!fI I Buitenland. Binnenland. *r--. terdamsche Courant en het Handelsblad, maar daartegen over moet men stellen, dat aan verschillende andere rubrieken van het Nieuws medewerkers zijn verbonden, zooals geen andere courant kan aanwijzen. Het concert van Louise Heymann in het Concertge bouw, dat den 21en Nov. j 1. niet kon doorgaan ten gevolge van den dood van Z. M. den Koning, heeft thans m de afgeloopen week plaats gehad. Daar de entrée vrij laag was gesteld, hadden velen zich een koude wan- eling getroost naar de eenzaam golegene concertzaal Aan allen zal hot heerlijke talent der zangeres daarvoor ruimschoots vergoeding hebben geschonken, want Louise Heymann verdient eene eereplaats onder hare kunstzusteren. Haar orgaan, liefelijk en welluidend, bracht haar audi torium herhaaldelijk in verrukking, die zich uitte in luide toejuichingen en prachtige bloemen. Ondankbaar zou het zijn, wanneer wij bij de bespreking van dit concert ook geen hulde brachten aan den verdienstelijken fluitist^ Dahmen en den bekenden pianist Henri Tibbe, die beiden veel schoons ten gehoore brachten. Ook het orkest, onder leiding van den heer W. Hutschenruyter, handhaafde zijn goeden naam en had zeer veel succes met het Loreley Vorspiel van Max Bruck. Op dienzelfden avond werd in het Grand Théhtre een alscheidsvoorstelling gegeven Possart gaf den Amster dammers nog eens voor het laatst van dit jaar zijne öhvlock-creatie te bewonderen. Jammer was het, dat dien avond niet zoovele getrouwen naar de Amstelstraat waren getogen als wel op andere Possart-avonden het geval is geweest; allerlei omstandigheden waren daarvan de oorzaak.^ Het is te hopen, dat de geniale toonoel- speler de minder bezette eerste rangen niet zal toeschrijven aan vermindering van de veroering zijner talenten, want dan zou het amsterdamsch publiek een volgend jaar wel eens verstoken kunnen blijven van het zeldzame ge not, zijn spel te aanschouwen; nu men langzamerhand aan zijn komst gewend raakt, zou dat voor vele tooneel- liefhebbers een groote leegte zijn. De ijverige tooneol- directeuren Gebrs. Van Lier hebben reeds dadelijk voor nieuwe krachten gezorgd, want togen a.s. vrijdag wordt eene Achard-voorstelling aangokondigd. Het zal mij benieuwen, of de Amsterdammers daarvan drukker ge bruik zullen maken dan van de uitvoeringen van het Pransche gezelschap in den Parkschouwburg, dat letterlijk voor stoelen en banken heeft gespeeld. BEIjGIE. Te Leuven zijn drie jongelingen door het ijs gezakt en verdronken. Prins Alberttweede zoon van den Graaf van Vlaanderen, is den 15 onder de kweekelingen der Mili taire School opgenomen. De Koning stolde zijn neef aan het onderwijzend personoel voor, in tegenwoordigheid van den minister van oorlog en den graaf en giavin van Vlaanderen. De Koning hield eene toespraakwaarin hij o. a. zeide »Met groot genoegen stol ik u hier mijn tweedeu neef voorevenals indertijd zijn broeder. Ik beschouw dit als eene hulde aan deze inrichtingwaar de prins de bekwaamheden zal verkrijgen om een bekwaam officier te worden. Het is ook een hulde aan het begiusel dat alk belgen moet bezielennamelijk dat der verdediging van het vaderland. Het vaderland heeft behoefte aan krachtige en bekwame burgers. Den mensch treffen dagen van beproeving waarop hij voor bereid moet zijn de volken hebben evenzeer tijden van crisis te doorworstelen. Breekt het noodlottig uur aan, dat hun bestaan bedreigd wordtdan is een goed ge organiseerd leger de beschermer van hunne instellingen en openbare vrijheden. Ik acht mij gelukkig, de jongeling schap in het leger te zien treden, en op de prinsen rust de taak het voorbeeld te geven in de vervulling van hun plicht." DU1TSCH L *HTD. Keizer Wilhelm heeft den erf- groothertog van Luxemburg na afloop der audiëntie de ridderorde van den Zwarten Adelaar geschonken. EHü©ËI(AJ!lJD. De gemeenteraad van Edinburg heeft op voorstel van eene commissie uit zijn midden besloten, Grete maakte eene buiging en stond op. Ook de di recteur verrees van zijne zitplaats. «Nog één woord, juffrouw Grete, een vertrouwelijk woordwaartoe ik uit niets anders het recht put dan uit de sympathie die ik voor u gevoel. Gij hebt hier een volkomen onbesproken gedrag geleidhet zou mij bijzonder genoegen doen, zoo