JNfo. 144. Twee en Negentigste Jaargang. 1890. WOENSDAG I>it nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Officieel Gedeelte. 3 DECEMBER. Begrafenis des Konings. PROGRAMMA. van den stoet voor de plechtige begrafenis van wijlen Z. M. WILLEM III, op Donderdag 4 December 1890, des voormiddags te elf uur. HMHAHSCIII («IKAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8© franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers «,06. Prijs der gewone Advertentiën. Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is ge legd het aan hen ingediend verzoek met de bijlagen van ANDRIES VIS, slachter, wonende te Alkmaar, oin vergunning tot het oprichten van eene slachtplaats in het perceel aan de noordzijde der Laat wijk D. No. 211 en dat op Maandag 15 December 1890, 's mid dags te twaalf uren ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het opriehten van die inrichting be zwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd,, Alkmaar, A. MAC LAINE PONT. 1 Dec. 1890. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Telefoonnummer 23. te 's-Gravenliage waar de hofkamer geheel met zwart behangen waswaren alle autoriteiten tegenwoordig toen te 3 u. 57 min. de trein aankwam Bij het binnen- stoomen van den trein presenteerde de op het perron op gestelde compagnie der dienstdoende schutterij het geweer. Op het perron waren slechts aanwezig de opper-cere- moniemeesterde hofmaarschalk, de adjudanten en de ordonnans-officieren. Indrukwekkend was het, toen de trein onder de tonen der treurmarsch van Van Praag het station binnenreed. De kamerdienaar Van den Bosch zat bij de lijkkist in den trein. Zoodra de kist op de baar was neergezetwerd ze door het salon en de rouwlogo, door de firma Mutters gestoffeerd, en waarbij doode palm takken de eenige versiering vormden op zwarten grond naar den prachtigen lijkwagen gebrachtterwijl alle autoriteiten eerbiedig het lijk lieten voorbijgaan. Een 30tal kransen werden in een afzonderlijken wagen achter den lijkwagen gevoerden vormden met dezen een schril contrast. Vestingartilleristen omringden met flambouwen den lijkwagendie eerst te 4.30 van het Staatsspoor wegstation vertrok en te midden eener ontelbare menigte plechtig voortschreed en te 5.15 ten paleize aankwam. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door JAN SCHOORL, zonder beroep, wonende te Alkmaar tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het kloin in het perceel aan do Paardon- steeg wijk B. No. 7, hoek Gedempte Nieuwesloot, welke vergunning thans ten name staat van wijlen JANNETJE KUNSTwed. J. MAREES. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 1 Dec. 1-890. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Kinderen beneden 15 jaren worden bij de rouw- osfirade ten paleize op den 2 en 3 niet toegelaten. Den 30 des avonds te half acht, heeft dr. Nicolaas Beets in de groote audiëntiezaal van het paleis 't Loo te Apeldoorn eene korte toespraak gehouden bij het lijk van den Koning, dat aldaar geplaatst was. Op de kist lageabehalve de ordeteekenen, de bloemen en kransen van de Koningin en de Koningin-Regentesterwijl de zaal gevuld was met de talrijke bloemkransenzoo van vorstelijke personen als vereenigingen ontvangen. Daar onder trok zeer de aandacht een groote krans van palm takken, gezonden door de groothertogin van Saksen- Weimarzuster des Konings die reeds den 29 op haar paleis Buitenrust te 's-Gravenhage was aangekomen, ua eerst een bezoek op het Loo te hebben gebracht. De ruiker, door de Koningin op don sterfdag voor haren vader