Binnenland. Ierland. Parnellwien ongebluschte kalk in de oogen werd geworpen, is in Kilkenny ondanks de waar schuwing van zijnen geneesheer niet in huis gebleven, maar in gesloten rijtuig uitgeredenom aan de hand geleid, met een doek en sluier om het hoofd, een kar te beklimmen en een paar toespraken te houden. FRASKRIJK. Michel Eyraudbeschuldigd van moord op den deurwaarder Gou'ffé is door het hof van assises der Seine veroordeeld tot de doodstraf en Ga- brielle Bompard, zijne medeplichtige, tot 20 jaren dwang- arbeid. Een voorstel van den advocaat van Gabrielle Bompard, de heer Robert, om haar in het openbaar te doen hypnotiseeren en vervolgens te ondervragen, met het oog op de bewering dat zij door Eyraud gehypnoti- seerd zou zijn, werd door het hof verworpen. voor schepen aan de Haukes bijjhet eiland Wlerlngen. Aan de tachtig voor anker liggende vaartuigen werd aanzienlijke schade veroorzaakt; een blazer werd als geheel midden door gesneden; een tjalk verloor het zwaard en een jacht miste den gëheelen achtersteven. Van den steiger zijn de zwaar beslagen eikenhouten palen tot den grond afgebroken onderscheidene vaartuigen hingen tegen de glooiing van den dijk en do overigen werden op en tegen elkaar gedrongen. Bij blief van den 16 heeft de landbouwcommissie aan den minister van waterstaat doen toekomen een OOSTEArRIJK-HOHr«ARIJE. Het oostenrijk- sche Heerenhuis heeft aangenomen 1. het wetsontwerp betreffende de legersterkte en de troepen, die in Bosnië en de Herzegowina in garnizoen liggen; 2. de voorloopige begrooting; 3. de regeling der handelsbetrekkingen met Turkije en Bulgarije. De Keizer heeft dezer dagen de wet bekrachtigd, waar bij de voorsteden van Weenen met de hoofdstad tot ééne gemeente vereenigd zijn. Hij ontving den 22 den burgemeester van Weenen die zijn dank betuigde voor de bekrachtiging dier wet. Hjj zinspeelde in zijn antwoord op de dankbetuiging des burgemeesters op de verdeeldheid onder de leden van den gemeenteraadwaarvan eene minderheid zich herhaaldelijk overgeeft aan antisemitische manifestatiën. Hij wees op de noodzakelijkheid om de eendracht te betrachten. RUMEAIE. Met 87 tegen 47 stemmen besloot de Kamer het adres van antwoord op de troonrede in be handeling te nemen. IPAUB. Met Marokko is weer een geschil ont staan. Het spaansche schip San Francisco, met petroleum en hout geladen is bij Albucemas op de marokkaansche kust gestrand en door de mooren geplunderd. De ma trozen, die gevangen genomen werden, zijn na protest van den spaanschen gouverneur van Melilla weer op vrije voeten gesteld. VEREE1VIGDE STATEST. Zware ijsstormen brach ten groote schade aan de telegraafgemeenschap toe. Volgens den Amsterdamschen Studenten-Almanak 1891 zijn aldaar aan de Hoogeschool ingeschreven 1007 studenten. Officiëel ingeschreven zijn 818 en wel in de faculteit der rechtsgeleerdheid 110, geneeskunde ot wJls",en natuurkunde 107, letteren en wijsbegeerte 31godgeleerdheid 59; bovendien zijn voor enkele lessen 39 toehoorders ingeschreven. Bij een te Oostgraftdijk gehouden hardrijderij op schaatson werden de prijzen bestaande uit brand stoffen en levensmiddelen gewonnen door L. Nat W. Knin en J. Blokker, allen aldaar. De heer Henry Tindal heeft zich gewend tot de Iweede Kamer der Staten-Generaalmet ernstigen aandrang tot het houden van eene parlementaire enquête over den tegenwoordigen staat onzer weermiddelen. De gymnastiek-vereeniging «Bato" te Rijp laat bp de ingezetenen eene lijst rondgaan, ten einde gelden in te zamelen om den 8 Januari het 