Binnenland. Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. Ambtelijke beëediging Lagerhuis Minister Fergusson deelde den 27 me- 2b' w Nederland volhardde in zijne weigering om de akte der anti-slavermj-bijeenkomst te Brussel te teekenen. Het eerste hoofdstuk van het wetsontwerp op de tienden werd bij eerste lezing aangenomen alsmede, insgelijks in eerste.lezing, met 268 tegen 117 stemmen net voorstel tot aankoop van gronden in Ierland. FRANKRIJK. De onlangs tot lid der Kamer ver kozen heer Raynaud welke verkiezing nietig verklaard werdomdat hij een vonnis tot zijn last had is plot- P "lgf v®rd5enen. Hij was directeur der Banqne d' F 2 600 000S' n™ Sprui,kt Tan e°" tekort van ongeveer J 2.6 00 000. De rechtbank van koophandel heeft op verzoek der aandeelhouders den heer Maillard tot cura- tor benoemd. I'FA1]L,E- De heer Ferrari, radicaal, heeft den 27 in de kamer eene interpellatie aan den minister presi dent Crispi aangekondigd omtrent de staatkunde met Duitschland en Oostenrijk. OOSTENRIJK-IIONGERIJE. Te Brux in Boheme is eene mijn ondergeloopen, waardoor 40 mijn werkers om het leven zijn gekomen. RFMENIE. Bij de opening van de Kamer door lvonmg Karei, werd eene troonrede voorgelezen, waarin m de eerste plaats werd gewezen op de goede betrek- king tusschen Rumenie en de andere Staten. Aldus kon de regeering, daar de handhaving van den vrede ver zekerd is, voortgaan met de tenuitvoerlegging van de aangevangen hervormingen. Verder wordt gewezen op den gunstigen toestand der geldmiddelen, waardoor het mogelijk woidt gemaakt alle uitgaven te bestrijden, ter wijl toch eenige belastingen worden opgeheven. De inkomsten van het koninkrijk zijn vermeerderd. De begrooting voor 1891 zal zonder tekort of overschot sluitenen die voor 1892 geeft een batig slot. Aangekondigd wordt eene hervorming van den ver koop van bier op het platteland, een ontwerp betreffende de geestelijkheid en eene wijziging van het binnenlandsch bestuur. Daar de handelsverdragen in het volgende jaar afloopen, zal de Kamer het tarief van invoerrechten te bepalen hebben. Mocht het echter nuttig blijken de ver dragen te hernieuwen dan zal de regeering rekening houden met de uitbreiding van de nijverheid en den landbouw in Rumenie. ondervonden behandeling van het bestuur van den pro vincialen waterstaat, aan de inschrijving geen deel namen. i tt BeroePen bij de ned. herv. gemeente te Druchten as. H. van der Hoeven te AToordschermer De korenmolen van L. Mulder te Midlaren is tijdens de afwezigheid van den eigenaar afgebrand. De gemeenteraad van Oosterhout heeft f 50000 rS verleend voor den aanleg van een kanaal van de Zuid-Willemsvaart tot den Amer. De op 16 December bepaalde onthulling van het gedenkteeken ter eere der graven Lodewijk en Hendrik van Nassau is tot op een later aan te wijzen dag uitgesteld. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben hunne goedkeuring onthouden aan het veel besproken besluit van den gemeenteraad van Wijmbritseradeel tot opheflïng van de openbare school te Hommerts. De rederijkerskamer „Philotechnie" te Wlerin- prwaard zal zondag7 December, haar vijfentwintig jarig bestaan vieren. Bij die gelegenheid zal worden opgevoerd het tooneelspel „Dokter Klaus." Fe kiesyereeniging Wieringerwaard heeft den heer R. D. Kaan kandidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. Bij