m ABME MEISJES. No. 8. Drie en Negentigste Jaargang, 1891. ZONDAG 18 JANUARI. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Roman nit het Berlijnsche leven. ALKMAlttSCHË COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor A lkm.aar 0,80 franco door bet geheele rijk 1, De 3 nummers O,OS. Prijs der gewone Advertentiën. Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. Telefoonnummer 33. DUITSCHIiAlfi'D. In het Deutsche Medizinische Wochenschrift beschrijft dr. Koch, hoe hij tot de ontdek king van zijn geneesmiddel kwam welke proeven hij nam en de verschillende uitwerking op gezonde en tuber culeuss dieren. Het middel is een glycerine extract uit de zelfstandigheid der zuiver gekweekte tuberkelbacillen. Vervolgens beschrijft hij hoe hij zich het ontwikkelings proces der bacillen in het levende lichaam voorstelt en verklaart sommige der verschijnselen waarop hij zijne overtuiging grondvestaangaande de specifieke genees kracht van zijn middel. Rijksdag. Den 14 is de beraadslaging voortgezet over het voorstel tot opheffing van het invoerrecht op granen en vee. De heer Helldorf (conservatief) gaf als zijne meening te kennen, dat de heffing van dat recht noodzakelijk was tegenover den toevloed van amerikaansche granen. Zijne partij was dank verschuldigd aan prins Bismarck, daar deze de bescherming van den nationalen arbeid in het leven had geroepen. Hij achtte het be treurenswaardig, dat in den Rijksdag op zulk een ruwen en alledaagschen toon over prins Bismarck werd gesproken, zooals door den heer Eugen. Richter gedaan was. Deze woorden lokten eenige beweging uit onder de leden en de heer Helldorf werd door 'den voorzitter tot do orde geroepen. EWWEliAWD. Eonedoor den burgemeester van Edin- burg aangewende poging om als bemiddelaar tusschen de werkstakende spoorwegbeambten en de spoorwegbe- sturen op te treden, is misluktdaar beide partijen weigerden toe te geven. De directeuren wilden alleen in overleg treden op den grondslag, dat de werklieden den arbeid hervatten op de oude voorwaarden en de beambten wilden geene schikking aannemen, dan op den grondslag, dat de arbeidstijd niet meer dan 60 uren per week zou bedragen. FRAKURIJH. In het fraaie paleis van justitie te Rouaan is brand ontstaan in de boekerij, ten gevolge van een gebrek in den schoorsteen. Het dak begon reeds te branden, maar door spoedige aangebrachte hulp werd de brand gebluscht, zoodat alleen brandschade geleden werd. Senaat. De heer Le Royer is tot voorzitter en de heeren Bardoux Challemel- Laconr Merlin en Demöle zijn tot onder- voorzittors herkozen. Hamer. De heer Floquet aanvaardde den 15 het voorzitterschap met eene redewaarin hij er op wees dat de voorname taak der tegenwoordige zitting zal zijn het vaststellen der Staatsbegrooting en de wijziging der handelsstaatkunde. Hij hoopte wat de laatstgenoemde taak betreft, dat de Kamer rekening zou weten te hou den met het algemeen belang des lands en tevens met DOOR PAUL 6INDAU. Uit het Hoogduitseh. 52) Grete had al deze brieven met de grootste kalmte geschrevenbij de laatsten werden echter hare oogen vochtig Franzi was toch hare zuster. Zij droogde hare tranensloot de brievenstak ze bij zich en leunde daarna achterover in haar stoel Zij voelde zich zeer af gemat. Maar deze toestand duurde slecht3 eenige minu ten, toen geraakte zij in eene zekere koortsachtige spanning. Zij keek naar buitenhet was nog licht. Was het toch maar avond 1 Het duurde echter nog wel tweedrie uren, voordat de duisternis inviel. Wat zou zij beginnen In de kamer kon zij niet blijven. Zij stond opging weer zitten en schreef haastig de volgende woorden op een stuk papier »Dit is de sleutel van mijne latafel. Wees zoo goed, hem door een vertrouwd persoon te laten bezorgen of liever nog, breng hem zelve aan Adolph Wörler, Joachim- strasze 23. Van hetgeen in mijne portemonnaie iskunt gij het bier en hetgeen gij voor mij verschoten hebt be talen de rest is voor u. Vaarwel 1" Zij legde het papiertje den sleutel en hare porte monnaie waarin zich nog ongeveer twaalf Mark bevond, tusschen de courantsloeg deze dichtzette den inktkoker er op en sloop toen heimelijk de deur uitzonder dat Alma gewekt werd. Daarna sloeg zij met haastige schreden de richting in van de Inselbrücke. Aan den hoek van de Inselstrasze bleef zij staan. »De brieven de bijzondere belangen, die beide haar zijn aanbevolen. Zijne redevoering werd toegejuicht en zal krachtens besluit der Kamer, aangeplakt worden. 