gij de kracht hadt ook daar buiten, in de wereld,braaf te blijven. Vergeet ons nietkom mij van tijd tot tijd eens opzoeken en vertel mij dan hoe het u gaat Er kwam een droevig lachje op Grete's gelaat. »Ik wil nietdat gij eene verkeerde meening omtrent mijn verleden koestert", sprak zij, »en ik vermoed, dat zulks, na hetgeen gij van mijn vader gehoord hebt, het geval is; Mijn vader verkeert in eene dwaling, ik heb mij niets te verwijten. Ik heb zijn huis moeten verlaten, omdat zij er mij niet meer duldden. Dat is de waar heid al het andere is onzin. Ik hoop dat gij mij ge- looven zult." »Ik geloof u, juffrouw antwoordde de directeur op «ernstigen toon, reikte baar de hand en drukte de hare. Gij komt zeker over eenige dagen uw bewijs van ont slag halen en de overige noodzakelijke formaliteiten vervullen Ook zult gij zeker afscheid willen nemen van de dokters en van de u bekende bewaaksters. Nogmaals wensch ik u van ganscher harte het beste toe. Vergeet ons niet en wees gelukkig." Terwijl de directeur dit zeide had hij Grete's hand in de zijne gehouden en drukte die hartelijk. Grete's oogen waren vochtig geworden. Zwijgend verliet zij het vertrek en begaf zich naar haar kamertjewaar zij van kleeding verwisselde. Wel bedacht zij nogdat zij de uitnoodiging had aangenomen van het jonge meisje, dat heden ontslagen werd maar zij verkeerde niet meer in eene stemming om daaraan gevolg te geven. Liever sloop zij stilletjes de zaal door met het taschjedat hare meept noodzakelijke eigendommen bevattein de hand. Eenige seconden later was de hoofdpoort achter haar gesloten. Zij nam in een hoekje van den ledigen tramwagen schrappen van de lijst der den naam van Parnell te eereburgers van die stad. Bij de verkiezing van een lid van het Lagerhuis te Bassetlaw in Nottinghamshire, ter vervanging van den overleden conservatieven afgevaardigde Becketis den 15 gekozen de heer Frederick Milner, de eandidaat der unionisten met 4381 stemmnen. De eandidaat van Gladstone, Mellor, verkreeg 3653 stemmen. Bij de laatste verkiezing, in 1885 verkreeg de conservatieve eandidaat 4307 en de liberale 4072 stemmen. FRMKKIJH In eene der wijken van het 19 arrondissement van Parijs is bij de verkiezing van een raadslid de boulangistGrébeauval, gekozen met 1980 stemmen zijn mededinger bekwam 1760 stemmen. ITAlilSS. De oostenrijksche gezant te Rome werd bij een rijtoer door een steen getroffen, welke door een weggezonden bediende in het rijtuig werd geworpen. Hij werd licht gekwetstde dader werd gevat. De minister-president Crispi heeft den 17 in de Kamer de aanvallen op de staatkundige gedragslijn van het Kabinet bestreden. Wat de bondgenootschappen van Italië betreft, ver klaarde hij dat de regeeriDg daaraan trouw zon blijven. De stelling van Italië in Afrika is goed men zal mettertijd daarvan de vruchten zien. De regeering heeft geene overdreven bedoelingen, daar zij generaal Orcro verboden heeft, naar Kassala op te rukken. Wat de waarborgenwet betreft, gaf hij de verzekering, dat deze wet de uitoefening van geestelijk gezag ver zekert, doch dat in Italië slechts één souverein bestaat namelijk koning Humbert. IiUXEiliBlJRC}. Bij Je aanvaarding zijner regeering heeft groothertog Adolf kwijtschelding van straf ver^ leend voor alle misdrijven en overtredingen, die gestraft werden met gevangenisstraf van niet meer dan 3 da<mn of eene geldboete, 12,50 niet te boven gaande. OOITEKRIJH.llOraARIJR De hongaarsche hamer heeft het wetsontwerp aangenomenwaarbij de handelsbetrekkingen met Turkije en Bulgarije geregeld worden. VEKEEfVieDE-STATEN. Na overleg mot den minister van financiën Windom heeft het lid van den Senaat Sherman namens de republikeinsche partij in den Senaat een wetsontwerp ingediendwaarin wordt besloten tot aankoop van den beschikbaren voorraad zilverbaren, die geschat wordt op 12,000,000 onzen en tot uitgifte van 2 pCts. obligation ten bedrage 'van 250,000,000 voor den aankoop der baren, indien dit noodig wordt geacht, ten einde biljetten van de nationale banken te vervangen. Litting-Bull het opperhoofd der indianen in het westen is door politie agenten dood geschoten. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Bij de behandeling der begrooting voor buitenlandsche zaken op den 15 drong de heer Reekers op herstel van het gezantschap bij den Paus aan, waarvan de opheffing den katholieken steeds griefde. Nederland moest zich daarbij spiegelen aan Engeland. De heer L i e f t i n c k vroeg inlichtingen of het mond en klauwzeer te Vaals geheel als geweken was te beschouwen zoodat de vee- invoer in Engeland weer te verwachten was. Hij wenschte meer activiteit en waakzaamheid bij onze dure diplomatie, opdat bij het uitbreken van veeziekten buitenslands par ticulieren niet vroeger gewaarschuwd zijn dan de regee- ïing. De heer van Kerkwijk kwam op tegen de geheimzinnigheid bij dit ministerie dat te veel vergeet, dat het betaald wordt door het volk en dat de handel bij openbaarheid groot belang hoeft. Hij bracht dit ter sprake naar aanleiding van het gebeurde met het nederl. vice—consulaat te Bassorah. De afloop van het daarnaar ingestelde onderzoek is niet bekend gemaakt. De heer van der Feltz behandelde de aansluiting plaats en reed even neerslachtigals zij voor ongeveer een half jaar het gesticht had opgezochtnaar de lief- delooze wereldstad terug. Naar de Wörlers! Zij had immers geen andere ken nissen. HOOFDSTUK XVI. De drukkende hitte van de laatste dagen van den zo mer waaronder de arme stedelingen zooveel te lijden hadden, werd buiten minder onaangenaam gevonden. In het oude park van Mahldorff waren schaduwrijke plek jes genoeg en het meer verschafte gewoonlijk de noodige frischheid en koelte. Zelfs was er in de laatste dagen in het slot veel meer afwisseling en leven gekomen. Sedert de opening van de jacht was er telkens bezoek uit de buurt en ook van verder afgelegen plaatsen want het Paggersche jachtveld, dat voortreffelijk onderhouden werd, was wijd en zijd beroemd. Het was een druk jaar geweest voor den houtvester Dammler. Een zware storm had het rasterwerk om het Mahldorffer wildpark beschadigd; herten en wilde zwijnen waren er uit ontvlucht en verwoestten thans de aard appel- en havervelden van de boeren. De klachten over wildschade waren ontelbaar. Wilde men den oogst red den, dan mocht er niet met de gewone drijfjachten ge wacht worden tot de winter inviel. Dammler had reeds^ meer dan eens den ouden graaf hiei omtrent rapport uitgebracht en in de laatste dagen van Augustus kwam hij wederom met klachten. Maar, Dammler, wij kunnen toch nu geen drijfjach ten houden op grof wild. Laat Bruno er alleen op los gaan met zijne honden en tracht den weg te vinden dien de zwijnen nemen dan kunt gij ze allen onder schot krijgen." »Dat zal niets baten, mijnheer de graaf. De herten zijn in de dichte bosschen niet te jagen en de zwijnen hebben nog geen regelmatigen loop.' Wij zullen moeten drjjven." van kanalen te Nordhorn. De heer Kolk ara n vroe» nadere inlichtingen omtrent den stand der onderhande lingen met Pruisen nopens de sluiting van den Ouden- Rijnmond en besprak de uitvoering van het zalmverdrag. De heer van Houten gaf rekenschap van zijn gevoe len waarom het oogenblik thans niet daar was, om Neerlands houding met betrekking tot het Congo-verdrag te beoordeelen. Het sectierapport had het in zijne sectie voorgevallene niot juist weergegeven. De heer Sanders verklaarde te deelen het gevoelen van den heer van Houten in zake het Congo-vraagstuk en vond de in bet voorloopig verslag gedane uiting ook wel wat te sterk gekleurd. De heeren Schimmelpennincken Ram verklaarden, dat het in het verslag aangeteekende volkomen juist weergaf het in de sectiën voorgevallene, zelfs minder gekleurd. De heer B o r e e 1 achtte onthouding van bespreking in de Congozaak thans wenschelijk. Hjj zal de begrooting aannemenafgescheiden van de vraag yarn vertrouwen in het buitenl. beleid. De min. v. buitenl. zaken antwoordde, dat de regeering de kwestie van herstel van het pauselijke ge zantschap dat iets anders is dan afschaffing nog niet had overwogen. In zake den veeuitvoer naar Engeland en Frankrijk is zij voortdurend werkzaam; er bestaat hoop dat te Depttord weer slachtvee kan worden ingevoerd. Aan de fransche regeering is verzochtalthans ééne haven voor ons vee open te stellen. Tegen den invoer van ziek vee wordt streng gewaakt. Het te Bassorah voorgevallene had weinig te beteeke- nener bestond geene spanning tusschen de fransche en nederl. regeeringen. Voor