m ABME MEISJES. No. 12. Drie en Negentigste Jaargang, 1891. WOENSDAG Officieel Gedeelte. Nationale militie. Buitenland. FEUILLETON. 28 JANUARI. Roman uit Ret BerlijnscRe leven. PKrisunr. ALkMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Itinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar j 0,8©franco door het goheele rijk 1, De 3 nummers O.O©. Zij die inlichtingen kunnen geven omtrent de tegen woordige verblijfplaats van onderstaande personen ge boren in 1872worden verzocht zich tor gemeente secretarie aan te melden, als Gorrit Schuur, Cornelis Marinus van der Schalk, Ge rard Johan Berghen, Gerardns Smits, Lourens Corver, Daniel Cohen L.Azn., Mozes Manheim IzaUkz., Jan de Yries Gz., Cornelis Volkers, August Letschert Pieter Hahn, Dammes Martinus Gijsbertus Botterop, Maarten Buiter, Budolf Johannes Darings, Natan Abraham Co- hen A.N.zn., Alexander Voute, Theods. Johs. Bems Drop- mann. BELtlIE. Prins Boudewijn was vooral bemind bij de Vlamingen, omdat hij goed vlaamsch sprak. Hij was daar bekend onder den naam van Ons Prinske. Uit het ge- heele land worden adressen van rouwbeklag aan den graaf van Vlaanderen en aan den Koning gezonden. Alle openbare vermakelijkheden zijn gesloten en feesten ait- gestold. Het lijk werd den 23 des avonds overgebracht naar de groote rookzaal, die deel uitmaakt van de door den prins in het paleis zijns vaders bewoonde vertrekken. Vier kandelabres brandden aan de vier hoeken van het bed, waarop hij lag. Den 24 worden de officieren en manschappen van de le compagnie van het 1 bataljon karabiniers toegelatenom een laatsten blik te werpen op het gelaat van hunnen kapitein. Den 29 zal in de Sainte Gudule kerk de lijkdienst gehouden worden; na afloop daarvan zal de kist in den koninklijken grafkelder te Laeken worden bijgezet. De gravin van Vlaanderen heeft zelve de doodstijding aan hare dochter prinses Heuriette medegedeeld nadat dr. Mélis haar voorbereid had op het vernemen van zijnen dood. Haar toestand wordt gunstiger. De minister van oorlog heeft bij dagordertot het leger gericht, aan do officieren en manschappen gelast rouw te dragen. De gemeenteraad van Brussel kwam den 23 in buitenge wone zitting bijeen tot het vaststellen vaD een adres van rouwbeklag aan den graaf van Vlaanderen en den Koning. De burgemeester vaardigde eene proclamatie uit, waarin hij namens de inwoners van Brussel zijne deelneming betuigde met den rouw van het koninklijk huis. Den 23 en 24 hebben de hoven en rechtbanken ten teeken van rouw geene zitting gehouden. De vaart op de Schelde is geopend, na 25 dagen ge heel gestremd te zijn geweest. Te Antwerpen heerschte daarover groote vreugde. Het water in de rivieren is na de dooi met groote snelheid gwassen. Op enkele plaatsen was het spoorweg verkeer gestremd, doordat do rivieren buiten de oevers getreden waren PAUL LINDA U. Uit het Hoogduitse h. Prijs der gewone Advertentlën. Per regel J ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMS. COSTBB ZOON. Telefoonnummer 33. zsijtZia&SEacsxsBsu* 56) »Nu, waarover maakt gij u ongerust vroeg de gravin. »Zij neemt afscheid van u op eene wijzedie mjj be valt; het komt mij voor, dat zij een braaf en dankbaar meisje is." >Vindt gij den toon van den brief niet bijzonder treu rig vroeg Bruno aan zijne aanstaande. »Dat is geen gewoon afscheid." Begine had den brief van Bruno overgenomen eu las hem nogmaals. sJa, het is een afseheid, een treurig afscheid", merkte de graaf op, die het met zijne vrouw eens was »ik vrees, dat Bruno gelijk heeft", zei Begine lang zaam Gij kent dat jonge meisje niet zooals wij. Het heeft Giete zonder twijlel moeite gekost, deze regels aan Bruno te schrijven Had zij eenvoudig Berlijn verlaten, om elders haar geluk te beproevon dan zou zij anders geschreven hebben. Ik begrijp Bruno's bezorgdheid vol komen en deel die met hem »Eu wat meent gij dan, dat gebeurd zou zijn vroeg de gravin aan Begine. Begine aarzelde. »Ik waag nauwelijks te zeggen wat ik vermoed. Ik vrees het ergste", sprak zij zeer ernstig en zichtbaar ontroerd. »Ik ook", voegde Bruno er bij. »Men moet niet dadelijk het ergste vreezen", antwoordde de graaf. »Ik vind het echter uitstekend, dat gij naar Berlijn gaat om uwe aanstaande schoonmoeder te halen, In den ouderdom van 90 jaren is te Brussel overleden de heer Henri de Brouckère, oud-minister, èen der voor naamste aanvoerders der liberale partij en een van de afgevaardigdendie aan hertog Leopold van Saksen- Coburg de belgische kroon aanboden. DUITS© ff Ij A MD. De Keizer is den 20 op zijne reis naar Cnxhaven om het nieuwe stoomschip te be zichtigen, dat den naam der Keizerin draagt, te Hanover aangekomen in den vroegen morgen, eenige uron vroeger dan hij verwacht werd. Door bijna niemand herkend begaf hij zich naar het Waterlooplein, waar verscheidene kazernen zijn en gelastte den eersten hoornblazer, dien hij op het plein zag, alarm te blazen. Deze gaf daar aan gehoor, meeteude een luitenant voor zich te zien. Binnen korten tijd was het garnizoen onder de wapenen en rukte het voor eene velddienstoefening in den omtrek uit, die tot 'snamiddags 3 uur dnurde. Des avonds be zocht de Keizer de opera en den 21 ging hij jagen. In de mijn Hibernia te Golsenkirchen heeft eene hevige ontploffing plaats gehad. Den 23 des ochtends om 9 uur waren reeds 40 dooden en 30 gewonden naar boven gebracht. De Keizer heeft bevolen, dat de gebruikelijke verlich ting van alle openbare gebouwen op staatskosten bij gelegenheid van zijnen 32 jaardag zal vervallen. De socialisten in den Bijbsdag hebben voorgesteld om in aansluiting met de wet betreffende de verzekering van oude werklieden ook de apotheken tot staatsinstel lingen te maken Het doel van het Kijk mag dan niet zijn, winst te maken uit het bereiden der geneesmiddelen, maar de geneesmiddelen tegen den kostenden prijs be- beschikbaar te stellen. Rijksdag. Den 23 is de beraadslaging voortgezet over het voorstel van den heer dr. Barth, tot opheffing van het verbod tot invoering van amerikaansch spek. De heer Windthorst beschouwde het verbod als een ge zondheidsmaatregel anders zou hij wegens de tegen woordige hooge vleeschprijzen vóór de opheffing zijn. Minister Böttichor herhaalde zijne vroegere verklaring, dat het hier een gezondheidsmaatregel betrof. Met do open rassische grenzen had men slechte ervaring opgedaan. Geen enkel transport was nog vrij van ziekte. De arne- rikanen hadden slechts in drie steden inspecteurs van vleesch en spek, maar zeiven waren zij zeer streng bii den invoer De heer Marquardsen verklaarde zich met zijne partij- genooten vóór het voorstel-Barth De staatssecretaris von Marschall deelde mede, dat de door de regeoring gevraagde inlichtingen nog niet ont vangen waren. De heer Bebel zeide, dat de ontevredenheid onder de bevolking over de hooge vleeschprijzen groot was. Hij meende ook, dat het belang van den zoogenaamden klei nen man" bij het fokken van varkens niet in aanmerking werd genomenwel werd deze er voor gespannen, maar