kon. besluit van den 19 zijn de heeren mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, lid van de Tweede Kamer; J. P. I. Butenx en J. H C. Heyseleden van Ged. Staten van Zeeland, A. van Hoo'ff, hoofdingenieur van s Rijks waterstaatM. B. G, Hogerwaardhoofdinge nieur van den prov. waterstaat in Zeeland, en H,°B. de Bruyn, hoofdingenieur van 's Rijks waterstaat, benoemd tot commissarissen vanwege Nederland, om met door Belgis te benoemen commissarissen eene herziening dei- overeenkomst betreffende de afwatering van Vlaanderen en eene regeling van het beheer der zoogenaamde gemengde polders voor te bereiden. In den nacht van den 23 op den 24, omstreeks half één, werd de pastoor in de pastorie te Nuland wakker door het plaatsen van een ladder tegen het raam zijner slaapkamer. Opstaande, zag hij, dat een dief het raam trachtte op te schuiven. Na met de handen tegen het raam geslagen te hebben klom de dief den ladder af, terwijl hij een revolver ging halen. Na het raam open geschoven te hebben loste hij eenige schoten en gooide hij den ladder om. Waarschijnlijk is de dief ge raakt. Voordat de dief in de slaapkamer trachtte te dringen, had hij uit een kamertje reeds een kleedingstuk ■van den pastoor gestolen. Aan den voet van den ladder werd een stuk elzenhout gevonden van een el lengte aan welks einde een scherp zakmes was gebonden. Den 27 is op de Kattenburgergracht te Amster- am aan -irv-n JI j. 11 i Den 1 December zal de heer C. P. T. Bigot, onze bekende tooneelspeler zijn SOjarig jubileum als tooneel speler gedenken. Hij treedt dien dag te Amsterdam op m de rol van Tartuffein Molière's meesterstuk van dien naam. Dat de bezoekers van den Salon des Varié té s dien avond niet zullen nalaten, den goeden tooneel- fpe!®r, de ,hT toekomende hulde te brongen daaraan twijfelen wrj niet. De heer Willem van Leer heeft eene voor xuttelen prijs verkrijgbare levensschets van den heer Bigot gegeven, die uitvoerig alle slingeringen van dit zoo wisselvallige leven beschrijft. De omslag van het boekje prijkt met een uitmuntend portret van den iu- bilans. J Tegen deze handelingen, welke o. i. zeer eigendunkelijk zouden zijn, meenen wij ten sterkste te moeten opkomen- zoolang de wet met veranderd is, behoort de hand daaraan gehouden te worden. Het denkbeelddat nu trouw gezworen zou moeten worden aan de Koningin, is zeker met juist. D n-^f ®taat -der Noderlanden is een Koninkrijk en b ij ft hetniettegenstaande de kroon overgaat op eene dochter van hem die op den troon gezeten was. Het woord Koning is de generieke benaming van de Staats macht. Niet zoozeer aan den persoon van hem, die op en troon gezeten is, wordt trouw gezworen maar aan de Staatsmacht, vertegenwoordigd door den persoon, die nu of in het vervolg daarmede bekleed is en met den naam of de waardigheid van Koning wordt aangeduid. Ware f; anders dan moest de rechtbank te Haarlem ook begrepen hebben dat zij met den dood van Z. M Willem III gedefungeerd had. althans met dat overlijden ontslagen was van den eed, dien zij volgens haar stelsel aan den persoon des Konings heeft afgelegd. In elk geval zou de vraag te pas komen, of het, zoo hieromtrent ver schil bestaatmet wenschelijk zou zijn dat alle onze kerheid door eene wet werd weggenomen. L. In een net kleed is bij den uitgever G. G. Vonk, alhier een werkje