel hebbende om den lokaal-spoorweg tusschen Alkmaar en Hoorn te bouwen en te exploitoeren of te doen. ex- ploiteeren. Deze vennootschap aan welke te zijner tijd het voor schot zal worden, uitbetaald, moet zich vooraf jegens de provincie verbinden tot teruggaaf er van op den voet als hierboven sub. 2 is omschreven en tot nakoming der sub. 4 voorgeschreven verplichtingen. 4° De statuten der bedoelde vennootschap, alsmede de jaarlijksche balans en winst- en verliesrekening,, worden aan Gedeputeerde Staten medegedeeld. Het bestuur der vennootschap is verplichtaan Gedeputeerde Saten alle inlichtingen omtrent de onderneming te verstrekken, die deze zullen verlangen totdat het voorschot, geheel zal zijn terugbetaald. Bij kon. besluit van den 5 is de heer D. F. H. G. van Iterson burgemeester der gemeenten Heukelum en Asperen, uit die betrekking ontslagen. Den 5 bekeek de vrouw van den brievenbesteller aan de Lage Vuursche onder Baarn den revolver, die onlangs door haren man gekocht en geladen in eene kast was gelegddat zij niet wist. Het schot ging af en trof een daar gelogeerd meisje zóó ernstig, dat men voor haar leven vreest. Den 6 is te Rotterdam de eerste steen gelegd voor de nieuwe tweede synagoge aan de Boterslootwaarvan de bouw voor f 719-00 opgedragen is aan den heer H. Lagerwaard aldaar. Op de lammerenmarkt te Edam waren den 6 geene lammeren aangevoerd. Twee stierkalveren, welke aangevoerd waren werden verkocht. Den 6 zijn tot hoofdingelanden van den polder Westzaan herkozen de heeren P. IJff te Zaandijk met 101 en H Honig Klz. te Koog aan de Zaan met 99 van de 106 uitgebrachte stemmen. Den 7 heeft de minister van marine een bezoek aan de marine-inrichtingen te Melder gebracht. Den 7 des avonds is een boerenknecht te Wijhe die van de markt te Zwolle huiswaarts keerde bij on geluk in den vijver bij het buitengoed »Castello" geval len en verdronken. Den 7 zijn de verkooren der enquête-commissie in Twente en te Leiden aan de leden der Staten-Generaal rondgedeeld. De Prov. Staten van Noordholland hebben den 7 nog afwijzend beschikt op het verzoek van het bestuur der Vereeniging van Ned. Scherpschutters voor in Noord holland te houden nationale schietwedstrijdenop grond dat daarbij wel een algemeendoch geen provinciaal belang betrokken was na verwerping van een voorstel van den heer Rahusen en 5 andere leden om f 500 sub sidie toe te kennenf 800 subsidie verleend aan de zeevaartkundige school in het Zeemanshuis te Amsterdam I over 1890 en f 2000 per jaar subsidie voor 3 jaren ingaande met 1891, aan de machinistenschool te Amsterdam. Verder is nog met 49 tegen 11 stemmen beslist dat de dijkgraaf van Rijnland wiens jaarwedde van f 3000 tot f 5000 verhoogd isgeene andere bezoldigde be trekking zal mogen aannemen of bekleeden, zonder toe stemming van de vereenigde vergadering der ingelanden, en met 48 tegen 12 stemmen het amendement van den heer Ledeboer aangenomen om de instelling der gaar ders in het belang der ingelanden te behouden. In eene den 7 gehouden vergadering van de leden van het Witte Kruis te Koedijk, tot dusver behoo- I rende tot de afdeeling Alkmaar, is besloten zich af te scheiden en voortaan eene plaatselijke vereeniging te j vormen. Het doel is: het verschaffen van hulpmiddelen bij ziekenverpleging enzoo de kas het toelaat, het ver schaffen van versterkende middelen aan herstellende zieken. I Bij de op den 7 gehouden verkiezing van 9 leden voor de kamer van koophandel te Amsterdam zijn gekozen de heeren C. E. Dutilh jr. met75,jhr. P. Hart- sen met 79 B. Heldring met 76, S. Hepner met 75 Aug. M. J. Hendrichs met 77 H. J. Hijmans met 71, A. Roelvink met 73, P. E. Tegelberg met 77 en A. D. Zur Mühlen met 76 van de 104 stemmen. 8 des namiddags is brand ontstaan in de Ve- J nendaalsche stoomspinnerij en weverij, welke eerst na een tweetal uren van bijzondere krachtsinspanning gebluscht I kon worden. De spinnerij moet eenigen tijd stil staan. De vermoedelijke oorzaak is het warm loopen van de I staande as op de vierde verdieping. De schade is betrek kelijk niet groot. De minister van koloniën bracht den 8 een bezoek aan het Paleis des Konings te Apeldoornden 10 be zochten de geneesheeren wederom den Koning. