Politiek. Stadsbc richten. Hij verdedigde zijne houding in zake den burgemeester van Enschede en verklaarde zich voor eene zeer onbe krompen toepassing van het recht van vereeniging en vergadering. Leniging van armoede rust op particulieren en op gemeenten. Algemoen hulpbetoon van Rijkswege gaat niet aan. Behoeftige gemeenten kan men te gemoet komen door hoogere subsidiën boven de geringe som op de begrooting uitgetrokken. Aan de wet tot regeling van de administratieve rechtsmacht werd druk gearbeid Hij zou zich altijd tegen algemeen stemrecht verklaren. Nadat de heeren Boreel, Rutgers en Seijffardt kort geantwoord hadden werd de zitting verdaagd tot den 27. De eerste serie, groot 1.000.000, der 3t pet. geldleening van de gemeente Rotterdam, groot 3 000.000, wordt uitgogeven op 1 Maart. Den 18 is te Driel (Bommelerwaard) ds. Bakker op den kansel dood gebleventerwijl hij een gezang liet zingen. Den 20 des avonds is door het niet gesloten zijn van den afsluitboom van den Noorder IJ dijk onder Zaandam een vrachtwagen met twee personen in aan raking met een trein gekomen een der personen werd belangrijk verwond. Bij kon. besluit van den 21 No. 64 zijn benoemd de voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsver vangers in de onderscheidene militieraden voor de lich ting der nationale militie van 1891 en wel in Noord holland in het eerste militiedistrict, tot voorzitter de heer mr. H. L.zich schrijvende L. H. Povellid der prov. Staten tot zijn plaatsvervanger de heer P. J. W. H. Smitzlid der prov. Statentot lid de heer mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht en tot zijn plaatsvervanger de heer mr -J. W. Alting Mees, leden van den raad van Amsterdam in het tweede district tot voorzitter de heer G. B. 't Hooftlid der prov. Staten; tot zijn plaatsvervanger de heer mr. E. A Jor- dens, lid der prov. Staten; tot lid de mr. H. Enschedé, tot zijn plaatsvervanger de heer J. Krol Kz., leden van den raad van Haarlemin het derde district tot voorzitter de heer J. Rozendaal, lid der prov. Staten; tot zijn plaatsvervanger de heer H. Scheringa Az., lid der prov. Staten; tot lid de heer J Groot Jz., tot zijn plaatsvervanger de heer J. W. van Buren Lensink, leden van den raad van Hoorn Den 21 is de tramdienst Hoorn-Knkhulzen wegens do vele sneeuw gestaakt moeten worden. Bij kon. besluit van den 22 is bevorderd tot com mandeur van de orde van den Nederl. Leeuw de heer dr. 0. W. Vinkhuijzen, lijfarts van nu wijlen Z. M. Koning Willem III De vrouwdie door de arr rechtbank te s-Gra- venhage veroordoeld werd wegens poging tot moord omdat zij haren man boterhammenmet witte phos- phorpap besmeerdten eten had gegeven, is den door het Hof aldaar daarvan vrijgesproken, doch veroor deeld wegens poging tot doodslag tot eene gevangenis straf vau 4 jaren. Den 22 is te 's-Gravenhage overleden de heer mr. H. C Verniers van der Looff, van 1876 tot 1878 en van 1884 tot zijn overlijdenlid van de Tweede Kamer der ötaten-Ge- neraa' voor bet hoofdkiesdistrict Rotterdam en van 1878 tot 1884 lid van den Raad vau State. Als voorzitter der parlemeutaire commissie voor de enquête van den arbeid heeft hij zich in het bijzonder verdienstelijk gemaakt In do zitting der Tweede Kamer van den 23 werden warme woorden van waardeering aan zijne nagedachtenis gewijd door den Voorzitter, den heer Viruly Verbrugge, zijnen mede—afgevaardigde voor Rotterdam den heer Schaepman die zijne bekwaamheden en geestesgaven vooral had leeren kennen in de commissie van voorbe reiding voor de herziening der