Bij 's Kouiligs dood. No. 143. Twee en UTegentigste Jaargang. 1890. ZOND AGr 30 NOVEMBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen "EERSTE BLAD Officieel Gedeelte. Zandstrooien, enz, Overlijden des Konings. Buitenland. Deze Courant wordt Ilinsdas-, Monderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80 franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Telefoonnummer 23. Prijs der gewone Advertentiën. Per regel O,ld. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, bij den aanvang van den winter de volgende bepalingen van de algemeene politie-verordening van 3 April 1889 in herinnering Artikel 188. Elk hoofdbewoner van een perceel, of als dit onbewoond of ongebruikt is, de eigenaar van het perceel is verplicht, zorg te dragen, dat bij gladde straten, uiterlijk een half uur na het luiden van het klokje van het Stadhuis en de Kapelkerk, de straat ter breedte van ten minste een halve meter voor langs en achter zijn perceelalsmede de stoep voor den ingang met zand asch, turfmolm, zaagsel of sintels bestrooid wordt. I Artikel 189. Het is verboden, in de straten de sneeuw I zoodanig op te hoopon, dat het verkeer daardoor belem merd wordt. Artikel 190. Het is verboden bij vorstde straten of stoepen nat te makenof aan de straat glazen te wasschen. Zijnde overtreding van eene dezer bepalingen bij art. 214 strafbaar gesteld met geldboete van ten hoogste vijf guldeu. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 28 November 1890. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. »Met diepe ontroering ontving de Tweede Kamer der Staten-Generaal de smartelijke tijding van het overlijden van Zijne Majesteit WILLEM III, Nêerlands geëerbie- digaen Koningden zoon uit dat roemruchtig Huis van Oranje, waarmede ons volk sinds eeuwen door heilige banden van dankbaarheid en liefde verbonden is." Aldus luidt de aanhef van het adres van rouwbeklag, waarmede de Tweede Kamer laatstleden Woensdag het be richt van 's Konings dood beantwoordde, dat de Koningin- Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, haar van het Loo toezond. Wel mocht het bericht van het overlijden van den zoon uit dat roemruchtig Huis van Oranje", door het Neder- landsche Volk en zijn vertegenwoordigers met diepe ont roering worden vernomenwant hij wiens doodsklok thans dadelijks met sombere tonen door het gansche land weergalmt, was de LAATSTE zoon van dat geslacht. Gedurende zijn lange regeering werden de herinnerings feesten gevierd aan de kloeke daden, waardoor vóór ruim drie eeuwen Nederland onder de leiding van den eersten Willem Prins van Oranje-Nassau, zich als onafhankelijke, zelfstandige staat een plaats en wel een eereplaats ver wierf onder de volken der nieuwe geschiedenis. Sinds drie broeders van dezen Vador des Vaderlands" den dood vonden op het slagveld en hij zelf door het lood van den moordenaar viel met de bede voor dit arme volk" op de lippenwas de naam van Oranje aan onze ge schiedenis verbonden en tusschen bet Nederlandsche Volk en dit vorstenhuis een band gelegd die door den loop der gebeurtenissen niet kon worden geslaaktook al scheen bij enkele malen gebroken, en die in het begin dezer eeuw bet erfelijk koningschap over deze landen deed opdragen aan den toenmaligen Prins van Oranje- Nassau en zijne nakomelingen. Het geslacht van Oranje-Nassau heeft niet alleen voor het Nederlandsche Volk, maar tweemalen voor geheel westelijk Europa strijd gevoerd en de overwinning behaald tegen een bondgenootschap van wereldlijke en kerkelijke overheerschingzóó Prins Willem I tegen de macht van Spanje, zóó Prins Willem III tegen de macht van Frankrijk. Zoowel toen Philips II als toen Lodewijk XIV westelijk Europa bedreigdezocht de vrijheid