Buitenland. Binnenland. BEEGIE. De heer Graux, oud-minister van financiën, liberaal is den 24 te Brussel tot lid der Kamer gekozen met 8550 stemmen. De heer Theodor, clericaal, bekwam 6940 stemmen. EIXEHBITRG. De regeering heeft de verspreiding der Metzer Zeitung in het groothertogdom gedurende den tijd van zes maanden verboden wegens de onbehoorlijke wijzewaarop in dat blad van den Koning-Groothertog is gesproken. In eene door al de ministers geteekende proclamatie is het overlijden van den Koning-Groothertog ter kennis van het land gebrachtDaarin wordt gezegd dat deze treurige gebeurtenis het land dat onder de regeering van den Koning-Groothertog vrijheid, onafhankelijkheid en voorspoed genootin diepen rouw dompelt. De ge schiedenis dezer veertigjarige regeering legt de getuigenis af van de genoten weldaden en de dankbaarheid van het volk volgt den Koning tot aan het graf. Met Willem III is de mannelijke lijn van het doorluchtig Huis van Nas sau uitgestorven en de kroon komt dus in rechte lijn aan den hertog Adolf van Nassau en met volkomen vertrouwen stelt het land de waarborging zijner belangen en rechten in de beproefde handen van hertog Adolfwiens door luchtig verleden allen lof te boven gaat. De ridderlijke wijzewaarop hij als regent zijne moeielijke plichten heeft vervuld heeft hem aller harten verworven. Luxemburg ziet met kalmte en vertrouwen de toekomst te gemoet. Met de kroon zal hertog Adolf ook de trouw, den eerbied en de onwrikbare genegenheid vernemen welke de luxemburgers steeds aan hunne souvereinen hebben toegedragen. God behoede den souverein, de her togelijke familie en het dierbaar vaderland die voor altijd onafhankelijk aan elkander verbonden zijn De minister van oorlog zou den 25 naar Frankfort gaan, om den hertog van Nassau te spreken. DAITSCHAARfD. De Keizer heeft aan dr Koch hot grootkruis der orde van den Rooden Adelaar verleend. In de Staatscourant worden de stukken medegedeeld, welke tusschen de duitsche rijksregeering en den engel- schen gezant te Berlijn gewisseld zijn omtrent de bekende overeenkomst met den Sultan van Zanzibar over het aan Duitschland afgestane gebied. De bladen schatten het aantal der te Berlijn en elders met Koch's middel behandelde tuberculose-lijders op 1500 2000. Krupp te Essen heeft den eersten geneesheer aan zijne fabriek naar Berlijn gezonden, om zich op de hoogte te stellen van het door dr. Koch uitgevonden middel. Hij is voornemens, na afloop van dit onderzoek, eene groote inrichting in het leven te roepen ten behoeve van zijne werklieden, die teringachtig zijn. Op den spoorweg tusschen Warschau en Thorn zijn twee reizigers, kassiers, die 55000 roebels bij zich hadden, vermoord. Hunne lijken werden uit het portier geworpen. De verdenking rust op twee wel gekleede personen, die, toen zij in het rijtuig klommen waarin de kassiers ge zeten waren, aan den conducteur verzochten, hen niet te storen vóór de trein Alexandro had bereikt het eerste station voorbij Kutno Keizer Wilhelm heeft aan de Koningin-weduwe der Nederlanden per telegraaf zijn leedwezen betuigd over den dood van haar gemaal en den prins-regent van Brunswijk aangewezen om hem bij de begrafenisplech tigheid te vertegenwoordigen. Pruisen. Huis van Afgevaardigden. Bij de bespreking van het wetsontwerp tot hervorming der inkomstenbelasting in eerste lezing werd door den heer dr. Reichensprenger (centrum) vooral opgekomen tegen het voorgestelde stelsel van eigen aangifte De heer vou Rauchhaupt (conservatief) meende daarentegen dat dit stelsel de zedelijkheid in belastingzaken zou verhoogen en verklaarde zich ingenomen