Buitenland. Telegrafische Berichten. Eedsaflegging door de Regentes. 335e Staatsloterij. Damiak. Het was er eene vau Chrysanthemumsde bloem die langzamerhand in Europa dezelfde vereering deelachtig schijnt te zullen worden als haar in het oosten van Azië te beurt valt. Daar er onder onze lezers en vooral onder onze lezeressen, naar alle waar schijnlijkheid, menigeen zal zijndie in dit onderwerp belang zal stellenmeenen wij daarbij eenigszins uit voerig te moeten stilstaan. Zooals wij reeds zeiden zijn de Japanneezen en Chi- neezen ten hoogste met de Chrysanthemum ingenomen. Het nederigste hutje prijkt bij hen evenzeer als het paleis.van den Mikado, met deze lievelingsbloem en nauwe lijks is de Chinees in een vreemd land aangekomenof een zijnei eerste bezigheden is de Chrysanthemum aan te kweeken. Eerst in de laatste jaren heeft men haar in Europa naar waarde leeren schatten. Nadat men zich langen tijd met de eenvoudige winter-asters verge noegd hadis men deze gaan veredelen en verfraaien terwijl men aan de nieuwe vormen den naam gaf van het geslacht, waaronder de kruidkundige hen rang schikt. In de meest verschillende kleuren worden nu de chrysantheeën gekweekt geheel nieuwe genres heeft men verkregen en niet de geringste waarborg voor eene duurzame waardeering der bloemen is daarin ge legen, dat zij haar kleurenpracht tentoonspreiden in een jaargetijde, dat overigens zoo arm is aan kinderen van Flora. Bovendien is de cultuur der plant al zeer ge makkelijk. olgens den heer J. H. Krelageeen der grootste bloemkweekers van ons land, tiert zij in eiken grondmits op een zonnige standplaats. Snijdt men gedurende den zomer, de toppen dor stengels wegdan vertakken^ zij zich en vormen fraai gevulde kroonboom- pjes die in den herfst met bloemknoppen overdekt zijn vooral wanneer men do planten af en toe van wat ver dunden koemest voorziet. Bij het stekken, aldus ont- leenen wij aan eenige belangwekkende artikelen over de Chrysanthemum, voorkomende in het geïllustreerde week blad Sempervirensmoet men zich vooraf rekenschap geven van hetgeen men met de plant beoogt. Wil men groote bloemen verkrijgen dan moet men in het laatst van Januari tot half Februari stekken wil men sterke planten kweeken ter versiering van kamers en winter tuinen dan behoort men daarmee tot het eind van Februari of het begin van Maart te wachten. De stek ken moeten eene lengte hebben van 6-8 cM. en op eenigen afstand onder een blad worden gesneden. Men kan ze daarnahetzij ieder afzonderlijk in een pothetzij verscheidene bij elkander in groote wijde potten of kistjes plaatsende aarde moet dan bestaan uit blad- aardetuingrond en zand. Vooral in het begin moeten de stekken slechts zeer matig besproeid worden aldus behandeld zullen zij na vier weken de eerste wortels maken. Naar den bloeitijd worden zij onderscheiden in vroegbloeiende (Augustus-October) en laatbloeiende soor ten (October-Januari). Wel is waar brengen deze laatste hier te lande in den open grond zelden haren bloei ten einde, doch plant men in begin van October de geknopte exemplaren met een flinke kluit aarde om do wortels niet te beschadigen in een ruimen potdan bloeien zij binnenshuis op een koele doch lichte plaats onafge broken voort. Men zorge slechts daarbij de aarde in de pot gelijkmatig vochtig te houden. Opmerkelijk is 't, dat zij zich niet door kunstmatige warmte laten ver vroegen. Op de beschreven wijze behandeldzoo ver zekert^ de heer Krelage, ontplooien zij in overvloed hare bevallige bloemen in een tijddat