T No. 146* Twee en BTegentigste Jaargang, 1890. ZONDAG 7 DECEMBER. TWEEDE BLAD o Vergadering* Buitenland. Binnenland. DEN RAAD DER GEMEENTE ALKMAAR op Woensdag 10 December 1890 2e tusschenschool; c. burgerschool; i!,kV! Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegevon. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8»; franco door het geheele rijk ƒ1, De 3 nummers ©,Oö. Telefoonnummer 33. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. des namiddags te 12f uren. Punten van behandeling: Beëediging van den heer Mr. H. Boelmans ter Spill als lid van den gemeenteraad. Brief van Ged. Staten houdende bedenkingen tegen den vorm van het raadsbesluit tot verhooging de. jaar wedde van Mej. J. A. Wijnhoff als onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes. Verzoek van Mej. G. W. ten Damom eervol ont slag als onderwijzeres aan de openbare school voor on- vermogenden met ingang van 1 Januari 1891. Van de vaste commissie van financiën. Rapport op het verzoek van de afdeeling Alkmaar der Holl. Maatschappij van landbouw, om 2000 subsidie en een terrein voor de in 1891 te Alkmaar te bondon tentoonstellingbij gelegenheid van de algemeene ver gadering. Van Burgemeester en Wethouders. Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1890. Ie Suppletoire gemeente-begrooting dienst 1890, met rapport dor commissie van financiën. Ontwerp-beslnit tot het tijdelijk opnemen van geld in 1891- Voorstol tot het leveren van geneesmiddelen uit de stad-apotheok ten bohoeve van de Pins-stichting. Rapport op het verzoek van J. P. Schouten, om bem in eigendom af te staan een stuk gemeentegrond aan den Geestorsingel Brief betrekkelijk de kleeding van en de wijze van toelating tot het stedelijk muziekkorps. Brief ten geleide van de bezwaren van den Raad van Administratie der Maatschappij tot exploitatie van water leidingen in Nederland tegen het raadsbesluit van 22 October 1.1. tot vaststelling van het neringtarief. Rapport der commissie die onderzocht heeft de ter onbewoonbaar verklaring voorgedragen perceelen van C. Prikkee en H. Lijnbach aan de Oudegracht. Van de vaste commissie van bijstand voor de gemeentewerken. Rapport op bet verzoek van a. bewoners aan den Westerwegom bestrating van dien weg b. bewoners van het Overdiërpad, om een straatje langs hunne huizen. Benoeming van: a. een onderwijzer aan de openbare school voor on ver mogenden d. eene onderwijzeres school voor onver- mogenden e. een lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, in plaats van den heer mr. H. Boel- mans ter Spill; f. een lid der plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, in plaats van den heer mr. M. J. E. Viruly Verbrugge; g. de leden der vaste commissiën uit den gemeenteraad voor het jaar 1891; h. leden in 'de verschillende colleges en commission, ont staande tengevolge van periodieke aftreding. De onder g en h vermelde benoemingen geschieden volgens de ter vergadering aan de leden gedrukt ter hand te stellen lijst. Namens den Voorzitter van den Raad De Secretaris, WITHOUT VAX DHR VEKI. keizer hoe hij over de te behandelen onderwerpen dacht. Het gold hier geene^staatkundigemaar paedagogische vraagstukken. Do school had den strijd tegen de sociaal democratie moeten overnemen. Sedert de rijkseenheid^tot stand gekomen en Elzas-Lotharingen herwonnen was', had zich die eenheid gehandhaafd. Thans moest de jeugd worden aangespoord tot behoud van het nieuwe staats wezen de nationale grondslag mocht daarbij niet ont breken. Het betrof hier niet de_ opvoeding van romeinen of grieken maar" van jongeVluitschers. Rijksdag. Don 4 is1! het voorstel betreffende den afstand van Helgoland bij tweede lezing onveranderd aangenomen. EWGEIiAW». Uagerliuis. Den 13 is bij tweede lezing met1268 tegen" 130 stemmen aangenomen "hot wetsontwerp tot aankoop van grond in Ierland. Parnell en< zijne paitij stemden met de meerderheid. Den 5 zeide minister Fergusson,^dat bij de regeering niets bekend was van- een verzoek der nederlandsche receering tot verschuiving van het tijdstip voor het cndertoekenon van de akte der anti-slavernijconfeientie te Brussel. Zulk eene aanvrage zon slechts totfde con ferentie kunnen gericht"' worden.?? Stappen|worden door de engelscheT regeering in vereeniging met de andere mogendheden" gedaan om Nederland tot onderteekening te 'nopenmaar vooralsnog kan de aard dier stappen niet aangegeven worden. Hij deelde verder mede, dat eene dépêche uit Kaap- ■stad do bevestiging bevatte van bet bericht eener botsing tusschen de lortugeezen en de Zuidafrikaansche Compag nie. Eene strekkende om over te