haar toevlucht in deze lage landen aan de zee en was het een Willem van Oranje die haar beveiligde. Niet in de nevelen van een zoogenaamd goddelijk rechtdie voor een enkelen straal van het licht der rede verdwijnenmaar in de toewijding aan de zaak des volks en der vrijheid is de oorsprong van den roem en het aanzien van dit geslacht te zoeken en ligt de grondslag voor den troon waarop het in Nederland is verheven. Daarvan leeft de herinne ring voort in geheel de beschaafde wereld; daarvan wordt thans, bij de doodbaar van den laatsten Oranje-Vorst, alom getuigenis gegevenen in het republikeinsche Frankrijk wist do Temps deze eigenaardigheid van ons I vorstenhuis treffend en juist uit te drukken door het te noemen une dynastie républicaine. Het lijk van den laatsten mannelijken afstammeling van dit Stamhuis zal weldra rusten in den grafkelder te Delft, waarboven bet beeld van den grooten »Zwij- ger" prijkt. Koning Willem III stamde in de rechte mannelijke lijn af van Graaf Jan van Nassaubroeder van Prins Willem I; in de vrouwelijke lijn was hij tevens een afstammeling van den Zwijgerwiens kleindochter Albertina Agneseen dochter van Prins Frederik Hen drik, met Prius Willem Frederik, stadhouder van Fries land en afstammeling van Graaf Jan van Nassau, huwde; hun achterkleinzoon was de Erfstadhouder Willem IV van wien onze Koningen afstammen. Ook onze Koningin weduwe is aan Prins Willem I verwant door hare moeder HelenePrinses van Nassauachterkleindochter van Prinses Wilhelmina Carolinadochter van Prins Wil lem IV. Haar dochter Wilhelmina is thans onze jeugdige Koningin, gedurende wier minderjarigheid de Koningin- Weduwe, als Regentes, het Koninklijk gezag waarneemt. Koning Willem I heeft twee zoons gehad Willem II en Willem III hadden elk drie zoonsmaar geen manne lijke afstammeling van het Oranje-huis is thans meer in leven en als onze jeugdige Koningin Wilhelmina later huwt en hare afstammelingen tot den troon geroepen worden dan zal dit geslacht een anderen naam dragen. Toch zal volgens de Grondwet de vermoedelijke erf genaam van de Kroon den titel voeren van Prins van Oranjeen waaromzou meu vragenkan die naam nietmet de eene of andere bijvoeging zelfs voor het regeerend Stamhuis behouden blijven Ook thans spreekt men nog van het Huis van Habsburg dat over Oosten- rijk-Hongarije regeertofschoon de mannelijke lijn van dat Stamhuis reeds in 1740 met Keizer Karei VI uitstierf. Van oneindig meer gewicht dan de naam van een Stam huis is echter de voortzetting der goede traditiën van een regeerend geslachtde trouw aan de groote beginselen waaraan zijn beste zonen hun leven hadden verpand de hechtste grondslag van den troon is nog altijd de toewijding van den vorst aan het algemeen welzijn, aan de welvaart, de ontwikkeling en de veiligheid van het volk. Die goede en groote beginselen zijn door de Staten der Vereenigde Provinciën bij de afzwering van hun wettigen Graaf, Koning Philips, op uitnemende wijze uiteengezet, toen zij schreven: »Een iegelijk is kennelijk, dat een Vorst van Gode gesteld is tot een hoofd zijner onderzaten, om ze te bewaren en te beschermen, als een herder tot bewaring zijner schapen; en dat de onderzaten van God niet zijn geschapen ten behoeve van den Vorst om hem in alles wat hij beveelt, of het godvruchtig of goddeloos, recht of onrecht is, als slaven te dienen; maar de Vorst om den wil der onderdanen, zonder welke hij geen Vorst is om hen met recht en rede te regeeren voor te staan en lief te hebbenals een vader zijne kinderen en een herder zijne schapen." Sinds 1581 is er zeker heel wat veranderd in de verhouding tns. schen Vorst en Volk; een vergelijking met die van een vader tot zijn kinderen of van een herder tot zijn