kassen en kamers daaraan arm zijn. De Japanneezen zijn gewendde planten in allerlei fatsoenen als van pagoden herten enz. te knippen en met^ dergelijke monsterachtige vervormingen van de weelderige natuur sieren zij de keizerlijke lusthoven op. Gelukkigdat wij daarvan op de hiervoren genoemde tentoonstelling geen imitaties zagen. Wel heeft men daarentegen van Oost-Aziaten geleerdhoe uitstekend deze bloemen geschikt zijn voor decoratief. Prachtige bloemstukken op de expositie leverden daarvan een schitterend bewijs en algemeene bewondering trokken de bevallige hoorn des overvloedsuit chrysantheeën samengesteldalsook de sneeuwwitte bloemkussensaan de uiteinden met kleurige bloemen versierd. Insgelijks werd menig woord van hulde gebracht aan den kweeker, die in dezelfde zaal een plant tentoonstelde welke al lerlei verschillend gekleurde bloemen droeg. Door in- ënting was het gelukt om één stam takken met licht blauwe, rose, gele, witte en donkerbruine Chrysantheeën te doen dragen. de afgeloopen week heeft in het Gebouw voor den W erkenden Stand de eerste van een reeks volksvoor drachten plaats gehad. Honderden werklieden met hunne vrouwen en kinderen maakten van deze goedkoope ge legenheid slechts 5 ets. entrée gebruik om van het welvoorziene programma, dat uit voordracht, zang, viool en pianospel bestond, te genieten. Hulde aan de dames Jeanne LandréL. Denijs en M. Tartaud, die met den heer F. M. T. Gijsberti Hodenpijl geheel be langeloos hare medewerking verleenden en daardoor honderden voor wie zangspel en voordracht anders onbereikbare uitspanningen zijnaan zich verplichtten. Maar niet minder lof komt toe aan de commissie voor de volksvoordrachtendie blijkbaar weetwaarin het volk het^ meeste behagen schept en wier streven op aller erkentelijkheid aanspraak maken mag. an een andereu vorm van liefdadigheidnamelijk van de kindervoeding op de scholen, is dezer dagen het jaarlijksch verslag uitgebracht. Daaruit blijkt duidelijk, welke weldaden de vereeniging van dezen naam rond om zich verspreidt. Yan 18 November 1889 tot 5 April 1890 werden door haar namelijk 65324 maaltijden ver strekt aan 2241 kinderenwaarvan er 561 vaderloos waren en 1680 behoorden tot gezinnen van werkeloozen of zeer behoeftigen. Het eten werd uitgereikt in de Volksgaarkeukens der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en in de Kosthuizen der Maatschappij voor den Werkenden Stand. Van vele zijden mocht het Bestuur de hartelijkste blijken van belangstelling en waardeering ontvangen zoodat het met particuliere krachten volkomen aan de zich gestelde taak heeft kun nen beantwoorden. Hadden wij meer ruimte tot onze beschikkingdan zouden wij zeker uitvoerig stilstaan bij de opvoering van »I1 Barbiere di Seviglia" in het Paleis voor Volks vlijt, waarin mevrouw Emma Nevada voor Rosine zong. In langen tijd is in Amsterdam geen opera gegeven waarin allen zoo volkomen voor hunne partij berekend waren. Mevrouw Nevada was de zon die naar alle kanten hare stralen uitzond, maar hare medewerkenden verdienden ten volle den naam van sterren die slechts daarom minder licht gaven omdat zij niet zoozeer op den voorgrond waren gesteld. Geen wonder dat de talrijke aanwezigen, in geestdrift ontstoken, aan de zeld zame kunstenares de prachtigste bloemen vereerden waarvan zij er eene, met beminnelijke eenvoudigheid aan den fluitist van het orkest toewierp, die haar met groote kunstvaardigheid had geaccompagneerd. BEEGIE. De heer Jauson heeft den 18 in de Kamer een wetsvoorstel