ARME MEISJES. No. 1. Drie en 1¥ egentigste Jaargang. 1891. VRIJDAG 16 JANUARI. Officieel Gedeelte. Amsterdamsche Brieven. Buitenland. FEUILLETON. Roman nit Ret Berlijnsche leven. ALkHlAARSCHK COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,S©franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,OO. Prijs der gewone Advertentïën. Per regel J ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. Telefoonnummer 33. LIJST VAN BRIEVEN waarvan de geadresseerden onbekend zijnvorzonden gedurende de 2e helft der maand December 1890: J. v. d Mei, Amsterdam; J. A. v. d. Bosch, Delft; Nationale Verz. Bank, Delft; A. Zwaan, den Haag; M. Wagenaarden Haag. Van Eg mond aan Zee: J. Boer, Wildervank. Briefkaarten: J. G. van StratenAmsterdamD. Gereke Teller, Rotterdam. Brieven. Engeland: Van Bergen: H. Hitchcock, Londen. XXXII. (11 Januari.) Dat vriest er nog maar steeds lustig op losWan neer zoo vraagt menigeen zich in de laatste dagen met bezorgdheid af, zal er toch eens een einde aan dien, ongehoord strengen winter komen Ook in de hoofdstSd zijn er honderden en duizendendie eerst hebben ge juicht toen de thermometer ver beneden het vriespunt daalde maar nu heel blij zouden zijn als het kwikko lommetje hen eens kwam verrassen met een veel hooger stand dan het in de laatste weken heeft aangenomen. De stremming van het verkeer te water doet allerlei artikelen vau dagelijksch gebruik aanmerkelijk in prijs stijgen en als er niet spoedig verandering komtzullen verscheideno fabrieken door gebrek aan grondstoffen tot werkeloosheid worden gedoemd. Die vrees heeft vóór eenige dagen het aanzijn geschonken aan do »Vereeni- ging tot behartiging van algemeene handelsbelangen", welke opgericht is op eene bijeenkomst van omstreeks 80 belanghebbenden bij handel en scheepvaart hier ter stede door den burgemeester ten stadhuize bijeengeroe pen ter boraadslaging over hetgeen gedaan kon worden om de vaargeul van IJ muiden naar de kaden en bassins te Amsterdam te heropenen. Zooals men weten zal is het gevolg van deze bijeenkomst geweestdat men zeer spoedig daarna met inspanning van alle krachten aaSi het werk is getogen waarbij de Koningin Emma en de Prins van Oranje der maatschappij .Nederland" uitste kende diensten hebben bewezen. Van de amsterdamsche liefdadigheid wordt in deze koude dagen meer dan in vorige winters gevergd. Er wordt ook vrijwat meer gegeven want hoe snerpender do koude is dos te lichter opent men zijn beurs voor zijn minbedeelden evenmensch. Hier is eene commissie werkzaam voor de gratis-uitreiking van brood en koffie, ginds zorgen eenige weidenkenden voor warme lokalen elders worden pogingen aangewend om de hulpbehoe venden ook van kleederen te voorzien. En al die heeren mogen op veler ondersteuning rekenen, want er zijn maar weinigen, die in het tegenwoordige ijskoude seizoen althans niet iets voor de armen onzer stad willen afzonderen. Dat moet van de Amsterdammers gezegd wordenals de nood aan den man komt, helpt ieder, die helpen kan. Uit een onzer achterbuurten is ook een stem gekomeh tot hen, die honger, gebrek en koude lijden. Het Iieger des Hells heeft zich namelijk het lot derzulken aange trokken wetendedaarmee in den geest te handelen van den edelen generaal William Booth wiens sociaal hervormingsplan getuigt van het diepste medelijden met de paria's cler maatschappij. Eigenaardig is het, dat de amsterdamsche afdeeling begonnen is met in het klein te doen wat de Generaal op groote schaal hoopt uit te voeren. Langs de huizen hebben de soldaten namelijk een tocht ondernomen om iedereen in de gelegenheid te stellenzich van zijn oude kleeren te ontdoen. Voleij,, hebben naar aanleiding daarvan hunne kasten nog eens nagekeken en waar de goede wil aanwezig was, daar werd allicht nog een oude broek of jas gevonden, waarvan de eerste fraicheur wel is waar af was maar die toch nog good genoeg waren om hen armen duivel tegen de felste koude te beschutten. Met massa's oud goed zijn de soldaten dan ook in hunne kazerne teruggekeerd, en .Spoedig was een troepje werkelooze kleedermakers in staat gesteld, weder een matig loon voor hun gezin te verdie nen. Met de lappen van een gescheurde jas konden de gaten uit twee of drie andere jassen gedicht worden«"8n menigeendie zich haast gegeneerd had om zulk een oud stuk goed weg te geven zou zeker verwonderd hebben ge3taan over de algeheele transformatie die dat kleedingstuk in handen van de werklieden van het Leger onderging. Stucadoors, die in langen tijd niets te doen hadden zjjn aan het opknappen