Binnenland Telegrafische Berichten. 335e Staatsloterij. Stadsberichten. Gemeentelijke Huishouding. Lokaalspoorweg. 1 «UP. dat door zijn schoon verleden ,en welvarende omstreken nog al goed staat aangeschreven, gaat elk jaar achteruit.. De bevolking bedroeg op 31 December j. 1.1770 inwoners. In het jaar 1872 waren er 2Ó23 inwoners en er was bijna geen huis te verk/ijgen tpch heer^chte er toen al onder een deel der bevolking een zucht en nei ging om het dorp te verlaten. Op het «ogenblik staan vele huizen ledig en kan het wel jaren durenoer vroegere toestanden zijp, w,eêrgekeejr<jv 5e klasse, le lijst, 12 Januari. Nr. 1708 ƒ1000; Ns. 4108, 5914, 7202 en 10954 ƒ400: Ns. 3315, 10045, 11704 en 13927 200; Ns. 2896, 11243, 12481, 13967,14400,16390,17033 en 18782 100. 5e klasse, 2e lijst, 13 Januari. Nr. 1134 f 1000; Ns. 3201, 5300, 9567, 13769, 14417, 17109, 17622 en 19628 400; Ns. 9297, 16195 en 17262 200; Ns. 1456,1964, 4436, 4591 en 20862 /"ÏOO. nit de omstreken de aanvoer niet kon plaats hebben. Op de den 4 te Wormerveer gehonden verga dering van het hoofdhastuur van den Provincialen Bond voor Harmonie- en Fanfare-corpsen is besloten-, den wedstrijd dit jaar te honden te Wormerveer op den 26 Juli. Als leden van de jury zullen worden nitgenoodigd de heoren J. A. Kwast te Arnhem, C H. P. W. Kriens te Haarlem, R. Hol en C. Koenen te Utrecht en J. Ko ning te Helder. In den nacht van den 6 op den 7 is te Callants- •og het door de wed. Corn. Sluis bewoonde huis met daarbij staande hooiklamp verbrand. Eéne koe werd geredtwee koeien en een kalf verbrandden mede. Den 8 des avonds is op den Staatsspoorweg nabij Velp eene jonge vrouwdie den weg wilde oversteken, door een trein overreden. Haar lijk werd gevonden. Bij eenen den 8 te Balk gehóuden wedstrijd op schaatsenwaaraan de eerste friesche rijders deelnamen, werd de prijs van 80 gewonnen door W. de Vries van Oenkerk en de premie van 30 door van der Schaaf van Grouwe. De bekende rijders P. Bruinsma en Kingma werden afgereden. Bij kon. besluit van den 9 is de luit.-generaal F. J. Pfeifferinspecteur der infanterie op zijne aan vrage op pensioen gesteldonder toekenning van een pensioen van 3000 's jaars en onder dankbetuiging voor de belangrijke en trouwe diensten, gedurende zijn veel jarigen diensttijd bewezen en benoemd bij het wapen der infanterie tot inspecteur van het wapen de goneraal majoor J. N. A. baron Taets van Amerongen, comman dant der 1 divisie inf. en waarnemend gouverneur der residentiewelke laatste betrekking hij voorloopig zal kunnen blijven waarnemen. Den 9 des morgens tusschen 5 en 5) uur is te Amersfoort een kruidenierswinkel met bergplaats af gebrand. Den een timmerman te Leeuwarden die onderzoek in te stellen naar de 9 had geroepen was oin een oorzaak der sterke gaslucht in eene woning in het Droe- vendalwaardoor de bewoners zelfs ziek waren gewor den, de onvoorzichtigheid met eene brandende kaars te komen in een door hem in de gang opengemaakt riool, waardoor eene zoo hevige ontploffing van rioolgas plaats had dat zware ijzeren deksels van de gemeente-riolen op verre afstanden gelegen opgelicht en weggeworpen werdep. Een begin van brand kon spoedig gebluscht worden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Bij kon. besluit van den 10 zijn bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw, de heeren jhr. mr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroek minister