Bi mien land. Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. Gemeentelijke h 11 i s h o u d i n g. Eene te Enkhulzen gehouden collecte ten be hoeve van de weduwe van den onlangs verongelukten visscher R. Blok en den knecht Jan van der Molen heeft 511.85 opgebracht. - De tot lid van den gemeenteraad van Helder verkozen heer C. I). Zur Miihlen had 284 van de 512 stemmen de candidaat der katholieken de heer Th. lerra bekwam ISO en de heer G. den Duik, a. r. 57 stemmen. Den 2 is te Anna Paulowna tot onderwijzer aan de openb. school benoemd G. H. Swildens te Am sterdam. De heer H. Uurbanus te Helder is benoemd tot onderwijzer in de engelsche taal te Kampen. gemeenteraad van Hoorn heeft den 2 tot on derwijzer benoemd Hendrik Plas, tijdelijk aldaar. BlJ den gemeenteraad van Hoorn is een verzoek ingekomen van den heer J. Pot te Alkmaar, om ver gunning tot het aanleggen eener telephoonverbinding. bouwen eener kerk enz. te Scharwoude is, behoudens hooger goedkeuring, voor 9964 gegund aan den heer H Vollewens te Hoorn, den laagsten van 36 inschrijvers. Den 3 reed een man op schaatsen in de Ringvaart van den Groot-Mijdrechtschen polder onder Vinkeveen achter eene slede waarin zijne vrouw en zijn öjarig dochtertje zaten. Hij kwam op eene plaats, waar het ijs opgebroken was, waardoor allen te water geraakten de vrouw werd alleen gered. fn de plaats van wijlen den heer mr. D. Visser ven Hazerswoude is tot heemraad van het waterschap 5de Beemster" gekozen de heer K. Zijp. BlJ kon. besluit van den 3 is bepaald, dat den 8 des namiddags te 1 uur, in eene vereenigde vergadering der btaten-Generaal de eed zal worden afgelegd door H. M. de Koningin-weduwe en te half vier door de leden van den Raad van Voogdij. Den 5 heeft de Koningin-Regentes ten gehoore ontvangen de commissiën voor de adressen van rouwbe klag dei beide Kamers de ministers en de ministers van staat. De minister van buitenl. zaken stelde aan H.M. de speciale buitenlandsche afgevaardigden voor. Het antwoord van H. M. aan de commissie uit de Eerste Kamer luidde als volgt Mijne Heer en »Met innigen weemoed vervuld over het smartvol verliesdat mijne beminde dochter en mij heeft ge troffen, waardeer ik het ten zeerste in de Eerste Kamer der fctaten-Generaaldat zij een hartelijke herinnering wijdt aan dc uagedachtenis van Mijn innig geliefden Gemaal. »De ondubbelzinnige blijken van liefde aan Mijne be minde Dochter Neêrlands Koningin door Haar Volk geschonkenen zijne gehechtheid aan het Doorluchtig btamhuis van Oranjestrekken Mij tot niet geringen steun nu Ik Mij geroepen zie tot de waarneming van het Koninklijk Gezag. »De Eerste Kamer der Staten-Generaal ontvange Mijne Heerendoor Uwe tusschenkomstMijnen dank voor de door haar betoonde deelneming en de ver zekering, dat Ik, onder eerbiedig opzien tot den Al- machtigen God de Mij opgedragen zware doch tevens schoone taak hoop te doen strekken tot het welzijn en den bloei van het vaderland en tot geluk mijner be minde dochter". Dat aan de commissie uit de Tweede Kamer als volgt Mijne Heeren »Ik dank de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de hartelijke bewoordingen, waarin zij Mij haar leedge voel betuigt bij het smartelijk verlies, dat Mijne be minde Dochter en Mij heeft getroffen door het overlijden