Binnenland. Stadsberichten. Toonkunstuitvoering. lijden werd aan burgemeester Buis bericht van zijn dood gezonden, ter voorkoming, dat de rondventers der dagbladen zijn overlijden rondriepen, waardoor zijne zus ter, wier toestand nog altijd groote zorg vereiscbt, zijn over lijden zou kunnen vernemen. Zij werd toch onkundig gelaten van den ernstigen toestand, waarin haar broeder verkeerde. Het bericht van zijnen dood veroorzaakte te Brussel waar niemand gevaar in zijnen toestand vermoedde groote verslagenheid. De prinsdie als officier zijnen dienst met de grootste nauwgezetheid verrichttewas algemeen geacht om zijne bekwaamheden en zijn karakter. Men koesterde van hem de schoonste verwaohtingen. De tweede zoon van den 54 jarigen graaf van Vlaanderen, zijn vader, die wegens zijne doofheid reeds stilzwijgend afstand gedaan heeft van de aanspraken op den troon, (de Koning verloor in Januari 1869 zijn eenigen zoon), wordt thans troonopvolger. Hij is genaamd prins Albert en 16 jaren oud. De Koning en de Koningin, die in den avond van den 22 den prins nog bezochten en zijne ouders troosttenbrachten vergezeld van prinses Clémentine den 23 des morgens om half negen een bezoek aan den graaf van Vlaanderen. Het lijk werd in de uniform der karabiniers met het grootkruis der Leopoldsorde in de slaapkamer op een staatsiebed gelegd. Yan het koninklijk paleis, de openbare gebouwen en de schouwburgen woei de vlag halverstok. De prins zelf, ziende den 22 des avonds, dat zijne ouders weenden, zeide hun, dat het niets be- teekende en dat hij den volgenden dag wel weer beter zou zijn. In de zitting der Kamer werd, zoowel door de regee ring als door alle partijen hulde gebracht aan de goede eigenschappen van den prins en leedwezen betuigd in het verliesdat het koninklijk huis leed. De zitting werd opgeheven en uitgesteld tot 3 Februari. Den 20 gaf Winkel's Fanfarekorps, onder leiding van den heer A. Egmond, zijn eerste avondconcert. Door de strenge keude was de opkomst der kunstlievende leden niet groot wat zeer jammer was, daar hot jonge mu ziekgezelschap blijken' gaf van ernstige studie en goede vooruitgang, dank zij den ijver en de volharding van den directeur. Voor de leden van «Nut en Genoegen" te Uitgeest trad den 20 als spreker op de heer C. W. Visser, die eerst de geschiedenis van «Saïdja en Adinda^ uit Mul- tatuli's Max Havelaar las, en daarna «Eene gewichtige rol" door W. van Zuylen. De heer J. Teer las eene komische novelle van van Maurik, getiteld: «Eene Verkoudheid en de dames H. Brasser en A. van Nienes gaven een drietal quatre-mains op de piano ten beste. Al deze voordrachten werdon met genoegen aangehoord tenge volge van het ongunstige weder was de opkomst geiing. Den 21 des nachts is te Goes afgebrand de photo- graphische werkplaats van den heer S. R. Elzingade schade wordt begroot op f 4000. Te Zwolle zijn den 21 zonder strijd de heeren F. W. O. Rogge en mr. B. R. Roijer kandidaten dei- liberale kiesvereeniging, tot leden van den gomeenteraad gekozen. Het stoomschip «Maasdam", van de Nederiaudsch- Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij den 11 van Rotterdam vertrokken, is den 21 te Nieuw-York aange komen, na eene zeereis dus van 9 dagen en 14 uren. Aan de den 22 te Scliagen gehouden harddra verij werd door 10 arren en paarden deelgenomen. De prijs, 40, werd gewonnen door «Willen III", eige naar'c. Broers; de eerste premie, 15, door «Katha- rina I eigenaar A. Bakker; en de tweede premie 5, door »Emma", eigenaar A. Sleutel. Bij kon. besluit van den 22 is benoemd