geplukt, was vóór de sluiting der kist op het hart van wijlen cLen Koning gelegd. Voor de Koningin en hare moeder waren twee zwart eikenhouten zetels onder hoog groen geplaatst. Daar de Koningin verlangd haddat deze plechtigheid geheel een huiselijk karakter zon dragen, waren alleen nitgenoodigd de burgemeester, de secretaris, de beide predikanten, de kan tonrechter, de directeur van het post- en telegraafkantoor en de koninklijke notaris te Apeldoorn. De overige perso nen waren de leden der hofhouding en enkelen uit het per soneel. Dr. Beetsdie uitdrukkelijk door de Koningin- Regentes verzocht was, geen lofrede te honden op wijlen haren gemaalsprak daarop een woord van troost en bemoediging. Behalve de Vorstinnen, hoorde ieder staande deze rede aan. Den 1 des morgens te 9 n. 20 m. vertrokken de Ko ningin en de Koningin-Regentes, beiden in zwaren rouw, laatstgenoemde gesluierd, met een extra-trein van 't Loo naar 's-Gravenhage, alwaar zij te half twaalf aankwamen, om zich onmiddellijk in een voor haar gereed staande gesloten coupé naar het paleis te begeven. Te 10 uren kwam de rouwtrein bestaande uit 5 wa gens eu den lijkwagen, te Apeldoorn. De lantarens van de locomotief waren met rouwfloers, voorzien van oranje- strikken overdekt. De van binnen met krip gevoerde lijkwagen met 6 wapenschilden versierdwas aan alle zijden open. Op den hemel, met zwart floers bedekt, I rustte een groote gouden kroon langs de 4 stijlen hingen zwart fluweelen gordijnen, afgezet met draperieën en I bezaaid met zilveren tranen. Ter helfte waren zij met I kwasten opgenomen. Op de voorgeschreven wijze werd I de lijkkist, bedekt met een rouwkleed versierd met de koningskroon op een rood fluweel kussen sjerpsabel veldmaarschalksstaf en de nederl. en luxemburgsche orden, gedragen door twaalf jachtopzieners en twaalf onderofficie ren tusschen het en baie geschaarde, in rouwgekleede dienst personeel. Achter het lijk volgde een jachtopziener met de kransen der beide Koninginnen eu een door tweo I jachtopzieners gedragen tafel met kransen, rozen, palmtak ken en groen. Te half twaalf zette de trein zich zeer lang zaam in bewegingterwijl eene dichte menigte aan weerszijden van den weg stond. Te Amersfoort en te Utrecht werd namens het gemeentebestuur door den burgemeester een krans op den lijkwagen gelegd het station te Amersfoort was met rouwversieringen gedrapeerd. Bij alle stations werd langzaam gereden. Aan het station 1. Een commando cavalerie tot opening van den trein 2. De gen.-maj. J. N. A. baron Taets van Ameron- gen, bevelhebber der 1ste divisie inf., waarn. gouverneur der kon. residentie met de officieren van den staf dei- divisie allen te paard. 3. Een bataljon van de d.d. schutterij der residentie met den staf, het vaandel en de muziek van het regi ment, gevolgd door eene afdeeling der kon. zeemacht van onderofficieren en matrozen, onder bevel van officie ren en voorafgegaan door de muziek der marine eene afdeeling mariniers onder bevel van een hoofdofficier het le en 3e bataljon van het reg. grenadiers en jagers, met den stafhet vaandel en de muziek van het regiment een bataljon van het 4e reg. inf. te Leiden in garnizoen, met den staf, het vaandel en de muziek van hot regiment. 4. Drie escadrons van het 3e reg. huzaren met den staf, den standaard en de muziek van het regiment. De Haagsche schutterij zal deel uitmaken van den optocht tot bij de barrière op den Rijswijksehen-weg bij de stad Delft zal een gelijk korps Delftsche schutterij zich op diezelfde plaats in den stoet aansluiten. 