van den door ons allen diep betreurden Koning. »Deze deelneming in den rouw door de Tweede Kamer der Staten-Generaal als Vertegenwoordigers der Natie en de dankbare herinnering des Volks aan de Regeering van Mijnen geliefden en geëerbiedigden Gemaal, strekken Mij tot troost en tot bemoediging, om, in het besef van afhankelijkheid van de hulpe Gods de gewichtige taak te aanvaardenwelke tot welzijn van het. Mij dierbaar Vaderland en voor het geluk Mijner beminde Dochter moge medewerken tot bevestiging van den hechten band tusschen het Nederlandsehe Volk en het Huis van Oranje. »ITwe trouw en verknochtheid aan het Koninklijk Huis zijn Mij een waarborg, dat Ik daarbij zal kunnen rekenen op Uw aller medewerking." In de Rijkspostspaarbank is gedurende October ingelegd f 1.073.877.31$, terugbetaald 935.738.01, zoodat aan het einde der maand het gezamenlijk tegoed 20.444.770.31$ bedroeg. 4498 nieuwe boekjes werden afgegeven, 1450 geheel afbetaald, zoodat er op 31 Oct nog 276.732 in omloop waren. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft aan de Tweede Kamer verzocht de voorgestelde wijziging van art. 17 der epidemiewet, ophef fing der verplichting, om de inëntingsbewijzen over te leg gen voor toelating der kinderen tot de scholen, niet goed te keuren. De vermindering van het aantal ingeënte bur gers zal, volgens het hoofdbestuur, zonder twijfel ten gevolge hebben vermeerdering der sterfte aan pokken. Het hoofdbestuur aarzelt nietde overtuiging uit te spreken dat genoemde wijziging den dood van een aantal burgers ten gevolge zal hebben. Verre verkieselijk acht het hoofdbestuur het, dat de Volksvertegenwoordiging besluite, de inënting verplich tend te stellen voor alle kinderen in het eerste levens jaar, daar het aanwezig zijn van een aantal oningeönte burgers, ook al zijn ze nog geen zes jaar oud, een ge vaar oplevert, dat alleen op deze wijze zou kunnen wor den afgewend. De Nederl. Indische Tramwegmaatschappij keert over 1889/90 5 pet. dividend uit. In het hoofdkiesdistrict Goes is gekozen tot lid der prov. Staten van Zeeland de heer W. J. Vader (a. r.) met 172o st.; de heer P. Dekker Jzn., burgemeester van We- meldinge, (lib.), bekwam 1206 st. Van de 4615 kiezers kwamen 3003 op. Eene commissiebestaande uit r, k. geestelijken heeft zich gevormd om voor Thomas a Kempis te Deven ter een standbeeld op te richten. Beroepen bij de ned. geref. kerk te Purmerend A. H. M. G. Wolf te Serooskerken. Volgens het jaarverslag der Weesinrichting ter Neerbosch over 1889/90 is ontvangen de aanzienlijke som van f 132,735.94hiervan zijn nog geen 20 pet. vaste bijdragen voor de verpleging van kinderen en 80 pet. liefdegiften. Voor meer dan 60 pet. werd dit ge zonden door weezenvrienden, zonder dat daarvoor collec ten werden gehouden. Tweehonderd kinderen werden opgenomen. De gezondheidstoestand der kinderen was uitstekend van drie vierden der in de inrichting ver blijf houdende kinderen zijn de ouders aan tering over leden. De sterfte bedroeg slechts 1 pet. van de ruim 100 door influenza aangetaste weezen is geen enkele gestorven. Twee honderd jongens leeren nu een hand werk. De courant Vriend des Huizes telt meer dan 6000 abonnéshet Oosten 4000. De winsten der drukkerij beliepen f 10,931,052. Een nieuw stuk tuin van 