8FA1VJE. De koude houdt steeds aan. Te Sevilla en Grenada heeft het zwaar gesneeuwd eu verscheidene personen verloren ten gevolge van de koude het leven. BITIiGARUE, De vorst heeft den 14 de officieren ontvangen, hen voor hunne vaderlandslievende gevoelens bedankt en levendig aangemaand, zich zorgvuldig van de staatkunde te onthouden. »Ik ben hier", zeide hij om over u te waken en de lotsbestemming van het land te leiden. Ik reken op u, opdat de bulgaarsche soldaat getrouw de kroon en het vaderland diene". Daarna be tuigde hij ook zijn dank aan de Synode. TERHEKICDE STATEST. De Senaat heeft met 39 tegen 27 stemmen het voorstel aangenomen tot vrije aanmunting van zilvergeld, in plaats van het geheele financieele wetsontwerp, waarbij deze zaak geregeld werd. Een amendement, bepalende, dat de munteenheid zal zijn de dollar wegende 4121 grein zilver, werd mede aaDgenomen. In het Huis van afgevaardigden heeft de heer Jackson eene motie ingediend waarin het besluit der engelsche regeering om het geschil over de Behring-zee door het Hoogste Gerechtshof te laten beslissen, afgekeurd wordt, op grond dat daardoor te kort gedaan wordt aan de waardigheid van de regeering en het volk der Vereenigde Staten. ZVID ARERIHA. Het bericht, dat de vloot in Chili in opstand is gekomen tegen president Balma- ceda wiens aftreding geëischt wordtis bevestigd. Zij heeft een gedeelte der kust van Iquique tot Coquimbo in staat van blokkade verklaard. Het leger is aan den president nog getrouw gebleven. STATEN-GENERAAL. Tweede Hamer. Den 16 werd de beraadslaging over do Surinaamsehe begrooting voortgezet. De heer Smidt vervolgde zijne den 15 aangevangen rede, waarin hij uitvoerig uiteen zette, hoe de gouverneur zich in tal van zaken aan on wettige handelingen schuldig gemaakt haden hoewel hij wilde toegevendat hij ook goede handelingen ge pleegd heeft, zoo mocht men niet blind zijn voor de slechte en onrechtmatigedie de goede overschaduwden en die tegen het geluk en het belang des lands indrui- schen. De heer Bool zou, welke grieven er ook be staan niet de gevolgen willen dragen van verwerping dezer begrooting. Als de gouverneur de eenige oorzaak ware van den treurigen toestand ze zou van voorbij- gaanden aard zijn en hij zou teruggeroepen kunnen wor den. Was de toestand werkelijk onhoudbaarzooals beweerd wordt, dan beval hij de zending van een regee- Zonder een oogenblik te aarzelen wierp zij ze in de bus. Morgenmet de eorste post worden zij bezorgd", sprak zij in zich zelve. De straten waren op Zondagavond bijna ledig en ook aan het water heerschte eene merkwaardige stilte. Het was nog altijd gloeiend heet en hoe men ook overal gesproeid had alles bleef stoffig en droog. Er lag eene bijna tastbare wolk van stof over de stad zoodat het biaauw van den wolkeloozen hemel bijna niet te herkennen was. Uit de huizen stroomde een droge warme walm die met allerlei naremuffe luchtjes van moeilijk te bepalen oorsprong doortrokken was. De uitgedroogde grijze aarde verbrokkelde tusschen de steenen de smach tende planten verschrompelden en verschroeiden onder de dikke laag stofdie al hare poriën verstopte. Nog treuriger dan gewoonlijk sukkelden de armeafgejak kerde vermoeide huurpaarden voortmet neerhangend hoofd, kuchend'en snuivend Onverdragelijker dan op dezen Zondag was de hitte en de droogtede zwoelheid en de lusteloosheid het ge heele jaar nog niet geweest. Ofschoon de scholen gesloten waren en de ambachtslieden niet werkten, waren de stra ten ledig en verlaten. Iedereen zocht zich ergens in zijne woning een donker, schaduwrijk, zoogenaamd koel plekje op. De zware ozouledige lucht lag drukkend op aller gemoederen. De weinige menschen op straat liepen lang zaam met gefronst voorhoofd en flauwe oogen voort en zelfs de kinderen, die anders zich weinig bekommeren om de nukken van het wedervoelden den loodzwaren druk en vergaten hunne spelen. Geen koeltje bewoog zich, overal slapte en traagheid, overal vurig verlangen naar koelte en regen. Het was intusschen zeven uur geworden. In het wes ten was de hemel violetrood gekleurd en de vurige bol vertoonde zich zonder stralen te schietenboven den horizon die zóó in stof en walm was gehulddat de vierkante toren van het weeshuis en de schoone spits van het nieuwe kerkje, niettegenstaande zij zoo dichtbij waren, slechts onduidelijk tegen den kleurloozen achter grond afstaken. ringscommissaris aan, om alles na te gaan en voorstellen te doen. De heoren T. M a c k a yvan Asch van Wijck, Donner en Keuchenius verdedigden den gouver neur wijzende op zijne goede daden en op de berichten, dat hij als een energiek man wordt beschouwdvan wien met lof gesproken wordt. Er waren in zijn be