verschenen, dat, uit het engelsch vertaald' op den naam van den schrijver af: John Habberton, reeds dadelijk gunstige verwachtingen opwekt. „Ein delijk vacantle" is de titel van het boekje en de ver zuchting van de heldin van het verhaal, die, na hare niet zeer aangename ervaring als schooljuffrouw over verwaar loosde kinderen, op een rustig plekje buiten komt uitrusten van haren arbeid, ten einde haar gestel wat optefleuren. Den eersten dag den beste komt haar reeds een welluidend kinderstemmetjebehoorende aan een vijfjarig meisje, in hare mijmeringen storen, wat haar al zeer onaangenaam aandeed omdat hare voorwaarde by het huren van het pension was geweestgeen kin deren. Het kind heeft echter zoo iets aantrekkelijks over zich zonder zich in een enkel opzicht aan de grimmicre blikken en met, zeer vriendelijke antwoorden van de juf frouw te storen, dat deze, tegen haar wil eigenlijk, hoe langer hoe vriendelijker wordt jegens hare kleine bezoek ster, die op hare beurt der veel oudere vriendin har telijk genegen wordt. Deze ontmoeting en de gesprekken die er uit voort- vloeien tusschen de schooljuffrouw, die naar buiten gincr voornamelijk om het bijzijn van kinderen te ontvlieden' en haar wijsneuzig kwelduiveltje zijn dikwijls allerliefst geschreven. Wij raden de kennismaking met dit boekje onzen jeug digen en niet jeugdigen lezeressen aan velen zullen het met genoegen lezen al moge het sommigen niet begrij pelijk zijn, hoe men een kind van dien leeftijd het hoofd heeft volgestopt met zooveel wijsheid. Voor een St Nicolaasgeschenk zal het intusschen velen welkom zijn - In het lokaal Harmonie zal den 10, uitsluitend voor leden der Sociëteit llereeniging en geïntrodu ceerde damesbenevens mannelijke huisgenooten van eden beneden 18 jaar, en vreemdelingen, eene voorstel ling worden gegeven door den heer E. Chainbly, royal illusionist. Op het gebied van geheimzinnige vertoo ningen die den toeschouwer alleronbegrijpelijkst voor komen ^JieefWeze bekende heer het zeer ver'gebracht. Velling van Vaste «ocderen. 25 Nov. Door den Notaris A. VONK, te Schoorldam. 1. Woon- en Winkelhuis, hoek Schoutenstraat en Breedstraat, A, 2 en 31, 0.00.56. r, ttt tt- ®tr' Kerrebijn f 1365. 2. Woon- en Winkelhuis met Tuin, Zedis F. 158, 0.01 66. Str. Jb. van Twisk 3. Woonhuis met Erf, naast het vorige, F. 159, 0.01.19. Str Jn. Muijs 4. Woon- en Winkelhuis met Erf, Zandersbuurt, D, 17, 0.00.42. Str. Jn. Muijs Afslag dinsdag 2 December a s., 's avonds 6 uur m het koffiehuis van den heer Beekman, aan de Breedtsraat te Alkmaar. 940.— 515.— 725.— uur in BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 27 Nov. Johannes Dekker en Helena Vink. OVERLEDEN. 28 Nov. Maartje Bos28 j. en 8 m. 29 Jan Valk 75 j. en 10 m. dam een jongen die met eene han°dkar tusschen de tram en een bespannen houtwagen wilde doorrijden onder den houtwagen geslingerd, doordat zijne kar met de tram in aanraking kwam. Hij werd overreden en was onmiddellijk dood. Onbekend, als men daar was, met's Konings over, lijden, had den 23 te Warmenhulzen eene zeer af gewisselde uitvoering plaats van de zangvereeniging onder directie van den heer P. Benjaminse. Een net en flink publiek woonde de uitvoering bij en er was alle reden om zeer voldaan te zijn. Een genoegelijke avond werd bezorgd, waartoe ook de opvoering van «Lot's Huisvrouw" en andere stukjes