met het voorstel, om drie colleges over de juistheid der aangifte to doen oordeelen. Hij kon zich echter niet vereenigen met de voorgestelde schaal, omdat hij het bedenkelijk achtte hen, wier inko men van 3600 tot 7000 mark f 2160f 4200) beliep, hooger dan tot dusver te belasten. De hoer Rickert, ra dicaal, deelde ook het gevoelen, dat te weinig voor den middenstand was gedaangoedkeurende de ontheffing der lagere klassen, vroeg hij, of zij, die meer dan 1800 inkomen hadden allen welgesteld moeten heeten. Er waren in Pruisen slechts 149.000 personen, die meer dan 1800 inkomen hadden, en hij twijfelde er zeer aan, of men niet een onrecht pleegde tegen een groot aantal van die zoogenaamd bevoorrechten, die met 1800 a 3000 per jaar moesten toekomen een zoogenaamden stand" hadden op te houden, en zeker aanspraak op ontheffing van lasten hadden, zoolang zij ook nog met hunne ge zinnen gedrukt werden door de zware rechten op de eerste levensbehoeften. Op eene uitvoerige rede van den heer Richter ant woordde de minister van financiën den 22, dat het doel der regeering wasalle belastingschuldigen in gelijke mate te ontlasten. Do heer Richtor schiep kunstmatige belangen en tegenstellingen en meendedat het in de tegenwoordige omstandigheden de voorkeur zou verdienen, het roerende vermogen zwaarder te treffen en onroerend vermogen te ontlasten. Hij kwam verder nadrukkelijk op tegen de bewering van dien heerdat hij (mi nister) in nationaal-liberalen geest werkzaam waszijne ontwerpen droegen in geen enkel opzicht den stempel van partij -staatkunde; zij hadden alleen ten doel het be lang der gemeenschap, de versterking der monarchie. Hij hoopte daarom op de medewerking van alle weidenkenden, want zonder die hoop te koesteren zou hij niet staan op zijne tegenwoordige plaats. (Levendige toejuiching BERfEMARKERT. De regeering heeft een wetsont werp ingediend ter wijziging der inkomende rechten, ten einde de nationale nijverheid te beschermen. Graan en vee zullen o. a. veel hooger belast worden. Op de bieren is ook eene belasting voorgesteld, waarvan de opbrengst op 5.000.000 kronen geraamd wordt. ERfGEIiARTO, Lord Wolseley heeft in een aan de Times gerichten brief de vraag gedaan, of Engeland en de and.ere mogendheden zullen dulden dat het groote beschavingswerk in Afrika zal worden tegengehouden door «enige zelfzuchtige hollandsche kooplieden. Ook wordt ge- zegddat Frankrijk Nederland zou opstokenom den Congostaat te bemachtigen. (De fransche Temps acht dit te dwaas om het tegen te spreken.) De Daily News, die evenals de meeste bladen in waardeerende woorden over wijlen Koning Willem III spreekt, noemt de Koningin- Regentes eene der merkwaardigste vrouwen van Europa en zegt, dat eene verandering in de houding van Neder land ten aanzien van het Congo-vraagstuk een goed en veel belovend begin zou zijn voor Hare regeering. Twee kinderen, 4 en 2 jaren oud, die gered zijn bij den brand in de Wellington-kazerne, zijn aan de gevol gen der bij die gelegenheid bekomen brandwonden over leden. De opperbevelhebber van het engelsche leger heeft aan de in Juli van dit jaar wegens verzet tot dwangarbeid veroordeelde grenadiers kwijtschelding van den verderen straftijd verleend. De Koningin is den 19 van het kasteel van Balmoral in Schotland naar Windsor vertrokken. Officieel werd den 22 medegedeeld, dat het Huis Ba ring zal worden hervormd tot eene maatschappij (limited) met een kapitaal van 12,000,000, dat reeds geheel is ingeschreven. De heer Thomas Charles Baring, lid van het Parlement en oud-lid der firma, wordt directeur. De oude firma behoudt zich het