Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. eener petroleumlamp in den vooravond was een kleine brand ontstaan welke niet voldoende gebluscht schijnt te zijn geweest; althans later brak opnieuw brand uit. Den 24 is tot gemeente-secretaris te Deventer be noemd de heer mr. J. Bool te Rotterdam. Den 1 Januari 1891 zal de heer W. v. AmstelJz. te Oude-Wiedorpden dag herdenkenwaarop hij vóór 25 jaren als hoofd der school aldaar werd benoemd. De heer dr. van Balen Blankente Benning- broek zal den 3 December den dag herdenken, waarop hij vóór 40 jaren als geneesheer aldaar optradterwijl het den 10 December 25 jaren geleden zal zijndat hij zitting nam in den Geneeskundigen Raad van Noord holland Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Span broek-Opmeer ds. H. Blankstein Hzn. te Werwershoof. De heer dr. ten Bosch, geneesheer te Zuldschar- wonde, heeft zieh naar Berlijn begeven, teneinde zich bekend en vertrouwd te maken met de methode van professor Koch wat betreft de geneeswijze van tering lijders. Op de laatste te Gorinchem gehouden paarden markt werden aan 4 kooplieden hunne portefeuilles ont stolen te weteneene inhoudende 825eene met 700, eene met f 600 en eene met 160. De daders zijn nog niet ontdekt. Te Lobith is het bekende koffiehuis van Th. Herms- son met bijna den geheelen inboedel verbrandhet vee werd gered. Het maatschappelijk kapitaal der Hollandsche suiker raffinaderij wordt met 250,000 vergroot ter gedeelte lijke vernieuwing en uitbreiding van de raffinaderij. De bevolking der provincie Gelderland bedroeg op 31 December 1889 volgens de uitkomsten der zevende algemeene volkstelling 258.789 mannen en 253.413 vrouwen, samen 512.202. De bevolking van Arnhem beliep 49727, Nijmegen 32101, Apeldoorn 19275, Zutfen 17189, Rheden 13807 en Ede 13097. Ds. van Dijk te Deutichem heeft dezer dagen een schrijven verzonden waarin hij geldelijke ondersteuning verzoekt, om te Groningen een pand aan te koopen geschikt voor huisvesting van studentendie aan de akademie aldaar hunne studiën wenschen te voltooien en aanvankelijk aan de Deutichemsche inrichtingen voor bereidend hooger onderwijs ontvingen. Tot nu toe hoeft hij zijne kweekelingen of in Utrecht of in Amsterdam laten studeeren en slechts bij uitzondering aan eene andere universiteit. Wordt zijn plan ten opzichte van Gronin gen verwezenlijktwaarmede verschillende hoogleeraren en predikanten te dier plaatse instemmen, dan zal van deze gelegenheid voornamelijk gebruik gemaakt worden door jongelieden,, afkomstig uit de noordelijke provinciën. Ged. Staten van Noordholland hebben zich niet kunnen vereenigon met de door den gemeentera ad van Wormerveer voorgedragen verhooging van j larwedde van den burgemeester en den secretaris. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de beslissing der arr. rechtbank aldaar in zake Aaf ke Kuipers bevestigd. Aan de Prins Hendrik Stichting te Eginond aan ïee is vermaakt f 1000, vrij van successierechten. Het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzers genootschap heeft het voornemen bij gelegenheid van het gouden jubileum van het genootschap in 1892 een gedenkschrift uit te geven bevattende een geschied kundig overzicht van zijn 50jarig bestaan. De geweste lijke vereenigingen en de afdeelingen zijn uitgenoodigd ■de noodige gegevens aangaande hare werking aan het hoofdbestuur toe te zenden. De afd. Terschelling van de Holl. Maatschappij van landbouw heeft in rentelooze aandeelen van f 50 eene som van 1000 bijeengebracht voor den aankoop van een stamboekhengst ter