335e Staatsloterij. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Do kamer van koophandel en fabrieken te 's-Graven hage heeft met 6 stemmen tegen 1 besloten, aan de spoorwegmaatschappijen te verzoeken, de vergunning aan stationschefs tot het uitoefenen van den handel in steen kolen in te trekkendoch verworpen met 4 tegen .3 stemmen een voorstel om aan de regeering te verzoeken, zoo zij meent dat dit op haar weg ligt ten opzichte van de veiligheid op de spoorwegen, ook harerzijds aandrang op de spoorwegmaatschappijen uit te oefenen, ten einde den steenkolenhandel aan stationschefs te verbieden. De minister van oorlog heeft aan de autoriteiten der landmacht den dank van de Koningin-Regentes over gebracht voor de in de laatste dagen door het leger gebrachte hulde aan wijlen Z. M. Koning Willem lit. De te Kdain voor buitengewone bedeeling op Nieuwjaarsdag gehouden collecte heeft/ 192,84), ƒ26,45| meer dan in 1889 opgebracht. De minister van waterstaat deelt in de memorie van antwoord op zijne begrooting mede, dat hij naar de volgende regelen de ambtenaren bij de posterijen en de telegraphie wenscht te bezoldigen. De directeuren der postkantoren worden in 8 klassen ingedeeld met bezoldi ging van f 800 tot f 5000, die der telegraafkantoren in 8 klassen van f 800 tot f 4000 (thans 6 van f 900 tot f 3500). Bij vereenigde kantoren wordt betaald het hoogste der beide traktementen plus j van het laagste. De onderdirecteuren der posterijen en de hoofdcommiezen der telegraphie zullen ontvangen f 2300 —2600. De commiezen der posterijen worden verhoogd4e klasse van f 900 tot f 1100, 3e van f 1100 tot f 1400, 2e van f 1400 tot 1700 en le van f 1800 tot J 2200. Met de traktementen zullen ook beloond worden de com miezen der telegraphie (tegenwoordig telegrafisten le en 2e klassen met salaris van f 900 tot f 1600). De telegra fisten 3e kl., thans f 700 4 800 ontvangende, worden verhoogd tot. f 800 a f 1200. Bij de klerken der tele graphie wordt het minimum van f 350 op f 400 gebracht. De conducteurs zullen in elke der drie klassen f 100 meer krijgen, (dus f 800, f 700, f600), de hoofdbestellers f 800 a f 900 (in plaats van f 700 a f 900). De be stellers worden verdeeld in vier klassen met bezoldiging naar diensttijd, zoodat de traktemententhans loopende van f 200 'tot f 750 zullen bedragen f 400 a f 800. Vier personen van Eindhoven reden van de markt te Uden huiswaarts. To St. Oederode gekomen hield de koetsier voor een herberg stilde herbergier opende het portierdoch bemerkte dat alle vier bewusteloos waren ten gevolge van de kolendamp der in het rijtuig geplaatste stoof. Eerst na verloop van drie kwartier gelukte het den geneesheer, hen weder tot bewustzijn te brengen. Leesboeken voor blinden als drukwerkzijn vrij gesteld van invoerrecht. De vischscbuit H. D. 19, te Helder thuis be- hoorende is den 12 bij het uitbrengen van een anker voor de in den morgen van dien dag in de Noorder- gronden gestrande engelsche stoomboot St Asaph met 5350 balen katoen van Savannah naar Bremen bestemd in aanraking gekomen met de sleepboot Hercules en bijna onmiddellijk gezonken. Alle opvarenden werden gered. De gemeente-begrooting voor Schoterland is den 10 vastgesteld op 142.161.73 aan inkomsten en 142.088.39 aan uitgavenwaaronder 30578 aan de armbesturen, alzoo 7000 meer dan in 1888 en 2000 meer dan in 1889. Den 12 is de heer mr. A. Beaujon sedert 1884 hoogleeraar in de staathuishoudkunde en de statistiek aan" de Amsterdamsche Universiteitin den ouderdom van 37 jaren te Heidelberg overleden Bij kon. besluit van den 11 is dat van 12 Sept. 1890 tot tijdelijke benoeming van K. Warburg en zijne echtgenoote C. A. Bazendijk tot huismeester en huis meesteres in 's Rijkskrankzinnigengesticht te Medem- bllk, ingetrokken. