Buitenland. iii;e,uek Op eene onder leiding van den afge vaardigde Paul Jauson te Brussel gehouden vergadering der radicalen is na langdurige besprekingen over de houdingdoor die partij aan te nemen ten aanzien van den eisch van algemeen stemrecht, besloten, het algemeen stemrecht op het radicale program op te nemen doch met deze beperkingdat de bijzondere belangen ook naar evenredigheid daarvan vertegenwoordigd zullen worden. en groote handelshuizen zijn in verhand daarmee ver plaatst of bezitten elders filialen waar veel meer om- r gaat dan op het hoofdkantoor. Nog is het gelukkig T niet zóó ver gekomen dat »het met Amsterdam ge- f lijck ghij hoortten ende loopt", maar van Vondel's 2 «Scheeprijck Y" kan tegenwoordig al evenmin meer sprake zijn. In gelijke verhouding als de goederenhandel j en de scheepvaart afgenomen zijn is de effectenhandel gaan bloeion. Die geldhandel zoo zegt de heer Muller i baat echter de breede arbeidersbevolking eener stad j niet dan alleen voor zooverre het de meerdere vertering der gegoeden aangaatwelke echter voor een steeds toenemend doel elders gemaakt wordt. Als een handelaar in effecten en een koopman in goederen ieder in zijn bedrijfvoor oen half millioen omzetdan kan de eerste, voor slechts weinige guldens, zijn pak effecten van b.v. Amerika ontvangen en van hier zelfs weer uitvoeren naar een andere europeesche beursterwijl daarentegen de andervoor een gelijke waarde aan goederen tal van personen noodig heeft op de plaats van afzending en van ontvangst of wedor-uitvoerwier dagloonen en gereedschappen veel geld eischen, terwijl schip of schepen vrachten daaraan verdienenwaarmee hunne uitrusting en bemanning en wat niet al betaald worden. Waaraan is die ongunstige toestand te wijten en hoe is daarin verandering te brengen Jammer genoeg blijft ook de heer Muller het antwoord daarop schuldig. Wel ontbreekt het niet aan opmerkingen als dezeHerleving moet door arbeid omstaan, lichamelijk en geestelijk, door hoofd en hart want verstand alleen baat niet doch daarmee komt men al heel weinig verder. Ten slotte blijft er dan al niet veel anders over dan een aanval op het gemeentebestuur en daartoe heeft ook de schrijver in het jaarboekje zijn toevlucht geuomon. Ter wijl de oude oppermachtige regenten zoo redeneert hij elke daad van stadsbestuur beschouwden als eene uiting haast van eigen machtwordt door hunne op- vo.gers de verantwoordelijkheid wel voor onboteekenende handelingen en dan nog alleen in groote woorden aanvaard maar ze wordt behendig ontweken en afge wenteld op de schouders der toch meer op den achter grond staande leden van de stedelijke vertegenwoordi ging zoodat ernstige klachten rijzen over don onbe- vredigenden loop der zaken. Evenmin als de heer Mullor ziju wij vereerders van het gemeentelijke beleid in de hoofdstad, even goed als hij keuueu wij de besluite loosheid van onze vroede mannen dat vleien der pu blieke meeningdat verschuiven van de uitvoering van eenmaal genomen besluiten. Maar toch heeft Amster dam's gemeenteraad ook van tijd tot tijd blijk gegeven, dat hij niet aarzeltmillioeneu ter beschikking te stellen van ^nuttig geoordeelde handelsinrichtingen en nog eens millioenon voor de vergemakkelijking van het verkeer. Nog in het afgeloopeu jaar werdenom slechts een enkel voorbeeld te noemen 760.ObO toegestaan voor eene dam bescherming der Handelskade in hot IJ en met schat ten is ook de afschaffing van de kanaalgeldon op het Noordzee-kanaal gekocht. Neen wij zoeken de oorzaak dieperde geest dier oude stoere amsterdamsche