12jjarig bestaan dier vereemging feestelijk te kunnen vieren. De gebroeders Admiraal, bloemisten aldaar, zorgen voor eene eenvoudige en nette versiering van het lokaal van don heer P. Blok dijk de heer Jb. Blaauw Az. vervaardigt een paar tableaux voor die gelegenheiddo muziek van de heeren Blaauw zal de feestvreugde verhoogen en het te geven bal opvTooljjken terwijl de leden van »Bato", door afwisseling van het programma, het publiek aangenaam hopen bezig te honden. In den nacht van den 15 op den 16 is met het springtij weder gebleken, hoe onveilig de ligplaats is advies over de wijze van uitgaaf van het Landbouw- verslag, welk stnk opgenomen is in de staatscourant van den 20. De gemeenteraad van Beverwijk heeft den 17 een voorstel van burg. en weth. tot het bouwen eener bovenverdieping op de openb. lagere school, waarvan de kosten geraamd waren op ƒ5000, met 5 tegen 4 stemmen verworpen en met algemeene stemmen besloten tot het slui ten eener geldleening van ƒ28000, tot dekking van de kosten van verschillende buitengewone werken, waaronder 9000 voor het verbouwen der gasfabriek 3300 voor den aankoop van twee kaden, 5622 voor het maken eener beschoeiing, ter meerdere breedte van 5 el aan de n.o zijde der haven en voor het bestraten van den wal. De bewoners van ITrk, die sedert 18 dagen niets van de buitenwereld hadden gehoord, hebben den 18 een ijs- schuit afgezonden met schipper Kroon naar Kampen die, geholpen door acht mannen, na een tocht van 12 uren daar aankwam. Den 19 vertrokken zij weder met levensmiddelen van Kampen. In de den 18 te Beverwijk gehouden verga dering van afgevaardigden der centrale R. K. Kiesver- eeniging is een voorstel, om zich aan te sluiten bij den Bond van Kiesvereenigingen in Noordholland, verworpen met 11 tegen 4 stemmen. Bij kon. besluit van den 18 is ter uitvoering van art. 12 3 lid sub. 2 der wet tot regeling van het lager onderwijs het volgende bepaald Het bedrag der Rijksbodragen, die aan gemeentelijke en aan bijzondere normaallessen en aan hoofden van scholen zullen worden verleend, voor elk dor door hen in den loop van het jaar 1891 ter opleiding tot onder wijzer aangenomen personennadat deze in den loop van 1893 of later de akte, bedoeld in art. 56 onder a der wet tot regeling van het lager onderwijs, zullen hebben verkregen, wordt vastgesteld als volgt: 1» voor hen, die bij gemeentelijke en bij bijzondere normaallessen zijn op geleid a. gedurende ten minste twee jaren f 300 b. gedurende ten minste drie jaren f 400c. gedurende ten minste vier jaren f 5002°. voor hendie door hoofden van scholen zijn opgeleida. gedurende ten minste twee jaren f 200; b. gedurende ten minste drie jaren f 250 c. gedurende ten minste vier jaren f 300. Den 18 des morgens is de boerenhofstede Heide veld, te Hilversum, aan don straatweg naar Soestdijk gelegen met het vee en den graanvoorraad afgebrand. Bij kon. besluit van den 18 is benoemd tot no taris te Leiden de heer J. J. ter Laag, candidaat-notaris te Haarlem. Den 18 is te Dordrecht plotseling overleden de heer mr. A. Blussé, lid der Eerste Kamer voor Zuid holland. Den 19 werd te Hoorn, door eene rangeerende locomotief, de wisselwachter Flottes overreden. Hij was onmiddellijk dood: hij laat eene weduwe zonder kinderen na. Den 19 zijn te Amsterdam bij het hakken van een slop van de Heerengracht naar het Entrepotdok zes werklieden te water geraakt; allen werden gered. Den 19 is te Haarlem, in den ouderdom van 90 jaar, overleden de heer jhr. B. van Merlen, gepens.