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 12 P. W. Hal en J. M. Wijsman, die terecht stonden we gens inbraak in een huis aan de Grensstraat terwijl de bewoners afwezig waren en daar op zeer ruwe wijze te werk gingen, veroordeeld tot gevangenisstraf en wel Hal tot 3 en Wijsman tot 2 jaren. Bij kon. besluit van den 12 (Staatsblad No. 179) is als een bewijs van bijzondere waardeering der dien sten van Nederlands strijders in de gedenkwaardige jaren 1813-1815 op de voordracht van den minister van oorlog, het volgende bepaald: 1<>. aan ieder oudstijder der jaren 1813-1815 ge rechtigd tot het dragen van het eereteeken (Zilveren Kruis), ingesteld bij kon. besluit van 10 Mei 1865 (Staatsblad No. 32) wordt jaarlijks, op aanvrage van den belanghebbende tot de Koningin gericht, ten laste van de begrooting van oorlog bij wijze van gratificatie eene geldelijke tegemoetkoming van 150 verleend, mits blijke dat hij uit eigen middelen niet voldoende in zijn levensonderhoud kan voorzien. 2". die togemoetkoming zal voor de eerste maalzoo mogelijk, nog in den loop van 1890 en verder telkens omstreoks het midden der maand Juni worden uitgekeerd. De Koningin-Regentes heeft aan den burgemeester van 's-Gravenhage f 4000 gezonden ten behoeve van de algemeene armen. Ds. Bisschop Boele to Blokker heeft voor het beroep naar de ned. herv. gem. te Koedijk bedankt. De minister van justitie heeft eene circulaire uit gevaardigd waarbij zonder eenig voorbehoud aan alle onder zijn departement behoorende ambtenaren in wier handen eeden plegen te worden afgelegd om voortaan, in plaats van trouw aan den Koning, te doen zweren trouw aan de Koningin. Tot hoofdingeland der dertig gemeenschappelijke polders van Texel is bij herstemming met 200 van de 303 stemmen gekozen de heer P. N. Bremer Benoemd tot kapelaan te Beemster de heer J. Th. Boonekamp, kapelaan te Schoten. De heer P. A Krijnen te 's-Gravenhage was voor f 203000 laagste inschrijver bij de aanbesteding van het bouwen eener r. k. kerk in het Veentje aldaar. Beroepen bij de herv. gemeente te Muiden ds. H. Waardenburg te Velien. De directie der Holl. Spoorwegmaatschappij heeft bepaald dat gedurende de strenge koude aan haar personeel dat des nachts op de stations in dienst is warme koffie brood en vleesch zal worden verstrekt. Bij kon. besluit van den 5 is met ingang van 1 Januari as. de heer mr. H. van der Hoeven te Leiden voor 3 jaren benoemd tot secretaris van het college voor de zeevisscherijen. Den 11 is te Vaals een fabrieksarbeider dood op den weg gevonden hij was ten gevolge van de koude bozwekem aVonds is van de dagboot Engeland van de Maatschappij Zeeland op 15 mijlen afstand van Sheerness, de voornaamste as der machine gebroken, zoodat het schip geheel stillag. De kapitem besloot het anker uit te werpen en te wachten op de nachtboot, die den 13 des morgens zou voorbijgaan. Toen deze boot werkelij in het gezicht kwam stoomde deze langs hare zijde en nam reizigers en mails over. Twee engelsche oorlogs schepen haalden de bootwelke des avonds om 8 uur aan de pier gemeerd lag. Den 13 is in eene te Amsterdam gehouden ver gadering van het centraal comité van anti-rev. kiesver- eenigingen