i'ijviiig voor uü f N©« Z Drie en Negentigste Jaargang. 1891. ZONDAG Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Officieel Gedeelte. Binnenland. 4 JANUARI. Allerlei. Stadsberichten. ten raadlmize der gemeente ALKMAAR, op DINSDAG en V R IJ D A G, 's namiddags van 5—7 nurtot en met 20 Januari 1891. noodigen de Slagers dringend uit, het bloed uit hunne slachtplaatsen niet over den openbaren weg te laten loopen, maar in bakken of emmers te verzamelen en aan de gemeente-reiniging af te geven. WkMWKNÜIII COURANT. Deze Courant wordt Dingdag., Donderdag- ea Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 'I, De 3 nummers O,OH. [Prijs der gewone A«f vertent f ën. Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR Burgemeester en wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 3 Jan. 1891. De Secretaris, NuH4>vt van der Veen. De Koningin-Regentes heeft eene som van 1100 ter beschikking van den burgemeester van Delft gesteld ten behoeve van de algemeene armen aldaar. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren heeft dezer dagen een adres gericht tot den minister van justitie over den toestand der trekhonden waarin het de uitkomsten vermeldt van een onderzoek te dier zake hier te lande en in de nabu rige rijken ingesteld, dat niet ten gunste van Nederland is uitgevallen. Het wijst verder op het schadelijk gevolg van de afschaffing van vele plaatselijke verordeningen op het gebied van het vervoer met hondenkarren sedert de invoering van het nieuwe Strafwetboek en spreekt ten slotte den wensch uitdat het toezicht op mishan deling der trekhonden verscherpt moge worden. De gemeenteraad van Edam heeft besloten voor taan slechts éénc najaars-lammerenmarkt te houden en wel op den laatsten Donderdag in November. Te Utrecht is aanbesteed door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen het maken van de grondwerken, de kunstwerken, het leggen en verschuiven van sporen en wissels en het verrichten van eenige andere werken ten behoeve van het stations-emplacement te 's-Hertogembosch geraamd op f 605,000. Van 13 in schrijvers was de heer J. Hillen te Grave voor 494,800 de langste. De minister van binnenl. zaken heeft den burgemees ter van Enschede, den heer T. -van der Zee, zijne bijzondere waardeering te kennen gegeven over de loffelijke hou ding doer hem aangenomen tijdens de werkstaking bij de firma ter Kuile en Morsman. Benoemd tot onderwijzer met hoofdakte te Castrl- cum. T. Roeper te Lunteren. Te Kandvoort is het bonwen van een gebouw dienende tot magazijn voor artikelen ter ziekenverpleging van de Noordhollandsehe Vereeniging »Het Witte Kruis", afdeeling Zandvoort, gegund aan den laagsten inschrijver J. de Jong aldaar voor 2460. De agenten van politie te Haarlem zijn van pelsmutsen voorzien. De heer G. M Boissevain te Amsterdam heeft den prijs van 1200 behaalddoor den heer Henry Thompson in Engeland uitgeloofd voor het beste werk over internationaal bimetallisme. De weduwe Hellinga heeft thans bekend hare 20jarige dochterdie te Rhoden overleden iste hebben vergiftigd met rattenkruitzij had haar drie giften doen innemen. Door de heeren gebrs. Houtman, sigarenfabrikanten te '8-Hertogenboschwerd ons beden ter beoordeeling toegezonden eene reclame, bestemd tot nieuwjaarsgeschenk voor hunne clientèle. Treft ons al aanstonds het eigen aardige van den uiterlijken vorm meer nog doet het inwendige het oog aangenaam aan. Naast keurig uitge voerde, op den tekst van het gedicht »De Redder" eene vertelling van den dichter en schrijver v. d. Lans toepasselijke steendrukplaatjes, treffen wij een 60 tal der slgarenmerken van bovengenoemde firma aanbenevens aan het einde van het boekje twee nette afbeeldingen van de fabriek en hot magazijn. Het geheel is onberispelijk en zoo dat ook van hun fabrikaat kan gezegd worden dan verzekeren zich de heeren gebrs. Houtman door deze attentie zeker veel succes. Telefoonnummer? 