- generaal-majoor der kavallerie. Het bouwen van een woonhuis op het terrein der gemeente-gasfabriek te Zaandam is den 19 gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. Kakes aldaar, voor f 6348. Blijkens telegram van den gouverneur-generaal van Neerl. Indie van den 19 wordt de gouvernements-koffie- oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 95884 pikols De gemeenteraad van Ateuwer-Amstel heeft den 19 het voorstel van burgemeester en wethouders tot oprichting eener begraafplaats te Amstelveen ver worpen met 8 tegen 7 stemmen. n den laatsten tijd werden herhaaldelijk op de ijn Ltrecht Kampen onaangeteekende brieven moFgelds- waarden vermist. Den 19 is door de politie te Zwolle de conducteur der postmalen J. Bokkers aangehouden, nadat hij bekend had een brief met twee muntbiljeten van f 10 te hebben ontvreemdlater bekende hij 60 aan muntpapier, dat in zijne portemonnaie gevonden'was, uit een anderen brief te hebben ontvreemd. Den 19 vond men op de jaagvaart tusschen Aven- horn en den Hulk een man, te Enkhuizen thuis be- ïoorendo, met schaatsen aan de voeten, in bewusteloozen toestand en die waarschijnlijk van honger en koude zou zijn omgekomen ware hij niet in tijds ontdekt en verpleegd geworden. Den 20 is te s-Gravenhage voor hoogere wiskunde (M. O.) geslaagd M. H. Spruijt te Haarlem. Den 20 is door den bisschop van Haarlem in de kapel van het Seminarium te Warmond het H. Priester schap o.a. toegediend aan den heer J. P. Westerhof uit Schermerhorn en het H. Subdiakonaat aan den heer B Zurlohe uit Beverwijk. Dinsdag, den 30 en woensdag den 31 wordt in de bo venzaal van het café Krasnapolsky" te Amsterdam, do 16 algemeene vergadering gehouden van den Bond van Nederlandsche onderwijzers. Als de voor naamste punten van den beschrijvingsbrief noemen wij voor den eersten dag: uitbreiding van het orgaan >de Bode het uitgeven van een jaarboekje; spaar- en voor- schotkas; reglementswijziging tot toelating van onder wijzers, werkzaam aan scholen met een kerkelijke kleur en verandering van de bepalingen betreffende het hoofd bestuur. Den tweeden dag zal in behandeling komen het voorstel van het hoofdbestuur om een programma vast te stellen, waarnaar dat bestuur zijne handelingen in het vervolg zal kunnen regelen. Als punten van het pro gramma worden voorgesteld 1. verbetering van de sa larissen der onderwijzers; 2. verkrijging van een meer zelfstandige positie van den onderwijzer in de school (en m demaatschappij); 3 verwijdering uit de wet op het lager ouderwijs van alles, wat schadelijk is voor den onder wijzer en het onderwijs; 4. verkrijging van pensioen voor de weduwen en de weezen van onderwijzers; 5. verbe tering van de opleiding tot onderwijzer en vervanging der thans bestaande akten voor onderwijzer en hoofdon- derwjjzer door één enkele acte5. verkrijging van leerplicht. Daarna zal in behandeling komen het voorstel om eon uitgebreid onderzoek in te stellen naar de sala rissen van onderwijzers en hoofden van scholen, de ver houding dier tractementen, de pogingen om verbetering te verkrijgen en de middelen daartoe. To Emmen wordt op een nader door den minister van waterstaat te bepalen tijdstip een postkantoor geopend. De Koningin-weduwe heeft eene commissie be noemd tot regeling der nalatenschap van Koning Wil lem III. Daarin hebben zitting de heeren mr. J. Heems- teTens voorzitt®r> jhr. mr. E. N. de Brauw, mr. B. M. Vlielander Hein, generaal-majoor graaf Du- monceau, baron Snouckaert van Schaubnrggewezen thesaurier des Konings en jhr. S M. S. de Ranitz die als secretaris zal