koop lieden wordt hoe langer hoe zeldzamer. Die mannen werkten zelf van den vroegen morgen tot den lateu avond zich schier geen enkele uitspanning gunnende terwi,l het jong<re geslacht te zeer verwerkelijkt is om de voetstappen zijner vaderen te drukken. Een breede schare tan bedienden doet in die nieuwere handelshuizen het v\ ei k terwijl de patroon slechts het toezicht houdt, zoo hij dit althans nog doet. De ware rijkdom die zich vroeger in oen eenvoudig kleed stak, heeft thans plaats gemaakt voor slechts weinig gevulde brandkasten en veel vertoon van weelde. Uitgaan, partijen, het leiden van een gemakkelijk leventje en het bluf slaan dat alles heeft zich ook op onze amsterdamsche grachten in vele huizen weten te nesteion en knaagt voortdurend aan het vaderen is overgebleven. Effectbejag het streven daarnaar lacht of grijnst hoe zal ik het noemen op allo hoeken der amster damsche straten u tegen. Daaraan zijn al die prachtige magazijnen die kostbare gevels die fraaie koffiehuizen, P" r..i r-' s. wernigjedat er nog van den ondernemingsgeest der ï.'.'v i-v- aan te nemen, dat de Hemel vvreeder is dan de aarde Zou het niet zoudig niet hoovaardig zijn indien de mensch anders wilde recht spreken dan de Hemelsche Vader? Zoo het woord vergeving" geen ijdele klank isdan moet u vergeven worden dan is u reeds ver giffenis geschonken Vat dus moed, mijn lieve kind Ik geloof niet, dat gij ooit weder aan dat ongelukkige uur herinnerd zult worden. Zóó alleen kan ik mij de onbe grijpelijke houding van den heer Bössow verklaren. Mocht er echter onverwacht iets gebeuren dan weet gij dat gij bij mij steun en troost kunt vinden. Dat wilde ik u nog zeggen mijn kind. Houd u dus maar dapper en wees welgemoed 1" Regine had een gevoel alsof er een steen van haar hart was gewenteld zij wilde antwoorden maar hare zenu wen waren zóó overspannen, zij was zoodanig door dank baarheid overstelpt, dat het haar niet mogelijk was. Zij stond te beven. Plotseling wierp zij zich met een ouder- drukten kreet aan de borst harer edele vriendin. De gravin sloeg hare armen om den hals van het hevig snikkende meisje en drukte voor de eerste maal een kus op haar gloeiend voorhoofd. I'V j 1 In het bosch had het drjjven een aanvang genomen. De verwachting der jagers was hoog gespannen. Bössow hield hartstochtelijk veel van jagen en terwijl Regine aan de borst der gravin schreide, had ook zijn hart ge klopt met dubbele slagen Tegen de buitengewoon heete Septemberzon beschut, stond hij bij een rensachtigen eik; rondom hem heerschten vrede en rust en strekte zich het heerlijk landschap uit. Pe zon wierp hare schitte rende gouden stralen door het zware bladerendak en tooverde de schoonste schakeeringen op den vochtigen bodem van het woud. In gespannen verwachting stond hij daar en bespiedde den naasten omtrek, luisterde naar ieder, ook naar het zachtste, gedruiech. Plotseling hield hij den adem in. Uit het dichte kreupelhout, op ongeveer zestig schreden van hem verwijderd verscheen een prachtig hert. Naar alle zjjden rondkijkende stapte het fraaie dier onhoorbaar voort en vertoonde zijne volle breede borst aan.den jager die thans al zijnetzelf beheersching^had die bierpaleizendie ontspanningsgelegenheden hun ont staan verschuldigdHet is een feitdat menig gedeelte van Amsterdam in de laatste jarenwat zijne huizen betrefteen verjongingskuur heeft ondergaan. In de hoofdstraten worden bijna alle oude perceelen naar den grond geworpen een schutting onttrekt de ruïne eenigen tijd aan den blik der nieuwsgierigen en