InscMjying voor ARME MEISJES. No 3. Drie en Negentigste Jaargang. 1891. WOENSDAG Officieel Gedeelte. Schoor ste enen. Gemeente-Gasfabriek. FEUILLETON. 7 JANUARI. Duinwater. Buitenland. ten raadhuize der gemeente ALKMAAR, op DINSDAG en V R IJ D A G, 's namiddags van 5—7 uurtot en met 20 Januari 1891. noodigen de Slagers dringend uithet b 1 oed uit hunne slachtplaatsen niet over den openharen weg te laten loopen, maar in bakken of emmers te verzamelen en aan de gemeente-reiniging af te geven. Roman nit het Berlijnsche leven. ALMUAIISCII! (MBA1VT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,O0. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR Burgemeester en wethouders voornoemd Alkmaar A. MaClainb Pont. 3 Jan. 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar herinne ren den ingezetenen dezer gemeente, om gedurende dezen strengen winter, waarin meer dan gewoonlijk gestookt wordt, de Schoorsteenen te laten vegen, opdat brand, die bij vorst zoo moeielijk is te blusseheu, worde voorkomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 6 Jan. 1891. De Secretaris, Nuhout van deb Veen. Gasverbruikers worden gewaarschuwd, niet met licht in vertrekken te gaan waar de reuk gasontsnapping doet vermoeden en in zoodanig geval de hoofdkraan gesloten te houden en bericht aan de directie te zenden Wijders worden zij vermaand tijdens do vorst en vooral bij invallenden dooinauwlettend too te zien op de ter afsluiting met water aangevulde ornamenten daar het te vermoeden isdat vele dergelijke water- schuiflampen zijn stuk gevroren en hierdoor belangrijke gasontsnapping kan plaats hebben. Te raden is hethet water uit de schuiven te ver wijderen en te vervangen door wijngeest tot het tegengaan der vervluchtiging mei een laagje vette olie gedekt of successievelijk de schuiven van pakking- bns8en te voorzieD waardoor de aanvulling geheel ver vallen kan. De Directeur der Gemeento-gasfabriek, KENENS. DOOR PAÜL LINDA Uit het Hoogduitse h. 47) .Mevrouw de gravin", antwoordde Bössow, «hetzelfde wat gij nu gezegd hebtheeft freule von Selluitz mij gisteren verteld en ik heb haar het eenige antwoord ge geven, dat ik geveu kon. Verplaats u eens in mijn toe stand Uwe warme belangstelling treft mij meer dan ik u zeggeu kan. Maar gij kunt toch niet meenen dat er sedert gisteren iets voorgevallen iswaardoor ik heden zou toegeven wat ik gisteren heb moeten ontkennen. Ik herhaal het u zelfs al vergiste zij zich niet, mijne hou ding zou geene andere wezen. Ik zou niemand de be voegdheid toekennen mij te ontslaan van mijn eenmaal gegeven woord om aan iemand al was het de moeder zelve iets te bekennen waardoor do goede naam van een jong meisje in gevaar gebracht, ja, zelfs geschaad zou kunnen worden. Ik zeg dat zuiver hypothetisch, want in het geval, waarop gij doelt, ben ik zoo gelukkig de vraag bepaald ontkennend te kunnen beantwoorden." Wilt gij mij wel veroorloven het gesprek nog een oogeu- blik in den hypothetischen vorm voort to zetten Gij zoudt u dus in zulk een geval, zelfs al vorderde men een eed van u het geheim niet laten ontlokken .Onder geen voorwendsel." »En zondt gij ook zeker zijn van u zeiven dat gij u nimmer onvoorzichtig zondt uitlaten .Zonder twijfel is het denkbaardat ik in het. eerste oogenblik, onder den versehen indruk van het gebeurde, eene onvoorzichtigheid zou kunnen begaan, ma r dezo zou toch nimmer zóó groot zijn, dat ik daardoor eenige Prijs der gewone Advertent ten. Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. Telefoonnummer 33. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter kennis van de ingezetenen, dat aan beu die bij de duinwaterleiding zijn aangesloten doch wier leiding is bevroren de gelegenheid is opengesteld kosteloos eu aan hen, die van kaarten zijn voor zien, tegen betaling van den gewonen prijs, duinwater te verkrijgen aan de brandkranen, geplaatst Hoek Bloemstraat en Laat, 's morg. tusschen 8 en 9 en 's midd tusschen 1 eu lj ure Sint Annastraat, 's morg. tusschen 9 en 10 en 's midd. tusschen 1 j en 2J ure Hoek Lom bard steeg en Koningsweg, 's morg. tusschen 10 en 11 en 's midd. tusscheu 2£ en 3j ure Hoek Laat eu Brilleusteeg, 's morg. tusschen 11 en 12 eu 's midd. tusschen 3 j eu 4 ure Lindeulaan 's morg. tusschen 12 en 1 eu 's midd. tusschen 4 eu 4| ure Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Jau. 1891. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. LIJST VAN BRIEVEN, waarvan do geadresseerden onbekend zijn verzonden gedurende de le helft der maand December 1890: C. A. Klinkenberg, Haarlem. Van Oudkarspel: G. BoetAlkmaar. Briefkaart: S. Volkersz, Nieuweramstel. HEIiCilK. De groote molen van gebroeders Tim mermans te üeijnze bij Gent, eene der grootste inrich tingen van dien aard in dat rijk is geheel afgebrand. Het gebouw, dat negen verdiepingen had, was 70 el lang en 40 el breed. De schade is zeer aanzienlijk, omdat de voorraad graan wegens staking der scheepvaart bui tengewoon groot was. Meer dan 150 werklieden zijn door die ramp zonder werk. DUITSCHIiAAD. Door eene ontploffing in de dynamietfabriek van Nobel te Hamburg zijn 8 werk lieden gedood. De tabriekdie sedert een paar wekeu gesloten was, werd setioun gemaakt, toen de ontploffing plaats had. Iu een steenkolenmijn te Poolsch Ostran in Silezie heeft eene ontploffing plaats gehad op het oogenblik, dat 400 werklieden beneden waren. Meer dan 50 hunner zijn omgekomen. Over 1000 el zijn de gangen versperd en ontoegankelijk. De Keizer heeft de republiek der Vereenigde Stateu van Brazilië erkend. aanwijzing gaf omtrent de persoon zelve, eD zoodra de eerste opgewondenheid voorbij was en ik bij mij zeiven kalm had overlegdwat er voor het jonge meisje op het spel staat, zou ik volkomen zeker zijn van mij zei ven, dat mij nimmer een woord over het voorgevallene zou ontsuappeu En zoo gij hoordet, dat het jonge meisje gepijnigd werd door den angst voor ontdekking zoudt gij het u dan niet tot plicht rekenen, nog iets te doen tot hare geruststelling .Zeer zeker, mevrouw de gravin. Iu dat geval zou ik begrijpendat ik niet alleen de medeweter maar ook de medeschuldigeja zelfs de hoofdschuldige was en zou ik alles doen wat van mij'gevorderd werd." .Eu als gij b.v. hoordet, dat het jonge meisje wilde trouwen maar door do gedachte werd afgeschriktdat zij, als jonge vrouw, u wellicht kon ontmoeten »In dat goval zou vermoedelijk het plan tot rijpheid komen, dat ik reeds sedert langeu tijd heb opgevat, om de wijde wereld in te gaan. Mijn vader heeft mij reeds herhaalde maleu trachten over te halen, de leiding op mij te nemen van zijne zaken te Rio de Janeiro, maar tot nog toe heb ik aan het gezellige leven te Berlijn de voorkeur gegeveu. Ik zou in ballingschap gaan en niet terugkeeren, voordat degene, die mij in ballingschap had gezonden, mij zelve terugriep .Zoudt gij dat werkelijk doeu vroeg de gravin en iu den toon van hare stem was eene zekere blijdschap niet te miskennen. .Onvoorwaardelijk, mevrouw de gravin. Zelfs zou het mij niet bijzonder veel moeite kosten, aangezien ik juist in de laatste weken eenige zeer ernstige brieven over dit onderwerp met mijn vader heb gewisseld Eigenlijk had ik reeds tot do reis beslotenmaar ik weet werkelijk niet of ik haar thans wel mag aanvaarden daar mijn vertrekdoor u ten minsteals eene stilzwijgende be kentenis zou kunnen worden beschouwd eu dus freule von Selluitz op de onrechtvaardigste wijze zou beschul digen." «Geef mij eene handmijnheer Bössow, ik verzeker EWGEIiAHTD. Eene te Huil ontstane werkstaking onder de dokwerkers is slechts van korten duur geweest, tengevolge van het tot stand komen eenor schikking tusschen do reeders en de leiders der werkstaking. Gedurende December werd bericht ontvangendat 60 britscbe zeil- en 15 stoomschepen vergaan en daarbij 138 personen omgokomen zijn. Voor eenige dagen is de postiljon van de postkar tusschen Canterbury en Dover bevroren. Op do ver schillende plaatsen waar stil gehouden moest worden, bemerkten zijdie achter uit de kar oenen brievenzak namen eu een andoren inlegden weldat do postiljon zijnen gebruikelijken groet niet liet hooren, maar schre ven dit toe aan ontstemdheid over do hevige koude. Toen de kar voor het postkantoor te Dover stil hield ontdekte mendat de postiljon met de leidsels in de handen bevroren op