No. 1 Drie en IVegentigste Jaargang, 1891. DONDERDAG 1 JANUARI. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Aan ALLE geabonneerden op ons blad is bovengenoemde Almanak gratis verzonden. De Uitgevers. Stadsberichten. Ambaclitsonderwijs. Gemeentelijke Huishouding. Ai.kti witsi iii; courant. Deze Courant wordt Dingdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O.OC». [Prijs der gewone Advertentiën. Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMS. COSTEE ZOON. Telefoonnummer S3. Eersie Kamer. Na afdoening der tegen den 30 aan de orde gestelde wetsontwerpen heeft de minister van buitenl. zaken me degedeeld, dat de regeering den gezant te Brussel gemach tigd had tot teekening der akte en declaratie betreffende de Congo. Bij besluit van den 22 is benoemd tot Eijks- deurwaarder te Deventer de heer D. J. Broens werkzaam ten kantore van den Eijksontvanger alhier. Het Stedelijk muziekcorps zal, onder leiding van den heer J. UI. Ottoop een nader te bepalen dageen concert gevenwaarvan de opbrengst zal woraen aangewend tot het verstrekken van bons aan behoeftige gezinnenwaarop dezen een en ander ter leniging hunner armoede zal worden uitgereikt. Ook voor dit doel zullen aan onze meergegoede stadgenooten lijsten worden aangeboden, die wij gaarne den liefda digheidszin dringend aanbevelen. Veel wordt geofferd, onder tal van vormendoch veel meer is noodig bij deze aanhoudende, alles doordringende, schier ongekende koude. Wij zouden het corps wel in overweging willen gevendoor het concert zoo spoedig mogelijk te geven, ook des te eerder den armen de vruchten van zijn menschlievend streven ten goede te doen komen. Met genoegen vernemen wijdat de alhier geves tigde Spijscommissie van iemanddie onbekend wenscht te blijven een bedrag van een honderd gulden ontvangen heeft, om daaruit eene extrabedeeling te doen in deze koude waaraan gevolg zal worden ge geven op zaterdag 3 en dinsdag 6 Januari a.s. Moge dit loffelijk voorbeeld door meerdere personen gevolgd wordenwaardoor het der Spijscommissie mogélijk zou zijn dagelijks, in plaats van om den anderen dag, warm eten aan de behoeftigen te verschaffen. De heer J. de Wit Dz. is bereid, daartoe bestemde giften in ontvang te nemen. In eene don 29 in het Café Central gehouden vergadering van de Alkmaarsche IJsclubonder voorzitterschap van den heer P. H. M. Ibink Meienbrink, werd tot penningmeester benoemd de heer G. G. Vonk en besloten tot het honden van eenen wedstrijd voor mannen, alle leden, en nie t-1 eden, boven de 18 jaar, op maandag5 Januarides mid dags te 12 uurop eene nader aan te kondigen plaats. Hij zal bestaan uit twee afdeelingenhard- r ij d en en schoonrijden, in ieder waarvan zal worden uitgeloofd als prijseene groot verguld zilve ren medaille en als premieeene zilveren medaille. Aan den wedstrijd zal door een leder kunnen wor den deelgenomen die zich, aldus verzocht mon ons te melden vóór of op zondag schriftelijk daartoe aanmeldt bij den secretarisden heer mr. A. M. de Lange of bij een der overige bestuursleden. Onze stadgenoot, de heer Joh. Lauwers, heeft bij een den 28 te Nieuwe Niedorp gehouden wedstrijd in het kunstrijden de le premie gewonnen. ^oen„ d®n 's avonds, M. S., dienstbode, met paard en rijtuig van do Zijpe werd afgehaald om haren nieuwen dienst, bij J. M. te Heiloo, te aanvaarden en bp den stalhouder Paan het Bitsevoortalhier eenige oogenblikken vertoefde had een onbekende van die gelegenheid gebruik gemaakt, om hare garderobe de" wagen te ontvreemden. Den commissaris van politiedoor wien zekere A G. alhier een oude bekende der justitieis aangehouden en naar het huis van bewaring is overgebrachtis het