ingedienddoor zes zijner medeleden onderteekend waarin betoogd wordtdat er aanleiding bestaat tot wijziging van de artikelen 47, 53 en 56 der grondwet betreffende het kiesrecht voor Kamer en Senaat. MlilTSCHIiAAB. Op het kerkhof te Heidelberg zal een oven voor lijkverbranding worden gebouwd. Den 19 werd op het paleis van keizerin Frederik het burgerlijk huwelijk vpltrokken van prinses Victoria met prins Adolf van Schaumburg Lippe, waarna de kerke lijke plechtigheid in de Slotkapel volgde. De keizer en de keizerinalle leden van het koninklijk huis en vele andere vorstelijke personen waren tegenwoordig. Bij den daarna gehouden galamaaltijd dronk de keizer de gezond heid der jonggehuwden en gaf hun de verzekering van zijn steun en vriendschap. EBfGEEAIlfD. In het rechtsgeding tegen Parnell heeft de jury geen oogenblik geaarzeldhet overspel tusschen hem en mevr. O'Shea als bewezen aan te nemen. Parnell moet de gerechtskosten betalen. Beide personen waren noch verschenen, noch hadden zich laten vertegen woordigen. De groote vraag is thans, of Parnell na deze uitspraak leider der iersche nationalisten kan blijven. De Gij kunt dat alles wegnemen", zei hij en met eene beleefde buiging liet juffrouw Römmer hem de deur uit. De volgende dagen waren voor Grete eene aaneen schakeling van bittere teleurstellingen. Op hare adver tentie waren een aantal brieven gekomen en hoe weinig uitlokkend de aanbiedingen ook waren, zij liet zich niet uit het veld slaan en ging overal heen. Zonder twijfel waren er in Berlijn betrekkingen, zooals zij er eene zocht, maar zij waren blijkbaar alle vervuld. De aanbiedingen, die haar gedaan werden, waren eenvoudig onaannemelijk. Bij de grootste werkzaamheid zou zij nauwelijks zooveel verdienen, dat zij hare kleeding kon betalen en dan moest ZÜ nog voor haar eigen levensonderhoud zorgenDe harteloosheid en het cynisme van sommige der voor naamste handelsmannen maakten haar sprakeloos van ver bazing. Zoo werd haar in een winkel van damesartikelen eene betrekking aangeboden met een salaris van vijfen dertig mark 's maands. Zij moest daarvan in haar onder houd voorzien en zich bovendien nog elegant kleeden. Grete was een goede rekenaarster en toen zij onder veel hoofdbrekens den eigenaar voorrekende dat het toch onmogelijk was met zóó weinig alle uitgaven te bestrijdenantwoordde deze met een listig lachje »Als men goedkoope arbeidskrachten krijgen kan neemt men geen dure dat zult gij toch wel begrijpen juffrouw. In mijne zaak zijn een aantal jonge dames, die volstrekt geen salaris krijgen. Het getuigschrift, dat ik u ter hand stelwaarin ik verklaar dat gij sedert eenigen tijd bij mij in de zaak zijtzoodat gij van alle onaangename aanrakingen met de politie verschoond zijt, is ook geld waard. Als wij onze jonge dames zooveel salaris wilden geven als zij noodig hebben om te leven, zouden wij allen te zamen naar den kelder gaan. Het toiletdat gij draagthoe eenvoudig het ook iszult gij u toch zeker niet van uw vorig salaris hebben kun nen aanschaffen Hij lachte nog sarcastischer en voegde er bij»Ik kan u slechts radon diezelfde geld bron weder op te zoeken en van die bij mij af te zien." Op dezelfde, zij het misschien minder duidelijke wijze, spraken zij allen en het einde was dat Grete iederen avondmoe van de vruchtelooze wandelingen mismoe diger en armer aan hoopin haar kamertje in de Mül- lerstrasze terugkwam. De meeste mannen van zaken met wie zij gesproken had hadden geklaagd over den slechten tijd. Geduldig wilde zij op betere tijden