van justitie mr. A. van Naamen van Eemnes', voorzitter van de Eerste en jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blok land voorzitter van de Tweede Kamer. Den 10 geraakte in de Uilenburgergracht te Am sterdam een knaap te waterdoordat het ijs zeer broos was geworden als gevolg van de daar aanwezigo stoombroodfabrieken. Op zijn geroep om hulp waagden acht mannen zich op het ijs, die allen er door heen zakten. Aan het personeel dier fabrieken dat dadelijk te hulp schoot, mocht het gelukken, acht van de negen personen te redden. Één man 60 jaren ond verdronk. Den 10 is te Vlissingen te water gelaten het stalen schroefstoomschip Ardjoeno, bestemd voor den maildienst op Nederl.-Indiëgebouwd voor rekening van de rot- terdamsche Lloyd. Van den 12 tot den 17 is te Amsterdam de inschrijving geopend op f 35,0,00.0 kapitaal voor de aldaar te vestigen inrichting voor pneumatische en koud- waterbehandeling, met daaraan verbonden Hoitel-Pension, verdeeld in 200 aandeelen van 1000 en 150 hypo thecaire schuldbekentenissen ad 5 pet. groot 100,0 De nieuwjaarscollecte voor de. behoeftigen te Warmenhuizen gehoudenbracht het niet onaan zienlijk bedrag van ruim 245 op, waaraan door de gemeente eene bijdrage van 131 werd toegevoegd zoodat aan 80 gezinnen gezamenlijk een bedrag van 376 in sommen van 3 tot 7 kon worden uitgekeerd. Ter eere van den onbekenden gever kan nog worden ver meld dat onder het gecollecteerde een muntbiljet van 50 werd gevonden Aan boord van een op de rivier te Rotterdam voor anker liggepd grieksch schip heeft zich een geval van pokken onder de bemanning voorgedaan. Het schip iS onmiddellijk onder quarantaine gesteld en onder toezicht van het grieksche consulaat ontsmet. Het bestuur der sociëteit »Apiicitia" te Ffijp hoopt den 15 hareu leden met huqne dames in haar gewoon lokaal een. genoegelijken avond te verschaffen, Hét ge zelschap van den heer Martron uit Amsterdam is daar voor geëngageerd. Omdat de sociëteit zoo weinig leden telt, is elk lid het recht gegeveningezetepengeen lid zijnde tegen betaling van 1 te introdneeeren. Ten huize van het hoofd der,openbare sehopl te 1,1 ui men is febris typhoïdea uitgebroken. Bjj den op den 10 te Monnikendam gehouden wedstrijd in het schoonrijden met parenwerden de prijzen behaald idoor le prijs den heer K. Karmelk Pz. met mej, B. Blanke voort de. Moes beiden van Monnikendam.; 2e pr. den heer 0. de Moes mot mej. G. de Moes, beiden te Monni kendam 3o prijs den heer G. Honig met mej. A. Honig, beiden van Za indijk. Op de den 10 te Wermerveer gehouden hard draverij waaraan 16 paarden deelnamen, is de le prijs 150) behaald door Tabor II van J.' Rode, van Buik- sluit, pikeur A. de Ridder; de le premie lQ0)>door het paard Wilhelmina van C. Bon, van .Zaandam, pikeur C. Persoon; de 2e premie 50) .door. Premier van J. P. Mooyman., van Stqmpwijk pikeur J. G. Matze «n de ifileggelden door Willem III van C, Brpers yan Benningbroek. Buijs hoogleeraar te Leiden benoemd tot lid van het college voor de zeevisscherijen. Den 12 heeft de kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam haar vijf en twintig jarig bestaan feestelijk herdacht. Als' feestredenaars tradon op de heeren mrs. J, A. Levy en W. K. H. Mopthaan, Eerstgenoemde hield eene rede ovet het bestaansrecht en te bestaans rede der staatkundige vereeniging èn laatstgenoemde besprak meer de handelingen van Burgerplicht in den tijd van haar