op verzoek van Patrimonium besloten in overleo1 met Patrimonium en andere vereenigingen in het aanstaande voorjaar een sociaal-congres te houden. Twee jongelingen van Elsloo (Ooststellmgwerl) reden den 14 des avonds op schaatsen tegen eene biug, met het gevolg dat de een aan de verwondingen reeds overleed en de ander in zeer bedenkelijken toestand verkeert. Een soldaat van een detachement grenadiers en jao-ers dat den 15 in den omtrek van Veur eene veld- I dienst-oefening op schaatsen maakte is door een trein van den Holl. Spoorweg aangereden en gedood. Den 15 is te 's-Gravenhage aanbesteed het bouwen van een geologisch, miuerologisch laboratorium te Leiden, geraamd op 77090. Laagste inschrijver de heer W. A. G. Jansen te Utrecht voor 69280. Den 15 is het door den minister van oorlog bevolen vervroegde verlof voor de cadetten der Kon. Mil. Academie te Breda ingegaan. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 15 besloten tot het aangaan eener 3) pet. geldleeniug van 53000 voor de uitvoering van verschillende werken en burg. en weth. gemachtigd, om tijdelijk 50000 op te nemen ter voorziening in het gebrek aan kasgeld. Den 15 des avonds is te Delft aan de zuidelijke Avenue brand ontstaan in een perceelgebezigd tot berging van scheepsbenoodigdheden als pek, teer, talk en werk enz., welke zoo snel toenamdat van den inboe del in het bovengedeelte, door mevr. de wed. E. be woond, bijna niets kon worden gered. Het geheele per ceel was spoedig geheel afgebrand. Den 16 was voor het bouwen van een rechtsge- bouw en huis van bewaring te Breda de heer L. Sikkler, aannemer t,e Prinsenhage, voor/227.987 laagste inschrij ver van 39 inschrijvers. De raming bedroeg 278.880. Aan de op den 16 gehouden hardrijderij op schaatsen te Schagen namen 12 personen deel. De eerste prijs, f 20, werd gewonnen door J. Constant te Burgerbrug 'de tweede prijs, 10, door S. Liefhebber, te Kolhorn en de derde prijs5door Wardenaar te Barsin- gerhorn. De plaatselijke commandant te Amsterdam heett bevolen dat wegens de strenge koude het aflossen der schildwachten om het uur zal plaats hebbenin plaats van om de twee uren zooals gewoonlijk plaats heeft. De Koningin-Regentes heeft generaal-majoor C. H. F graaf Dumonceau benoemd tot adjudant-generaal van koningin Wilhelmina. Voorts is tot particulier secretaris van H. M. de Regentes benoemd de particulier secretaris van nu wijlen den Koningjhr. S. M. S. de Ranitz, en tot hofdamo jonkvrouw A. J. Juckama van Bur mama baronnesse Rengers. I De uitslag van de wedstrijden te Heerenveen op den eersten dag was als volgt Nationale hardrijderij voor jongens tusschen 14 en 18 jaar (afstand 603 el): le prijs v. d. Meer, van Terhorne, in 1 m. 17 sec 2e prijs Tolman van Sorremorre in 1 in. 17!/5 sec.; 3e prijs Teriet, van Heerenveen, in 1 m. 177Is sec. Meesterschap van Nederland. Internationale hardrijderij voor schaatsenrijders van beroep (afstand 402 el)) le prjjs f 250 Hanje, van Akkrum, in 592/s sec., 2e prijs f 100 Merk Kingma, van Grouw, in 61' 5 sec, 3e prijs f 50 B. Kingma, van Grouw, in 623/, sec. De engelschman See werd geslagen bij den lsten rid. Meesterschap van Nederland. Internationale hardrijderij voor heeren liefhebbers (afstand 1608 el)le prijs gou den medaille Donaghue, uit Amerika, in 3 min. 94/- sec2e prijs zilveren medaille Landahluit Altona in 3 min. 32 sec.; 3e prijs bronzen medaille Pander, nit Haarlem, in 3 min 35sec.; 4e prijs bronzen medaille Houtman, uit