No. 11* Drie en Negentigste Jaargang. 1891. ZONDAG 25 JANUARI. TWEEDE BLAD. Buitenland. Binnenland. 335e Staatsloterij. 5e klasse, 8e Ijst, 23 Januari. Nrs. 4137 en 13825 f 1000; Nrs. 3166, 4589, 4727 en 19259 400; Nrs. 5395, 5872, 7632, 8379, 9384, 9516, 13241 en 14395 200; Nrs. 152, 1004, 1058, 2936, 3676, 3977, 7060, 9412, 9517, 12022, 14126, 15181, 15727, 16178, 18036, 18460 en 19592 200. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeveu. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,8©; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15, Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HBRMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. DUITSCHLAND. Rijksdag. Minister von Bötticher heeft den 20 op eene hem gestelde vraag geantwoord, dat hij voornemens is eene wet gereed te maken tot regeling der land verhuizing. Evenwel moet eerst de werkiug der Ham burger wet en der op nieuw herziene Bremer voorschriften afgewacht worden. De gevolmachtigde van Bremen verklaardedat de verkeerde toestandendie op land verhuizersschepen voorkomen aan de snelle uitbreiding der Bremer Lloyd zijn te wijten. Pruisen. Het wetsontwerp betreffende de Sperr- gelder (de 16,000,000 mark ingehouden van de bezol digingen der weerspannige geestelijken en de uitkeerin- gen aan de katholieke kerk, tijdens den Culturkampf door de pruisische regeering bespaard) is door de re geering bij den Landdag ingediend. Zij stelt voor het geheele kapitaal ter beschikking te stellen van die diocesenwelke door gemis hunner uitkeeriu- gen tot vorming van dit fonds hebben bijgedragen. Aan het hoofd van elke diocese wordt opgedragen aan alle instellingen en personen welke aanspraken kunnen doen gelden het hun toekomende bedrag uit te keeren. De beslissing over deze aanspraken berust in hoogste ressort bij eene commissie bestaande uit drie geestelij ken twee rechters en drie leeken die geene staatsbe trekking bekleeden. Het na de uitkeering dezer schadeloosstelling nog over blijvende wordt door de hoofden der diocesen besteed tot het ondersteunen van gemeenten als deze kerken willen bouwen of herstellen en tot andere uitsluitend tot ondersteuning der kerk dienende doeleinden. Het hoofd van elke diocese is verplicht den minister van eeredienst verantwoording af te leggen van de wijze, waarop het geld is besteed. FRANKRIJK. Gebroeders Rothschild te Parijs hebben opnieuw J 50000 en barones Salomons Rothschild J 25000 aan de armen aldaar gegeven. De minister van oorlog heeft de forten en kazernes ter beschikking gesteld voor het opnemen van personen zonder dak. Kamer. Den 19 toen een door de regeering aan gevraagd krediet van 1.000.000 ter ondersteuning van de noodlijdenden in de groote steden met algemeene stemmen toegestaan werd, heeft de heer Bourgeois aan de regeering inlichtingen gevraagd over het opzeggen dei- handelsverdragen en zijn leedwezen te kennen gegeven over het voornemen van minister Ribot tot verdaging van de opzegging dier overeenkomstenwaarbij behan deling op den voet van het meest begunstigde Rijk was gewaarborgd. Minister Ribot antwoordde dat hij niets zou verzui men wat tot eene goede verstandhouding kon leiden. De verdragen met BelgiëZwitserland, Spanje, Nederland Zweden en Portugal waren opgezegddoch hij achtte het in strijd met eene verstandige staatkundede han delsverdragen met alle landen op te zeggen, want Frank rijk mocht zich op die wijze niet van de andere Rijken afzonderen. De door den heer Bourgeois voorgestelde motie van orde, de regeering uitnoodigende alle handelsverdragen op te zeggen, werd verworpen met 471 tegen 64 