No. 148. Twee en Negentigste Jaargang. 1890. VRIJDAG 12 DECEMBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Vergadering DEN RAAD DER GEMEENTE ALKMAAR UkllURMJlE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Prijs der gewone Advertent iën. Per regel J O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. Telefoonnummer33. YAN No. 10. op Woensdag 1© December 1890. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig aanvankelijk 14 leden, later 15. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor 1. over te gaan tot de beëediging van den heer mr. H. Boelraane ter Spill als lid van den raad, daar geene bezwaren zijn ingekomen tegen het raadsbesluit van den 22 Oct. 11. No. 2, waarbij tot de toelating van dien heer besloten werd. Daartoe besloten zijnde, wordt de heer Boelmans ter Spill door den secretaris ter vergadering binnengeleid, waarna hij achtereenvolgend aflegt den eed, voorgeschreven bij art. 83 der grondwet en art. 39 der gemeentewet. Na door den Voorzitter tezijngelukgewenscht met het vertrouwendoor de kiezers in hem gesteld neemt hij zitting 2. Zegt de Voorzitter, terwijl alle leden van hunne zetels met hem opstaan, het volgende Mijne Heeren De treurige tijding van het overlijden van onzen Ko ning, Zijne Majesteit Willem III, ofschoon lang gevreesd, toch nog geheel onverwacht, vervult ons met innige droefheid. De 41jarige Regeering van den laatsten mannelijken telg uit het stamhuis van Oranje zal als een gelukkig tijdperk in onze geschiedenis worden vermeld. Laat ons Zijne nagedachtenis eeren door trouw te zijn aan onze jeugdige Koningin Wilhelmina en aan Zijne Gemalin, degfKoningin-weduwe Regentesdan zal het Nederland welgaan, zoolang de Voorzienigheid Zijn Zegen aan Nederland en Oranje schenkt. Ik stel U voor, het adres van rouwbeklag, door U aan Hare Majesteit de Koningin-weduwe Regentes ingezonden, in de notulen dezer vergadering op te nemen, met het antwoord daarop van wege Hare Majesteit ontvangen. Aangenomen. Die stukken luiden als volgt Aan Hare Majesteit Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, geboren Prinses van Waldeek-Pyrmont Koningin-weduwe Regentes van het Koninkrijk der Neder landen. Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft met diep leedwezen de mededeeling vernomen van het overlijden van Zijne Majesteit Willem III, Koning der Nederlanden. Is het Koninklijk Huis door dat afsterven in zwaren rouw gedompeld, het Nederlandsche Volk verliest in Hem een Vorst, die zijn Land en Volk zoo innig lief had en Wiens een en veertigjarige regeering zoo zeer gestrekt heeft tot bevordering van de rust en de welvaart van Zijn Land. Betuigt het Gemeentebestuur aan Uwe Majesteit in dit onherstelbaar verlies zijne oprechte deelneming het verzekert gelijktijdig Uwe Majesteit van zijne innige trouw en verknochtheid aan het Huis van Oranje. Moge zijne bede verhoord worden, dat het onder Hooge- ren Zegen aan Uwe beminde Dochter Koningin Wilhel mina, gesteund door Uwe Majesteit gegeven worde vele jaren het Koninklijk gezag te vervullen tot heil van Land en Volk en tot bevestiging van het Koninkrijk Alkmaar, 27 November 1890. Het Gemeentebestuur van Alkmaar, (get.) A. MACLAINE PONT Burgemeester. NUHOUT v. d. VEEN, Secretaris. No. 16. 's-Gravenhage, 29 November 1890. Ter voldoening aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-weduwe, Regentes, heb ik de eer aan het Ge meentebestuur van ALKMAAR de betuiging van Harer Majesteits dank over te brengen voor de bij adres van den 27 November 1890 betoonde deelneming bij gelegen heid van het diep betreurd overlijden van Zijne Maje steit Koning Willem den Derden. De directeur van het kabinet des Konings, (get.) ALEWIJN. Aan het Gemeentebestuur van Alkmaar 3. Zijn de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 4. Deelt de Voorzitter mede, dat: a. door den Minister van Justitie, overeenkomstig des Raads verlangen, zijn goedgekeurd de voorwaarden, waar onder de grond is afgestaan voor de stichting van een rechtsgebouw enz.; b. op 4 Nov. in het openbaar zijn verkocht 24 boomen, waarondor die op den grond, afgestaan voor zoo even genoemd rechtsgebouw, en eenig hakhout voor 233,20; c. op denzelfden dag is aanbesteed de levering van de voor 1891 benoodigde boomen en gewassen voor 239 aan J. Smits, boomkweeker te Naarden 111 beneden de raming; d. op 18 Nov. is aanbesteed I. de levering van 106,600 Ben- Ahin keien en 4000 verbandkeien a 85 en 127,50 per 1000, samen f 9571, aan Ernest Janssen te Luik; II. van 117.000 straatklinkers a 18,53 en gelijk getal a j 18,13 per 1000 stnks, samen 4289,22 aan den heer C. Kamp te Linschoten en b. gezamenlijk 366,22 beneden de raming. e. op 9 Dec. het vischrecht in de gemeente wateren is verpacht tot 31 Dec 1896 aan W. Portegijs, visscher alhier, voor 130 's jaars, 4 meer dan bij de laat ste verpachting. Alle deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de laatste ver gadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 5. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit tot afstand van het aan de gemeente Alkmaar be- hoorende deel der Mijzerkade aan het polderbestuur van Mijzen. Brief ten geleide van de goedgekeurde gemeente rekening over 1889. Het onderzoek gaf tot geen enkele opmerking aanleiding. 7. Brief ten geleide van de goedgekeurde gemeente- begrooting voor 1891. Wenschelijk wordt het geacht voortaan voor de rente der tijdelijk op te nemen gelden een afzonderlijken post uit te trekken. Nos. 5, 6 en 7 voor kennisgeving aangenomen. 8. Rapport der speciale commissie op het verzoek van den heer W. F. Stoel, industriëel alhier, betreffende de medewerking der gemeente in verband met zijn voor nemen tot het bouwen van rentenierswoningen op het door hem aangekochte terrein, genaamd.Brittanje, in den Heiloërhout. (Wordt in het volgende nummer mede gedeeld.) Ter lezing gelegd. 9. Brief van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijshoudende uitnoodiging van de raadsleden tot bijwoning van eene voor het publiek kosteloos toegankelijke voordracht over het teekenonderwijs voor aanstaande ambachtslieden in verband met het bij den raad aanhangig gemaakte voorstel tot hervorming van het onderwijs aan de burgeravondschoolop haar verzoek op 30 December a.s., 's namiddags 7 uren, in de groote zaal van het lokaal de Harmonie te houden door den heer H. J. de Groot, leeraar aan de ambachtsschool te Leeuwarden. Na den afloop dier voordracht is de heer de Groot bereid, de door belangstellenden te vragen inlichtingen of te maken opmerkingen zoo mogelijk te verstrekken of te beantwoorden. Voor kennisgeving aangenomen. De leden zullen op den dag der vergadering daaraan herinnerd worden. 10. Adres van het Hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van landbouw, houdende verzoek om aanwijzing van een geschikt terrein voor het houden der tentoonstelling te Alkmaar, bij gelegenheid van de in 1891 aldaar te hou den vergadering en uit de gemeentekas eene subsidie van ten minste f 2000 als subsidie voor die tentoonstelling. 11. Adres van T. Harp en 202 mede-onderteekenaren, ingezetenen der gemeente Alkmaarhoudende verzoek om-de reeds toegezegde subsidie voor de in 1891 alhier te honden landbouwtentoonstelling te verhoogen tot 2000, zijnde naar hun oordeel de Bergerhout voor het houden der tentoonstelling zeer geschikt. Nos. 10 en 11 ter visie gelegd, om daarop zooveel acht te slaan, als de raad vermeent te behooren, wanneer het rapport der vaste commissie van financiën betrekkelijk deze zaak straks aan de orde der beraadslaging komt. 12. Verzoek van de afdeeling Alkmaar van de Noord- Hollandsehe vereeniging »Het Witte Kruis" om eene subsidie in eens of kosteloozen afstand van den benoo- digden gunstig gelegen grond voor de door de afdeeling voorgenomen stichting van een Volksbadhuiswaarin hoofdzakelijk z. g. regenbaden volgens het stelsel Lassar kunnen genomen worden en ook gelegenheid tot het nemen van kuipbaden aangeboden wordt. Wil men den minderen man hier voor eene kleinigheid, 5 a 6 centen, zulk een bad verschaffen, dan is het noodig aan de inrichting eene gelegenheid tot baden ook voor meergegoeden te verbinden, die, door b.v. f 0,15 te betalen, het tekort dekkendat op eene geheele exploitatie a 5 of 6 centen zou veroorzaakt worden. Om te kunnen na gaan of alhier behoefte bestaat aan regen- en kuipbadenis door de zorg der afdeeling eene lijst rondgegaanwaarop geteekend is voor 3000 baden a 5 cent door werkgevers voor hunne werkliedenvoor 5750 regenbaden a 15 cent en voor 1675 kuipbaden a 25 cent door meergegoeden een getal, dat eene exploi tatie verzekertdie geene verliezen doet verwachten mits een groot deel van het stichtings-kapitaal geschon ken of renteloos voorgeschoten wordt. Aan die voor waarde wordt voor eene eventueele stichting voldaan door 1". inschrijvingen tot een bedrag van 505 als geschenkvan 3525 als renteloos voorschot en 350 als 3°'o rentegevend. 2°. de door de Vereeniging toe te kennen subsidie. De kosten van het door haar overgelegde plan raamt zij op ongeveer 12000. Zich bereid verklarende tot het des verlangd, geven van verdere inlichtingen, meent zij vrijheid te hebben op den raad een beroep te doen om deze zaak te steunen, nu het geldt verbetering van den gezondheidstoestand alhierlettende op den steun aan zoo menige instelling van anderen aard in deze gemeente verleend. De Voorzitter stelde voordat adres te stellen in handen van de commissie van financiën om bericht en raad, doch wijzigde dit voorstel, overeenkomstig het ver langen van de heeren Kraakman en Stoel, in verzending naar burg. en weth. 13. Brief van den heer mr. H. Wesselingdaarbij berichtende, dat hij aanneemt de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Voor kennisgeving aangenomen. 