Binnenland. geering. Ook hij zou gaarne een eind maken aan het geschil en wenschtedat aan hen, die nadeel hebben geleden, dit geheel zou worden vergoed, maar er moesten waarborgen gegeven worden, dat het fonds niet gebruikt kan worden tot bestrijding van de protestantsche kerk Ten slotte werd het ontwerp naar eene commissie van 21 leden verzonden. Heerenhuls. De minister van openbare werken, de heer Maybach, antwoordde op de interpellatie betreffende den toestand in de rivieren, dat de regeering alle voor zorgsmaatregelen tegen overstrooming genomen en zorg gedragen had voor de noodige hulp. In de eerste plaats zou de benedenloop van alle rivieren van ijs w orden be vrijd. Met de nederlandsche regeering waren schikkingen getroffen tot voortzetting vau dit werk. De regeering streefde met ijver naar afwending van het dreigende ge vaar eener overstroomingzonder kosten te ontzien. Yolgens bericht van de gouverneurs was de toestand van den Rijn wel ernstig, maar gaf de waterstand nog geene aanleiding tot ongerustheid. DENHMJlRKEllI. prins te Kopenhagen is In het paleis van den kroon- brand ontstaan. Het duurde een uur voordat de brand bedwongeu was. Zijne woonkamer is geheel uitgebrandwaarbij zeer mooie schilderijen verloren zijn gegaan. Ki\'HELAi DDe juiste cijfers van de te Hartle pool gehouden verkiezing voor lid van het Lagerhuis zijn als volgt4603 op Gladstone's aanhanger en 4305 op den tegencandidaat De gekozene had zich voor den werkdag van acht uren verklaard en daardoor de stem men der werklieden verkregen. De nederlandsche vereeniging te Londen heeft met algemeene stemmen de oprichting eener nederlandsche kamer van koophandel aldaar weuschelijk verklaard en gelijktijdig besloten tot het benoemen eener bijzondere com missie tot het ontwerpen der statuten, in eene volgende vergadering ter goedkeuring aan te bieden. Van die commissie, waartoo zoven leden bonoemd werden, is het eere-voorzitterschap aangeboden aan den nederl. gezant, graaf van Bylaudt en het eere-ondervoorzitterschap aan den nederl. consnl-generaal jbr. J. W May. De snelle dooi heeft vele rivieren buiten de oevers doen treden: de Severn bij Worcester rees in vier uren tijds 7 voet. Lagerhuis. Den 23, toen het Huis weder bijeenkwam en tal van afgevaardigden afwezig waren deelde minister Fergusson mede, dat de onderhandelingen met de Ver' eenigde Staten over de visscherij in de Behringzee den diploinatieken loop hadden. De nota van den ameri- kaanschon minister Blaine van den 17 December was niet beantwoord. De onderhandelingen met Portugal aangaande de grensverdeeling waren nog niet afgeloopen. De afgevaardigde Channing verlangde den 24 de aan neming van een besluit, waarin afgekeurd werd, dat de directeuren der schotsche spoorwegen van hunne beamb ten te veel werk eischen. Hij weigerde aan het verzoek van den minister van koophandel te voldoen om zijue motie in te trekken, waarna zij met 141 tegen 124 stemmen onder ironische toejuichingen van de leden der oppositie verworpen werd. FRANKRIJK. Den 23 heeft de commissie voor het heffen van invoerrechten in beginsel met 19 tegen 12 stemmen verworpen het heffen van een invoerrecht op zijde-cocons en met 22 tegen 16 stemmen dat op ruwe zijde- en zijde-poppen. Ovor deze beslissing heerschte te Lyou zooveel vreugdedat het gebouw der Kamer van Koophandel en vele woningen van handelaren avonds geïllumineerd werden. Baron Hirsch te Parijs heeft 50000 voor de armen aldaar geschonken. De minister van financiën heeft den president het voorstel doen teekenen tot verlenging van het privilege der Bank van Frankrijkdat den 24 bij de Kamer ingediend is. Het privilege dat in 1897 eindigt, wordt daarbij verlengd tot 31 December 1920. De bank zal jaarlijks fr. 2,500,000 in de schatkist storten te begin nen met 1898. Te Toulouse heeft het door den dooi losgeraakte iji in de Garonne groote schade veroorzaakt. Behalve een badhuis en eene waschinriohting, werden zes visschers- booten meegesleurd en vernield. De tuiniers en bloemisten hebben belangrijke verliezen, geleden door de strenge koude. De schade, door 50 kweekers samen geleden, wordt op ongeveer 100.000 geschat en vermoedelijk zullen drie a vier jaren noodig zijn eer hunne tuinen weer zoo goed voorzien zijn als voor dezen winter het geval was. Het openbaar ministerie is in hooger beroep gekomen van het vonnis, waarbij de Mijn