Haarlem, in 3 min. 39 sec. De groothertog en de groothertogin van Saksen— Weimar hebben vóór hun vertrek op den 17 1000 geschonken ten behoeve van de algemeene armen te 's-Gravenhage. In het hoofdkiesdistrict Helmond is gekozen tot lid der Prov. Staten van Noordbrabant de heer J. A. Pistorius met 1292 van de 1371 uitgebrachte stemmen, in plaats van den heer W. Prinsen Tz., benoemd tot lid der Eerste Kamer. In de December-vergadering van »Nut. en Genoe gen" te Uitgeest trad als spreker op de heer J. J. Eb- meijer van Zaandam. De begaafde spreker oogstte veel bijval met de voordracht van »De oude admiraal en zijne omgeving" van Werumeus Buning en aEen heel. lieve verrassing" van van Maurik. De heer Ebmeijer beschikt over een flink geluid, en verstaat de kunst, om ver schillende personen zeer aanschouwelijk voor te stellen. Ook de muzikale voordrachten van mej. A. van Nienes en den heer C A. Breedt Bruyn verwierven luide toe- De minister van oorlog heeft aan de T weede Kamer toegezonden het verslag der commissie belast met het onderzoek nopens de watervoorziening in oorlogstijd van Amsterdam en uitsluitend ter kennisneming en onder voorwaarde van verzegelde terugzending, het plan van de stelling van Arasterdam die van marine de gedrukte overeenkomsten met de Kon. Fabriek van Werktuigen te Amsterdam betreffende de levering van bet ramschip en het pantserdekschip. Het onderling begrafenisfonds voor Hoogwoud en omstrekenopgericht 15 Juli 1890, treedt den 1 Januari 1891 in werking, omdat het daartoe vereischte aantal van 500 leden ruimschoots verkregen is. De con tributie, die alleen geheven wordt bij overlijden van een der leden, bedraagt van 5 tot 10 ets. naar gelang van den ouderdom der leden. De som dier bijdragen wordt binnen 4 dagen aan de nagelaten betrekkingen uitge- keerd na aftrek vau een halve cent van ieders conti 1- butie', die de bode ontvangt. De administratie is geheel kosteloos. De directie bestaat uit de heeren A. Koorn Dz„ voorzitter, R. E. Wieringa secretaris-penningmees ter, M. de Jong, te Hoogwoud F. Woutman te Opmeer en J. Koorn Dz te Aaitswoud. Wenschelpk ware het zeker dat het voorbeeld van Hoogwoud in dezen door vele gemeenten werd gevolgd w Het gerechtshof te Amsterdam heeft den heer W. Seppfabrikant te Beverwijk in hooger beroep ver oordeeld tot tien gulden boete. Yan de 71 gemeenten, die vrijstelling van de ver plichting tot schoolgeldheffiog vroegen, heeft tot heden slechts ééne de gemeente Zijpe een gunstige beschik king gekregen. Van 9 gemeenten zijn de aanvragen nog in onderzoekwaarvan 3 alleen betreffen het herhalings- ondorwijs. De heer dr. A- J. Swart te Enkhulasen is be noemd voor één jaar tot leeraar in de wiskunde aan het gymnasium. Den 17 hebben in den gemeenteraad van Haarlem do stemmen gestaakt over een voorstel om de jaarwedde der wethoudersnu deze verhoogd werdte brengen, overeenkomstig het verlangen van Ged. Staten, op 1590, in plaats van op 1200 zooals de raad aanvankelijk besloten had. 3e klasse, 3e lijst, 17 December. Nr. 13713 25000; No. 8186 5000: Nr. 15698 t 2000; No. 2888 1000 Ns 2466 en 15350 400: Ns 6638 en 13408 ƒ200 Ns. 4415, 7042, 10566, 11809, 12321 100. 