tot raads heer in hot gerechtshof te 's-Gravenhage de heer mr C. H. Star Busmaun president der arr. recntbank te Assen. t— Den 22 des avonds zijn de stoombooten Koningin Emma de Prinses Sophie de Seahorse de Chilian en de Prins Frederik Hendrik door de Membrug gevaren. Te ftelierincrliovn zal den 25 op het daartoe bij uitnemendheid geschikte water «het Zwei" een groot ijsfeest gehouden worden, bestaande uit1. eene hard draverij met paard en arresleden, waaraan alle paarden mogen deelnemen en waartoe zich reeds verscheidene liefhebbers hebben aangegeven en 2. een kermis op het ijs met russische glijbaan van sneeuw, muziek en allerlei aardigheden. De inleggelden voor den wedstrijd en de opbrengst der entreegelden komen geheel ten bate van de armen der gemeente. De burgemeester heeft het eere voorzitterschap der voorbereidende commissie aanvaard. Burg en weth. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld terug te komen van het besluitwaarbij het ten behoeve van den beursbouw gedempte Damrak vroeger voor dien bouw ongeschikt werd verklaard. Van de kosten dier beursgeraamd op 3,000,000, zou ten hoogsto ƒ2,500,000 voor rekening vau de gemeente mogen komen. Te Oost op Texel zijn vier blazers door het ijs op den dijk gekruid. Te Avenhorn is met ingang van 1 Mei benoemd tot hoofd der school de beer D. Ie Clercq aldaar op de voordracht stond mede A. Plaat, onderwijzer te /Alkmaar. Te Hoorn zijn tot leden der kamer van koop handel en fabrieken gekozen de heeren C. Kloppenburg en A. Dalmeijer met 24 en 18 van de 28 stemmen. De heer J. Titenaa, stations-chef te Uitgeest, zal den 2 Februari a.s. den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij in dienst trad. De Koningin-Regentes heeft de Yereeniging kinder- oeding te Amsterdam met het oog op haar nuttig en weldadig streven in hare bescherming genomen. Een vermogend ingezeten te Rijp, die reeds zoo veel gedaan hoeft tot leniging der armoede aldaar door het uitdeelen van brandstoffen, levensmiddelen wollen dekens, enz., heeft deze week wederom eenige wollen dekens ter beschikking gesteld van de verschillende ge zindten om aan de behoeftigsten te worden uitgereikt. Te Rijp heerschte groote behoefte aan goed drink water. Vele menschen behielpen zich met gesmolten sneeuw. Nu door het gemeentebestuur de gelegenheid was opengesteld, om uit de gemeentebak water tegen één cent per emmer te kunnen halen, kwam in den toestand eenige verbetering. Gedurende deze week zijn onder de gemeente Scha- geo een dertiental schapen door de treinen overre den en gedoodin den nacht van den 22 o.a. aan de Kreins tien. ouden graaf uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk naar Mahldorff te komen. «Het is hier veel gezelliger dan in het heete Berlijn had graaf Heinrich getelegrapheerd en daarmede alle meestal onbeduidende, vormelijke vragen voorkomen. Drie uren later was dan ook van Claudine een antwoord ontvangen, dat van buitengewone blijdschap getuigde en waarin zij haar voornemen te kennen gaftegen het midden van de week op Mahldorff te komen. Ook van Gebbard, aan wien men eveneens bericht gezonden had, kwam in den loop van den namiddag per telegraaf een gelukwensch voor hot jonge paar. Den volgenden morgen verscheen Bruno aan het ont bijt met een gezicht, dat weinig paste aan een geluk kigen verloofde. Hij was geheel van streek en Regine zag hem ontsteld aan. »Ik heb wel lust", begon hijna de aanwezigen ge groet te hebben «even naar Berlijn te gaan. Eerstens meen ik, dat het meer in den vorm zou zijn, indien ik uwe moeder