gaan tot de artikels- bewijze behandeling van het wetsontwerp op den aankoop van gronden in Ierland werd aangenomen, doch de be- .slaging verdaagd daarop tot 22 Jan a.s. Ierland. In eene den 3 bij den aartsbisschop Walsh te Dublin gehouden vergadering van katholieke iersche bisschoppen° is besloten een manifest nit te vaardigen waarin de aartsbisschoppen en bisschoppen van Ierland verklaren dat Parnell onwaardig is geworden om het hoofd der iersche partij in het Parlement te blijven. Op de tweede vergadering der iersche afgevaardigden, om uit te makeu of Parnell leider der partij zou blijven, werd geene beslissing genomenniettegenstaande zij elf uren duurde. Alleen werd een voorstel van kolonel Noland, die Parnell wilde helpen strekkende om de beslissing te verdagen, totdat de afgevaardigden in staat geweest °zouden zijn te vernemen hoe de iersche kiezers over deze zaak dachten verworpen met 44 tegen 29 stemmen. UKAWSiKlJH. De lijkdienst voor Koning Willem III in de protestantsche Oratorium-Kerk te Parijs is zeer indrukwekkend geweest. De kerk was stampvol De plechtigheid begon met het spelen van het Wien Neer- landsch bloed. De predikant L. Vernesvoorzitter van bet hervormd consistorie te Parijs, ging voor in het ge bed, waarna de predikant Recollin van de Oratoriumkerk zelve eene korte toespraak hield. De predikant Stapper van de kerk te Passy hield de lijkrede welke zeer goed voldeed. Zeer trok in die rede de aandacht de uitvoerige aanwijzing van de bijzondere rol, door Nederland en Oranje in de wereldgeschiedenis vervuld. Deze verschillende toespraken werden afgewisseld door gezang van een koor van 24 personenbegeleid door een harmonium. Aan het slot der plechtigheid speelde het orgel het Wilhelmus. Alle ministers en bijna alle gezanten waren bij deze plechtigheid tegenwoordig en president Carnot liet zich vertegenwoordigen door generaal Brugère Hamer. Den 4 werd een amendement van den heer Hubbard aangenomen, waarbij de rentevoet voor de spaar- kassen op 3f pet. werd vastgesteld. Minister de Freycinet vroeg daarop, uit naam der regeeringhet voorstel betreffende de spaarkassen naar de speciale commissie terug te zenden en de behandeling van de begrooting van ontvangsten te schorsen. Met 322 tegen 193 stemmen werd dat voorstel goedgekeurd. HUITSCHIiAltfD. De heer Wiudthorst, leider van het centrum, gesteund door 105 loden, heeft bij den Rijksdag het voorstel ingediend tot opheffing van de in 1872 aangenomen wetwelke aan de jezuiëton het verblijf in Duitschland verbiedt. Nu de socialistenwet ingetrokken is, acht het centrum het billijk, dat ook deze wet verdwijne. Den 7 zullen in Pruisen de kerkelijke gebeden voor eene voorspoedige bevalling der Keizerin aanvangen. Do bijeenkomst ter behandeling van met het hooger onderwijs in verband staande vraagstukken werd deu 4 in tegenwoordigheid van den keizer, geopend door den minister van eeredienst en onderwijs met eene rede, waarin hij wees op do zorg door het huis Hohenzollern steeds aan hot onderwijs besteeden op de voile vrij heid van beraadslaging, aan deze bijeenkomst toebedacht. De keizer antwoorddedat aan niemand de leiding dezer bijeenkomst beter kon worden toevertrouwd dan aan den'wakkeren minister van eeredienst en onderwijs. Bij den aanhang der werkzaamheden verklaarde de OOSTENRIJft-HOKGARIJE Den 4 is in de oostenrijksche Kamer van Afgevaardigden door den mi nister van financiën de staatsbegrooting voor 1891 inge diend. Do uitgaven worden geraamd op fl. -564,473,940 de ontvangsten op fl. 566,759,572. De minister verklaarde dat hij zelfs al mochten de omstandigheden ongunstig zijn de zekerheid had voor een bedrag van 4 millioen op de loopende ontvangsten te kunnen leenen tot dek king van de fl. 10,625,150, voor schulddelging in 1891 gevorderd. De dienst voor 1891, bij die van 1890 ver geleken biedt eene verbetering aan van fl. 4,593,653 Hij hoopte op dezen weg voortgaande langzamerhand de begrooting te kunnen vrijmaken van do verplichtingen, welke°door de staatsschuld worden opgelegd on de uit gaven met de gewone staatsontvangsten te doen strooken. Bij de verdere toelichting dor begrooting zeide hij dat de uitvoer bij voortduring toenam. Hij verklaarde nog te kunnen beschikken over 1/3 der rentebrieven door de Kamer toegestaan voor de schulddelging in 1890; hij hoopte die niet noodig te zullen hebben. De belang rijkste taak der regeering voor de toekomstige jaren was het vestigen van een degelijk muntstelsel. Hij zeide ten slottedat Oostenrijk de militaire uitgaven in hot be lang van den enropeeschen vrede gedaan heeft kunnen bestrijden