3e klasse, 4e lijst, 18 December. No. 3295 f 1000- 's GRA.VENHAGE 18 December. Tweede Kamer. Het hoofdstuk binnenlandsche zaken is onveranderd aangenomen. De memoriepost voor een centraal-bureau van statistiek, door den heer Nieuwenhuis voorge steld, werd verworpen De regeering bereidt een derge lijk bureau voor. Bij hoofdstuk marine zeiden de hoeren Guyot en Land den minister hun vertrouwen op de heer Hintzen critiseerde scherp de contracten met de Kon. Ned. fabriek te Amsterdam, de heer Roose boom protesteerde tegen de beperking der binnenlandsche verdediging. Indien hij en anderen voorstemden bleek daaruit° niet van vertrouwen. De minister verdedigde zijn beleid. Aan de hardrijderij op schaatsen ten behoeve van arme huisgezinnen door de Alk.naarsehe IJsclub den 17 op het afgesneden kanaalvak gehouden, namen 19 harer leden deel. Er was bij de ingezetenen tot dat doel een bedrag van 196,80 opgehaald, waarvoor spek erwten en turf zal worden aangeschaft Do prijs werd gewonnen door den heer J. Lind Hz., die daaidoor do beschikking kreeg over 20 portiënde le premie (15 portiën) door den heer R. Hesslingde 2e premie (12 portiën) door den heer N. A. Conijn, die allen hunne opgaven reeds inzonden, zoodat vrijdag, den 19 de uitdeeling in een lokaal van het Gasthuis door het be stuur van genoemde vereeniging kan plaats vinden. Ook den 18 had op dezelfde plaats een wedstrijd in het hardrijden op schaatsen plaats. De" Alkmaarsche Slagersvereenlging heeft p. m. 250 ned. ponden spek bij elkander gebracht en 100 behoeftige huisgezin nen aangewezen, die daarvan een welkom aandeel zullen ontvangen. De 25 bijdragende patroons of hunne knechts bestreden elkander nu dien dag bet genoegen, wie van hen zou behooren onder de vier, die aan een gezin eene grootere hoeveelheid zouden kunnen toekennen, mot den uitslag, dat de volgende heeren winners waren: le Prijs G. van Os, 2e J. Hartog, 3e J. Roelofs, 4e D. Keet. Vrijdag, den 19, des namiddags te 1 uur, zal de Alk maarsche IJsclub weder te zelfder plaatseeen ouderlingen wedstrijd houden verdeeld in twee afdee- lincren in ieder waarvan eene verg. zilv. en eene zilveren medaille wordt uitgeloofd. In de eerste afdeelingen zullen de leden met hunne dames, aan paren, elkander de overwinning betwisten, in de andere zullen de leden zich opnieuw onderling kunnen meten. Den 18 was het 25 jaren geleden dat de lijn Helder-Alkmaar der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij geopend werd. Den 20 had de openstol- lincr plaats voor het openbaar verkeer. 1- De derde abonnemeutsvoorstelling door de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg-Maatschappij, onder directie van de heeren Alex. Faassen en Co., in het lokaal Harmonie, op den 17, bestond in de opvoering van het bekende, naar hot frausch van Alexandre Dumas bewerkte drama, Margaretha Gautier. De hoofdrollen waren daarin toevertrouwd aan mevrouw Mane Ver- I straete en den heer Moor, waarvan vooral de eerste zich 1 op verdienstelijke wijze van hare moeiehjke taak kweet. De sterke- emoties, waaraan de hoofdpersone ten prooi is, te vertolkeu op eenvoudige aangrijpende wijze is niet ieders werk. Haar spel mocht den bij val der toeschouwers dan ook menigmaal in hooge mate verwerven Den heer Moor was eene bijna even moeielijke karaktervertolking opgedragen en ook hij wist nu en dan don juisten toon te treffen en gaf dan het zoo sterk bewogen gemoeds- leven van Armand Duval, Margaretha's aanbidder met juistheid weder. De groote bezwaren die ook hij te overwinnen had, zal niemand, die dit aangrijpend treur spel kent, zich echter ontveinzen. Do heer Alex. Faassen spoelde, als gewoonlijk, de kleine hem toevertrouwde rol van Armand's vader gemakkely

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3