wet op het lager onderwijs, en den minister van koloniën. Zag de regeering in hem een staatkundig tegenstander hij toonde zich steeds lojjaalwiens critiek niet afbrekend maar opbouwend was. En de heer Schaepman zeidedatzoolang in Nederland sprake zal zijn van parlementaire welspre kendheid en van parlementair gedrag de naam van mr. Verniers van der Loeff met groote eere zou worden genoemd. Den 26 werd aan zijn graf het woord gevoerd door den heer Viruly Verbrugge, namens de Rotterdam- sche afgevaardigden der Tweede Kamer door den heer mr. Fangman, kantonrechter te Dordrecht, namens zijne academievrienden door den hoer de Savoruin Lohman minister van binnen! zaken en door den heer Knotten belt te Rotterdam namens de balie en zijne vrienden te Rotterdam. Voor een dankbaar pnbliek trad den 23, des avonds, de heer H. de Boer, doopsgezind predikant te Alkmaar, als spreker op in het lokaal van den heer P. C. van Marle te Westgrafdijk. Spreker, die over steenkolen handelde vertelde velen in zijne keurige rede zeker veel nieuws, allen veel merkwaardigs. Dat hij den dank der vergadering daarvoor in ruime mate verwierfbehoeft geen betoog. Tot leden van het bestuur der eeniging Hoogwoud en omstreken de heeren G. C van Balen Blanken voorzitter, J. KoornAartswoudals onder-voorzitter en J. Balder Hoogwoud, als secretaris. De aftredende leden de heeren A. Koorn, P Vijn en J. J van Wijk waren niet herkiesbaar. Tot lid van het hoofdbestuur van wege de afdeeling werd benoemd de heer J. J. WillingeHensbroek. Door de diaconie der ned herv. gemeente te West grafdijk werd deze week eene extra uitdeeling aan de armen gehouden bestaande uit spek brood en turf. Bedankt voor het beroep bij de ned herv. gemeente te Koedijk door ds. Blaukensteiu te Wervershoof De stoomboot «Ada van Holland" deed den 25 twee reizen van Texel naar A'leuwedlep en den 26 ééne reisheen en terug. Langs de tesselsche kust is veel drijfijs, waarboven groote ijsheuvels uitsteken Blijft de wind westelijk, dan zullen waarschijnlijk dagelijks één of twee overtochten plaats hebben. Donderdag 19 Februari a.s., zal te Zierikzee do tiende tentoonstelling worden gehouden van zaaigranen, enz. Aangiften moeten vóór of op den 10 dier maand geschieden bij den secretaris, den heer M. C. Mulock Honweraldaar. Den 23 werd door het bestuur der te Ursem gevestigdo begrafenis-vereeniging «Onderlinge Hulp" eene vergadering gehouden, waarin rekening en verantwoor ding werd gedaan over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat de vereeniging bij tien gevallen van overlijden 60 had uitgekeerd en voortdurend door de ingezetenen naar waarde wordt geschatdaar de aanvragen om lid te kunnen wordenhet aantal der geplaatsten steeds verre overtreffen. De contributie bedroeg per lid over het geheele jaar slechts 1,10. Tot bestuursleden wer den herkozen de heeren C. Nierop en P. Heertjes. In het jaar 1890 werd aan het hulpkantoor Kol- horn in de rijkspostspaarbank ingelegd 6594,78 in 866 inlagen. Het getal nieuwe inleggers was 8. - Den 25 gaf het dames-quartet van Groningen, be staande uit de dames C. WisslerJ GronemanM. Wissler en mevr. Gronemanonder leiding van deze laatsteeene uitvoering in het lokaal van den heer C Kos Pz te Schagen, die het weinig talrijke publiek eenen hoogst aangenamen avond verschafte. - Den 22 werd in de kolfbaan van den heer C. Scha- gen te Aoordschermeer de tweede openbare verga dering gehouden door de rederijkerskamer «Aurora". Opgevoerd werd het blijspel Dok' er Klaus", van Róssing. Bevat dit stuk al vele