maatschappij te St. Etienne vrijgesproken is van de beschuldiging van door hare nalatigheid den dood van 116 personen te hebben ver oorzaakt. ITALIË. De Kamer heeft den 20 hare zittingen hervat De minister-president vroeg de spoedige be handeling van het wetsontwerp op de hervorming der prefecturen en bood onderscheidene handelsverdragen aan. Door eene hevige regenbui is te Rome de sneeuw weggespoeld. SPAKJE. Het is thans uitgemaaktdat de voor den moordenaar Padlewski aangehouden persoon een gewezen belgisch soldaat is geweestCaburg genaamd die nu terecht zal staan wegens het dragen van een valschen naam. BVLGARIJE. De duitsche diplomatieke agent te Sofia heeft als waarnemend vertegenwoordiger van Rusland namens de russische regeering aan den mi nister van buitenl. zaken een schrijven overhandigd waarin opgekomen wordt tegen de gastvrijheidin Bulgarije aan nihilisten verleend. Hij vroeg de uit levering van 13 personen. De minister antwoordde dat Bulgarije de fout wilde vermijden, door Turkije ten opzichte van den ingenieur Lutzky begaan. Hij zou een onderzoek instellen maar behield zich voor, de gevraag de uitlevering te weigeren, zoo het hun ten laste gelegde niet was bewezen. ZÜID-AFRIKA. De uitslag der in Transvaal ge houden volkstelling is, dat de blanke bevolking bestaat uit 119128 zielen, 66498 mannen en 52630 vrouwen. XI 1II- ADI EKIHA. De beweging tegen president Balmaceda in Chili neemt toe. Een deel der hem tot nog toe getrouw gebleven troepen liep tot zijne tegen standers over De stad Coronel in het zuiden des lands is gebombardeerd. Vele menschen zijn gedood of gekwetst. STATEN-GENERAAL. Tweede Hamer. Den 23 verklaarde de heer Schaepman niet te zullen spreken over het verschil tusschen het programma van actie en de daden van het ministerie Overal komt teleurstelling voor; deze kan voortkomen uit eigen schuld en uit omstandigheden. Deze laatste waren hier voorname lijk de oorzaak. Hij wilde niet diep treden in al de door den heer Tak aangevoerde tekortkomingenSlechts eeu paar punten hadden hem getroffen. De heer Tak had gesproken van een in 1887 met overhaasting aan genomen kiesregeling De omstandigheden waaronder dit plaats had waren bekend. En was het de schuld der anti-revolutionaire partij, dat het daarbij door haar voorgesLgeu stelsel van enkelvoudige districten niet doorgevoerd was? De liberale partij beloofde wel het volmaaktere maar hij wilde er wel meer van weten. Hij wilde wel ontwikkelen niet hervormen, geene proef nemingen. Hoe zal men alles hervormen Daarop komt het aan. Laat de heer Tak zijn programma geven Want het is niet genoeg om ruimte te krijgen" voor de moderne levensbeschouwingmaar voor practisch regeeringsbeleid. De heer Borgesius wees er op, hoe de beloften der regeeringspartij meer toenamen naar gelang het uur van de stembus naderde. Uitvoerig zette hij uiteen, hoe men in gebreke was gebleven het program van actie uit te voeren Er waren natuurlijk wel wetten tot stand gekomen maar uit het oogpunt van beginselen betee kenden die juist niet veel. De voornaamste toe zien en werd door allen op de hartelijkste wijze be groet. Hij zag bij het spel toe zonder mede te doen want hij had geen geld bij zichzooals hij zeide. Tot zijne groote verbazing vernam hij, dat de kleine Bössow naar Hamburg vertrokken was en waarschijnlijk binnen eenige dagen de reis naar de overzijde van den Oceaan zou aanvaarden. Tegen middernacht keerde hij naar het hotel terug want hij moest den volgenden morgen vroeg bij de hand zijn. Tegen zeven uur had hij een rijtuig besteld. HOOFDSTUK XXIV. Het was des nachts werkelijk een weinig afgekoeld. De lucht was betrokken en er woei een flinke bries uit het oosten maar de regenwaarnaar iedereen en alles verlangde, liet nog op zich wachten. Toen Bruuo iD dat vroege morgenuur per huurrijtuig naar Dalldorf reed was het tamelijk frisch maar nevelachtig winderig en stoffig. Voor het lijkenhuisje het van baksteen opgetrokken, met een kruis versierde, sombere gebouwtje aan den in gang van het kerkhof -hadden zich de weinige belang stellenden verzameld om de eenvoudige houten kist. Juf frouw Lessen schreide zóó erbarmelijk en klaagde zóó luid, dat Franzi die werkelijk diep bedroefd was haar influisterde Maar, moeder, houd u toch bedaard Adolph Wörler was doodsbleek. Het scheen weldat hij in de drie laatste dagen nog magerder geworden was. Gedach