wordt deze af gebroken dan is er een nieuw huis verrezen, even weel derig als het oude eenvoudigeven soliede op het oog als zijn voorganger bouwvallig. In het afgeloopen jaar is de hoofdstad weder meuig trotsch gebouw rijker ge worden In de Kalverstraat kan de inrichting van van Laar met de mooiste buitenlandsche van dien aard wed ijveren Café Suisse en het belendende kleedermagazijn zijn schooner dan te voren uit hunne assche herrezen, het Poolsche koffiehuis heeft zijn eenvoudig uiterlijk verwisseld voor een dat meer van groote kostbaarheid dan van sierlijkheid getuigt en op den hoek van het Sophiaplein prijkt thans het monumcnfalo gebouw van de levensverzekering-maatschappij «Utrecht", waarvan Schra- vendijk de parterre-verdieping in huur heeft. Op den Heiligenweg vraagt de broodbakker Heinemanu uw aan dacht voor zijn karakteristiek geveltje. Komen wij op het Koningsplein dan wordt ons oog geboeid door de weelderigheid, waarmee de levensverzekering-maatschappij «Kosmos" zich een woning heeft opgetrokken en rust onze blik met welgevallen op het magazijn van den heer Meijer In de Leidschestraat hebben Horstink en van Essen meer den eenvoud betracht bij het verbouwen hunner winkels. Ook in de Vijzelstraatdie vroeger zoo onaanzienlijk was, verrijst het eene magazijn na het andere. Op den Nieuwendijkin de Utrechtschestraatop het Damrak kortom overal waar men komtziet men nieuwe gebouwen of huizen in wording. De een ziet zich duarioe wel verplicht door den ander en ten slotte geven beiden groote sommen uitdie zij zoo goed voor iets anders konden gebruiken. De koffiehuizen en wat er al nieuws op dit gebied bedacht wordtzooals de proeflokalen, de bodega's, de American bar's enz bloeien bij den geestdie tegenwoordig een groot deel van de amsterdamsche Spes patriae bezielthun kellners hebben zij geen loon meer te betalen, want de fooien gevende jongelingschap maakt dat onnoodigondanks het feit dat menig jongmensch het kellnerbuis aantrekt en daar door een aardig duitje verdientkomen de caféhouders nog handen te kort om hunne klanten naar eisch te bedienen Zietwij voor ons gelooven dat eene veran dering hierin gepaard zou gaan met eene verbetering van de commercieele toestanden. Dan zouden niet meer zoovelen hun toevlucht nemen tot het beursspeldat ten allen tijde de toeverlaat der zwakken is geweest en een geschikt middel aanbiedt om de mate van energie te bepalen Het zelfvertrouwen van den zeventienden eeuwschen koopman zou dan wederkeeren Nog vóór hot einde v: 1890 is Amsterdam een nieuwe school rijker geworden waar een vak beoefend wordt dat tot hiertoe nog maar al te weinig systematisch werd onderwezen. Wij hebben hierbij do inrichting van de vereeniging voor handenarbeid op het oog, aan wie het gelukt isdaarvoor een lokaal op de Keizersgracht te vinden. Aan het hoofd daarvan staat de heer J. Stam, wiens naam op het gebied van handenarbeid een goeden klank heeft. In het gebouw zijn twaalf schaafbanken geplaatstzoodanig met elkaar verbonden dat zij één geheel vormen niet te veel plaats innemen enwaar hot vooral op aankomteen klassikale behandeling van de leerstof toelaten. Het onderwijs wordt hier gegeven volgens het systeem van den ingenieur Axel Michelsen te Kopenhagen waardoor de jongelui in staat gesteld worduu niet alleen do rechter- maar ook de linkerzijde van het lichaam te oefenen. Over het geheel is het on derwijs er op ingerichtals bondgenoot op te treden van het gymnastiek-onderwijs; het is dus een soort handen- sport die nog bovendien zeer nuttige en kunstige