75 roeden is aangelegd. De speelplaats tusschen de wees huizen is opgohoogd en gedeeltelijk bestraat. Do reeds vroeger aangekochte landerijen zijn aanmerkelijk ver beterd. Voor de wasscherij heeft men eene nieuwe stoom machine van 9 paardenkracht en een nieuwe cylinder met toebehooren verkregen. Het getal leerlingen op de scholen bedraagt 500. Acht en negentig meisjes en jongens hebben de inrichting kunnen verlatendrie hunner gingen naar Amerika en 1 naar Transvaal. Bij den biljartwedstrijd te Warmenhnizenin het lokaal van C. de Geus, den 3 geëindigd, werden de prijzen bestaande in contanten, behaald door de heeren K. Tesselaar, met 123, K. Pronk, met 106 en C. van Lies hout met 86 caramboles. In het geheel werden 463 par tijen, met zeer afwisselend geluk, gespeeld. De laatste avond was zeer druk. De mazelen hebben te armenhuizen opge houden te heerschenalle onderwijzers en kinderen be zoeken weer de school. Gelukkige St. Nicolaas Door de afdeeling Noord-Holland van de vereeni- ng „Met Veder land scli Paarden-Stainboek" zullen in deze maand vier keuringen worden gehouden ter inschrijving van hengsten en merriën. Zij zullen plaats hebben: te Beemster, op woensdag 17 december, bij het Heerenhuis," des middags 12 ure; te Schagen, op donderdag 18 december, bij den heer Broersma, des middags 12 ure; te Hoofddorp, op vrijdag 19 decem ber, bij Klomp, des voormiddags 11 ure, en teVelsen, op zaterdag 20 december, in het „Hotel Prins," des mid dags 12 ure. Niet-leden behoevenindien zij paarden bij deze najaarskeuringen wenschen opgenomen te zien de contributie over 1890 niet te betalen, doch zijn ver plicht voor de paardendie tot de keuring worden toe gelaten, de contributie over 1891 te voldoen. Te Grootschermer isonder leiding van den heer Schram, onderwijzer te Oosthuizen, een cursus in de gymnastiek opgericht voor hen die zich voor de ver lichte acte willen bekwamen. Ten behoeve van het schoolfonds, gesticht door de Maatschappij tot nut van 't algemeen en de vereeniging Volksonderwijs zullen eonige nutsleden en eenige parti culieren te Koedijk jaarlijks te zamen ongeveer f 25 bijdragen. De diakenen der ned. herv. gemeente te Koedijk ontvingen bij de hevige koude der vorige week eene extra gift van 100. De nieuw opgerichte vereeniging tot hulpbetoon oij ziekenverpleging te Koedijk telt aanvankelijk 56 leden Wij deden vaak de ervaring op, dat in vele gemeen ten hier zoo goed als eldersveel belangstelling be staat in hetgoen de gemeentelijke huishouding betreft, maar deze bijna nooit de grens van particuliere ge sprekken overschrijdtomdat men er tegon opziet, zijne gedachten over een of ander onderwerp van gemeente lijke zorg in oen kleed te steken dat het geschikt maakt voor publiceering in een ter plaatse verschijnend blad. Ook wil men niet altijd door onderteekening van zulk een schrijven de algemeene aandacht op zich ge vestigd zien. Toch schijnt het onsdat autoriteitenaan wie de leiding der openbare zaak is toevertrouwd, vaak gaarne zouden weten hoe de openbare meening over eene zaak die aan de orde is, denkt, en of de richting, die men uitstuurtdoor het algemeen wordt gewenscht. Wij zullon eene poging doen om daaraan tegemoet te komenwij willen trachtende belangstelling in de openbare zaak die ongetwijfeld