recht voor, de nieuwe aandeelhouders uit te koopen tegen betaling eener be langrijke premie. De hofrouw naar aanleiding van den dood van Koning Willem III is door de Koningin op drie weken bepaald. Prins Eduard van Saksen-Weimar zal haar bij de be grafenisplechtigheid vertegenwoordigen Ierland. De iersche afgevaardigden hielden te Dublin eene bijeenkomst, waarin besloten werd Parnell als leider hunner partij te handhaven. FRAXHB1JH. Een doorreizende italiaansche troep voerde te Nizza eene pantomime op, getiteld «Garibaldi te Dijon", waarbij de vertooner, die Garibaldi voorstelde, bij de bestorming eoner schans de duitsche vlag door de fransche verving, op welk oogenblik eenige italiaansche socialisten kreten aanhieven tegen minister Crispi en het drievoudig bondgenootschap, tevens strooiblaadjes in de italiaansche kleuren door de zaal slingerende. Dit on- beteekenende feit gaf aanleiding tot het gerucht, dat de duitsche vlag beleedigd was. Zoodra de duitsche en de italiaansche consul het voorgevallene ter kennis van den prefect gebracht hadden verbood deze de verdere vertooning. Te Belfort is weder een spion in hechtenis genomen. Zoowel de Temps als het Journal des Débats komen op tegen het artikel van lord Wolseley tegen de houding van Nederland in zake het Congo-vraagstuk. Beide bla den wijzen er op, dat de slavenhandel niet verward moet worden met de heffing van invoerrechten. Nederland steunt niet den slavenhandel, maar wilg eene invoerrech ten geheven zien in het belang van zijnen handel. De nederlandsche kooplieden komen slechts op geoorloofde wijze voor hunne rechten op. ITALIË. Bij de op den 23 gehouden verkiezingen voor de kamer hebben de candidaten der regeeringspartij de groote meerderheid verkregen Van de 391 bekende verkiezingen vielen 314 ten gunste van de regeering uit. Minister Crispi werd in vier districten gekozen Te Milaan verloren de radicalen 2 zetsls. Te Rome werd de leider der irridenten Barzilaïgekozen, ten gevolge waarvan eene groote betooging werd gehouden De menigte begaf zich naar de woning van den afge vaardigde Imbriani, dien zij toejuichte. Rl SliAAD. De Krenz-Zeitung geeft het volgende Verhaal van het ter dood brengen van drie onschuldige soldaten te Warschau. Drie vrijwilligers, waaronder de eenige zoon van den russischen rijken theehandelaar Perloff, gaven in dronken schap een politie-agent een slag en werden gevangen geno men, doch losgelaten na de belofte, dat zij den mau schade loos zouden stellen Opgewonden in de kazerne teruggekeerd, werden zij opnieuw gevangen genomen, en wel naar aan leiding van een moordeven te voren op den sergeant van hun regiment gepleegd. Een hunner had bloed aan de hand. Zij zouden voor eep krijgsraad terecht staan maar vóór deze de zaak kon onderzoekenseinde gene raal^ Gourko overeenkomstig zijne instructie naar den minister van oorlog te Petersburg en ontving telegraphisch het bevel terug: »Alle drie doodschieten." De heer Perloff verzocht inmiddels telegraphisch aan den generaal het vonnis enkele dagen uit te stellen en verklaarde zich bereid een millioen roebels als borgstelling te betalen. Op dezo mededeeling werd evenwel geen acht geslagen en hoewel bij het verhoor bleekdat de jongelieden ten tijde van den moord in een koffiehuis hadden gezeten, werd het doodvonnis over hen uitgespro ken. De geestelijkedie hun het laatste sacrament had toegediend, verklaarde aan generaal Gourko, dat naar zijn heilige overtuiging de drie vrijwilligers onschuldig stierven. Den volgenden morgen werd het doodvonnis toch voltrokkenmaar kort daarna bekende een smiddie in het leger