Binnenland. den koning-groothertog, en hierin ligt eene les voor mij en mijn zoon. Het volk zal de nagedachtenis van Wil lem III in eere honden. Ik ken de plichtenwelke de Grondwet mij oplegten om die te vervullen zal ik trachten het vertrouwen der bevolking te behouden. Ik smeek God den band tusschen Luxemburg en mij te zegenen." Daarna legde hij den eed af. FRAXHRIJK. Het schijnt thans vrij zeker te zijn, dat Mevrouw Marquetdie te Toulon in een coupé van een uit Nizza gekomen trein gekneveld en aan handen en voeten gebonden gevonden waseen komedie vertoond heeftom haren man wijs te makendat men haar be roofd had. Zij had te Monaco alles verspeeld. Hamer Een voorstel van den heer Pelletan, om het recht van 10 pet. op de vrachtprijzen voor reizigers en goederen af te schaffen tengevolge waarvan een tekort van 3.000.000 zou ontstaan werd na heftigen tegen stand van den minister van financiën, die de kamer o.a. bezwoer niet nogmaals alles in de war te brengen, ver worpen met 233 tegen 229 stemmen. Den 8 werd in weerwil van het verzet der regeering een amendement goedgekeurd waarvan de strekking was, de rechtbanken te machtigen tot het aannemen van verzachtende omstandigheden bij overtredingenwelke in zake van accijnzen te goeder trouw geschieden. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De katholieke geestelijkheid blijft weigeren zich te voegen naar de regeeringsvoorschriften omtrent de inschrijving van kin deren uit gemengde huwelijken. Zij zenden geen bericht van den door hen voltrokken doop van zulke kinderen aan de protestantsche geestelijken en weigeren zoodanig bericht van laatstgenoemden omtrent de door hen ge doopte kinderen aan te nemen. SPANJE. Bij de op den 7 gehouden verkiezingen voor de provinciale raden zijn te Madrid en in andere steden de liberalen en radicalen gekozen doch op het platte land en in de Baskische gewesten de carlisten zoodat de ministerieelen in 42 van de 49 provinciën de meerderheid hebben. Twee derde der kiezers bleven thuis in één district van Tarragona was van do 360 ingeschreven kiezers geen enkele kiezer opgekomen. De regeering heeft de republiek Brazilië erkend. wikkeltis het onnoodig den Staat als hypotheek bankhouder te doen optreden, daargelaten de wenschelijk- heid. In elk hypotheekkantoor zal een brandkluis worden gemaakt ter bewaring van de stukken, eventueel noodig voor de vernieuwing der registers. Eene vaste wettelijke regeling omtrent de nieuwe bijdrage uit 's lands kas ten behoeve van de kerkgenootschappen zou op groote bezwaren afstuiten. Re Rijksappel. In het Handelsblad van den 10 leest men het volgende. Bij de begrafenis des Konings heeft men weder gelezen van den «Rijksappel". Het is ons echter gebleken, dat velen de beteekenis van dit zinnebeeld niet kennen. Wij achten het daarom niet ondienstig het volgendeons door eene vriendelijke hand verstrekt, daaromtrent mede te deelen. Rijksappel is do met een kruis voorziene boldie op munten zegels enz. in de hand van een vorst voorkomt en als een teeken van heerschappij wordt aangemerkt. De oorsprong van dezen bol moet worden gezocht bij de Romeinenbij wie hij ten teeken van heerschappij over de gansche wereld was. Op munten van keizer Augustus zijn somwijlen drie bollen voorgesteld de eene met de letters Aside tweede met AER en de derde met EVR waardoor de toen bekende drie wereld- deelen werden voorgesteld. Op de munten van latere Romeinsche keizers komt deze bol dikwijls voor. Men vindt hem afgebeeld onder de pooten eens adelaars en later versierd met het beeld van de Godin der Over winning, in de hand des keizers. Het kruis verving bij do christenen het beeld der godin. De duitsche keizers hadden ook dit zinnebeeld van macht en bij sommige gelegenheden werd de Rijksappel door een daartoe be stemden beambte van den vorst gedragen. Tweede Hamer. Hoofdstuk VII B. Financiën. In het antwoord des ministers op het Kamerver slag omtrent deze begrooting wordt o. a. medege deeld dat de minister de klachten over de werking der overgangsrechten onjuist, althans zeer overdrevon acht. Voor herziening dor algemeene belastingwet van 1822 is het oogenblik met het oog op den stand der belasting- en handelswetgeving ongeschikt. De boete van tienmaal den accijns voor het in de fabriek bevonden tekort (ruim 400,000) waai toe een zoutzieder te Dord recht veroordeeld werd, is door den