ging halen en hier brachten dan Hij hield een oogenblik op. «Ik heb daar zoo even een hoogst belangrijken brief van Grete Lessen gekregen een briefdie mij zeer ongerust maakt. Ik weet niet wat ik er van denken moet. Begrijpt gij hem Ik bedoel dat jonge meisje", voegde hij erzich tot zijne moeder wendende, bij «dat door mijn toedoen eenigen tijd bij mevrouw von Sellnitz in huis is geweest. «O zoo zei de gravin die thans in het gesprek der jongelieden meer belang begon te stellen. «Wat schrijft zij «Luistert Hooggeachte heer en weldoener Vergeef mij, dat ik u door deze regelen aan mij her inner. Ik kan echter niet van hier scheiden, voordat ik u nogmaals uit den grond van mijn hart heb dank ge zegd voor al het goede dat gij mij bewezen hebt. Gij zijt de eenigedie mij niets dan goeds hebt gedaan Tot mijn laatsten ademtocht zal ik aan u denken. Uwe u hoogachtende en dankbare Margarethe Lessen." Wordt vervolgd. In de Staatscourant van den 23 wordt medege deeld, dat het bedrag der percentsgewijze lieloo- ning van het ontvangkantoor der directe belastingen invoerrechten en accijnzen en van den waarborg enz. te Alkmaar op 4100 gesteld kan worden. Het kantoor wordt gerangschikt in de tweede klasse. De termijn voor mededinging blijft tot 15 Februari open. Algemeene Dienstplicht is de titel van het blijspel, in vier bedrijven, naar het fransch bewerkt, dat de heeren Alex. Faassen Co. den moed had den alhier den 22 in het lokaal Harmonie op te voeren. Al kan zich de directie beroepen op het feit dat de geabonneerden zeiven dit stuk bij meerderheid van stemmen hebben gekozen o. i. is de bedoeling van hendie aan de stemming deelnamen, slechts geweest, uit te maken of een treurspel of een blijspel zou worden gekozen. Den meesten zullen de stukken, die hun ter keuze werden voorgelegd, wel volslagen onbekend zijn geweest en zullen zij wel vertrouwd hebben op den goe den smaak der directie. Het komt ons voor dat dez,e Algemeene Dienstplicht liever niet ter keuze had moeten aanbieden. Een stuk, zoo vol van dubbel zinnige toespelingen, hoe grappig ook tal van tooneeltjes mogen zijn en welk een reeks van de allerzotste ver wikkelingen het ook aanbiedt, behoort, naar onze mee ning, op het repertoire van dit gezelschap niet thuis Het goede spel, vooral van mevrouw G Schepers en de heeren Faassen, van Nieuwland en Moor kouden ons met den inhoud van dit stuk niet verzoenen. Aan het hoofd dezer courant komt eene uitnoodi- ging voor van deu voorzitter van den gemeenteraad tot die mannelijke ingezetenen van de gemeente die recht hebben of vermeenen te hebben om op de kiezers lijsten, welke voor het jaar 1891 dienst zullen doen geplaatst te wordenzich daartoe aan te melden vóór 15 Februari onder overlegging van stukken. Op die uit- noodiging vestigen wij in het bijzonder de aandacht De ondervinding leert, dat in het algemeen de personen, die recht hebben om op de kiezerslijsten te worden ge plaatst, zich alleen de moeite getroosten om naar het stadshuis te gaan en te vragen of zij stemgerechtigd zijn wanneer een warme verkiezingsstrijd op handen of aan de orde is. En komt men dan tot de ontdekking dat men daarop niet voorkomtdan is het natuurlijk de schuld van do heeren van het stadshuis, die beter uit hunne oogen hadden moeten kijken of wel hadden kun nen en moeten weten dat men stemgerechtigd was. Dat men daarop had kunnen voorkomenwanneer men op den daarvoor in de wet bepaalden tijd eenige moeite had gedaandaarvan wil men natuurlijk niets hooron. Nu in dit jaar de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer en voor 2 nieuwe leden van den gemeenteraad moet plaats hebben alsmede do gewone verkiezing voor de periodiek aftredende raadsleden is het dringend nood zakelijk voor alle in deze gemeente wonende personen, tot welke partij men ook behoore, ten stadhuize bij tijds opgave te doen van de redenen, waarom men vermeent stemgerechtigd te zijn. Wanneer de kiesvereenigingen zich aan deze zaak gelegen lieten liggen, zooals in menige gemeente het geval is, dan zou dit vrij zeker goede ge volgen kunnen hebben. In hot hotel de Toelast alhier, zal vrijdag, 6 Februari des middags te twaalf uren, eene vergadering plaats hebben van het Afederlandsch Faarden-Stam- boek, afd. Noordholland. O. a zullen daarin behan deld worden verslag afgevaardigden ter algemeene verga dering benoeming eener commissie tot onderzoek dei- rekening benoeming van drie afgevaardigden ter alge meene vergaderingbepaling van de plaats voor de volgende vergaderingvaststelling der begroeting voor 1891 en op te geven voorstellen ter opname onder de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering der Yereeniging. - Den 9 Februari zal in het lokaal Diligentia de bekende familie Culp,-uit Groningen, onder directie van- den heer H. Culpeen tweetal operettes uitvoerent waartoe eerstdaags aan de ingezetenen eene intoekenlijs, zal worden aangeboden. Te Amsterdam ook had zij groot succes. - Voor een geheel volle zaal had den 23 in het lokaal Harmonie de vierde voorstelling plaats van het Welnachtsoratorlum. De aanvraag om kaarten was zoo groot dat nog eene vijfde nu de laatste uit voering zal worden gegeven op dinsdag, den 27. De afdeeling Alkmaar der Maatschappij tot bevorde ring der toonkunst gaf den 21 eene groote uitvoering in dien zin groot, dat niet alleen een groot werk vaa een groot" componist werd ten gehoore gebracht, doch ook de begeleiding der koren door orkest was bezet. Die taak was weggelegd voor het orkest van den heer Mann van Leiden. En zoo zouden koor en orkest, met deze krachten uit den vreemde, het standaardwerk van Mendelssohn uitvoeren net in zoovele opzichten onna- olgbare oratorium «Elias". Wie de uitvoering bijwoonde, zal tot de overtuiging gekomen zijn, dat de afdeeling zich geen gemakkelijke taak bad gesteld. Van de 42 nummers, waaruit de Elias bestaat, zijn er minstens 20 voor het koor en van deze 20 is er niet één, dat zich om zoo te zeggen van het blad laat zingen. Grondige, langdurige studie, en vooral besef van wat gezongon wordt, zijn eerste vereischten bovendien eene groote mate van inspanning, wil men er de kleur aan geven, die gevraagd, wordt; een blik in d e partituur doet zien, dat de pianissimo's, forto's, crescendo's etc. etc. elkaar steeds afwisselen, zoodat er haast geen drie maten aaneen te vinden zijn, die niet van een zoo danig teoken zijn voorzien. Dat maakt de uitvoering van de Elias steeds eene hoogst moeielijke maar ook juist daardoor eene hoogst dankbare. Zonder uitzonde ring zijn alle nummers, van inleiding tot slotkoor toe, voorbeelden van dankbare muziek. Onder die welke langen tijd ook zelfs hun zullen bijblijven, die «niet aan mu ziek doen", kunnen gerekend worden de tenor-solo «So ihr mich von ganzen Herzen suchiet", de dialoog tusschen de weduwe en Elias, het koor der Baaipriesters, het quartet «Wirf deinen Anliegen auf den Herrn", het terzet, de 121ste psalm, het duo voor bas en cello: «Es ist genug", het koor: «Wer bis am Ende beharrt" enz. enz. Waar zou men eindigenals men nummer voor nummer nagingGenoeg dus om bat publiek in hooge