PARIJSCHE BRIEVEN. Buitenland. revolutionaire kamerleden en aan het Ministerie herin nerde, hoe hun politiek leven van den bijstand der katho lieken afhankelijk is. Dit Ministerie zeide hijheeft de svmpathie der 'katholieke bevolking verloren onthoudt een deel der katholieken bij de aanstaande verkiezingen hunne stem aan de antirevolutionaire candidaten dan verliest de rechterzijde de meerderheid reeds nu heeft het Ministerie zijn natuurlijken grondslag verloren én kan zij in deze Kamer niet meer over een meerder heid beschikken. E,n hij doeldo op niets minder dan op een onmiddellijke aftreding van het Ministerietoen hg eindigde met deze woorden»Ik wil alleen verklaren dat het mij niet twijfelachtig voorkomt, wat een parle mentair ministerie in zoodanige omstandigheden te doen staatbijaldien het de, parlementaire usantiën volgt."-r Toen de Regeering de zeker alleszins juiste opmerking maaktedat het vraagstuk van den persoonlijken dienstplicht toch geen katholiek beginsel of katholiek dogma raaktwierp ten slotte de heer van Nunen haar tegendat de Regeering, door de afschaffing der plaats vervanging voor te stellen, in strijd had gehandeld met het bekende program der Katholieke Staatspartij. Bij de stemming over de begrooting van Oorlog brachten twaalf leden der katholieke partij hunne stem tegen dit hoofdstuk der Staatsbegrooting uit. Het is dan ook een feit dat niet geloochend kan wor den het Ministerie heeft in de Tweede Kamer geen meerderheid meereen twaalftal leden der rechterzijde heeft zijn vertrouwen aan de Regeering ontzegd. Met betrekking tót do regeling onzer belastingen zou zich hoogst waarschijnlijk een gelijke breuk hebben geopen baard als ten aanzien der regeling van den dienstplicht, indien de Regeering, toegevende aan den drang van an tirevolutionaire zijde ondanks de waarschuwingen van katholieke zijde, een wetsontwerp tot belasting van het roerend vermogen had ingediend. Dat is het lot eener Regeering, die op een bondgenootschap steunt van twee verschillende partijendie slechts op zeer enkele^ punten hetzelfde beoogen en daarenboven elk voor zich ge bouwd zijn op eenheid van godsdienstige of kerkelijke gezindheid, in plaats van op eenheid van politiek inzicht en streven. LXXV. Wij schrijven dus 1891 en roudweg gezegd ben ik daarom niet treurig. Raadpleeg ik mijne confrères der parijsche pers, dan zijn zij bijna eenstemmig in hunne verklaring, dat het jaar 1890 een gelukkig jaar was -waarom? wel, omdat het zoó kalm is voorbij gegaan dat het eigenlijk geene geschiedenis heefthet is een jaar geweest van vrede en rustwat kan men meer van 12 maanden verwachten? Of het echter ook voor een buitenlandsch correspondent een gelukkig jaar was voorzeker nietdan was 1889 met zijne tentoonstelling geheel wat anders. Ook vorige jaren gaven ruimschoots stof tot belangwekkend geschrijfgrootsche begrafenissen, oproertjes belangrijke rechtszittingen, en eindelijk ri'aventure boulangiste"; een correspondent kwam tijd te kortthans echter is het met al die woe lingen gedaan gelukkig voor Frankrijk, gelukkig voor Parijs doch wij correspondenten zien met leed wezen de weken en maanden eentonigja toonloos voortkruipen: 'Slaan wij den blik terug naar het vervlo- gene jaardan zien wij in elke maand eone kleine f beurtenis, die de Parijzenaars bezighield: Januari de reis van Zeitung van Weenen naar Parijsin eene gewone pakkist. Februari. Arrestatie van den hertog van Orleans en zijne veroordeeling tot twee jaren gevangenisstraf. Maart. Eerste vertooning der