5. Een hoffourier en twee rijknechts te paard. 6. De stalmeester des Konings in bniteng. dienst C. J. van der Oudermenlen te paard. 7. Vier bereden officierenlste-luit. der kon. maré chaussee van de cavalerieveldartillerie en rijdende artillerie om als aide-ceremoniemeesters te fungeeren ingevolge de nadere hun daartoe te geven bevelen. 8. De kamerheer-ceremoniemeester in een hofrijtuig, met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier. 9. De hofbeambten en officianten, allen in diepen rouwmet lamfers aan de hoedengaande twee aan tweede jongsten in rang vooruit. 10. Een heraut van wapenen (Nederland) te paard (mr. W. E. van Weideren baron Rengers), voorafgegaan door den wapendrager. 11. De geneesheer dr. Roessingh arts te Deventer; de geneesheer der hofhouding te 's-Gravenhage, dr. J. Coert; de geneesheer der hofhouding op Het LooJ. Vlaan deren Cz.de hoogleeraar dr. S. 8 Rosenstein; de lijfarts van wijlen Z. M., dr. C. W. Vinkhuyzen. 12. De rentmeester van het kon. particulier domein Oranje-Nassan's oordJ. M. F. van Everdingende intendant en capitaiue des chasses der particuliere kon. grooth. domeinen in het groothertogdom Luxemburg L. B. Stein; de intendant van het kou. particulier paleis en domein Soestdijk L. W. Groeueveldtde intendant- van het kon. paleis en domein Het Loo J. A. van Steyn. 13. De directeur der zaken van weldadigheid E. M. A. Bijleveld. 14. De intendant van het kon. paleis te Amsterdam, belast met het beheer van het kon. paleis te's-Graven hage en met dat van het Huis ten Boschjhr. H. A. L, van Vessem. 15. De jagermeesters des konings te voet. 16. De administrateur van het kroon-domein jhr. H. P. M. E. Sandberg tot Essenburgde jagermeester des Konings voor Gelderland luit.-kol. V. W. R. baron Bentinck tot Schoonbetende kamerheer en stalmeester des Konings A. C. baron Snouckaert van Schanburg. 17. De secretaris van wijlen Z. M. voor de zaken van het grooth. Luxemburg, H. E. V. graaf de Villers kamerheer des Konings in buiteng. dienst. 18. De directeur van het kabinet des Konings jhr. mr. J. F. Alewijn. 19. De veldmaarschalbsstaf, gedragen door den gep. luit.-gen. N. Mac Leod, adj. des Konings in buiteng. dienst. 20. De buitenlandsche ordeteekenengedragen door de adjudanten van wijlen Z. M. den Koning in bui teng. dienst: gep. gen.-maj. Van Bel; gep. gen.-maj jhr. W. J. A. Storm de Grave gep. vice-adm. J. W. Binkesgep. luit.-gen. H. G. Boumeestergep. luit.- gen. K. van der Heyden de Militaire Willemsorde de orde van den Nederlandschen Leeuw het dienstteeken voor 55 jaren effectieven diensttijd als officier, de Luxem burgsche orde van de Eikenkroon en die van den Gouden Leeuw van het Huis van Nassau, gedragen door den kanselier der Nederlandsche ridderordenden gep. vice- admiraal F. A. A. Gregory. Deze decoratiën, benevens de na te melden Rijks-sieraden, liggen op rood fluweelen kussens. 21. Een heraut van wapenen (Luxemburg) te paard, E. L. baron van Hardenbroek rentmeester van het kroondomein voorafgegaan door den wapendrager. 22. De Standaard van het koninkrijk, gedragen dooi den luit-gen ridder P. M. B. Alewijn, adj. van Z. M. in bniteng. dienst. 23. Het Rijkszwaard, ontbloot, gedragen door den gep. luit-gen A. R J baron Klerckadj.-gen. des Konings. 24. Do Rijksappel gedragen door den opper stal meester mr. J. E. H. baron van Nagell van Ampsen. 25. De kon. scepter, gedragen door den grootmeester van 's Konings Huis J. C. E. graaf van Lynden. 26 De kon. kroon, gedragen door den opperjager meester J. W. baron van Pallandt van Oud-Beijerland. 