33. Aan de te Utrecht op den 22, 23, 29, 30 en 31 gehoudeu examens ter verkrijging van het diploma van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst werd door 30 personen deelgenomen. Onder henaan wie het diploma werd uitgereiktkomen voor de heeren J. Kuilman Hzn te SchermerhornT. B. Rijkmans te Deemster Jb de Groot te Oudkarspel en M«j S. M. J. van Hoolwerf uit Oostwoud. Aan de Rijks- landbouwschool te Wageningen heeft men op den 30 een hollen ijzeren kogel, van li Ned. duim wanddikte, gevuld met water en daarna afgesloten in de open lucht bij helderen zonneschijn opgehangen na ongeveer een kwartier gehangen te hebben, sprong de kogel met een vreeselijken knal uiteen. Deze proef was in jaren niet gelukt. Den 31 des avonds is eene ledige markttrein van de Holl. IJzereu Spoorwegmaatschappij bij het rangeeren te Uitgeest in trein 520 gereden, waardoor alleen twee wagens schade bekwamen en geene vertraging in don dienst ontstond. Op den oudejaarsdag hielden armvoogden te St. Pankras eene tweede buitengewone uitdeeling in dit barre saisoen van eetwaren en brandstoffen aan bedeel den en niet-bedeelden. Vele werden met eene ruime gave verblijd. Den 1 is een man op het perron van het Centraal station te Amsterdam in aanraking gekomen met een der liftsterwijl deze in beweging geraakte. Hij werd nagenoeg verpletterd en bezweek tijdens het ver voer naar het gasthuis Den l is te Delft een arme man, die in eenigszins beschonken toestand verkeerde, aan wien door een bouw man vergund was op den hooizolder des nachts te ver blijven bij het bestijgen van den ladder uitgegleden en gevalleu; hij was onmiddellijk dood. Den 2 is te Amsterdam op eene door tachtig bij handel en scheepvaart belang hebbende personen be sloten naar aanleiding van de eenstemmige adviezen met krachtige middelen aan te vangen om de vaargeul van IJmuiden naar de kaden en bassins te heropenen waarbij do Koningin Emma en de Prins van Oranje der Stoomvaartmaatschappij Nederland den handenarbeid zullen steunen. Gelijktijdig werd besloten tot de op richting eener Vereeniging tot behartiging van algemeene handelsbelangen. De heeren mrs. E. Cramers en H. A. Nebbens Sterling hebben de benoeming tot leden der Eerste Kamer aangenomen. Te Amsterdam waren in 1890 4 groote68 kleine uitslaande en 726 kleine binnen- en schoorsteen branden. De brandweer werd 1646 maal geroepen waaronder 909 maal voor geruchten. Daar aan verschillende stations der spoorwegen groote opeenhoopingen van goederen ontstaan zijn en er niet zoozeer gebrek is aan werklieden als aan opzicht voerend personeel, heeft de minister van oorlog op ver zoek van zijnen ambtgenoot voor waterstaat tijdelijk eenige geschikte onder-officieren beschikbaar gesteld. In de gemeente Oterleek (760 inwoners)kwa men van September 1889 tot 1 Januari 1891 slechts 4 sterfgevallen voorhieronder zijn nog wel begrepen een vrouw van bijna 79 jaareen jongen van 4 weken en een levenloos aangegeven kind. Bij het algemeen armbestuur te Eginond aan Kee is ouder de letters A. B. eene gift ontvangen van 100, om daarvan eene extra bedeeling te houden. Het is te hopen, dat dit goede voorbeeld navolging moge vinden, ten einde ook daar ter plaatse iets te doen tot leniging der armoede, die door velen geleden wordt. Tot zetters der directe belastingen te Kijpe zijn benoemd de heeren A. Schermer en G. Nieuwland ter vervanging van de heeren D. de Graaf en C. Paarlberg. De gewone nieuwjaars-collecte te Kjjpe heeft op gebracht de som van 376,zoodat aan ieder arm gezin is kunnen worden uitgekeerd 1,26. De nieuwbenoemde regenten van het algemeene wees- en armenhuis te hebben den 1 bun ambt aanvaard en den heer T. Ero tot voorzitter benoemd De leden der tooneelvereeniging «Erica", te Rijp, hebben het plan gevormd, eene voorstelling te geven voor de behoeftigen nit de gemeente en na afloop de opgekomenen flink te onthalen. Reeds gaat eene lijst ter intoekening bij de ingezetenen rond. Den 3 is bij den boekhandelaar F. Vogel te Rijp verschenen het eerste nummer van de »Rjjper, courant" een weekblad dat zich onzijdig zal houden in politieke en kerkelijke aangelegenheden Het ziet er voor de liefhebbers van oesters treurig uit. Uit Yerseke wordt bericht, dat het visschen naar en de handel in oesters is door de vroeg ingevallen en langdurige vorst in een toestand geraakt is als nog maar zelden voorgekomen is. Weinig op zoó'n vroegtijdige stremming bedachthad, toen het begon te vriezen, nog niemand bepaaldelijk voor een winterput-voorraad gezorgd, wat zich thans buitengewoon gevoelen laat. Uitgezonderd van enkele groote maatschappijen kan men zeggen, dat de pntvoorraad op is Den 26 heeft reeds de firma de Groot en Bolier oen onbepaald getal personen bij bekkenslag opgeroe pen om oesters te rapen, aan welke voor den werkman zoo wenschelijke uitnoodiging terstond door een paar honderd man is gevolg gegeven. In het weinige, dat er nog was, werd de voorlaatste dagen hier onderling een levendige handel gedreven en het ging tegen snel stijgende prijzen van de eene hand in de andere. Blijft dit weer nog eenige dagen voortduren