voor werpen produceerthetgeon van de meeste soorten van sportjammer genoegniot kan gezegd worden. Het zou ons niot verwonderen als de inrichting voor han denarbeid in een gevoelde behoefte bleek te voorzien vooral in onzen tegenwoordigen tijd nu het vooroordeel herkregenal was hij ook ouder den indruk van het prachtige schouwspel, dat de forsche veertiender aanbood. Langzaam hief hij de buks op mikte een oogenblik en drukte af. Een knal het hert deed een geweldigen sprong en stortte neder. Bössow vergat geheol den strengen jachtregel, verliet zijne standplaats en liep op de plek toe, waar het hort lag. Doodelijk getroffou bewoog het dier nog eveu den schoonen kop met de smaragdkleurige, heldere oogeu en bleef toen stil liggen. Het hart van den jeugdigen jager klopte van vreugde en trots Is het wonderdat hij niet in eene stemming ver keerde om aan jonge meisjes te denken die geen ge heim kunnen bewaren HOOFDSTUK XVIII. De gravin had Regine, wier hulp zij thans voor de eerste maal niet noodig had, naar hare kamer gezonden. Regine was doodelijk vermoeid. De aandoeningen van de laatste uren hadden na den slapeloozen nacht al hare krachten uitgeput. Zij strekte zich op de sofa uit en sloot de oogen. De jeugd eischte hare rechten. Zij viel in een vasten slaap en moest om zes uur gewekt worden, want de jagers werden spoedig terugverwacht en het diner was op zeven uur bepaald. Toen zij iu het salon ver scheen, was zij geheel opgefrischt en zag ér blozender uit dan ooit Er was eeno weldadige kalmte over haar gekomen door de troostvolle woorden van de gravin. De jacht was zeer gelukkig geweest. Behalve de veer tiender van Bössow waren nog drie kleinere en twee een jarige herten, benevens vier wilde zwijnen geschoten; de jagers verkeerden dan ook in de opgewektste, vroolijkste Stemming. Er werd veel gedronken, veel geblult en veel gelachen. Allerlei jaehtgeschiedenissen werden opgedischt, die te belangwekkender waren naarmate zij hoogero eischen stelden aan de goedgeloovigheid van de toe hoorders. Aan hot boveneinde van.de tafel, waar de beide gas ten uit Berlijn Bössow en von Veiwilz, in de nabijheid der gravin, eene eereplaats hadden, had het gesprek se- dert eenigen tijd eene|eru: tigeirwending genomen. Naar tegen een ambacht in de hoogero standen door de moei lijkheid om zich een intellectueel bestaan te verschaffen, langzamerhand wordt opgeheven. Beter een knap werk man dan oen gestudeerd persoon van middelmatige be kwaamheden. Wat ik hoop, dat het jaar 1891 ons brengen zal? Aan mijne lezers ailes goedsaan mij de kracht oaa voor hen steeds zóó te schrijven dat zij mijne penne- vrnchten met belangstelling lezen Aan de vroede man nen van Amsterdam de wijsheid om zulke besluiten t» nemen dat de bloei van Neerland's grootste gemeente daardoor bevorderd wordt Niet ten ourechte heeft men Amsterdam «de stad der quaesties" genoemd in 1891 moge het zich den naam waardig maken van «de stad, waar men de quaesties zoo uitstekend tot oplossing brengen kan." Met een open oog voor al het goede dat 1890 ons heeft gebrachtmogen wij de toekomst rnstig tegemoet gaan en zal op don 1 Januari bij ons wel eens de vraag oprijzen door Hallo in dichtmaat aldus uitgedrukt: «Wat draagt gij, nieuwe tijdkring! in uw schoot? Voor ons een breede rij van blijde dagen Of veel verdriet, dat, als een worm, zal knagen Aan onze rust Gezondheid Krankte Of dood Zult g' aan ons volk weer werk en welvaart geven Den dierb'ren vrede in ons gezegend land Bestendigen Of zal een oorlogsbrand Er duizenden van schrik en