No. 137* Twee en Itfegentigste Jaargang, 1890. ZONDAG 16 NOVEMBER. TWEEDE BLAD. Officieel Gedeelte. Buitenland. Binnenland. Ingezonden Stukken. Positieregeling. Doze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegevou. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheele rijk ƒ1, De 3 nummers O,©O. Telefoonnummer 33. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- ÏEIt ZOON. Zijdie in aanmerking wenschen te komen voor onderwijzeres aan de openbare school voor onver- mogenden te Alkmaar (hoofd de heer H. van den Berg) op 600 jaarweddeworden verzocht hunne stukken met bijvoeging eener verklaring omtrent den tijd gedurende welken zij reeds in de school werkzaam zijn geweest, vóór 29 November a.s. vrachtvrij in tezenden aan het gemeentebestuur. Op overkomst wordt prijs ge stold op dien dag kan tevens proefles gegeven worden. HEI.C1IE. De heer do Lantsheere is tot voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden herkozen met 67 van de 77 stommen en de heer Tack tot eersten onder-voor zitter met 59 van de 75 stemmen. PRUISEN. De Landdag is den 12 door keizer Wil helm in de Witte Zaal van het koninklijk paleis geopend. De Keizer las de troonrede voor. Daarin werd in de eerste plaats gewezen op de noodzakelijkheid van her vorming der directe belastingen. Het wetsontwerp tot wijziging der inkomstenbelastingdat de regeering zal indienen, zal eene billijke verdeeling der lasten tot stand brengen, en wel door invoering van de verplichting, dat de burgers zeiven hun vermogen moeten opgeven, alsmede door eene verbeterde regeling van de bepaling van het bedrag der belasting. De voor te stellen uitbreiding der successie-belasting zal ten gevolge hebbendat het roerend vermogen en grondbezit zwaarder zullen worden getroffen, terwijl kleine erfenissen vrijgesteld zullen worden. Met het ontwerp betreffende de patentbelasting wordt geene verhooging van de opbrengst dezer belasting beoogd. De toestand der geldmiddelen is niet van dien aard dat nu juist vermeerdering van inkomsten noodig is maar toch gedoogt deze evenmin eene vermindoring dei- inkomsten. Hetgeen de directe belastingenindien deze op den nieuwen grondslag worden hervormd, meer dan nu zullen opbrengenzal besteed worden tot verdere verlichting van de op de gemeente drukkende lasten en wel door de opbrengst der grondbelasting aan de gemeenten af te staan. Verder wordon aangekondigd een wetontwerp, betref fende de volksschoolwaarbij voor kosteloos onderwijs wordt gezorgd en wetsontwerpen tot regeling van het pi-ovinciaal bestuur, de spoorwegen en de wegen. De bevordering van de belangen van den werkman vereischt de volle opmerkzaamheid der regeering. Ten bate van de nijverheid is eene aanmerkelijke vermeerde ring noodig van het aantal ambtenaren, die met het toezicht belast zijn, benevens eene hervorming van het toezicht in de fabrieken. Bij de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitsch land en alle andere mogendheden, welke in dit jaar nog meer bevestigd zijn, kan met vertrouwen het behoud van den vrede ook in de toekomst verwacht worden. Vooral werd laatstgenoemde zinsnede zeer toegejuicht Heerenlmls. Den 12 is bij acclamatie herkozen tot voorzitter de hertog von Ratibor en tot eersten onder-voorzitter de heer von Rochow-Plessow. De her kiezing van den opperburgemeester von Böttieher (Maagdenburg) evenzeer bij acclamatie, lokte tegenspraak uit van prins Hohenlohe. Daarop werd tot hoofdelijk' stemming overgegaan met den uitslagdat de heer von Böttieher met al de uitgebrachte 12 8 stemmen tot twee den onder-voorzitter werd herkozen. Huls van afgevaardigde n Den 13 werd bij acclamatie het tot heden bestaan hebbende bureau