moeilijkheden, op flinke wijze werd het afgespeeld zoodat de bijvalsbetui gingen der toeschouwers wel door de spelers waren ver diend. Den 25 werd hetzelfde stuk door de Kamer voor den werkenden stand opgevoerd. Ook dien avond oogstte »Aurora" den dank van haar publiek in. Tot watermolenaar in de Waalmeer is na in schrijving benoemd Kooij, van den Bnrg. Een paar dagen vóór den ingevallen dooi heeft het algemeen armbestuur te Koedijk, nog eens bij de inge zetenen aangekloptom een extragift voor de werke- loozen en de gewone armen Had men de werkeloozen hunne bedeeling niet kunnen laten verdienen, b v. met het opruimen der sneeuw - Te Koedijk werden in 1890 op de openbare school 422 schooltijden ongewettigd verzuimd. Hiervan kwamen voor rekening van leerlingen boven 12 jaar 224 school tijden, zoodat voor leerlingen beneden 12 jaar 198 ver zuimen bleven In het geheel werden 59170 schooltijden gehouden, derhalve bedroeg het verzuim door leerlingen Liberale Kiesv er- werden benoemd Spanbroek als van nog geen 12 jaar Vsf/o> iets 0 meer dan verleden jaar Aan alle leerlingen op één na kon bij het verlaten der school het getuigschrift voor getrouw schoolbezoek uitgereikt worden Deze was de eenige, die vóór haar twaalfde jaar de school verliet. Den 12 Februari 1891 zal te Middenbeemster le verkiezing plaats hebben van drie hoofdingelanden voor den polder de Beemster, in plaats van de heeren L. Visser, J. Hartog Cz. en IJ. Otjes die den eersten donderdag in de maand April moeten aftreden on van één hoofuingelaud, in plaats van wijlen den heer mr. D. Visser van Hazerswoude. Wanneer men een opschrift als het bovenstaande aan het hoofd van een artikel plaatstdan weet men voor uit, dat men zich geene illusiën moet maken ten aanzien van het aantal lezers, waarop men mag rekenen. Politieke beschouwingen wekkeu buiten den verkiezings tijd weinig belangstelling, want bij de onverschilligen, die zich om het algemeen welzijn weinig bekommeren moet men nog een groot getal stemgerechtigden voegen, die gemakshalve eene voor hen geheel gereed gemaakte eu toebereide politieke meening hebben aangenomen, en die derhalve zelfs vermijden, al datgene te lezen wat vermoed wordt met die meening in strijd te zijn. Zeer velen zijn er dus, die alles wat de politiek be treft,, ongelezen laten en zonder nadenken of wroeging overslaan. Daarenboven houden onze vrouwen en dochters zich bij voorkeur bezig met huiselijke aangelegenheden en zijn even weinig met de staatkunde als met de staat huishoudkunde bekendzoodat in den familiekring de politiek weinig ter sprake komt. Ons publiek leven is weinig ontwikkeld, en meer en meer gebeurt het, dat men uit een soort van voorzich tigheid vermijdt, zijne opinie te zeggen of te verdedigen; en het schijnt zelfs in sommige kringen tot den goeden toon te behooreu om bij het gesprek de eene reeks vac nietigheden in de andere te vlechten. Ook op die wijze benadeelt men het algemeen welzijn Men toont weinig belangstelling in de publieke zaak, dit is niet goed De partijschappen, die ons vaderland verdeeld honden, verdienen zeer de aandacht. Do oeconotnische toestand van onze maatschappij ernstig; men houdt vergaderingen in het openbaar, waarin ieder woord, dat gesproken wordt, den welden kende pijnlijk aandoet en smart. Onze staatkundige toestand is niet minder ernstig. Er kunnen verwikkelingen ontstaan waarbij onze onafhankelijkheid gevaar loopt en er is in den lande eene partij die de dringende verbetering van onze weer baarheid wil tegen houden wil tegen houden