Koning verminderd tot 50,000. Ofschoon de minister de gegrondheid erkent van vele bezwaren tegen de staatsloterij, acht hij dadelijke opheffing niet wel mogelijkomdat vele ge zinnen daardoor op eenmaal broodeloos zouden worden en een_ belangrijk offer uit de schatkist daarvoor noodig zou zijn. Hij is echter bereid mede te werken tot ge leidelijke afschaffing van de staatsloterij. Nu het hypo theek- bankwezen zich in den laatsten tijd zoo ont- Wat haar ontbroken hadwas iets anders. Zij had het nooit geweten en wist het ook thans nog nietwat eigenlijk die leelijkenare grillen verdreven had, waarom er meer ernst, meer vreugde en tevreden heid haar hart waren binnengeslopen. Zij was nog niet tot het bewustzijn gekomen, dat men haar kon liefhebben en dat zij zelve iemand kon lief hebben. Een Smartelijk gevoel maakte zich van haar meester als zij bedacht, dat zij in haar moeders huis nooit zulke bewijzen van toegenegen heid ontvangen had. Zij kon zich niet herinneren ooit een hartelijk woord, een woord van liefde te hebben gehoord uit den mond harer moeder. Zij beschuldigde echter ook zich zelve dat zij nooit dat warme gevoel van liefde en vereering voor hare moeder gekoesterd had, dat een kind voor hare moeder moet hebben. Er had tusschen hare moeder en haar nooit dat gevoel van gemeenzaamheid, van onderling vertrouwen bestaan. Hoe menigmaal had zij aan het breede venster der berlijnsche huiskamer zitten turen naar de achtertrap van de woning, met het vurig verlangen in haar hart, voor iemand haar overkropt gemoed te kunnen uitstorten Aan hare moe der had zij daarbij niet gedacht. Zij had gewetendat zij daar geen sympathie zou vinden en wellieht koel zou worden afgewezen. Dit was het echter niet alleen wat haar mond gesloten had gehouden want zij moest zich zelve eerlijk bekennendat zij hare moeder niet op- ïecht genoeg liefhadom haar tot hare vertrouwde te makendat was het wat haar de meeste zorg had gebaard wat haar het meeste verdriet had berokkend zonder dat zij zelve wist waarom Zij voelde zich niet in staat iemand lief te hebben en dat gevoel werkte verlammend op al hare goede neigingenstemde haar bitter tegen iedereen en alles verstoorde hare jeugd. Hier in Mahldorffwas een nieuw leven voor haar aangebroken. Van het eerste oogenblik van haar verblijf tot op dit uur had zij slechts liefde en goedheid onder vonden Zij wist_eigenlijk niet wat haar overkwam. Al hare dankbaarheid uitte zich in de bijna afgodische ver eering voor hare lieve meesteres en weldoenster voor de goede gravindie zij met de teederheid van eene dochter liefhad. Wanneer zij 's morgens van hare leger stede opstond, verheugde zij zich reeds als een kind op het oogenblik dat zij de hand der gravin zou mogen kussen, verheugde zij zich op de uren, waarin het haar vergund zon zijn deze beminnelijke, levenslustige en be schaafde vrouw te vergezellen en met haar over alles wat de nieuwe dag zou brengen, van gedachten te wis- selon. Ieder woord, dat de gravin sprak, was voor haar eene wijze les die zij met opmerkzaamheid aanhoorde en ter harte nam; alles, wat do gravin zeide, was trou wens verstandig en goed. Wordt vervolgd Mej. C. M. Buijs thans tijdelijk onderwijzeres te Heemstedeis met l Januari a.s. als onderwijzeres benoemd te Noordschermer, gem. Oterleek. Wegens de benoeming van den heer H. Plas te Hoorn is de voordracht voor onderwijzer aan de openbare lagere school te Ctraft gewijzigd en aldus vastgesteld P. Verweij te Abbekerk A. H. Bijleveld te Alk maar en J. Winkel te Henningbroek Herkozen tot voorzitter der banne Hoog-en Aartswoud van het waterschap de Vier Noorderkoggen C. Pij per Sr. en tot hoofdingeland de heer C. Sijp. Den 3 is de heer F. Domela Nieuwenhuis door de duitsche regeering over do grenzen gebracht, nadat hij te Bielefeld gepoogd had eene voordracht te houden Hij werd vervoerd naar Emmerich waar hij op Staats kosten overnachtte. Den 4 werd hij door den commissa ris van politie naar Zevenaar uitgeleid In het Bielefelder Tageblatt las men het volgende: Dus een man die geen eerbied heeft voor de majes teit van den dood en de smart der weduwedie zich niet ontziet de eenige te zijn in eene groote vergadering om alle menschelijk gevoel te kwetsen, die zal ons hier den weg aanwijzen tot het ware geluk! Wij kunnen niet aannemendat onze duitsche arbeiders zich laten lee- ren door dien hollander; maar