optreden. Onder hoofdredactie van Paul A. Huet en F. W. Westerouen van Meeteren geeft de coöperatieve veree- mgmg De nederlandsche fabrikant, onder dien zelfden titel, een week- en een maandblad uit, dat zijno kolommen zal open stellen voor alleswat er op njjver- heidsgebied belangrijks te vermelden is en voor verte genwoordigers der meest uiteenloopende richtingen op het gebied der staathuishoudkundewanneer het onder- werpen geldtdie voor de nederlandsche nijveren van belang zijn. deze wijze voortgaat, zoudt gij mij werkelijk van het genot berooven, vrij en ongekunsteld met u om te gaan. Het is mogelijkdat ik in den laatsten tijd minder met b alleen ben geweest en dat ik daarvan de schuld draa<«, maar dan is dat alleen geschied omdat ik zonder het te weten, vreesde, door te veel en te lang met u alleen te zijn, het onschuldige in onze samenkomsten te zullen zien verdwjjnen. Ik denk ten minstedat het zoo is. Ik wilde niet, dat er tusschen ons onderwerpen zouden worden ter sprake gebracht, zooals gij thans hebt aan geroerd. Ik verzoek u dus vriendelijk over iets anders te spreken, want het zou toch al te dwaas zijn, dat gij miJ bet bof maaktet en daar zijt gij druk mede bezie «Waarom zou dat zoo dwaas zijn?" vroeg Bruno ernstig. «Ben ik u dan zoo geheel onverschillig Rogine was langzamerhand en onmerkbaar een wei nig op zijde geschoven. Zij was vreeselijk zenuwachtig en moest al hare geestkracht te hulp roepen om zich zelve te beheerschen. Had zij de inspraak van haar hart gevolgdzy zou Bruno, die, half over de leuning van den bok gebogen, een blik van haar trachtte op te vangen, met hare groote, mooie oogen blozend hebben aange zien en deze zouden hem alles hebben verraden maar zü sloeg hare oogen niet op kneep de lippen te zamen en haar gelaat nam dezelfde koude uitdrukking aan, als in de ongelukkige dagen harer jeugd. «Het mag niet klonk eene stem in haar binnenste en op koelen toon sprak zij «Ik smeek u, mijnheer de graaf, doe mij niet zulke wonderlijke vragen. Mijne gezindheid doet er werkelijk niets toe. Indien gij het goed met mij meent, hoop dan dat gjj nooit iets anders voor mij zijt geweest en nim mer iets anders zult zijn dan een vriendelijk, beleefd en voorkomend man wiens vrieudschap ik op hoogen prijs stel en dien ik voor die vriendschap dankbaar ben Waarheen toch zou het leiden indien het anders ware Vernederende voorstellen zult gij mij zeker niet doen dat is even onmogelijk als elk ander plan, dat gij mocht, koesteren." «Waarom is elk ander plan onmogelijk «Om duizenderlei redenen Ik heb geen lust eene rol te spelen in een familiedrama, zooals door ongelijke huwelijken zoo honderd malen is ontstaan. Ik ben onge lukkig en door verdriet terneergedrukt in uw huis ge komen uwe moeder heeft mij door hare engelachtige goedheid opgericht en weder gelukkig gemaakt; tot mijn laatsten ademtocht zal ik haar daarvoor dankbaar zijn. Ik zal het nimmer vergeten en uwe moeder dus ook niet bedriegem Het kan niet, het mag nietIk zou voor uwe moeder nimmer een geheim kunnen hebben, dat de rust en den vrede in haar huis in gevaar zou brengen en op hetzelfde oogenbliir, waarin ik de treurige zekerheid zou verkrijgen dat gij mij lief hebtzoudt gij mij uit uw huis verbannen zoudt gij mijn geluk verstoren. Bedenk dat wel, mijnheer de graaf, en als gij werkelijk iets voor mij gevoeltdan smeok ik u dringend zeg mij nimmer meer dan gij mij in tegenwoordigheid uwer moeder zoudt willen zeggen en blijf of wordt weder voor mij, wat <ni geweest zijt." «Maar hoe kan ik u eene