wachten en intusschen elke betrekking aannemen die haar slechts de mogelijkheid openstelde in haar levensonderhoud te voorzien. Zij ging naar een verhuurkantoor van dienstboden en stelde zich voor aan de zwaarlijvige verhuurster. Zij ver telde haardat zij tot eiken arbeid bereid wasals dienstmeisje voor het grofste werkals kamenierkin dermeisje, of wat ook. De juffrouw bekeek haar met een wantrouwend lachje van top tot teenlas haar getuig schrift en gaf het haar terug met de woorden »Voor u, juffrouw, heb ik niets Het getuigschrift stelde haar, voor hetgeen zij zocht, op een te hoogen trap van beschaving en was haar eer na- dan voordeelig. Hare jeugd en hare schoonheid maakten haar verdacht. Een meisje dat jarenlang de fabrieklucht ingeademd en zich daarna op allerlei zaken toegelegd haddie voor het huishouden geen waarde hadden een zoo opvallend mooi jong meisjedat deugde niet voor grof werkwaarin het niet bedreven was noch voor een vertr ouwelij ken omgang met eene verwende meesteres die niets dan last van haar zou gehad hebben. Grete was radeloos. Zij had eenig naaiwerk gekregen, waarmede zij een paar Groschen verdiende, en zat weder achter hare naaimachine. Zij begreep, dat dit werk niet zoo zou kunnen worden voortgezetwant om de wan verhouding tusschen hare geringe verdiensten en hare hoogst noodige uitgaven te doen ophoudenmoest zij wekelijks van de spaarpenningen, die zij gedurende haar verblijf bij mevrouw von Sellnitz had bijeenvergaard iets afnemen en het kleine kapitaal begon merkbaar te slinken. Op zekeren dag zat zij bij hare machinemet de handen in den schoot, over haar lot te peinzen, toen zij plotseling opsprong. Zij zag een uitweg. Met de hand meeste bladen betoogen, dat hij zich geheel uit het staat kundige leven zal moeten terug trekken. Bij den lord-mayors optocht op den 10 was één praal wagenwaarin gezeten waren de nog in leven zijnde strijders uit den Krimoorlogdie bij het publiek <*roote geestdrift deden ontstaan. Op 4.277.690 personen, die in verschillende bedrijven werkzaam waren op 1 Januari 1890, zijn in het tijdvak van 31 October 1889 tot 31 October 1890 tengevolge van ongelukken, hun tijdens den arbeid overkomen, 2070 overleden en 22.467 gewond. FRAAH.RIJK. Kardinaal Lavigerie heeft den 12 aan een déjeuner te Algiers, door hem aangebodeif aan het état-mayor van het eskader der Middellandsche Zee, zich zonder voorbehoud ten gunste der republiek ver- klaaid als^ op zich zelf niet in strijd met de beginselen, waarbij christelijke, beschaafde volken alleen kunnen leven. Oen 16 heeft in het distriet Montmartre eene ver kiezing voor lid der Kamer in vervanging van wijlen den heer Joffrinsocialist, plaats gehad. Van de 18716 kiezers kwamen 10133 op. Van de 5 candidaten verkreeg de werkman Lavy de meeste stemmen namelijk 2343; de boulangist Lunel verkreeg de minste, 712. De revo lutionair Lissagaray, hoofdredacteur van de Bataille bekwam 2045 stemmen. De graaf van Parijs die den Paus zijne erkentelijk heid wilde betuigen voor de hartelijke ontvangst, die zijne dochter, prinses Helena, onlangs gevonden heeft deed hem f 10000 voor den St. Pieterspenning geworden. De russische generaal Selwerstoff, gewozen hoofd der politie te Petersburgis den 18 te Parijs in een hotel met een revolver dood geschoten. Men gelooft, dat deze moord een gevolg is van eene wraakneming der nihilisten. 