opera Ascaniode com ponist Saint Saëns laat niets van zich hooren en nie mand weet waar hij gebleven is. Van April herinner ik mij niets buitengewoons, doch Mei was zeer bewegelijk de manifestatie der werklieden, de eerste uitvoering van de opera Dantede opening der beide Salons, het russische complot. Juni gaf ons den Grand Prix de Paris op het hippo drome van LongchampsJuli Augustus de feesten van Abbeville ter eere van admiraal Courbet, September eene serie van duels tusschen Mer- meix, den schrijver van Les coulisses du Bomlangisme," en Labruyère Dumonteil enz. October. De opening van het Casino de Paris. November. Moord gepleegd op generaal Seliverstoff. December eindelijk het proces Eyraud Bompard en de vlucht van Padlewski. Wat-zal 1891 ons brengen? Om te beginnen, wensch ik aan alle lezers het meest mogelijke geluk toe, en hoop ook verder van de gastvrijheid der Alkmaarscho Courant gebruik te maken en u op de hoogte te hou den van wat hier merkwaardigs voorvalt Met het Nieuw jaar beginnend, wijs ik u op de jaarlijkscke markt van kleine kramen opdegrpote boulevards, on welke soort kermis duurt van af Kerstmis tot 10 of 15 Januari, Van af porte Saint- Martin tot aan de Madeleine zien wij hier alle mogelijke producten der kleine parijsche nijverheid vereenigd, alles wat aardigzooveel mogelijk nieuw en spotgoedkoop is. Dit jaar behoort er van de zijde der verkoopers een buitengewone moed toe en tevens veel volharding om bij deze strenge koude op vroolijke en beleefde wijze de koopers te lokken. Behalve de houders van kraampjes, die tenminste nog een warme stoof hebben, bevat deze markt nog een legioen »Camelots", of rondventers een bijzonder slag volkje hetwelk hooit moede of verkouden wordten zoowel zomer als winter op de straat en van de straat leeft. Ieder jaar brengt eene ^question'' mede, dat is een moeilijk op te lossen vraagstuk als ringen, die in elkander zitten, knoopen die niet lostemaken zijn, enz. Ditmaal is het de president Sadi Carnot, die de stof leverde tot eene alleraardigste ^question"; de camêlots" hebben een stukje uitgesneden carton en roepen: qu' est-ce que <ja dit (vertaald wat zegt dat het carton zegt natuurlijk niets doch schrijft men in plaats van §a dit Sadi" dan luidt de vertaling wie is Sadi en het antwoord daarop is Carnot. Houdt men namelijk het stukje karton tusschen licht en muur, dan verkrijgt men eene chineesche schim, sprekend gelijkend op het door den geestigen teekenaar Caran d'Ache gemaakte houterige portret van president Carnot. In het eerst legde de politie beslag op deze aardige cartonnetjes., doch president Carnot heeft zelf om de aardigheid gelachen, en zijn dus thans de »eamelots" geheel vrij in deu verkoop. Op onze wandeling staan wij stil bij eene loterij in de open lucht een vogelentemmer verkoopt ons drie kaartjes voor slechts één souwij kunnen, volgens den een paar prachtexemplaren trekken kanaries en groene parkieten natuurlijk ontvangt de winner nooit veel meer dan een leelijke vink of gewone musch, want kanaries en parkieten moeten nog jaren lang op alle andere markten tot lokaas dienen. Iets verder blaast man in een draaitoleen tol dus met samenge perste lucht, die, op den trottoir vallend, lustig rond draait en nog wel muziek er bij geeft Op den boulevard des Capucines worden wij aan de tentoonstelling herinnerd door de ,,lumineuse fonteinen", eene zeer aardige nabootsing van deze „attraction" der expositieop dienzelfden boulevard zit ook eiken dag, jaar in, jaar uit, eene vrouw met twee houten