verbetering van het paarden ras aldaar. Voor het herhalingsonderwijs, dat gedurende de 4 wintermaanden te Westgraftdijk gegeven wordt, heb ben zich slechts 4 leerlingen aangemeld. Bedankt voor het beroep naar de doopsgezinde gemeente te Oost- en Westgraftdijk door den heer D. Kossen prop. te Barsingerhorn. Bij kon. besluit van den 20 is benoemd tot dijk graaf van den polder Katwoude de heer C. de Wit. De prov. Staten van Noordbrabant hebben den 20 besloten eene bijdrage van 30 pet. te verleenen in de kosten van ten hoogste 135,000 in den bouw eener schutsluis aan den mond der haven te Waalwijk, in verband met den Nieuwen Maasmond zoo de gemeente Waalwijk het werk uitvoert en 1 3 in die som, voor het geval het Rijk zulks doet onder voorwaarde dat in geen geval sluisgelden mogen worden geheven. De gemeenteraad van Almeloo heeft den 20 aan de heeren Th. A. van den Broek en G. W. van Barneveld KooijJr., concessie verleend voor den aanleg en de exploi tatie eener waterleiding aldaar. Den 20 is aan het spoorwegstation te Zutfen een ladingmeester door eene aankomende machine getroffen en zoodanig in den rug gekwetst, dat hij kort daarna •overleed. Den 20 is door het provinciaal bestuur van Noordholland bij enkele inschrijving aanbesteed de voor ziening der boorden van het Noordhollandsch kanaal, geraamd op 5000. Laagste inschrijver de heer J. "Oldenburg te Bergen voor 4750. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage heeft den 20 •de vrouw te Delftdie haren man trachtte te vergif tigen door hem boterhammen, besmeerd met phosphor- breiop zijn werk te doen brengen, veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf, vermindord met 4 maanden voor ondergane voorloopige hechtenis wegens poging tot doodslagwelke poging zich door een begin van uit voering heeft geopenbaard en waarvan de geheele uit voering alleen verhinderd is door omstandigheden onafhankelijk van haren wil. De te laste gelegde voor bedachte rade werd niet bewezen geacht. Den 20 zijn per Hollandsche spoor 5000 reizigers te 's-Gravenhage aangebracht. Den 20 is op de Rijn bij Renen een schip ge zonken, waarvan de opvarenden gered worden. De gemeenteraad van Leiden heeft den 20 be sloten de markt voor den verkoop van- boomvruchten en fruit van den Nieuwen Rijn te verplaatsen naar de Kalvermarkt. .Den 20 des nachts is te monnikendam eene 70 jarige vrouw door de duisternis misleidna een bezoek aan hare dochter en haar ziek kind te hebben gebracht, in het water gevallen door het inslaan van een verkeerden weg bij eene brug en verdronken. Eerst in den morgen van den 21 werd het ongeluk ontdekt. Blijkens telegram van den 21 wordt de gouver- nements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 94570 pikols. De provinciale staten van Gelderland hebben den 21 tot lid der Eerste Kamer gekozen den heer F. G. baron van Lijnden van Hemmen (conservatief) met 34 stemmen. Op den heer mr. W. baron van Goltstein oud-minister van koloniën en oud-lid der Tweede Kamer, waren 25 stemmen uitgebracht Den 21 is een zestigjarig werkman in de Zuid- Hollandsche Bierbrouwerij, te 's-Gravenhage, van een ijzeren trap in de werkplaats gevallen en dood opge- nomen. Wij herinneren belangstellenden dat den 26des voormiddags te half elf uur, in het hotel de Toelast, alhier de najaarsvergadering plaats heeft van de Ver eening tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier. Den 24 's morgens sloeg een voor een wagen gespannen paardwaarmede een kalf was ter markt gebracht, in de Houttil op hol. De bestuurder, Theunis Kagerstalknecht