terwijl plotseling stormen over Europa kunnen losbarsten, die den grond kuaneu bedreigen, waarop wij zijn geboren eu waardoor koloniën kunnen verloren gaanwelke wij langzamerhand hebben gewonnen ten koste van hot bloed onzer dapperste zonen Het was een sombere dag, waarop wij ten grave heb ben begeleid den laatsten vorst van het stamhuis, welks geschiedenis met die van deze gewesten onafscheidelijk is verbonden en zou het onmogelijk zijn dat do sterf dag van Willemden constitutioneelen Koning bij uit nemendheid eenmaal in de historiebladen van ons vader land zal worden geboekt als het einde van een tijdperk van vooruitgang en van vrije ontwikkeling? Wel is onze hoop gevestigd op het Vorstelijk kind, wier vriendelijk gelaat wij nu reeds liefhebben op de Koningin die misschien eenmaal een verdeeld vaderland bijeen zal moeten houden. De grijze dichter wil ons gerost stellen «Een frissche Oranjetelg, te goeder ure ontsproten Haars Vaders troost, haar Moeders trots, 's Volks liefde en lust, Vergoeding, door Gods gunst, voor de afgescheurde loten, Toont U haar vriend'lijk beeld en stelt uw hart gerust." Doch wie weet wat do toekomst brengen zal en wie ziet geheel onbezorgd die toekomst te gemoet Thans schijnt alles rustigis het do windstilte die den storm voorafgaat Het zou kunnen zijn. Van daar is het de plicht van ieder staatsburger, kalm en bezadigd na te denken, opdat hij voor zich zelf wete wat hij wil. Ieder vorme zich eene in hoofdzaken vaststaande poli tieke overtuiging, opdat hij niet door toevallige omstan digheden heen en weder kan worden geslingerd, als een schip zonder roer. Vastberadenheid behoeven wij wanneer dreigende gevaren aan den horizont oprijzen. Vastberadenheid kan alleen verkregen worden door hem, die zelfstandig durft oordeelen, die het recht van onderzoek aan zich zelf toekent en die zich vrij gevoelt. Eene eerste behoefte van een volk in onzen tijd is kennis. Niet alleen omdat kennis macht geeftmaar omdat door haar het leven eerst zijne volle waarde krijgt. Die kennis wordt alleen verkregen daarwaar de wetenschap hoog staat en de wetenschap is eene echte dochter der vrijheid. Deze beginselen zijn in ons land steeds verdedigd door de liberale partij. Vrije wisseling van denkbeelden heeft zij aange moedigd vrijheid van verkeer bevorderd, neutraal on derwijs ingevoerd, krenkende slagboomen, die den toegang tot ambten en betrekkingen beletten ter wille van ge boorte en geloof, heeft zij weggeruimd. Zoodoende zijn wij, Hollanders, in staat geweest, ge lijken tred te houden met het buitenlandin kennis en kunstin handel en nijverheidin wetenschap en in dustrie en konden onze kinderen, indien zij hier te lande geene winstgevende betrekking vonden, toch meestal in den vreemde in hun onderhoud voorzien, tengevolge van het onderwijs, dat zij hier in hunne jeugd hadden genoten. De beginselen van deze partij hebben in ons land veel nut gestichtniet alleen in het algemeen, maar ook voor ieder in het bijzonder. Wij werden in vrijheid grootgebracht ja zelfs zijn wij zoo gewoon geraakt om niet lastig gevallen te worden, niet overheerscht te worden niet achteruitgesteld te worden wegens onze staatkundige gevoelensdat wij verwondelijker wijze, deze voordeelen niet meer schijnen te waardeeren. Wij meenen dat dit alles van zelf spreekt en kunnen ons een anderen toestand der maatschappij bijna niet meer voorstelleu. Toch dreigt deze toestand te veranderen. Eenerzijds neemt het heftige socialismedat niet schromen zal om geweld te gebruiken, steeds in omvang toe. Het