ARME MEISJES. No. 2* Drie en Negentigste Jaargang. 1891. ZONDAG 4 JANUARI. TWEEDE BLAD. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Roman uit liet Berlijnsche leven. ALKMAARSCHE OOIRAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,0ö. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,t5. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. DUITüCHIjAIVD. Bij de verkiezing van een lid van den Rijksdagin plaats van den heer baron von Schorlemer—Alsteen der leiders van het centrum in het district Bochumbekwam de heer Müllonsiefen nationaal-liberaal16116 de heer Battmann, clericaal, 15563, een sociaal-democraat 8000 en nog een liberaal 1250 stemmen. Er moet dus herstemd worden. De heer Schliemann heeft zijne verzameling varr oud heden uit Hessarlik vermaakt aan het ethnologisch mu seum te Berlijn De gemeenteraad van Berlijn heeft 60000 krediet verleend voor de daar in den aanstaanden zomer te honden internationale kunsttentoonstelling. EBfGEIiAlAD. Te Londen zijn den 30 iu de Koningin Victoria Straat in de City drie groote magazijnen afge brand. De in de nabijheid staande Waalsche kerk werd belangrijk beschadigd. De schade wordt op 6.000.000 begroot. Twee en vijftig stoomspuiten waren aanwezig om den brand te blusschen. De heer Gladstone heeft zijn 81 verjaardag gevierd. FUAAIKRIJ'K. Parnell en O'Brien hebben te Boulogne een langdurig onderhoud gehad dat binnen eenige dagen zal worden hervat. Den 29 is te Parijs overleden de beroemde schrijver Octave Feuillet. President Carnot heeft den 1 op de gelukwenschen, hem door den pauselijken nuntius namens de gezanten gebrachtgeantwoord dat hij rqet bijzonder genoegen kennis had genomen van de betuigingen van welwillend heid welke Frankrijk grootendeels te danken had aan de oprechtheid en de gematigdheid zijner staatkunde tegenover het buitenland en aan de beginselen van vrede en rechtvaardigheid welke de republiek steeds bleef toegedaan. OOSTEARIJK—HOKTE A BI JE. In dit Rijk is de koude buitengewoon hevig. De Donau bij Weenen is geheel bevroren. Te Weenen zelf heerscht groote armoede, vooral onder de werkers aan paarlemoeren knoopendie tengevolge van het Mac. Kinley tarief broodeloos wer den op 60 plaatsen zijn verwarmde lokalen ingericht die steeds vol armen zijn. Den 1 begroette de heer Tisza den minister-president graaf Czapary namens de liberale partij. Graaf Czapary betuigde zijnen dank voor deze hulde en verklaarde, dat de hongaarsche regeering er met ijver naar streefde het handelsverdrag met Duitschland tot stand te brengen. Dat verdrag zal tot voorbeeld dienen voor de met andere rijken te sluiten verdragen. Oostenrijk kon niet verant woordelijk gesteld worden voor de scherpe mededinging, welke er bestaat tusschen zijne belangen en die van Servie en Ru menie. Hij keurde de godsdienstige onver draagzaamheid in deze landen af en verzekerde dat de DOOR PAUL LINDA U. Uit het Hoogduitse h. 46) »Zeker maakt dat onderscheid", stemde Verwitz toe, maar er zijn omstandigheden", ging hij voort, waarin de verklaring dat men zich over eenig punt niet wil uitlaten dezelfde beteekenis heeft als eene bekentenis. Denk b.v. eens aan het bijzondere gevalwaarover wij zoo even sprakenof liever nog aan het voorvaldat eonige jaren geleden hoeft plaats gegrepen. De schoone gravin Juliane had op zekeren avond, bij gelegenheid van een bal bij een harer bloedverwanten de jaloezie van de dames en de bewondering van de heeren opgewekt door hare bevalligheid en hare prachtige diamanten, ter wijl haar man voor eene dienstreis afwezig was. Dien zelfden avond werden hare