14. Brief van den heer W. H. Arkeshoudende a. kennisgeving van de opheffing voor goed van den tram- omnibusdienst tusschen Hoorn en Alkmaardoor den slechten toestand der wegenna het besluit der Prov. Staten in zake den lokaal-spoorweg HoornAlkmaar waardoor zijn plan, de aanleg en de exploitatie vaneen stoomtram, geheel vervallen is en b. verzoek om de bij raadsbesluit van 27 Nov. 1889 toegekende subsidie over een tijdvak van 9 maanden uit te keeren. De Voorzitter deelt mede dat de heer Arkesdoor burg. en weth. opmerkzaam gemaakt, dat laatstgenoemd verzoek op zegel geschreven moest zijn, verlangde hij de behandeling daarvan, vervolgens ingezonden heeft 15. een op zegel geschreven verzoek, waarbij hij uit betaling van evengenoemd bedrag vraagt, overtuigd dat de raad de overmacht in deze zal erkennen. Gesteld in handen van de commissie van financiën. 16 Verzoek van K. Zeeman, diligence - onder nemer van Hoorn op Alkmaar, te Hoorn, om, nu de tramomnibus van Hoorn op Alkmaar gestaakt is, de door die tramomnibus-maatschappij genoten subsidie van 600 uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor den door hem op te richten diligence-dienst van Alkmaar over Oudorp, Oterleek, Rustenburg, Ursem, Avenhorn, den Goorn, Berkhout en Hoorn en langs denzelfden weg terug naar Alkmaar, vertrekkende van Alkmaar des voormiddags te 8 uren en van Hoorn des namiddags te half vier, behalve zijnen bestaanden dili- gencedienst tusschen Hoorn en Alkmaar, over Schar- woude, Grosthuizen, Avenhom, Ursem en de Schermeer. De Voorzitter stelt voor, dit verzoek te stellen in handen van de kamer van koophandel en fabrieken om bericht en raad, waartegen door de heeren Stoel en Kraakman bezwaar gemaakt wordt. De beslissing wordt aangehouden, opdat eerst nog mededeeling kan geschieden van 17. een adres van H. Wuishouthandelaar en A. Pijper veehandelaar, beiden te Alkmaar, om een wagendienst voor personen in het leven te roepen met 1 Februari 1891, die denzelfden weg zal volgen als de tramomnibussen van den heer Arkes volgden, zullende vertrekken uit Alkmaar 's morgens 8) uur van het Café Tivoli van den heer Best en uit Hoorn om 3j of 4 uur 's namiddags van het hotel Roskam, voorheen P. Ellerbroek, nu de Goede. Overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter wordt besloten aan deze verzoekers mede te deelen, dat zij daarvoor de vergunning van den gemeenteraad met behoeven, waarna op voorstel van den heer Kraakman besloten wordt, het adres van K. Zeeman ter visie te leggen, daar voor het oogenblik aan inwilliging van dit verzoek toch wel niet zal worden gedacht, nu blijkens de Alkmaarsche Courant van gisteren avond de heer R. Houter alhier den 22 dezer een omnibusdienst van Alkmaar op Hoorn opentzonder subsidie te vragen. 18. Adres van de afdeeling Schermeer der Holl. Maatschappij van landbouwwaarbij zij kennis geeft dat zijwaardeerende het vastgestelde verbod op het rooken op de botermarkt alhier, betreurtdat er geene voldoende bekendmaking gegeven is aan het feitdat door boteraanvoerders gestemd kon worden over eene verplaatsing dier markt en wijst op het gevaarvoor rij- en voertuigen ontstaande op een paar punten, tusschen den Omval en de Friesche draaibrug, door gebrek aan verlichting bij donkere avondenten slotte verzoekende door het plaatsen van een lantaarn op die punten het gevaar voor ongelukken te voorkomen. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. 19. Dankbetuiging van mej. J. A. Wijnhoff, onder wijzeres aan de openbare school voor meisjes, voor de aan haar toegekende verhooging van jaarwedde. Voor kennisgeving aangenomen. 20. Verzoek van den heer mr. F. F. Karseboom_ om eervol ontslag uit de betrekking van lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Eervol verleend onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan de gemeente Alkmaar bewezen diensten. 21. Verzoek van de marktmeesters der kleine vee markten en van den marktmeester de groentenmarkt om eene kleine geldelijke tegemoetkoming of vergoeding voor het minder genoten salaris, doordat zij thans in de Rijks patentbelasting voor ongeveer 2 ieder aange slagen zijndat vroeger nimmer het geval wasnu afwijzend beschikt is op hun bezwaarschrift tegen dien aanslag. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht. en raad.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1