bij het groote publiek bestaat, maar zelden een vasten vorm naar buiten er langt, ten bate van de stad onzer inwoning te doen strekken door daaraan meerdere bekendheid te geven. Wij zullen daarom in ons blad een rubriek openen onder den titelGemeentelijke huishouding en bieden aan iederdie iets heeft op te merken in het belang daarvan, de gelegenheid aan, om ons dit, schrif telijk of mondelingmede te deelenten einde het onder genoemde rubriek ln beknopten vorm opte- nemen, zonder dat de naam van den inzender aan een ander dan aan de redactie bekend geraakt. Ook zij die naar aanleiding daarvan uitvoeriger op eene of andere opmerking wenschen terug te komenzullen in onze kolommen evenals dit steeds reeds het geval is geweest, eene gastvrije plaats vinden Met goedvinden van den schrijver van een vrij uit gebreid stuk vatten wij de daarin aangevoerde punten kortelijk te zamen ten einde reeds dadelijk hen die in de toekomst daarvan wenschen gebruik te makente doen begrijpenhoe wij het bedoelen. Men vraagt o. a. le. Waarom geeft de begrooting voor 1891 niet het bewijs, dat de door de commissie op het hooger en mid delbaar onderwijs voorgestelde cursus ln de oude talen de belangstelling ondervindt, die deze belangrijke zaak verdient 2e. Waarom wordt, nu de heer Arkes zijn dienst tusschen Alkmaar en Hoorn heeft gestaaktniet een nieuwen dienst uitgelokt, door verhooging desnoods van de gemeentelijke bijdrage Naar wij vernemen zijn op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school voot on vermo genden, in plaats van mej. G. W. ten Dam geplaatst de dames C. M. Neijenhuis alhierG. Bakker te Diemen en E. Voerman te Schermerhorn Behalve aan de raden der gemeenten Alkmaar en Helder is nu ook aan die van Hoorn, Enkhuizen Pur- merende, Wormerveer en Schagen door den heer J. Pot, alhier, vergunning gevraagd tot het maken, hebben en gebruiken eener telefonische verbinding binnen de grenzen van bedoelde gemeenten. Naar de door genoem de^ heer verspreide circulaire luidt, worden door hem pogingen aangewend tot onderlinge aansluiting dezer zeven gemeenten, wat, indien het bereikt wordthet belang der telefoongeleiding ook voor Alkmaar aanzien lijk verhoogen zal. Het voornemen bestaat, op woensdag, 7 Januari, alhier, eene uitvoering te geven van het Weihnaehts- oratorium, door Deken Muller, van Casselten voor- deele van verschillende hier bestaande instellingen van weldadigheid. Er zullen in voorkomen'10 groepenwaarvan de samenstelling door den heer A. Klüsener alhier welwillend i3 aanvaard. In den loop dezer week zal den ingezetenen de gelegenheid worden gegeven door het teekenen op eene hun aan te bieden inteekenlijst zich_ te verzekeren van plaatsen ter bijwoning van eene uitvoering, die elders reeds meermalen tot vele®- groote voldoening plaats had. Veiling van Vaste Goederen. 2 Dec. Door den Notaris A. VONK, te Schoorldam. 1. Woon- en Winkelhuis, hoek Schoutenstraat en Breedstraat, A, 2 en 31, 0.00.56. Str. A. F. Kerrebijn f 1365. Opgehouden. 2. Woon- en Winkelhuis met Tuin, Zeglis, F. 158. 0.01 66. Str. Jb. van Twisk q.q. 740. Niet verhoogd. 