werkelijk had men het oog op de belangen der groote grondbezitters. en aangezien ik de jonge dame over wie gij u zoo be zorgd maakt, zij het dan ook vluchtig, heb ieeren ken nen begrijp ik volkomen dat haar lot u niet onver schillig is en gij in Berlijn informaties naar haar neemt." »Het arme meisjeduisterde Begine en de tranen sprongen haar in de oogen Wij zijn haar grooten dank schuldig", voegde zij er bij »waut ik dank haar mijn geluk Zonder haar zouden wij elkaar niet hebben Ieeren kennen »Ja, het arme meisje!" herhaalde Bruno, vouwde den brief dicht en stak hem in den borstzak. >Kom kom 1" riep de graaf op een toon waaraan hij eene vroolijke uitdrukking trachtte te gevon. Gij doet alsof gij het ergste niet alleen vreest maar of het reeds geschied is Wacht toch af. Ne sis miser ante tem pus" zegt Seneca, als ik mij niet bedrieg en ik heb die spreuk op rijm gebracht Wees nimmer angstig vóór den tijd, Wacht tot ge in 't leed gekomen zijt." Hoeveel moeite de graaf ook deed om het gesprek eene vroolijke wending te geven, zijne pogingen bleven voor eerst zonder gevolg. Gedurende de morgenuren behielden de jougelui dezelfde gedrukteneerslachtige stemming. Het geluk is echter zelfzuchtig. De jonge harten hadden behoefte aan vroolijkheid en do zon van hun geluk brak spoedig door de zwarte wolken heenkleurde ze met steeds lichtererozeroode kleuren en deed ze eindelijk geheel verdwijnen. Langzamerhand werden zij weder even opgeruimd als den vorigen avond en gaven eindelijk hunne ouders gelijk zij hadden zich zeker noodeloos bezorgd gemaakt. De reis naar Berlijn zou echter plaats hebben. Het was in elk geval beleefd dat Bruno zijne schoon moeder ging halen. Begine en de graaf vergezelden hem dienzelfden avond nog naar het station en na een hartelijk afscheid en de herhaalde belofte, dat hij hoogstens twee of drie dagen zon uitblijven stoomde Bruno naar do hoofdstad. Zoo lang mogelijk bleef' hij uit het «portierraam naar den witten zakdoek starenwaarmede Begine hem een tot Minister von Bötticber antwoordde dat de regeering niet had gewacht, totdat ontevredenheid onder de volks klasse ontstond, maar zich voortdurend met de zaak had bezig gehouden. Ben geval van trichine te Keulen voorgekomen, werd toegeschreven aan amerikaansch spek, uit Nederland binnengesmokkeld. Dr. Barth verlangde daarop eene hoofdelijke stemming over zijn voorstel, dat daarbij met 133 tegen 103 stem men verworpen werd. Huis van afgevaardigden. Den 21 werd een voorstel van den heer Bichter in behandeling genomen tot afkeuring van de handelwijze der regeering, om den gewezen minister van landbouw Lucius de kosten kwijt te schelden verbonden aan het verkrijgen van een fidei- commis. De heer Bichter betoogde, dat de minister Lucius door zijne ambtgeuooten bevoordeold was en verlangde eene verklaring van de regeeringdat eene dergelijke handelwijze niet meer zou voorkomen. De minister van financiën antwoordde uit naam der regeering dat het recht der Kroon, om deze kosten kwijt te schelden, vol komen onbetwistbaar was. De Landdag zou goed doen met dit recht te erkennen. Aan het fidei-cominis van den heer Lucius hadden alleen de ministers van fiuanciën en justitie medegewerkt. Er was geen besluit door het geheele ministerie genomen. Het gold slechts eene som van 18000, op verlangen van wijlen Keizer Frederik kwijtgeschol den Ten slotte is het voorstel van de heer Bichter ver worpen Alleen de vrijzinnigen stemden er voor. Inmid dels heeft de heer Lucius