bij den kastelein Pepping, viel van het krat en bekwam daarbij verwondingen aan hoofd en een zijner handen. Bij den heer Querelle ingedragen, werd hem geneeskundige hulp verleend door Dr. Mulder, waarna hij onder geleideloopende naar zijn woning aan de Geest, kon gaan. Hoewel de man zeer pijn lijk iswerd geen zijner ribben gekneusd of gebroken. Paard en wagenhet eigendom van P. Kraakman te Heiloo, werd nabij de gasfabriek tot staan gebracht. Den 21 hield de Noord hollandsche vereeniging Het Witte Kruis, afdeeling Alkmaar en aangrenzende gemeenten, zooals wij in ons vorig nummer reeds kor- telijk meldden, eene algemeene vergadering, waarop be handeld werd1. een schrijven van den heer M. N. Melchior, te Koedijk, daarbij kennis gevende, dat de leden aldaar allen voor hun lidmaatschap, tegen 1 Ja nuari a s., bedankten en aldaar eene zelfstandige ver eeniging voor ziekenverzorging zal worden opgericht. Dat schrijven werd, na het voorlezen van eenige daarop betrekking hebbende brieven, voor kennisgeving aange nomen 2. eene mededeeling van het bestuur, dat iemand op kosten dezer afdeeling te Amsterdam tot desinfecteur was opgeleid Het bestuur werd gemachtigd, een tarief en eqne instructie voor dezen werkman vast te stellen 3. een verzoek aan den gemeenteraad om eene toelage voor het te stichten badhuis of afstand van een gunstig gelegen bouwterrein; 4. de uitkomsten van een ingesteld melkonderzoek in deze gemeente. Uit daarover gevoerde gedachtenwisseling bleek dat de vergadering eenstem mig van oordeel was, dat het voorstel, in een ingekomen schrijven vervat, om nl. bij de bevoegde autoriteiten po gingen in het werk te stellen om, op grond van art. 330 van het wetboek van strafrechtmelkvervalschers te doen vervolgen, eerst nog nader moest worden uitge werkt. Het bestuur was bereidin dien geest werkzaam te zijn omdat het de handelwijze van tal van melkslijters onverantwoordelijk en geheel in strijd met het algemeen belang acht5. de beschrijvingsbrief der algemeene vergadering, die den 2en December a s. te Amsterdam gehouden zal worden. Alle punten dezer agenda droegen de goedkeuring der vergadering weg uitgenomen punt F, waarbij het hoofdbestuur ongunstig adviseerde op het rapport van de heeren F. F. Karse- boom, P. H. Eijkman en M. Niemeijer, die als gevolg van de vergadering van 20 Mei 11. waren benoemd ge worden, om te adviseeren over het voorstel Zaandijk, tot het instellen eener enquête naar den gezondheids toestand in de provincie Noordholland. De commissie stelt voor, die enquête op te dragen aan één persoon, door het hoofdbestuur te benoemen, op een salaris van 3000,per jaar met 1000,reis-, verblijf- en administratiekosten. De uitkomsten daarvan moeten schriftelijk ter kennis van het hoofdbestuur worden gebracht en blijven eigendom der vereeniging. Het hoofdbestuur, dank brengende aan de bemoeiingen der commissiestelt voor om eene proef op bescheiden schaal te nemen, door de afdeelingen uit te noodigen, elk in eigen boezem eene enquête in te stellenmet het vooruitzicht daarbij op den geldelijken steun van de al gemeene vergadering te kunnen rekenen. De vergadering was van oordeel dat de enquête, wilde me a daarvan vruchten zienin den geest der commissie moest plaats hebben en droeg aan de afgevaardigden ter algemeene vergadering (de heeren dr. J. D. Boeke en G Looman) op, in dien geest een voorstel te doen. Op eene vraag van den heer Simon Thomas, of het niet wenschelijk was een dames-comité te benoemen, dat, in overleg met heeren doctoren en gesteund door de afdeeling