stemmen; (daarentegen werd met 458 tegen 11 stemmen eene door ■den heer Vigier voorgestelde motie aangenomen, hoedende, .dat de Kamer de verklaringen der regeering goedkeurde, doch dat Frankrijk het recht moest behouden om zijne tarieven van in- en uitvoer te regelen. Op nieuw is een krediet van f 2.000 000 op verzoek der regeering toegestaan ten behoeve van de armen van het platteland. Het eerste krediet van f 1.000 000 is gesteld ter beschikking van de liefdadigheidsvereni gingen te Parijs en in andere steden. OOSTENRIJK-HONGAKIJE. De directeur van het Deutsche Volkstheater te Weenen heeft geweigerd de vier duizend gulden uit de gemeentekas voor volks voorstellingen van Grillparzers drama's aan te nemen na de onstuimige tooneeleu daarover in den gemeenteraad voorgevallen. Tevens doelde hij mede dat hij op eigen kosten de schooljeugd te Weenen uitnoodigde tot bijwoning eener voorstelling van het voornaamste werk des dichters. Volgens de uitkomst der pas gehouden volkstolling zal Weenenna de vereeniging met zijne voorsteden 1.320.000 inwoners tellen. RUSE AND. Volgens de laatste volkstelling telt Petersburg 956.226 inwoners tegen 929.093 in 1881. 8PA1VJE. De regeering van Marokko heeft de ver langde voldoening gegeven voor het gebeurde te Metella. TURKIJE. De minister van justitie, Riza-pacha, heeft tengevolge van een geschil met den grootvizier zijn ontslag ingediend. A ERE ENIG DE STATEN. K oning Kalakaua van de Sandwicheilandendie vóór 10 jaren bij zijn bezoek aan Europa ook Nederland bezocht, is overleden. Daar hij geene kinderen heeftdie voor de troonsopvolging in aanmerking komen volgt zijne zuster hem op Een prettig vooruitzicht is het zeker, dat van den 22 uit Amerika wordt bericht, dat een verwoestende sneeuw storm over den oceaan in aantocht is en Europa binnen vier dagen bereiken kan. JAPAN. De van hout opgetrokken gebouwen, waarin het sedert 1890 opgetreden Parlement vergaderdeY£zijn afgebrand. RRAÏIIilE, De Constituante heeft in eerste lezing het wetsontwerp der grondwet goedgekeurd. Vei'der is eene motie aangenomen waarbij verschillende handelin gen van het Voorloopig Bewind worden afgekeurd. Dientengevolge namen de ministers van binuenl. zaken en van koophandel hun ontslag. Bij kon. besluit van den 19 zijn in het college van curatoren der Rijks Universiteit te Leiden benoemd: lo tot voorzitter de curator de heer mr. J. G Kist 2o tot curator de heer mr. C. J E. graaf van Bijlandt, lid van Ged. Staten van Zuidholland te 's-Gravenhage. Den 19 des nachts ontdekte een postbode gezeten op eene postkarbrand in het huis van den burge meester van Gasselternijeveen. Zoodra hij het huis be reikt had wekte hij de bewoners die in diepen slaap lagen. Do vlammen namen zoo spoedig toe, dat twee dochtertjes, één van 13 en een van 11 jaren, het huis niet meer konden verlaten en verbrandden, terwijl de dienstbode met zoovele brandwonden overdekt wasdat er weinig hoop bestond om haar in het leven te houden. In de Asser Courant wordt gezegd, dat de meid, wakker wordendebeide meisjes die in hetzelfde vertrek met haar sliepen wekte en naar de deur brachtdie de keuken met de buiteulucht in verbinding stelde. Reeds stonden do kinderen op den drempeltoen eene oudere zuster in de deur, welke naar de gang leidde, verscheen en hare zusjes tot zich riep, niet wetende, dat zij bijna buiten stonden. De kinderen gaven aan die roepstem gehoor en liepen naar de gangdeurwelke door den hevigen tocht dicht sloegzoodat zij wegens het vuur niet terug konden gaan. Daarbij kwam dat de stukken spek, welke aan den zolder hingen, smeulend en bran dend op de