socialismedat staatsalmacht wil en dat de be ginselen van de liberalen niet minder grondig haat dan de aanhangers van deze beginselen zeiven. Aan de andere zijde wordt onze individueele vrijheid bedreigd door de kerkelijke partijeu, die, zooals de erva ring dagelijks leert evenmin vriendelijk gestemd zijn jegens andersdenkenden en die zelfstandig onderzoek en vrije uiting van gedachten voorzeker niet kunnen en willen dulden De banier, waarop staat «voor recht en vrijheid" moeten wij hoog houden deze is aan de liberale partij toever trouwd, en onze kinderen zullen ons, indien wij trouwe wachters waren, daarvoor eenmaal dank weten. Dat hun vader voor een «liberalist" werd uitge maakt, zij hun een eeretitel. Men meene toch niet, dat een politiek beginsel iets is van minder gewicht. Hij, die zijne politieke richting beschouwt al3 eene onverschillige zaak die soms wel en soms niet te pas komt, vergist zich deerlijk. Niet alleen in de Staten Generaal komen staatkundige beginselen te pas maar ook in de Provinciale Staten, maar ook in den Gemeenteraad en in andere colleges. Ja, zelfs in het huisgezin, wil de liberaal de vrijheid van gedachten zien gehuldigd. Hij kan geen dag mee gaan met den katholiek, die morgen hem zijne vrijheid zou willen ontnemen, of met don socialist die hem gaarne stellen onder curateele van den Staat, of met den antirevolutionair, die waarheden vooropstelt, welke niet mogen worden betwijfeld. Welke politieke gevoelens een lid van den gemeente raad is toegedaan, is volstrekt geen onnoodige vraag. Er bestaan nu eenmaal, hoezeer men het betreuren moge politieke gevoelensdie het welzijn zoowel van den Staat als van de stad en van de burgers kunnen te gronde richten, zoowel financieel als intellectueel. De kiezer moet weteumoet de overtuiging hebben moet zich de vraag stellen, of degene, die door hem wordt afgevaardigdgeen concessiën zal behoeven te doen aan zijne politieke tegenstanders. De kiezer moet zekerheid hebben dat zijn afgevaar digde den invloed van zijne partij zal verhoogen en zal medewerken, om het schip van staat in den goeden koers te houden. Beginselen mogen niet worden verloochend, zij moeten wel ter sprake gebracht, wel verdedigd worden en hunne waarde mag nimmer uit het oog worden verloren. Indien andere beginselen dan die van de liberale partij zegevieren, dan is het met onze individueele vrij heid gedaan. Men zij voorzichtig en wake, de vrijheid is ons dier baarder dan wij wel meenen. Het in de openbare vergadering van hen y alüier onveranderd vastgestelde ontwerp-adres der heeren A. J. Kaan, J. Breebaart Kz. en T. J. Waller, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal in zake de inge diende wetsontwerpen tot vaststelling van het bedrag der grondbelasting; op de gebouwde en ongebouwde eigendommen en tot herziening der algemeeue regels teu aanzieu der plaatselijke belastingen is, volgens een in die vergadering uitgesproken wensch, in afschrift medegedeeld aan de gemeenteraden van Noord- en Zuid holland met verzoek om instemming. Het adres is reeds door ruim 170 personen geteekend. De heer ds A. Ouldenarm alhier is beroepen naar de ned. herv gemeente te Dordrecht. Den 27 had van wege de ïouaveiibroeder- schap alhier de gewone jaarlijkscho uitreiking van bons plaats, rechtgeveude tot het ontvangen van levens middelen en brandstoffen. Zeker eene welkome gave in menig gezin 1 Voor het onderhoud der brandspuiten van 1 Februari 1891 tot 31 Januari 1894, is ingeschreven

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3