teloos keek b.j voor zich on scheen zich om de overigen volstrekt niet te bekommeren. Alma stond alleenzij kende de overigen bijna of in het geheel niet. Reeds des Zondags avonds had zij van een bezoeker vernomen, wat er gebeurd was en geen oogenblik getwijfeld of de ongelukkige was hare vriendin Grete Het lokaal was ochter vol bezoekers en de eigenaar, die zich al heel weinig inliet met sentimentaliteiten, had haar niet veroorloofd het te verlaten. Zoo had zij dus niet voor in den loop van Maandag de juiste toedracht vernomen. Alma zag er slecht en innig bedroefd uit. Zij beet op haar zakdoek en snikte hevig. Bij den grooten eenvoud van deze begrafenis vormden de drie prachtige groote kransen van witte rozen, die op de kist waren gelegd, eene eigenaardige tegenstelling Zij waren van graaf Bruno, van Franzi en Julie. De laatste had zich door het zenden van een krans van alles afge maakt Franzi had hare zuster den vorigen dag voor de eerste maal na langen tijd in de Köppenstrasze ontmoet en van haar verlangd, dat zij de begrafenis zou komen bijwonen; maar Julie had geantwoord »Ik kan niet tegen al die aandoeningen Ik treur xn stilte." Waartoe zou zij zich ook van streek brengen Zij had dagelijks vermoeiende repetities en den volgenden Zaterdag moest zij in eene nieuwe rol optreden 1 Behalve d'e bovengenoemden waren nog slechts eenige beambten en lichte zieken bij de plechtigheid tegenwoordig. Klokslag acht uur trad graaf Bruno het lijkenhuis binnen. De lange, slanke, voorname jonge man trok ieders aan dacht. Juffrouw Lessen steunde, terwijl zij hem van het hoefd tot de voeten opnam nog harder dan te voren Bruno reikte Franzi de hand en deze zette groote oogen op; zij begreep volstrekt niet wat graaf Bruno von Pagger- Mahldorff bewegen kon, de laatste eer aan hare zuster te bewijzen. Bruno groette de hem onbekende moeder met een hoofdknik en deze beantwoordde dien groet met een diepen zucht. »Wie is die heer?" vroeg juffrouw Lessen, steeds door schreiende, op fluisterenden toon aan hare dochter. Graaf Pagger-MaUdorff", antwoordde deze. »0, zoo", hernam de moeder snikkend. Heeft hij Grete gekend?" vroeg Franzi. Hij heeft geheel voor haar gezorgd en haar de school laten bezoeken", snikte de moeder, wier aandoening door deze herinnering nog grooter geworden was. »Zoo, zoo", fluisterde Franzi nadenkend. Deze plotse linge openbaring van zooveel, wat haar geheimzinnig had toegeschenen deed haar gedurende een oogenblik hare droefheid vergeten. Zij werd bang, dat hare moeder de eene of andere onhandigheid zou begaan en fluisterde zeggingen zijn achterwege gebleven. Van liberale zijde zijn belastingvoorstellen gedaanwelke tot zekere hoogte verder gingen dan de vroeger gewenschte en men heeft ze niet aangenomen. De liberalen hebben althans iets gedaan op het belastinggebied al was het gebrek kig doch de anti-liberalen niets. De teleurstelling van dit ministeriedat hij tegemoetkomend tegengetreden wasvooral in de verwachting van sociale bemoeiingen, was groot. Al hebben vorige miniateriën niets gedaan dan was dit geen reden voor het tegenwoordige ministe rie om stil te zitten. Gelukkig is men aan de zijde der liberalen omtrent twee groote hoofdpunten tot een stemmigheid gekomen n.l. omtrent de invoering van leerplicht en van deprogessieve inkom stenbelasting. Daarmede is geantwoord op de vraag, welke hervormin gen de liberalen dan willen. De census moet uit ons kiesrecht geheel verdwijnen en men vergete niet, dat bij de grondwetsherziening wel degelijk uitbreiding van het kiesrecht op den voorgrond stond. In het program van actie was kiesrecht op den voorgrond gesteld en thans treedt het zelfs op den achtergrond. De minister van koloniën meende dat de regeering zich door de beschouwingen harer vrienden ontslagen kon rekenen van eene breede repliek. Alle verwachtingen waren zeker niet bevredigd maar de regeering kon zich aan den anderen kant ook niet te veel storen aan te sterke eischen harer vrienden b.v waar de afschaffing der Eerste Kamer werd gevraagd. Zooveel mogelijk was voldaan aan hetgeen in het regee- riugsprogramma in volgorde was toegezegddoch men kan niet te veel hooi op zijn vork nemen. Verwachtte men, dat de regeering ingrijpen zou in de volksvrijheden en rechten dan moest men zeker teleur gesteld worden. Op sociaal gebied was de regeering werkzaamdoch verscheidene zakenwaaronder