bekendmaking bestond geen aanleiding. Particuliere belangen zijn ongemoeid gebleven. In zake de kanalen van Almeloo en Nordhorn kan men Duitschland niet beletten aan andere werken den voorrang te geven. Omtrent de sluiting van dsn Ouden-Rijnmond wordt met den waterstaat overlegd. Geleidelijke dijksverhooeing is uitvoerbaar. Duitschland heeft zich niet ontoegankelijk betoond voor de grieven tegen uitvoering van het zalmverdrag. In de Congozaak wordt nog altijd Balgië's antwoord op de dezerzijdsche voorstellen gewacht.' Na replieken werd de algemeene beraadslaging gesloten. Bij den post -consulaten" stelde de heer Hintzen vermindering met f 3000 voor, aangevraagd om den consul-generaal te Peking te doen bijstaan door een be kwamen man, die volkomen de chineesche taul machtig is. De minister verzekerde, dat de, leerling-tolk, wiens aanstelling men beoogtvolkomen geschikt en bekwaam is voor zijne taak en weersprak de, bewering van den heer Hintzen dat in deze met lichtvaardigheid zou zjjn gehandeld. Het amendement werd aangenomen met 44 tegen 28 stemmen. Bij artikel 11 erkende de ia„i nister de door den heer Goedkoop betoogde billijkheid; van vergoeding der schade aan Nederlanders bij de redding van landgenooten, maar de daartoe noodige gelden konden niet uit deze begrooting worden gekweten. Er zal dus hiervoor een financiëel administratieve regeling noodig zijn. De heer Goedkoop drong op spoedige regeling aan. Na^ goedkeuring der overige onderdeden werd de be grooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. (/Wordt vervolgd.) Ik laat geen grof wild drijven in den paartijd dan betaal ik liever de schade. Zijn er flinke herten bij Dammler, die wel wist, dat de oude heer het schieten van volwassen herten vóór den bronsttijd niet gaarne zag, gaf een ontwijkend antwoord: »Ik heb maar twee oudeeenige eenjarige en vier kleine herten gezien." »Nu dan, mij. goed!' Als Bruno geen bijzondere be-, denkingen heeft, zullen wij op den eersten September drijfjacht honden." »Zeer goed, mijnheer de graaf." In den loop van den namiddag sprak de. graaf met Bruno alles af en nog dienzelfden avond werden tien uitnoodigiDgen waaronder twee aan societeitsvrienden in Berlijn met de post verzonden. Bruno achtte zioh verplicht de redenen daarbij op te geven, van het onge wone tijdstip, waarop de uitnoodiging geschiedde. Regine s positie in de grafelijke woning was in de laatste maanden hoe langer hoe aangenamer geworden. Het vriendelijke mooie meisje werd. door iedereen be schouwd als een lid van de familie en was aller lieve ling. En inderdaad Regine was vriendelijk beleefd en voorkomend voor iedereen altijd vroolijk en opgewekt daarbij kalm en steeds op hare plaats, terwijl zij een bijzonderen tact had om met de gravin om te gaan. Het scheen weldat de wonde in hare ziel geheel genezen was. Sedert dien zonnigen lentedag, waarop zij, op het terras, aan de gravin het pijnigende geheim van haar leven had toevertrouwd, waren de akelige schrikbeelden, die haar zoo dikwijls de keel toesngerden, niet moer teruggekeerd. Zij voelde zich als van een zwaren last bevrijd. Wel had zij dat óéne, dat vreeselijk uur niet vergeten, maar zij kon er thans aan denken zonder zich zoo wanhopend te gevoelen als vroeger. De mensehen zijn niet onverbiddelijk dit troostvolle woord van hare moederlijke vriendin gaf haar telkens weder nieuwen moed en zelfs het ergste, eene mogelijke ontdek king, waartegen zij vroeger met angst en schaamte had op gezien, meende zij thans met gelatenheid te zullen dragen. Nu en dan kwam haar het oogenblik waarop alles aan het licht zon komen, met merkwaardige duidelijk heid voor den geest. Zij zag de ontstelde gezichten van hare omgeving en voelde hoe het schaamrood hare wan gen bedekte. Wel klopte haar hart sneller dan gewoonlijk, maar zij viel niet in zwijm zij hield zich staande en sprak met eene zachte en diep ontroerde stem Jaik ben slecht geweest, maar ik ben het nu niet meer. Ik ben gevallen maar weder opgestaan. Ik ben goed ge worden gij allen hebt mjj zóó goed gemaaktdat ilc nimmer meer slecht kan worden. Ik koester thans geen vrees meerwant wat ik hier gevonden heb kunt gij mi) met meer ontnemen." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2