dan zal het buitenland voor den geringen voorraad die nog rest zeer hooge prijzen moeten besteden. Hot zal daar, verwend als het is door de lage prijzen der laatste jaren, wel noode toe overgaan, maar ten slotte zal het wel moeten. Nood zal ook hier wet worden. En wat straks de Schelde te zien zal geven als het ijs eens opgeruimd is Bij velen was het toch al visschen op den bodem, zeker zal het er nu niet op verbeterd zijndaar helaashet ijs ook een flinke afnemer zal blijken geweest te zijn. Wel staan de meeningen over den invloed van het ijs op de oester lijnrecht tegenover elkander en wordt dns de vraag of de aan ijssehotsen vastgevroren oesters daar door gedood worden in geheel tegengestelden zin be antwoord, maar waar men het wèl over eens is, is dit, dat die meegevoerde en later weer neervallende oesters meerendeels op plaatsen te recht komen, waar zij niet beboorennamelijk buiten het bereik van den visscher of op perceelen waar zij niet op gegroeid zijn. De schade door deze verplaatsing wordt hoog getaxeerd en die komt hoofdzakelijk op rekening van de pachters der hooge perceelen. Ook van de oesters op de Engelsche 'kust kwamen treurige berichten tot hier. Het moet verleden week nadat door een tijdelijkeu westenwind, het ijs van de stranden was verdreven gebleken zijndat de vorst aldaar eene enorme slachting op de banken had aangericht. Eveneens moet het er op de Zuid-Hollandsche banken verre van rooskleurig bij staan. Bovendien is op merke lijke wijze de kwaliteit der oesters aldaar anders zoo uitmuntend dit seizoen aanmerkelijk minder. Mogen nu, terwijl de natuur zelve de prijzen zoo flink naar boven gewerkt heeftde bezitters van oesters, als men straks weer aan het visschen kan, ten minste eens zoo verstandig zijn, die prijzen door onverstandig aanbod weer niet naar beneden te halen Dat men toch begrijpe, dat de voorraad op verre na niet tot half Mei toereikend zal zijn eene wetenschap die iedor voor zich gemakke lijk uit zijn eigen voorraad opdoen kan. Bij gezond be grip van zaken en een beetje geduld zijn de verhoogde prijzen nu best staande te honden. Als gewoonlijk varieeren de prijzen aanmerkelijk. Im perialen gelden van 65 tot 80 gld. maar de putvoorraad daarvan is zeer geringle soort wordt geleverd van 50 tot 60 gld 2e soort om de 40 gld., maar deze worden weinig gevraagd. Bleek onlangs uit een schrijven van een stadgenoot dat de gelegenheid tot bet bekomen van een geschikt onderkomen te Berlijn, voor lijders aan turberculose, zeer veel te wenschen overlietthans blijkt ons uit in zage van een schrijven van een anderen stadgenoot, dat daarin reeds veel verbetering is gekomen. Deze laatste wordt nu verpleegd in Dr. Cornet's Sanatorium, Hippo- drom Charlottenburgdat geheel voor diens rekening voor behandeling van tuberculose-lijders is ingericht. Bij eene den 30 aan het ministerie van justitie te 's-Gravenhage gehouden aanbesteding ten behoeve der Rijkswerkinrichtingen in zes perceelen was voor het derde perceel laagste inschrijver de heer W. F. Stoel alhier voor 1176 en voor het vijfde perceel de heer P. Bergers alhier voor 266.19. Den 5 is het vijftig jaren geleden, dat Jan Mul ler werkzaam is in de zaak der firma Ohmstede alhier. Én voor hem èn voor genoemde firma zeker een gedenk waardige dag Den 31 had weder een wedstrijd op schaatsen voor minvermogenden op de Oudegracht alhier plaats, waaraan 75 meisjes en 75 jongens deelnamen. Afgedeeld aan 25, hielden zij, met vlaggetjes, 2 banieren en draag stokken waaraan de te winnen kleedingstnkken hingen, een aardigen optochtmet muziek voorop. Aan ieder meisje werd een paar gebreide kousen uitgereikt, iedere jongen kreeg een paar klompen met eene bouffante. 25 Meisjes wonnen bovendien eene zwarte ruige muts, 25 jongens ieder een warme pet5 meisjes en 5 jongens ieder een paar handschoenen. De commissie had verder nog ontvangen van de zoons van den heer E. een onder broek en borstrokeen rood gebreide rok en 3 ellen baaivan den heer L. een mantelbenevens een bewijs voor 1 coupon stof voor een winterjas van den heer v. G. een fraaien mantel, welke alle als prijzen aan de hoofd prijswinners werden uitgereikt. Een der commissie leden had ten slotte twee aardige gedenkpenningen, van nickel vervaardigd verstrekt, die aan de twee le prijs- winners, een meisje en een jongen, werden toegekend. De uitslag was, dat, van de meisjes, de le prijs werd gewonnen door C. Adams, aan M. Hofstra de le premie

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1