bedoeld bedrag van 18000 ter beschikking van den keizer gestelddie het afge staan zou hebben aan de commissie, welke gelden bijeen brengt voor het bouwen eener hoofdkerk te Berlijn. Bij de toelichting van het wetsontwerp tot regeling der Sperrgelder heeft de minister-president von Caprivi gezegd, dat het doel der regeering was, door dit ontwerp de bezwaren weg te nemen, door de tegenpartij tegen het eerste ontwerp geopperd. Hij kwam op tegen de bewering, dat do regeoring hierbij met eene der partijen handel had gedreven en verzocht den Landdag het ont werp in welwillende overweging te nemen. De heer von Cuny (nationaal liberaal) sprak zeer scherp tegen het ontwerp. De minister van onderwijs von Gossler be toogde, dat hij nog op hetzelfde standpunt stond als toen hij ten vorigen jare het eerste ontwerp dat verworpen werd indiende. Den 24 betoogde de heer Windthorst, dat er geen ver schil van meening bestond over de op de regeeripg rustende verplichting om de ingehouden gelden aan de katholieke kerk terug te betalen. Het recht der katholie ken op do 16 000.000 mark, door schorsing van de uit- keering aan de kerk bijeengebracht is aan geen twijfel onderhevig. In geen geval zou het centrum, naar aanleiding van dit ontwerp, zijne houding ten opzichte van de schoolkwestie wijzigen. De heer Stöcker betoogde daarentegen dat van de schoolkwestie gebruik werd gemaakt om dit ontwerp te doen aannemen. Dit vond hij vernederend voor de re- weerziens toewuifde. Daarna stelde hij zich in de coupé op zijn gemak strekte de beenen uitdacht veel aan Begine en ook even aan Grete en sliep toen in om niet voor Berlijn te ontwaken. Bij het ontbijt »Im Kaiserhof' las hij in het morgen blad het volgende bericht »Een jong meisje van ongemeene schoonheid, Mar- garethe L heeft Zondagnamiddag door een sprong van de Inselbrug een einde aan haar leven gemaakt. Hoewel zeer spoedig opgevischtbleven alle pogingenom haar tot het loven terug te roepen, vruchteloos Er bestaat geen enkel vermoeden voor de redenendie haar tot deze wanhopige daad geleid hebben. Aange zien echter in de familie een geval van krankzinnig heid voorkomt en zij zelve in hare laatste betrekking blijken heeft gegeven van eene onoverwinnelijke nei ging tot zwaarmoedigheid, is het aannemelijk, dat zij zich in een aanval van waanzin van het leven heeft beroofd. Het lijk is uit de Morgue naar het Konink lijk Anatomisch Kabinet gebracht Diep bewogen legde Bruno de krant naast zich neder. Peinzend liep hij eenige malen de kamer op en neer nam daarna zijn hoed en begaf zich naar het Anatomisch Kabinet in den tuin van de veeartsenijschool. Na daar met eon der beambten gesproken te hebben reed hij naar Dalldorf, waar hij met den directeur en dr. Mödling eenige schikkingen trof, welke de niet onoverkomelijke zwarigheden door het armbestuur tegen de begrafenis op het kerkhof van het gesticht in het midden gebracht, uit den weg ruimden. De ter aardebestclling zou don volgenden morgen om acht uur plaats hebben. Bruno bracht verder den dag door bij mevrouw von Sellnitzop wie Grete's dood een diepen indruk ge maakt had doch die het thans tot plicht rekende haar aanstaanden schoonzoon wat op te vroolijken hetgeen haar ook tamelijk wel gelukte. Er was geen reden meende zij, zich in de eerste dagen zjjner verloving zoo- te laten ontstemmen. In den loop van den avond ging hij nog een half uur naar de sociëteitom zijne oude vrienden weder te

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1