schapen zon tegenwoordig m'et recht worden verworpeneen Grondwet heeft de machtsverhoudingen geregeld en de bevoegdheden van den regeerenden vorst omschreven maar het groote beginsel van algeheele toewijding aan de belangen des volks heeft niets van zijn kracht en beteekenis verloren. Een Vorst die daaraan getrouw blijft, heeft een storker waarborg voor het behoud van zijn troon, dan ooit een Grondwet kan geven. Voor de handhaving dezer beginselen maakt het geen verschilof daar een Koning of een Koningin op den troon ziten de vorstinnenzoowel van vroeger eeuw als van den tegenwoordigen tijd behoeven voor de vor sten niet onder te doen. De namen van de Keizerinnen Catharina van Rusland en Maria Theresia van Oosten rijk worden ondanks alle misdragingen van eerstgenoemde niet verduisterd door die van de Keizers die haar voor afgingen en volgden, en de Koninginnen Elisabeth en Victoria zijn zeker niet de minste van de regeerders van Engeland. Daarom is er geen reden waarom het Neder landsche Volk niet met goed vertrouwen de toekomst zon te gemoet gaan onder de regeering eener minder, jarige koningin en het regentschap der Koningin-Weduwe, en zich niet met blijden moed zou scharen om den troon met den kreet van leve Koningin Wilhelmina Prinses van Oranje-Nassau Den 28 is in tegenwoordigheid van den minister van justitie de lijkkist, die het stoffelijk overschot des Konings bevatin het mahoniehouten omhulsel gelegd. De verzegeling geschiedt in den grafkelder te Delft. De koninklijke rouwwagen welke voor de begra fenis in gebruik wordt genomenis van een anderen vorm dan het rijtuig bij vroegere vorstelijke begrafenissen gebruikt. Het is aan de 4 zijden geheel open, zoodat de lijk baar niet slechts van twee kanten zichtbaar is. De lijkkist staat in de rouwkoets onder een gebombeerden hemel waaromheen een zilveren gebeeldhouwde lijst loopt, welk plafond gedragen wordt door vier stijlen. Uit het baldakijn loopen langs die kolommen gordijnen van zwart fluweel, afgezet met zilveren draperiënbezaaid met zilveren tranen en opgenomen met kwasten. Op den hemel waaien zes witte en zwarte struisveeren van bijzondere grootte. Doordat nu ook de voor- en achterzijde van den rouw' wagen open zijnkomt de baar geheel in het gezicht. De Staatscourant van den 28 bevat bet uitvoerige programma voor bet vervoer van bet lijk van Z. M. den Koning op 1 December van het kasteel het Loo naar 's-Gravenhage. Daarvan wordt het volgende ontleend Het lijk wordt gedragen door 12 jachtopzieners des Ko nings en 12 onder-officieren uit omliggende garnizoenen. Het geheele dienstpersoneel van het paleis zal zich op het voorplein op eene rij opstelleuhet personeel van het domein en haie van het hek van het paleis tot aan het perron van den spoorweg en blootshoofds den stoet laten I voorbijtrekken. Een koninklijk saint van 101 kanonschoten wordt ge geven, zoodra het lijk het paleis verlaat. Bij het spoor wegstation van het kasteel het Loo plaatsen de infanterie en de huzaren zich ter rechter- en ter linkerzijde in bataille. Aan het station wordt het lijk plechtig opgewacht door het provinciaal en het gemeentelijk bestuur en verschil lende militaire autoriteiten. Zoodra de trein het station Amersfoort nadertbegint hij zijne vaart te temperen en rijdt dat station zeer langzaam voorbij. Aan het station bevinden zich de burgemeester met het dagelijksch bestuur der gemeente, alsmede de schutterij en het gar nizoen om militaire eerbewijzen aan het lijk te doen. Zoodra de trein in het gezicht komt van het fort Blauw kapel, wordt van daar uit een kon. saluut van 101 kanon schoten gegeven. Aan de stations te Utrecht, te Woerden en te Gouda tempert de trein mede zijne vaart en wordt op gelijke wijze