beenenzij heeft daar hare vaste plaatsenkelen be weren, dat zij voorheen eene prachtige „cocotte" was, dit was dan echter zooveel vóór mijn tijd dat ik voor do waarheid dier bewering niet kan instaan. Op som mige punten is het zoo vol wandelaars, dat het voort gaan bijna onmogelijk wordtconfiseurs wisselen af met mechaniek speelgoed met drukkers van visitekaartjes met echte en onechte arabieren, die nougat ver- koopen, met poppen, klein speelgoed, calendriers, schrijf- Ibehoeften, enz. enz. Hoewel koud, is het weder toch bijzonder gunstig zoodat dit jaar de kleine neringdoen- jden niet te klagen hebben Slaan wij nog even een blik op het politieke leven, dan mogen wij aannemen, dat het jaar goed begint, en dat d» jongste verkiezingen voor den Senaat het bewjjs leyeren dat Parijsen met de hoofdstad geheel Frank rijk, naar orde en rust verlangt. Voor den minister- doening, dat zijne groote verdiensten zoo zeer worden op prijs gesteld; bij eerste stemming werd hij met bui tengewoon groote meerderheid tot lid van den Senaat herkozen. Ditgevoegd bij zijne verkiezing tot lid der fransche Academieis voor de Freycinet eene welkome nieuwjaarsgroet. Parijs 6 Januari 1891. J- M. T. danén danZij schudde langzaam het hoofd drukte de handen op de knieën en staarde voor zich in het gele zand. Alles, alles was voorbij. Hij was verloofd Regine was de gelukkige geweest. Een oogenblik kwam er een gevoel van jaloerschheid, van leedvermaak in haar op één oogenblik slechts en toen schaamde zij zich over deze opwelling. Al hare gewaarwordingen vereenigden zich tot den bartgrondigen wenschals zij hem maar begrijpt en gelukkig maakt Langen tijd nog zat zjj op de bank en telkens weder herinnerde zij zich de eene ofandere gebeurtenis uit haar leven en altijd en overal waren het dezelfde zwa righeden die haar den weg hadden versperd. Telkens was het hare eigene faipilip, geweestdie haar naar be neden getrokken hadwanneer zij bijna eene zekere hoogte had bereikttelkens had hare eigene onge lukkige natuur, die nu eenmaal vopr de omstandigheden, waarin zjj was groot gebrachtniet deugdehaar in den weg gestaan. Kalm en zonder eenige hoop te koesteren, erkende zij dat deze hinderpalen nimmer zouden kunnen worden weggeruimd. Zij was nu eenmaal njet in staat zich van de haren los te scheuren zij bestonden en wie sprak haar borg, dat zij nief, weder zonden ingrijpen in haar leven Lichtzinnig ion zij niet worden daartoe was zij niét geschikt. Wat moest zjj dan doen om haar leven te rekken Óp deze vraag vond zij geen antwoord. Zij wist niet hoe lang zij zco had zitten peinzen, maar het was thans zeker tijd om naar de stad terug te rijden Langzaam stond zjj op en zeide »Was het maar avond Zij wist niet waarom zij dat zeide en waarom zg naar den avond verlangde. Met jangzame schreden ver liet zij h.et kerkhof, ging doort de lange, breede laan en over het zonnige voorplein. De portier stond aan het hek eh zèide»Er heeft iemand naar u gevraagd, '"juffrouw Lessen." »Naar mg antwoordde Grete verbaasd. Een jonge, bleeke man met een zwak .uiterlijk. Ik heb hem naar het hoofdgebouw verwezenmaar dahr j wist men niet, waar gij gebleven waart.'