stuur ook lichtpunten. In 1889 was de bijdrage van het moederland 63000 minder geweesteene aansluiting aan het telegraafnet was verkregen de in voerrechten brachten meer opde toevoer van vrije arbeiders uit Java was tot stand gekomen de kwestie met de Para-negers was opgelost. De minister van koloniën, opmerkende dat de wijze waarop de grieven in het Kamerverslag wei'den uiteengezet wel het meest schade toegebracht zou hebben aan de belangen van het gezag in de koloniezou niet alles ophalenom de zaak niet nog erger te maken. Hij verdedigde de handelingen van den gouverneur en wees er vooral opdat steeds tusschen de kolo niale staten en de opvolgeude gouverneurs eene min of meer gespannen verhouding bestaan had. De staten hadden steeds maatregelen tot wering der smokkelarij en voor het innen der belastingen tegenge werkt. Hem ware het in het belang der kolonie aan genamer geweest, wanneer deze geheele bespreking ach terwege ware gebleven. Dat eenige voorziening moest plaats hebben, erkende hij. Versterking van het euro- peesch ambtenaars-element, door leden in overweging gegeven, was werkelijk eene goede zaak. Alles samengenomenmocht men niet ontkennen dat de gouverneur veel gedaan had in het werkelijk belang der kolonie en dit verre de waarde der inge- brachto grieven overtrof. In elk geval achtte hij zich niet gerechtigd geen partij te trekken voor den gouver neur over wien door vele personen met lof gesproken wordt. De heer Farncombe Sanders kon zich vereenigen met het denkbeeld van den heer Booluit zending van een regeerings-commissarisnu alle be weringen ontleend zijn aan particuliere en dagblad- berichten eu er geen officeel onderzoek heeft plaats gehad. De heer W. K. van Dedem stelde de vol gende motie voor: De Kamer, vertrouwende dat de regeering door hare tusscheukomst aan de span ning in de kolonie Suriname een einde zal weten te maken gaat over tot de orde van den dag Do heer Smidt zette zijn gevoelen nader uiteen kwam op tegen de bewering van den heer Sanders, alsof alles op parti culiere mededeelingen berustte en toonde nader aan, hoe de gouverneur in enkele gevallen het regeerings gezag in de schaal geworpen en ondermijnd had. Met onderzoek door de koloniale staten zelve gewenschtkon hij zich geheel vereenigen. De heer van Houten zag in de voorgestelde motie, welke door den minister beschouwd werd in te algemeenen zin gesteld te zijneen bewijs van te groot vertrouwen in de tegenwoor dige regeeringwaaraan niet beantwoord zou kunnen worden en waartegen hij opkwam. Den 20 wordt de beraadslaging voortgezet. »Wat ziet alles er treurig uitsprak Gretedie in tusschen de leuning bereikt had, welke de straat Kölln am Wasser van de Spree scheidt, t Hoe hopeloos 1" »Dat het nu juist hier moet zijn!" dacht zij. iZou men niet aan voorteekenen beginnen te geloo- ven Was het dan voorbeschikt, dat juist op deze plaats iets noodlottigs moest gebeuren? Op deze plaats, die, zij wist zelve niet waarombij het eerste bezoek zulk een huiveringwekkenden indruk op haar had ge maakt Zij keek naar benedenin het water. Het was vuil, akelig, zwart vuil. Hier, vlak aan de straat, kon zij den bodem zien. Daar lagen gebroken borden en andere schervendaar zag zij ook iets groeien of was het een kerstboom, die daar neergegooid was De breede opper vlakte van het water was met kleine golfjes bedekt en de tegenoverliggende huizen, vooral de lichtgeverfde, spie gelden zich in het grauw-zwarte water. Was het maar avond 1 Hevig woedde de koorts in haar binnenste en onbe dwingbaar werd haar ongeduld. Hare polsen klopten sneller dan zij ooit gevoeld hadhare slapen geleken hamers hare lippen waren brandend heet. Moest het dan bepaald avond zijn? Waarom nu niet? Zij zag rondom zich. Hier en daar een paar menschen, anders in den naasten omtrek Diemand 1 Op den hoek van de Inselstrasze een paar spelende kinderen, die zich slechts om hun spel bekommerden. Ginds aan den oever, op de met steenen beladen Spreeschuiteene vrouw die de wasch te drogen hing. Het kostte Grete moeite om niet hard te loopen. Zij wilde niet in het oog vallen dat was thans het eenige wat haar zorg baarde. Zoo langzaam mogelijk ging zij dus tot op de helft van de brugmet de eene hand de leuning vasthoudend. Op dit oogenblik dacht zij aan niets anders dan aan de uitvoering van haar plan Nu was zij alleen op de brug en ook in do aangren zende straten was niemand te zien. Op eenigen afstand bewogen zich wel enkele zwarte gedaanten maar die- waren ver weg. De kinderen bemoeiden zich met el-

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1