InsclirijTing voor ie litie ARME MEISJES. No. 4. Drie en Negentigste Jaargang, 1891. Y R IJ RA Gr Officieel Gredeelte. 9 JANUARI. Gemeente-Gasfabriek. Duinwater. FEUILLETON. Buitenland. Allerlei. ten raadhui ze der gemeente ALKMAAR, op DINSDAG en Y R IJ D A Gr, 's namiddags van 5—7 uur, tot en met 20Januari 1891. Roman uit Ret Berlijnsche leven. WkMAAIISCIII COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80 franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,O®. Prijs der gewone Advertentiën. Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. Telefoonnummer 23. Gasverbruikers worden gewaarschuwd, niet met licht in vertrekken te gaan waar de reuk gasontsnapping doet vermoeden en in zoodanig geval de hoofdkraan gesloten te houden en bericht aan de directie te zenden. Wijders worden zij vermaandtijdens de vorst en vooral bij invallenden dooinauwlettend toe te zien op de ter afsluiting met water aangevulde ornamenten daar het te vermoeden isdat vele dergelijke water- schniflampen zijn stuk gevroren en bierdoor belangrijke gasontsnapping kan plaats hebbon. Te raden is hethet water uit de schuiven te ver wijderen en te vervangen door wijngeest tot het tegengaan der vervluchtiging met een laagje vette olie gedekt of successievelijk de schuiven van pakking bussen te voorzien waardoor de aanvulling geheel ver vallen kan. De Directeur der Gemeente-gasfabriek, K E N E N S. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter kennis van de ingezetenen, dat aan hen die bij de duinwaterleiding zijn aangesloten doch wier leiding is bevroren de gelegenheid is opengesteld kosteloos en aan hen, die van kaarten zijn voor zien, tegen betaling van den gewonen prijs, duinwater te verkrijgen aan de brandkranen, geplaatst Hoek Bloemstraat en Laat, 's morg. tusschen 8 en 9 en 's midd tussehen 1 en lj ure Sint Annastraat, 's morg. tusschen 9 en 10 en 's midd. tusschen lj en 2 j ure Hoek Lombardsteeg en Koningsweg, 's morg. tusschen 10 en 11 en 's midd. tusschen 21 en 3j ure Hoek Laat en Brillensteeg, 's morg. tusschen 11 en 12 en 's midd. tusschen 3j en 4 ure Lindenlaan 's morg. tusschen 12 en 1 en 's midd. tusschen 4 en 4j ure Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Jan. 1891. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. PAUL LINDA U. Uit het Hoogduitse h. 48) »l)at is zeor moeilijk", antwoordde Grete. »Ik ben zelve bang niet goed te hebben gedaan. Maar gij kunt u niet in mijn toestand verplaatsen. Ik heb mij zóó een zaam zóó nameloos ongelukkig gevoeld ben door een aantal menschen zóó slecht behandeld en de goede Adolph Wörler heeft mij op zulk eene eenvoudige en gevoel volle wijze gezegd, dat ik hem gelukkig zou maken, dat hij mij nimmer een droevig uur zon bezorgen en ik wist, dat hij de waarheid sprak 1 Ik was hem dankbaar voor zijne goedheid en voelde oprecht medelijden met hem. Bovendien, ik had reeds zóóveel treurigheid ondervonden, voelde mij zóó zwak en verwachtte zóó weinig van mijn leven, dat ik meende geen bijzonder groot offer te bren gen als ik het verder aan hem wijdde. Daarom heb ik hem gisteren avond, toen hij mij met zijne trouwe, on gelukkige oogen weder zoo smeekend aankeek en mij erg onhandig en stotterend zeide hoe ongelukkig het hem maakte, dat ik niets voor hem scheen te voelen toen heb ik hem de hand gereikt en ik weet zelve niet hoe het gekomen ismaar toen heb ik hem het jawoord gegeven. Gij hadt eens moeten zien hoe gelukkig hij was en hoe verrukt en de oude vrouw niet minder. Maar, reeds bij den eersten kusdien hij mij gafging mij eene rilling door de leden- en ik had berouw van mijne zwakheid. Toch heb ik geen moed genoeg om aan de vreugde dier goede lieden op ruwe wijze een einde te maken. Ik zei, dat ik erg vermoeid was en zocht mijn ÏSËUGEE. Den 4 is overleden de oud-minister Piorre de Deckeroud bijna 79 jaren een der laatst overgebleven staatslieden van 1830. DUITSCSIIiAAD. De Rijkskanselier von Caprivi heeft de hoofden van alle Rijks- en ministeriëele depar tementen uitgenoodigdden ambtenaren te verzoeken het wenschon van een gelukkig nieuw jaar, voor zoover dit onder elkaar aanging ditmaal achterwege te lateu. Aau de mededeeling van dien wensch aan de ambtenaren, onder het departement van binnenlandsche zaken werkzaam, had minister von Bötticher <je opmer king vooraf laten gaan dat zoowel de hooger