her kozen. De Rijks-Kanselier von Caprivi diende de wets ontwerpen in tot hervorming der belastingen, der volks school en der inrichting van de plattelandsgemeenten Bij alle ontwerpen stond op den voorgrond, dat de sociale kwestie in hot oog was gehouden. Tegenover de. den Staat vijandige elementen moest eene sterke Staatsre- geering door hare macht zeker zijn de bestaande orde van zaken te kunnen beschermen. Hij geloofde echter dat de bestaande wetten toereikend waren. Hij wenschte, dat door goede wetten de liefde tot den Staat gewekt werd Zooals bij de gevoerde groote oorlogen, moesten ook nu alle partijen eensgezind samengaan in een krijgdie in zijne gevolgen niet minder bedenkelijk was. Daarom moest ook hier in de eerste plaats aan het Vaderland gedacht worden welks bolangen alle kleine verschillen op den achtergrond moesten doen treden. Volgens het ingediende wetsontwerp tot regeling van bet volksonderwijs staan het leerplan en de inwendige inrichting der volksschool onder toezicht der school commissiezooveel mogelijk met eerbiediging van de verschillende geloofsbelijdenissen. Het beginsel der regeling moet zijn dat geen kind zonder godsdienstig onderricht blijft, al naar mate de verschillende belijdenis Het godsdienst-onderricht wordt geregeld door godsdien stige vereenigingen, wier oordeel ook wordt ingeroepen omtrent de invoering van nieuwe leerplannen en school boeken. Afgevaardigden dier vereenigingen zijn gerechtigd het godsdienstonderwijs bij te wonen vragen te doen en den onderwijzer aan het einde der les over zijn on derricht opmerkingen te maken. FRANKRIJK. Te Asq bij Rijsel is in den nacht van den 10 op den 11 de pastoor, een man van 85 jaar, om zijne weldadigheid bekend met zijne dienstbode vermoord. De invoer in en de doorvoer door Frankrijk is verboden van runderen schapengeiten en varkens afkomstig uit België en Nederland. President Carnot heeft den 11 een besluit geteekend betreffende het leggen van een tweeden telegraafkabel tusschen Calais en Faroë (Denemarken). Een tweegevecht tusschen de heeren Déroulède en Laguerre, dat in Belgie zou plaats hebben, werd eerst in dat land door de gendarmen, vervolgens op nederlandsch grondgebied door de maréchaussées belet. Ten slotte is het hun gelukt het te laten doorgaan in de omstreken van Charleroite Marchienne, zonder dat de politie er iets van bemerkt had. ITAI.IE. Minister Crispi hield den 12 op een feestmaal te Crispi eene rede. Hij zeide, dat zijne tegen standers zijn karakter en zijne handelingen in een valsch daglicht stelden. Op die beschuldigingen kon hij geen acht slaan: hij moest zijn doel in het oog houden en er recht op afgaan, dwars door alle hinderpalen. Indien zware tijden voor Italië aanbraken, dan kon men ver zekerd zijn dat hij zijn leven zou weten te wagen om het vaderland eu den Koning te verdedigen. RITSIjANII. De oudste generaal van het russische leger, graaf St-roganoff, geboren in 1796, is overleden. SPANJE. In den nacht van den 10 op den 11 is te Madrid de tabaksfabriek afgebrand, waar 5000 vrou wen werkzaam waren, die door deze ramp tijdelijk broodeloos waren geworden. De Koningin-Regentes bezocht den 11 het tooneel van den brand. De maatschappij heeft be sloten het personeel te blijven betalen en eene tijdelijke werkplaats in te richten. De bemanning van den op den Razenden Bol ge- stranden urker schokker UK 180, die van de vischvangst uit de Noordzee terugkeerdewerd den 7 gered door schipper Kennink met eenige andere visschersdie, na het ontdekken der noodseinen, met eene groote haring- vlet hun ter hulpe was gesneld en bij het vaartuig aan kwam nog voordat de mede uitgezeilde reddingsboot het vaartuig