Binnenland. ringsorganen zijn daarentegen daarmede zeer ingenomen. In het geheele rijk is in de laatste dagen zeer veel sneeuw gevallen. Te Lnik lag 30 ned. duimen sneeuw. Te Bergen werd een trein door de sneeuw tegengehouden. De hoofdconductenr riep de hulp in van eenige juist voorbijgaande paarden om de loccomotief op die wijze door de sneeuwhoop te trekken. IIENEMARKEN. De regeering heeft eene nieuwe indeeling der kiesdistricten ontworpen op elke 16000 inwoners zal één afgevaardigde gekozen wordenwaar door het aantal afgevaardigden van 102 tot 137 zal stijgen. Kopenhagen zal 20, in plaats van 9 vertegen woordigers bekomen. Steden met 16000 en meer inwoners worden daardoor onafhankelijk van de landelijke bevol king uit den omtrek, waarmede zij thans vereenigd zjjn. BUITSCHIiAWD. De Keizer nam den 14 deel aan het door den prnisischeu minister van financiën dr. Miquel te zijnen huizo gegeven feestmaal. In 1890 vertrokken over Bremen 48000 duitsche land verhuizers en 92000 uit andere rijken. De meeste duit- schers gingen naar de Vereenigde Staten de russische israëlieten naar Brazilië. De toestand in de haven te Hamburg is door den op nieuw ingevallen heftigen vorst zoo verergerd, dat zelfs voor rekening der assuradeurs eene stoomboot bij het eiland Helgoland in de vaart is, om de gezagvoerders der aanko mende schepen te waarschuwen de Elbe in te varen. In de laatste dagen hebben tal van booten aldaar hunne schroeven gebroken. Te Kiel zijn de pogingen om de haven vrij te maken, opgegeven. Een meubelmaker te Berlijndie door zijne makkers afgevaardigd werd om den patroon aan te zeggen dat zij het werk onmiddellijk zouden staken, zoo hun geene loonsverhooging werd toegekend is door de rechtbank daarvoor tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Rijksdag. Nadat de meerderheid den 16 geweigerd had het voorstel der liberalen en sociaal-democraten tot afschaffing der graanrechten naar de begrootingscommissie te verzenden, werd het voorstel zelf verworpen met 210 tegen 106 stemmen; vóór de afschaffing stemden de libe ralen, de sociaal-democraten en de volkspartij. FRWHKIJK De kamer van koophandel te Lyon heeft den 15 eene motie aangenomen, waarbij zij opkomt tegen alle rechten, hoe laag ook, op vreemde zijde. De scheepvaart in de haven te Marseille is bijna on- mogelijk door den hevigon ijskouden stormwind, die uit het zuiden waait. In de stad zelve zijn al de water leidingen bevroren. Te Toulouse en te Parijs zijn verscheidene personen aan congestiën tengevolge van de koude bezweken. Kamer. Den 17 hield de heer Laur zijne interpel latie over de leening van 75 millioen in goud aan de engelsche bank tijdens de crisis voor een paar maanden. Minister Kouvier verdedigde dien maatregel en nam de verantwoordelijkheid daarvan op zich. Eene door den heer Laur voorgestelde motie van ordewaarin de re- geeringsverklaringen onvoldoende werden genoemd, werd met 428 tegen 29 stemmen verworpen In het midden en het zuiden des lands is eene ont zaglijke hoeveelheid sneeuw gevallen. Tijdens een sneeuw storm kwamen dicht bij het station Chateaucreux twee goederentreinen in botsing waardoor vier wagens ver- brjjzeld werden. Het personeel bekwam slechts onbe duidende wonden. ITALIË. Te Napels heeft het gedurende 24 uren gesneeuwd, zoodat de sneeuw ter hoogte van verscheidene duimen op de straten lag. Ook te Home viel veel sneeuw. gebracht. Met bewondering en medelijden staarde de jonge arts op het beeldschoone meisjeop het prachtig gevormde reine maagdelijke lichaam dat daar voor hem lag uitgestrekt. Met iedere minuut werd de kans geringer, om aan dit bekoorlijke wezen het leven weder te geven de helpers van den arts werden moede zij waren van het nuttelooze hmnner pogingen overtuigd. Maar de arts wilde het nog niet opgeven. Uren lang bleef bij bij de doode. Hjj wist bij ondervinding hoe juist bij drenkelingen het leven somtijds eerst na langen tijd terugkeert en wilde niets onbeproefd laten. Zelfs zond hjj nog eene boodschap naar een bevriendenouderen dokterbij wien hij vroeger assistent geweest wasen deze kwam nog in het late avonduur. De schoonheid van het jonge meisje wekte ook bij den ouderen dokter warme belangstelling op en hjj bleef nog langen