's GRAVENHAGrE, 20 November. De Koningin kwam te 12 ure alhier aan en werd aan het station ontvangen door de ministers. H.M. begaf zich in gesloten rijtuig naar het Paleis, overal te midden van eene groote menigte, evenzeer als bij den optocht naar het Binnenhof. H.M. werd langs den geheelen weg eerbiedig gegroet en groette minzaam terug. De aan blik der zaal was schitterend. Alle autoriteiten waren in groot galauniform. Do tribunes waren door diplomaten met hunne dames ei. tallooze belangstellenden geheel gevuld. Kwart over één verscheen de Koningin, gevolgd door haren hofstoet, in de zaal, waar zij ontvangen werd door eene com missie van achttien leden. De Koningin droeg een donker grijs fluweelen kleed met zwartkanten hoed. Zij nam plaats op een prachtigen fauteuil naast den troon en werd toegesproken door den voorzitter, den heer van Namen, die o. a. zeide, het volk in deze droevige ernstige tijden gelukkig te rekenen, dat, na eene heilrijke veertigjarige re geering des konings, zulk een koninklijke plaatsver vangster mocht begroeten. De Koningin las staandeonder plechtige stilte met nadruk en bewogen stem het volle eedsformulier voor, waarna de voorzitter den goddelijken zegen af smeekte voor vorstenhuis en vaderland. Nadat de com missie de vorstin uitgeleid hadwerd de vereenigde zitting gesloten. Ie klasse, 4e lijst, 19 November. Nr. 8759 5000 Nr. 20765 f 2000Ns. 11855, 20207 en 20432 1000 Ns. 28Ó4 en 13871 400 Nr. 13365 200; Ns. 6856, 14241 en 17157 100. Ie klasse, 4e lijst, 20 November. No. 18569 200; No. 13762 100. V e i 1i n g van Vaste Goede r c n 19 Nov. Door den Notaris W. F. G. L. GOUWE. Heerenhuis met erf en tuin, Langestraat, A 1427,.02.08 Str. A. de Munk 3255,— Afslag woensdag26 november a s., 's avonds 7 uur, in hot café Lievendag. onder het hoofd bleef zij zitten. Eene huivering ging haar door de leden zij werd angstig, en de kleine kamer werd haar je benauwd. Alles scheen op haar los te stormen. Zij zette haar hoed op en ging zonder eenisr doel wandelen. Nauwelijks had zij oenige schreden gedaan, of zij bleef met een gezichtdat van blijde verrassing straalde staan en sprak een heer aandie haar tegenkwam en haar in het eerste oogenblik niet herkende. Nu echter nam hij den hoed af en reikte haar de hand. «Hoe toevallig, dokter!" sprak Grete. «Ik dacht juist aan u." «Aan mij?" vroeg dr. Mödling verbaasd. sNaar aan leiding waarvan Hoe gaat het u Ik heb u in geruimen tijd niet gezien." »Het gaat mij eigenlijk in het geheel niet goed, dokter, en zoo gij het mij wilt veroorlovenhoop ik u eerst daags een bezoek te komen brengen. Ik zou gaarne uw raad inwinnen en wellicht ook een dienst van u vragen." «Gij weet, lieve juffrpuw Lessen", antwoordde de dokter, «dat ik steeds tot uw dienst ben. Kom wanneer hot u schikt. Behalve des Donderdags vindt gij mij altijd tehuis. Den weg behoef ik u niet te leeren." Grete kende inderdaad den weg. De dokter drukte haar vriendelijk de hand en gin<* toen snel verder, want de tram, die naar de binnenstad leiddekwam juist aan. Hij sprong vóórop en groette haar nogmaals met de hand. Grete voelde zich eenigermate gerustgesteld. Dit duurde echter slechts eenige oogenblikkenwant weldra kwam er op haar gelaat weder eene treurige uitdrukking en maakte zich opnieuw dat folterende gevoel van verlaten heid en angst van haar meester. Zij keerde naar hui3 terugsloot zich in haro kamer op en bleef in diepe neerslachtigheid, eenzaam in treurige overpeinzingen ver diept, zitten. Zij kende den wegEene huivering ging haar door de leden als zij bedachtdat haar niets overbleef dan dezen weg in te slaan. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2