kinderen vielen. Eene poging der dienstbode, om de kinderen nog te reddenmislukte tevens door het nedervallen van het brandende spek. Een paard en het overige vee verbrandden mede. Een der huisgenooten was den 18 des avonds naar de kerk gegaan met eene warme stoofdie bij de terugkomst opgebox-gen was in eene kast met kleeren welke vlam schijnen te hebben gevat. De Nederl. Bank heeft den 20 haren rentevoet voor het disconteeren van wissels en de beleeningen met pet. verlaagd. Zij die zich aan het op 16 Februari aanvangende examen voor nuttige en fraaie handwerken verlangen te onderwerpenworden verzocht zich vóór 3 Februari aan te melden bij den voorzitter der commissie of de voorzitters der commissiën voor welke zij wenschen te verschijnen onder overlegging van a. geboorteakte b. getuigschrift van zedelijk gedrag. De voorzitters der commissiën zijn voor de nuttige handwerken te Bredade inspecteur lager onderwijs in de eerste inspec tie te 's-Hertogenboschte 's-Gravenhage, de inspec teur in de tweede inspectie te Delftte Utrechtde schoolopziener in het district Utrecht, te Utrecht; te Groningen de schoolopziener in het district Groningen te Groningen voor de fraaie handwerken te Breda de schoolopziener in het district Brodate Bredate 's-Gravenhage de schoolopziener in het district Haar lem te Haarlem te Groningen de schoolopziener in het district Winschoten te Sappemeer. Zij die het examen in beide vakken wenschen af te leggengelieven van dat voornemen te doen blijken aan ieder der beide voorzitters bij wie zij zich aanmelden. Aangenomen het beroep naar de herv. gemeente te Wormer door ds. J. 4. Kruseman Aretz te Dokkum. De jachtopziener R. te Jispdie bij de Wijde- Wormer eene overtreding der yischwet constateerde werd bij die gelegenheid door drie mannen aangevallen, die hem zijn revolver ontnamen en in eene bijt trachtten te dringen. Het Nutsdepartement to Edam heeft besloten, zich opnieuw te wenden tot het hoofdbestuur der Maat schappij ter zako van het optreden van ds. J. F. Tenthoff, den spreker over het socialismeen wel voornamelijk over zijn optreden na zijne voorlezingin de dagbla den. Het departement acht zich miskend en gegriefd door eenige uitlatiugen van dien heer, bepaaldelijk door zijn laatste schrijven in het Handelsblad van den 11, en noodigt thans het hoofdbestuur uit een onderzoek te willen instellen naar de gegrondheid zijner beweringen. Hierbij wordt o a. gemeld dat de in druk uitgegeven voordracht niet is de in het departement gehouden le zing, en dat de heer T bij wat hij uit de na de lezing gevoerde besprekingen hoeft medegedeeldzich aan onjuistheden heeft schuldig gemaakt. Met 1 Mei a s. zal als hoofdredacteur van het Nieuws vau den Dag optreden de heer dr. P. H. Ritter, predikant bij de remonstrantsche gemeente te Utrecht. Te Nijmegen is in veertien dagen aan ruim 28000 behoeftigen eene portie brood met koffie verstrekt. Uit het verslag van den nederl. consul te Londen over den handel met Nederland blijkt o. a., dat de invoer van levend vee van 1875 tot 1889 sterk achter uit gegaan is het cijfer daalde van 520.809 tot 249.097. De invoer van boter bljft ook gestadig afnementer wijl die uit andere rijken steeds toeneemt; de handel in aardappelen schijnt geheel te verdwijnen. Yjftien bandelaars in granen en aardappelen die aan den minister van waterstaat per telegram voor ziening verzochten in het gebrek aan wagens daar Fra- ueker sedert 30 December 1890 wegens gesloten haven te Harlingen door volslagen gebrek aan wagens van het verkeer naar binnen- en buitenland uitgesloten was ontvingen per draad ten antwoord