tijd met zijn jongeren collega alles aanwendenwat de kunst vermag. Tegen middernacht konden de mannen der we tenschap het eindelijk van zich verkrijgen, den dood waarvan reeds de onmiskenbare sporen aanwezig waren, te constateeren. Omtrent de persoonlijkheid van de doodedie nog dienzelfden nacht naar de Morgue werd gebrachtkon geen twijfel bestaan. Bij het doorzoeken van hare klee deren had men het bewijs van ontslag gevonden als be waakster in het gesticht Dalldorfdat slechts eenige dagen oud was. Ofschoon het geheel doorweekt was van het water, was het schrift nog duidelijk leesbaar. Het luidde »Margarethe Lessen geboren te Berlijn den 18en Mei 1859, is sedert den 26en Maart j.l. als bewaakster werkzaam geweest in het stedelijk krankzinnigenge sticht en heeft door hare trouwe plichtsbetrachting haar ijver en haar onberispelijk gedrag ons volle ver trouwen verworven. Zjj verlaat heden het gesticht op haar eigen verzoek. RUSIiAND. Keizer Alexander zond den gouverneur- generaal van Moskou, Dalgorukoff, in antwoord op zijnen gelukwensch met de intrede van het nieuwe jaareen telegram waarin hij den wensch uitsprakdat ook in dit jaar de vrede voor Rusland bewaard mocht blijven. OOITEHBIJk-HOHGABIJE. Een voorstel om op kosten der gemeente volksvoorstellingen te geven in de Weener schouwburgen ter opvoering van drama's van Grill- parzer, omdat het 100 jaren geleden was, dat deze beroemde oostenrijksehe dichter geboren was, heeft in den gemeen teraad van Weenen aanleiding gegeven tot eene hef tige beraadslaging. De anti-semietische leden kwamen daartegen opbewerende dat alleen de israëlieten van die voorstellingen voordeel zouden hebben. Met 34 tegen 28 stemmen werd het voorsteldat eene uitgave van 4000 zou eisehen, aangenomen. In de op den 16 gehouden zitting van den Landdag in Bohemen heeft de heer Texly namens de partij der Jong-Czechen verklaard, dat die partij nooit zal toetreden tot een tolverbond, waarin slechts Duitschland zou wor den opgenomen. Zij eischt evenzeer de opneming van Frankrijk, Zwitserland en Italië in zulk een verbond. De vrienden van Rieger, de onmogelijkheid inziende om langer de worsteling tegen de Jong-Czechen vol te hou den, moeten besloten hebben gezamenlijk hun ontslag te nemen. SPANJE. De te Olot gevangen genomen persoon, die aanvankelijk gehouden werd voor den moordenaar Padelewsky, schijnt bij nader onderzoek een ander te zijn. De fransche regeering heeft het met Spanje gesloten handelsverdrag dat den 1 Januari 1892 eindigtopge zegd. TURKIJE. De Sultan heeft kwijtschelding van straf verleend aan alle armeniërswaardoor de moeielijkheden, welke met den patriarch van Armenië verwacht werden, vermeden zijn. ZWITSERUAND. Voor het eerst sedert 1884 is het meer van Genève zoodanig bevrorendat men er over loopen kan. TEREE1VIGBE STATEN. Uit Paine-Ridge wordt gemeld, dat eene schikking tusschen den amerikaanschen bevelhebber en de indianen tot stand is gekomen. Den 17 is te Washington in den ouderdom van 90 jaren overleden de beroemde geschiedschrijver George Bancroft. CHILI. De opstandelingen zijn te Coquimbo ont scheept de troepen trachtten hen te omsingelen en af te snijden van elke gemeenschap met de plaatsen, welke vreemd aan den opstand zijn gebleven. De regeering vaardigde een manifest uitwaarbij de eisehen der op°- standelingen afgewezen werden. AFRIKA. Te Algiers, waar het zeer koud is en waar voortdurend sneeuw- en hagelstormen woeden, zijn in den nacht van den 15 drie aardschokken gevoeld. Verscheidene personen verlieten hunne woning en brach ten den nacht verder op straat door. ZUID-AFRIKA. Nadere berichten uit Chili heb ben doen zien dat na de bekendmaking van president Balmacedadat hijal was de begrooting niet goedge keurd, met het innen dor belastingen zou voortgaan, de leden der oppositie in het Congres zich aan boord 'van de drie in de haven van Valparaiso aanwezige oorlocs- schepen begaven, waarvan de bemanning zich voor hen verklaard had. President Balmaceda weigert beslist vóór Maart af te treden. De opstandelingon, die onder leiding van den voorzitter van den Senaat en de Kamer staan willen de haven van Iquique blokkeeren ten einde den uitvoer van salpeter, de voornaamste bron van inkomsten voor do