diendedat hij den sergeant vermoord had. Zoodra generaal Gourko die bekentenis vernam viel hjj in zwijm. De vader van Perloff, die wanhopig was bij het vernemen van den dood van zijn eenigen zoon, schreef uitvoerig aan den keizer, hoe de zaak zich had toegedragen. Zoowel de keizer als de keizerin waren zoo ontsteld over het gebeurde, dat de keizer zelf aan den heer Perloff zijn diep leedwezen betuigde. Alle schuld wordt geweten aan den minister van oorlog. APARTJE. Het hof heeft naar aanleiding van den dood van Koning Willem III den rouw aangenomen voor den tijd van 24 uren. KWITSERIiARfB. In Tessino is eene schikking tot stand gekomen tusschen beide partijen op den grond slag van evenredige vertegenwoordiging. VEREERTIGDE STATERT- Daar er vrees be stond^ voor een opstand der Sioux, in de streek tusschen de Missouri en de bergen hebben de troepen bevel ont vangen om do indianen aan do grens van Dakota in bedwang te houden. De ontevredenheid over de Mc' Kinley wet neemt zoo toe dat de republikeinen thans zeiven op de herzie ning dier wet aandringen. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen den 27 des avonds te half negen. In de den 21 gehouden vergadering van den raad der gemeente Texel is met 9 tegen 4 stemmen besloten vergoeding te verleenen aan die personen te Oudeschild, die door vergrooting der haven aldaar hunne woningen moeten verplaatsenmet 12 tegen 1 stem besloot de raadeen aanjager aan te schaffen om zoodoende de brandbluschmiddelen te Den Burg tot meerdere volko menheid te brengen ofschoon de uitgavedaarvoor vereischt, de som van 1200 zal beloopen; daarna werd met algemeene stemmen vastgesteld eene verordening op de inning der schoolgelden waarvan de aanslag per 3 maanden en de betaling per maand zal geschieden. Het bedrag der schoolgelden beloopt f 1 per maand voor minder gegoeden 50 ets per maandterwijl onvermo- genden van betaling zijn vrijgesteld. Eindelijk werd met 8 tegen 5 stemmen besloten, geen stembussen te plaatsen te Oudeschild, Oosterend, de Cocksdorp en Den Hoorn, ofschoon herhaaldelijk door verschillende kiesvereenigingen daarop was aangedrongen. De meeste raadsleden vonden de kosten dier plaatsing te hoogzoodat er voortaan slechts ééne stembus op Texel zal zijn en wel te Den Burg niettegenstaande de afstand van sommige dorpen van daar twee a drie uur bedraagt. - Den 21 des nachts is op eene achterkamer van de dorde verdieping van een perceel op het Oetgenspad te Amsterdam, tijdens de afwezigheid van den man, S Bak ker genaamd, ingebroken door twee mannen, wier gezich ten zwai't en dien ten gevolge onkenbaar waren gemaakt Een hunner trad onmiddellijk toe op de bedstede, waarin de zieke vrouw lagsprong haar op het lichaam en kneep haar de keel bijna dicht r zoodat zij onmogelijk geluid kou geven de ander begaf zich naar de kast waarvan de deuren met geweld opengerukt werden. Toen do vrouw pogingen aanwendde om aan haren aanvaller te ontkomen trok deze een groot mes en dreigde haar mot een onmiddellijken dood haar toesnauwende »zoo je één geluid geeft, dan is dit je God." Er werd f 400 aan bankpapier medogenomen en twee rijksdaalders, die in een zilveren geldbeurs waren. Gouden en zilveren voorwerpen en papieren van waarde heeft men onaan geroerd gelaten. Men vermoedtdat deze diefstal reeds lang vooruit beraamd was. Zoowel den 21 als den 22 werd te Helmond de uit den posttrein geworpen brievenzak door den trein overreden waardoor de brieven en couranten voor een groot deel vernield werden. Don 22 heeft de arr. rechtbank te Utrecht uit spraak gedaan in de zaak van Ph. M aannemer aldaar, beklaagd