geluktdezen persoon die beweerde de goederen dien avond op de Laat van een onbekende gekocht te hebbentot de bekentenis te brengen, zelf dezen diefstal te hebben gepleegd. Vermoedelijk door eene baldadige hand zijn in den nacht van den 23 op den 24 de deuren der fazanten- hokken in den tuin van den heer B, aan den heilooër straatweg alhier geopend Den volgenden morgen werd een der fazanten verscheurd op den straatweg en een andere levend, doch zonder staart in den Hout terugge vonden. Een prachtige zilverfazant is tot heden zoek gebleven. Door de politie alhier is den 27 aangehouden, G K. matroos 3e klasse, aan boord Hr. Ms. stoomschip »de xluijter die den 6 December van dien bodem te Wil lemsoord was gedeserteerd. Hij is onder militair ge leide naar zijn garnizoen teruggebracht. T De jonge dames-vereeniging Kerstmlskrans alhier heeft, voor hare uitdeeling in kledingstukken en levecsmiddolen, met de lijsten, die zij persoonlijk den in gezetenen onlangs heeft aangeboden, het aanzienlijk bedrag van 302 opgehaald. Der jeugdige vereeniging onze hulde voor haren zoo goed geslaagden arbeid. Voordracht, gehouden den 29 December 11., door den heer H. J. DE (.KOOT, leeiaar aan de Ambachtsschool te Leeuwarden. De toestand der Burgeravondschool alhier, dooi de eommissie van middelbaar onderwijs geopenbaard, en de weinige adhaesie, door burg. en weth. voor deze inlichting betoond, had genoemde commissie aangespoord, den heer de Groot uit te noodigen over dit punt alhier eene voordracht te houden. Over het ambachts onderwijs wordt, zoo begon spreker, in onze dagen veel gesproken en geschreven. Het verdient terecht de be langstelling van ieder, die het weimeent met den am bachtsstand en behoort meer gewaardeerd te worden door werkman en patroon. Deze overtuiging had spreker aan gespoord, op de jaarvergadering van Patrimonium te Amsterdam, over het ambachtsonderwijs in het algemeen en dat van het ambachtsdagschoolonderwijs in het bijzon der te spreken en ook nog in eene vergadering van het departement van Nijverheid te Haarlem hetzelfde onder werp te behandelen. Onder de vele verdedigers van goed ambachtsonderwijs durfde spreker gerust de Commissie van het Middelbaar Onderwijs alhier noemen en hij sloot zich dan ook gaarne in hare gelederen aan en hoopte flink en edel de barrikaden, door het geachte dagelnksch bestuur opgeworpen, mede te bestormen. Spreker hoopte, dat deze bespreking en een warm debat meer waardee ring zou wekken van de zijde der bevolking, waardoor het bestuur dezer stad zeker vrijheid zal vinden om toe te geven aan den zeer bescheiden eischdie de meergenoemde commissie stelt in haar plan tot reorgani satie der burgeravondschool, waarvan het onderwijs ten goede moet komen aan dat deel der bevolking waaruit het grootste deel van Alkmaar bestaat. In de eerste plaats schetste spreker nu de geschiedenis van het ambachtsonderwijs, voor zoover dat «mo-even wordt aan burgeravondscholen; daarna de eischen°, die men stellen moet aan goed avondambachtsonderwijs voor aanstaande ambachtslieden en eindelijk onderzocht hij of in het plan tot reorganisatie der burgeravondschool alhier die eischen te viuden zijn. Voor een groot deel worden de burgeravondscholen bezocht door jongelieden, die het teekenen noodig hebben voor algemeene ontwikkeling en niet voor hun beroep. Alleen waar de tijd tot een zesjarigen cursus wordt uitgebreid, kan ook gedacht worden aan het onderwijs voor ambachtslieden. Het teekenen moet wel het hoofdvak zijn, maar dan ook bepaald vak teekenen zijn en nietop te kleine schaal geschieden, een oorzaak waardoor de constructiën niet tot haar recht komen, en de vormen worden