van dien aard niet weinig bijdroeg. heer ds. R. de Haas te Winsum, heeft voor het beroep naar Zljpe Noordzijde bedankt. Den was de heer C. Eckhart te Almeloo voor f 45797 laagste inschrijver voor het bouwen eener woning voor den Commissaris des Konings in Overijsel te Zwolle geraamd op f 51000. De heer P. H. Versteeg, predikant te St. Pan kras, heeft bedankt voor het beroep naar Midlum fbii Harlingen). v J - Te Winkel trad den 24 in het Nutsdepartement als spreker op de gunstig bekende declamator, de heer S. Rippe, van Rotterdam. Stelden zich de talrijk opge komen leden met hunne dames een genotvollen avond voor, die verwachting werd niet teleurgesteld. Met on verdeelde aandacht luisterde men naar de meesterlijke voordracht van het schoone stuk van Francois Coppée »De viool van Cremona." De vier daarin voorkomende personen werden uitstekend vertolkt.— Na de pauze dyoeg de heer Rippe nog eenige gedichten voor. Wat men behalve de keurige declamatie vooral moest be wonderen was, dat alles uit het hoofd werd voorgedragen, waarbij de zuiverheid van taal en uitspraak niets te wenschen overliet. Welverdiend was dan ook de dank des voorzitters en men scheidde met den wenschden heer S. Rippe spoedig nogmaals te mogen hooren. P? de Assen gehouden aanbesteding van het vieijarig onderhoud van den provincialen weg van Assen over Rolde en Gieten naar de Hilte, van 1 Januari 1891 tot en met 31 December 1894 werden geene inschrij vingsbiljetten in de bus aangetroffenmaar een brief, ouderteekend door zeven aannemershoudende verkla ring dat zij met het oog op de door enkelen hunner na den dood des Konings. Door de arrondissements-rechtbank te Haarlem is dezer dagen een kantonrechter beëedigd en heeft deze J h®.t afleggen van dien eed, gezworen trouw te zul len zijn aan do Koningin, in plaats van, zooals de wet op de rechterlijke organisatie voorschrijft: aan den Koning. a WLWeten .d^ *s g®schi®d op requisitoir van den officier van justitie die de beëedigiDg requireert dan wel of de rechtbank of haar president dien eed zoo heeft geformuleerd in elk geval is het onder goed keuring van het openbaar ministerie geschied daar dit anders zich zou hebben verzet tegen het afleggen van dien eed. Het komt ons voor, dat èn de rechtbank èn het open baar ministerie ten onrechte eene verandering in dien eed hebben gebracht, waarvan dan ook het <mvolg is dat de kantonrechter, die dien eed heeft afgelegd niet volgens de wet beëedigd is en niet in functie kan treden. De macht van den rechter is zeker groot maar dat die zoo groot zou zijndat hij tevens de wetten kan veran- uerendat is zeer zeker nietwaar. De rechter is, evenals een ieder, onderworpen aan de wet en wanneer hem dus opgedragen wordteen bepaald bij de wet voorgeschre ven eed aftenemenstaat het hem zeker niet vrij, naar eigen inzicht daarin verandering te brengen. Waar zou het heen als bij veranderde omstandigheden de rechter op eigen gezag, wettelijke bepalingen zou kunnen ver anderen Er zou dit aannemendede grootste verwarring in den staats- en dén rechtstoestand geboren worden, waar van de nadeelige gevolgen niet te overzien zijn. Hoe het zij, de wet behoort opgevolgd te worden en als er stondgetrouw aan de wet en de h o o ge overheid zou hetwanneer een Koning of eene Koningin die hooge overheid uitmaakte bn niemand opkomen om, in plaats van