zijne plaats zat Het paard had naar gewoonte op alle balten stilgehouden en was, nadat de verandering der brievenzakken plaats gegrepen had en hot de deur had hooren dichtslaan geregeld verder gegaan. FRA.VKRIJK. De gemeenteraad vau Parijs heeft besloten aan de weduwe van zijnen overleden voorzitter Richard, gedurende haar leven, een jaargeld van 12009 te vorloenen. Den 4 had iu dertig departementen de verkiozing plaats van 81 Senaatsleden, waarvan 79 tengevolge van perio dieke aftreding en 2 in door sterfgeval open gevallen plaatsen. Daarbij zijn gekozen 75 republikeinen en 6 conservatievenzoodat de republikeinen nog 10 zetels wonnen. Ouder do verkozenen behooren de heereu Jules Ferry, de Freycinet en Waddington. In het departement der Vogeezon bekwam de heer Jules Ferry 723 van do 992 stemmen; in het departement der Seine de heer de Freycinet 579 van de 665 stommen. Den 4 is in het district Saint-Flour tot lid der Kamer gekozen, in plaats van den spoorloos verdwenen bankdi recteur May Raynaud, die van zijn lidmaatschap vervallen is verklaard, de heer Borie, candidaat der republikeinen, met 3000 stemmen de heor Andrieux gewezen prefect van Parijs, eeu der medewerkers van generaal Boulanger, bekwam slechts 1263 stemmen. SMUlTUGAIi. In de troonrede waarmede de Ko ning den 3 de zitting der Cortez opende, wordt gewezen op de in hot geheele land heorschende rust. De onder handelingen met Engeland over het verdrag betreffende Afrika zijn nog niet geëindigdmaar er is eene schik king getroffen voor zes maanden. Het grensgeschil met den Congostaat en het geschil over den Delagoa-spoor- weg zullen door den president der zwitsersche republiek als scheidsvechter uitgemaakt worden. Het garnizoen te Mozambique zal versterkt worden. Ten slotte sprak do Koning de hoop uit, dat de regeering, tengevolge van een zuinig beheer, vooreerst niet meer genoopt zal worden haar toevlucht te nemen tot nieuwe krediet-operatiëu. Den 5 is het koninklijk besluit voorgelezen waarbij de zittingen der Cortez verdaagd worden en de volgende bijeenkomst op 2 April bepaald is. u. dat ik u in geen geval verkeerd zal begrijpen. Willen wij nu terugkeeren De beeren aan de speeltafel zullen u reeds lang gemist hebben. Gij staat immers bekend als eeu der beste en stoutste spelers .Men moet toch in het een of ander uitmunten ant woordde Bössow lachend. Toen zij bij het slot aankwamen sloot zich een oud» heerdie aan het gezelschap van de gravin de voorkeur gaf boven het spel bij hen aan en maakte Bössow van de hem verleende toestemming gebruik om afscheid te nemenwaarna hij met een ongedwongen lachje het tuinhuis binnentrad. Bruno had de bank en verloor niet weinig toch zag hij er bijzonder vergenoegd uit. Gedurende bet onder houd van Bössow met de gravin had hij Regine een oogenblik alleen gesproken. Eu wat zou bij haar, nu zij wist, dat bij haar lief had, anders hebben kunnen influis teren dan een woord van liefde? Hij bad zich niet bedro gen Zoo weinig bevredigend hem de inhoud harer woorden ook voorkwam, zoo geruststellend was de toon, waarop, zij werdeu uitgesproken. »lk smeek u, mijnheer de graaf", had zij met bevende stem gezegd .heb medelijden met mijEene geheime verstandhouding mag tusschen ons niet bestaan Spreek iu eeu rustig uurtje met uwe moeder, die ik boven allen liefheb en hoogachten beloof mij, dat gij u onvoor waardelijk aan hare beslissing zult onderwerpen Gij zult n dan zelf kunnen overtuigen, dat ik uwe woorden niet mag aankooron, dat ik zwijgen moet; uwe houding alleen zal daarna beslissen of ik van hier ga of blijven kan. En nu, geen woord meer 1" Regine had zich omgekeerd en was blijkbaar verheugd,, dat zij in de onmiddellijke nabijheid eeu der gasten op merkte met wien zij een gesprek kon aanknoopen. Zij had hem dus veroorloofd met. zijne moeder te spreken Verder verlangde hij niets. In de opgewektste stemming had hij aan de groene tafel plaats genomen en het was- hem onverschillig of het spel hem gunstig of ongunstig was. Zoo vond Bössow hem aan de sterk gedaalde bank;, in een oogopslag had deze den stand der zaken opge—

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1