schatkist, te belemmoren en daardoor den pre sident te noodzaken, spoedig toe te geven. Dalldorf, bij Berlijn den len September 1880. De Directeur.' Aangezien de vermoedelijke ouderdom van de zelf- moordenares met den in hét getuigschrift voorkomenden datum van geboorte overeenstemde en hüar linnengoed gemerkt was met de letters M. L., kon aan de identiteit niet getwjjfeld worden. Het adresboek zweeg echter over «ene familie Lessen, het bureau van den burgerlijken stand was gesloten zoodat de politie haar onderzoek tot den volgenden morgen moest uitstellen. fftrtC v*rtitk/d. Tweede Kamer. Geneeskundig Staatstoezicht. In art. 10, eerste lid der wet van 1 Juni 1865 (Stbl. n°. 58) is bepaald dat voor eene of meer provinciën te zamen een geneeskundig inspecteur wordt aangesteld. De wet laat dus niet toe den dienstkring van een inspecteur zich te doen uitstrekken over ééne provincie en een deel eener andere provincie. Dit kan eener goede verdeeling van dienstkringen in den weg staan. Bepaald is dit nu het geval met de provinciën Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. In alle opzichten beveelt zich eene verdeeling der provinciën in twee inspectiën aan. Eén inspectie kan bestaan uit Zeeland met het westelijk deel van Noord-Brabant; de andere uit Lim burg met het oostelijk deel van Noord-Brabant. Voor elk dier beide inspectiën zou één geneeskundig ambte naar voldoende zijn. Om tot die verdeeling over te gaanbestaat thans gereede aanleidingnu de tot nog toe bestaande betrek king van adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht voor Noord-Brabant en Limburg vacant is. Het aan de Tweede Kamér aangeboden ontwerp van wet tot wijziging van de wet van 1 Juni 1865 rege lende het geneeskundig staatstoezicht strekt om de mogelijkheid te openen tot de bedoelde indeeling van geneeskundige dienstkringen. Spoedige bekrachtiging van dat wetsontwerp zou in het belang van een geregelden gang van zaken zijn. Aan de Tweede Kamer is een afschrift gezonden eener schikking tusschen Nederland en Duitschland, betreffende het wederkeerig tegengaan van gevallen van hondsdol heid in de wederajdsche grensdistricten, welke schikking door de regeering van beide rijken is goedgekeurd. Bij de ned. herv. gemeenten van Spanbroek en Op meer is beroepen de heer ds. A. H. Ludwig pre dikant te Heerhufowaard De Rijksmiddelen| hebben over December 1890 9,175,731 opgebracht tegen 9,067.772 in De cember 1889 en over 1890. 114,366,896,09 tegen J 113,610,392,21s over 1889, bij eeue raming van 112,688,300. De ontvangsten der Noordhollaudsehe Tramweg maatschappij hebben ia 1890 60.072.20 'bedragen tecum 59,411.1,! in 1889, Den 2 Februari is de inschrijving geopend op eene 3) pet. geldleening, groot nominaal 125.000, der ge meente Dordrecht. Het octrooi der Javasche Bank is opnieuw verleend voor 15 jaren, dus tot 1906. Gedurende 1890 werden op de kaasmarkt te Haar lem aangevoerd 3054 stapels kaas, uitmakende 389.973 stuks, waarvan verkocht werden 8002 stapels, uitmakende 384 282 stuks, wegende 751.984 P. De middenprijs be droeg 28 12) per 50 P. In 1890 zijn te Heer Hugowaard geb. 87 overl. 50, geh. 17. In eene buitengewone op verzoek van tien leden bijeengeroepen vergadering van de r. k. kiesvereeniging Recht voor' Allen te Nijmegen is met 45 tegen 17 stem men eene motie aangenomen, waarbij ten ernstigste ge protesteerd werd tegen de legerwet en als oordeel der vereeniging uitgesproken isdat de katholieke afge vaardigden gehouden zijn zich tegen die wet te verzetten met al de middelen en op alle wijzen, die de landswet ten toelaten, wordende in het beleid dier afgevaardigden vertrouwen gesteld. De voorzitter der vereeniging de heer jhr. mr. F. van Nispen tot Sevenaerdie bij her haling deze motie bestreden on grootere bezadigdheid aangeraden had heeft na die beslissing voor zijne be trekking bedankt. Een voorstel, om deze onverwachts ingediende motie te doen drukken en de beraadslaging daarovor uit te stellen, was vooraf verworpen met 40 tegen 23 stemmen. - Op 1 Januari 1891 waren 372 predikantsplaatsen bij de ned. herv. gemeenten onvervuld, zijnde 14 min der dan een jaar vroegerdaarvan waren in Noord holland 45. Gekozen tot lid van den gemeenteraad te Broek in Waterland de heer C. Honingh Jz. De Tabak-Maatschappij Arendsburg te Rotterdam keert 112 pet. nit tegen 145 pet. over het vorige boek jaar. De arr. rechtbank te Breda heeft den heer jhr. J. J. W. Pompe van Meerdervoort25 jaren, zonder beroepdoctorandus in de rechtenwonende te Bergen op Zoom, ter zake van smaad tegen den commissaris van politie aldaar in een artikel in de Nieuwe Rott.