gelooven veeleer, dat zij zichzelfs wanneer zij een verandering in de sociale verhoudingen voor noodzakelijk houdenmet afschuw zullen afwenden van zulk een volksweldoenerOnze duitsche sociaal-democratische leiders hebben zich bij den dood van de Keizers Wilhelm I en Frederik niet laten meesleepen tot zulk een ellendige daad als deze hollander. Den 4 is de heer A. Slotemaker herkozen als dijkgraaf van de Egmondermeer. De directeur-generaal van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen heeft besloten aan de ambtenaren van het station te 's-Gravenhage gratificatiën en aan het minder personeel een buitengewoon daggeld toe te kennen voor den betoonden ijver op den 4. Den 6 des avonds had eene dame het ongeluk even voor de halte ZettenAndelst uit den in volle vaart zijnde sneltrein op den weg te vallen, doordat het geheele portier openging toen zij zich onwel gevoelendehet portierraam wilde openen. Eene medereizigster bracht onmiddellijk de noodrem in bewegingwaarop de trein stilstond en een onderzoek ingesteld werd. De dame werd aan den kant van den weg gevonden, kermende van pijn en in de coupé gelegdwaarna de reis naar Nijmegen vervolgd werd. Te Nijmegen werd zij naar het ziekenhuis vervoerd. De Raad van Voogdij heeft den 8 den heer jhr. mr. van Reenen tot voorzitter en den heer jhr. mr. Roëll tot secretaris gekozen. Aan 's Rijks Munt is eene bronzen medaille ge slagenter grootte van 53 streep middellijn, ter her innering aan do regeering van Koning Willem III. Aan de voorzijde dezer medaille die zeer fraai uitge voerd isdoor den heer J. P. M. Menger, is de beeltenis dos Konings met het randschrift: «Willem III, Koninc der Nederlanden, G. II. v. L." De achterzijde vertoont een grafmonument met op schriften. De penning is aangeboden aan H. M. de Koningin en aan H. M. de Koningin-weduwe en is van af den 8 aan 's Rijks Munt verkrijgbaar Aldaar zullen binnen kort munten worden geslagen met de beeltenis van Koningin Wilhelmina. Voor dat doel is reeds eene pho tographic van H. M. en profil gemaakt. De beeldhouwer Junger te Amsterdam boetseert het model. Bij kon. besluit van den 9 zijn benoemd tot notaris binnen het arr. Amsterdam, standplaats Amsterdam, de heeren H. J. van Doorn Pz A. H. J Sandvos en mr. S. J. I A. Mulder, allen candidaat-notaris aldaar. Den 10 was de heer D. Schut voor 92600 laagste inschrijver bij de aanbesteding van het bouweu van een raadhuis aan den Amsteldijk, door burg. en wethouders van Nieuwer-Amstel. J. H. Douve, gewoond hebbende te Deventer, doch te Zutfen in hechtenis, die door de arr. rechtbank te Zutfen wegens diefstal met braak in de herv. kerk te Olst tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld was, is den 10 door het gerechtshof te Arnhem vrijgesproken en onmiddellijk op vrije voeten gesteld. In de vergadering der «Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen in de provincie Noord-Holland", den 8 te Amsterdam gehouden, is door den heer mr. W. H. van Tienen, burgemeester van Wormerveer eene_ bespreking ingeleid over het «wetsontwerp tot herziening van de algemeene regels derfplaatselijke be lastingen." De vergadering besloot met algemeene stem men aan de Iweede Kamer bij een adres de verwerping van dat ontwerp te verzoeken. Tot leden eener com missie van redactie van het adres werden benoemd de heeren: mr. E. A. JordensH. J. Versteeg H. J. Calkoen en J. Ph. Dolleman, burgemeesters van Haarlem, ZaandamEdam en Heemstedealsmede de"heer mr. A. A. Land secretaris van Haarlem. Den 8, des morgens omstreeks 3 uren, werd brand ontdekt in de groote boerderij te Beets, bewoond door A. Folsma, eigendom van baron van Lijnden te Beetster- zwaag. De brand nam zoo snel toedat de geheele boerderij vernield isterwijl 18 van de 53 runderen slechts gered konden worden. De kist van den knecht werd gered doch de daarin geborgen geweest zijnde kleederen werden vermist. Den 8 is te Ophemert, in den ouderdom van ruim 92 jaren, overleden de heer D. Formijne, gedurende 67 jaren onafgebroken lid van den gemeenteraad. Den 9 is te 's-Gravenhage voor middelbaar onder wijs schoonschrijven toegelaten de hoer G. Meereboer van Haarlem. Den 9 is eene boerderij te Nijkerk verbrand. Den 9 des nachts te ruim 1 uur is te Haarlem een hevige brand uitgebroken in de woning van den heer P. F. de Bordes in de Wilhelminastraat No. 23: de brand was waarschijnlijk