bereikt had. Des namiddags werd de schokker vlot en te Nieuwediep binnengebracht. In den nacht van den 8 op den 9 is te Gennep een zekere Hulsman, die een klein huis bewoonde en zich armoedig voordeed, hoewel hij een vrij welgesteld man schijnt te zijn geweestvermoord in zijne wo ning. Uit het feit dat op de tafel een flesch jenever met twee gebruikte glazen stond, leidt men af, dat er twee moordenaars zijn geweest. Alles was nauw keurig onderzocht, doch niets gevonden, daar hij zijne bezittingen elders bewaarde. Den 9 is mej. L. Wijnaendts te Baarn, eene der op richtsters van de vrouwenvereeniging Tesselschadena eene langdurige ziekte overleden. Bij kon. besluit van den 10 is benoemd tot lid en voorzitter van het college van regenten over het huis van bewaring te Melcler de heer jhr. mr. J. L. Stern, kan tonrechter aldaar. Den 11 is te Bergen weder St. Maarten gevierd, doch op eenigszins andere wijze dan gewoonlijk. Zag men toch vroeger den ganschen avond kleine troepjes kinde ren, voorzien van lantaarntjes, voor de deuren der inwo ners zingenwaardoor deze genoodzaakt werdenzeer vele malen open te doen, thans evenwel ging dit beter Een troep van ongeveer negentig kinderen meerendeels voorzien van lantaarns of lampions, toog zingende van deur tot deur. In tegenoverstelling van andere jaren kon men het thans een aardig gezicht noementerwijl den inwoners veel loopens naar de deur bespaard werd De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 11 een adres van den Koning vastgesteld, waarbij hij zijDe instemming betuigt met de hoofdbeginselen van het door de regeering ingediende wetsontwerp ten aanzien van de plaatselijke belastingen en verder de bezwaren uiteenzet, tegen enkele punten bij hem bestaande. Met 15 tegen 14 stemmen werd een voorstel aangenomen om in het adres alsnog de meening uit te spreken, dat de in het ontwerp voorkomende beperking der bevoegd heid tot het heffen van progressieve belastingen van welke zijde men haar ook boschouwe geene aan beveling verdient. Een van den commandant der brand meesters V. Moock en van twee sectie-brandmeesters ingekomen verzoek om een onderzoek in te stellen naar de werking der brandweer bij den brand, die den stads schouwburg vernielde, is in handen eener commissie gesteldbestaande uit drie raadsleden en twee leden van het dagelijksch bestuur. Den 13 is door het provinciaal bestuur van Nooid- holland bij enkele inschrijving aanbesteed het driejarig onderhoud van de bodemdiepte in do Oosterbuitenhaven te Medembllk, geraamd op 2000 per jaar. Laagste in- schrijvor do heer G. van der Lee aldaar voor 1798 per jaar. Den 12, des middags, is nabij het station Maarssen een schot gelost op den trein, welke te 12.33 te Amster dam aankomt. De kogel verbrijzelde eene ruit van een coupé tweede klasse doch trof geen der reizigers een hunner werd door een glasscherf aan het oor gekwest. De kiesvereeniging Amsterdam heeft den 13 den heer A. Rotletterzetter, mede candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad met 48 van de 50 stemmen Do Staatscourant van den 13 bevat het adres der Landbouwcommissie aan den ministsr van waterstaat over do organisatie eener vertegenwoordiging van de nederl. landbouwbelangen gedagteekend 20 October 1.1. De heer A. van Dedem hoeft in eene afzonderlijke nota zijn van de meerderheid afwijkend gevoelen ontwikkeld. Eenige heeren, meerendeels uit de provincie Utrecht, hebben ter verbetering van het paardenras voor eene aanzienlijke som een prachtigen donkerbruinenJNorth- folker hongst gekocht. Wij ontvingen van de firma Haasenstein enVoglor te Amsterdam hunnen fraai uitgevoerden catalogus van couranten, in Nederland en zijne