en door particulieren, in staat werd gesteld aan behoeftige en van eene ziekte herstellende personen versterkend voedsel uit te reiken, beloofde de voorzitter, dat het bestuur die vraag in overweging zal nemen. Nadat de secretaris de leden heeft opgewektom ieder in zijn kring nieuwe leden aan te werven voor deze zoo hoogst nuttige vereeniging, die ten doel heeft, het lichamelijk lijden der menschen te verzachten en het ge- zondheidspeil in het algemeen te verhoogen, sloot de voorzitter de vergadering. Wij vernemen mot genoegen, dat do belangstelling in de oprichting eener Onderlinge Alkmaarsche Brandverzekering-Maatschappij gaandeweg toe neemt en het bedrag der toegezegde verzekei ingen voor onroerende goederen reeds gestegen is tot ruim f400,000 en voor onroerende goederen tot ruim ƒ200,000. Over tuigd als wij zijn van de wenschelijkheid eener onderlinge brandverzekering-maatschappij voor onze gemeente, waar- deeron wij de volhardende pogingen, in deze richting Art. 330 zegt Hij die eet- of drinkwaren of geneesmiddelen ver koopt te koop aanbiedt of aflevert, wetende dat zij vervalscht zijn en die vervalsching verzwijgende, wordt gestraft met gevangenisstraf van jten hoogste driejaren. Eet- of drinkwaren of geneesmiddelen zijn vervalscht, wanneer door bijvoeging van vreemde bestanddeelen hunne waarde of bruikbaarheid verminderd is. door de voorloopige bestuurders aangewend, die blijkoaar de waarheid inzien van het spreekwoord de aanhouder wint. Wij hopen dan ook hartelijkdat zij daaraan ge trouw zullen blijven. Velen wij verzekerden ons er meermalen van stemmen het nut en de voordeelen, die in de toekomst van de verwezenlijking van het plan het gevolg zullen zijn, grif toe, doch willen de kat uit den boom kijken. Maar daarmede komt men er niet. Steun is noodig niet door verklaring van sympathie voor de zaak doch door het inzenden der polissen ter royeering bij de maatschappij, waar men thans verze kerd is. Zooals bekend, geschiedt deze royeering eerst, wanneer de maatschappij is opgericht, zoodat men niet bevreesd behoeft te zijn een oogenblik niet verzekerd te wezen. Men heeft slechts zijn polis te bezorgen waar het behoort, voor de rest wordt gezorgd gemakkelijker kan het dus zeker niet. Men stelt zich voor in februari vermoedelijk eene vergadering te houden van hondiedan toezegging zullen hebben gedaan, teneinde de definitieve oprichting der maatschappij te regelen. Het blijke op die bijeenkomstdat het bedrag der toegezegde verze keringen, zoowel van roerend als onroerend goed ƒ1,000,000 voor beide bereikt heeft. Men b e w ij z e nu, dat men de zaak inderdaad wenscht. In het nummer van ons blad van den 5 maakten wij ons den tolk van klachten over het slechts gedurende een paar uren opengesteld zijn van het telegraaf-kan- toor alhier op den zondag, dat de groote veemarkt te dezer stede gehouden werd en meenden wijdat de kamer van koophandel en fabrieken of het gemeente bestuur wel bereid zoude bevonden worden in die rich ting stappen te doen. Wij mochten ons sedert verge wissen dat de directeur van het kantoor, wiens welwil lendheid bekend iszonder twijfel aan ren dergelijk verzoek gehoor zal geven doch kwamen tevens tot de ervaringdat de klagers altijd verzuimd hadden hunne grief te brengen daar waar die behoordeter kennisse des directeurs. Het zou anders zeker de kortste weg zijn geweest. Tengevolge van het overlijden van Z. M. den Koning werd de vergadering met dames van het departement Alkmaar der maatschappij tot Nut van het Alge meen op den 25, waarin de heer mr. J. Koeman