als de lager geplaatste ambtenaren het recht hadden wederzijds aan te nemen dat zij elkander met hunne gezinnen een goed nieuwjaar toewonschten. Pen 6 is vooral in het noorden veel sneeuw gevallen Eenige treinen bleven in de sneeuw stekeno. a. de sneltrein van Berlijn naar Aken. EYIiEUAYO, De Morning Post keurt het besluit der amerikaansche regeeringom een eskader naar de Behringzee te zeuden zeer af eu beschouwt dit als een uitdaging. De meeste bladen beschouwen dat besluit als eene handeling, waardoor afLiding moet verschaft worden bij de moeilijkheden waarmede de repnblikein- sche regeering in het land zelf te kampen heeft. FRANIHRIJIi. De koers van de op don 10 uit gegeven wordende 3 pets leening groot 869,488.000 francsis bepaald op 92 francs 55 centimes. OOSTËYKIJK SIlONUVRIJi: Don 6 beeft de regeering in den Boheemsehen Landdag de verklaring afgelegd dat zij volstrekt niet voornemens is de eischen in te willigen, door den heer dr Rieger, den leider der oud-czechen betreffende het gebruik der ezeehische taal bij de rechtspraak gesteld. Deze verklaring heeft bij de oud-czechen groote teleurstelling veroorzaakt. De Landdag van Neder-Oosteurijk heeft met 29 tegen 27 stemmen besloten als zijn gevoelen uit te spro ken dat de toenadering tusschen Oostenrijk en Puitsch- laud op oeconomisch terrein moet worden beschouwd als eene heuchelijke gebeurtenis, waardoor de vriendschap pelijke verhouding tusschen beide landen op staatkundig gebied wordt versterkt. TURKIJE. De grieksche kerken die sedert het geschil tusschen de Porte en den Patriarch der grieksche kerk gesloten waren zijn den 6 weder geopend. VEREEYTUDË STATES, Do regeering der Vereenigde Staten heeft besloten hare vloot in de Behring zee te versterken. kamertje op. Ik deed geen oog dicht on heb reeds in de vroegte het huis verlaten en rondgeloopen zonder doel of plan, steeds gepijnigd door die ééne gedachte. Daarom ben ik bij u gekomen, Franzi." Hoe kan men zich nu over zulk eene kleinigheid zoo opwinden!" antwoordde Franzi. Gij zegt hem eenvoudig, dat gij n overijld hebt en daarmede basta Ot zal ik het hem schrijven Ik zal het wel spoedig met hem klaar spelen." »Dat in geen geval", riep Grete. »Maar wees dan toch verstandig. Gij zult het hem toch moeten zeggen vroeger of lateren das hoe eer der gij het doet, hoe verstandiger. Gij zult toch wel niet willen trouwen met dien mijnheer Wörler Meent gij dat gij eene trouwe echtgenoote voor hem zijn zoudt 't Is belachelijk En eene gelukkige Met een inkomen van 80 of 100 Mark's maands Met zorgen en schulden En met zoo'n zwakken man, dien gij wel kunt omblazen «Dat zou mij alles weinig afschrikken, als ik hem maar liefhad", zei Grete. «Mij wel", hervatte Franzi. «De liefde ik heel mooi, maar, lieve hemel, hoe lang duurt zij En van de liefde kan men geen soep koken. Het eenige wat mij troost in deze geheele geschiedenis, is, dat gij dien Wörler niet lief hebt, anders waart gij in staat de grootste dwaasheid van nw geheele leven te begaan. Geloof mij Grete trouwen in onzen stand voor anderen mag het goed zijn voor ons, LesseDsche meisjes, dengt het niet. Dat ligt bij ons na eenmaal zoo in het bloed ons is een heel ander wiegeliedje voorgezongen Julie heeft het niet uitgehouden ik heb het niet uitgehouden en gij hondt het ook niet uitWie eenmaal andere lucht heeft geroken kan het in de Ackerstrasze of op den Wem- bergs weg niet meer uithoudenDat is nn eenmaal niet anders. Wij houden niet van arme lui. Zet u die dwaze geschiedenis uit het hoofd! Lieve hemel, als dat mijne grootste zorg was Zij stond opnam eene sigarette en peinsde er over welk een staaltje van hare eigene zorgen zij zou aan halen. Een gasdirecteur schrijft in de N. Rott. Ct. omtrent den last met het gas het volgende De strijd met de strenge vorst is, terwijl ik dit schrijf, zoowol hier als eldersreeds sinds weken begonnen en zal misschien nog lang duren. Het is voor de directie der gasfabrieken een zeer drukke tijd want niet alleen dat zij te gemoet moet komen aan tal van boodschappen over bevroren meters, aanvoerbuizen en lantarens, aan haar zijn nog belangrijker zorgen toevertrouwd, waarmede het publiek of beter gezegd diegenen die geen studie van het vak maakten meestal onbekend blijven. Het gebeurtdat een directeur zelfs daar waar hij in staat is, dagelijks liet getal opgegeven