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 8 in laadkamer verklaard, dat er geene voldoende termen waren, om Aafke Knijpers te verwijzen naar de openbare terechtzitting en hare in vrijheidstelling gelast. Dien tengevolge is zij des avonds in vrijheid gesteld. De officier van justitie is dadelijk tegen die uitspraak in verzet gekomen. Bi den nacht van den 8 is te Amsterdam bij den heer Ltienne Delaunoijden bekenden handelaar in oudheden in de Kalverstraatingebroken. De dieven hebben tal van zilveren voorwerpen medegenomen. Een persoon is aangehouden van wien men vermoedt, dat hij de politie op het spoor der daders kan brengen. Bij de oud-katholieke gemeente te Xandvoort is benoemd tot pastoor de heer A. B. Dievenbach, den 9 te Amersfoort als priester gewijd. heer D. Kossen, proponent te Barslngerliorn, is beroepen bij de doopsgezinde gemeente te Oost- en Westgraftdïjk. Den 10 is tot lid van den Raad van Administratie der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij benoemd in plaats van wijlen den heer jhr. W. van Loon de heer - H. H. Beels. De Hooge Raad heeft den 10 het beroep in cassatie verworpen van^ den drukker te Utrecht, die tot 3 weken gevangenisstraf was veroordeeld wegens misleiding der kiezers door een strooibiljet bij eene raadsverkiezing aldaar. In de den 10 te Maastricht gehouden vergadering van de katholieke kies vereeniging St. Servatuisbond aldaar is eene motie van den heer Seijdlitz aangenomen, waarbij, zonder dat men wenscht mede te gaan met de uiterste voorstellen der motie van den bond der katholieke kiës- vereenigingen in Noordbrabrantafkeuring uitgesproken wordt over- de voorgedragen legerwetwijl deze tegen de belangen en de wenschen van het volk is. Tevens wordt den, leden der Tweede Kamer aangeraden,, die be grooting van oorlog af te stemmen. De heer B. Oppenheimer e» ongeveer 70 andere belanghebt&enden bij den handel in levend vee van Ne derland op Engeland hebben den minister van buiten- landsche zaken dringend verzocht, zoo spoedig doenlijk, alle pogingen in het werk te stellen om aan de engel- sche rageering opheffing te verkrijgen van hel, besluit, waarbij alle invoer van vee uit Nederland in Engeland, verboden isnu het door mond- en klauwzeer aangetast© vee te Vaals genezen en geen ander ziektegeval voor gekomen is en datzoo al niet herstel van geheel vrijen invoerten minste toch bemkt worde, dat het nederl. slachtvee weaer levend voor Deptford uitgevoerd, worde. De heer W. H. Schmeits pater te Oudenbosch heeft aan den. minister van, binnenlandsche zaken kennis gegeven, dat hij aldaar eene bijzondere school van hoo ger, onderwijs heeft opgericht. De in. staat van kennelijk onvermogen .verklaarde I, notaris Clercx te Weert heeft thans ontslag uit zijn 1 ambt gevraagd. De provincie Zeeland zal eene 3 5 pet. geldleening van ten hoogste ƒ295.000 aangaan, in plaats van eene van 198.000waartoe aanvankelijk besloten was. De firma Hirsch Co. te Amsterdam vermiste sedert geruimen tijd voorwerpen uit hare magazijnen. De daderes van deze diefstallen is ten slotte op heeter daad betrapt. Eenige in de door gebruikte werkkamer ge plaatste voorwerpen werden na haar vertrek vermist en bij haar terug gevonden. In het geheel had zij voor eene waarde van 500 ontvreemd. In eene bijeenkomst van eigenaren van woeste gronden bij Ansen is besloten 13000 bunders heide in cultuur te brengen. Dit van wege de Heidemaatschappij onderzocht terrein was zeer geschikt bevonden voor dennencultunr waartoe dan ook is besloten. Delevering van het dennenzaad is aan die maatschappij opgedragen, De heer Wieringa weleer predikant bij de ned. herv. gemeente te Den Hoorn op Texel, thans te Ste- gerda in Friesland heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Den Burg op Texel bedankt. Onlangs was n 1. door 147 lidmaten der ned. herv. kerk aldaar een adres bij den kerkeraad ingodiend, met verzoek het daar heen te willen leidendat tot voorganger der gemeente werd beroepen de heef Ludwigpred. te Heerhugo- waard. Bovendien zijn hij de onlangs gehouden verkie zing voor leden van het kiescollege te Den Burg de caudidaten der liberalen met 67 tegen 54 stemmen ge kozen. In den boezem der gemeente heeft thans een liberale strooming de overhandtengevolge waarvan het meerendeel der gemeenteleden een vrijzinnig predikant wenscht beroepen te zien. Een en ander heeft op den loop der zaken niet weinig invloed gehad. Toegelaten te Nieuw-York voor het praktisch en theoretisch doctoraal examen in de geneeskunde de heer Frederik Vestdijk geb. te Haarlem. De bij kon. besluit van 22 Nov. 1879 benoemde staatscommissie tot herziening van het wetboek van koop handel is bij besluit van den Raad van State, waarne mende het koninklijk gezag, van den 7, na het door haar in Juli 1890 ingediend rapport, ontbonden, onder betui ging van den bijzonderen dank en de hooge tevreden heid^ der regeering aan den voorzitter mr. J. G. Kist, president van den Hoogen Raadden secretarismr.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2