Borgesius als spreker zou optreden uitgesteld tot een later te bepalen dag. Yan de puie van het stadhuis werd den 24 het bericht van s' Konlngs dood door den secretarisin officiëele kleeding, afgekondigd. Den 25 van twaalf tot 1 uur luidde de klok van den Waagtoren. Het luiden der klokken zal geschieden tot en met maandag 1 Decemberop den dag der begrafenis en op den daaraan onmiddelijk voorafgaaudendriemalen daags, des voor middags van 89, daarna van 121 en van 4 —5 des namiddags. Tooneelvoorstelliugen en andere openbare vermakelijkheden zullen niet plaats mogen hebben tot en met zondag, 30 November, en op den begrafenisdag. Ook de proclamatie der Koningin werd den 25 door den gemeente-secretaris op dezelfde plechtige wijze afgekondigd. A RRONDIS SEME NTS RECHTBANK. Zitting van 25 November 1890. H. v. D., Alkmaar, mishandeling, 6 weken gev. C. d. G., Alkmaar, verduistering, 2 maanden gev. G. W. H., Helder, mishandeliug, 6 weken gev. P. P., Alkmaar, verduistering, 6 maanden gev. J. P., Alkmaar, mishandeling, 8 dagen gev. P. J. B., Alkmaar, rijksbelastingzaak, vrijgesproken. M. S., Hoorn, mishandeling, 1 maand gev. J. V. Lz., J. G. R., J. H., Uitgeest, mishandeling, ieder 2 maanden gev. ALKMAAR 24 Nov. Aangevoerd 3 Koeien f 150 a 270. 63 vette kalveren f 40 a 92, per kilo f 0,80 a 0,90, 10 nucht. dito f 14 a 22 387 schapen f 24 a 29, 182 vette varkens f 0,40 a 0,49 per pond, 22 magere dito f 12 a 15. AMSTERDAM 12 Nov. Aardappelen Friesche Dok- kummer Jammen f 2,50 a 3,25, dito Franeker f 2,50 a 3,dito engelsche f 1,80, geld. blauwe f 2,90 a 3, Pruisische Hamburgers f 3 30 a 3,40 Roode f 2,40 a 2,50, Zeeuwsche Spuischo Jammen f 3,50 a 4, dito Flakk. f3 a 3,50, dito Blauwe f 3 a 3,10, alles por mud. 24 Nov. Petroleum gedruk. Prijzen onveranderd. Raapkoeken f 52 a 80, Lijnkoeken f 7,50 a 11,50. 24 Nov. Aangevoerd 376 Runderen vette le soort f 0,70, 2e soort f 0.60, 3e soort f 0,50 per P., melk- en kalf- koeien f 140 a 260, 27 nucht. kalvereu f7 a 11, 272 vette varkens f 0,36 a 0,42 per P. EDAM 22 Nov. Kleine kaas, hoogste prijs 30, Aangevoerd 39 stapels wegende 8378 P. Handel vlug HAARLEM 24 Nov. Witte Tarwe f 8,50 a 7, Rogge f 6, Haver f 3,87) a 3,15 Gerst f 5.40 a 5,30, Duiven- boonen f 6,50 a 6, bruine boonen f 11,60 a 10,50, Gr. Erwten f 8,50 a 7,50, Capucijüers f 12 25 a 11,25 DELFT 20 Nov. Boter per kwart vat 58 a 68. Aangevoerd 333 achtste en 111 zestiende vaten. Samen 7770 P. EDAM 20 Nov. Aaugevoerd 220 stukken boter 1,26 a 1,38 per P., kipeieren 7,50 a 8. per 100. HOORN 20 Nov Kleine baas f33,50, commissie f 33,— Middelbare f 32 Aangevoerd 223 stapels, wegende 63854 P. 21 Nov Aangevoerd 49 koeien f 180 a 320, 148 varkens f 0,36 a 0,44 p. P.,- 563 schapen 22 a 26. Handel matig. 24 Nov. Op de veemarkt waren aangevoerd 343 stuks. De prijzen waren hoog, doch de handel traag. LEIDEN 22 Nov. Boter per vatle soort 60 a 66 2e soort 50 a 58, per pond lo soort 1,50 a 1,65. 2e soort 1,25 a 1,45. Aangevoerd 4630 P. PURMEREND 25 Nov. Aangovoerd 19 paarden, 395 melk- en vette koeien handel traag lagen prijs d2 vette kalveren f 0,80 a 0,60 per K.G., 138 nucht 6ito f 10 a 24 beide handel vlug. 2435 Vette schapen hoogen prijs, schapen prijshou dend en lammeren, matige handel. 183 Vette varkens f 0 32 a 0.46 per P., handel vlug. 342 biggen f 4 a 8 per stuk, handel matigKipeieren f 6 a 7, per 100, 1146 pond Boter f 1,20 a 1,25 per P.. 540 ganzen f 2,25 a 3,50 6 zwanen f 8,50. Graskaas f 33,50, middelbare f 30, aangevoerd 169 stapels.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3