angst doen beven Wie, wie geeft 't antwoord op die vragen? Geen. Noch priester, noch profeet kan 't ons verhalen. Hoe scherp en ver z' ook zien, hun blik kan falen met Goethe zeggen wij toch ook Andere schauen Dcckende Falten Ueber dem Alten Traurig und scheu Aber uns leuchfet Froundüche Treue Sehet das Neue Findet uns neu. Und das Vergangne Heisst mit Vertraueu Vorwürts zu schauen, Schauen zurück. IHJITSCMEAIVD. In de Algemeene Slagerscourant wordt beweerd dat nederlandsche handelaars het vol gende middel bezigen om amerikaanseh spek voor neder- landsch spek te doen doorgaan. Het uit Amerika ont vangen spekvoorzien van het amerikaansche merk wordt aan de nederl overheid vertoond en aan een der hoeken van een nederl. stempel voorzien, zoodat het spek dan twee merken heeft. Daarna wordt het stuk doorgesnedenhet deelvan het amerikaansche merk voorzien, wordt in Nederland gehouden en het andere deel als nederl. spek naar Duitschland verzonden. EAttEEAAD. In den nacht van den 25 is te Portsmouth het concertgebouw bijna geheel afgebrand. Vóór 12 jaren brandde het in de Kerstdagen mede af. De schade wordt begroot op f 120,000. Ierland. Tegen de verkiezing van den heer J. Pope Hennessy te Kilkenny is door zijnen tegencandidaat protest aangeteekend op grond van ongeoorloofde inmen ging van de geestelijkheid met die verkiezing. Toen aanleiding van een voorval, dat in de laatste dagen de aristocratische kringen in rep en roer Rad gebracht, was de zoo menigmaal geopperde strijdvraag weder eens te berde gebracht, of een man van eer ook dè,n verplicht is de waarheid te zeggen wanneer die waarheid den goe den naam eener vrouw in gevaar brengt, in één woord, wanneer de eer eener vrouw op het spel staat. De gra vin, anders nogal meegaande, verklaarde een onoverwin- lijken afkeer te hebben van eiken lengen «De leugen", zeide zij, «is het begin van de meeste vergrijpen en misdaden. De misdadigers verlaten zich al len op de macht van den leugen om hunne straf te ont gaan. Als do goede naam eener vrouw alleen door een leugen kan worden opgehouden, dan betwijfel ik of die vrouw wel zóóveel waard isdat zij van een man va* eer,het grootste offer kan eischen." '^Ik ben van meening", sprak Verwitz, «dat die vraag niet iu het algemeen kan worden beantwoord. Men moet het geval nagaan want hot gebied van den leugen is oneindig groot. Tusschen een onschuldige «canard", eene te verontschuldigen of noodzakelijke geheimhouding en eene geheimhouding uit eigenbelang of een gemeenen leugen, d. i. het volhouden van onware feiten tot eigen voordeel is een hemelsbreed verschil. Volgens mijn ge voelen bestaan er ongetwijfeld uitzonderingen op het ge dwongen waarheid spreken. Ik denk daarbij het aller eerst aan mijn eigen vak. In de politiek kan het somtijds bepaald een eisch, een plicht zijn, feiten te verzwijgen, of als zij door de babbelzucht van den een of ander aan het licht komen, ze te loochenen. De wet zelf stelt uit zonderingen. Zij ontslaat bloedverwanten van de verplich ting, omtrent de beschuldigde te zeggen wat zij weten; zij ontslaat een getuige, die een eed heeft gedaan, van de verplichting feiten aan te halen, waardoor hij zich zelf zou beschuldigen «Dat is iets anders dan hetgeen ik bedoel", bracht de gravin in het midden. «Ik begrijp, dat men iets ge heim houdtdat men in sommige omstandigheden niet de volle waarheid zegt maar het is mij onbegrijpelijk dat men kan liegen dat meu iets kan volhouden als men weet, dat het niet waar is."agj>p Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 6