mate te boeien, en van te voren zekar te zijn, succes op zijn werk te oogsten. Als solisten traden op mej. W. Dikema uit Leiden, so praan en voorts uit Amsterdam mej. C. Ribbe, alt, de heer F. Stachelhausen, tenor, en- de heer T. van Duinen, bas- De keuze der solisten mag- eene gelukkige genoemd wor den. Vooral de bas kweet zich zeer verdienstelijk van zijne partij en muntte uit door zijn buigzaam geluid, de goede school en groote mate van «Ausdauer", welke hem in zijne vermoeiende taak bijzonder te stade kwam. De tenor had eene te sentimenteele opvatting van zijne eerste ariaterwijl ook zijne laatste aria Dann werden die Gerechten leuchten" niet al te zeer getuigde van den geestdie de «Gerechten" bezielen zal, als zij eenmaal «wie d;e Sonne leuchten" zullen voor Gods- troon. De sopraan, die het vibreeren zelfs in recitatief moeielijk scheen te kunnen nalaten, had niettemin zeer gelukkige momenten en kwam haar geluid wel het best uit in het «Heilig ist Gottder Herr". In de alt maakten wij kennis met oen echt altgeluid, eene kalmeernstige opvatting harer partij deed haar dadelijk d.e sympathie van het publiek verworven. En of het publiek nu zoo hoogst tevreden zal zijn over deze uitvoering in haar geheel Die de partituur volgde zal zich wel eens gezegd hebben dat kunnen zij beter Doch die zoo denken mocht, neme als verontschuldiging aan, dat koren die gewend zijn met pianobegeleiding te zingen, op eenmaal geaccompagneerd door een orkest, uit den aard der zaak gejaagder, minder oplettend en te veel con amore er op los gaan zingen, welk euvel eerst verdwijnt door een paar langdurige repetities en een zoogenaamden «lastigen" directeur, die op de repetities niets over zijn kant laat gaan. Dit nu kon geen plaats hebben. En dat de directeur het deze keer zwaar te verantwoorden had, met een hem geheel vreemd orkest, dat naar het scheen meer voor zijn eigen genoegen, dan voor dat van een ander speelde een oogenblik zelts in het geheel niet speelde wie zal het ontkennen en integendeel niet in hem waardeeren, dat hij eene derge lijke taak aandurft en zich door zulke ongunstige ge gevens niet laat afschrikken. Reeds bij de ouverture gaf het orkest blijk van te spelen, zooals liet het beste uitkwam, zonder acht te geven op de aanwijzingen van den directeurzij werd van hot begin tot het eind even slordig gespeeld, p's f's, crescendo's, die waren naar het scheen voor het orkest niet geschreven. Dank de zeer goede bezetting door solisten en het feit, dat het de Elias was die gegeven werd, zal, ondanks de gebreken, die aan deze uitvoering kleefden, deze toch mogen gerekend worden onder degenen, die den leden van Toonkunst eenen genotvollen avond hebben bezorgd en zullen deze het in het bestuur ten zeerste toejuichen, dat het moeite noch kosten spaart om datgene te be reiken, dat per saldo toch bereikbaar wezen moet. BURGERLIJKE SlANU. ONDERTROUWD. 22 Jan. Reijer Roos en Jantje Koster. Johannes van der Steen, te Sijbecarspel en Petronella Allegonda van Ooijen alhier. 23 Gerrit Willem van de Pol, alhier en Elisabeth Kloos te Haarlem. GEBOREN. 22 Jan. Casper LorenzZ. van Jan Smit en Catharina Gaügeria Willebrands. 23 Gerrit Hendrik Z. van Gerrit Hendrik Brands en Maria de Ronde. OVERLEDEN. 22 Jan. Gerardus Lonrentius Marie Riedeman, 26 j. enöm. 23 TheodorusZ. van Jacob Mors en Kniertje Wijker ruim 16 m. 24 Roosje Hijmans, echtgen. van Salomon Prins, 52 j. Tjiske, D, van Reindert Rooker en van wijlen Geertruida Cornelia Benjemin, ruim 7 m-

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2