van de muren van het Heilslokaal gezetschoenmakers houden zich onledig met repareeren der ingezamelde oude laarzen on als de middelen dat slechts veroorloven, zullen de Heils-officieren nog wel andere werkzaamheden creëeren. Wat dunkt u, waarde lezers, is de handelwijze vau de Hollandsche Salvation Army niet een der beste om te voorzien in de nooden onzer armen? Met alle waardeering van hen die voedingsmiddelen en kleederen uitdeelen aan al degenen, die zich daarvoor aanmelden moet toch erkend worden dat hot streven van het Leger des Heils om voor iedere verleende hulp een aequivalent in arbeid terug te ontvangen veel meer DOOR PAUL LINDA U. Uit het Hoogduitse h. 51) HOOFDSTUK XXI. Alma was niet tehuis. Zooals Alma's tante, die Grete opendeed, haar meedeelde, was Alma aan hare bezigheden »Van daag, op Zondag?" »Op Zondag is het drukker dan in de week. Zij zal zeker erg blijde zijn u te zienwij spraken gisteren avond nog over u. Ga maar naar haar toe Het is hier niet ver vandaan in de Köpnickerstrasze het tweede huis aan de rechterhand, bij Burkert." .Goed, ik zal haar gaan opzoeken." Grete begaf zich naar de aangeduide woning. Te ver geefs zocfii zij naar een bloemenwinkel of iets dergelijks, totdat zij eindelijk op eene groote lantaarn in witte letters de woorden las: .Burkert's Siegeshalle. Wein, echte Biere." Het koffiehuis had geen ingang aan de straat. Aarzelend trad Grete de gang in en zij moest eene overwinning op zich zelve behalen, alvorens zij het lokaal binnenging. Gelukkig was er niemand in de tamelijk kleine, smerige gelagkamerin het midden stond een oud vuil biljart met een versleten en bevlekt kleed. Het plafond was geel van den tabaksrookhet behangsel verkeerde in een afschuwelijken toestand. Boven de stoelen die naast de kleine tafeltjes langs de muren stonden, zag men groote. ronde, bruinachtige vetvlokken, afkomstig van de hoofden die er tegen geleund hadden. Er hingen eenige groote ïSEIitJIK. De eerste bijeenkomst van hot Leger des Heils te Brussel op den 11 onder aanvoering van ma joor Clibborn is te midden van de grootste verwarring geëindigd. DlTITSCMliATVD. Te Hamburg is een groot pak huis afgebrand waarin eene aanzienlijke voorraad on bewerkte tabak geborgen was. De schade wordt op ruim 350,000 begroot. Rijksdag. Bij de beraadslagingen over de voorstel len betreffende de graanrechten heeft de Rijks-kanselier de aandacht gevestigd op de aanhangige onderhandelin gen met Oostenrijkwaarop, naar hij hoopteandere met de overige mogendheden zouden volgen. Hij gaf de hoop te kennen op eene bevredigende uitkomst der onderhandelingen over handelsverdragen met de verbonden regeeringen. Verbetering der volksopvoeding lag hem verder even na aan het hart als eenige partij, en daar van strekte de verkregen gemakkelijker verschaffing van vleesch ten bewijze. Hij erkende de beteekenis van den landbouw en verklaarde ten slotte, dat de regeering aan de beraadslaging alleen zou deelnemen om dwalingen te herstellen De vrijzinnige partij heeft besloten bij den Rijksdag 'een voorstel in te dienen tot intrekking van het verbod tegen invoer van amerikaansch spek en amerikaansche hammen. Pruisen. Huis der Afgevaardigden. De minister van financiën heeft den 12 de staatsbegrooting voor 1891/92 ingediend, sluitende in inkomsten en uitgaven op 1.720.834.749 mark, waarvan aan gewone uitgaven 1.670.452 177 mark en aan buitengewone uit gaven voor ééns 50.382 572 mark. De gewone uitgaven .zijn 125 672.033 m de gewone ontvangsten 132.610.434 mark hooger geraamd dan het vorige dienstjaar. De begrootiug sluit zonder leening; ook behoeft geen beroep te worden gedaan op vroegere overschotten. Het overschot voor dit jaar bedraagt 336/j„ miljoen. In zijne toelichting verklaarde hij o. a., dat ad- ditioneele kredieten kunnen verwacht worden ten behoeve van de verbetering der bezoldiging van de lagere amb tenaren naar rang van diensttijd. Ook deelde hij mede, zijn als degenen die nu op den Heiligen weg van de gratis-uitreiking van brood en koffie profiteerendilt ook deden. Tegen een gavezooals die aangeboden wordt door de officieren op het Rapenburgzal oo"k niemands eergevoel in verzet komen en daarom zou men mogen verwachton dat op die wijze de liefdadigheid ook meer de schroomvalligen zoude bereiken die liever zouden doodhongeren dan de hand voor een aalmoes uitsteken. (Wordt vervolgd.) dat het overschot op de spoorwegen bruto 12 miljoen toejuiching verdient. Wij allen moeten in de maatschappij ^d^ch netto slechts 5 miljoen mark bedroeg, en dat spoedig