ver waarloosd. Het hoofd moet zijn iemanddie niet enkel over de bijzaken van het onderwijs kan oordeelen, maar die geheel juist van het vakteekenonderwijs op de hoogte is. Bouwkundigen, hoewel niet gediplomeerd, kunnen den leeraar in het bezit der akte M. O. uitstekend ter zijde staan. Het boezemt den leerling vertrouwen in als hij bemerktdat zijn onderwijzer ook met het tech nisch gedeelte van zijn vak op de hoogte is. Het spreekt van zelf, dat een goed salaris oorzaak moet zijn, dat dit onderwijs als een hoofdzaak en niet als een bijbaantje worde beschouwd. Spreker gelooft zich niet aan over drijving schuldig te maken als hij zegt: 1" dat het on derwijs aan vele burgeravondscholen niet voorziet in de behoeftedie men aan het onderwijs voor aanstaande ambachtslieden in matigen zin stellen moet2° dat de vervulling dier behoeften in hoofdzaak schipbreuk lijdt door de slechte organisatie dezer scholen. Het rapport der commissie uit de Maatschappij tot bevordering van bouw.must in dit opzicht, is een krachtige stoot in goede richtinghetgeen blijkt uit de mededeeling van Z E. den minister van binneulandsche zaken, dat er bij dei booge regeering ernstig aan gedacht wordt, den ambachts scholen eene rijks-subsidie te verleenen. Bij punt 2 de eischen, zou spreker zich laten leiden door de gedachtein het meergenoemde rapport om trent het avondambachtsonderwijs neergelegd. De com missie tot bevordering van bouwkunst had geraden in gemeenten van 30000 zielen ambachtsdagscholen op te richten. Voor een gemeente als Alkmaar met bijna 16000 is een avond- of burgeravondschool wel dringend noodig. Niemand ontkent het algemeen nut van teekenen. Voor timmerman, smid, meubelmaker, loodgieter of wie ook is het noodig, dat hjj de teekening, hem voorgelegd, be- gnjpt, doorziet en zich daardoor beter een oordeel kan vormen hoe hij het stuk werk, door die teekening aan gegeven, het vlugst en voordeeligst zal afwerken Het is spreker meermalen gebleken, dat meubelmakers zeer aardig werkten naar vaste mallen en de groote ver scheidenheid in dit vak zoo zeer begeerd teruggebracht werd in gelijk- en gelijkvormigheid der meubels. Men kon zich van een eenvoudige doorsnede van een meube geen flauwe voorstelling maken. Met timmerlieden is het in den regel beter, doch ook voor hen dient meer gedaan en beter in verband met zijn vak onderwezen te worden. Het onderwijs aan een burger- of avond-teeken- school voor aanstaande ambachtslieden met öjarigen cursus moet omvatten 1 het hand- en lijnteekenen 2. het teeke nen toegepast op het ambacht 3. herhaling en voortgezet onderwijs Nu volgde het plan voor verschillende ambachten. In het eerste jaar voor allen lijn- en handteekenen van de gereedschappen, maar dan scheiden zich de vakken voor timmermansmid meubelmakerschilder enz. Een zeer groot aantalop de ambachtsschool te Leeu warden, vervaardigde kenrigeteekeningen, door spreker ten toongesteld steunden hem in de aanwijzing wat hij in elk der volgende jaren voor de verschillende vakken wenschte te behandelen. Als er gelegenheid is lager en voortgezet onderwijs te gevenzal dit tot het hoogst eenvoudige teruggebracht moeten worden en zou moeten bevatten le rekenentoegepast op het ambacht2e het maken van opstellen over- of in verband met het ambacht; 3e onderwijs in de kennis der grondstoffen bouwstoffen, gereedschappen en werktuigen. Eenvoudige meetk. constructies en alleen hoog noodige, algebra. Verder moet het onderwijs gesteund worden door eenige kennis van grond- en bouwstoffen en eenig begrip van natuur- en werk tuigkunde. Het spreekt van zelf, dat dit plan niet kan dienen, om er de burger-avondschool naar te