.' »ïk was in het park." »0, zopDaar heeft hij u natuurlijk niet kunnen vin den - Hjj heeft nog wel een half uurmisschien nog langerhier voor den uitgang staan wachten na dat ik hem gezegd had, dat ik bijna zeker meende, dat gij nog binnen waart. Eindelijk begon ik medelijden te krijgen met den armen mandie hier in de zou stond te braden en toen heb ik hem de mogelijkheid voor oogen gehouden dat gij reeds naar de stad terug gere- BELOIE. In het begin va» September wordt te Mechelen een internationaal r. k. congres gehouden, onder het voorzitterschap van den oud-mimister Jacobs. De sneltrein 'van Galais naar Brussel is bij Ruijsbroeck ontspoord, waardoor eenige reizigers lichte verwondingen bekwamen. BIJITSCHI«ANI». Bij de herstemming in het dis trict Boch»m is de candidaat der nationaal-liberale partij, de heer Mtillensiefen, gekozen tot lid van den Rijksdag met 26869 stemmen tegen 23824 op den candidaat der elericalen, den 'héér Battmann, uitgebracht. Door deze» uitslag is dit bij de laatste algemeene verkiezingen ver loren gegaan district door de nationaal liberale partij herwonnen. Een bankier te Frankfort a d Main had een telegram ontvangen, waarin hem opgedragen werd 500 stuks van een zeker fouds te koopen. Later bleek, dat 50 stuks bedoeld en door den afzender opgegeven waren aan het telegraafkantoor zijner woonplaats. Daar dit fonds in dien tusschentijd nog al gedaald was, werd eene schade ge leden van ongeveer J 8400. Dientengevolge werd aan de rechtbank van koophandel de vraag onderworpen wie die schade dragen moest. Deze besliste, dat de afzender haar moest dragen, omdat hij, die zich bedient van een op zich zelf geoorloofd middel van correspondentie als do telegraaf, uit den aard der zaak ook de verantwoor delijkheid op zich neemt voor al wat daaruit voortvloeit, zoodat hij tegenover de voordeelen die uit de snellere wijze van correspondentie voortkomen ook het gevaar op zich neemt van de nadeelen welke zoodanig middel mede brengen. ENGE&AND. Op den 1 zou een kinderfeest plaats hebben' in eene school te Wortley bij Leeds, bij welke gelegenheid vijftien kleine meisjes de pantomime Sneeuw vlokken" zouden opvoeren. Daartoe waren zg geheel in het wit gekleed, van het hoofd tot de voeten in katoen- vlokken en had ieder eene chineesche lantaarn in de hand. Een dier lahtaarns geraakte in brand op het oogenblik, dat de voorstelling zou beginnen en binnen weinige oogenblikken stonden alle meisjes in brand. Hoewel men slaagde in het dooven van het vuur, hadden de kinderen reeds talrijke brandwonden bekomen. Zij werden on middellijk naar een gasthuis in Leeds vervoerd waar inmiddels reeds negen meisjes gestorven zijn. Eén meisje zal wél in het leven blijven, maar voor altijd door lid- teekenen geschonden zijn. 'Omtrent de vijf óverige be staat nog onzekerheid. Den 6 heeft de nederlandsche kolonie te Londen een feest aangeboden aan haten voorzitter, den heer F. C. Stoop, Vóór den aanvang zijner voorgenomen reis om de wereld. De minister voor Indie, de heer Cross, heeft in eene te Wedness gehouden staatkundige rede verslaard, dat de regeering, zoolang zij eene voldoende meerderheid in het Lagerhuis bezit, geen enkele reden beeft om het land in beweging te brengen door eone vervroegde ontbinding ,n het Parlement en dit dan ook niet denkt te doen. Donoghue heeft deu engelschen hardrijder W Lovoday afgereden. Hij legde den afstand van 14/j engelsche mijl af in 4 min. 46 sec. Zijn mededinger had 22 seconden meer noodig. Generaal Booth heeft het voornemen in Februari eene inspectiereis te maken over de afdeelingen van het Heils leger op het vaste land. Hij zal eerst naar Scandinavië gaan, den 17 te Kopenhagen zgn daarna Nederland bezoeken en over Brussel en Parjjs in Maart naar Lon den terugkeeren. Ten gevolge van de hevige vorst is de scheepvaart op de Theems bijna geheel onmogelijk, zelfs voor groote