van in de uitoefening van zijn beroep, door schuld den dood en lichamelijk letsel van werklieden te hebben veroorzaakt, n.l. «het ongeluk bij 't afbreken eener brug bij »'t Hoogezand." Zij nam aan, dat de funda menten dezer brug slecht warendoch dat dit eene onvoorziene omstandigheid was. Zij achtte deswege niet bewezen dat de dood en de verwondingen te wijten waren aan de schuld des aannemers en sprak hem vrij. Wegens het overlijden van Z M den Koning is het eerste concert van de zangvereeniging «Euterpe" op den 23 te Sc hagen niet doorgegaan. De heer jonkh. dr. D. van Foreest, arts te Heems kerk is met algemeene stemmen benoemd tot genees heer te Oosthulzen welke benoeming door hem aan genomen is tegen 1 December. De liberale kiesvereeniging te Alt geest is uit gebrek aan belangstelling ontbonden. - Den 23 des nachts ontstond te Assen brand in de bakkerij van den heer Timmer aan de Brinkdie niet alleen dat huis vernielde, maar ook het daarnaast gelegen huis van den heer G. R Hemmes Do Enkhuizer visscherschuit E. H. 61 bevaren door schipper R. Blok is in den nacht van den 19 op den 20 omstreeks 2 uur op de Noordzeeterwijl de scheepslantaarn ongemerkt uitgegaan wasdwars van Kamperduin, door den Urker botter U. K. 261 overzeild en dientengevolge verongelukt. Van de vijf aan boord zijnde visschers kwamen er vier om Op het oogenblik dat schipper Blokhet gevaar begrijpende waarin hij verkeerde, zijn zoontje op den Urker botter wilde over geven werden de schuiten door eene zware stort zee van elkaar gescheiden en sloeg het zinkende vaar tuig eenige oogenblikken later om. Alleen de knecht J van der Moolen, die zich aan de omgeslagen schuit vastgeklemd hieldword door de bemanning van den Urker botter U. K. 254 gered en te iSieuwediep aangebracht. Te Wijmbritseradeel heeft den 19 eene herstem ming plaats gehad voor lid van den gemeenteraad tus schen den heer Berend Okma, gesteund door de synodalen, en den heer P. Span, gesteund door de doleereuden. Eerst genoemde is met behulp der liberalen gekozen met 442 stemmen de ander bekwam 294 stemmen. Den 19 is tot onderwijzer aan de Zuiderschool te Krommenie gekozen A. Wijsveld te Middelburg. Den 19 heeft voor de arr -rechtbank te Amster dam terecht gestaan de 39jarige commissionair in effecten Jacobus Visser aldaar, wegens gedurende 7 jaren, althans sedert het begin van 1885 tot Augustus 1890, zoowel te Weesp als te Amsterdam op verschillende tijdstippen, ten huize van de weduwe Klaas Heijnis Hz thans 87 jaar oud, wier Vermogen hij tegen genot van loon beheerde, te hebben weg genomen, o.a. telkens bij ge legenheid van het afknippen van hare effecten een belangrijk bedrag aan geldswaardige papieren volgens den beklaagde tot een bedrag van 40000,volgens het openbaar ministerie van ongeveer ƒ70000,Tegen hem is 2 jaren en 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Den 19 was de heer van Straten te Berg-Ambacht voor 101,000 laagste inschrijver voor het maken van een straatweg van Vorden op Stoenderen, met zijtakken naar Bronkhorst en WichmondZutfengeraamd op 90000 De Prov. Staten van Gelderland hebben den 21 met 41 tegen 11 stemmen besloten, de provinciale bijdrage in de kosten van dien weg te verhoogen met i/i in het bedragwaarmede de aannemingssom de be grooting overtreft. Den 20 is te Vlissingen het geheele perceel van de wed. A. Schout, bestaande in woonhuis, koffiehuis, stalling voor paarden en bergplaats voor rijtuigen afge brand. De paarden -en een paar rijtuigen werden gered: de inboedel ging geheel verloren. Door het omvallen

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2