zonder dat bet een beroep behoefde te doen op het openbaar krediet. UUXEMBURG. De Kamer van Afgevaardigden is tegen den 9 bijeengeroepen voor de eedsaflegging van den groothertogdie den 8 zal aankomen. ITAMJB. Er zijn 75 nieuwe leden van den Senaat benoemd. EVSLAND. In de nederl. kerk te Petersburg is den 4 ter nagedachtenis van Koning Willem III een lijkdienst gohouden. PORTUGAL. Don 1 is de 250 verjaardag van 's lands onafhankelijkheid met veel geestdrift gevierd. SPANJE. In dit rijk is het zeer koud geweest. De thermometer stond 4 tot 6 graden beneden het vries punt. Het verkeer met Frankrijk was door de groote hoeveelheid sneeuw gestremd. Deze koude heeft op <le pokken-epidemie te Madrid een gunstigen invloed uit- gooefend. Aan de Bank is den 2 een valsche wissel van f 63000 betaald. Naar aanleiding van een onderzoek zijn ver scheidene beambten dier instelling in hechtenis genomen. VEREEXIGDE STATETV. Den 1 is de zitting van het Congres geopend met een boodschap van pre sident Harrison. Daarin wees hij op de vriendschappe lijke betrekkingen die tusschen de regeering der Ver- eenigde Staten en de andere Staten bestaan. De banden van°vriendschap en gemeenschappelijk belang, die Noord- Amerika met de andere amerikaansche Staten verbinden, werden aanmerkelijk versterkt door de conferentie der drie Amerika'sdie te Washington werd gehouden. Hij betuigde zijne ingenomenheid met den arbeid der anti slavenhandel conferentie te Brussel. De maatregelen waartoe de conferentie heeft besloten zullen aan de goedkeuring van den Senaat worden onderworpen, zoodra ook Nederland zijne goedkeuring heeft gegevem De aanzienlijke voorraad goud in de Vereenigde Sta ten zal dienen om de totstandkoming te bevorderen van eene internationale overeenkomst tot het onbeperkt ge bruik van zilver. Betreffende de M'c Kinleywet zeide hij dat het met verstandig zon zijn, voorstellen tot wijziging van het nieuwe tarief van invoerrechten in te dienenvoordat men volledige inlichtingen had verkregen over de wer king van het tarief. Hij achtte het volstrekt niet uitge maakt dat de invloed van het nieuwe tarief de belan gen der kooplieden en fabriekanten in_ de Vereenigde Staten zal benadeelen. Naar zijne meening zal eer het tegenovergestelde het geval zijn. °Bij het Huis van vertegenwoordigers zijn verschillende voorstellen ingediend waarvan de strekking ismach tiging te verleenen tot onbeperkte aanmunting van zil ver. °Ook zijn talrijke verzoeken ingekomen om vrijstel ling van rechten voor onderscheidene artikelen met name voor voorwerpen uit tin en blikvoor landbouw werktuigen, wol en zekere grondstoffen. Daarbij werd tevens aangedrongen op afschaffing der snrtaxe, bij de M'c Kinleywet opgelegd. De minister van financiën Windom heeft m het Huis van Afgevaardigden een verslag over den finaacieelen toestand ingediend. Hij wijst op de ernstige bezwa ren van het groote overschot op de begrooting maar meent, dat de belemmering, welke de geldmarkt tegenwoordig ondervindt niet moet toegeschreven worden aan de operatiën van het ministerie van financiën. Het zou wellicht noodig kunnen worden de M'c Kinley-wet te wijzigen, maar hij rekende er op, dat een eerlijke proef met het nieuwe stelsel zou worden genomen voordat men tot eenige- ingrijpende wijziging van het tarief van invoerrechten overging. Den 1 en 2 zijn bij een hevigen storm op de oostkust ongeveer 40 schepen meest schoeners van de fransche eilanden St. Pierre on Miquelon, vergaan, waarbij twaalf menschen omkwamen. Minister Stewart heeft aan den Senaat medegedeeld, dat hij een wetsontwerp zou indienen strekkende om vrijheid te verleenen tot het aanmunten van zilver. Hij heeft daarvan de dadelijke behandeling gevraagd. Bij het voorloopig comité uit de friesche handels- vereenigingen tot het maken van propaganda tegen de nkrimping van post- en telegraafdienst op Zondag zjjn uit alle provinciën des lands, behalve Noordbrabant, be tuigingen van instemming ontvangeno.a. van 25 ka mers van koophandel. Met het oog op deze in zoo groote male ontvangen blijken van ondersteuning zal de voor genomen bijeenkomst van bendie met dat streven in stemmen nu plaats hebben op den 14 te Zwolleten einde eene nederl. vereeniging op te richten. Do Rijksveerboot Vooruitgang" van Middelhar- nis op Hellevoetslnis bekwam den 4 des morgens een lek, waardoor de boot weldra in zinkenden toestand ge raakte. De kapitein besloot toen het vaartuig op eene zandplaat ter hoogte van de Hoornsche hoofden te laten loopen ten einde de reizigers en de bemanning het

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5