diamanten gestolen. Haar gemaal bracht de zaak voor het gerecht. Aangezien de gravin het hal niet vóór twee uur verlaten had en de diefstal den volgenden morgen te zeven uur reeds ont dekt werd, kent men den tijd, waarin hij moet gepleegd zijn: namelijk tusschen half drie en zeven uur des nachts. Alles pleit er voor, dat de kamenier en de koetsier, die reeds sedert langen tijd eene liefdesbetrekking hadden aangeknoopt en daarna getrouwd zijn daarbij de hand in het spel hebben gehad. Geen mensch twijfelt er aan of die beiden zijn de dieven. Toch kan er geen enkel bewijs geleverd wordenwant de gestolen diamanten zijn niet gevonden. Bij hun verhoor hebben beiden te kennen gegevendat de dief zeer goed iemand anders zijn kan een hooggeplaatst persoondie in dien zelfden nacht het huis eerst tegen drie uur heeft verlaten. regeering krachtig zou blijven arbeiden aan de hervor ming der grondwet. Weldra zou zij wetsontwerpen in dien geest bij de Kameriudienteu. Met vertrouwen kunnen de regeering en de liberale partij voor de kiezors optreden. SPABTJE. De Cortez zijn ontbonden de verkiezing der nieuwe Kamerleden is bepaald op 1 Februari en die van de leden van den Senaat op 15 Februari. De nieuwe zitting wordt geopend op 2 Maart. De verkie zingen zullen gehouden worden onder de leus vóór of tegen hooge invoerrechten. XllD-AFRIKA. In Pretoria is men bezig met het leggen der pijpen voor eene drinkwaterleiding. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Bij de behandeling van hoofdstuk I der staatsbegroo- ting op den 30 bracht de heer Melvill van Lijnden de vraag ter sprake of gesproken moest worden van Huis des Konings of Huis der Koningin van Commissarissen des Konings of Commissarisson der Koningin. Naar zijne meening moest van Koningin gesproken worden. De minister van koloniën antwoordde, dat de regeering dadelijk na het overlijden des Konings beslist had, dat bij beeëdiging de naam der Koningin moest ge bezigd worden. Ook voor andere aangelegenheden zal de zaak bij een wetsontworp geregeld worden. Het wetsontwerp tot regeling der kosten voortvloei ende uit het langer in dienst houden der militie-lich tingen, werd met 23 tegen 8 stemmen aangenomen. De overige wetsontwerpen met algeineene stemmen. Bij kon. besluit van den 16 ismet ver nietiging van een besluit vau Ged. Staten van Overijsel van 29 Juni 1890 alsnog aan het r. k. kerkbestuur te Raalte vergunning verleend tot de oprichting van een kerkgebouw, gedeeltelijk op de plaats der bestaande r. k. kerkgedeeltelijk op het daaraan grenzende terrein. Het eenige bezwaar, waarop de door Ged. Staten gehand haafde weigering der verlangde vergunning steunde bestond hierin, dat door het klokgelui in den toren der te bonwen kerk de godsdienstoefeningen in de hervormde kerk stoornis zouden kunnen ondervinden. Dit kan, vol gens bedoeld besluit, geen aanleiding geven om de ver langde vergunning te weigeren, daar art. 8 der wet tot regeling van het toezicht op de onderscheidene kerkge nootschappen tegen het gevaar van hinder of stoornis, uit klokluiden voortspruitende, een afzonderlijk repressief voorschrift inhoudt. Bij kon. besluit van den 17 December (Staatsblad No. 182) is bepaald, dat bij het afnemen van het examen ter verkrijging eene akte van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in het vak de vrije en orde- oefeningen der gymnastiek als leiddraad zal strekken het volgende progammaEenige bedrevenheid met bewegingsspelen en de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek zonder toestellen stokken, halters en springtouwen hieronder Hoe ongerijmd