bestaan.' Eene boerenhofstede met boomgaard, wei- en bouw land in de Tielerwaard, samen groot 12.16.00, in de vorige week te Zoelen geveild bracht behalve de kos ten, J 30880 op. Als beloon ing voor buitengewone diensten in deze drukke dagen van het spoorwegvervoeris door de Holl. IJzeren Spoorweg Mij. aan het personeel, dat per week betaald wordt, 8 dagen extra-lóon over December en begin Januari uitbetaald. Het personeeldat per maand wordt betaald, zal later bedacht worden. In de haven te Vlissingen zijn 101 vaartuigen, waarvan 46 stoomschepenbinnen geloopen om eene veilige ligplaats te vinden. Aangenomen het beroep naar de ned. herv. gemeente te Wateringen door den heer C. Plaatsman candidaat te Texel. De ned. herv. kerk te Wognum zal zoo spoedig mogelijk verwarmd worden. ■'-*«. Beroepen bij de ned. geref. kerk te Farmerend J. J. Westerbeek van Eerten te Mijdrecht. De Koningin-Regentes heeft 500 aan de Maat schappij van Weldadigheid geschonken. In 1890 zijn te Koog a. d. Zaan geb. 92, overl. 36, geh. 24; Oudkarspel geb. 44, overl. 29, geh. 12 Edam geb. 206 overl. 98 geh 52. Het antwoord van den minister van waterstaat op het adres der boterhandelaars in Friesland luiddedat volgens mededeeling van den directeur-generaal der Staats spoorwegen, de reden voor minder spoedig vervoer van boter uit Friesland naar Londen niet lag aan het spoor wegvervoer maar aan de omstandigheid dat de vaart van af Harlingen gestremd is. Onderzocht zal worden de mogelijkheid om spoedig vervoer over Vlissingen te bevorderen, waarbij echter personentreinen bepaald buiten rekening moeten blijven. Later is beslistdat van af den 12 eiken dag een extra-trein zou loopen naar Vlis singen. De opbrengst van het vervoer over don Noordbra. bantsch-duitSchen spoorweg over 1890 was 442,805,08) tegen 386,902,791 in 1889, zijnde per dagmijl 13,04) tegen 11,43. De minister van waterstaat heeft thans ook het gevoelen der kamers van koophandel en fabrieken ge vraagd over de door hem voorgenomen wijziging van het voor die kamers bestaande reglement van 1851. Ds. A. E. van Deinse te Heemskerk is beroepen te Naaldwijk, zijne vorige standplaats. In een der magazijnen van de suikerfabriek St. Antonie te Gastel is bij een begin van brand ruim 3000 P. suiker verloren gegaan met groote krachtsin spanning bleef de fabriek behouden. De uitslag der ekamens in boekhouden en handels correspondentie voor de praktijk, in December te Amster dam gehouden van wege de Vereeniging van leeraren in het boekhouden, is als volgtboekhouden24 candidatengeslaagd: B. SchondstokW. Ameschot, J. G. Hiddink W. L. TolD. H. de Boer en H. J. de Boer van Amsterdam en mej. E. C. P, Massee van Goes handelscorrespondentie in de engelsche taal3 candidaten geslaagd W, J. Rooseboom en C. J. W, Scholtevan Amsterdam in de fransche taal1 can didaat, die werd afgewezen. Den 15 wordt een voorstel van het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam in behandeling genomenom eene beurs te bouwen uit sluitend voor dien handel door leden der vereeniging. Te Enkhnlzen zijn in 1890 geb. 204, overl 129, geh. 46; te Aloordscharwoude geb. 19, overl. 13, geh. 9. Bij de op den 11 te Zaandam op de Binnenzaan gehouden harddraverij met paard en slede, waaraan 12 personen deelnamen, w,erd de prijs, 100, behaald door de bruine merrie «De Kol" v a n en bereden door den heer S. Snoeck te Beemsterde premie, 50, door de bruine merrie «Emma" van den heer A. de Ridder te Oostzaan. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 12 be noemd tot leeraar in de nederl. taal en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool de heer H., de Weerth. Van den 4 tot en met den 10 zijn te Amster dam 25 kinderen aangegeven als overleden aan mazelen. De marine-torpedodienst is den 12 met gunstigen nitslag werkzaam geweest tot het opruimen der ijsmassa, die zich aan den mond der haven te AUeuwedlup gevormd had, door middel van eenigeladingen buskruit. De verpachting van grasgewas in 1891 langs dijken en wegen in den polder Heer Hugo waard heeft op gebracht de som van 6810>45, derhalve 264 meer dan het vorige jaar. Eén perceel bleef onverpacht. Bij de uitgevers Dufonr Cp te Amsterdam, ver scheen het eerste nummer van >Onze Gids", vakblad voor den behanger, stoffeerder en meubelfabrikant, dat om de 14 dagen verschijnt en nu en dan door teekenin- gen, hetzij in dén tekst, of als afzonderlijke plaat, zal worden opgeluisterd verworpen met 50 tegen 24 stemmen. Hoewel er opschudding genoeg door te weeg werd gebracht in den nacht van den 8, verzuimden wij in ons vorig nummer melding te maken van den schoorsteen brand in het voor de politie bestemde gedeelte van het stadshuisdie te 1 uur den wachthebbenden agent de verbazend dikke rook gaf tot die onrust wel eenige aanleiding dermate verontrusttedat do brandweer enz. bij elkander werd geklept. De spuiten waren spoedig ter plaatsedoch behoefden geen water te geven. De loting voor de nationale militie heeft dit jaar alhier plaats op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Fe bruari op den 20 voor de gemeenten Alkmaar Hoiloo en Limmen. De voorstelling van »Op afbetaling", door het tooneelgezelschap van den Salon des Variété s op Vrijdag, den 16, kan wegens de geringe inteekening niet doorgaan. Daarentegen is tegen donderdag, den 22, in het lokaal Harmonie, aangekondigd eene voorstelling door het tooneelgezelschap der Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg-maatschappijonder directie van de heeren Alex. Faassen en Co., de vierde van het abonnement, waarin zal worden opgevoerd Algemeenc Hienst- plicht, een fransch blijspel, vertaald door A. Heyblom. De medaille ter herinnering aan wijlen Z. M. den Koning Willem IIIwelke in de fabriek der firma Begeer te Utrecht is geslagen, is thans gereed en hier ter stede verkrijgbaar bij den heer D. J. L e v e r t goudsmid Appelsteeg No. 5 in brons en zilver. De medaille vertoont aan de eene zijde het uitstekend weer gegeven beeld des Konings in admiraals-uniformnaar een der beste portretten vervaardigd, met het omschrift: «Willem III, Koning der Nederlanden, G. H. v. L. De keerzijde bevat een bloemen- en bladerkrans met een uitgebluschten fakkeldoor lauweren omgeven. Daar- tusschep staat: «Geboren 19 Februari 1817, overleden 23 November 1890." De medaille is grooter dan een rijksdaalder en heeft ongeveer dezelfde dikte Wij vestigen de aandacht van belangstellenden op de advertentie in dit blad van het teekengenootschap «Kunst zij ons doel", waarbij zij bericht, dat er eene kunstbeschouwing zal worden gehouden bij den heer A. Peperkampaan de Breedstraatop donderdag, den 15 en daarbij den bezoekers inzage zal worden gegeven van de portefeuille van een gelijk genootschap te Utrecht gevestigd. Bedriegen wij ons nietdan is ook het bezoek van niet-leden het bestuur ten zeerste welkom. In