dat de directenr- geueraal Franeker zooveel mogeljk zou helpen, maar gewoonl jk werden daar dagel jks drie wagens gevraagd, thans 87, aan welken eisch zijne maatschappj niet voldoen kon. De Franeker Courant voegt daaraan toe, dat seder't 30 Dec in het geheel 87 wagens aangevraagd waren en dat al die aanvragen onvoldaan zijn gebleven. Het Leger des Heils heeft in Edam eene zaal gehuurd zoodat ook daar de oefeningen spoedig zullen beginnen. Hot dageljksch bestuur der Zuiderzee-vereeniging heeft eene nota uitgegevenopgemaakt door den chef van het technisch onderzoek den ingenieur C. Lely waarin een tweetal punten behandeld worden, betrek king hebbende op de afsluiting der zee door een dijk van Noordholland langs Wieringen naar Friesland. Eerst wordt uiteengezethoe die afsluitdjk ingericht moet z jn en hoeveel de kosten van den d jkde sluizen en de bjkomende werken zouden bedragen. De tjd van uitvoering wordt gesteld op niet minder dan 8'jaren: do kosten worden geraamd op 42.000.000. Vervolgens worden nagegaan de voor- en nadoelen der afsluiting, buiten verband met de droogmaking. Voordeelen zjn te verwachten voor de waterkeeringde waterloozingde waterverversching en de spoorwegverbinding Noord holland-Friesland daarentegen zal de visscherj nadeel ondervinden. Dit punt wordt toegelicht door den heer dr. P. P. C. Hoek Rijksadviseur voor visscherjzaken. Bij afsluiting der Zuiderzee door een djk Enkiiuizen- Urk-Keteldam krimpt de vis3cherij zeker tot op 1/5 in en kan geheel verdwjnen: bj den aanleg van boven- genoemden djk zal zj geheel verdwjnen. Verder geeft het bestuur inlichtingen omtrent den stand van het onderzoek, voor zoover de'uitkomsten daarvan vaststaan. Do Amsterdamsche Liquidatiekas keert 7| pet. dividend uit op de aandeelen en 3.65 op de oprich- ters-aandeelen. In den sneltrein KeulenVenloo zjn bj Neuss 2 coupé's eerste klasse in brand geraaktde noodrem werd door de reizigers in werking gebrachtwaardoor de trein spoedig stil stond. De minister van waterstaat heeft bepaald dat in 1891 door de commissie van examen ter verkr jging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardj- schepen zullen worden gehouden vier zittingen te Am sterdam vier zittingen te Rotterdam eene zitting te Groningen en eene zitting te Helder. Tijd enplaats van elke zitting worden telkens drie weken te voren door den voorzitter in de Staatscourant bekend gemaakt. De minister van waterstaat heeft aan den heer mr. Groote te Velzen vergunning verleend, voor zoover den R jksweg betrefttot het aanleggen eener paarden tram beginnende te Haarlem en loopende door de ge meenten Schoten, Zantpoort Velzen en Beverwjkin aansluiting met de stoomtram naar Wjk aan Zee en Duin. Te Schagen zijn in 1890 geb. 81 overl 31 geh. 23. De minister van buitonlandsche zaken heeft van den franschen gezant de officieele mededeeling ontvangen, dat zjne regeering met 1 Feb. e.k. de handelsovereenkomst tusscheu Nederland en Franki jk opzegtdien ten gevolge zal die overeenkomst op 1 Feb. 1892 ophouden van kracht te zjn. In 1890 zjn te Haarlem geb. 1730, overleden 947, geh. 343. De bevolking bedroeg op 31 December 52120. De Eerste Kamer is bjeengeroepen tegen den 26, 's avonds half negen. Aan de diaconie der herv. gemeente te Grost- hutzen is een legaat van f 1500 vermaakt door.wjlen mej. L. Appel, wed. van den heer D: Schujtemaker Kz., aldaar overleden. De r. k. kiesvereeniging Recht voor Allen te Ze venaar heeft met 21 tegen 15 stemmen besloten geene motie te stellen in den geest der Noordbrabantsehe en Katwjksche motie

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5