die beschuldiging ook is de rechter is verplicht de zaak te onderzoeken. De bedoelde heer werd op verzoek van den verdediger gedagvaard. Neemt nu eens aanhetgeen gelukkig nog niet bewezen is dat de opgeroepen getuige werkelijk in dien nacht in het bewuste huis geweest is wat moet hij dan doen Beroept hij zich op de wet, dat hij als opgeroepen ge tuige geene verklaringen behoeft af te leggen, waardoor hij zich zei ven van eene straf bare handeling beschuldigt, dan geeft hij door zijn stilzwijgen aanleiding te gelooven, dat ten minste zijne aanwezigheid in de woning op dat verdacht uur en onder verdachte omstandigheden be wezen is. Hot familiedrama is dan ontworpen. Hij ver klaart dus voor den rechter dat hij iu den bewusten nacht tot twee uur op het bal is geweest en dan waar verder. Hij zou bowijzen kunnen aanhalen waar hij na dien tijd geweest is. Tot zijn geluk wordt in den loop van de openbare behandeling over de zaak licht verspreid en de schuld der beklaagden zonneklaar bewezen, zoodat de verdediger, die zijne zaak verloren acht, van het verhoor der door hem opgeroepen getuigen afziet evenals de rechter van instructie. Tegenover den echt genoot stelt hij de zaak voor alsof hij het offer is van de ellendigste kwaadsprekerij. Door den echtgenoot daartoe gedwongen, verzekert hij op de plechtigste wijze, dat tusschen gravin Juliane en hem volstrekt niet3 is voorgevallen, wat de eer van den echtgenoot zou kunnen te kort doen. Hij vertelt aan hem en aan ieder, die het hooren wilhoezeer hij het betreurtdat hem de ge legenheid is benomen, zijne verklaring met een eed te bekrachtigen zoodat hij niet in de mogelijkheid is ge steld, zich op afdoende wijze van den laster te zuiveren. De echtgenoot stelt zich hiermede tevreden en ook het publiek is tevreden gesteld. Ik hoop dat beiden daar toe gerechtigd waren en dat er werkelijk slechts sprake is geweest van laster; maar de zaak, die thans, na jaren, weder opgerakeld iswordt hoe langer hoe verdachter. Zoudt gij nu dien man kunnen veroordeelen omdat hij door een ongelukkig toeval in de noodzakelijkheid heeft verkeerd eene uitvlucht te zoeken, die op de zaak zelve niet begrepen voor leerlingen van beiderlei sekse en van den leeftijd waarop zij de lagere school bezoeken. Verder is daarbij bepaald, dat elke commissie van examen zal bestaan uit ten minste vijf leden één der inspecteurs van het lager onderwijs of één der districts-schoolop- zieners, die tevens het voorzitterschap bekleedt, en ten minste twee manneljjke en twee vrouwelijke leden. Bij kon. besluiten van den 17 December (Staats bladen Nos 183, 184 en 185) is vastgesteld het pro gramma voor het examen ter verkrijging van de hoofdakte, en van de akte als onderwijzer of onderwijzeres en geregeld de wijze, waarop die examens afgenomen zullen worden alsmede de wijze, waarop zal worden voorbereid en ingesteld het vergelijkend onderzoek voor hoofd der schoolwanneer over de voordracht geene eenstemmig heid tusschen het gemeentebestuur en den districts-school- opziener verkregen kan worden. Voor de verkrijging der akte als onderwijzer of onderwijzeres is o. a. bepaald dat de geheele commissie deelneemt aan het oordeel over de kennis der adspiranten dat zonder stemming afgewezen worden zijdio onvoldoende bevonden zijn in de nederlandsche taal, doch dat in alle andere gevallen na beraadslaging eene stemming plaats heeft. De Volendammers hebben aan den heer Reekers lid der Tweede Kamer, uit dankbaarheid voor zijne po gingen dat hun het visschen mot den wonderkuil weder toegestaan werd een geschenk aangeboden bestaande