regelen, maar gebezigd werd om aan te toonen wat er gedaan zal kunnen worden om met vrucht voor den ambachts man werkzaam te zijn. Het onderzoek of de eischen, die men aan het avond-ainbachtsonderwijs moet stellen', te vinden zijn in het plan tot reorganisatie der burger avondschool alhier, volgde na de pauze. De heldere uiteenzetting van feiten en toestanden, en de middelen, die de commissie volgens gezonde be grippen tot verbetering en bloei dor burger-avondschool wil zien aangewend en de zwakke bestrijding van b. en w. die ook eene reorganisatie dier school beoogen, maar min of meer zich verschuilen achter de weinige sympathie, die de alkmaarsche bevolking voor dit onderwijs heeft getoond en, wat het ergste h. i. is, toonen zal, zonder dat men de uitwerking van dat onderwijs op de bevol king zelfs vermoeden kan, hadden spreker geheel voor de commissie ingenomen. Hij nam zelfs de vrijheid, de geheele geschiedenis een 1000 guldens kwestie te noemen. Uit_ alles wat hij verder aanvoerde, bleek, dat de commissie^ volkomen in het gelijk werd gesteld en dat, na misschien voor de gemeentekas eenigszins bezwarende verbeteringen, in de school gebracht, de alkmaarsche bevolking, de patroons en zelfs het dagelijksch bestuur sympathie daaraan zou moeten schenken. Een samenloop van omstandigheden en de slechte toestand hadden er toe mede gewerkt, dat men vaak door een te donkeren bril had gezien. Als er in de richting, door spreker aangegeven, werd gereorganiseerd zou ieder het nuttige er van inzien en deze inrichting niet te loor gaan, maar bloeien en goede vruchten afwerpen. Een tentoonstelling van de jaarlijks vervaardigde teekeningen werd met nadruk aanbevolen. Dat ook in dezen van Alkmaar de victorie zou beginnen, was de wensch, waarmede spreker eindigde. Na eenige opmorkingen door de heeren Eoeterink, G. Grootegoed en A. P. de Lange, die door den spreker zeer bevredigend werden beantwoord en een waardeerend woord van den heer W. F. Stoel aan de commissie van middelbaar onderwijs, die de aandacht op deze zaak had gevestigd, bedankte de voorzitter den geachten spreker voor zijne krachtige en overtuigende rede en boval deze zaak in aller belangstelling aan. Ijsvermaak. De Alkmaarsche IJsclub doetweder met hare zwakke geldelijke krachtwat in haar vermogen is. Zij hield reeds een drietal goed geslaagde wedstrijden en had de voldoening een betrekkelijk groot aantal huisge zinnen van eenig voedsel en brandstof te voorzien. In eone vergadering der ledenonlangs gehoudenis nu besloten maandag a.s. een grooten wedstrijd te honden voor leden en liefhebbers, in snel- en schoonrijden- die zeer belangwekkend zal zijn. Zou het nu niet op den weg van ons gemeentebestuur liggen om le. aan de Alkmaarsche IJsclub in gebruik te geven een voor dat doel meest geschikte ijsbaan. (1) 2e indien het mogelijk is van gemeentewege een of meer prijzen voor dien wedstrijd uit te loven. Als men nagaathoeveel men in kleinere gemeenten zooals b. v. Edam op dit gebied doetdat de bezoekers daarmet bij honderden, maar bij duizenden' geteld wordenis hetdunkt mijniet te veel gevergd van ons gemeentebestuur indien het in dien opzichte ook iets voor de neringdoende gemeentenaren doet en de Alkmaarsche IJsclub in haar loffelijk voornemen krachtig steunt. (1) Wij zijn in staat gesteld mede te deelen dat d© ïjsclub op hare aanvrage bereids van den burgemeester voor haren wedstrijd de beschikking kreeg over een ge deelte der Singelgrachtin de vergadering van den 29 ook naar men ons mededeelt, als de daartoe meest geschikte plaats door de meerderheid der leden aange- wezen- (Eed.)

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1