- Conrantveroordeeld tot 200 boete subsidiair ééne maand hechtenis. In 1890 zijn te Purmerend geb. 174, overleden 74 geh. 46. De katholieke leden der Tweede Kamer hebben den 16 een telegram van gelukwonsching gezonden aan den heer dr. Windthorat, den leider van het Centrum in Duitschland ter gelegenheid van zijn 80 verjaardag. De collecte in de gemeente Castrlcum in de vorige maand voor de algemeene armen gehouden heeft de aanzienlijke som van ruim f 350 opgebrachtbenevens ruime giften in eetwaren. Overtrof deze collecte aller verwachtingeene aangename verrassing was nog de ontvangst op den 7 van eene gift van 50 die bjj het hoofd dier gemeente inkwam van een hooggeacht niet-ingezeten. De burgemeester stelde den 16 de be deelden daarmede in kennis. Den 17 werd te Kolhorn eene hardrijderij op schaatsen gehouden van jongens en mannen, beiden ten behoeve van behoeftige gezinnen. Aan iederen deelnemer werd een bon uitgereikt voor 5 brooden. De prijswin- ners ontvingen bovendien 5 pond 3pek, de premiewinners 2) pond. De hardrijderij ging ditmaal niet nit van de aldaar bestaande IJsclub; het plan daartoe werd in den avond van den 16 door eenige ingezetenen opgevat en den volgenden dag uitgevoerd. Den 18 werd tot predikant bij de doopsgezinde ge meente te Uarglngerhorn c. a. gekozen ds P Zon- dervan te Pieterabierum (Friesland), met 92 van de 96 uitgebrachte stemmen. Te Kolhorn werd de vorige week eene collecte gehouden langs de huizen. De inteekenaron zijn echter algemeen teleurgesteld daar zij in de meening waran, dat het gecollecteerde dadelijk aan do armen zou worden uitgedeeld. De gelden werden ter hand gesteld aan het algemeen burgerlijk armbestuur en nu zullen heeren armvoogden wel wat vrijgeviger zijn, wanneer de armen bij hen aankloppen doch velen uit de burgerjj zjjn van oordeel, dat niet zij het meeste gebrek hebben, die den moed hebbenom zich nu en dan tot de arm voogden te wenden. Nader schrijft men ons uit Kolhorn Aan de algemeen en openlijk uitgesproken grieven der inteekenaren wordt thans te gemoet gekomen. Den 19 is men aangevangen met werkverschaffing aan de behoeftigen; sneenwopruiming, ijsbanen aanleggen, enz., tegen wel is waar lagedoch voor de allernoodzake lijkste behoeften voldoende belooning, wat uit de bijeen- gezameldé gelden wordt bestreden. Men acht deze wijze van ondersteuning beter dan bedeeling en gelukkig blijkt hetdat menigeen zich thans aanmeldt, wien vragen om een giftje tegen de borst stuit. Der commissie een woord van lof, dat zij, hoe goed hare bedoeling ook moge geweest zijnten slotte rekening heeft gehouden met de wenschon der gevers. Met den laatsten dooi stierf te Kolhorn in de vischkaren, veel paling, tengevolge van het indringende sneeuwwater. Een visschor had ongeveer 2000 ponden waarvan ruim 100 pond was gestorven. Het overige werd terstond voor lagen prijs verkocht. Bij doorgaanden dooi vreesde men voor verdere sterfte. Het verlies is niet gering niet de helft van den gewonen prijs werd gemaakt. Bij kon. besluit, van den 17 is aan commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid machtiging verleend tot het honden eener collecte in het geheele rijk op een nader door den minister van binnenlandsche zakeu te bepalen dag. De regeering heeft het ontwerp van een nieuw Militair Wetboek van Strafrecht met drie andere daar bij behoorende wetsvoorstellen naar den Raad van State verzonden. De opzieners en diakenen der doopsgezinde gemeente te Enkhulzen hebben dezer dagen een schrjjven gé- richt tot de verschillende doopsgezinde gemeenten in ons land met het doel gelden te verkrijgén voor het bonwen eener nieuwe kerk. Volgens raming moet een nieuw kerkgebouw kosten 12000daar hntrslechts 1500 ter beschikking staattrachten zjj op deZe wijss# in het- tekort te voorzien.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2