gehandeld als te Amersfoort. De militaire muziekkorpson op de verschillende perrons geplaatst zullen treurmuziek uitvoeren. Bij de aankomst aan het station der Staats-spoorwegmaatschappijwaar eene com pagnie der dienstdoende schutterij van 's-GraveDhage met het vaandel en de muziek opgesteld zal zijn wordt een koninklijk saluut gedaan vau 101 kanonschoten. Aldaar zullen tal van autoriteiten aanwezig zijn. Vier en twin tig onderofficieren van de zee- en landmacht brengen het lijk op den gereed staanden lijkwagen die bespannen is met 8 paarden ieder paard geleid door eenen koet sier voorafgegaan door een bataljon van het regement grenadiers en jagers met het vaandel en de muziek, een hoffourior en twee rijknechts te paard en eenige hofdig- nitarissen in rijtuigen. De opperceremoniemeester in eene hofkoets met 4 paarden en de overigen in eene koets met 2 paarden bespannen gaande een lakei naast elk portiereerstgenoemde koets voorafgegaan door een eska dron van het 3e regem. huzaren met standaard en muziek. Dan volgen de ordonnans-officieren des Konings te paard. Naast den lijkwagen gaan te voet rechts de vice-admiraal adjudant-generaal der marine, chef van het militaire huis des Konings jhr. J. H. van Capellenen de luit.-generaaladjnd. des Konings in bnitengewonen dienst A. E. Mansfeldt links: de luitenant-generaal adj.-generaal des Konings jhr. G. M. Verspyck en de generaal-majooropperhof maarschalk, adj. des Konings, C. H. F. Graaf Du Monceau. Achter den lijkwagen rijden twee aan twee de adju danten in gewonen dienst, daarna volgen de luitenant- generaals en generaal-majoors, aanwezig te 's-Gravenhage, en de adjudanten des Konings in buitengewonen dienst. Achter het lijk volgen in twee hofrijtuigen ieder met vier paarden bespannengaande één lakei naast elk portiereenige hofdignitarissen daarna de dragers van het lijk te voet en tot sluiting van den trein twee es- cadrons van het 3e regement huzaren. De trein neemt den volgenden wegRijnstraat Be- zuidenhout Princessegracht Korte VoorhoutVijver berg PlaatsNoordeinde. Aan het paleis bevindt zich eene compagnie grenadiers of jagers. In iedere gemeentewaardoor de rouwtrein loopt zullen de klokken geluid worden. DITTSCHIiAlVO. De twee dieven, die de kassiers op den spoorweg, Warschau-Berlija onlangs vermoordden en beroofden van hnn geld, zijn te Sombreowitzbij de oostenrijksche grens gevat. Zij bekenden den moord te hebben bedreven. Prof. Koek beeft van den Sultan van Turkije het grootkruis der Modjidieh-orde ontvangen. Pruisen. Huis van afgevaardigden. Het derde voorstel van den minister van financiën Miqnel is ook naar eene commissie verzonden. Dat ontwerp, betrek king hebbende op de hervorming der bedrijfsbelasting, werd in beginsel gesteund door de meerderheid der nationaal-liborale partij en door de conservatieve partij, terwijl de afgevaardigde Brömel de ingenomenheid der liberale partij betuigde met de verlichting, aan het kleine bedrijf verschaft, ElVGEIiAlVD. De Londensche poortersraad heeft met algemeene stemmen eene motie van rouwbeklag aan Koningin Emma der Nederlanden en het nederland sche volk aangenomen, welke aan den nederl. gezant te Londen ter hand gesteld zal worden. Parnell heeft medegedeeld, dat hij den 28 des avonds een manifest zon uitvaardigen aan het iersohe volk, en in verband daarmede verzochthet oordeel over hem op te schorten totdat men dat manifest gelezen zon {jÉ hebben. lloogerliuis. Minister Salisbnry heeft zijn leed wezen betuigd over de in Afrika gepleegde gruwelen doch verklaard, dat de regeering niet op zich kon nemen, het leven en den eigendom in Afrika te beveiligen In- tnsschen was een onderzoek ingesteld.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1