3. Woonhuis met Erfnaast het vorige, F. 159, 0.01.19. Str Jn. Muijs 515. Verhoogd door H. Bakker q.q. tot 940, 4. Woon- en Winkelhuis met Erf, Zandersbuurt, D, 17, 0.00.42. Str. Jn. Muijs 725. Verhoogd door H. Louw q.q. tot 765, A RRONDISSEMENTS RECHTBANHL Zitting van 5 December 1890. P. K., Helder, oplichting, 1 maand gev. W. v. S., Rijp, diefstal, 1 maand gev. J. N., Hoogwoud, beleediging, 3 weken gev. K. R Aarts woud, diefstal, 4 maanden gev. W. M., Nijmegen, verduistering, 3 maanden gev. L H. H., Helder, wederspannigheid, 15 boete, subs, 7 dagen hecht. J. S., Helder, beleediging, 12 boete, subs. 3 da gen hecht. J. S., Helder, beleediging, niet ontvankelijk. L. O., Helder, diefstal, ontslagen van rechtsvervolging* BURGERLIJKE STAN dT~ ONDERTROUWD. 5 Dec. Mr. Pieter Buijs te Zwolle onl. alhier en Eli sabeth Jacoba Lnbertite Utrecht. GEBOREN. 4 Dec. Anna Maria D. van Simon Jacobus Ruiter en Catharina Johanna van Hugten. 5 Cornelis Z. van Pieter Halff en Trijntje Sint. JohannaD. van Dirk Elderbeek en Grietje Prins. 6 Maria Catharina, D. van Klaas Termaat en Johanna Paulina Bruin. Jacob, Z van Arie Dekker en Maartjo Koster. PetrusZ. van Willem Mooij en Jaapje van Duin. OVERLEDEN. 4 Dec. HendricusZ, van Adrianus van Doorn en Ca tharina Maria Margaretha Snijders3 j. en» bijna 10 m. 5 Cornelis Duin, 75 j. en ruim 1 lm. Wijnanda: Schoenmaker, wed. Thomas Verhoeven. 85 i en 5 m. 6 Catharina MariaD. van Willem de Haart en, Catharina Maria Stokvisbijna 18 m. ALKMAAR 5 Dec. Kleine kaas f 32,commissie f 32,middelbare f 32,—, aangevoerd 311 stapels, wegende 95211 K.G. Op de graanmarkt werden aangevoerd 1984 madden. Tarwe f 7 a 8,10 Rogge f 5,50 a 6, Gerst f 4,25 a 5, id. chev. f 5,10 a 5,75Haver f 3,25 a 4, Paarden- boonen f 6 a 6,35, bruine dito f 10 a 13, witte dito f 16,50 rood Mosterdzaad f 18,50, Karweizaad f 9;, Erwten groene f 10 a 18 dito grauwe f 15 a 18,50 dito Vale f 12 a 15, per mud. 6 Dec. Aangevoerd 8 paarden f 40 a 80, 6 koeien en ossen f 140 a 200 20 nuchtere kalveren 10 a 24, 224 schapen 16 a 20, 69 magere varkens j 11 a 15 261 biggen 4 a 7, 12 bokken en geiten j 3 a 10, Boter per kop ('s middags 12 uur) 0,80 a 0,90, eieren f 7 a 8 per 100. AMSTERDAM. Aardappelen-bericht niet ontvangen. Raapkoeken f 52 a 80, Lijnkoeken f 7,50 a 11,50. 5 Dec. Petroleum kalm. Prijzen overanderd. EDAM 4 Dec. Aangevoerd 204 stukken boter J 1,10 a 1,30 per P., kipeieren f 7.50 a 8. HOORN 4 Dec Kleine kaas f 33,commissie f 32, Middelbare f 31, Aangevoerd 185 stapels, wegende 53014 P. f,» 5 Dec Aangevoerd 356 schapen 20 a 27, 40 var kens f 0,36 a 0,48 p. P. Handel matig. HOORN 6 Dec. Aangevoerd tarwe 7 a 9, gerst f 5 a 6 haver 3,50 a 4,25 witte Erwten 9,50 all, groene dito f 11,50 a 13grauwe dito 12,50 a 16, vale dito 12 a 15 bruine boonen 11,50 a 13,50 karweizaad 9 a 9,25mosterdzaad 14 a 16,25 14 paarden 40 a 140100 lammeren 15 a 21 4 kalveren 16 a 21, 60 varkens 8 a 16, 2 zeugen f 25 a 30157 biggen 5 a 850 kippen f 0,40 a 1,30700 kip eieren 6 a 6,50 per 100350 koppen boter f 0,65 a 0,70 per kop. LEIDEN 5 Dec. Aangevoerd 8 stieren f 65 a 220 84 kalf- en melkkoeien f 110 a 265, 52 gelde- koeien f 100 a 250108 vette ossen en koeien f 150 a 288, 52 a 70 c. p, P. 12 graskalveren f 25 a 68, SNEEK 2 Dec. Boter le soort f 52,.Vereeniging le soort f 52 a 52$, 2e soort f 50, 3e soort f 49. 4e soort f 48. Aangevoerd 478 vierde en 54 achtste vaten.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2