uit een zilveren zee waarin twee kotters met volle zei len bezig zijn met den wonderkuil te visschen. Deze kottersgeheel opgetuigdbevatten ieder twee Volen dammers die naar het leven genomen zijn. Op het voetstukwaarop de schepen pronken is een schild aangebrachtwaarop tusschen kunstig gedreven dolfij nen en attributen van zeevaart het volgende geeëmail- leerde opschrift prijktHuldeblijk van de Volendam mers aan mr. F. J. M. A. Reekers lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal 1890. Bij de Rijkspostspaarbank is gedurende November ingelegd 1,144,977,86^terugbetaald 876,166,05, zoodat op 30 November het gezamenlijk tegood j 20,713,582,13 bedroeg; 4747 nieuwe boekjes werden uitgegeven 1527 geheel afbetaald zoodat aan het einde der maand 279,952 sinks in omloop waren. In 1890 zijn op de kaasmarkt te Edam aange voerd 2874 stapels kaas, wegende 664.488 P. Tot predikant hij de ned. herv. gemeente te Wor- mer is beroepen dr. J. H. Kruseman Aretz, predikant te Dokkurn. De Amsterdamsche Omnibusmaatschappij vervoerde in 1890 13.141.217 reizigers tegen 9 891.781 in 1889; het vierde kwartaal bedroeg 3.060,964 tegen 2,300.060. De Havenstoombootdienst vervoerde 1.036.194 personen tegen 1.034 956 in 1889. Gedurende 1890 zijn te Amsterdam aangekomen 182 zeil- en 1412 stoomschepen, samen 1594 tegen 210 zeil- en 1363 stoomschepen samen 1573 in 1889. De meeste stoomschepen kwamen van Londen 198, New castle 125 Hull 122, Hamburg 105 Leith 91Bilbao 57, Midd. Zee 45, Nieuw-York 44, Erederikstad 42, niet den minsten invloed had maar waarmede hij den goeden naam van eene vrouw die hij misschien innig liefheeft, heeft kunnen redden? Had die man zijne ver klaring met een eed bekrachtigd, dan zou hij een meineed gedaan en de rechter hem tot eene onteerende straf veroordeeld hebben. Kunt gij het hem nu kwalijk nemen, dat hij na aan dat gevaar gelukkig ontkomen te zijn den echtgenoot eene onwaarheid zegt en alles doet. wat hij kan, om deze onwaarheid zoo waarschijnlijk mogelijk voor te stellen en geloofwaardig te maken De gravin bleef zwijgen en de heer von Verwitz ging voort Neemt verder eens aan, dat de bowuste persoon voor het gerecht eene onwaarheid gezegd had en er dan dingen aan het licht waren gekomen, die de onwaarheid zijner getuigenis bewezen zoodat hij van meineed beschuldigd en gevonnisd was geworden, zoudt gij dan toch niet eenige sympathie voor den veroordeelde gevoelenZijt gij niet van oordeel, dat deze man, die een leit loochent, dat op de zaak zelve van geen invloed is, ten einde de eer van eene geliefde vrouw te redden, geen meineedige is in den gewonen zin van het woord In mijn oog is hij het slachtoffer van den tragischen samenloop dei- omstandigheden en ik vermoed, dat de meeste menschen mijne beschouwing zullen deelen." »Wat is uw oordeel, mijnheer Bössow?" vroeg de gravin, >Ik durf daarin zoo dadelijk geen oordeel vellen", antwoordde Bössow »maar hen den Hemel dankbaar dat ik nooit in zulk een toestand verkeerd heb." »Ik heb het geval slechts aangeroerd", hernam von Vorwitz, >om mijne bewering te staven, dat er omstandig heden zijn, waarin eene onwaarheid vergefelijk toeschijnt. Ja, ik kan mij zelfs gevallen deuken, waarin het zeggen van eene onwaarheid plicht is, waarin het een helden daad wordt. Stollen wij Lijvoorbeeld het gevaldat ik mijn woord heb verpand om een geheim te bewaren waarvan ik op de eene of andere wijze kennis heb ge kregen. Nu wordt mij door iemand gevraagd of ik iets van die zaak weet. Hoe moet ik mij nu daaruit redden,

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5