ook het denkbeeld tot instelling van kamers van arbeid moesten wachten op den afloop der enquête. Sprak de heer Tak van finan- cieele opdrijving, dan moest gewezen worden op het buitengewone van vele uitgaven, waar tegenover buiten gewone inkomsten staan. Om een laag eindcijfer te verkrijgen, mocht het noodige niet verwaarloosd worden. De jongste herziening van het kiesrecht was nog te kort in werking om thans weder herziening aan de orde te stellen. In de districtenwet was niet naar welgevallen geknipt men had zich gehouden aan het door andere ontworpene. De leniging van den heerschenden nood kan voornamelijk geschieden door liefde, speciaal door christelijke liefde. Toen de heer Hartogh vroeg alleen christelijke en de heer Kerdijk riep. de humanitaire zeide de minister, dat hij bedoelde bijzondere liefdadigheid. Tegen Staatshulp, als de noodzakelijkheid bewezen ware zou in beginsel geen bezwaar bestaan maar men kan den Staat niet de ver plichting tot hulp opleggen. In de Lawa-kwestie kreeg de regeering haar zin, al was het dan in twee tempo s. De Congo-Zaak kon slechts na kennisneming der noodige stukken beoordeeld worden. Voor de milithire belangon was door de regeering veel gedaan. Met de kwestie van het opperbevelhebberschap hield zij zich bezig. Ten slotte zeide de minister dat zij bij hare voordrach ten in het oog had gehoudendat ook de rechten eener liberale minderheid moesten geëerbiedigd worden. De minister v. buitenl. zaken beantwoordde enkele vragen en wenschte thans de Congo-zaak in af wachting der over te leggen stukken, niet uitvoerig te bespreken. De minister van financiën lichtte voor de ver schillende hoofdstukken de verhooging der uitgaven toe en deelde mede, dat de indiening der thans aanhangige be lastingvoorstellen vertraagd is geworden door het optreden van een nieuwen minister van binnenl. zaken. Subsidie voor armenzorg aan de gemeenten wil hij niet geven. Bij afschaffing der mut itierechten zou hij verlaging van de opbrengst der successiebelasting in de zijlinie vreezen. Hij wil eene belasting op het roerend vermogen dienst baar maken tot dekking der verliezen zullende voort vloeien uit de herziening der wet op het personeel. Wordt buiten ons toedoen onze vrijheid van tariefs- en accijns-wetgeving weder herkregen, dan zou ernsiig ter sprake moeten komen eene fiscale herziening der tarieven. De minister van binnenl. zaken had nooit op bezuiniging bij dit departement aangedrongen. De uitgaven voor de takken van onderwijs zijn zeker op te grooten voet geschoeidmaar daaruit volgt niet dat een andere leest moet worden aangenomen Opheffing van een of twee academiën zou niet veel bezuinigen. Ook het middelbaar onderwijs is te weelderig ingericht, maar dat is nu eenmaal een bestaand stelsel. De kosten van het lager onderwijs zijn voor het bijzonder onder wijs met 8 ton geklommen doch op den duur zal op openbaar onderwijs nog meer bezuinigd kunnen worden, wanneer het particulier initiatief slechts meer en meer gesteund wordt. haar in »Doe mij bet genoegen den graaf niet aan te spreken; dat past niet." Daarna keek zij weder voor zich en de moeder bleef schreien. Toen Adolph Wörler de schoone jeugdige gestalte van den graaf had opgemerkt, was in het eerste oogen blik een gevoel van verbittering in hem opgekomen Maar deze onvriendelijke opwelling duurde niet lang Met een onwillekeurig gevoel van achting keek hij den welge- maakten, voornamen, jongen man aan en zonder het te willen, vergeleek hij Bruno met zich zeiven. Wat kwam hij zich zeiven klein en onbeduidend voor! Zijn kale, afgedragen, zwarte rok zat hem over de ingevallen borst en° de magere schouders als over een kapstok voor de eerste maal trof het hem, hoe lomp zijne schoenen waren. Nogmaals nam hij den graaf van het hoofd tot de voeten op. Dat moest de man zijn, dien Grete bemind had Ter wille van hem bad zij den dood gezocht en gevonden Adolph was de eenige die de waarheid vermoedde en thans nu hij den graaf had gezien kon hij alles be grijpen 1 De smart over Grete's dood had den armen Adolph zóó aangegrepen, zóó zacht gestemd, dat hjj op dit oogenblik niet in staat was iemand te haten. Hij zag in Bruno niet den gelukkigen medeminnaarmaar den man, dieu Grete bemind had en ter wille van hare liefde schonk hij hem vergiffenis. Hij was verzoend Slot volgt.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2