die woorden Koning of Koningin festellen. Met hetgeen de rechtbank te Haarlem deed staat m nauw verband het rechtspreken in naam des Koninqs, volgens art. 149 Grondwet. Diezelfde rechtbank kan nu ook wel van meening zijn de bevoegdheid te bezitten, recht te spreken in naam der Ko ningin, maar zou dat dan niet in strijd zijn met de Grondwet, die zegt er wordt alom in het rijk recht gesproken in naam des Konings Zeer zeker heeft de rechter niet de bevoegdheid, de woorden der Grondwet te veranderen In het stelsel der Haarlemsche rechtbank zouden nu ook de griffier der rechterlijke collegiën en de notarissen evoegd zijn, oin aan het hoofd hunner uittegeven grossen te stellen: In naam der Koningin. ALKMAAR 28 Nov. Kleine kaas f33,50, commissie, f 33,50, middelbare f 33,50, aangevoerd 345 stapels, wegende 101759 K.G. l' Op de graanmarkt werden aangevoerd 3535 mudden Tarwe f 7 a 8,25 Rogge f 5,70 a 6,10 Gerst f 4 a 5,25] id. chev. f 5,10 a 6,20 Haver f 3,15 a 4,55 Paarden- boonen f 5,90 a 6,25, bruine dito f 10 a 14, citroen dito f 14 a 16, duiven dito f 7, witte dito f 14 a 16, rood Mos- u. „g, terdzaad f 15,25, Karweizaad f 9,25, Erwten groene f 8 aan den a dBo graaw® f 15 a 19, dito Vale f 10 a 15, per mud. 28 Nov. Aangevoerd 4 paarden f 50 a 150, 6 koeien en ossen f 110 a 250, 10 nuchtere kalveren 10 a 20, 73 schapen 16 a 24, 35 magere varkens 11 a 17' 309 biggen 4 a 7, 3 bokken en geiten f 4 a 10 Boter per kop ('s middags 12 uur) 0,85 a 0,95' eieren f 6 a 7,50 per 100. AMSTERDAM 21 Nov. Aardappelen Friesche Dok- kummer Jammen f 2,50 a 3,25, dito Franeker f 2,50 a 8,—, dito engelsche f 1,80, geld. blauwe f 2,90 a 3,—, Pruisische Hamburgers f 3.30 a 3,40, Roode f 2,40 a 2,50, Zeeuwsche Spuische Jammen f3,50 a 4, dito Flakk. f 3 a 3,50dito Blauwe f 3 a 3,10, alles per mud. 28 Nov. Petroleum kalm. Prijzen onveranderd. Raapkoeken f52 a 80, Lijnkoeken f 7,50 a 11,50. 21 Nov Petroleum kalm. Amerik. loco f 7,80, Jan-. April f 7,75, E. Nobel onveranderd. Aangevoerd 164 vette Kalveren f 0,80 a 1,— per P. 19 nucht. dito f 8 a 1260 vette Varkens f 0,43 a' 0,46 per P,, ENKHÜIZEN 26 Nov. Kleine Kaas f 30,aange voerd 2 stapels. Karwijzaad f 9 a 9,12^ Mosterdzaad f 14,50 a 16, Erwten groene f 12 a 13, vale dito f 14 a 15, Wijker vale f 12 a 13, Grauwe f 15 a 16, Brnine- boonen f 11 a 12,50, Gerst f 4 a 5,25 Haver f 3 a 4, vette Varkens f 0,39 a 0,48 p. P. Konijnen f 0,25 a 0,70, Kippen f 0,70 a 1,25, Kipeieren f 6 a 7 Boter per kop f 0,65 a 0,70. HAARLEM 25 Nov. Aangevoerd 42 stapels Kaas, uit makende 4720 stuks, wegende 9113 P. Hoogste prijs f 31, Aangevoerd 28 Koeien f 240 a 150 1 -Graskalf 50, 24 nuchtere Kalveren f 14 a 8, 30 Schapen f 25 a 17. KAMPEN 24 Nov. Aangevoerd 320 stukken Boter, van 20 P. 21,50 a 25,50, 145 stukken van 10 P. 10,75 a 12.75, 300 stukken van P. Samen 8000 P Per pond 0,90 a 1.—. SNEËK 25 Nov. Boter le soort f 47,Vereeniging le soort f 46 a, 47, 2e soort f 45, 3e soort f 44. Aan gevoerd 489 vierde en 59 achtste vaten. SCHAGEN 27 Nov. Aangevoerd 221 paarden f 30 a 400, 24 veulens 50 100 24 geldekoeien f 140 a 272,50 12 vaarzen f 80 a 150 12 nucht. kalveren f 10 a 2ö' 420 schapen f 23 a 33 520 jlammeren f 12 a 22 25 magere varkens f 11 a 13 34 biggen f 5 a 7, boter 85 a 95 ets. per kop kipeieren f 7 a 7,50 per 100.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2