stoombooten. Wegeüs de felle koude is de sterfte te Londen aaamerkelijk toegenomen. Ierland, Den 4 waren te Nurneij 27 stuks hoorn vee van een landbouwer vergiftigd. Door het toedienen tegengif door een veearts ondervonden 24 beesten, welke zware pijn leden, verlichting. Drie beesten stier ven reeds dien dag én me* vreesde, dat nog vier of vijf beesten zouden sterven. De beesten, die geene lijnkoeken vvg VU vuv u y V f-y J - - - - O O I - den waart. Daarop is hij langzaam heen gegaangegeten hadden, waren gezond gebleven. Het vermoeden - ligt voor de hand, dat uit staatkundigen haat deze mis daad gepleegd is. Goeden dag, juffrouw Lessen. De portier had de deur geopend. Grete groette en be- jaf zich naar bet wachthuisje van de paardentram die eerst een kwartier later zou afrijden. Zjj was alleen Niets stoorde haar hier in hare treurige overpeinzin gen en zij was dan ook zoozeer in gedachten verdiept, dat zij angstig opschrikte, toen de paarden aantrokken. Op eenmaal kreeg zij een gevoel alsof haar een blind doek van de oogen werd genomen thans zag zij dui delijk in wat de liohtstraal had beduid, dien zij óp hot kerkhof had ontwaardtoen het zoo duister was in hare ziel. Er bestond toch nog één uitweg, die haar uit al hare ellende zou voeren tot eeuwige rustDat zij dien nu pas gevonden had Van dit oogenblik af verliet deze gedachte haar niet meer. Zij wokte Biet de minste huivering bij haar op integendeel, zij was baar welkom, zij geraakte er mede vertrouwd en hare - stemming werd hoe langer hóe minder zwaarmoedig. Viel de avond maarDat was het eenige, wat haar thans bezwaarde. Zij had volstrekt niet gemerkt, dat er langzamerhand meer en meer passagiers warén bijgekomen. Was het maar avond 1 Wat had zij nog te doen? Een paar brieven, dat was alles Zij voelde zioh ontzaglijk verlicht, opgefrischt. Vlug sprong zij uit den wagen en nam op de Weidendammer brug eene vigeiante om .naar Alma te rijdeü. Zij wilde Alma nog eenmaal zien.-Zij kon haar ook wel het éen en .ander opdragen Wordt vervolgd. FRANKRIJK. Ingetrokken is het uitgevaardigde verbod van in- en doorvoer van rundvee, schapen, geiten i varkens, komende uit Nederland over zee. Vpor dén invoer van dat vee wórdt echter bij voortduring hét vertoon vereiseht eener verklaring van de overheid dér'plaats van herkomst. In 1890 zijn bij 855 openbare scholen de geestelijke onderwijzers vervangen door leeken. Bij 219 geschiedde zulks in de plaats van overleden geestelijken. Bij 66 scholen was deze verandering op verzoek en bg' 75 tegen den zinder gemeentebesturen. Een piaüomagazijn op den Boulevard Saint-Martin te Parijs, dat vijf Verdiepingen telde, is afgebrand. f>é leening is te Parijs en in de provinciën 16'/, maal, gedekt. Voor de gevraagde 869.000.000 francs werd ingeschreven voor francs 14.500.000.000. Het Crédit Foncier heeft alleen ingeschreven voor het geheele bedrag. Té Parijs is dén 11 onverwachts overleden in den ou derdom van 80 jaren baron Haussmannde bekende prefect van Parijs onder Napoleon III. ITALIË. Van 907 aartsbisschoppen en bisschoppon is bij den Paus het aanzoek ontvangen, om in 1892 bij ge legenheid van het vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika over te gaan tot de zaligspreking van Columbus. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 9 en 10 is zooveel sneeuw gevallen dat het verkeer op de spoor- wegen op vele lijnen bjjna geheel gestremd is.:'Sommige treinen sneeuwden geheel-in. Te Weenen hëerschte groote

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2