eene den 12 gehouden buitengewone vergadering, stelde de Hamer Tan koophandel en fabrieken alhier het schrijven vast, dat door haar zal worden ver zonden aan den raad dezer gemeenteten aanzien van de voorwaarden door de raadscommissie ontworpen in zake den lokaalspoorweg AlkmaarHoorn. De aankondiging datop uitnoodiging van het hier gevestigde departement Alkmaar der Maatschap pij tot nut van het algemeen, de heer Wil lem van Zuylen den 12, in het lokaal Harmonie zou optreden, had een talrijk publiek daarheen getrokken. In de gelegenheid te zijn, de bewonderenswaardige voor dracht van dezen kunstenaar te genieten, zonder daarvan gebruik te maken, is zich zelf berooven van een groot genot. In deze geldt zeer zeker: les absents ont torts. Het geheele programma zooals wij dat in een vorig nummer mededeelden werd met dezelfde meesterschap over stem en gelaat voorgedragen, alleen met deze kleine wijziging, dat in plaats van Lach les", door hem werd rtolktj «Eene eerste liefde." Het woord van dank door den voorzitter van het departement, den heer mr. N. H. de Lange vond dan ook bij de toehoorders warme in stemming, die zich door langdurige toejuichingen uitte. Mqt blijdschap begroet door de meestenmet leedwezen dpor enkelen is eindelijk de dooi ingevallen en geeft eene zachtere weersgesteldheid wellicht Rechts Voor zeer korten tijd eenige verademing aan het menschdom dat hier althans zich tegen zulk eene felle koude njet voejt opgewassen. De Alkmaarsche IJs club en de Turnclub hebben daardoor ook haar yoorgenqmen ijsfeest op dep 13 moeten uitstellen tot de vorst weer invalt De samenkomst in het lokaal Harmonie zal echter, naar ook dp. omroeper Üpn ingezetenen bij bekkenslag verkondigtdoorgaan. Vormoedelijk zijlen de,costumesdie men zich reeds yoor het ijsfeest had aaugeschaff.daar wel worden ge bruikt.. 's GRAVENHAGE,, 13 Januari, tweede Kamer. Er is ingekomen een wetsontwerp, houdende onteige ning voor verbetering van den Ouden IJssel. Morgen zal het sectie-onderzoek aanvangen van de verschillende ontwerpen ook .over dat tot regeling van het inkompn der Kroon- Mat 59 tegen 16 stemmen is besloten donderdag te behandelen de hppfdstukkpn 10, 11 der Staatsbegroojing en de Suriuaamsche begrqoting en eerst daarna de Stedenzret, dip, volgens sommigen toch nog dezen zomer kan werken» De heer Tak heqft eene interpellatie aangekondigd over het Congp- tractaat, Een .voorstel van den heer Trayagïiuö om hot Luidens een bericht in nWe courant van"vrijdag 1.1. gaat dp Kamer van koophandel en fabrieken alhier .zich wenden tot den gemeenteraad in zake den lokaal-spoor weg. AJkmaar^litoorii. Het wordt ook tijddat zij zich daarmede benjoeitOok hare zaak vóór alles zij, die zaak ,tot stand te helpen brengen. Daargelaten de eigenaardige inkleeding die trouwens aan de zaak zelve niet afdoet, verklaar ik mij geheel solidair met de opmerkingen van J P. in uw vprig num mer, zooyey de^en spoorweg aangaat. Hop alleen de raadscommissie niet begrijpt, wat ieder een buiten haar gereedelijk inzietdqt de kansen op verwezenlijking van dezen zoo hoogst wpnscbqlijken spoorweg belangrijk ongunstiger staan dan bij do opvat ting der yaak dpor de qoncesaipnarissen doop de.slepbterr conditie, waarin deze laaisten staan tegenovpjr de prijzen van grond, ijzer en kapitaal.is Ook mij een raadsel, I« dai*. de cqmmipsie met blindheid geplagep

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3