ontstaan door het springen van een spirituslampje in de slaapkamer van het gezin, waardoor de vlam in aanraking was gekomen met de gordijnen van een kinderledekantje en de kamer weldra geheel in vlammen stond. De heer de Bordesdie nog getracht had den brand in den aanvang te stuiten be kwam belangrijke brandwonden aan de handen. De dienstbode moest langs de dakgoot vluchten. Van don inboedel kon nog een deel in het in de nabijheid slaande kerkgebouw der remonstrantsche gemeente gered worden. De Koningin - Regentes heeft den 9 de leden van den Hoogen Raad ten gehoore ontvangenden 10 de hoofdofficieren te 's-Gravenhage. De minister van oorlog heeft aan de autoriteiten medegedeeld, dat als een noodwendig gevolg van de omstandigheid, dat door het overlijden des Konings do kroon is overgegaan op Koningin Wilhelmina, in het eedsformulier zooals die tot dusverre door de officieren der landmacht vóór de aanvaarding hunner betrekking werd afgelegd, de woorden «aan den Koning", vervangen moeten worden door »aan de Koningin.'' Do vorst van Waldeck-Pyrmont heeft het ridder kruis 1 klasse van de orde van verdienste geschonken aan de heeren du Tour van Bellinchave opper-ceremo- niomeestor en de Constant Rebecquehofmaarschalk laatstgenoemde ontving van den groothertog van Luxem burg de benoeming tot ridder-grootkruis van de groot hertogelijke orde van de Eikekroon. Met 1 Januari a.s., bij de in werking treding dei- nieuwe pensioenwetten, zal a pet. leges geheven worden van het bruto bedrag der uit te betalen pensioenen van 600 af en hooger per jaar, ook van de militaire pen sioenen bij de zee- en landmacht, voor welke dus ook reeds leges verschuldigd zullen zijn voor de pensioen betalingen over het 4e kwartaal. Door de vereeniging tegen de bedelarij te Sijbe- karspel zullen dezen winter weder pogingen aange wend worden om behoeftige werklieden door arbeid in staat te stellen zooveel mogelijk in hun onderhoud te voorzien. De heer van Balen Blanken heeft het souvenir ter gelegenheid van zijn jubileumin den vorm eener charretteniet van de ingezetenen van Benningbroek alleenmaar van die der gemeente §jj bekarspel waarvan Benningbroek een onderdeel uitmaakt, ontvangen. De nieuwe gashouder bij de gasfabriek te Utrecht, die in de vorige week met 18000 kub. el water gevuld was, om hem te beproeven, is gesprongen. Voor de Nieuwjaarsbedeeling te Furmerend is langs de huizen der ingezetenen eene som van 500 opgehaald met 118 roggebrooden. Evenals vroeger zal het geld besteed worden tot uitdeeling van levensmid delen en brandstoffen. Volgens aan het Vaderland gegeven verzekering, ontvangen de minister van justitie en de secretaris generaal bij het departement van justitie geene belooning voor de verzegeling eener vorstelijke lijkkist zooals al gemeen gemeend wordt. Beroepen bij de ued. herv. gemeente te Schel- linkhout de heer H. L. Oort, candidaat te Leiden. Te Utrecht is aanbesteed het verrichten van grond werken het opbreken en leggen van sporen en wissels en het maken van gebouwen en inrichtingen ten behoeve van de werkplaatsen te Tilburg, geraamd op ƒ126,200. Laagste inschrijver de heer P. Verhoeven te Deventer voor f 115,970 De kerkeraad dor herv. gemeente te Spanbroek heeft de predikants-toelage met f 100 verhoogd en alzoo gebracht op 1400. Te Arnhem is in don ouderdom van 82 jaren over leden de oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, de heer mr. L. A. J. W. baron Sloet van den Beele oud griffier der Staten van Gelderland. Tot lid van den gemeenteraad van Wieringer- waard is gekozen de hoer R. D. Kaan in plaats van wijlen den heer C. Zijp. Te Hedeinblik is don 10 een 17jarige jongeling door het ijs gezakt en verdronken. Bij de uitgevers J. van der Endt en Zoonte Maas sluis verschijnt sedert eenige jaren reeds een vakblad voor timmerlieden metselaarsmachinistensmeden ververs, enz., getiteld: de Ambachtsman, dat per half jaar f 2 franco per post kost. Voor ons liggen een paar nummers van deze maand, benevens de inhoud van een vorigen jaargang Wij kunnen alle practici op genoemd verschillend gebied zeer aanraden met dit be langwekkend blad kennis te maken. Zij zullen er, dunkt, ons menigen goeden raad in vinden die hun bij den dagelijkschen arbeid vaak van onberekenbaar nut kan zijn. Het blad verschijnt wekelijks. Stoomdr. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 6