belofte doen die niet te houden is?" riep Bruno. «Meent gij dan dat ik u voor de grap het hof maak Gij weet niet wat gij voor mij ZÜUjuffrouw Regine Ik heb u werkelijk oprecht lief, met_ geheel mijn hart en ik kan mij mijn leven zonder u niet meer voorstellen Dat zeg ik u zooals ik het in tegenwoordigheid mijner moeder zou zeggen. Ik zeg het u het eerstomdat ik vóór alles weten wil of gij mijne liefde kunt beantwoorden. Als dat zoo is dan is alles goed laat mij dan voor het overige zorgen Gij zult toch niet denken dat ik van plan ben een minnarijtje met u aan te knoopen, dat ik voor de wereld zou moe ten verbergen Zoodra ik weet, dat ook gij mij lief hebt en^ eerlijk gezegd, ik heb mij verbeeld, dat het zoo wasik weet zelf niet waarom ik heb het geloofd en ik geloof het nog, juffrouw Regine zoodra ik dat uit uw mond mag hooren, zal ik het aan de geheele wereld verkondigen en aan mijne ouders het eerstZonder twijfel zullen wij op, moeilijkheden stuiten, maar zij schrikken mij niet af; ik ken mjjne ouderszij hebben mij innig lief en ik weet dat zij ook van u houden. Zij zullen zich in het eerste oogenblik er tegen verzettenmaar zqn zij overtuigd van de echtheid mijner liefde en die overtuiging zullen zij spoedig krijgen dan zal ik hun tegenstand wel overwinnen. Gij behoeft n daarover het aü?r™1.?st te bekommeren ik neem die zorg geheel op mijGij zult ook niet maar geduld worden in de familie, gij zult haar ook niet worden opgedrongen. Men zal u met open armen ontvangen dat bezweer ik u. Gij zult als mijne vrouw de plaats innemen, die u toekomtGjj behoort door uwe geboorte in onzen kring tehuis Uw I v.aderJ?a? ,do vriend van den mijne, uw broeder is offi cier. Wat kan men meer verlangen Gij hebt geen for tuin, maar ik heb genoeg voor ons beiden. Geloof mij deze vraag zal op de beslissing van mijne ouders geeii ernstigen invloed uitoefenen en dat gij als juffrouw van gezelschap in ons huis zijt gekomen, kan nog veel minder een bezwaar zijn. Gij zijt niet de juffrouw van gezel schap maar de vriendin mijner moederdat weet ik uit haar eigen mond Van u van u alleen hangt alles atMag ik er met mijne ouders over spreken Als gij mij een weinigje liefhebt, zegt gij ja! Ik zal er wel r°c u uf 'ge!dat gij ralJ boe langer hoe meer leert het hebben. Onuitsprekelijke blijdschap vervulde Regine's hart en joeg haar het bloed naar de wangen. Haar boezem hijgde en hare lippen plooiden zich tot een gelukkig lachje. Zij durfde echter de oogen nog niet opslaan; met voorovergebogen hoofd bleef zij op hare kleine voetjes turen en kon geen antwoord vinden. Wat was er nu van al hare goede voornemens geworden, die het gevoel van plicht haar had doen opvatten Zij was immers jong en verliefd Het bolwerkdat zij opgericht had tusschen zich en den aanstormenden vijand, was in een puinhoop her schapen zij was weerloos. Niets bleef haar over dan genade te smeeken van den overwinnaar. Zij zocht naar woorden en wist niet wat zij zou antwoorden. Eindelijk bracht zij met veel moeite uit: «Ik dank u voor uwe goedheid mijnheer de graafmaar ik smeek u verlang thans geen antwoord van mijgeen ia, geen neen! Thans niet, heden nietLaat mij tot mij' zdve komendan zal ik u een oprecht gemeend antwoord geven, maar met op dit oogenblik over eenige dagen ik kan u thans niets zeggen." «Goed dan", riep Bruno uit met een gelukkig lachje om den mond, «maar spoedig, zeer spoedig. Ik houd u bij uw^woord en zult gij uw woord houden da" Wordt vervolgd. Stoomdr. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 6