voor ons brood werken en het zou niet meer dan billik de wijze van samenstelling van Koch's geneesmiddel tegen lithographioën, die de stichters voorstelden van het dnitsche rijk, en verder een aantal aankondigingen van de goed koopste gelegenheden naar Amerika en van allerlei kwak zalversproducten. Besluiteloos bleef Grete eenige oogenblikken bij den ingang staan Juist verscheen in de deur van een bijna donker zijkamertje een meisjedat de slaperige oogen uitwreef en zich daarna eenige malen uitrekte. »Alma!" riep Grete. Alma keek verbaasd op. Toen zij hare vriendin her kende snelde zij op haar toesloot haar onstuimig in de armen en gaf op de hartelijkste wijze lucht aan hare blijdschap over dit onverwachte wederzien. Alma verontschuldigde zich dat zij geslapen had. »Vóór twee, drie uur komt men hier niet naar bed", sprak zij »en des Zaterdags is het gewoonlijk nog later. Ik ben eerst te half zes thuis gekomeu." Nadat zij twee grooto glazen bier had gebrachtver telde zij hare vriendin, hoe zij er toe gekomen was eene plaats als buffetjuffrouw te zoeken. Zij had veel moeite gedaan om in een winkel te komen maar die betrek kingen werden te slecht betaald. Zij had al het moge lijke beproefd lakwerk vervaardigd kunstbloemen ge maakt, dames-tricots genaaidvan al die zaken had zij echter niet kunnen bestaan en als zij niet van tijd tot tijd eens een cadeautje gekregen had over den oor sprong liet zij zich maar niet uit zou zij zeker al laug van honger omgekomen zijn. Eene vriendin had haar hier gebracht en nu ging het zoo zoo zij kon ten minste bestaan. »Het schijnt u ook goed te gaan", zoo besloot zij haar verhaal. »Wat hebt gij in al dien tijd gedaan?" Grete had weinig aandacht geschonken aan het verhaal harer vriendin en antwoordde »Och, zoo van alles." Alma schoof wat dichterbij en vroeg met een schelm achtig lachje: »En altijd nog zooals vroeger?" Grete begreep de bedoeling van die vraag en ant woordde bevestigend, al kwam er een droefgeestig lachje om haar mond. sHoe gij het aanlegt om dan te kunnen bestaan", de tuberculose bekend zou worden gemaakt. De Pruisische Staat is niet voornemens van de bereiding van het mid del een bron van inkomsten te maken. Voor Koch zal op Staatskosten voor 117.000 mark eene inrichting wor den gebouwdwaarin lijders met zijn middel kunnen behandeld worden. ElVGEIiATArD. In den nacht van den 10 op den 11 zijn de stoombooten Brittannia en Dear tegen elkan der gevaren op de schotsche kust. Van laatstgenoemde boot zijn 13 man omgekomen. De werkstakers bij de schotsche spoorwegenwier sprak Alma naïef, »is mij een raadsel. Zeker hebt gij meer geleerd dan ik maar ik kan u zeggen hoeveel moeite ik mij ook geef en hoe hard ik ook werk zulk een hoed als gij daar op hebtzou ik van mijne ver diensten toch niet kunnen koopen." Vindt gij hem mooi?" vroeg Grete en zonder het antwoord af te wachten maakte zij de banden los en voegde er bij: »ik sta hem u met alle liefde af." Gij zijt niet wel bij het hoofd Gij kunt toch niet zonder hoed op straat komen." i Neem hom maar aan, ik behoef niet ver te loopen." Alma gaf Grete een kuszette den hoed op en be keek zich eenige oogenblikken in den spiegelzij vond hem verrukkelijk, prachtig. Woont gij hier in de buurt Dan zullen wij elkaar voortaan zeker meer zien »Ik denk het niet", antwoordde Grete. »Ik heb u opgezocht om afscheid van u te nemen. Ik ga Berlijn verlaten." »Och, dat spijt mij", sprak Alma en zij betreurde het werkelijk hartgrondig. »Hebt gij eene betrekking gevonden buiten Berlijn Grete zei ja noch neen. »Ik hoop dat het mij ein delijk eens goed zal gaan", gaf zij ten antwoord. »Ik hoop het van ganscher harte. Maar, bedenk wel wat gij doet. Berlijn is zeker geen paradijs voor meisjes zooals wij dat weet ik maar al te goed. Wat genioten wij eigenlijk van de groote, rijke stad Eene slechte wo ning slechte luchtslecht eten veel werk en weinig verdiensten. En toch, ik zou het nergens anders kunnen uithouden. Hier weet men ten minste dat men in de wereld leeften al kan men zelf niet naar de opera gaan, men weet toch, dat er eene is. Ik ben in de laatste vijf jaren niet in den Thiergarten geweest, maar er zou mij iets ontbreken als ik er niet meer kon heengaan."' »Alma", viel Grete hare vriendin in de rede, »gij zoudt mij wellicht een dienst kunnen bewijzen. Ik heb u al gezegd, dat ik wegga. Ik heb nog eenige briev»n te schrijven; kan ik dat hier doen Kunt gij mij niet wai postpapier, couverten en postzegels bezorgen

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1