bevroren me ters en lantaarns te doen ontdooien door enkele per sonen lastig gevallen of bepraat wordtomdat zij vol strekt niet begrijpen dat behalve in de stad, door hem ook op de gasfabriek do vorst bestreden moet worden zoodat hem de tijd niet altijd blijft, persoonlijk zijn be langstelling te toonen in zijn bevroren consumenten - die meestul spoedig genoeg door de fitters op heel een, voudige manier uit hun verduistering geholpen worden. Kan evenwel in bijzondere gevallen de fitter het be zwaar niet wegnemen, dan is het noodig, dat de leiding aan bekwamer handen worde toevertrouwd. Alhoewel het ons te ver zon voeren, om alle omstan digheden op te noemen, waarbij acht gegeven moet wor den op veiligheid en goeden gang van zaken op eene gasfabriekzoo wil ik toch in het kort enkele punten aanstippen. De aanvoer van grondstoffen wordt door het gesloten water bemoeielijktongeregeldheden ontstaan in de ber ging en den afvoer der bijproducten als cokes teer en ammoniakwater. De lichtkracht van het gas vereischt grootere zorg. De condensor, scrubbers, en zuiverkisten kunnen zeer gemakkelijk bevriezen en vorderen aanhou dend toezicht. De gashouders mogen niet uit het oog verloren worden daar waar telescoophouders of ijzeren kuipen boven den grond gebruikt worden geve men acht op ijszoowel op dat in de randen als op dat wat onder water aan de wanden zich kan vormen. Onge lukken kunnen hieruit voortvloeien. Voeg bij dit alles de zorg voor brug-overgangen en zinkers (buizen onder water); in de eerste vormen zich gemakkelijk ijs eu naphthaline verstoppingen de tweede kunnen door ijs- persing breken aan bemerkt men dat er behalve het meter- en lantarens ontdooien nog iets meer te doen is dat ons door de zeer strenge vorst wordt opgelegd. Moge de korte opsomming van voornoemde zaken anderen zacht in hun oordeel stemmen daar waar zij meeuen te moeten klagen over den onvoldoenden gas- aanvoer, door de vorst veroorzaaktallen kunnen niet geholpen wordenook kunneu het niet allen tevreden menschen zijn maar waar hard gewerkt wordtmoet men voldaan zijn als het mogelijke wordt verkregen. De bedoeling van dit schrijven is dan ook geen andere dan het publiek er eens opmerkzaam op te maken, met welke groote moeielijkheden de directie eener gasfabriek Franzi's laatste opmerkingen, hoe ruw ook uitgespro ken, hadden op Grete een diepen indruk gemaakt. Had zij het zelve niet ondervondenal had zij het nooit gezegddat zij zich in den kring waarin zij was ge boren en opgevoed, niet meer thuis gevoelde. Onwille keurig had zij zich in het gesticht eenigszins afgezonderd gehouden van de overige bewaaksterszij vond geen puuten van aanknooping met haaronwillekeurig had zij ook de groote klove ontdekt die haar van de Wör- lers scheidde. Haar verblijf in de woning van mevrouw von Sellnitz, haar dagelijksehe omgang met de familie,, met graaf Bruno, met hare medescholier,sters, had haar geheel losgemaakt van de omgeving harer jeugd. Zij had zich toen opgewekt gevoeld; het was haar alsof het raadsel van haar leven was opgelost, alsof zij eigenlijk altijd had behoord tot degenen met wie zij omging. Zij kon zich niet meer voegen in den kring, waarin zij ge boren was, zij kon niet meer afdalen De Wörlers hadden haar met goedheid overladen en toch had dat pijnlijke, onbehagelijke gevoel, dat zij niet meer tot hen behoorde, haar geen oogenblik verlaten. En nu had zij »ja" gezegd! De goede Adolph had haar medelijden zoo opgewekt Zij wilde dan trachten hem gelukkig te makengelukte haar ditdan had haar bestaan toch een doel gehad Zoo kwam het haar voor. Thans echter zag zij in dat zij niet in staat zou zijn deze taak te volbrengen dat de arme man door haar nimmer gelukkig zou kunnen worden, hoezeer hij het zich in zijne verliefdheid ook verbeeldde. Hare polsen klopten als even zoovele hamers en onafgebroken staarde zij op de bonte figuren van het Smirnaasch tapijt Op dit oogenblik kwam het meisje binnen en deelde mede, dat «mijnlieer" buiten stond te wachten. «Mijnheer Bössow vroeg Franzi verbaasd en blies- de lucifer uit, waarmede zij hare sigarette opnieuw had aangestoken. «Laat mijnheer binnenkomen." Grete was opgestaan. Bfijf toch kalm zitten; het lijkt wel of gij bang voor- hem zijt." Grete bleef een oogenblik besluiteloos staan terwijt

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1