koloniën verschijnende. Mijnheer de Redacteur Hoewel ik niets gemerkt heb van eene politie-reorga- nisatie, die op ieders lippen was, heb ik toch ook gezien, dat het plan schijnt te bestaan, een verandering (verho ring in de politie-organisatie te brengen. Op gevaar af van beschuldiging van partijdigheid kan ik echter niet nalateneenige feiten te releveeren waardoor het misschien ook aan anderen duidelijk kan wordenhoe eene verandering op andere wijze kan worden tot stand gebracht. Misschien zou bij onderzoek blijken dat die andere wijze van inrichting even duur maar beter of goedkooper en even goed zou kunnen gemaakt worden. Er bestaat hier thans, ondanks alles, een telefoonnet, zij het dan ook dat de inrichting zonder voldoende steunpunten misschien eenigzins anders isdan zij misschien in een andere gemeente zou geworden zijn waar do autoriteiten misschien minder schoonheidsgevoel zouden hebben doen blijken. Wel is de inrichting van het centraal-bureau van dat telefoonnet indertijdonder aanbieding van vorgoeding (jaarlijks) door mij voorgesteld in het hoofdbureau van politie, doch wat ik wel verwacht had, gebeurdo niet en kon niet gebeuren, omdat «een plan van reorganisatie der politie op touw stond Een tweede feit is het volgende: hoewel men niet ge loofde dat iemand er belang of profijt van zou hebben, of misschien zelfs meende dat het toch niet komen zou, heeft men gemeend er toch voor de gemeente iets uit te moeten slaan, eu na heen en weer loopen en schrijven, ontsnapte ik ter nauwernood aan het gevaar, ten pleiziero der gemeente eenige gratis aansluitingen gratis te moeten maken. Toch wist men er nog twee gratis aansluitingen uit te slaan, op de manier van «als het onheil dan toch niet te weren is laat ons er dan, men kan nooit weten, iets van re serveeren." Op mijn vraag, bij den aanleg, welke twee vrije aan sluitingen de gemeente dan wel zou wenschen ontving ik officieel de mededeeling voorloopig niet noodig." Twee gratis aansluitingen kan dus de gemeente nog altijd op hare kosten vragen en moet ik altijd geven, wat zou nu meer voor de hand liggendan dat de ge meente ergens (in het accijns b.v.) een politiepost maakte en die met het hoofdbureau in het stadhuis doorloopend liet verbinden, gelijk particulieren dat ook hebben. 't Kan zijn dat ik, van mijn standpunt, de zaak ver keerd bekijkmaar zelfs als de gemeente behalve die twee gratis aansluitingen er nog twee nam op andere uiteinden van de stad dan nog geloof ikdat zij ver antwoord zou zijn voor de kosten. Wordon die posten, evenals de brandslangen, in kasten ergens opgesteld gelijk brievenbussen, dan behoeft elke agent slechts een sleutel te hebben om ten allen tijde zijn chef en collega's te informeeren van brandgevaar of iets anders. Wilde men eens navolgen wat voor het door mij te Helder aangevraagde net is toegezegd: «bediening van het centraal-bureau in de in het midden gelegen politie post, tegen gratis aansluiting der 4 posten aldaar", dan zou men ook hier de abonné's een nachtdienst kunnen geven -f- een algemeene aansluiting aan het politie bureau. Men zou dan vóór den eersten en nft den laatston trein nog aansluiting kunnen geven, wat van een parti culiere onderneming met 31 abonné's wel wat veel ge vergd zal kunnen hoeten. Bezie ik het plan voor reorganisatie der politie goed, dan geloof ik zelfs, dat alsnog een verplaatsing van hot centraal-bureau, met daaraan verbonden kosten, in ver gelijking met dit plan verkieselijk zou kunnen worden geacht. Onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte voor deze ongevraagde beschouwing. Achtend, Alkmaar, 13 Nov. 1890. J. POT.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5