27. De opper-ceremoniemeester mr. M. W. baron Du Tonr van Bellinchavegezeton in eeu rijtuig met vier paarden bespannon, gaande een lakei naast elk portier. 28. Vier adjudanten-onderofficier ordonnansen des Konings te voet. '29. De vouwwagen, bespannen met acht paarden, behangen met rouwkleedenelk paard geleid wordende door een koetsier. De slippen van het rouwkleed gedragen door den grootm v. h. Huis d. Kon. mr R J. graaf Schimmel- peuninck van Nijenhuisden vice-adm. jhr. J. H. van Capellen den gep. luit.-gen. jhr. G. M. Verspyck; den opper-hofmaarschalkC. H. F. graaf Du Monceauden adj. d. Kon. in buiteng. dienst, A. E. Mansfeldt en den gepens. vice.-adm. jhr. P. de Casembroot het dienst doende Militaire Huis van wijlen Z. M.; '24 kamerheeren en 24 onderofficieren tot het dragen van het koninklijk lijk. De kamerheeren, dragers van het lijk, gaan aan beide zijden van den rouwwagen. De adjudanten van Z. M. in gewonen dienst en de ordonnans-officieren van Z. M. te paard. 30. Z. D. H. de Vorst van Waldeck en Pyrmont en de vorstelijke personen, die de plechtigheid zullen bijwonen in rijtuigen, bespannen met zes paarden, met drie lakeien naast elk portier te voet en gevolgd door Hd. adjudanten te paard. 31. Hofrij tuigen voor de gezanten van buitenl. mogend heden vertegenwoordigende hunne Souvereinen bij de plechtigheid; de rijtuigen met vier paarden en één iakei naast elk portier. 32. Deputatiën van het keiz. kon. oostenrijksch inf. rog. n°. 63 van het keiz. 5e reg. rass. grenadiers van Kiew, en van het kon. pruiss. 2e Westfaalsche huzaren- reg. n°. 11 in hofrijtuigen met twee paarden en één lakei naast elk portier. 33. Eene deputatie van officieren van het reg. gre nadiers en jagers. 34. De deputatiën van schutterijmarine, mariniers, verschillende korpsen der landmacht en van het indische leger, de deputatie van het Metalen Kruis (afd. 's-Gra- venhage); deze laatste deputatie verlaat den stoet bij de Rijswijksche barrière. 35. De deputatiën, die gevraagd hebben deel te nemen aan de begrafenis, zullen, bij aankomst van den stoet te Delft, zich achter de militaire deputatiën aansluiten. 36. Twee bat. van het reg. grenadiers en jagers, een bat. van het 4e reg. inf., een escadr. van het 3e reg. huza ren, en twee batterijen van het 2e reg. veldart, tot slui ting van den trein. De trein zal te 's-Gravenhage den volgenden weg nemen Noordeinde Hoogstraat Kleine Groenmarkt Vee- nestraat Wagenstraat Huygensplein Huygens- straat naar den Rijs wij kschen wegte Delft Het Oude Delft Over de Kerkbrug Het Oude Delft Door de Nieuwstraat, voorbij de Hal Ach ter het Stadhuis om, langs de Hoofdwacht Over de Groote Markt Vóór de Nieuwe Kerk. Aan de kerk gekomen, plaatst zich de militaire macht in bataille. De hofbeambten en officianten zullen zich in de kerk in twee rijen rangschikken de jongsten aan de kerk deur en zoo wijders naar het koorde kamerheeren vervolgen deze beide rijen tot aan het graftusschen deze twee rijen zal het kon. lijk doorgaan. De herauten met hunne wapendragers plaatsen zich aan beide zijden bij den ingang van het graf; de dragers der ridderorden en van de Rijkssieraden, de groot-officieren en de dragers der slippen van het rouwkleed er om heen. De 24 kamerheeren, bijgestaan door 24 onderofficieren, dragen het lijk naar den grafkelder, waar de heer dr. C. E. van Koetsveld, hofprediker, eene toespraak houdt. De kist zal vervolgens met het groot zogel van het Rijk verzegeld worden door den minister van justitie vergezeld van den secretaris-generaal van het departe-

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1